Mogelijk hervatting vredes overleg voor Midden-Oosten President Sadat niet zeer gezien bij de meerderheid van het volk eiMiacnt' hoek. k Cholera Istanboel lijkt af te nemen Fawzi genoemd als premier van Egypte Strijd om de macht in Syrië Titels van Paus Paus tegen druggebruik Onverzoenlijke figuur, vijand van Engeland en Israël rook met Wereldbekend Aroma d, -A DINSDAG 20 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA CAIRO/TEL AVIV (DPA, AP, Reuter) Terwijl in Cairo de geruchten toenemen dat de beroepsdiplomaat Machmoed Fawzi wijlen president Nasser in de functie van premier gaat opvolgen, zien waarnemers enig schot in het moeizame over leg dat moet leiden tot vredesonderhandelingen in het Midden- Oosten en naar hervatting van de missie-Jarring. Naar verluidt zou de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Rogers werken aan een compromis voorstel. Israël zou minder hardnek kig vasthouden aan de eis dat Egyp te de raketinstallaties aan het Suez loanaal verwijderd en eventueel be reid zün deze als een voldongen feit te aanvaarden. In verband met de geruchten over nieuwe initiatieven is de opmerking van president Sadat van Egypte van belang dat Cairo bereid is het be stand dat begin november afloopt te verlengen met nog eens negentien dagen op voorwaarde dat Gunnar Jarring zijn missie zal hervatten. De Amerikaanse pogingen om het overleg weer op gang te brengen blijken uit de enorme diplomatie ke activiteit van Rogers in de afge lopen dagen. Vorige week sprak hij met Riad en vervolgens met de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko. Vanmiddag wissel de hij met de Israëlische premier Golda Meir van gedachten over de mogelijkheden het overleg te hervat ten. Functionarissen in de Ameri kaanse hoofdstad wijzen er op dat hoewel Washington de bestands schendingen door Egypte heeft ver oordeeld, de VS nooit formeel om terugtrekking hebben gevraagd. De Israëlische bereidheid om na 5 november het staakt-het-vuren te handhaven blijkt uit een gisteren na afloop van een speciale kabinetzit ting over dit onderwerp gehouden verklaring. In deze verklaring wordt niet gesproken over de bestands schendingen maar wel gezegd dat Israël niet als eerste zou beginnen te vuren. "C PARIJS ('AP) L'Express meldt dat de Paus door de pauselijke theo logische commissie is uitgenodigd zijn titels van plaatsbekleder van Christus en hoofd van de kerk op te geven. Volgens in Duitsland uitge lekte inlichtingen is de commissie van oordeel dat „de twee betreffen de titels theologisch Juist zyn. maar dat zy niet in overeenstemming zijn met de geest van de collegialiteit". In Washington houdt men rekening met een stilzwijgende verlenging van het bestand. Een nieuw akkoord zou niet gesloten behoeven te wor den nu beide partyen bereid zijn het oude te verlengen. De Egyptische president Sa dat waarschuwde giste ren echter dat Cairo niet voor de tweede maal een verlenging van het bestand zou aanvaarden als inmid dels niet de missie-Jarring op gang zou zyn gekomen. Premier Vandaag heeft Sadat de benoe ming van een premier bekendge maakt. Algemeen werd aangenomen dal Machmoed Fawzi, een zeventig jarige beroepsdiplomaat president Nasser in deze iunctie zou opvolgen. Fawzi kandidaatsstelling komt als een verrassing. Hij is nog niet eer der in verband gebracht met het premierschap. Fawzi kan terugzien op een opmerkelijke carrière. Van 1926 tot 1944 was hy Egyptisch con sul in diverse lanaen. In 1946 werd hy ambassadeur bij de VN. Toen hy begin 1952 ambassadeur was in Lon den werd hy na de staatsgreep van Nasser c.s. teruggeroepen van zyn ambassadeurspost in Londen en minister van Buitenlandse Zaken. Hij was een van de weinig diploma ten die de zuiveringen in het corps diplomatique overleefden. Tot 1964 oefende hij deze functie uit. Daar na werd hy persoonlijk adviseur van president Nasser. De Arabische bemiddelingsdelega- tie is er gisteren in geslaagd in noord-Jordanië de guerrillastrijders en het Jordaanse leger te bewegen de stryd te staken. De commissie waarschuwde echter dat de gevech ten zo weer konden opleven. De aanleiding tot de schietpartijen was een tegengestelde interpretatie van het vorige week door Hoessein en Jassir Arafat gesloten vredesak koord. Terwijl Jordaanse officieren zeggen dat de regering van Hoessein het recht heeft haar gezag in noord- Jordanië te doen gelden, stellen de Palestynen dat het leger zich niet had teruggetrokken op de afgespro ken stellingen. Volgens de Palesty nen wilde het leger de Palestijnse bevoorradinsroutes met Syrië afsnij den. (van onze correspondent» DAMASCUS iGPD» Hoe ernstig de Syrische interventie in Jordanië ook is geweest, voor de tegenstellin gen binnen de regering in Damascus was het niet meer dan de bekende druppel die de emmer deed overlo pen. Want sinds het begin van dit Jaar staan de groepen, die worden aangevoerd door de minister van Defensie Hafez Assaad en door de secretaris-generaal van de Syrische Baath-party, Salah el Jedied, scherp en vijandig tegenover elkaar. Eerde re geschillen echter werden vreed zaam via een stemming bijgelegd, waarbij de invloed van Hafez Assaad, die het leger vertegenwoordigde, weliswaar steeg, maar niet voldoen de om de links-revolutionaire bur gerleden, aangevoerd door Salah el Jedied ook officier uit de rege ring en de Baath-partij te verdrij ven. De gebeurtenissen in Jordanië heb ben naar het zich laat aanzien de politieke balans ten gunste van Ha- fez Assaad en het leger doen door slaan. De oetekenis van de Syrische interventie in Jordanië is echter voor de machtsstrijd in Jordanië een zeer onduidelijke zaak. De legerleiding zou indertyd grif gereageerd hebben op de aandrang van de burgerleden ten gunste van de commando's in te grijpen. Later werd het verwijt geuit dat de links-revolutionaire burgers het leger blootstelde aan onverant woorde avonturen ter wille van poli tieke winst van de Baath-partij. Dit argument lijkt nu bij de officie ren in het leger de doorslag te heb ben gegeven om Hafez Assaad aan te zetten tot actie. Het is nog zeer onduidelijk wat de uitkomst van de machtsstrijd binnen het centrale comité van de Baath-partU in Da mascus zal zijn. Het is de vraag of deze binnenskamers kan blijven Misschien zullen de geschillen zich later verplaatsen naar de straat. Hoe wel in Syrië de staatsgrepen en machtswisselingen in het verleden voor het merendeel zonder bloedver gieten werden uitgevoerd, is dit keer de kans op geweld groter. Salah el Jedied heeft ervoor gezorgd dat voor al zijn Jongere aanhangers op sleu telposities overal in de Syrische staatsinrichting zijn doorgedrongen. Daarnaast heeft hy de militie van de Baath-partij volledig in zijn macht. Voor een groot deel heeft hij die la ten opgaan in de Baath-istische ver sie van de Palestijnse commando-or ganisatie Al Saika. waarvan El Je died de leider achter de schermeD is. Het gaat er nu vooral om alle macht van deze El Jedied te ontne men. Dat hij op het eerste gezicht reeds zou hebben verloren en uit Syrië naar Libanon zou zijn gevlucht, hoeft niet te betekenen dat hij zijn verzet heeft opgegeven en zeker niet zijn volgelingen. Ook als binnenkort de namen van de nieuwe leiders be kend worden gemaakt, hoeft daar mee nog niet de rust in Syrië te zijn weergekeerd. Het treffen tussen de goed getrainde militie en guerilla- strijders van Salah el Jedied met het leger blijft ook dan tot de mogelijk heden behoren. Hoewel de inzet by de huidige cri sis in Damascus het belang van de gewone bevolking heet te zijn, heeft deze toch maar weinig invloed op de gebeurtenissen. Afgezien van het feit dat slechts een klein deel politiek-be wust is, houdt men er zich veelal om persoonlijke veiligheidsredenen nog maar liever buiten. Dat in Damas cus het belang van de gewone bevol king heet te zyn, heeft deze toch maar weinig invloed op de gebeurte nissen. Afgezien van het feit dat slechts een klein deel politiek-bewust is. houdt men er zich veelal om per soonlijke veiligheidsredenen nog maar liever bulten. Dat in Damas cus op straat nog weinig te merken zou zijn van de spanning in de rege ring, wordt daardoor verklaard. Bij een relatief klein bevolkingsdeel, dat geïnteresseerd is. bestaat echter wei nig bewondering voor de extreme El Jedied. Dit wordt nog versterkt, omdat hem wordt verweten Syrië in econo mische moeilijkheden te hebben ge stort. Niet alleen de prijzen in Syrië zijn sterk gestegen, maar ook de in voer van begeerde buitenlandse con sumptiegoederen is begin dit Jaar volledig stopgezet. Deze economische moeilijkheden wordt vla Salah El Je died direct op Rusland geprojec teerd, wat aansluit op de verwijten die dit land door het leger in de schoenen worden geschoven. Volgens veel officieren heeft Rusland de mi litaire debacles van dit Jaar tegen Israël en zeer recentelijk tegen het Jordaanse leger mede veroorzaakt, omdat de leiders in Moskou weiger den voldoende modern militair ma terieel te leveren. Tegen deze achtergrond staat bij de huidige crisis in Syrië ook de Russische invloed op het spel, het geen wellicht de spanning nog ge vaarlijker doet uitstralen. HERMAN ROLFES ISTANBOEL (AP) (GPD> Het buitenlands verkeer naar Istanboel is gisteren stopgezet en de inwoners van de omliggende steden hebben het advies gekregen niet naar de stad te komen als men daar geen uiterst dringende reden voor heeft- De Turkse regering heeft inmiddels bekend gemaakt dat 2.5 miljoen in woners van de stad nu tegen de (para) cholera zijn ingeënt. In de krotwijken van Istanboel. dat in to taal iets minder dan 3 miljoen in woners heeft, sterven echter nog steeds mensen aan de ziekte, die als para-cholera wordt aangeduid. De ziekte is namelijk niet helemaal ge lijk aan cholera maar vertoont wel grotendeels dezelfde verschijnselen. Toch scheen gisteren dat de epi demie in hevigheid is teruggelopen. Van officiële zijde wordt meegedeeld dat in totaal 40 personen zijn over leden. maar volgens onbevestigde berichten in de pers is dit aantal tenminste honderd. De autoriteiten hebben toegegeven dat meer dan duizend cholera-patiënten op het ogenblik in ziekenhuizen in Istan boel worden verpleegd. Ook in de andere steden in West- Turkye is de overheid een massale Inentingscampagne begonnen om te voorkomen dat de epidemie zich uit breidt. In de hoofdstad Ankara is de watervoorziening gechloreerd en zyn de inwoners gewaarschuwd geen ongewassen fruit of groente te eten. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Paulus heeft een dringend be roep gedaan op de artsen om het gebruik van verdovende middelen te veroordelen „voor het te laat is". Hij zei dat de artsen ledereen priesters, ouders, onderwijzers, so ciologen en politici en vooral de Jon gere generatie voorlichting moe ten geven over deze „geheimzinnige drugs, die zich tegenwoordig met behulp van klandestiene en specu latieve middelen verspreiden als een fatale besmettelijke ziekte". Onze correspondent meldt nog het volgende: De vaccinatie is Jammer genoeg niet 100 procent doeltreffend. Ver scheidene van de nu getroffen pa tiënten zijn namelijk wel gevacci neerd. In het stadhuis zei een amb tenaar van de geneeskundige dienst dat met deze bevolking niets te be ginnen is. Behalve het leidingwater gebruikt men het goedkopere water uit de 30.000 putten in en buiten de stad, maar deze zijn vaak verontrei nigd door de riolering. Vooral bak kers en caféhouders maken hier graag gebruik van. „We kunnen al die putten niet steeds controleren of buiten gebruik stellen. Verder is er ook nauwelijks te vechten tegen 'net fatalisme van deze bevolking die grotendeels uit recente import van dorpelingen bestaat- De mensen waarschuwen niet eens als er een zieke is. Zij bellen zelfs de dokter of het ziekenhuis niet. Zij zitten maar bij het ziekbed en huilen." ADVERTENTIE Het Ubica Slaapplan van de Jaren Zeventig. (Voor kamer-slapers) Vraag folder bij Ubica Matrassen- fabrieken, Utrecht. ADVERTENTIE Leef met plezier Rook de échte Pall Mali Export Wereldbekend aroma Pall Mall Export (Van onze reisredacteur H. Kolb) CAIRO (GPD) De Verenigde Arabische Republiek heeft een president gekregen, die bij een groot deel van zijn onderdanen niet bijzonder gezien is. Zijn uitverkiezing betekent in weerwil van het massieve blok ja-stemmers, dan ook niet meer dan een lege victorie, die zonder tegenkandidaten kon worden behaald in een land dat het zich geenszins kan veroorloven zijn kiezers werkelijke zeggen schap in het bestuur van hun land te verschaffen. Functionarissen van de Arabische Socialistische Unie. het een heidsfront waarin alle politieke gebeurlijkheden zorgvuldig zijn ge kanaliseerd, ontkennen dit niet, maar zij verdedigen het monddood maken van de bevolking hardnekkig op grond van „oorlogsomstan digheden". en de noodzaak „een beleid van nationale eenheid" te blijven voeren. Geen andere keus De Egyptenaar, die in doorsnee over politiek niet snel in opwinding geraakt, heeft in elk geval een for mule gevonden om van dit soort nood een geringe deugd te maken: „Ik ben tegen Sadat. maar ik heb geen keus. Ik heb dus toch op hem gestemd, want het land moet nu een maal een president hebben". Sadat dus. En dit betekent dat de liberaler stromingen in de Egypti sche politiek voorlopig terzijde mogen toezien hoe de kaarten worden ge schud. Zakaria Mohieddin, die bij de bevolking meer vertrouwen zou be zitten dan Sadat, blijft onder huisar rest. Hei kal, minister van voorlich ting heeft onmiddellijk na Sadate be ëdiging ontslag genomen. Deze ver trouwde oud-medewerker van Nas ser wenst kennelijk voor dit regime geen pleitbezorger te zijn. De vrij op zichtige manoeuvre van zijn ontslag aanvrage heeft daarom méér beteke nis dan de bijna tien procent nee stemmers bij de volksraadpleging Zij moet duidelyk maken dat de politie ke speelruimte beperkt is. In Egypte worden aan Sadat in weerwil van een lange staat van dienst voor Nassers revolutie geen prijzende woorden gewijd. HU wordt gekenschetst als het voor het ogen- Wik enig mogelijk compromis tussen uiterst links (onwrikbaar pro-Rus sisch) en de onbestemde, doch grote, groep Egyptenaren die wat genuan ceerder wensen te denken over de be trekkingen tot de westelijke wereld. Er duiken wel namen op van men sen die gezien worden als repre sentant van deze opvattingen, maar zU vertegenwoordigen geen georga niseerde politieke stroming. Dit maakt hun positie uiterst kwetsbaar, en hun Invloed op het verloop der gebeurtenissen gering. Geen biografie Nasser heeft zich vooral in de laatste periode van zijn bewind steeds meer ontdaan van vele kun dige medewerkers, die de fout begin gen duidelUk uitdrukking te geven aan eigen opvattingen. Duizenden zeer bekwame, nUvere Egyptenaren, aan wie in dit land zo'n enorme be hoefte bestaat ondanks de onop houdelijke toevloed van nieuwe en grotendeels overtollige werkkrachten, verblUven buitenlands omdat zU in hun vaderland, met zUn corrupte, overvoerde bureaucratie en politiek wanstaltig vervormde structuur niet meer kunnen bestaan. ZU pasten niet in een systeem van Jazeggers, van censuur, gelegaliseerd volksbe drag en persoonlUke onvrUheid. Het schUnt dat president Nasser plannen heeft gehad om het leefkli maat in die zin te verbeteren. ZUn dood heeft dat, zo is gebleken, voor komen. Het nieuwe bewind heeft de tal loze anonieme verspieders van minis ter van Binnenlandse Zaken Gomaa met zeer welomschreven opdrachten de straat op gezonden en er doen hardnekkige. aannemelUke maar niet te controleren, berichten de ronde, dat een flink aantal arresta ties is verricht onder mogelUke po litieke tegenstanders en legerofficie ren. Intussen hebben de moeizaam of helemaal niet functionerende voor lichtingsdiensten van Egypte geen biografie van de nieuwe leidsman beschikbaar. ZU produceren slechts een uiterst summiere lUst van data, te beginnen met zUn geboorte (25 december 1918) en eindigt met de mededeling dat hU verscheidene boe- ken schreef waaronder het werk „dit Is Je oom Gamal, myn zoon". Voor een tot de hoogste staats macht geroepen landbouwerszoon uit Meit Aboe el-Kom In Neder-Egypte, die een veelzUdlge carrière als offi cier, revolutionair samenzweerder. Journalist en politicus achter de rug heeft, is dat opmerkelUk weinig. Deze feiten onthullen Immers in het geheel niets over de man. die nu is bekleed met immense verantwoorde- UJkheden in een land waar de zwam der Russische aanwezigheid de kans op het voeren van een eigen beleid steeds meer verstikt. Sadat heeft in de loop der jaren een nogal radicale reputatie opge bouwd. In de oorlog spioneerde hU volgens de Engelsen voor Duitsland en zU arresteerden de man die in de aanwezigheid van Hitiers troepen een kans zag om het Britse koloniale bewind voorgoed te slechten. En nog in 1945, toen die oorlog was afgelo- pen wilde hU zUn ziedende haat te gen de Britten onderstrepen door het opblazen van hun ambassade te Cai ro. Behoefte aan luxe Sadat is ook een onverzoenlUke vUand van Israël, die zeer lang een tegenstander is geweest van een vreedzame oplossing van het conflict, een man ook die naar de legende in Cairo wil. zich op nogal rigoureuze wijze van een fraai huis aan de Straat der Pyramlden voorzag, waar tot dan toe een officier van de Egyp tische weermacht woonde. Het is een verhaal dat misschien op zUn ronde langs talloze cocktailpartles aan de waarheid enigermate is ontstegen, doch het past in elk geval binnen Sadats faam niet ongevoelig te zUn voor de meer luxueuze aspecten van de hoge staatsfuncties die hU heeft bekleed: minister van staat sinds de revolutie, lid van het revolutionair President Sadat tribunaal, secretaris-generaal van de Nationale Unie (voorganger van de Arabische Socialistische Unie), voor zitter van de Nationale Vergadering, vice-president en lid van de presi dentiële raad, lid van het hoogste uitvoerend comité van de ASU, secre taris van het comité voor politieke zaken. Het zUn bouwstenen van een loopbaan die, sedert hU in de prille ochtend van de eerste revolutiedag het Egyptische volk per radio liet weten dat Koning Faroek was afge zet, nooit in ernstig gevaar is ge weest. Eenmaal slechts zou nasser hem naar de diepe stilten aan de bultenzUde van het officieel gebeu ren hebben verwezen omdat hU op eigen houtje een politiek document had opgesteld waarin een vreedza me oplossing voor de krUg met Is raël categorisch werd afgewezen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7