#1 Prinses Moena verlangt naar Jordanië hoonheidsspecialiste krijgt vaste voet in het ziekenhuis Paddestoelen kunnen zeer giftig zijn WSÊ ■tl RH OOM§!W1> ■Hl )AG 17 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD (Door Gillian Franks) LONDEN (GPD) Ondanks het feit, dat zij pas is te ruggekeerd van een vakantie van veertien dagen in een badplaats aan de Engelse zuidkust, ziet Prinses Moena erg bleek. Zij maakt een gespannen en teneergeslagen indruk en heeft niet de moeite genomen de donkere lijnen onder haar ogen weg te werken. Zij geeft toe, dat ze de laatste tijd bijzonder slecht heeft geslapen. Ik ontmoet de Prinses in Londen, ln één van de vele hotels, die haar sinds juni van dit Jaar tot onderdak j hebben gediend. Zij en haar kinde- 1 ren zijn gevangenen; zij hebben' strenge instructies hun kamers niet te verlaten. Bezoekers worden onder vraagd en gefouilleerd Vlak voordat ik in haar hotel aan kwam, had de Prinses haar kinde ren naar bed gebracht en ook dit- maal had zy geen antwoord geweten heid heeft eerst even alleen de nieuwsuitzending op de televisie te volgen. Juffrouw Cook plaatst, alvo rens te gaan zitten, de telefoon naast haar stoel. Slechts twee mensen kun nen bellen: Koning Hoessein of de Jordaanse ambassadeur in Londen. Zij zijn de enigen die weten op welk telefoonnummer Prinses Moena te bereiken is. May Cook begint het gesprek: ,.De Wij hopen dat we binnenkort toe stemming zullen krijgen om de kin deren één uur per dag naar het park te laten gaan". Prinses Moena heeft zich inmid dels bij ons gevoegd. Noch juffrouw Cook noch ik vragen haar naar het laatste nieuws uit Jordanië. Haar ge zicht spreekt wat betreft de aard daarvan boekdelen. Zij kijkt verdrie tig en moe voor zich uit. Toch ziet ze kans een flauwe glim lach op haar gezicht te toveren, als ze over haar vakantie begint: „Wy hebben weinig zon gehad. Ik geloof dat ik maar één keer heb kunnen zwemmen". De Prinses en haar kin deren logeerden tijdens hun vakan tie in het chique Meudon hotel bij Falmouth in Cornwall; zij waren in geschreven onder de naam Cook. De 35 personeelsleden in het hotel had den geheimhouding moeten beloven omtrent de identiteit van de gasten Prinses verlangt sterk naar huis. Als en de kinderen werden met byna- genoot". Voortdurend gebruikt zij termen als ..de koning" en „Zijne Majesteit", ook blijkt duidelijk tij dens ons onderhoud, dat zij zich zeer bezorgd maakt over „de kleine ko ning" Overigens, zij maakt zich ook over andere zaken bezorgd, over haar paarden bijvoorbeeld: „Naast mijn man en kinderen gaat mijn lief de vooral uit naar mijn paarden. Zijne Majesteit heeft mij een com plete stal gegeven en ik ben werke lijk stapelgek op deze dieren. Als de zomer op zijn eind loopt, worden ze altijd overgebracht naar hun win terkwartier in Shoeneh bij de Dode Zee. Daar. midden in de woestijn, brengen zij de koude maanden door in een paradijsachtige oase, die eens aan Cleopatra toebehoorde Ik mis mijn paarden werkelijk heel erg". En over haar leven in Jordanië„Ik houd mij bij voorkeur op de achter grond. Dat is trouwens in overeen- Toen Prinses Moena op 5 juni van dit jaar voor haar villa even huiten Amman af scheid nam van haar man, Koning Hoessein, wist zij niet dat hij haar tot op heden zou verbieden naar Jordanië terug te keren. Nog maar nauwelijks was de Engelse vrouw van 'de kleine koningvertrokken of Jordanië stond voor de zo veelste maal in het teken van grote onrust en onzekerheid. Opnieuw wankelde de troon van de hasjemitische vorst. Prinses Moena lijdt in Lon den een teruggetrokken le ven. Zij en haar kinderen zijn omgeven door veilig heidsagenten, die haar zelfs niet toestaan in contact te treden met haar beste vrien den. Zij verblijft nooit erg lang in hetzelfde hotel, ook alweer om veiligheidsredenen. Haar verblijfplaatsen worden van zelfsprekend strikt geheim gehouden. Desalniettemin zag de Brit se journalist Gillian Franks kans tot de prinses door te dringen. Zij stemde tenslotte toe in een vraaggesprek, dat wij hierbij afdrukken. op de vraag van haar oudste twee Zijne Majesteit haar nü toestemming j men aangesproken. Velen van de an- stemming met de plaats die de vrouw kinderen. de achtjarige kroon- zou geven naar Amman te vliegen dere gasten waren veiligheidsagen- I in de Arabische wereld inneemt. Na- prins Abdoella en de twee jaar jon gere prins Feisal. wanneer zy einde- j mens in de wereld zijn lyk weer naar huis zouden kunnen terugkeren. dan zou zij werkelijk de gelukkigste ten. vrouwelijke zowel als manlijke May Cook had mü al uitgelegd dat met name op het sociale vlak. Zo heb I Prinses Moena op grond van gods- ik bijvoorbeeld veel contacten met de Verlangen May Cook afscheidelijke ito Prinses Moena van Jordanië. bleem is de kinderen bezig te houden. 1 De veiligheidsmensen zijn gelukkig erg aardig: ze spelen vaak met de de secretaresse en on- kinderen. Maar als ze uit de ramen vriendin van Prin- kijken en leeftijdgenootjes zien ren- ses Moena. neemt my mee naar een nen en plezier maken, dan vragen ze andere kamer om een kop koffie te j natuurlijk of ze ook naar buiten mo- drinken, zodat de Prinses de gelegen- gen. En dat gaat nu eenmaal niet. Na een ogenblik van stilzwijgen gaat zij verder: „Ons grootste pro-1 dienstige motieven zij is moslem I verpleging, met name die van kinde- een uitgesproken teruggetrokken ren en bejaarden. Maar, slechts zei- gert my nooit iets. Soms zegt hy wel eens dat hij twee jurken wat over dreven vindt en dan vraagt hij mij of ik niet genoeg heb aan één nieuwe jurk. Juwelen hoef ik nooit zejf kopen, dat doet zyne Ma- tuuriyk heb Jesteit voor mij. Ik heb mijn favo riete sieraden: een saffier, een dia leven lijdt, waarin slechts plaats 1 den word ik gevraagd officiële han- JEN" OP ZOOM (GPD) In de werkkamer waar eidsspecialiste Irene Blaauw haar beroep in de praktijk s niets te bespeuren van de pastel tintjes en het klater- in sommige schoonheidssalons onmisbaar worden ge- een zekere 'glamour' te suggereren. Haar werkruimte chte, met moderne apparatuur uitgeruste kamer in het streekziekenhuis te Bergen op Zoom. Irene Blaauw tot het langzaam maar zeker groeiende groepje schoon- cialisten in Nederland die hun werk binnen de muren ziekenhuis verrichten. Ig jptieve effect van voorlich- schoonheidsverzorging «ychiatrische inrichtingen ^gevangenissen al ruim- kenning gevonden. Ook in uizen gaat het deze kant ogenblik werken al en- iallen schoonheidsspecia- ederlandse ziekenhuizen, touw vertelt dat in Ame- ooral in Zwitserland in de Isverzorging wordt besteed. Jinds twee jaar als gedi- in veel aandacht aan (tegen een vast salaris) hypermoderne ziekenhuis aan de rand van Zoom. Ze begon er in experiment lykt tot dus- lagd. Ongetwijfeld mede dankzij het feit dat Lievensberg als medisch directeur een dermatoloog heeft die volledig achter die nieuwe aspect van de behandeling en ver zorging in ziekenhuizen staat. De wintermaanden betekenen voor Irene Blaauw extra werk. Ze behan delt namelijk op doktersadvies veel acne-gevallen en dat is een kwaaltje dat 's winters pleegt te verergeren. Vooral jeugd-acne komt veel voor; ze krijgt veel jonge mensen tussen vijf tien en tweeëntwintig jaar in de stoel. Ook vrouwen met hardnek - Schoonheidsspecialiste Irene Blaauw, in vaste dienst bij een groot modern streekziekenhuis: „Veel vrouwen hebben maar een vaag idee van wat een gezichts behandeling inhoudt". kige overtollige haargroei vinden vaak op doktersadvies de weg naar „de schoonheids-specialiste van 't ziekenhuis", die hen door middel van elektrisch epileren vakkundig van 't deprimerende verschijnsel kan ver lossen. De vrouwen die zonder doktersad vies naar de „schoonheidskamer" van het ziekenhuis komen, zijn vaak lopende patiënten van het ziekenhuis. Ook leden van het verplegend perso- enel maken dankbaar gebruik van de zo dicht by huis liggende mogelyk- heid tot schoonheidsverzorging. Maar vrouwen die zich, na ziekte of operatie, voor het naar huis gaan eens „lekker laten opknappen", ziet Irene Blaauw toch nog veel te wei nig in de behandelstoel. En dat is juist de categorie vrouwen voor wie dat opknappertje psychologisch ge zien nog veel meer kan betekenen dan het al voor de gezonde vrouw betekent. Ze heeft wel een vermoeden hoe dat komt. „Ook hier in het ziekenhuis houden vrouwen hun drempelvrees voor de schoonheidssalon. Ze hebben er maar een vaag idee van wat een gezichtsbehandeling inhoudt en den ken dat ze alleen maar worden „op geschilderd". Ze zijn vooral bang voor teveel make-up. terwyl het al lereerst om een huidadvies, een gron dige reiniging, een masker en tips voor het zelf onderhouden is voor haar man en haar kinderen. Zowel de Prinses als haar man zijn zeer godsdienstig. Als de koning een afspraak met zijn vrouw maakt, zal hij nooit nalaten daaraan toe te voe gen „Zo God het wil". Altijd bezig Prinses Moena: „Ik ben één van die mensen die moeite hebben zich werkelyk helemaal te ontspannen. Ik delingen te verrichten. Daar ben ik erg blij om, omdat ik nogal zenuw achtig van aard ben. Als jong meisje al wilde ik niets anders dan het leven van een gewone getrouwde vrouw met een zorgzame man en lieve kin deren. Welnu, ik geloof dat die wens in vervulling is gegaan. Ik sta altijd gelijk met de kinderen op om samen te ontbijten. Zijne Majesteit komt later uit bed; hij vindt het prettig ons goedemorgen te wensen, als wy manten ring en een broche". Wy waren net begonnen over de kinderen, toen de telefoon in de an dere kamer ging. Koning Hoessein was aan de lijn. Het leek mij het juiste moment om te vertrekken. Juffrouw Cook laat my uit; ik vraag haar de Prinses te danken voor het onderhoud. De veiligheidsagenten kyken my argwanend na. Een ogen blik later ben ik buiten. Ik voel my ineens een heel vry mens. k 7TÏÏ- I helemaal wakker en gekleed zyn. moet a iod wat -«" handen hebben. yaak WQrdt door de kmderen ïfl. d.ea n u "ekt Nee. w« hebben geen geechei- voldoende bezig. Ntet dat k allee zelf slaapkaraers waarom ook? Noch doe. Kleren wassen en sü-tjken laat de noch ,k dat wU. Ik aan anderen over, maar eten ko- [en Da>rna t de konl Mn zljn ken. bedden opmaken en de kinder- wcrk en ,k m het mUne Samcn kamers opruimen, zyn dingen die ik leuk vind in een huishouden. Zyne j Majesteit gelooft zeer sterk in het ge met de huishoudelyke staf van onze huizen in elk ongeveer tien man doe ik het werk thuis. En ik pro- zinsleven. Ik ben er dan ook zekerdaarbjj altyd de gewapende mermaanden heb ik het hier veel van dat hy ons mist. Zeker éénmaal i wachten rondom my te vergeten, rustiger dan 's winters", zegt ze „En per dag belt hy ons op en iedere keer; Som5 zelfs zie ik dat word dat komt echt niet alleen doordat ik weer. dat ik de koning aan de lyn schermd door tanks Ik wil daar niet 's winters al die acne-patiënten heb. heb, hoop ik dat hy my zal vragen aan denkeni Vrouwen verwaarlozen hun huid 's zomers gewoon. Juist in de maan- terug te komen". Niet eenmaal tydens ons ge- den waarin die huid door de zon veelsprek spreekt Prinses Moena over te lyden heeft". Koning Hoessein als over haar „echt- (Van onze medische medewerker dr. J. Kater) AMSTERDAM (GPD) De tijd van de paddestoelen is weer aangebroken. Alleen kenners weten welke paddestoelen eet baar en welke soorten oneetbaar en zelfs giftig zijn. Het blijft verleidelijk om die fraaie, op vruchten lijkende bos- en heide- produkten in de mond te steken, te koken en op te eten. Maar door het verorberen van giftige paddestoelen ontstaan de mees te toxische leverziekten en de Amanites Phalloides is 't vaakst de schuldige. Rustig thuis Ik vraag Prinses Moena hoe zy en de Koning hun vrye tyd het liefst doorbrengen Prinses Moena„Wy houden er van rustig thuis te zitten. De koning praat graag tegen my over staatsza ken, zelfs al hy weet dat ik eigenlyk geen flauw idee heb van de dingen Springlevende legende In McCall's een interview met „de opmerkeiyke Margaret Mead", an- thropologe, schryfster van meer boeken dan sommige mensen in hun leven lezen en reeds in haar eigen tyd een legende (maar dan wel een springlevende). Ze maakte al vóór haar vyfentwintigste jaar verschei dene expedities naar primitieve stammen op de zuideiyk Pacific- eilanden, is nu achtenzestig, straalt vitaliteit en intellectuele kracht uit en kan <aldu6 de interviewster» waarschyniyk alles beter dan iemand anders. Ze heeft het gezonde haar en de sterke witte tanden van een jong meisje, een prachtige huid en heldere ogen die voortdurend schy- nen te zeggen: „Kom terzake, ver spil myn tyd niet". Volgens Marga ret Mead zyn de Amerikaanse man nen „domesticated" en daarmee be doelt ze, dat ze zich aanzieniyk meer gebonden voelen aan hun hui- waar h« het over heeft H«. op rijnteven to to h™ be^pSe." hpnrt vindt het. nrettie om verhalen' Het is gelukt om uit deze padde stoelen twee groepen vergiften te be reiden die verantwoordelyk zouden zyn voor de vergiftiging, het phalloi- van de J dine en het amantine. Beide zyn. huid gaat- Ik vertel steeds weer datmaar op verschillende wyze, speel goed schoonmaken van de huid het i fiek schadeiyk voor de lever, belangrijkste is. En dat je echt niet - om de haverklap naar de schoon- De verschynselen die na het eten giftige paddestoelen optraden, heidsspecialistc hoeft te lopen, als je gemlddeld na 12 uur Er met een zekere regelmaat gaat In de behandelkamer van de schoonheidsspecialiste staat allerlei ontstaan dan plotseling hevige diar- rliee, buikkrampen, braken en de daarmee samenhangende 'ontwate- apparatuur die by de moderne huid- i rings' symptomen. In dit stadium verzorging wordt gebruikt: een hoog- kan de doocj volgen. Op de derde dag tezon. een gezichtssauna, instru menten voor elektrische epilatie. een vapazone die gebruikt wordt om de huid zacht te maken, van vocht te voorzien en eventuele acne-behande lingen gemakkelyker te maken. Du re opzienbarend verpakte produkten zal men er vergeefs zoeken. „We pronken niet met dure merken", zegt Irene Blaauw. „De verkoop van de produkten speelt hier geen rol. Deze salon is bedoeld als een service van het ziekenhuis". Die service moet uiteraard worden betaald, al zyn er wel discussies gaande over de vraag in hoeverre de behandeling van hardnekkige huideuvels (acne bijv.) onder de ziekteverzekering zou moe ten vallen. Wat Irene Blaauw tydens de af gelopen twee jaar is opgevallen: in de zomermaanden hebben maar wei nig vrouwen belangstelling voor de conditie van haar huid. „In de zo- Filmkok Filmregisseur Roger Vadim ex- echtgenoot van Bardot en een reeks andere mooie cinemameisjes is op het ogenblik bezig met het maken van zyn eerste Amerikaanse film: „Pretty maids all in a row". Paris Match vertelt dat Vadim op de vraag wie het belangrijkste lid van zijn hui En*»1* geleden stierven j alle buitenlandse arbeiders die in de dlge filmploeg ia, dit antwoord j buurt van Bergen (N H) paddestoe- geeft: ,4e kok". I len hadden verzameld en er een ge- ontwikkelt zich de geelzucht als ui ting van de leverstoornis, die wat de verschynselen betreft, gelyk is aan die der leveraandoening welke door een virus wordt veroorzaakt. Huid en slymvliezen worden geel (ook het wit der ogen), de urine ziet eruit als thee en de ontlasting is ontkleurd. Misseiykheid. jeuk, sterke vermoeid heid, hoge koorts, sufheid, bloedin gen en andere ernstige verschynse len en stoornissen in de samenstel ling van het bloed maken het slacht offer heel erg ziek. In meer dan een kwart der gevallen volgt de dood. tengevolge van de ontwatering en de verschuiving die in de chemische sa menstelling van het bloed optreedt, of door een complicerende hersen- of nieraandoening. Zelfs by een goe de en vroegtydige ingestelde behan deling biyft die leveraandoening door paddestoel vergiftiging een ernstig gevaar Het is dan zonder meer noodzake- lyk om alle maaltydgenoten in een ziekenhuis op te nemen, waar tal van onderzoekingen over de samen stelling van het bloed en de mate waarin de leverfuncties gestoord zyn regelmatig worden verricht. Maag spoelen en dergelyke zyn, wanneer de vergiftigingsverschynselen door het eten van vergiftige paddestoelen eenmaal zyn uitgebroken (12 uur na de maaltyd). uiteraard zinloos- Zo dra blykt wat de oorzaak van de ziekteverschynselen is, moet terstond ziekenhuisopname plaatsvinden en zelfs dan is de prognose niet erg gun- zameniyke maaltyd van hadden be reid. Vooral kinderen moeten telkens op nieuw worden gewaarschuwd om geen paddestoelen te eten, maar ook volwassenen dienen uiterst voorzich tig te biyven, tenzy ze precies en ze ker weten welke soorten ongevaar- lyk zyn. Behalve de gevaren van een ver giftiging voor degenen die padde stoelen eten, dreigt er ook een groot gevaar voor deze wonderiyke natuur voortbrengselen zelf: nameiyk dat ze worden uitgeroeid. Het plukken en verzamelen van paddestoelen heeft in vele bossen al tot gevolg ge had dat zy er veel minder te zien zyn dan een aantal jaren geleden. beurt, vindt het prettig om verhalen over de kinderen te horen. Gewoon- lyk nodigt hy vrienden uit voor de maaltyd of voor een voorstelling in onze huisbioscoop. Zyne Majesteit is gek op musicals en Westerns". Op het punt van het doen van aan kopen heeft de Jordaanse koninkly- ke familie zo zyn eigen gewoontes. Voordat de Prinses „de stad ingaat", laat zy een lyst met dingen, die ze wil aanschaffen, aan de Koning zien. Zy verklaart deze gewoonte als volgt: „.De koning bekykt de lyst en geeft me dan voldoende geld om myn wensen te vervullen. Hy wei- De paddestoelen gaan op sommige plaatsen snel achteruit. In het au gustusnummer va-n 'Natuurbehoud' worden onderwyzers en onderwyze- ressen. jeugdleiders en allen wien het aangaat op dit feit gewezen. Zy worden verzocht om de dozen voor taan thuis te laten en de paddestoe len te laten staan. Ook de organisa toren van herfsttentoonstellingen e. d. doen er goed aan geen paddestoe len te gebruiken. De belangrykste waarschuwing geldt de mens zelf: wees heel voor zichtig met paddestoelen zigheden. Ze i6 verontrust over de vele mannen die een onevenredig groot deel van de huishoudelyke ac tiviteiten op zich nemen en over de vaders die heel jonge kinderen ver zorgen. Margaret Mead wyst erop dat in nog geen enkele beschaving tot nu toe het grootbrengen van kinderen is gepropageerd als een rol voor ontwikkelde mannen met verant- woordeiykheidsgevoel Volgens haar biyft een man, biologisch gezien, een agressief wezen dat van nature be- schermend optreedt en .persooniyke moed' wil tonen. Maar de samen leving vraagt deze dingen niet lan ger van hem. Vandaag-de-dag staan geduld, verdraagzaamheid en trouw hoog genoteerd als manneiyke deug den. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl.» BR€ESTRAATI0eo.||2 LEIDEN Een vrolijke show van de I sterdam werkende nieuwe modellen van Barbara I van kinderkleding. De hier af ge Farber, een Amerikaanse in Am-1 beelde modelletjes zijn uit haar ontwerpster I „top-twaalf" bestsellers in gebrei- dejcleding voor kinderen van vier tof veertien jaar

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19