\Iacht van commando's in Jordanië teruggedrongen Elke nikker moest worden doodgeslagen Tien Afrikanen willen de Engelsen zo nodig uit het Gemenebest stoten NS Minitrips in eigen land J NS- Snippertrips „Verslagenen"denken anders over Israel Teleurgesteld voordelig uit met NS I want er liggen weer [OEDE BANEN in uw brievenbus! DER STERN ONTHULT VOORAANSTAAND SPD-PROPAGANDIST ■"I Geen vervolging inzake „Kenf Mansholt-stal is een wonder van techniek EPIDEMIE IN INSTANBOEL: AL 43 DODEN voordelig uit met NS in vogelvlucht JP in vogelvlucht t^TERDAG 17 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 gebrtk nd Vb 30 cerllcl Iblad irlekïj •efnuc- 13. U. 0171J in en agd 'P E" kleötü »r. 160 kstel ur. v. niet z Dat de commando's in Jordanië zyn geliquideerd of geheel ver dreven is uitsluitend te danken aan druk van andere Arabische lan en de bemoeienis van de inter- drabische bemiddelingscommissie, de uitvoering van de bepalingen de wapenstilstandsovereenkomst itroleert. De gehele ontwikkeling Keft ook de ..burger"-palestijnen dak teleurgesteld,, die immers eens urige aanhangers waren van de i^iAenimando's, maar nu gedwongen '"Sa ness ilden, lirt (t v. d. «■nmni ju oorstt eutel! llaai Haarli Haar!: te erkennen dat ook de steun deze beweging niet als resul- krijgt dat zij zelf een oplossing het conflict met Israël kunnen jjrceren. j Voor de directe toekomst in het fidden-Oosten kan dit zeer ver teld betekenis hebben, vooral nu berichten komen over de vorming een Palestijnse regering-in-bal- igschap, die onderhandelingen met rkuti over de status van de bezette i,( estelijke oever van de Jordaan wet beginnen. Deze laatste ontwik- rljng kan een antwoord bieden op uitzichtloosheid, zoals de Pale uitzichtloosheid, zoals de Pales- ijnen die na de burgeroorlog in Jor- •taat Iwijct ,'lektr. m vo« aften, lef. 01 edtiwdpn r. m. zijn, 3.. I 42 bui Het verzet tegen elke erkenning de staat Israël, zoals die door commando-organisaties wordt ge- t£ Imuleerd, is na de burgeroorlog wave ensd. verpl Kloot oetere re au ïg voor egster, ddensti os t bus betere reau ïg voor nkeisp leke cht 1850-40 fasse >e, mid zich ils ona ziende, .veduwt LONDEN, JOHANNESBURG 'AP) De premier van Ghana, Busia, heeft gisteren gedreigd te zullen ijveren voor uitstoting van Groot- Brittannië uit het Gemenebest, als premier Heath het voornemen ten uitvoer brengt om de wapenleveran ties aan Zuid-Afrika te hervatten. Busia deelde dit aan de pers mee, na (Van onze correspondent Herman Rolfes) BEIROET (GPD) Terwijl officieel, ook in de laatste overeen komst, wordt geprobeerd de indruk te vermijden dat de Palestijnen ils verliezers uit de burgeroorlog in Jordanië te voorschijn zijn ge- ei2 r tomen, blijft er na een verblijf in het geteisterde woestijnland toch geen andere conclusie over dan dat de commando's sterk zijn te ruggedrongen. Ogenschijnlijk hebben zij nog de macht in de noorde lijke steden Irbid en Jerasj, maar in werkelijkheid zijn deze steden jls voorlopige verblijfplaats aan de Palestij nen toegewezen om her- fl>epering en het zoeken van nieuwe bases in de onbewoonde woes- ijnbergen ten noordwesten van Amman mogelijk te maken. sterk afgenomen. Duidelijk komt dit tot uiting in de gesprekken met Pa- lestijnen. Geen van hen geeft in de gegeven onzekere omstandigheden toestemming tot het weergeven van zijn naam en functie, terwijl toch enkelen van hen behoorden tot de machtigste mannen in de Palestijn se beweging. Algemeen is het gevoel, dat men niet weet wat te moeten doen, of zoals werd uitgedrukt: „de Jordaniërs hebben ons de overtui ging gegeven, dat wfj in dat land niet kunnen leven zoals wij dat wil len. Het Jordaanse leger heeft in feite nog slechts een waarschuwing gegeven. Wij zullen ons geheel moe ten richten naar de wensen van de bedoeïenen of onze totale vernieti ging tegemoet gaan en onder ogen moeten zien. Hoessein zou dat wel kunnen veranderen, maar die heeft er geen zin in. Ook wil hij niet toe staan dat de Palestijnen invloed op de regering krijgen. Veel van onze huizen zijn vernietigd. Er is geen plaats meer voor ons hier". In deze stemming worden de vei ligheidsmaatregelen, die door het Jordaanse leger zijn genomen om de controle over het gehele leven te hernemen, uitgelegd als „pesterijen": „De fedajien zijn allemaal weg uit Amman, waarom lopen er dan' nog militairen met wapens te patrouil leren? Toch alleen om ons te onder drukken? Het leger kan nu zo weer gaan schieten of het uitgaansverbod afkondigen, dan zitten wij meteen zonder eten. Als wij voedsel gaan kopen op de mp-rkt kunnen wij niet meer dan voor één dag meesjouwen. De service-taxi's zijn nog verboden, dus alles moet lopend". Daarnaast draagt ook het telkens uitblijven van water in de leidingen en het weg vallen van elektriciteit bij tot het ongemak. Herinneringen In hun klagen willen de mensen vergeten, dat de taxi-chauffeurs, die het openbare vervoer verzorgden, voor het overgrote deel lid waren van een van de commando-organi saties. Zij kunnen eventueel direct de onderbroken aanvoerlijnen van de guerrillastrijders herstellen en daar mee ook de organisatie van het Pa lestijnse verzet in de steden weer op gang brengen. De herinnering aan de oorlogen tegen Israël in 1948 en 1967, waar voor de Palestijnen zijn gevlucht, is door de burgeroorlog in Jordanië zeer verlevendigd. De vergelijking valt gunstig uit voor de Israëliërs: „Tijdens de oorlog in 1967 brachten de Israëlische soldaten alles wat wij maar nodig hadden: voedsel, water en ook medicijnen. De enkele ge wonden werden goed verzorgd en op onze huizen werd niet zomaar ge schoten De oorlog hier in Amman was erger dan die in Israëls". Soms wordt zelfs gezegd dat het be- Geen naam. ADVERTENTIE 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- S dagen Terschelling f 75.- Prljzen van elk station In Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de MS-rei8krant op de stations. >t met 3. no tag. btenaai ng me: gerweg »en zoel om Oplos bij een rinkels orting Lini» !lden te, gr» luwelijb .1 Da deme juiste ocliun us 18,1 26. Belt tan 3, aag teL ter Is op de bezette westelijke oever van de Jordaan te leven, „maar dat wil Israël zeker niet toestaan. Er moet eerst vrede komen en wie ge looft daarin voor de nabije toe komst?" Intern-politiek gezien komen veel Palestijnen terug van de stelling dat Koning Hoessein dient te verdwijnen Er wordt ontkend dat zijn aftreden ooit op het programma van de com mando-organisaties heeft gestaan, ook al werd Heossein de „slager van Amman" genoemd. Een Palestijnse leider .bleef vasthouden aan de eis tot Palestijnse vertegenwoordiging in de regering. Deelnemen aan de rege ring in Amman beschouwt hij als het enige alternatief, zolang er geen sprake is van een oplossing van het Palestijnse probleem. Tegenover een buitenstaander wordt niet toegegeven dat de com mando's de strijd tegen het Jordaan se leger hebben verloren: „Er is al leen gestopt om onzer mensen niet verder te laten lijden". Of de com mando's ooit weer met alle kracht tegen Israël gaan vechten weet men eigenlijk nóg niet. Het Jordaanse leger zegt wel openlijk volledige steun toe, maar wilde in het ver leden weinig toestemming voor actie geven. Feitelijk kan de gemoedsgesteld heid onder alle groepen Palestijnen uitgelegd worden als een gunstig teken. Voor de hernieuwde diplo-ma- tieke inspanningen in New York om een oplossing voor het Midden- Oosten te vinden biedt het een extra mogelijkheid. Als deze kans door de diplomaten metterdaad kan worden benut, krijgt de burgeroorlog in Jor danië alsnog een positief resultaat voor alle betrokken partijen. Een be langrijke belemmerde macht, de Pa lestijnse guerrillastrijders, is name lijk voor enig tijd buiten spel ge zet en kan dus haar potentiële in vloed niet aanwenden. een onderhoud met zijn Britse colle ga Eerder op de dag had het staats hoofd van de repulbiek Zambia, Ken neth Kaoenda. ook al op uitsto ting van Engeland uit het door de Britten zelf opgerichte Gemenebest gezinspeeld. Uit naam van de orga nisatie voor Afrikaanse Eenhied ver klaarde hij ln Londen: „Het gemene best is geen Brits eigendom. Als de leden Engeland onaanvaardbaar vinden, kunnen zy Engeland uit het Gemenebest zetten". Hoe hij dat zou willen bereiken onthulde Kaoenda niet. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken dr. Hilgard Mul ler, gisteren uit New York naar Zuid Afrika teruggekeerd, deed hij aan komst in Johannesburg een aanval op de „leiders van de anti-Zuidafri- kaanse kongsie in de Verenigde Na ties". Hij zei dat de anti-Zuidafri- kaanse propaganda in de VN steeds wanhopiger en onverantwoordeiyker werd. Dr. Mulder verklaarde verder om. dat een beschuldiging door de presi dent van Tanzania, Julius Nyerere, dat Zuid-Akrika een „Nazi staat", werd, te belachelijk was om er ver der nog over te spreken. „Als dit het soort propaganda is waarmee zij door willen gaan, dan verdienen zij het dat niemand meer naar ze lui stert". Sadat president De 51-jarige Anwar Sadat, de waarnemend pre sident van Egypte, is bij de gehou den volksstemming gekozen tot op volger van president Nasser. Van de geldig uitgebrachte stemmen kreeg Sadat 90.04 procent. ADVERTENTIE :k. haa' iten, 'erk, nden's •erlniH 101, Vow i r.v jc hooit* ■monniK paratia r met t alleen n per tners v inscW v kom!"- id docie stand verlag klixM 1 pl»s n vrou» bezwaar der oi l ls huüj» mod t0 t Leid» een iotel - luiten* zaay 24872- |r. zort1, jr. een bur. Hi •f (Van onze correspondent) BONN (GPD) De hoogste propagandist van Willy Brandt's sociaal-democratische partij heeft indertijd zijn sporen dub bel en dwars verdiend bij nazi- minister Goebbels. Hij „zuiver de" kranten, bejubelde de op mars van het Herrenvolk en ageerde tegen Joden en negers. Hij dient nu Brandt, Wenner, Kühn en anderen, die intertyd door de nazi's werden vervolgd, als hoofdredacteur van de SPD- persdlenst en van de parlemen tair-politieke persdienst. Hij is voorts een der gewichtigste be stuursleden in de „Concentra tions GMBH", een groep door de SPD beheerde kranten en uitgeverijen. Zijn naam: Er- hardt Eckert. Het weekblad Der Stern, vol ledig aan de zijde van regering- Brandt en actief in de politieke strijd tegen CDU en CSU, be wijst de regering in haar uit gave voor het komende week einde de twijfelachtige dienst Eckert te ontmaskeren. De ge beurtenis zal zijn echo niet mis sen, omdat nazi's tot dusver wel volop by christ.-democraten en liberalen in hoge functies zijn aangetroffen, maar niet bij de sociaal - democraten. Eckert vroeg als consquentie van de onthulling gistermiddag om ont slag. Bondskanselier Brandt weigerde dit verzoek in te wil ligen. Eckert is een Sudeten-Duitser die al in 1928 in zijn land (TJe- cho-Slowakije) lid werd van een dochterparty der NSDAP. Voor dat de Duitsers Sudetenland be zetten, had hij met het bofek „Sudetenduitser kapitu- leert nooit" Durchs Böhmerland marschieren wir, für Adolf Hit ler kampfen wir) als bruin- hemd reeds naam gemaakt.La- ter werkte hij voor nazi-bladen in Tsjecho-Slowakije en nam hij in Wenen „de zuivering" van de Volkszeitung voor zijn rekening. Belevenissen die Eckert later als frontverslaggever deed, ver werkte hy in Jeugdboeken. In het boek „Gevangen in Polen" schrijft hij bijvoorbeeld: „Er zijn allemaal Joden in deze troepOveral grijnzen deze huiveringwekkende gezichten je tegemoet, ongeschoren, vuiler dan de anderen. Ook hier, waar ze soldaten tussen soldaten zou den kunnen zyn, het uitschot van de mensheidEen citaat uit Eckert's boek „Van de Ryn tot de Pyreneeën": „De dron ken negers leverden de strijd van hun leven. Om ieder huis moest met deze onmensen wor den gevochten. Iedere zwarte moest afzonderlijk doodgeslagen worden, want zy gaven zich niet over De Duitse soldaten werden teruggetrokken. Het was zinloos goede Duitse mensen voor de bestiale strijd met de nikkers te offeren Toen de auteur van dit fraais zich na de oorlog bij de SPD- voorzitter Erich Ollenhauer meldde, zyn berouw uitsprak en om een baantje bij de persienst vroeg, zou Ollenhauer hem heb ben gezegd: „Verdwn eerst maar eens een paar Jaar naar de wederopbouw'. Eckert werk te daar ook inderdaad als bouw vakarbeider. De SPD nam hem in dienst, naar verluid echter met de bepaling dat hij wegens zijn nazi-verleden geen leiden de positie in de party zou mo gen bekleden. Inmiddels is Eck ert in het apparaat langzaam omhoog geklommen, en toen on langs de hoofdredacteur naar president Heinemann's politie ke afdeling verhuisde, leek de opvolging voor de hand liggend. (WIM TIMMERS) Na het tragische ongeluk in de Australische stad Melbourne waar tientallen personen bij het instorten van een brug-in-aan- bouw de dood vonden, heeft zich nu ook in Engeland een ongeluk met een brug voorgedaan, ditmaal gelukkig zonder slachtoffers. In Clevedon bij Bristol stortte plot seling een overspanning van de 250 meter lange pier in zee, juist nadat deskundigen tijdens een jaarlijkse inspectie met voldoe ning hadden vastgestelddat de pier het nog wel enige tijd zou houden 's Werends grootste krant De 91 jaar oude Asahi Sjimboen, een van de vyf landeiyke bladen in Japan, heeft meegedeeld dat de dagelijkse oplage boven de 10 miljoen exem plaren is gestegen. Het blad is daar door de grootste krant ter wereld geworden. De Asahi Sjimboen publi ceert ochtend- en avondedities in zes steden: Tokio, Osaka, Nagoja, Kita, Kioesjoe en Sapporo. Ojoekwoe naar Zwitserland Het Zwitserse ministerie van Justitie heeft meegedeeld dat het overweegt de voormalige Biafraanse leider Ojoekwoe politiek asiel te verlenen. Er is daartoe van de zyde van Ojoekwoe om inlichtingen gevraagd. Generaal Ojoekwoe moet Ivoorkust verlaten waar hy sedert de ineen storting van Biafra begin van dit jaar in ballingschap heeft geleefd. RAVENNA (VSt (Reuer) Een speciale „grand Jury" is gisteren tot de slotsom gekomen, dat de leden van de nationale garde van Ohio, die in mei by demonstraties op het terrein van de staatsuniversiteit van Kent vier studenten doodschoten, zich niet voor de strafrechter be hoeven te verantwoorden, de vyftien leden van de jury waren van oor deel, dat de betrokken gardisten hebben geschoten „in de eerlyke en oprechte mening en onder om standigheden die hen logischer wyze tot deze overtuiging moesten bren gen dat zy ernstig letsel zouden oplopen, als zy niet zouden vuren". Honderden demonstranten hadden hen met stenen bekogeld en „dood ze, dood ze" geroepen. Roemenen bleven in Griekenland Drie leden van het ballet van de Roemeense staatsopera zyn donder dag niet verschenen op het vliegveld van de Noordgriekse stad Saloniki. vanwaar de rest van het gezelschap naar Boekarest vertrok. Het Roe meens ballet had de reeks uitvoerin gen in Saloniki gegeven. Het ballet van de Hongaarse staatsopera heeft nu de aangekondigde voorstellingen in Saloniki afgelast BRUSSEL tGPD» De vice- pre sident van de EEG-commissie. de Nederlander Mansholt, heeft gisteren lange tyd in bewondering gestaan voor een maquette van een nieuw j type koeienstal welk en aar hem is genoemd. De ontwerper van de stal, de heer Poieez, directeur van een geiyknamige n.v. uit het Friese Oosterwolde. was speciaal naar j Brussel gekomen om zyn vinding aan de heer Mansholt te te tonen Hiertoe had hy zyn maquette, die een respectabele afmeting en ge wicht heeft, op een speciaal gecon strueerde aanhangwangen achter zyn Mercedes naar Brussel getrokken. Het byzondere van de "Mansholt- stal" is, dat hy vrywel automatisch is zodat er maar twee man nodig zyn om 120 koeien te verzorgen. Ook kan de stal byna ongelimiteerd vergroot worden. Maar als men hem byv. dubbel zo groot maakt zodat er, in plaats van 120, 240 koeien in huizen, dan heeft men toch maar één man personeel méér nodig. Het beginsel van de stal past ge heel in het plan Mansholt, dat er op gericht is grotere en minder ar beidsintensieve boerderyen te schep pen. Van de stal, die f 250.000 moet kosten, is reeds één exemplaar door een Belgische boer besteld. ISTANBUL (AP) Drieënveer tig personen zyn de afgelopen twee dagen omgekomen by een plotselinge epidemie in de achterbuurten van Istanboel. Meer dan duizend personen bevinden zich ln ziekenhuizen met een dsyenterie-achtige ziekte, die door de Turkse pers cholera wordt genoemd. Functionarissen van de ge zondheidsdienst hebben ontkend dat de ziekte cholera is, maar weigeren verder de aard van de ziekte aan te geven. Zy deelden mee dat bacil len cultures naar het buitenland zyn gezonden voor nader onderzoek. ADVERTENTIE Dagje hier, dagje daar? Kiest u maar 1 Leuke interessante dagtrips 1 Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. Het i6 opvallend, dat de Ameri kaanse regering niet of nauwelyks heeft gereageerd op het feit, dat buurman Canada is overgegaan tot erkenning van het regime van Mao Tse-toeng in Peking. Officieel heeft Washington zich van deze toch waariyk niet onbelangryke gebeur tenis afgemaakt met de nogal van zelfsprekende mededeling, dat de regering tevoren was ingelicht. Uit niets is gebleken, dat de Verenigde Staten ook maar enige moeite heb ben gedaan de regering van premier Trudeau tot andere gedachten te brengen. Men zou derhalve tot de gevolgtrekking kunnen komen, dat Canada's erkenning van Mao in feite de zegen van Nixon geniet, hoewel diens regering er niet aan denkt de zelfde stap te doen. De achtergrond van deze Amerikaanse gedragsiyn zal men moeten zoeken in een po ging de Chinezen uit te spelen tegen Moskou, dat zich ondanks de moge- lykheid van een militaire confron tatie met Rood-China niet laat weerhouden waar het kan zyn macht uit te breiden. De communistisch- Chinese propaganda heeft het Kremlin in het verleden by herha ling in de grofste taal verweten on der één hoedje te spelen met het „Westerse imperialisme". En er zyn inderdaad korte perioden geweest, die op een zekere mate van toena dering tussen het Kremlin en het Witte Huis schenen te wyzen. By voorbaat hebben velen geconclu deerd. dat het tydvak van de „koude oorlog" nu toch wel definitief voor- by was. De harde feiten wyzen even wel in een andere richting. De enor me groei van de militaire macht in de Sowjet-Unie, de indrukwekkende toeneming van de vlootsterkte der Russen in de Middellandse Zee, de kolossale steun aan leger, vloot en luchtmacht in Egypte, de vertraging ln de SALT-besprekingen over ra ketbewapening in Wenen, de mini male toeschieteiykheid ten opzichte van een bevredigende regeling met de uiterst - gematigde regering- Brandt in West-Duitsland en na- tuuriyk de invasie in Tsjecho-Slo- wakye en de steun aan de stalinis tische groep in dat land dit alles wyst niet bepaald in de richting van wat Nixon by het begin van zyn loopbaan als president als zyn taak zag: „negotiation" inplaats van „confrontation", onderhandelen in plaats van voortzetting van de ge spannen verhoudingen. Er is, zo schreef Hanson W. Baldwin, voor malig militair medewerker van de „New York Times" kortgeleden, geen enkele betrouwbare aanwyzing van enigerlei concessie door Moskou op een van de spanningspunten in de wereld. Een verdeeld Berlyn. een verdeeld Duitsland, een verdeeld Korea, een door oorlog verscheurd Vietnam, een Oost-Europa dat door Moskou in harde slaverny wordt ge houden én vooral de volslagen on- verzoeniykheid van het Kremlin in zake de crisis in het Midden-Oosten dat zyn de voornaamste oorzaken van de hedendaagse spanningen en conflicten. „Zolang er geen voort gang wordt gemaakt met de oplos sing van die geschillen bestaat er geen andere keus dan dat men zich het oordeel over de goede trouw en de toekomstige bedoelingen van de Sowjet-Unie voorbehoudt". Tegenover die stugge houding van Moskou komt Washington, zy het op indirecte en voorzichtige wyze. de laatste tyd min of meer tegemoet aan de pogingen van de Chinezen de contacten met het buitenland te verbeteren. Vandaar de stilzwygende toestemming aan Canada's erken ning van het bewind in Peking. Van daar ook de ernst, die president Ni xon maakt met het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit zuid oost - Azië. Een rechtstreeks gevolg van dit laatste is immers, dat Rood- China minder dan voorheen genood zaakt is een groot deel van zyn hoofdmacht vast te houden aan „het Amerikaanse front". Minder Amerikanen in Vietnam brengen meer Chinezen ter beschikking van ..het Russische front". Om het te zeggen met de woorden van Harsch ln de ..Christian Science Monitor": „Amerikaanse troepen in Vietnam dienen ae Russische belangen in cen traal Azië". Zolang het Kremlin dus voortgaat het de Amerikanen elders moeiiyk te maken, voelt Washing ton er niets voor het de Russen ge makkei yk te maken door Chinese troepen vast te houden. Mede daar om betracht president Nixon de uiterste spoed met de „vietnamlse- ring" van Zuid-Vietnam. Zonder aan de door Peking gesteunde agressie van Hanoi toe te geven laat Wash ing tori de Russen althans in centaal Azië niet de vrye hand en krygt het tegeiykertyd manschappen beschik baar voor dreigende situaties elders in de wereld. Dit mag dan voor het Kremlin geen prettige ontwikkeling zyn, het heeft het er dan ook naar gemaakt door by herhaling tot af spraken te komen, die achteraf op kwade trouw bleken neer te komen. In het Amerikaanse weekbald „Newsweek" herinnert Kenneth Crawford in dit verband aan de geo grafische winst in Oost-Europa die het Kremlin uit het verdrag van Jal- ta wist te slaan, aan de brutale leu gen van de Russen toen zy, by mon de van hun minister van Buiten landse Zaken, president Kennedy ultdrukkeiyk verzekerden dat er geen raketten op Cuba waren geïn stalleerd, hoewel zy even later ge dwongen waren die niet-bestaande raketten voor de ogen van de gehe le wereld naar hun land terug te halen. Nu kan men zeggen, dat dit alles verleden tyd is en dat men geen oude koeien uit de sloot moet halen. Maar wat beoogt de Sowjet-Unie in het Midden-Oosten? De vernietiging van de door de Verenigde Naties er kende staat Israël, wel niet recht streeks maar dan toch door Egypte van enorme wapenvoorraden te voor zien? Volgens Kenneth Crawford die nen dergelyke agressiviteiten van de Sowjet-Unie om de houding van nieu we Amerikaanse presidenten op de proef te stellen, thans dus president Nixon ter zake van het Midden- Oosten. Een nogal naïeve verklaring voor feiten, die de spanning ln be paalde delen van de wereld gevaar- ïyk hoog hebben doen oplopen. Eer der zou men mogen verwachten, dat de Sowjet-Unie de geloofwaardigheid van haar vredesverzekeringen (die op grond van het verleden niet al te hoog dient aangeslagen te worden) op duideiyker wyze demonstreert dan tot nu toe is geschied. Waarby men dan niet alleen naar het verle den dient te kyken maar de feiten van-de-dag in het opmaken van de balans betrekt. Om nogmaals Han son Baldwin te citeren: op het ogen blik spreekt Moskou met een zekere vriendeiyke redelykheid, maar er is geen spoor van bewijs, dat zyn oorspronkeiyke doel. het nastre ven van de absolute wereld- heerschappy, ook maar enigszins is veranderd. RL

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9