Invalide inbreker stal voor een miljoen bijeen „Abortus moet buiten strafwet vallen" Nieuwe Henri Dunant moet in *72 varen De Océ 2100 offset-duplicator. Voor één cent en één knopomdraai een magnifieke kopie. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst: Man (47) gaf zichzelf aan Grosheide niet eens met onderwijzers !bon Utrecht eerste met nieuwe opleiding huisartsen Bijna 1400 ton vlees moet verbrand worden 'Cash and Carrv' neemt snel in aantal toe Huiseigenaren weldra verplicht tot reparaties Océ-van derGrinten NV PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 OKTOBER 1970 (Van onze correspondent) AMERSFOORT (GPD) De Amersfoortse politie kan op haar lijst met onopgeloste inbraken vijf grote kraken doorstrepen, waarbij het in totaal gaat om 200.000 gulden aan geld en ge stolen waar. Dit bedrag is echter nog slechts een klein deel van het fortuin dat de dader van deze inbraken in Amersfoort, de 47-ja rige minder-valide C. L. uit Utrecht in de periode april tot september op verschillende plaat sen in het land bij elkaar gesto len heeft. Bij de circa dertig diefstallen die de man bekend heeft te hebben ge pleegd, heeft hij zich voor rond de één miljoen gulden aan geld en goe deren eigen gemaakt, waarvan hij hert grootste deel weer is kwijtge raakt door spullen te verkopen of zo maar weg te schenken aan kennnis- sen. Het onderzoek naar de bestemming van de goederen, dat zich in Am sterdam afspeelt heeft tot dusver tot tenminste twee arrestaties geleid. Het begin van de oplossing van deze grote reeks inbraken ligt in de ge meente Bloemendaal Daar meldde de man, die van zijn 47 levensjaren er ongeveer 20 in de gevangenis heeft doorgebracht, zich vorige week uit eigener beweging bij de plaatselijke politie met de mededeling dat hil sohoon schip wilde maken. Vlot be kende hii zijn duistere praktijken van het laatste half jaar. Sieraden De arbeidsongeschikte L. had zijn werkterren in de omgeving van t Gooi. rond Bloemendaal en in Amersfoort en omgeving. Afgelopen dinsdag heeft de Bloemendaalse re cherche de man overgegeven aan haar collega's ln Amersfoort. Tegen over hen bekende de in zijn eentje opererende minder-valide hij heeft een hele reeks operaties aan zijn liohaam moeten ondergaan verantwoordelijk te zijn voor vijf in braken in de keistad met een totale buit van twee ton. Evenals overaJ elders ging ook hier de belangstel ling van L. uit naar sieraden, an tiek, tafelzilver, schilderijen en na tuurlijk geld. Op zijn nachtelijke tochten in Amersfoort bezocht hij de woningen van een rechter, waar hij onder meer een paar kostbare schil derijen wegnam, van de autofabri kanten-familie Pon. van een alleen staande weduwe, van een zakenman en van een arts. Ongeveer drievierde deel van de buit die hij daarbij ln de wacht sleepte, bestond uit waar devolle goederen, terwijl het bedrag aan baar geld en chèques ongeveer 60.000 gulden was. Van de in Amers foort verduisterde twee ton is tot dusver ongeveer eentlende deel te ruggevonden. UTRECHT (ANP) Het instituut voor huisartsengeneeskunde van de rijksuniversiteit in Utrecht is op het ogenblik bezig met het selecteren van veertig a vijftig huisartsen (uit een I „aanbod" van 200' die zullen wor den ingeschakeld bij de opleiding van toekomstige collega's. Deze art sen laten in het kader van de nieu- i we. specifieke opleiding tot huisarts. zevende jaars studenten een half jaar lang meedraaien in hun prak tijk. De Utrechtse universiteit is de eerste in het land die volgens dit systeem gaat werken Het nieuwe curriculum is weliswaar in 1968 pas in de wet neergelegd, maar dank zij het feit dat Utrecht ook de eerste hoogleraar in de huisartsengenees kunde had, prof. dr. J. C. van Es. is de medische faculteit daar al in 1965 met de nieuwe opleiding ge start: een studie van zeven jaar, waarvan het vijfde en zesde als co- assistent in een ziekenhuis (afgeslo ten met het examen ..assisten-arts" gevolgd door het zevende jaar waar- I in de studenten kunnen kiezen, het- zü voor een specifieke beroepsoplei- I ding tot huisarts, hetzij voor het eer ste jaar van een specialistische oplei ding. Uit een enquete onder de Utrecht se zesdejaars is gebleken, dat onge veer 40 procent van het totaal huis- arts wil worden. Zij krijgen in hun laatste studiejaar eerst een cursus j om hen te informeren over ziekte beelden die vaak in huisartsenprak tijken voorkomen, over de benade- I ring van de patiënt, over procedures j die in verschillende gevallen moeten worden gevolgd, enz. Daarna komen ze een half jaar als assistent-arts in een huisartsenpraktijk en vervolgens 22 weken in een streekziekenhuis. „Geen kabinet heeft voor het onderwijs zoveel gedaan" In een extra trein met twaalf wagons vertokken gisteren on geveer duizend leerlingen van drie VTaardingse scholenge meenschappen, de lts en de de- tailhandelschool naar Den Haag. Een deputatie van hen bood de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. Kruisinga, een petitie aan waar in zy aandrongen op maatrege len die leiden tot een zo snel mogelijke inwerkingtreding van de Wet op de Luchtverontreini ging en de naleving ervan. Zij wezen op de situatie die maan dag en dinsdag is ontstaan, waarbij grote gifwolken boven het Rijnmondgebied hingen. Te vens bepleitte men het aan brengen van goed functioneren de zuiveringsinstallaties. Woningbouw Volgens voorlopige gegevens van het C.SB. werd in de maand september 1970 met de bouw van 12.980 woningen begonnen tegen 13.531 in september 1969. Het aantal voltooide woningen be droeg in september 1970 9.830 tegen 10.051 in de overeenkomstige maand van 1969. (Van onze correspondent! DEN HAAG (GPD) Staatsse cretaris Grosheide van Onderwijs heeft ongeveer vier maanden nadat de gezamenlijke Nederlandse onder wijzersorganisaties bij hem hadden geklaagd over 'geschokt vertrouwen' en 'falend beleid' per brief geant woord dat hij voor deze woorden geen reden ziet en het gebruik er van vreemd vindt. De staatssecretaris zegt in zijn brief aan de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie ANOF) uit voerig uiteen wat de stand van za ken is ten aanzien van de leerlingen schalen bij kleuter- en basisonder wijs. Daarbij merkt hy op dat 'geen Nederlands kabinet zoveel heeft ge daan voor verkleining van de klas sen als het huidige'. Over tekorten aan kleuterleidsters hoeft men vol gens hem niet pessimistisch te zijn en wat de onderwijzers aangaat kan er na het huidige tekort van 400 volgend jaar zelfs een over schot worden verwacht. Wel is de aanmelding voor de opleiding tot on- Luchtvcrontrciniging Staats secretaris Kruisinga heeft de Com- I missaris van de koningin van de i provincie Zuid - Holland, mr. J. I Klaasesz, bereid gevonden het voor- j zitterschap op zich te nemen van de commissie, die overeenkomstig het ontwerp van de wet op de luchtver ontreiniging zal worden gevormd in verband met de aanwijzing tot sane- ringsgebied van de Rijnmond. Staatsgrepen In Sierra Leone ver ijdeld Elf onderofficieren en een gewoon soldaat van het leger van Sierra Leone zijn gearrest, eerd nadat deze week twee afzonderlijke pogin gen tot een staatsgreep werden ont dekt. aldus hebben militaire woord voerders meegedeeld. derwyzer aan het begin van dit cur susjaar met 20 procent achteruit ge lopen. maar dat noopt vooralsnog niet tot het treffen van maatregelen aldus de heer Grosheide. ROTTERDAM (GPDt De brand die van de week gewoed heeft in het koel veem in Rotterdam zal nog een vervelend staartje hebben als het weer tegenzit. Een hoeveelheid van bijna 1400 ton vlees is door de brand voor menselijke consumptie onge schikt geworden en het is met het oog op de volksgezondheid noodzake lijk dat deze party zo snel mogelijk wordt vernietigd. Het is echter een zo grote hoeveelheid, dat de GEKRO (het grote vuilnisverbrandingsbedrijf in Rotterdamde zaak niet alleen aankan. Daarom heeft de gemeente voor de verwerking van 't zogenaam de veegsel (vleesresten gemengd met half verbrand isolatiemateriaal) de vuilverbrandingsinstallatie in Rot terdam ingeschakeld die over een kadaveroven van geringe omvang be schikt. De poging om ook een bedrijf in Brabant by de vernietiging of ver werking in te schakelen is op niets uitgelopen vanwege de samenstelling van het veegsel. Door de beperkte capaciteit van de vuilverbranding in Rotterdam-zuid zal het enkele dagen duren voordat men daar de partij heeft verwerkt. In die tijd is het mogelijk dat er in de omgeving stank- hinder optreedt als de weersomstan digheden ongunstig zijn. ADVERTENTIE Bouwopdracht binnen een maand Werkmethoden De Amersfoortse politie laat het speurwerk naar de rest van de ge stolen goederen nu aan de hoofdste delijke recherche over, want de aan wijzingen gaan sterk in de richting dat in Arasterdam de buit naar de helers is verdwenen. Inmiddels heeft het onderzoek geleid tot de arresta tie in Amsterdam van tenminste twee helers. Over de werkmethode van L. weet de recherche te vertellen, dat de man in de avonduren aanbelde by de woning die hU voor zyn inbraak uitgekozen had en zijn plan ten uit voer bracht als er niet werd open gedaan. Dat was voor hem het be wijs dat er niemand thuis was. Voor het geval er wel werd opengedaan had hij zijn smoesje klaar. Dan vroeg hij bijvoorbeeld om een glaasje water. J (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPDi Tussen eind vorig jaar en de helft van dit jaar is het aantal met pryzen concurre rende cash and carry supermarkten in Nederland sterk uitgebreid. Op 1 november 1969 waren er 128. Op 15 Juni van dit jaar telde het Econo misch instituut voor het midden- en kleinbedrijf er 158, waarvan 43 (vo rig jaar 28) werkelijk grote zaken. Vooral in Zuid-Holland, Noord-Bra bant, Gelderland en Overijssel wer den de zaken groter. Zy gaan naast levensmiddelen steeds meer andere artikelen verkopen, reikend van fiet sen tot elektrotechnische apparaten. In de drie westelijke provincies zyn nu 71 cash-and-carry-supermarkten (alleen al in Zuid-Holland 42), in de drie noordelijke provincies zyn er 11 (Groningen heeft er de minste: slechts 2), in de twee oostelijke pro vincies zijn er 21 (Overijssel had er maar 2, doch kreeg er nu 4 bij) en in de drie zuidelijke provincies 55 (Brabant steeg van 29 naar 38). ROTTERDAM (GPD) Het rode kruis wil binnen een maand de op dracht voor de bouw van het nieuwe hospitaalschip Henri Dunant II ver- verspreide scheepswerven hebben strekken, omdat anders het tydstip waarop het schip in de vaart moet komen - maart 1972 - in de knel komt. Twintig over heel Nederland destijds meegedeeld belangstelling te hebben voor de order. Ir. D. van I de Berg, voorzitter van de aankoop commissie van het Rode Kruis, is op het ogenblik bezig te informeren of die interesse er nog steeds is. Als dat zo is, dan zullen de desbetref fende werven het verzoek krijgen een offerte uit te brengen Het is zeker dat de grote scheeps- I werven in Rotterdam en Amsterdam voor de order geen belangstelling hebben, o.m. vanwege de volle werf- bezetting. Het Rode Kruis rekent voor de Henry Dunant II met een bouwtijd van ongeveer een Jaar. Het aan 80 zieken plaats bieden- Samenwerking De Nederlandse Spoorwegen gaan op het gebied van reisorganisatie en reizenverkoop sa- menwerken met de Nederlandse Scheepvaartunie waarin de Konink lijke Rotterdamse Lloyd, de Stoom- vaart Maatschappij Nederland, de Verenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappij en de Koninklijke Ja va-China pakketvaartlynen verenigd zijn. Onderwijzersbond Een groep j Haagse onderwijzers heeft besloten j de oprichting voor te bereiden van I een onderwijzersvereniging met een algemeen karakter, die los van het i NVV staat. De actiegroep verwacht, j dat velen, die de Algemene Bond van 1 Onderwijzend Personeel (ABOP) ver- 1 laten of hebben verlaten en vele niet j georganiseerden zich by de nieuwe vereniging zullen aanslruiten. Vrijwilligerskorps Drs. Udink heeft in Den Haag het contract van de 800ste vrijwilliger die in het kader van het Nederlandse Vrywilligers- programma naar een ontwikkelings land wordt uitgezonden, onderte kend. Dit betrof de verbintenis met de heer J. van Kogelenberg die bin nenkort naar Bolivia zal vertrekken om daar wiskunde te geven aan een technische school. de schip waarvan overigens de j bouwtekening nog gemaakt moet worden wordt 80 meter lang, 9-1/2 meter breQd en het krygt een diepgang van 1-1/2 meter. De huidige Henry Dunant zal hoogst waarschynlyk blyven varen onder de vlag van het Rode Kruis, i hoewel niet meer voor het doel waar- voor het schip nu wordt gebruikt, j Gedacht wordt o.m. aan het maken I van tochten met bejaarden. De Ne derlandse Hartstichting wil het schip graag gebruiken voor het varen met Jonge Hartpatientjes. DEN HAAG (GPD) Huiseigena ren zal in de toekomst de keus wor den gelaten by het onderhoud van woningen: ofwel voorzieningen tref fen ofwel het betrokken pand, voor zover de voorzieningen niet meer lo nend zyn, aan de bewoning onttrek- ken. Daartoe zal een algemene maat- I regel van bestuur van kracht wor den per 4 november. Op grond daar- j van zyn de gemeentebesturen in de geliberaliseerde gebieden (met vrye huren) verplicht by het aanschryven tot het treffen van voorzieningen aan huizen de huiseigenaren op deze keu zemogelijkheid te wyzen. In de no? niet geliberaliseerde gebieden zal de maatregel eveneens van kracht wor den zodra daar de huurliberalisatie wordt ingevoerd. De gemeentelyke aanschryvingen zyn in het algemeen bedoeld voor huizen die ongeschikt zyn voor bewoning of die noodzake- lyk verbetering behoeven. Niet alle machines voor kantoor offset zijn ingewikkelde apparaten. Neemt u de nieuwe Océ 2100 offset-duplicator, die speciaal ontworpen is voor oplagen van 10 exemplaren en meer. Een groot solist! Vrijwel zelfstandig draait hij in straf tempo zijn kopieën: 2 per seconde, 7200 per uur. Het enige wat mensenhanden hoeven te doen is de monoknop instellen. Vroeger moest uverstand hebben van etsen, inkten, papiertoevoer, drukken en reinigen van het rubberdoek. van de Océ 2100 worden nog eens aanzienlijk vergroot wanneer u hem gebruikt in combinatie met een elektrokopieerapparaat. Als u kopieën wilt maken voor één cent per stuk, stuur dan bijgaande bon op. U krijgt van ons een schat aan informatie over de Océ 2100 offset-duplicator. Postzegel plakken hoeft niet. I Vul in-knip uit-stuur op. --X-- De Océ 2100 drukt voortreffelijk formulieren, rapporten, notulen, katalogi, klubbladen enz. Goede, gave drukwerkkopieën voor één cent per stuk. De Océ 2100 kan voor u zelfs drukwerk mét foto's en illustraties maken. Ook dan is de prijs per kopie nog verrassend laag. De mogelijkheden voor informatie over de Océ 2100. Ik wil graag alles weten I over de Océ 2100. I Firma I T.a.v Adres:. Nu wordt dit alles met de monoKnop volmaakt volautomatisch geregeld. Ja, een groot solist èn een veelzijdig solist! Oc. «i van der grinten nm hurfeismmim. kopieert in uw voordeel. Stuur deze bon op naar j,d» .t Océ-van derGrinten N.V., Hoofdkantoor Verkoop Nederland, I Antwoordnummer 2100,Den Bosch. Verkoopkantoren in Amsterdam. Den Haag, Eindhoven, Hengelo en Rotterdam. Het hoofdbestuur van de Koninkiyke Nederlandsche Ma&tschappy tot Bevordering der Geneeskunst neemt het standpunt in, dat het op goede gronden uitvoeren van abortus provocatus door een medi cus niet langer onder de werkings sfeer van de strafwet maar onder de wet op de uitoefening van de geneeskunst moet vallen. Het plegen van abortus provocatus door onbevoegden moet evenwel strafbaar gesteld blyven, omdat het hier een misdryf tegen het leven betreft. Dit heeft een dele gatie van het hoofdbestuur, biy- kens een artikel in „Medisch con tact" naar voren gebracht in een hoorzitting van de commissie- abortusvraagstuk (de commissie- Kloosterman) Het hoofdbestuur is voorts van me ning, dat de arts by de beoorde ling van een ongewenste zwanger schap zorgvuldig moet onderzoe ken of er sprake is van een stoor nis in of een bedreiging van de gezondheid by de betreffende vrouw, hetzy in lichamelyk, gees- teiyk of sociaal opzicht. In over eenstemming met het besluit van de World Medical Association meent ook het hoofdbestuur, dat als een arts abortus provocatus tot de therapie zyner keuze bestempelt, een tweede arts de indicatie moet onderschrijven. Het wordt van groot belang geacht dat de arts zich by zyn besluitvorming laat adviseren door een maatschappe- ïyk werker, een psycholoog of eventueel een zielzorger. In een toelichting aan de commissie wordt opgemerkt dat vele artsen zich naar de mening van het hoofdbestuur door de huidige be- k palingen in de strafwet by hun tot een indicatiestelling leidende over wegingen bedreigd voelen om in vryheid te denken en te adviseren aangaande abortus provocatus. Ge steld wordt da.t het hoofdbestuur hierin geen verruiming van de be staande mogeiykheden voorstaat, maar veeleer beoogt om via het stellen van bepaalde regels betere mogeiykheden te scheppen om een therapeutische abortus te realise ren. Het wordt noodzakeiyk geacht dat de thans ln de wet bestaande onduideiykheid, met name over de strafbaarheid van de arts die in deze op goede gronden handelt, wordt weggenomen. Ten aanzien van de technische uit voering door de arts van de abor tus provocatus door middel van de huidige bekendstaande mogelyk- heden stelt het hoofdbestuur, dat deze moet worden geacht te zyn gelyk gesteld met andere medische handelingen en als zondanig geen aparte plaats inneemt. Wat de opvatting betreft dat voor elk in aanmerking komend geval de indicatie door minstens twee artsen moet worden gesteld wordt het gewenst geacht om een even tuele verplichting hiertoe in een speciale bepaling in de wet vast te leggen. Ten aanzien van het op nemen van andere bepalingen in de wet wordt gesteld, dat abortus een ingreep is waarvoor qua tech niek dezelfde voorwaarden aanwe zig moeten zyn als voor leder an dere medische ingreep. De gehele scala van deze voorwaarden kan aldus het hoofdbestuur worden vervuld indien het gebeuren van de abortus provocatus geplaatst blyft binnen de werkingssfeer van de medische staf en de directie van een erkende ziekeninrichting Op deze wyze wordt een zodanige openheid van handelen bereikt, dat geen ongewenste praktyken kun nen plaats vinden. Het hoofdbestuur is, zo wordt gezegd dus principieel niet tegen abortus klinieken al zou het gaarne zi® dat op dit punt een bepaling in de wet zou worden opgenomen in de zin als „deze ingreep moet worden uitgevoerd in erkende algemene ziekenhuizen of daartoe by alge mene maatregel van bestuur aan gewezen inrichtingen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6