[legering moet wetsvoorstel na uittreding drastisch wijzigen Stakingsgolf rolt over Curacao politiek actief chmelzer lagt aan Dten van troon' "Chick en Candy zijn zuiver pornografisch" Veel kritiek op nieuw belastingsysteem gemeenten Bogaers blijft Benelux 1 januari één douanegebied Protestbeweging tegen „reis- en praatkabinet" oor 90 mille gestolen an sigaretten ,63- Advocaat - generaal OUDE VROUW BEROOFD IN ROTTERDAM Tweede Kamer akkoord WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 JERMOND (GPD) Uit het ma van Bruggenwirth's Limburgs kshuis in Meijel zijn in de nacht maandag en dinsdag een mil- sigaretten gestolen. De dieven zich er toegang verschaft een ruit te verbreken. De buit 500 gulden waard is met een iwagen van het bedrijf wegge- auto is in de loop van dinsdag omgeving van Leende leeg te- ironden. Het is de vierde keer i jaar tijd dat zo'n belangrijke koopwaar uit de magazijnen de Meijelse groothandel wordt De drie eerder gepleegde len bleven tot nu toe onopge- mie in randpunt (Van onze parlementaire redactie) CEN HAAG (GPD) „Dit Hog? zaagt aan de poten van Rayon Bloem 520 bd kleden polj- 3875. kattf tsen ar oud. erzeke* f 50(1 nleo» tot H aat d LreldW uwprlB sen lfr 15. levert >ts mi achter s V. SWJndljJ roet Ot U« te sen en, Ho- troon. Daar ben ik heel kwaad Ik begrijp niet, dat men- die iedere dag hiep hiep n roepeH voor <*e koningin naar voren kunnen bren- Dat zei jkvr. mr C. I. Wit- al van Stoetwegen (CHU) travond in „Brandpunt spe- I" over het voorstel van de ttieleider van de K.V.P. drs. K. N. Schmelzer om de jootjs «ie Kamer het recht van Holst? rtracht te geven voor de rijzing van de kabinetsfor- teur. •t freule voerde niet alleen bezwaar tegen het voorstel dat dan de fractieleiders uit krste en Tweede Kamer en tce-president van de Raad t&te als adviseurs bij de ka- teformatie worden uitge beld. maar vond ook, dat °dig aan de bevoegdheden het staatshoofd wordt ge- öd. ^ens haar heeft ons land staatshoofd dat boven de h]en staat en uit dien hoof- feel meer tot het welslagen de kabinetsformatie bij- Ntdan velen vermoeden. Bo- dien is de kans niet uitgeslo ot er helemaal in de Kamer 'meerderheid voor een kan te vinden zal zijn. „En nag de koningin de vui- doen", aldus de freule. 1,1 men met een dergelijk W de koningin van een last zou ontdoen, mag vol- de freule wel worden be- Dahii» ",ld' "Het n00it gebleken a dj tegen deze taak opziet" dj. AMSTERDAM (ANP) Koninging Juliana heeft dinsdag avond tijdens het diner ter ere van president Tito verklaard, dat de banden tussen Nederland en Joego-Slavië de afge lopen jaren voortdurend hechter zijn geworden dank zij het feit dat beide landen gemeenschappelijke doelstellingen hebben. Beiden willen de voorwaarden scheppen waaronder alle volkeren, zonder enig onderscheid, in onafhankelijkheid kunnen leven en werken en zich kunnen ontioïkkelen in een door vrede gewaarborgde zekerheid. De Koningin verwelkomde de president niet alleen als „het hoofd van een bevriende staat waarmee wij zulke goede en vruchtbare betrekkingen onderhouden", maar ook en vooral als „de leidsman van een volk waarvan wij de dap perheid en fierheid diep bewonderen, en als de staatsman door wiens bezielende inspiratie Joego-Slavië zijn zo zwaar bevochten onafhankelijkheid hervond en de weg betrad van zijn economisch herstel". Ook president Tito herinnerde aan de gemeenschappelijke strijd tegen de nazi-bezetters en wees op deg grote mate van wederzijds vertrouwen en begrip waardoor de betrek kingen tussen beide landen worden gekenmerkt. Joego-Slavië en Nederland hechten veel belang aan een verdere positieve ontwikkeling in Europa, zodat een blijvende oplossing kan worden bereikt. „De toekomst van Europa ligt o.i. in het overwinnen van de verdeling in blokken, in het bevorderen van een algehele en gelijkwaardige samen werking van alle Europese staten". De officiële foto ter gelegenheid van het bezoek van presi dent Tito en mevr. Broz van Joego-Slavië. Zittend v.l.n.r. Prins Bernhard, mevr. Broz, president Tito. Koningin Juli ana, achter haar v.l.n.r. mr. Pieter v. Vollenhoven. Prinses Margriet. Prinses Beatrix en Prins Claus. DEN HAAG (GPD) —"Geen ero tisch realisme, maar zuivere porno grafie, waaraan iemand met een nor maal ontwikkeld schaamtegevoel zich moet stoten". Zo oordeelt mr. F. C. Kist, advocaat-generaal bij de Hoge Raad, over enkele nummers van de seksbladen "Chick" en "Candy". De advocaat-generaal concludeer de dinsdag tot verwerping van het cassatieberoep. Naar zijn mening moeten de arresten van het Amster damse gerechtshof, waarbij de tijd schriftenhandelaar W. uit Amsterdam en de boekhandelaar M. uit Amstel veen wegens het in omloop brengen van Chick nummer 6 en een nummer van Candy veroordeeld werden tot boetes an twee mille, in stand blij ven. De hoofdstedelijke rechtbank had hen in eerste aanleg vrijgespro ken. Mr. Kist verwierp de stelling van de Haagse pleiter mr. P. Mout dat het begrip aanstotelijk voor de eer baarheid op het wettelijk omhulsel na is uitgehold. "Het eerbaarheids- gevoel is er wel degelijk en dat moet ROTTERDAM (GPD) De poli tie is op zoek naar een onbekende man, die gisteravond de weduwe M. E. (76) uit de 1ste PJjnackerstraat heeft aangevallen en haar heeft be roofd van een tas met f 2300,-. De overval gebeurde omstreeks elf uur in de 1ste Pijnackerstraat. De be jaarde vrouw kwam van visite terug en was op weg naar huis. Plotseling werd zij van achteren aangevallen. De man gaf haar enkele klappen in het gezicht, waardoor zij op straat viel en even buiten bewustzijn raak te. Hierna rukte de overvaller haar de boodschappentas uit de handen en nam de vlucht. Voorbijgangers kwamen op het hulpgeroep van de vrouw af en brachten haar even later naar het politiebureau aan de Bergsingel. beschermd worden in het belang van een geordende en beschaafde samen leving". Mr. Kist omschreef het ge voel van eerbaarheid als "niets an ders dan het in elk beschaafd en normaal opgevoed mens aanwezige schaamtegevoel op het gebied van de seksualiteit". De hoge raad wijst op 17 novem ber arrest. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Vrijwel de gehele Tweede Kamer had gisteren kritiek op de voorstellen van de regering om het belastingssysteem voor gemeenten en provincies te wijzigen. Van alle kanten werd aangedrongen nog aanzienlijke wijzigin gen aan te brengen, daar anders het hele wetsvoorstel onaan vaardbaar zal zijn. Nagenoeg alle fracties verklaar den gisteravond echter het wel met de grondgedachte van het wetsontwerp verruiming van de belastingmogelijkheden voor de gemeente en de provincies grondig eens te zijn. Het kan als zeker worden aaange- nomen dat de regering dan ook in derdaad deze wijzigingen zal aan brengen. Zij was immers al zeer lang op de hoogte van de vele be zwaren die in de Kamer leven en heeft ondanks dat, toch het wetsont werp ingediend. De belangrijkste bezwaren zijn dat er in het wetsontwerp geen re kening gehouden is met een inko mensminimum, dat er aan de voor gestelde belastingen op onroerend goed veel gebreken kleven, terwijl een algehele opheffing van de ver makelijkheidsbelasting de gemeen ten te weinig armslag zou overlaten TT en Efteling ..Ik sta bepaald niet te Juichen over een opheffing van de vermake- liikheidsbelasting", aldus mr. Ko ning <VVD>, die meende (evenals de socialist Vellenga) dat bijvoorbeeld de bezoekers van de T.T. in Assen en het vermaakcentrum De Efte ling in de Kaatsheuvel zouden moe ten kunnen bijdragen aan de kosten, die de gemeenten voor dit soort eve nementen maken. „De vermakelijk heidsbelasting is een nuttig instru ment om de gebruikers van recrea tieve instellingen te laten mee beta len". aldus mr. Scholten (CHU>. Veel bezwaren werden verder naar voren gebracht over het feit, dat er geen juiste maatstaven zijn voor de belasting op onroerend goed. De regeringspartijen menen dat er gekozen zal moeten worden voor een maatstaf naar de waarde en naar de oppervlakte. De socialist Vellenga voelde meer voor een maatstaf naar de waarde van het onroerend goed alleen, zodat dan op een of andere wijze nog een ver band is met de welstand van de be- lasingplichtigea. Mr. Koning meende voorts nog. dat de rijksoverheid voor deze be lasting een maximum zou moeten aangeven. „De druk op de belas tingplichtigen kan wel eens aanzien lijk hoger en eenzijdiger verdeeld uitvallen dan de bewindslieden doen voorkomen", aldus het kamerlid. Volgens drs. Franssen (PvdA) staat vast. dat deze nieuwe heffing een enorme verschuiving in belasting druk zal teweeg brengen. Hij zei voorts: ..Voor de eigenaren is een maximum in de wet vastgelegd. Voor de gebruikers van het onroe rend goed niet. Deze ongelijke recht- bedeling kan tot heel vreemde uit komsten lelden, waarbij met name de huurders de dupe zullen zijn". Vooral van confessionele en libe rale zijde werd aangedrongen deze heffing niet te laten gelden voor monumenten en natuurschoongoede- ren. waarbij dan de confessionelen nog pleiten voor een algehele afwij- zine van de belasting op kerkgebou wen. ..Ik dacht dat het onjuist is. nu het gesprek over de wenselijke financiële verhoudingswet tussen kerk en staat aan de gang is, ter wijl de huidige belastingen een van Jaren her daterende vrijstelling ken nen". zo verklaarde het AR-kamer- lid Kieft. Ontroerend Ook over het argument, dat de re gering hanteert, dat de gemeenten in hun heffingen zo veel mogelijk autonoom moeten blijven, vond wei nig gehoor in de Tweede Kamer, met name werd bezwaar gemaakt tegen het voorstel om de gemeenten zelf hun eigen belastingen te laten innen, ook de belasting op onroerend goed, die voor het grootste deel voor de inkomsten van de geeenten moet zorgen. Zowel de liberaal Koning als de antirevolutionair Kieft vonden uit efficiëntieredenen een centrale hef fing het beste. „Te weinig gemeenten zullen echt profiteren van de mogelijkheden van dit wetsontwerp. Voor de meeste gemeenten is hier geen sprake van verbetering. Integendeel! Onze be zwaren zijn dermate groot, dat er heel wat moet gebeuren om ons mee te krijgen. Dan moeten de mi nisters. zonder teveel limiet-bepalin gen in hun toezeggingen, wel ontroe rend zijn", verklaarde de heer Vel lenga. Volgende week dinsdag zullen de bewindslieden Witteveen. Grapper- haus beiden Financiën) en Beer- nink (Binnenlandse Zaken» antwoor den. Dan zullen bovendien ook de vele amendementen die zijn inge diend nader ter sprake komen. DEN HAAG (GPD> Oud- minister drs. P. C. W. M. Bo gaers van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening blijft zich na zijn uittreding uit de Politie ke Partij Radikalen voorlopig bezighouden met de landelijke politiek. In Amersfoort houdt hij donderdag 12 november een pleidooi voor snellere en betere woningbouw voor de vereniging van directeuren van gemeente lijke volkshuisvestingsbureaus. „Ik doe dit op uitdrukkelijk verzoek." vertelde Bogaers gis teren desgevraagd. „Ik kan niet meedelen of dit optreden bete kent, dat ik voortaan vaker op de voorgrond zal treden. Ten slotte kamp ik nog altijd met een minder gunstige gezond heidssituatie. die mij in '68 heeft gedwongen om het voorzitter schap van de PPR neer te leg gen." Op de vraag of hij in het na bije verleden of recent door het partijbestuur van de KVP is benaderd om eventueel weer een plaats in te nemen op de kandidatenlijst van deze partij, die hij in '68 de rug toekeerde, antwoordde drs. Bogaers: „Ik ben niet benaderd." Op de vraag of hij er voor voelde terug te keren in de KVP, wilde hij niet ingaan. Drs. Bogaers is thans voor zitter van het gemeentelijk sa menwerkingsorgaan in 't Gooi. De fractieleider van de PPR in de Tweede Kamer. drs. J. Aarden, zei gisteravond met het vertrek van drs. Bogaers alles behalve blij te zijn. HU verweet de oud-PPR-voorzitter echter niet zelf te hebben geprobeerd de partij in de door hem ge wenste koers te krijgen. „Mijn grief is," aldus drs. Aarden gisteravond in een tele visie-interview van „Brand punt," „dat hij als oprichter en eerste voorzitter niet met zijn medeleden over zijn bezwaren is komen praten." Volgens drs. Aarden is het electoraal natuurlijk niet gun stig als een voorman als Bo gaers uit de PPR treedt. An derzijds wees hij erop dat de oud-partijvoorzitter toch al eni ge tijd buiten de krijtlijn was komen te staan. Drs. Aarden zei allerminst spijt te hebben zich zaterdag voor net voortbestaan vna de PPR te hebben uitgesproken. Russische wiskundige voor rech ter In de Russische stad Kaloe- ga is gisteren het proces begonnen tegen de wiskundige Pimenow, die beschuldigd wordt van verspreiding van anti-Russische verzinsels. Eerder deze maand hadden de vooraan staande Russische.atoomfysicus Sa- charow en vier andere geleerden him bezorgdheid uitgesproken over Pimenows arrestatie, en verzocht tot hem te worden toegelaten. Vonnis in Belgrado Een 24-ja rige Joegoslavische student Mijano- vitsj, is gisteren in Belgrado veroor deeld tot twintig maanden gevange nisstraf wegens verspreiding van vijandige propaganda, waarin presi dent Tito's bezoek aan Afrika van be gin dit Jaar indirect belachelijk werd gemaakt. DEN HAAG (GPD) Als nu ook de Eerste Kamer nog akkoord gaat en de parlementen in België en Luxemburg zich aan hun af spraken houden, zal de Benelux per 1 januari 1971 één gebied wor den. Aan de binnengrenzen van dit gebied behoeven dan, wat de douanewetgeving betreft, geen controles meer te worden uitge voerd op het handelsverkeer. Het personenverkeer aan de bin nengrenzen is al eerder vrijgegeven. Wel dient nog controle plaats te heb ben op goederen, voor zover het de omzetbelasting en de accijnzen be treft. Staatssecretaris Grapperhaus van Financiën zei gistermiddag in de Tweede Kamer goede hoop te hebben dat de drie Beneluxlanden op niet te lange termijn ook de b.t.w. en de ac cijnsheffingen gelijk kunnen schake len. „Er worden in de drie landen nu al stappen gezet om de tarieven zo dicht mogelijk bij elkaar te brengen", aldus de bewindsman. De Tweede Kamer had waardering voor de hartnonisatie van de wetge ving en het opheffen van de grens- barrières. De heer Notenboom (KVP) wees op de administratieve fraude mogelijkheden die er door het nieuwe systeem ontstaan. Staatssecretaris Grapperhaus zag dit probleem niet zo erg. temeer omdat er steekproef- gewijze natuurlijk nog ..fysieke" con trole zal worden verricht. Groepagecentrum Naar aanleiding van vragen van de KVP'er Notenboom deelde de staats secretaris mee dat de vestiging van een groepagecentrum tussen Breda en de Belgische grens, waar goederen met verschillende bestemming binnen ons land gelost kunnen worden, een zaak van het bedrijfsleven is. Hij zei te weten, dat plannen in deze rich ting bestaan en beloofde aan een dergelijk centrum de officiële status van losplaats te willen geven. Een dergelijke losplaats biedt de moge lijkheid om vandaar uit de goederen belastingvrij verder door het land te vervoeren. WILLEMSTAD, CURACAO (GPD) Een onoverzich telijke reeks arbeidsconflicten met als voorlopig einde een staking onder de arbeiders in dienst van de overheid, geeft Curasao deze week het uiterlijk van een bedreigd eiland. Sedert maandagmiddag patrouilleren politieagenten in gevechtstenue door de straten van Willemstad. Eenheden van het vrijwilligerscorps Curagao bewa ken de waterfabriek en andere vitale punten. Geweld daden hebben zich niet voorgedaan en van enige drei ging is tot nu toe geen sprake. Het krijgshaftig vertoon van de politie is eerder provocerend dan geruststellend. De arbeidsonrust van de agelopen dagen komt zeker niet onverwachts. Het rommelde al geruime tijd aan het Antilli aanse arbeidersfront. Na wat kleinere conflicten op Bonaire en Curagao, dreigde eind vorige week een reeds veertien durende staking onder het personeel in dienst van de Chi nese supermarkets uit de hand te lopen. De inzet was een c.a.o. met de gebruikelijke loonsverhoging. De Chinese super kruideniers wilden dit werkstuk slechts ondertekenen, indien zy van de regering toestemming kregen om de loonsverhoging in de prijzen door te berekenen. Het werd een uitzichtloos touwtrekken tussen de regering en de Chinese werkgevers. De landsaccountantsdienst kreeg opdracht een onderzoek in stellen naar de bedrijfsresultaten van de Chinese super- markets. De ambtenaren die hiermee werden belast, bleken onmoge lijk door te kunnen dringen in de geheimen van het Chinese boekhoudsysteem, waarin het telraam nog steeds een grotere rol speelt dan de telmachine. De CuraQaosche Federatie van' Werknemers (C.F.W.) werd het spelletje beu en dreigde met een algemene staking, in dien niet binnen 24 uur een oplossing werd gevonden voor het slepende conflict. Die oplossing was er toen vrij spoedig. De kreet „algemene staking" was voldoende om Curasao weer in een 30 mei trance te brengen. Vrijdagmiddag ston den er eindeloze rijen auto's voor de benzinepompen. Levens- middelenbedrijven die nog open waren haalden in een uur tijd een weekomzet. De vrede met de Chinezen was nauwelijks getekend of een ander slepend conflict kwam tot uitbarsting: ,3oneco" de vakbond voor winkelpersoneel wilde met de handelaren in Willemstad nu eindelijk wel eens tot zaken komen wat be treft een c.a.o. op een inderhaast gesteld uitimatum volgde een staking van de winkelbedienden. De arbeiders in dienst van de overheid grepen maandag ochtend het Boneco conflict aan om hun onlustgevoelens eveneens met een staking te honoreren. Een .sympathie staking" heet het officieel, maar de overheidsdienaren ma ken van' de gelegenheid gebruik om ook met een pakket eisen ter tafel te komen. Met als voornaamste punt: „Onze lonen moeten aangepast worden aan de gestegen kosten van levens onderhoud" zegt stakingsleider „Sweet Melody". Een feit is, dat de levensmiddelenpryzen op Curasao met de dag stijgen. Officieel is er een prijsstop, maar een controleapparaat is er niet. Protest Inmiddels is het stakingsparool ook tot Aruba doorge drongen. Naast enkele particuliere bedrijven ligt daar nu ook de 'telefoondienst plat. De moeilijkheid is, dat er nie mand is die met de stakers kan onderhandelen. Alle gede puteerden (wethouders) vertoeven buiten het eiland. De huidige arbeidsonrust, die zich nu al wekenlang mani festeert, is niet alleen maar een strijd van hogere lonen of een nieuwe c.a.o. Het is voor een groot deel een protest tegen het beleid van de Antiliaanse regering. Vakbondsleider Ong-A-Kwie noemt het smalend„een reis- en praatkabinet". Tekenend is, dat toen er vrijdagavond jJ. een serieuze dreiging was van een algemene staking, het halve kabinet in Venezuela aan het statiediner zat. Premier Petronia is alleen maar even teruggeweest naar de Antillen om zijn koffers te pakken voor een reis naar New York. De arbeiders zijn het wachten moe. Er wordt nu al een jaar lang over allerlei sociale voorzieningen gesproken, maar er komt op dit gebied bedroevend weinig van de grond. Over de irreële minimumloonregeling, die na de wilde sta kingen van december 1969 met veel tam tam werd aange- gekondigd, spreekt niemand meer. Het enige wat de arbeiders regelmatig te horen krijgen is: „de buikriem moet aange haald worden" maar bij de meeste van hen staat hJJ al op het laatste gaatje. Gekrakeel De regering heeft met Ingang van 1971 drastische belas tingverhogingen aangekondigd om de sociale voorzieningen te kunnen financieren. Om welke voorzieningen het hierbij gaat, blijft in het duister. De regering Petronia dreigt ver strikt te raken in onderling politiek gekrakeel. In november moet er al weer aan het kabinet gedokterd worden om Frente Obrero aan de beloofde tweede minister te helpen. Een ander punt dat bijdraagt tot de gespannen verhou dingen van nu is de toegenomen rivaliteit tussen de verschil lende bonden. Alle middelen blijken geoorloofd om leden uit een andere bond tot de ware vakbond te bekeren. In een geregelde pamflettenoorlog worden de meest grove beschul digingen uitgewisseld. Een vakbondsleider moet al zijn tanden laten zien om de greep op zijn leden niet te verliezen. De stakingsgolf komt uiterst ongelegen voor de Antilli aanse economische missie (40 man sterk) die een dezer dagen naar Nederland vertrekt. Men wil de Nederlandse investeer ders trachten te interesseren in de Nederlandse Antillen. De enige grondstof, die hier in overmatige hoeveelheid aan wezig is, is een. op dit ogenblik balsturig, arbeidspotentieel. Het wordt onder de gegeven omstandigheden wel moeilijk om d« Antillen te verkopen als een oase van arbeidsrust. GERARD HABRAUEN

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9