Het staat nog steeds niet ast, dat we fout waren" DAG DODEN XYRENE Vitamine AfterShave Lotion Past huidig kerkelijk werk nog in deze tijd? Kardinaal Alfrink bevestigt de priestermartelingen in Brazilië lud-NSB'er Knigge, voorzitter Jan Hartmanstichting Nieuw uit het laboratorium van Pantene gDAG 20 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE GRONINGEN (GPD) ,,Ach, en waarom zouden ze een andere veearts zoeken, want hij is toch goed voor beesten", zegt de waardin van een café midden in het intse Annen, en dat slaat dan op de plaatselijke dieren- Hendrikus Knigge (66). Hij is landelijk voorzitter van Vereniging van oud-SS'ers en NSB'ers die zich verenigd ben in een stichting genoemd naar de SS'er Jan Hart- club zou op 14 november 'togeheten feestelijke bijeen- if houden in café annex ftenhouderij Hoving te Don 't,. De zaalhouder heeft echter jjerd. de zaal beschikbaar te stellen. Er wordt nu gezocht naar een andere zaal. Sinds dit het afgelopen weekend bekend is ge worden, heeft de dierenarts Knigge de hele landelijke pers aan de telefoon gehad. Knigge is niet het type dat maar liever zwijgt over het feit dat hij een voorspoedige carrière maakte als Obersturmbahnfiihrer der Waf- fen S.S. Hij wil ook wel gefotografeerd worden „als je er maar niet moor denaar onder zet. Daar heb ik een hekel aan." Wel botsen in zijn huidi ge bestaan af en toe het verleden en het heden, want terwijl hy over de S.S. praat, bellen steeds maar weer boeren op om tbc-tabletten voor him vee. Om een indruk te krijgen hoe het ledenbestand van de Jan Hartman stichting Is opgebouwd, kan een na der onderzoek naar de figuur van de landelijk voorzitter illustratief zijn. Tussen de talrijke tijdschriften onder zijn tafel ligt ook het laatste nummer van het blad „Der Freiwillige." Op de voorpaat staat een bemodderde SS'er. die met zyn motor in een moe ras bijft steken. De foto hoort by een artikel op pagina 14: „Bijdrage tot de geschiedenis van de Waffen S.S." Dossier Het RUksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie in Amsterdam heeft een klein dossier" over de heer H. Knigge aangelegd Hy woonde toen de oor- log uitbrak in Amsterdam en ging vry snel na de inval van de Duitsers in dienst by de S.S in 1941 kwam hy volgens het instituut terug uit Polen en kreeg hy als officier van de Waffen S.S. het rayon Driebergen toebedeeld. Zyn functie: comman dant van de veterinaire compagnie landstorm Nederland. HAAG In Nederland iedere dag negen doden het steeds drukker wordende Ze komen om by de verkeersongevall en dagelyks worden gemeld, het totaal aantal ongeval - zijn er ruim tweehonderd sprake is van lichame- letsel. Het schadebedrag voertuigen bedraagt iedere vele miljoenen guldens, blijkt uit de cyfers van een "ming door de Stichting We- ^schappelijk Onderzoek Ver- (SWOV). Het onderzoek, dat nog in een verkeert, werd dit geregistreerd door de in samenwerking met aantal verzekeringsmaat- en de Stichting Me- Registratie. Verder wer- imeU'|Tu voor het verzamelen van klas- gegevens politie, geneeskun- een en gezondheidsdiensten en voor fckenhuis ingeschakeld. Zy vul- van' ieder ongeval een uni- i registratieformulier in gegevens over de aard van grar- ^0ngevai en de gevolgen. éigens SWOV-directeur ir. Asmussen zyn de gegevens beschikt kan worden niet volledig. „Van alle honderd schadegevallen die by een ver- zekeringsmaatschappy worden gemeld zyn er byvoorbeeld slechts dertig waarvan ook een politierapport is opgemaakt." Door uitbreiding van het hui dige onderzoek hoopt men ech ter binnen een periode van vier tot vyf jaar een volledige onge vallenregistratie op poten te hebben gezet, waaruit gedetail leerde gegevens zyn te halen over punten als „gevaariyke verkeerspunten in het Neder landse wegennet." Tot 1966 werden in ons land ook de lichte ongevallen door de politie geregistreerd. Daar na is deze taak komen te ver vallen om de werkzaamheden van de politie te verlichten. Omdat het Centraal Bureau voor de Statistiek zich uitslui tend baseert op de gegevens van de politie, geven de uit komsten geen zuiver beeld van wat er gebeurt op de Neder landse wegen. Vandaar het ver zoek van minister Bakker van Verkeer en Waterstaat aan de SWOV om dit onderzoek te ver richten. Hy was voornamelyk belast met het vorderen van paarden, auto's en rywielen. Volgens gegevens van het Ryksinstituut speelde de heer Knigge een belangryke rol by het verraad van de Amsterdamse (Jood- j se) directeur van de Melkcontrole- dienst, dr. Van Gelder. De heer Van Gelder werd door het j Landesgericht eerst tot negen maan- j den „Scheveningen" veroordeeld. Kort na zyn vrylating arresteerde de j S.S. hem opnieuw en via Amersfoort werd de Amsterdamse chemicus naar Mauthausen getransporteerd waar fly omkwam. H. Knigge kreeg na de oorlog veer tien jaar gevangenisstraf. Van deze veertien jaar heeft hy ruim acht jaar moeten uitzitten. In eerste in stantie wil hy over zyn levenswan del in de oorlog niet praten- „Het gaat nu om de Hartmanstichting. Je moet die stichting gewoon zien als een charitatieve instelling om men sen uit onze groep te steunen. Als allerlei mensen daar dan een neo-fascistische beweging van willen maken, dan moeten ze dat maar doen. De byeenkomst in Donderen zou ook niks byzonders geweest z?Jn. Zoveel verenigingen in dit land ma ken eenmaal per jaar een gezellig tochtje." In Donderen „Vorig jaar heeft de groep een reisje naar de Deltawerken ge maakt, nu zouden we samen komen in Donderen, niets byzonders. „Wat het Ryksinstituut voor Oor logsdocumentatie over me zegt, is niet waar. Dat gevalletje met die Joodse Nederlander Van Gelder zit anders. Iemand vertelde me dat hy zich beledigend over het nationaal socialisme had uitgelaten. Zo ben ik er in gemoeid. Om die zaak ben ik ook niet veroordeeld. Ik ben veroor deeld om. zoals dat heette, vasthou dend landverraderiyk gedrag. Maar ik ben gewoon paardenarts by de S.S- geweest". Waaorm hebt u dan gezeten? Knigge: „Dat zal ik precies zeg gen. Als ik u en veel Nederlanders nu als tegenstanders zie. dan hebt u me 8 V^jaar laten zitten. Waarom mocht ik niet by de S.S.? Na de oor log hebben de verzetsmensen het goed waren. Dat is nog niet bewe- recht aan zich getrokken dat zy zen. Ik heet fout omdat de andere party niet aan de regering is". Mevrouw Knigge: „De historie moet nog uitwyaen dat wy fout zyn geweest" Kan zo'n byeenkomst een nog grotere verwijdering geven tussen oud-S.S.'ers en oud-NSB'ers en de rest van Nederland? Knigge-: „Ja als men nog steeds haatdragend wil wezen. Als een SB- er jouw vader doodgeschoten heeft, dan is daar wat aan vooraf gegaan. De omstandigheden waren anders. Maar nooit staat iemand erby stil hoeveel van onze mensen, S.S.'ers, onder een koe zyn vermoord door Nederlanders". Worden door uw bijeenkomst niet veel mensen aan vroeger leed her innerd? Knigge: „Als de kranten er zoveel over schryven, zullen mensen uit on ze groep er misschien nodeloos aan herinnerd worden hoelang ze ter dood veroordeeld zyn geweest. Dat moet u eens beseffen". Ik bedoelde eigenlijk het leed van mensen die onder de S.S. geleden hebben. Knigge: „Zy behoeven zich niet te ergeren. Wy houden alleen maar een charitatieve samenkomst. Er komen mensen wier zonen aan het oostfront hebben gestreden. Mensen die daar een arm hebben verloren. Als ze in Nederland zeggen dat ze die arm als S.S.'er hebben verloren, krijgen ze een bepaalde baan niet. Nederland voert nog steeds een het ze tegen ons". Bent u trots op wat u by de S.S. bent geweest? Knigge: „Daar gaat het nu niet om, maar ik schaam me er niet voor. Het was een ideaal. Het staat nog steeds niet vast dat wy fout wa ren. Maar de kranten zullen ons wel weer zwart afschilderen". Centrum voor kankeronderzoek Onder voorzitterschap van dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, is gisteren in Lyon de achtste zitting van de bestuursraad van het Inter nationale Centrum voor Kankeron derzoek begonnen. Met algemene stemmen werd België als tiende lid staat toegelaten en andere leden zyn de V.S., de Sowjet-Unie. Engeland, Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Ne derland, Israël en Australië. Onder de voorlopige titel „Van toen en thans" is de cine ast Max de Haas bezig met de opnamen van een film over de Jordaan in de periode 1930-1970. Zo werd aan de Lauriersgracht een deurwaarders-scène opgeno men, authentiek voor een gebeu ren uit de jaren dertig. De man wordt met vereende krachten in de gracht gesmeten. XYRENE biedl u meer dan'n gewone afier shave: hel reinigt, stimuleert, regenereert en verfrist uw huid. Dankzij z'n unieke, werkzame vitaminen. XYRENE Vitamine After Shave Lotion, met 'n persoonlijke, hoogst verfijnde geur. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist, warenhuis en kapper. DRIEBERGEN (GPDt In vele (meestal op het platteland gelegen) hervormde gemeenten heerst nog rust, doch elders is in de Ned. Hervormde Kerk een diep ingrijpend proces van her structurering aan de gang of staat zo'n proces voor de deur, omdat ernstige twijfel is gerezen of het kerkelijke werk nog wel aan de moderne tijd is aangepast. Teneinde in de N.H. Kerk het ge sprek op gang te brengen over nieuwe vormen van gemeente-zyn Is een rapport van de commissie Kap- tein verschenen, dat in een tussen - tydse synode-zitting is behandeld. Het rapport is een ontmoeting van theologie en sociologie en had het daardoor in de synode erg moeiiyk. Vooral van de leden van de Gerefor meerde bond in de Hervormde Kerk kwam nogal wat kritiek los. Doorgaans zyn de vertegenwoor digers van dit deel van de kerk af komstig van plattelandsgebieden. Dominee Abelsma, de enige die ten slotte stemde tegen de verspreiding van het rapport, vond sommige de len van het rapport discriminerend voor de plattelandsgemeenten. „Als we dit rapport gaan volgen, maken we een ruïne van het kerke- werk dat nog goed gaat,, En als het werk ergens niet klopt, dan komt dat. volgens een andere vertegen woordiger van de Gereformeerde Bond. niet door sociologische oorza ken. maar doordat de mensen wei geren zich voor de schrift te bui gen. Noodsituaties De behoudende synodeleden her kenden zich niet in de beschryving van de drager van het moderne cul tuurpatroon. De secretaris-generaal van de N.H. Kerk. dominee F H. Landsman, zei zelfs: "Ik geloof niet in mensen met een geheel nieuw cultuurpatroon, behalve dan in som mige rubrieken van Vrij Neder land". Dominee R. Kaptein, de voor zitter van de commissi die het rap port had opgesteld, verloor tydens de laatste vergaderingen, toen het er nog even op leek dat zyn rapport opnieuw zou worden teruggewezen, byna even zyn geduld. Hy wees toen op de noodsituaties die er in vele gemeenten op het moment bestaan. De synode mag er niet de oorzaak van worden, dat de hoognodige crea tiviteit verstikt wordt door een le galistische politiek. Er moet ruimte gegeven worden, met de onvermy- delyke risico's, maar ook met de ze kerheid van nieuwe kansen". In het eerste deel van het rapport wordt geschetst, dat de oude wereld, met een sterke samenhang, weinig veranderingen kende. Maar in de nieuwe situatie staat heel het leven In het teken van de verandering. Daardoor voelen zovelen mensen zich onzeker en raken zy het spoor byster. One-man-show In het rapportgedeelte, de gemeen te en haar werk, worden ondermeer vraagtekens gezet by de traditione le. door slechts één man gelelde kerkdienst: "Kan een man terwyi er toch een hele gemeente aanwezig is —de dienst uitmaken? Hy heeft zyn toga aan, wordt plechtig "opge bracht", formuleert de woorden voor het gebed, waarin stellig niet ieder zich herkent- Komt zo de dienst met haar liturgische one-man- show als vorm van verkeer met de Heer niet buiten de werkeiykheid te staan?". De commissie vraagt in het rap port of het niet beter is verenigings gebouwen (liefst semi-permanente bouw) te hebben waar ook gekerkt kan worden, dan kostbare kerken. Moet niet de koppeling belijdenis- avondmaal worden losgemaakt vraagft de commissie. In het rapport wordt als de meest voorkomende reden voor een in greep genoemd: financiële moeilijk heden. Het combineren of pastoraal samenwerken van een aantal te klei ne gemeenten wordt gezien als re organisatie., een hele ingreep maar nog geen herstructurering. De be trokken gemeente houdt haar oude patroon en structuur, terwyl aan de meest hoger genoteerd staande af deling "gebouwen" niet wordt ge tornd. Daar tegenover beveelt het rap port aan het geheel te bezien, niet alleen aan de slechter lopende on derdelen (byvoorbeeld verminderde kerkgang, huisbezoeken in het slop) te gaan sleutelen. Herstructurering kost wel meer: het leven van de ge meente gaat veranderen. Er komt een organisatiepatroon, dat de ge meente tot nu toe niet heeft gekend en dat beoogt het werk nieuw in te richten opdat de gemeente beter met het woord kan worden bediend en zy zelf beter kan dienen. SCHIPHOL (GPD) —In een oude, gore, voormalige slavengevangenis by de Braziliaanse stad Sao Paolo heeft kardinaal dr. B. J- Alfrink een aantal om hun politieke gezindheid vastgezette rooms-katholieke pries ters bezocht. Juist om deze priesters en velen van hun lotgenoten zyn in Brazilië betogingen gehouden van de wereldbeweging der werkende jeugd. Hun arrestatie heeft elders in de wereld, ook in Nederland, weer tot protestbyeenkomsten en -optochten geleid. „De priesters die ik heb bezocht samen met de (Nederlandse) bis schop van het Braziliaanse bisdom Lins zagen er vodderig uit. Het was ook een oude gevangenis zon der behoorlyke hygiënische toestan den. De priesters zagen er duidelyk onderkomen uit, maar psychisch wa ren ze zeker niet gebroken". „Het zal stellig zo zyn, dat niet alle berichten die uit Brazilië Neder land bereiken, allemaal even juist zyn, maar het is wel degeiyk waar dat in Brazilië priesters zonder per soonlijke rechten worden gevangen gezet en het is ook waar dat ze vry veel worden gemarteld, lichameiyk en geestelyk". Kardinaal Alfrink zei gistermiddag by zyn terugkeer op Schiphol, dat hy alles zal doen wat in zyn vermo gen ligt, om tegen de behandeling van de priesters maar ook van an deren een protest te laten horen. De meeste van de priesters zyn vastge zet wegen hun links-aandoende uit latingen, voor de overheden vaak al genoeg om voor communistische sympathieën aan te zien. Het Braziliaanse episcopaat heeft eind vorige week, zo vertelde Kar dinaal Alfrink, trouwens ook gerea geerd om de handelwyze van Bra ziliaanse overheden. „Het heeft dat gedaan in een niet agressief maar wel duidelyk afwyzend stuk". Kardinaal Alfrink had overigens geconstateerd, dat er een algemene indruk in Brazilië is dat er een ken tering ten goede by de Braziliaanse regering aan hetdoorbreken is. Dat de regering inziet dat het niet gaat op de manier die thans wordt ge volgd-: "De president zou zich by voorbeeld ook ontstemd hebben uit gelaten omdat hy van bepaalde za ken yiet op de hoogte was gesteld" Suggesties zyn gedaan om proces sen die al gevoerd zyn tegen men sen. wie communistische sympa thieën zyn aangewreven, te herzien. „Er wordt ondertussen wel veel gedaan in Brazilië voor de verhef fing van het volk, dat in culturele ontwikkeling en in materieel wel- zyn sterk is achtergebleven. Het is voor een goed deel een erfenis van vorige regeringen. Maar het is in zo'n onmeteiyk land een ontzaglijke opgave. Kardinaal Alfrink heeft in de af gelopen weken Nederlandse pries ters bezocht die in Chili en in Bra zilië werken. "Ze vallen, dacht ik. erg goed by de bevolking. De mees te van de priesters zouden ook niet naar Nederland terug willen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9