RECREATIE IN LEIDERDORP Imposant water recreatiegebied is volgend voorjaar ontsloten A :.vn, Katwijker zakt door ladder Drie nieuwe woonwijken met 3400 huizen en winkelcentrum aan noordzijde van de Engelendaal en sportpark Helikopter redt Britse vissers Nutsspaarbank opent pand in Lis* isse Mr. J. Klaasesz naar Noordwijk WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 LEIDSCü DAGBLAD PAGINA 11 (Door Ceos Com bee) LEIDERDORP Wanneer Leiderdorps directeur van ge meentewerken W. F. Buitendijk het over „zijn" Leiderdorp heeft raakt hij niet uitgepraat. Op zijn bureau liggen stapels keurig geordende mappen en in de (ruime) wandkasten staan er nog veel meer. 't Zijn allemaal gegevens over uitbreidings- en andere plannen. Veel is er reeds van gerealiseerd en aan andere plannen wordt hard gewerkt. Als een rode draad door het gesprek heen komt steeds weer het woord financiën naar voren. Geld speelt een belangrijke rol bij het ten uitvoer bren gen van uitbreidingsplannen. Zeker in een zo snel groeiende gemeente als Leiderdorp, die in enkele jaren tijds is uitge groeid tot een dorp van ruim 13.000 inwoners en die straks een „stadje" zal worden van 30.000 zielen. H A' Een jaar of zeven geleden was het jchter de Van der Valk Boumanweg (in noordelijke richting) nogal alle maal grasland, waarop honderden ioeien graasden. Nu is het een dicht bevolkte woonwijk geworden met heel Teel eengezinswoningen en ook flats, pe één vindt die hoogbouw mooi en ie ander foei-leliJk. Een vindingrijk Leiderdorper heeft de flat langs de Laan van Ouderzorg (van de Splin terlaan naar de Van Poelgeest en) schertsend "bunker" genoemd en deze naam is spoedig gemeen- [oed geworden. FINANCIEN G.W.-directeur Buitendijk: 't Is maar hoe je het bekijkt. De bouw- Rijl is wel bijzonder en door buiten- indse architecten wordt dit immen se gebouw architectonisch zeer hoog langeslagen. Hoe het ook zij, deze fiat heeft wel een unieke vorm. Die lom Je in ons land niet vaak tegen. Trouwens we zijn er in Leiderdorp ip uit de woningen zo goed mogelijk ie bouwen. Er worden hoge eisen ge steld aan de bouw. Maarwe lunnen vaak niet uit de voeten, zo- |is we graag zouden willen. Er zijn nu eenmaal bepalingen van over- beidszijde. waaraan we streng de land moeten houden anders worden Ie uitbreidingsplannen niet goedge keurd". Goed. Er is daar ten noorden van t Van der Valk Boumanweg een ge stel nieuwe fraaie wijk verrezen, die renst aan de Engelendaal. De Pa- iagro-flats langs deze omleidingsweg ran het oosten van het land naar de ;ust sluiten depe bouwstroom af. )vcr die flats wordt ook verschillend eoordeeld. De één meent dat ze te icht op elkaar staan, een ander egt, dat het een eentonige bouw is een derde is er bijzonder mee in- enomen. De meeste bewoners ze er, want ze hebben een prachtig itzlcht en dat uitzicht zal blijven, mdat er aan de overzijde van deze nerbaansweg voornamelijk laagbouw komen en omdat er aan de noor- tlijke zijde van de Dwarrwetering estalte wordt gegeven aan het sport- recreatiepark "De Bloemerd". WINKELCENTRUM Over die "De Bloemerd' 'gaat het hoofdzaak tijdens het gesprek met heer Buitendijk. Uit zijn "papier- tinkel" diept de G.W.-directeur een rcte kaart op, waarop nauwkeurig indeling van dit sport- en recrea- iepark staat aangegeven. Maar voor ij over dat park gaat praten en oe kan het anders wil hij nog el even kwijt, dat tussen de Enge- ïdaal en de Dwarswetering drie oonwijken zijn gesitueerd met in :(aal ongeveer 3400 woningenBin- mhof, Voorhof en Buitenhof. De innenhof met 500 woningen en het terdekte winkelcentrum komen het est aan de beurt. Men is reeds bezig met het opho- sa van het bouwterrein en het bouw ijpmaken door aanleg van wegen «t rioleringen en andere voorzie ingen begint spoedig. De aanbeste- ng van deze Binnenhof-werkzaam- tden wordt 26 oktober gehouden, hs er wordt wel vaart achter ge- t. Er komt hoofdzakelijk laagbouw et slechts hier en daar enige „hoge" oonobjecten. Een hartewens van ïiderdorps actieve „bouw-wethou- C. Meerburg, die een bijzonder :oot aandeel heeft gehad en nog «ft in die innemende bouwstroom. W. F. Buitendijk over het winkel- atrum: "Daarmee hoopt men eind >lgend jaar te beginnen, 't Wordt heel aparts. Er is wel eens ge roken, dat het gelijkenis zou ver oen met het Arnhemse Presikhaef, Kh daarvan is geen sprake. De uit- trking van de definitieve plannen ïkeert in een vergevorderd sta- on. Het wordt geheel overdekt en komen geen flats boven de win ds, want dan zouden de bewoners teeds op het dak van de overkap- van de winkelstraten kijken. 5 de bedoeling niet. Hoe het er cecles uit gaat zien mag en kan ik 3 nog niet zeggen, 't Plan moet sst helemaal rond zijn. Wel nog ttn dit. De bouw van de winkels J gelijke tred houden met de wo- ogbouw en vast staat, dat er ook cultureel gedeelte komt. Een rpshuis .om het zo eens uit te druk- in nieuwe stijl". DE BLOEMERD Van de Binnenhof over naar De foemert. 't Zal voor de bewoners w deze nieuwe wijk maar een klein tyje worden, zegt de heer Buiten- ik. want een brug over de Dwars- «tering in het verlengde van de san van Ouderzorg zal voor een Helle verbinding zorgen en dege- *n, die ten zuiden van de Engelen taal wonen zullen gebruik kunnen Haken van een voetgangerstunnel onder die dan ongetwijfeld zeer druk ke verkeersweg. Met de eerste fase van de aanleg van het sport- en recreatiepark "De Bloemerd" is men reeds begon nen. Het zijn de twee voetbalvelden voor RCL, die men in het voorjaar gaat inzaaien en dan 15 september 1971 bespeelbaar hoopt te hebben. De aan leg van dit "ontspanningsgebied" in de Boschpolder wordt omsloten door de Dwarswatering, de Leysloot, de Provinciale weg 5bis en de Persant Snoepweg .Het is een langgerekte strook met een oppervlakte van on geveer 36 hectare. ELDORADO G.W.-directeur Buitendijk: Het wordt daar een eldorado voor sport en recreatieminnenden. 'k Zeg hier niets teveel mee. De toekomst zal het leren als alles klaar is. Het plan van de Grontmij N.V. uit De Bilt mag er zijn. Natuurlijk zullen er hier en daar nog wat wijzigingen worden aangebracht als de raad de voorstel len te behandelen krijgt, maar ik kan wel zeggen, dat het is samengesteld met deskundigen op sport- en recrea tiegebied. Men is thans begonnen met de aanleg van twee voetbalvelden .maar in het schetsontwerp wordt vastge steld. dat rond 1980 de behoefte aan nieuw aan te leggen voetbalvelden gesteld kan worden op tenminste vijf vier oefenvelden. Ten aanzien van korfbal wordt op gemerkt. dat drie velden een mini mum eis zijn, hoewel, als de tendens van de geringe groei van de korfbal vereniging zich zo voortzet als tot nu toe. tot 1980 nog kan worden vol staan met een veld. De gebrekkige accommodatie en het niet voorhan den zijn van de mogelijkheid plaatse lijk een toernooi te kunnen organise ren zullen een reden kunnen zijn voor de geringe belangstelling voor deze tak van sport. By de te verwachten groei zal er behoefte bestaan aan een tweede ten nispark. dat uiteindelijk een zodani ge (gedacht wordt aan 4x2 velden) omvang moet hebben, dat het geheel enerzijds aantrekkelijk blijft en an derzijds exploiteerbaar is. In het re creatiegebied langs de Dwarswate ring zal ruimte moeten worden gere serveerd voor een atletiekbaan of men zal te zijnertijd bij het aan de orde komen van deze fase dienen te overwegen of de belangstelling voor atletiek zo groot is. dat een dergelij ke baan direct in de plannen dient te worden opgenomen. HOCKEY Hockey staat op het ogenblik ook in het teken van de belangstelling van de Leiderdorpers. Kortgeleden dienden zich twee clubs aan, die nu weer plannen hebben te trachten sa men tot één grote vereniging te ge raken. In het schetsplan zijn twee velden en een oefenhoek opgenomen, hetgeen misschien, als men met de aanleg begitn, reeds een te gering aantal zal blijken te zijn. Voorlopig wordt gedacht een bij veld van het voetbalveldencomplex te bestemmen voor de handbalsport, die in Leider dorp nog niet van de grond is gek- men. Langs de Dwarswatering komen roei-accommodaties en gebieden voor de dagrecreatie, terwijl de sportvis sers zich in dit sport- en recreatie gebied ook tenvolle kunnen uitleven: Dwarswatering en Leysloot. Voorts komen er speel- en ligweiden,water partijen, jeugdhonken en zal ruime aandacht worden geschonken aan groenpartijen in dit gebied. 't Zijn allemaal plannen, waarin mogelijk naar behoefte nog wijzigin gen kunnen worden aangebracht. Een begin met de realisering van dit 36 hectare grootte gebied is reeds ge- Met de eerste fase van de aanleg van het sport- en recrea tiepark „De Bloemerd" in Leider dorp is men druk doende. Het betreeft de aanleg van twee voet balvelden voor R.C.L. (Foto LD/Holvast) maakt en in de komende jaren zal men, wanneer de financiële midde len voorhanden zijn, aan de overige fasen gestalte geven. Men bouwt niet alleen flats en eengezinswoningen in Leiderdorp, j doch men zorgt er ook voor dat er "groene harten' 'komen, zoals "De j Houtkamp" en "De Bloemert". Het moet fijn zijn om, zoals G.W.-di recteur Buitendijk, mede te mogen werken aan het zo snel mogelijk rea liseren van deze plannen, waarbij voorop staat: Leiderdorp te maken tot een gemeente waar het goed en j prettig is te wonen! ABERDEEN (Reuter) Een Deens hefschroefvliegtuig heeft gis teren zes opvarenden gered van de Britse treiler „Concordia." die voor de noordoostkust van Schotland was gestrand. De geredden werden naar een nabijgelegen booreiland overgebracht, waar zij de nacht zou den doorbrengen. De 48-ton metende vissersboot was in de ochtend op de kust gelopen. Terwijl hoge zeeën het vaartuig beukten, kwam een Deense helikop ter hulp verlenen. Het toestel moest echter door motorstoring op het ge noemde booreiland landen. Toen de bemanning van de treiler op eigen gelegenheid de „Concordia" wide gaan verlaten, omdat de toestand aan boord onhoudbaar was geworden kwam de gerepareerde helikopter hen ophalen. Op 30 mijl afstand kwam de Britse treiler „Ocean Harvest" in moeilijk heden door een machinedefect. In dit geval haalde een Britse tankboot de vijf bemanningsleden van boord. Ook een Russisch visserij fabriek- schip verleende assistentie. Lisse De Nutsspaarbank West Nederland heeft gisteren een nieuwe vestiging aan de Kanaalstraat in Lis- se geopend. De handeling werd ver richt door burgemeester drs. A. J. Berends. Hij deed dit door de zware kluisdeur te openen. In de safe lag een spaarbankboekje met een bedrag van duizend gulden erop. Dit mag de burgemeester voor een sociaal of cultureel doel besteden. KATWIJK AAN ZEE Een 62- jarige Katweker, die aan de achter zijde van een pand aan de Dillen- burgdreef werkzaamheden verricht te, zakte, toen hij met een emmer cement naar boven wilde gaan, door een sport van de ladder. Hij ver loor daardoor het evenwicht en tui melde van ongeveer een meter bo ven de grond naar beneden. Dokter Louwerse, die eerste hulp verleende, constateerde een vermoedelijke heupfractuur en achtte daarom over brenging naar het Diaconessenhuis in Leiden noodzakelijk. Dit is het hoogste gebouw ter wereld, het Wereldhandels centrum in New York, dat, hoe wel nog niet eens voltooid, de vroegere recordhouderhet Em pire State Building (381 meter), heeft overtroffen. Lang zal de roem van het Wereldhandelscen trum overigens niet zijn, want in Chicago wordt al gebouwd aan een kantoorflat, die nog hoger zal worden. NOORD WIJK De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz .zal 16 november een werkbezoek brengen aan Noordwijk. Het laatste werkbezoek dateert van 1960. 's Middags om half vier zal mr. Klaasesz de nieuwe Duinweg-Rand weg openen. Om vier uur begint een bijzondere raadsvergadering. Het werkbezoek wordt besloten met een afscheidsborrel in de ambtswoning van de burgemeester. LEIMUIDEN In Leimuiden, op een afstand van ongeveer twintig kilometer van Amsterdam, wordt thans hard gewerkt óm een nieuw waterrecreatiegebied te ontsluiten. Aan de vrij wel ongerepte Westeinder Plassen (nabij Aalsmeer), die door de Ringvaart in verbinding staan met de Braassem en de Kaag, wordt het imposante „Princessepaviljoen" annex havencom plex gebouwd. Deze marina, een nieuwe Arie de Boom-vestiging, zal komend voorjaar (men hoopt in juni) door de burge meester van Aalsmeer, de heer L. Brouwer, officieel in gebruik worden gesteld. Thans is ongeveer de helft van de circa vierduizend steigerpalen, van dertien meter lengte, geheid, zo dat hier straks zevenhonderdvijftig Jachten, zelfs van de grootste afme tingen, een ligplaats kunnen vinden. Ook met de komst van gasten is helemaal rekening gehouden. Hoe veel boten er ook zullen willen aan leggen, niema.no zal tevergeefs naar dit fraaie complex komen. Aan spe ciale gastensteigers zullen de water recreanten, die bijvoorbeeld een nachtje op de Westeinder Plassen willen doorbrengen, him boot kunnen „stallen". De ontsluiting van dit belangrijke plassengebied zal de steeds nijpender wordende recreatiebehoefte in de overvolle Randstad Holland helpen opvangen. Bij het watersportcen- centrum is een campingstrook aan gebracht waar ongeveer vijfentwin tig sta-caravans zullen worden ge plaatst. Hierin zijn acht slaapplaat sen gecreëerd. De caravans worden alle aangesloten op het elektriciteits net en krygen een douche, toilet, geyser, waterleiding enz. Helaas zijn deze moderne woon wagens niet te huur dooh alleen te koop. Voor een prijs van ongeveer twaalfduizend gulden kan men zich eigenaar van de caravan noemen. De Westeinder Plassen, die een op per vlakte hebben van ongeveer vijf entwintig vierkante kilometer, vor men door hun rietlanden, visgron den, helder water en unieke verge zichten, een ware oase. De sleutel positie van het paviljoen aan de zuidkant van de Westeinder, schept een nieuwe toegangspoort voor dit drie-plassengebied. Qua opzet en outillage wordt het Princessepaviljoen, dat een ultra modern restaurant met terrassen krijgt, annex een winkelgalerij met onder andere een wasserette, rent-a- boat shop, een supermarkt en een boetiek waai- uitsluitend watersport- j kleding te koop zal zyn, als marina de meest opvallende verschijning in de Randstad Holland De overdekte winterbotenhal (opper vlakte achtentwintighonderd vier kante meter), waar zo'n vijftig mo torkruisers kunnen worden gestald en 's zomers twintig grote jachten wordt op 6 november van dit jaar reeds in gebruik genomen. Op alle steigers komen aansluitingen voor elektriciteit en water, terwijl reeds 40.000 m3 verhardingsmateriaal is ge stort. teneinde parkeerruimte voo» tenminste duizend auto's te creëren Over de bagage, die de waterspor ters aan boord willen brengen, hoe ven zij zioh geen zorgen te maken. Dit wordt allemaal voor hen gere geld. Hiervoor zorgen twee elektri sche wagentjes die over de steigers de spullen zowel van boord halen als naar de boot toebrengen. Aan de voorkoming van de ver vuiling van de plassen wordt nog druk gedokterd. In eerste instantie wordt er gedacht om een persleiding aan te sluiten op het gemeenteriool van Leimuiden.. Kan dit niet worden uitgevoerd dan ziet men als andere mogelijkheid de aanbrenging van een drijvend rioolgemaal. Zou men een riool in de (veen)grond aanbrengen, dan kan men er zonder meer van uitgaan, dat deze over enige tyd ge heel verdwenen zal zijn. Een drijvend riool is vrij uniek ui Nederland Slechts op een plaats ls deze in ons land pas aangebracht. Of dit te realiseren is wordt thans door de architect B. J. Klein Meu- lenkamp uit Den Haag, die het pro ject heeft ontwikkeld, onderzocht. Aan lichaamsbeweging hoeft het de bezoekers van het paviljoen ook niet te ontbreken. In het gazon, dat in de directe nabijheid van het res taurant ligt, zal een zwembadje worden aangelegd. Dit krijgt een grootte van veertien bij zes meter. Een natuurlijke bescherming voor de haven vormt het losgesneden riet, dat men rondom in het water heeft vastgeheid Het paviljoen, waarvan de realisering ongeveer twee-en-een- half miljoen gulden vergt, komt op een terrein van acht hectare. De geografische positie ten aanzien van andere bevolkingscentra: 17 kilome ter van Leiden: 22 kilometer van Haarlem; 12 kilometer van Alphen aan den Rijn, 29 kilometer van Gou- da en 45 kilometer van en Haag.Druk wordt er thans gewerkt is uiterst gunstig voor de ontwikke- om het paviljoen aan de West- lingskans. Het project wordt ge- einder volgend jaar gereed te bouwd door het aannemingsbedrijf hebben. De Graaf uit Leimuiden. (Foto Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11