TITO IN ONS LAND Nederlander al op 18 de jaar meerderjarig Politie zit nu ontvoerders op de hielen vandaag ioongolf gevolg an de ;ezags- irisis Vijfvoudige moord in Californisch landhuis De Jong optimistisch over toekomst V.N. Prof. v. Esveld Commissie adviseert: Af en toe zon IN CANADA KOSTBARE VRACHT Psychopaat die zuster probeerde te doden ontvlucht (9uc/ V)Ctt teuwo (pgericht I maart 1860 DINSDAG 20 OKTOBER 1970 No. 33227 EIDSCH 'af* g 0, pirecteur: G. Koopman jjofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 5 DEN/UTRECHT (ANP) regering kan goedmaken at het bedrijfsleven bederft of r Innerlijke verdeeldheid nalaat. een oververhitte economie zowel de verantwoordelyk- I van de bedrijfsgenoten waar- ode vrijheid (van loon- en prijs- annlng) zou moeten steunen als de Ipline waarop leiding en orde- aig gebaseerd zijn. gezagscrisis, waaraan in de eer- I e plaats het bedrijfs- en organisa- I «leven lijdt, drijft een onbestuur- iar land naar autoritaire maatre den, waarvan by ons loonpauzes belastingverhogingen nog maar ichte voorbeelden zijn", zegt de Leidse hoogleraar in het jciaal recht prof. mr. N. E. H. ir. Esveld in het sociaal maand- lad „Arbeid" naar aanleiding van gebeurtenissen rond de extra uit- I w8|erlng van f 400. huidige zachte maatschap- ijstruktuur waarin het begrip SV( rantwoordelykheid te pas en te ipas wordt gebruikt, aldus prof. an Esveld, spelen alle instanties el- ar liever de zwarte piet toe dan te iTT aan voor de consequenties van een uidelijk en gezond beleid, hoogleraar noemt het „rondweg" a ontaarding van de parlemen- democratie dat jcamerledeai ulstaan met wensen te noemen en ien te formuleren, maar de keu- uit prioriteiten overlaten aan de IE rering, die ze terwille van hun kie- rsvolk dan prompt kunnen atta- )ENI aren. enige uitweg uit de impasse ziet DEN.fi1 de doorbreking van de gezags- door alle by het sociaal-eco- beleid betrokken instanties lenlijk. „Men zou eens moe- ophouden met het constant maar Iternatiefloos sneeren op de rege- tog, ondernemers en vakorganisa- s en het toespelen van de zwarte et aan zijn makker rond de tafel, etzelfde geldt voor de jongens van radio en tv. Waarlyke karak- fkracht, beleidsvisie en loyaliteit io de vaderlandse zaak zou de lei- os van ons sociaal-economische le- a bijeen hebben moeten brengen neinde gezamenlijk één beleidslijn te stippelen. Het is nog niet te M, al zijn vele miljoenen ver- Füd. aldus prof. Van Esveld. DEN HAAG (ANP) De com missie voor de herziening van het Kinderbeschermingsrecht heeft in een interim-advies aan de minister van Justitie een voorstel gedaan tot verlaging van de meerderjarigheids- grens van 21 tot 18 Jaar. De ministerraad staat positief te genover de conclusie in het advies zonder de motivering op alle pun ten geheel te onderschrijven. Wets wijziging zal ter hand worden geno men zodra het eindrapport van de commissie binnen is. De commissie voor de herziening van het Kinderbeschermingsrecht is sinds enkele jaren bezig aan een YORK (ANP) De Neder- Ise minister-president P. .J S. de t heeft vandaag in de Algemene Bdering van de Verenigde Na ai New York mede namens de ^re-presidenten van Suriname Nederlandse Antillen een rede sproken ter gelegenheid van het «twintigjarig bestaan van de we- toeanisatie. De heer De Jong on- toepte. dat de Verenigde Naties blijvende factor in het interna tte leven zijn geworden, al heb- leden-landen, „herhaaldelijk tW by het overbruggen van de tussen deze politieke werkelyk- en ons bestaan als individuele „In deze roerige tijd,"al- Bilt verwacht, van vanavond «orgenavond buien, maar ook toidde opklaringen. Matige tot Atige. aan de kust harde tot tochtige noordwestelijke wind. verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 12.30 uur) 21 OKTOBER °p: 7.14 uur; onder: 17.34 uur 10op: 22.16 uur; onder: 14.43 uur Hater te Katwijk te 7.27 048 uur; laagwater te 3.04 en "®ur. dus de Nederlandse premier, .h.ou- den wij te sterk en te dikwijls vast aan verouderde opvattingen van na tionale en constitutionele soevereini teit. Ook het vraagstuk van de wel vaartsverschillen maakt de Verenig de Naties de ware ontmoetingsplaats waar geleidelijk het besef is ge groeid. dat rechtvaardigheid tot wer kelijkheid moet worden in de ge meenschap der naties. In dit ver band wees de heer De Jong op de plannen voor een nieuwe internatio nale strategie voor de tweede ont wikkelingsperiode van de V.N. en op de herwaardering van de vooruit gang van het ontwikkelingswerk. „Voor de eerste maal hebben alle soevereine leden van de V.N. vrij willig de gedachte aanvaard, dat een instrument van de wereldorganisatie de politieke maatregelen die zij heb ben genomen gaat bestuderen, samen met de uitwerking van deze maatre gelen. De Nederlandse premier zei voorts om., dat wij „in de komende jaren op deze nieuwe basis zullen moeten strijden om deze nieuwe prioriteiten, alternatieven en keuzen in onze snel veranderende wereld uit te werken. Zij zullen een nieuwe machinerie moeten scheppen om de wereldeconomie een nieuwe vorm te geven, die sterk genoeg is om aan komende generaties over te dra- omvangrijke studie over het gehele terrein van de kinderbescherming. Het tussentijds advies over de meer- derjarigheidsgrens is opgesteld op een in juli Jl. gedaan verzoek van de staatssecretaris van Justitie. De commissie heeft in die korte tijd in haar advies niet alle aspecten van de materie kunnen beschouwen. Wel wordt opgemerkt dat thans reeds in de wet een vrij grote zelfstan digheid van minderjarigen van 18 Jaar is neergelegd, met verwijziging naar de dienstplichtwet, het mogen besturen van een motorrijtuig, be ëindiging van verschillende bescher mende bepalingen uit de arbeidswet geving. de verruiming van de hande lingsbekwaamheid in het nieuwe BW, en de te verwachten verande ring wat betreft het Kiesrecht. In haar eindrapport wil de com missie de consequenties uitwerken zo wel voor minderjarigen onder 18 jaar als voor ouderen. Voor jongeren on der 18 jaar valt te denken aan een en handelingsbekwaamheid dan nu in de wet wordt aangenomen. Voorts wordt gedacht aan het meer betrekken van de minderjarige bij de rechtspleging, wanneer het gaat om ten aanzien van hem te nemen maatregelen. (Van onze correspondent DEN HAAG (GPD) Het drie dagen durende staatsie- bezoek van de Joegoslavische president Tito en mevrouw Jovanka Broz is begonnen. Vanmorgen om precies half elf landde het presidentiële vliegtuig, een Caravelle van de Joegoslavische lucht macht, op de sfeerloze vlieg basis Ypenburg, waar Konin gin Juliana en Prins Bern- hard de hoge gasten stonden op te wachten foto Direct na de begroeting in specteerde president Tito sa men met de Koningin en Prins Bernhard het ere- squadron. In de officiersmess werd een groot aantal hoog waardigheidsbekleders en le den van het Corps Diploma tique voorgesteld aan presi dent Tito en zijn echtgenote. Daarna vertrokken de Joe goslavische bezoekers per auto naar Amsterdam, waar zij door het gemeentebestuur werden ontvangen. Om streeks het middaguur werd. een krans gelegd op het Na tionaal Monument op de Dam. Vanavond zal het ko ninklijk echtpaar in het pa leis een gala-diner aanbieden aan de gasten. Vit het oogpunt van de veiligheid werd, voor de eer ste keer bij een dergelijke gelegenheid, geen publiek toegelaten op het midden plein van de Dam. a Er heeft geen ontmoeting plaats tussen Tito en de Joegoslavische gemeenschap' in Nederland, een uitzonde ring op de gangbare gebrui ken bij een staatsbezoek, welke op gebrek aan tijd wordt geschoven. Het pro gramma houdt overigens wel rekening met de ruim 2.000 Joegoslaven, die in de Rot terdamse havens en op de scheepswerven werken, want volgens het draaiboek zullen zij de gelegenheid krijgen hun president te zien voor bijvaren tijdens de rondvaart door de Rotterdamse havens. Bij Verolme zal de boot zelfs snelheid minderen. Behalve Rotterdam bezoekt president Tito ook Delft en Den Haag. MONTREAL (AFP, Reuter, AP) Het net rond de ontvoerders van de inmiddels gedode minister van Ar beid van Quebec, Laporte, en de Britse diplomaat, James Cross, wordt steeds nauwer aangehaald. Het is nog maar een kwestie van tijd of de politie zal toeslaan. I De moeder en twee zusters van één van de mannen voor j wie een arrestatiebevel werd uitgevaardigdde 27-jarige Paul I Rosezijn in een woning in een voorstad van Montreal opge pakt. Paul Rose, die beschouwd wordt als het brein achter de ontvoeringen heeft een tijdje in dat huis gewoond. De andere I gezochte man is de 37-jarige taxichauffeur Marc Charbonneau. j 20 PAGINA'S De politie vond gisteravond het huis waar minister Laporte door zijn ontvoerders werd vastgehouden. Het is een leegstaande houten bungalow in het plaatsje St. Hubert, op 16 kilo meter van Montreal. Voordat de po litie het huis binnenging blies zij alle deuren op uit vrees voor booby traps. In een van de vertrekken bleek het een grote wanorde te zyn. Overal werden bloedsporen gevonden. Op de grond lagen kippebeentjes. oude kleren en afval. De ontvoerders hadden een gat ge maakt in de muur die de woning van de garage scheidde. Doordat zij niet van de voordeur gebruik maakten konden ze een week lang onopge merkt blijven. Een man die tegen over het huis woonde was het wel opgevallen dat er veel bedrijvigheid op ongebruikelijke tijden was geweest. Hij kon geen nauwkeurig signale ment van de bewoners geven. Hy be schreef de twee mannen en een meisje die hy had gezien zo: „Het midden houdend tussen hippies en gewone mensen" De Canadese veiligheidspolitie heeft alle mogelyke ontsnappingsrou tes uit Quebec afgezet. Iedereen die de stad Montreal verlaat wordt ge controleerd. Gisterochtend waren in totaal 326 mensen gearresteerd. De regering van Quebec heeft gis teravond haar aanbod herhaald om de ontvoerders van Cross een vrij geleide naar Cuba te geven. De Cu- baandse regering bood aan, hun uit sluitend om humanitaire redenen asiel te verlenen. Er zyn aanwyzingen dat minister Laporte de laatste dagen van zyn gevangenschap in hongerstaking is gegaan. Uit een voorlopig lykschou-1 wingsrapport bleek dat er geen voed sel in de maag van Laporte zat. toen hy stierf. Duizenden Canadezen trotseerden temperaturen tegen het nulpunt om in het stadhuis van Montreal Laporte de laatste eer te bewijzen. De begra fenis zal een intiem karakter krygen. Er zal geen publiek worden toege laten. Pers en televisie worden even eens geweerd. Er zyn strenge voor zorgsmaatregelen genomen om de Canadese premier Trudeau die wel de plechtigheid zal bywonen te be schermen. De spanning in de stad is groot. Uit incidentele meningspeilingen van Journalisten blykt dat de bevolking niet in haar geheel de moord op La porte veroordeelt. Er zyn velen die het de regering kwahjk nemen niet op de eisen van het Bevrydingsfront te zyn ingegaan. Het proces tegen drie leden van het Front die in april poogden de Amerikaanse consul in Montreal te ontvoeren is uitgesteld. De drie be hoorden tot de drieëntwintig gevan genen van wie het Front de vryla ting eiste. Twee soldaten die in een noorde- lyke voorstad een brug bewaakten zyn vanochtend uit een auto bescho ten. Meer wilde de politie niet ver tellen. Vanochtend ging ook geruch ten dat een belangrijk lid van het FLQ die via Vancouver trachtte te ontvluchten was gearresteerd. Het persbureau Assiciated Press dat dit bericht verspreidde vroeg het latei- in te trekken. lossers troon wordt verdeeld. Sa- dat is de overleden Egyptische lei der opgevolgd als president, maar kan overigens nog lang niet bogen op de algemene sympathie, waarin zyn voorganger zich mocht ver heugen. De 70-jarige beroepsdiplomaat dr. Machmoed Fawzi (foto) schynt een goede kans te maken minister president te worden, een functie, die tot zyn dood ook door Nasser werd waargenomen PAGINA 7 De blinde zanger Ray Charles meent, dat het publiek waar ook ter wereld hetzelfde reageert op zyn muziek PAGINA 5 Kardinaal Alfrink bevestigde bij zijn terugkeer uit Brazilië, dat er in dat land priesters worden ge- martelo PAGINA 9 De Cup regeert weer in de sport. Vanavond speelt Sparta, morgen avond Ajax en PSV. De televisie mag er niets rechtstreeks van ge ven, maar u blijft op de hoogte via PAGINA 15 en 17 De gemeenteraad van Leiden ver gaderde gisteravond. Weer bleek overduidelijk, dat in de meeste za ken het PAK lynrecht staat tegen over de rest van de raad STADSPAGINA En verder vindt men In deze krant een verhaal over een expeditie van minstens vyftien man, die hopen de Mount Kenia te kunnen be dwingen. Een zeer lastige tegen stander, meent dr. J. A. Noordyk uit Warmond. Onder bewaking van een groot aantal bewakers werden deze modellen naar een mode show gebracht waar ze juwelen met een gezamenlijke waarde van meer dan vijfhonderdduizend gul den moesten showen. SANTA CRUZ (AP, AFP) In het zwembad van een in brand ge stoken landhuis in Soquel in het noorden van Californië zijn vanoch tend de lichamen aangetroffen van de gefortuneerde oogarts Ohta, zyn BREDA (ANP) —Uit de Ryks- psychiatrische Inrichting te Eind hoven is de 21-jarige Ruud R. uit Breda ontsnapt. De jongeman heeft in maart twee maal geprobeerd zyn 14-jarig zusje Corrie te doden. In verband met zyn psychische toestand is hy buitengerechtelyke vervolging gesteld en in de Psychiatrische In richting opgenomen. De politie in Breda houdt er reke ning mee. dat de ontvluchte jonge man nogmaals een poging zal doen zyn zusje te vermoorden. Op 21 maart j.l. verwondde hy haar levens- gevaarlyk met drie pistoolscho ten Hy wist daarna te vluchten. Tien dagen later probeerde hy 't zieken huis waarin zyn zusje lag, binnen te dringen. De politie slaagde er toen in hem te arresteren. R. was op die dag gewapend met een broodmes, dat hij pas had gekocht Daarmee had hi) zyn zusje willen doden. De politie in Breda heeft maatre gelen ter beveiliging van de fami lie R. genomen. Politiekorpsen in Nederland. België en Duitsland zyn gewaarschuwd. vrouw Virginia, zyn twee zoontjes van 11 en 12 jaar en een 38-jarige secretaresse. De slachtoffers waren geslagen en gekneveld en vervolgens in het water geworpen. Tenslotte werd het huis in brand gestoken. De massamoord werd ontdekt door de brandweer, die naar het afgele gen plateau tussen Santa Cruz en Soquel (ongeveer 160 kilometer ten zuiden van San Fransisco) was uitge rukt om de brand te bestryden. De lichamen werden gevonden in het privé-zwembad van het echtpaar Ohta, dat in totaal vier kinderen had. ADVERTENTIE Fotobedrijf DE GRAAFF H. WAMSTEKER Breestr. 29, naast Trianon, tel. 20368 DE VERJONGDE ZAAK MET 40 JAAR VERTROUWEN. Uit het Leidsch Dagblad van 20 Oct. 1870 Te Kampen had Vrijdag een vreemdsoor tig ongeval plaats Een met selaar kreeg, doordat hij een jongeling eene groote laars aantrok, het zoodanig op de lachspieren dat men genood zaakt was, geneeskundige hulp in te roepen. Deze kwam echter te laat want de met selaar was reeds overleden. AdvertentieDe fraaie Glas-Photographieën worden weder t,er bezichtiging gezon den van des avonds 7 uren tot den volapnden morgen voor één gulden. J. Goeddjee, Photograaf.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1