GROTER KANS VOOR CROSS Niet 5 maar 9 moorden in Calif ornie Bevrijdingsfront treedt in contact met politie DRQSTE Met ruim drie miljard is water in 85 weer schoon [L® onderwijs vandaag lekker lui Treffer rtsr Alleen de auto teruggevonden Huwelijk egenstander van NSB- lnjeenkomst bedreigd (9ud Qfce. teuwt> JERNADETTE DEVLIN VRIJ Oosterwolde is bang voor de Ambonezen binder wind BOGAERS BOXEN Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 No. 33228 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal f postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1. Lelden Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 MONTREAL (AFP, Reuter) De kans dat de ont voerde Britse diplomaat James Cross het er levend van afbrengt is vanochtend weer aanzienlijk gestegen. De po litie van Montreal kreeg een anoniem telefoontje, waarin gezegd werd dat het Bevrijdingsfront van Quebec de voor gaarden van de regering aanvaardt. Later kreeg de politie twee telefoontjes. Zü stelde een aantal vragen, waar alleen Cross zou kunnen ant- roorden om te controleren of inder- ,23d contact was gemaakt met het PLQ. De man met wie de politie prak beloofde later terug te bellen, laar toen hy voor de derde maal de telefoon met de politie sprak hij dat de ontvoerders niet over ss wilden spreken en dat ze inavond zouden terugbellen. Ty- het eerste gesprek had de oordvoerder van het FLQ gëïnfor- reerd naar bijzonderheden over ft aanbod van de regering om de Dtvoerders een vrijgeleide te geven Cuba in ruil voor de vrijlating in Cross. Gisteravond schoten de bewakers van een politieafzetting een motor - tijder dood die trachtte de afzetting te doorbreken. De identiteit van de man is nog niet bekend. Spionage BELFAST (REUTER) Berna- Devlin, Noordierse afgevaar- |de in het Britse Lagerhuis, is van- ig uit de gevangenis -van Armagh Wagen. Ze was tot zes maanden roordeeld wegens haar activitei- tijdens de rellen in Londonderry Nu ze vier maanden van i: straf heeft uitgezeten is ze we- is goed gedrag in vrijheid gesteld, wankel ijk werd verwacht dat ze [dag op vrije voeten zou worden In Washington is vernomen dat een 26-jarige Zuidafrikaanse secre taresse die daar bij een Westerse am bassade werkte en vermoedelijk heeft gespioneerd voor Cuba. de Amerikaanse autoriteiten inlichtin gen heeft verschaft over Franse ex tremisten in Quebec. De vrouw mocht onlangs de VS verlaten nadat ze vol ledig met de Amerikaanse autoritei ter had samengewerkt, mogelijk heeft zij de Canadese politie op het spoor gezet van Cubaanse agenten die in Quebec opereren, hoofdzakelijk om extremisten naar Cuba te smok kelen voor een opleiding in onder mijnende activiteit. Van Paul Rose, een van de twee mannen die gezocht wordt in ver band met de moord op minister La- porte. weet men dat hy in Cuba een opleiding heeft gehad. Zie ook pagina 7: Ruim gebruik van „noodwet". OOSTERWOLDE (GPD) Ver nielingen en mishandelingen van de kant van de Zuidmolukkers worden door de bewoners bij de politie al niet meer aangegeven. „Ze deinzen er niet voor terug om je daarna goed te grypen". De terreur duurt nu al bij na een week. Vorige week vrydag werd de adju dant van politie, de heer De Dood mishandeld. In de afgelopen nacht waren een journalist en een fotograaf van de Leeuwarder Courant het slachtoffer. Volgens de bewoners van Ooster wolde komen de Zuidmolukkers eerst om een uur 's nachts tevoorschijn. Urenlang houden zy dan de politie bezig door vanachter heggen en struiken met stenen te gooien en dan weer snel te verdwijnen. „Ze zijn gewapend met ijzeren sta ven, hakmessen en klissen en heb ben helmen op. Ze werken dan tot ongeveer vier uur en dan is het voor bij", zeggen de inwoners. In verband me de rellen in Oosterwolde werd de politie reeds aan het begin van de week versterkt met tien man van de mobiele dienst. RONINGEN (GPD) —De Gro wer winkelier H. S. de Wolf is telefonisch tweemaal be- ?d door iemand die hem waar- wde zich niet te bemoeien met bijeenkomst van oud-SS'ers en B'ers die in Donderen (Drente) worden gehouden. •e familie van de heer De Wolf ïft in de oorlog veel onder de ter van de SS geleden. Zijn moeder nl vermoord op het Scholtenshuis, vader is sinds een SS-marteling ilijk gestoord en wordt ver- in Dennenoord in Zuidlaren, techokt door de berichten dat de Bilt verwacht van vanavond tot lenavond wmlge perioden, maar vooral hnkelijk ook enkele buien. Tot legend matig afnemende wind noord en west. Koude nacht. 'Ben dezelfde of iets hogere mid- tanperaturen. (Opgemaakt om 12.40 uur) 22 OKTOBER °p: 7.16 uur; onder: 17.32 uur; op: 23.30 uur; onder: 15.06 uur. <*ater te Katwyk te 8.25 en 20.59 toagwater te 3.56 en 16.18 uur. SS'ers en NSB'ers onder de naam Jan Hartmanstichting in Donderen zouden samenkomen, belde de heer De Wolf tal van autoriteiten op om hen te bewegen de samenkomst te voorkomen. De heer De Wolf: "Voor mensen als wij, die dit alles hebben meegemaakt, is het onduldbaar dat de beulen van de SS hier in de buurt een feestelijke samenkomst houden. Mijn vader heeft, toen hy het las, een vreselijke klap gehad. Hij kon het niet geloven dat dit mogelijk was". Volgens de heer De Wolf hebben veel slachtoffers van de NSB en SS in het afgelopen weekeinde contact met elkaar gehad om de mogelijkhe den de samenkomst te voorkomen te bespreken. "Dit kan voor ons niet doorgaan. Ik zal er persoonlijk alles voor doen om het feest te verhinde ren. Door al het leed ben ik nu in staat om het hotel waar de samen komst is in brand te steken. Dat doe ik omdat we in een democratie le ven en de SS'ers hebben bewezen dat zij een democratie niet waarde ren. Als ze de kans krygen verraden en verkopen ze ons opnieuw om weer een grote slachtpartij aan te rich ten". SANTA CRUZ (DPA, AP, Reuter) Niet vijf maar negen personen zijn in de nacht van maandag op dinsdag in de Ame rikaanse staat Californië om het leven gebracht. Behalve vijf personen uit een doktersgezin werden ook een pompbediende en een jong echtpaar en hun vierjarig dochtertje vermoord. De auto, waarmee de daders waren gevlucht, werd later terug gevonden. Het eerste en tot nu toe helaas enige spoor van de moordenaars. ADVERTENTIE Sheriff James noemde de vijfvou dige moord op de (uit Japan af komstige oogarts Ohta, diens echt genote Virginia (beiden 43 jaar oud), de twee zoontjes van het echtpaar Derrick (12) en Taggart (11) en de 38-jarige secretaresse Dorothy Cad- wallader „het ontzettendste in mijn achttienjarige diensttijd bij de poli tie." Uit de sporen by het zwembad blijkt dat de vijf mensen daar heb ben moeten neerknielen. Na hun „executie" werden hun lichamen ln het water geduwd. Van de daders ontbreekt elk spoor. Wel is het ze ker. dat het er meer dan één is ge weest. De moordenaars zijn met de auto van de secretaresse gevlucht. De twee personenwagens van de arts werden voor de ingang van het huis neergezet, waarschijnlijk om de brandweer de toegang te bemoeilij ken. Van een roofmoord is geen sprake, omdat er behalve de auto niets gestolen is. De buren, die op vierhonderd meter afstand van de Ohta's wonen, hebben geen schoten gehoord. Twee dochtertjes (15 en 18) uit het gezin Ohta zijn in leven ge bleven omdat zij een school met in ternaat bezoeken. Enige uren na de ontdekking van de moord in de villa van de oogarts werd in het twintig kilometer verder gelegen Saratoga het lichaam van een 19-jarige pompbediende gevon den. Ook hij was geboeid en met een nekschot om het leven gebracht. De politie ziet nog geen verband met de moorden in de doktersvilla. Wel zijn er punten van overeenkomst met de moorden die vorig jaar zomer in Hollywood werden gepleegd en waarvoor nu de 35-jarige leider van een „hippie-familie," Charles Man- son en drie meisjes in Los Angeles terecht moeten staan. Terwijl de politie in Santa Cruz en Saratoga nog op zoek was naar de daders en motieven werd in het 200 kilometer naar het zuiden gelegen Pasa Robles eenderde moordpartij ontdekt. In de nacht van zondag op maandag werd hier een jong echt paar om het leven gebracht. Op een asftand van 80 kilometer werd in een auto het lijkje van hun 4-jarig doch tertje gevonden. Een tweede kind, een baby van twee maanden, bleek de slachtpartij te hebben overleefd. Op verdenking van moord heeft de politie een 26-jarige man en zijn twee halfbroers van 13 en 14 jaar ln hechtenis genomen. De grootste kollektie haarwerk vindt U bij het gerenommeerde haarhuis PELATTI Leiden Fa. L. H. van Tongeren Zonen, Breestraat 32 Tel. 01710—25212. DEN HAAG (ANP) By de twee de Kamer is ingediend een ontwerp van wet waarbij het huweiyk als ontslaggrond uit een betrekking bij het onderwijs komt te vervallen. Voor het personeel van de openbare scho len zal, na aanvaarding van het ont werp, de regel gelden dat geen ont slag kan worden verleend op de en kele grond dat de benoemde in het huwelijk treedt. Het bestuur van de bijzondere school zaï, wil het aan de bekosti gingsvoorwaarden voldoen, in de ak te van benoeming noch in een nade re overeenkomst, een bepaling mo gen opnemen waardoor het mogelijk wordt ontslag te verlenen aan een personeelslid op de enkele grond van huwelijk. In de toelichting op het ontwerp van wet wordt meegedeeld, dat een ontwerp terzake, dat een ruimer ge bied bestrijkt dan alleen de onder wijssector, reeds in voorbereiding is. Bogaers is er dus mee gestopt. De bezeten bouwminister uit het kabinet-Cals heeft de PPR, de partij die hij heeft helpen op richten. verlaten. Uit teleurstel ling over de opstelling van die partij. De PPR 2ou zich te weinig zorg maken over de voortschrij dende verzwakking van 't maat- schappelijk normbesef, over de I gezagscrisis en over het gevaar I van de verloedering in de maat- schappij. De teleurstelling is begrijpelijk. Maar zoals steeds heeft de me daille twee kanten. Het is de vraag of Bogaers zelf kans zou hebben gezien zijn partij, die ge dwongen was tot een houding van oppositionele politiek, in andere banen te leiden. De afge lopen jaren hebben de sympto men die de oud-minister signa leert, in snel tempo om zich heen gegrepen. Vele partijen, niet al leen de PPR, hebben met de tong op de schoenen achter die ont wikkelingen aan gelopen, en zijn wel eens gestruikeld. De koers waarop Bogaers het oog had, de koers van de evan gelische radicaliteit, is wel eens uit het oog verloren, en de nadruk kwam misschien teveel te liggen op radikaliteit. Toch blijft het jammer dat Bogaers nu is afgestapt. Hij leek bij uitstek de krachtfiguur om de PPR op te voeren naar de doel stellingen die hem voor ogen zweefden. Zonder hem zal het de PPR bijzonder zwaar vallen om zich in de naaste toekomst op een aanvaardbaar niveau te handha ven. Een begripi 500 gram verrukkelijke Droste kwaliteit Kies uit: Bonbons assortis, chocolade assortis of kersenbonbons^/ 24 PAGINA'S ADVERTENTIE VOORBURG (ANP) „In 1985 zal de kwaliteit van het opper vlaktewater weer van dien aard zijn, dat de sportvisser weer over al in Nederland zijn hengel kan uitgooien". Dit zei minister J. A. Bakker van Verkeer en Water staat gistermiddag ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater. ,,Het ligt in de bedoeling de zuiver heid van het afvalwater niet in 20 jaar, maar binnen 15 jaar te berei ken. dat wil zeggen dat het vuile wa ter zal worden teruggebracht van 15 miljoen tot 4.5 miljoen inwonersequi valenten. De gezamenlijke kosten van de noodzakelijke zuiveringsinstalla ties", zo vertelde de minister ..zullen een bedrag vergen van 3 a 3.5 mil jard gulden. Dat betekent 200 a 250 miljoen gulden per jaar". Ir. K. C. Zijlstra, directeur van het RIZA deelde gistermiddag mee. dat waarschijnlijk nog deze maand, maar in elk geval dit jaar op basis van de wet Verontreiniging Oppervlaktewa ter maatregelen worden genomen in verband met de watervervuiling door bedrijven. Elk bedrijf zal per geloosde inwonersequivalent aanvankelijk een bedrag van f 2,- gaan betalen. Deze heffingen zullen geleidelijk oplopen van f 4 naar f 5. Wel zullen de hef fingen alleen gelden voor zuurstofaf- Minister Bakker noodzakelijk brekende afvalstoffen. Op die manier wil men de indus trieën een kans geven zich te beraden over het door haar toegepast zuive- ingsprocedé, In een brochure, die binennkort zal verschijnen wordt ge zegd, dat men ln het uiterste geval, zeer vuile industrieën geen vergun ning meer kan geven om afval te lozen aangezien de zuivering om economische of andere redenen onbe gonnen werk zou zyn. Dat betekent voor de bedrijven sluiting of verhui zing. Volgens minister Bakker zal het RIZA een belangrijke rol spelen om de taken, neergelegd in de Wet Ver ontreiniging Oppervlaktewater te kunnen vervullen. Minister Bakker ging ook nader in op de felle aan vallen op de aanleg van de zoge naamde „smeerpijp" naar het Eems- Dollard-gebied. „Het is niet onze be doeling een probleem op te lossen om elders weer een nieuw probleem te scheppen". Hij zei verder dat nu reeds zes mil joen inwoners-equivalenten geloosd worden in het Eems-Dollard-gebied op ongunstige lozingspunten. „In de toekomst zal de afvoer van het af valwater via gunstiger lozingspunten geschieden", aldus de minister. Vol gens hem mag het geen vraag zijn of de pijpleiding er wel of niet moet komen, want ook als er gezuiverd wordt by de bron (de industrieën), zal er nog teveel afvalwater overblij ven om op de binnenwateren te lo- Ze staat er nog steeds. Trots en ongenaakbaar. De stralende, fiere stenen vrouw, die een symbool is van Amerika's vrijheid, maar door de jaren heen ook steeds meer het handelsmerk van Ame rika's grootheid. Helaas, de glorie van haar residentie is tanende. Newyorks grootheid is een aflo pende zaak, constateert een van onze redacteuren PAGINA 13 In deze krant nog meer over New York. Nu als woonplaats van de Verenigde Naties, die deze maand een kwart eeuw bestaan. Onze correspondent in Amerika zal er uitvoerig aandacht aan besteden. Hy begint vandaag met een ge sprek met een Nederlander, die van de eerste uren af by de V.N. is geweest. „Als deze organisatie er niet was geweest, zou zy als nog moeten worden uitgevonden", vindt dr. F. J. Engers. PAGINA T Abi en Ester Ofarim zyn uit el kaar gegaan. Maar reeds staat een nieuw jong Israëlisch paartje te dringen om in hun voetsporen naar succes te stormen: Ilan en Ilanit PAGINA 5 i Een nieuwe stakingsgolf rolt over Curacao PAGINA 9 Laat de zakenwereld zich niet ai te veel illusies maken over de invloed van de STER-reclame. Het effect is niet byster groot Dat heeft een onderzoek uitgewezen PAGINA 17 Sparta heeft gisteravond gevoet bald en gewonnen. In de stryd om de Runners Up Cup. Ajax en PSV gaan vanavond het „vuur" ln. Ze zijn er niet zo zeker van, dat zy ook zullen winnen PAGINA 19 en 31 Uit het Leidsche Dagblad van 21 October 1870: Door den Rector-Magnifi- cus der Leidsche Hoogeschool zijn, van 8 Februari tot 15 October 1870, in het album der academieburgers, inge schreven 107 studenten. Hedenmorgen had op het Raadhuis alhier de aanbe steding plaats van het dem pen der Binnenvestgracht, van de Koepoortsgracht tot de Zijdgracht Minste in schrijver was J C. R\jk voor de som van 2850,-.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1