Kind laat emoties zien in zijn zijn tekeningen MSTERDAMS VOLKSTONEEL NOG ALTIJD IN TREK J. W.F. Werumeus en zijn commentator CLASCA OZINGA, EX-TEKENLERARES, EEN GOED KINDERPSYCHOLOGE LITERAIRE KRONIEK VAN CLARA EGG INK )AG 17 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD UTRECHT (GPD) Mevrouw Clasca Ozinga, de ze ventig reeds gepasseerd, heeft als tekenlerares de psyche van het kind goed leren doorgronden. Gedurende haar lan ge loopbaan, waarin zij zijdelings bij diverse culturele ma nifestaties betrokken was o.a. spreekster op het inter nationale congres voor kunst en onderwijs van de UNES CO te Parijs in 1947 en 1954 bracht zij herhaaldelijk verjongde inzichten in het tekenonderwijs naar voren. Van haar hand verschenen vyf boe ken over modern tekenonderwijs, waarvan het laatste „Kind en krea- tieve aktiviteit" getiteld verreweg het bekendste werd. (Uitgeg mei 69». Momenteel tot en met 24 okto ber —hangen 43 tekeningen uit haar verzameling tentoongesteld in het Utrechtse Centraal Museum, teke ningen die ze gebruikte voor haar laatste boek Mevrouw Clasci. Ozinga, ver- nieuwster van het tekenonder wijs. Een gesprek met mevrouw Ozin ga resulteert in een beschouwing van de kinderpsyche. Het resultaat van een op eigen initiatief begon nen onderzoek, nu ruim 25 jaar geleden. Niet onderwijzen Een vriendelijke grijzende dame. met heldere blauwe ogen ontvangt ons met koffie en keek in haar Utrechtse bovenhuisje. Ze wil graag praten, als het maar niet op onder wijzen neerkomt. „Daarvoor kunt u beter mijn boek lezen". Ze heeft er TERDAM (GPD) Achter de coulissen van ,,De Een paar stappen terug naar het rauwe volksle de jaren twintig. :ijn er allemaal. De haringman, de toffe Jordaanse met hun baaien rokken, mooie Leendert met de tten en de louche pet op één oor, de sjofele bede- iet droeve oogopslag, de besnorde agenten, de ko- i, de inlandse bediende en de sterk stappende Jan- t braniekragen. Is, maar voor het front van de zaal is hun tongval maar voor het front van de zaal in hun tongval enbaar Amsterdams. ht. In de kantine kijkt het toe volk naar de voetbal- an Studio Sport. Tournee- el Wunnink praat met Blau over het resterende reis- hnny Jordaan, alias "de ot hese klanken uit. 'Gis- risleopnamen gehad", zegt 'ik heb mijn keel gefor- Nooy deelt bemoedigende topjes uit. We zitten samen p voor het logement dat toe locaties op vernuftige i:n is gebouwd. Aan de an- van het voetlicht geruis men, gelardeerd met korte i warrige tonen uit de or- publiek vanavond. Dezelf- die je op personeelsavon- ?ft. Het taalgebruik op het hun vertrouwd. De ruwe hnke pit-filosofie absorbe- oder distantie. Hun tranen ils ook de Jordaan huilt, kracht van het volkstoneel cces van Beppy Nooy. Toch geen volksdrama's meer schien moeten schrijvers uit armoe de geboren worden Voor ons Am sterdams Volkstoneel krijg it zoveel stukken aangeboden dat ik er mijn kamer mee behangen kan. Maar het is allemaal niks, gewoon onspeel- baar. Ik snap het niet hoor. Als ik kon schrijven, man! In deze tijd lig gen de woorden toch op straat. De mensen van wie ik stukken ontvang schrijven verhaaltjes, maar ze heb ben de situaties zelf niet doorleefd. De auteur moet zelf voelen en weten waarover hij schrijft. Dat konden Heyermans en Bouber. Ze waren zelf arm. Bovendien hadden ze eigen gezelschappen. Ze schreven op hun mensen". Na 120 voorstellingen komt de naam van Ramses Shaffy in de cast niet meer voor. Ramses had verplich tingen in Rotterdam en vertrok met pijn in het hart. Volgens Beppie was het optreden in 'De Jantjes' de mooi ste tijd van zijn leven. "Het is ook een fijn stuk om te spelen. Alle mensen hebben een ka rakter. Dat is het geweldige wat Bouber heeft gepresteerd. Alle ka rakters staan als een huis. En er ge beurt wat op het toneel. De stukken zien. Er komt wel iemand het toneel op die zegt: 'Om de hoek is een vechtpartij, ik ben maar weggelopen want cr was zoveel bloed'. Kijk. en dan zeg ik, laat mij die vechtpartij eens zien". Pleister die ik krijg toegezonden laten niets gonnen. Wie niet direct 'op moet' zit in de kantine en babbelt over voet bal. een stuk in de krant, huiselijke problemen of de beelden op de tele visie. Door een luidspreker klinkt het orkest in de bak. schreeuwende stemmen, geloop heen en weer, het eerste applaus. De routiniers heb ben het al gehoord: het zit goed van avond. Een toneelknecht fluistert indrin gend: 'De microfoon galmt, ze zijn niet te verstaan'. Pas gehuldigde Bep Nooy <77> zit in haar kleedka mer en wacht. Over Johnny Jordaan. met wie zij in 'De Jantjes' een be jaard echtpaar speelt, laat zij zich bijzonder prijzend uit. Hij is een ac teur. Hy is de beste "Mop" die ik ooit naast me heb gehad. En ik speelde al 'De Jantjes' in 1927'. Achter de coulissen is het sche merdonker. De toneelmeester zet de flessen in de achterbouw van het ca fé. Martin Kaefig als de schele ma troos zingt in zijn kleedkamer een opera-aria. Yvonne Heide in het stuk Bleke Doortje —legt een pleis ter op de balk waaraan de trekkers bevestigd zijn. "Als ik opkom in de proloog is er nog niks aan de hand, maar onmid dellijk daarna kryg ik een klap op mijn gezicht. Daarom leg ik vast die pleister neer". Na 120 voorstellingen worddt geen detail meer vergeten. De toneelmeester beproeft nog even de bandrecorder. Scheepshoorn voor de zevende scène als de kolonialen naar Indië vertrekken. De toneelbouwers hebben roodom- rande ogen. De vorige nacht hebben zij afgebroken in Assen en uren la ter opgebouwd in Haarlem De de cors zyn ingewikkeld en moeten voor sommige theaters worden ingekort. Bovendien speelt één van de bou wers mee als koloniaal. Zo gaat dat in gedeeltelijk gesubsidieerde gezel schappen. Iedereen speelt de voering uit zijn keel en draagt bij in alle klussen. een hekel aan steeds in herhalingen te moeten treden. Ze houdt van en afgeronde werkzaamheden. Iets waarmee ze als kind al haar moe der de stuipen op het lijf wist te ja gen. „Als kind trainde ik me al in myn doorzettingsvermogen." zegt ze met j een diepe stem. waarin de humor i duidelijk doorklinkt. „Ik leerde me- zelf op het allerlaatste moment voor I een rijdende trein weg te springen. een noodzakelijkheid voor ..later" I als het op werkelijk doorzettings. vermogen aankwam." Mevrouw Ozinga kan zich de tU- I den erg goed herinneren, dat zij met haar ideeën omtrent het teken- 1 onderwijs de gevestigde gedachte van de goede gemeenschap deed wankelen. „Iedereen bleef menin- I gen omtrent bepaalde kunstmanifes- I taties uiten. Niemand dacht verder na over de betekenis, die achter de I tekeningen schuilging," zegt ze, ter- j wijl ze pagina na pagina omslaat in het, rijkelijk van illustraties voor- j ziene boekwerk. Zo nu en dan wijst j ze op enkele, specifieke facetten 11 van het kind. dat de tekening maak te. „Al hun emoties hoe Jong ze ook zijn brengen ze over in een tekening. Daarom zeg ik ook, dat het huidige tekenonderwijs volkomen faalt Nog steeds word: de kinderen op school geleerd, dat ze voor beelden na moeten tekenen. Maar een kind is niet creatief als het imiteert. 1 Dat ben je ook als volwassene niet. i Daarom is het helemaal idioot, dat ze nu nog by een Mulo-examen platen na moeten tekenen." zegt ze en weer klinkt die lage lach door haar stem. „Dan heb je ook nog die methode om de techniek van de le raar over te nemen. Daar zyn kin deren bliksems handig in. Dan krij gen ze goede cijfers. Afschrikwekken de methoden." zegt ze het kind in zyn activiteiten om crea tief te zijn. als je het op cijfers aan laat komen". Een goede tekenleraar- test moet in de eerste plaats met het kind zelf rekening houden. „In elke levensfase zal het kind in zijn teke ning een andere weergave van zijn emotie laten zien. Een goede leraar zal met al die verschillende facet ten rekening moeten houden. En dat doen de meesten althans op enkele jongeren na niet. Ze vragen grote mensenprestaties van kinderen, die nog bezig zyn hun gedachten in beel den top papier» weer te geven en daarbij begrip nodig hebben". Zelf heeft ze dikwijls, geroerd door het leed, dat een kind in een tekening liet zien. de nodige stappen onder nomen. Dan sprak ze met het hoofd der school, de psycholoog of de di recteur, die nauwelijks begrepen hoe zij aan al die gegevens kwam. Met een paar voorbeelden uit het boek naar de hand wyst ze op verschil lende details van diverse tekenin gen. „Kyk, dit is het werk van een blij, vrolyk kind. Typisch een kind uit een gelukkig gezm, let maar op de kleur," vertelt ze by een vroiyke met veel oranje-rood gekleurde te kening. Een tekening van een huis, grauw en met een laag deurtje, werd gemaakt door een kind van een ge scheiden vrouw. „Een eenzaam kind, hoor. Vriendelykheid en warmte vond het buitenshuis." Hoewel ze 25 jaar nodig had om haar onderzoek omtrent de samen hang van tekening en de psyche van het kind af te maken, betekent dit niet. dat nu elke kindertekening voor haar een psychologische test ln zich bergt. „Onbewust legt iedereen iets van zyn psyche bloot in zyn tekening als hy ermee bezig is. Dus kun je uit- eindeiyk van elke tekening wel een test maken. Maar dan belemmer je ook weer de vryheid van het kind.,' De verhalen, verteld door de dui zenden tekeningen, die mevrouw Clasca Ozinga in de loop der jaren onder de ogen kwamen, zyn teveel om op te sommen. De 43 tekeningen in het Utrechtse museum voorzien van een kleine explicatie zeggen vol doende. Open staan Niet abstract Geen cijfers Yoka Beretty in de rol van blon de Greet, draaft met een bezweet gezicht het toneel af. Ze wil wel iets zeggen, maar dan moeten we beloven dat het geschrevene eerst aan haar man wordt voorgelegd. 'Weet u waarom? Ik zeg de onmoge- lykste dingen'. Wat Yoka Berretty Trouwens het hele cyf er systeem zeker in het tekenonderwys moeilykheden zit vindt ze ronduit belachelyk. „Hoe kun Je een tekening ooit met het juiste cyfer honoreren. Je limiteert Ook de verschillende teken- en of schildertechnieken (twee verschil lende begrippen, die we niet mogen verwarren) oefenen hun invloed uit op de ontwikkeling van de kinder psyche. Zo staat zy byvoorbeeld af werend tegenover abstract tekenen. „Weet je wat het zeggen wil. als een kind gaat abstraheren? Het dis tantieert zich van zyn moeilyheden. Als je kinderen van zes tot veertien abstract laat tekenen, maak Je ze gek. Anders wordt het. wanneer je ziet dat een kind van 16. 17 jaar in Dat moet je ze juist abstract laten tekenen. Want dan leer je ze zich van hun pro bleem te distantiëren." Clasca Ozinga. die haar onderzoek gebaseerd heeft op de nieuwste ont wikkeling in de psychologie open staan voor alles hoopt maar. dat de ouders van de schoolgaande jeugd ook open staan voor het huidige te kenonderwys. „Zy moeten voor hun kinderen pleiten Van onderaf aan moet er een weerstand tegen het te kenonderwijs op de scholengeboden worden", zegt ze en schroomt daar- by niet te vertellen, dat ook zy van uit haar eigen schoolervaring tot de ze conclusies kwam- „Ik ben in Roemenië geboren en had een vrygevochten jeugd. School gaan vond ik niets. Met myn veer tiende ging ik dan ook pas. Na drie dagen zei ik tegen myn ouders „Ik ga niet meer naar school, dat is een vervelend zaakje daar." Hoewel later natuuriyk wel overtuigd van de noodzakelykheid van het onderwys. heeft de gedachte aan een veran derd schoolsysteem haar nimmer losgelaten En uitgaande van een fi losofie die overigens de laatste Jaren pas in praktyk wordt beoe fend waarby ze vanuit een ge- dachtenflits een hypothese opbouw de had ze 25 jaar nodig om haar onderzoek af te ronden. „Dan komt het op je doorzettings vermogen aan. Want, als het blykt. dat je onderzoekingen niet kloppen, moet ;e de moed hebben om weer helemaal opnieuw te beginnen." Succes heeft mevrouw Ozinga ge kregen. Haar boek, inmiddels ver taald in het Noors en Frans en met twee op handen zynde vertalingen (een Engelse en Spaanse) gaat grif van de hand. Ook de tentoonstelling in Utrecht draagt haar steentje by tot 'n algemene erkenning en bewon dering van de levenstaak van Clasca Ozinga. die nog een probleem heeft „Ik moet iemand vinden, die straks met myn werk verder gaat. Er is nog zoveel aanvulbaar materiaal te vinden. Het mag gewoon niet stop pen." zegt heeft weinig met het stuk te ma ken en klinkt ook niet onmogelyk. Vandaar dat wy haar man niet bel len By het afscheid: 'Denk er om. myn man is een harde hoor. Ik zou hem echt bellen als ik u was'. Uit het hart Het volksdrama slaat aan. Het pu bliek is goedlachs, brengt voortdu rend de handen op elkaar. Terwyl de acteurs recht uit het hart dialogen uitspelen waarin het goed en kwaad duidelyk gemarkeerd zyn, wordt ach ter de taveerne een kade opgebouwd met een schip langszy. Dikke kabels moeten het schip straks over het po dium wegtrekken teneinde de illusie te wekken dat de boot inderdaad af vaart. Vederlichte kademuren wor den als een blokkendoos in elkaar gezet. Uit de nok zakt een stellage, die de havenkranen verbeelden. De kolonialen nemen afscheid van de vrouwtjes. Smartelyk geweeklaag, een lied en de scheepshoorn, precies op tyd. met alle weemoed die by deze scène past. In de kantine zuigt mooie Leendert aan een rietje. Het ontgaat hem dat er in de zaal een traan wordt wegge pinkt. Applaus. De cast stort zich op de koffie. Het is pauze. Beste Mop Half negen. De gong slaat. 'De Jan tjes'. drama in de Jordaan, is be- Scène uit „De Jantjes" met links Beppie Nooy. p. HIJMANS. Johan Willem Frederik We rumeus Buning. Notities over werk en leven, met brieven en documenten. Uitg.: Wolters- Noordhof N.V .Groningen. J. W. F. WERUMEUS BUNING. Verzamelde Gedichten. Uitg. Querido. Amsterdam. J. W. F. Werumeus Buning (1891-1958) was een dichter van wie nagenoeg iedereen in de toenmalige literaire kringen wilde dat hij anders zou zyn dan hy was. Het eerste pluspunt dat men hen dan ook geven moet. is dat hy zich nooit heeft laten dwingen anders te schry- ven dan volgens zyn natuur- lyke aanleg. Werumeus Buning was een eenvoudig mens met een primaire geest in de goede zin van het woord. Zyn lite raire omgeving en dat geldt zowel voor de generatie van '10 als voor die van '30be stond uit wat men kortweg „highbrows" kan noemen. Dat woord highbrow heeft niet. al thans niet veel, te maken met het begrip erudiet. Een intellec tueel was Buning niet, een eru diet zeker wel. Het onderscheid zit hem. meen ik, daarin dat de highbrow zyn belangstelling en leven totaal heeft gewend naar zyn „intellectueel pursuits" men vergeve my de Engelse woorden, ik kan geen Neder landse vinden die precies het zelfde uitdrukken terwyi een man als de dichter Buning was, leefde met de elementaire aan doeningen de mens eigen: ver driet. dood, liefde, de goede din gen der aarde, geloof in God. kortom „de dingen die niet over gaan" zoals hy dat zelf gezegd heeft ln een van zyn balladen. Als zodanig behoorde hy dus niet volgens dezen zelf tot „de fyne luiden". Hy heeft zich van deze elementaire occupaties nooit af laten brengen, ondanks zijn bewondering voor zyn tijdgenoten. A. Roland Holst. Bloem. Nyhoff en zoals gezegd: ik beschouw dat als een grote verdienste. In het proefschrift van Dr P Hymans kan men herhaaldelyk lezen hoezeer hy b.v. Roland Holst bewonderde. Toch vindt men in zyn werk zelden of nooit werkelijke in vloeden van Holst, zaken die mier aangegeven aard van de dichter Buning is waarschyn- lyk ook de aantijging voortge komen als zou hy in de Jaren '40-'45 duitsgezind zyn ge weest. Ik spreek nu niet over zyn lidmaatschap van de „Kul tuurkamer" tydens de Duitse bezetting. Dat was een grove fout van hem en nooit te ex cuseren. desnoods te begrypen als men zyn verklaringen leest in de stukken die Dr. P. Hy mans in zyn proefschrift heeft opgenomen. Dat sommige heet- men in die tyd by veel Jonge dichters wel aantrof. Buning bleef die hy was al liet hy zich met lankmoedigheid op fouten wyzen. Hy bleef die hy was. dat is duidelyk in ieder vers dat hy geschreven heeft en dat zyn er een paar honderd. Hy dichtte vanuit zyn primaire zelf in een eenvoudig soms slordig soms archaïsch Nederlands al6 hem dat zo uitkwam. Hy was bly ver staan te worden door iedereen maar dat hy het er op aange stuurd zou hebben, is onzin. Hy kon niet anders en wilde ook niet anders. Een lezer kan zyn verzen aanvaarden of niet, er van houden of niet. Er de draak mee steken en er tegen van leer trekken alsof Buning een lite- raite misdadiger was, zoals te doen gebruikeiyk in de Jaren *30 heeft geen enkele zin en was onjuist. Uit deze hierboven zeer sum- hoofdigen hem op deze wyze be schuldigden is m.i. terug te brengen juist op de voorkeur van hem voor simpele woorden zoals volk. boer, soldaat, vader land. zeeman, landman, die hy in hun archaïsche betekenis gebruikte, maar die in de Jaren '30. begrypeiyk overigens, be smet waren en naar Blut- und-Boden riekten. Dat de af keer van deze woorden zich nu evenzeer voordoet, komt om dat ze nu een lachertje zyn geworden. Buning was wat men ..een kind in het kwaad" pleegt te noemen. De dezelken weieens gevaar kunnen opleveren daar van ben ik overtuigd. Het kost dit soort mensen moeite het kwaad te herkennen, ook als ze het zelf doen. My persooniyk. die de tyd van Buning heeft meegemaakt min of meer als buiten staander vanwege myn leeftyd. evenwel niet met blindheid ge- iemand van nu en ik neem aan slagen doet het deugd dat dat Dr. P. Hymans, de schryver van dit proefschrift dat is, We rumeus Buning op deze wyze heeft bekeken. Daarom alleen al heeft hy met dit geschrift een goed werk verricht nog afgezien van de technische kwalitei ten op het gebied van de poë ziebeschouwingen. die lang niet gering zyn. Dat er ongeveer te- geiyk een heruitgave van Bu- nings Verzamelde Gedichten in de boekhandel is gekomen is een gelukkige samenloop van om standigheden. Te zeggen dat de tyden ver anderd zyn is zonder twyfel een gemeenplaats, maar deze uit spraak kan ook inhouden dat niet alles mee veranderd is aan gezien er buitentydse dingen zyn. Tot die buitentydse din gen behoort m.i. de poëzie, zelfs als deze zich met zyn tyd bezig houdt en goed is. Met de he dendaagse voorkeur voor revolu tionaire verzen, zoals b.v. de bundel „Het Oproer Kraait", tevens de titel, van een TV-uit zending. zou men weieens kun nen ontdekken dat de volkse dichter J W. F. Werumeus Bu ning van tyd tot tyd minder schor gekraaid heeft dan velen die ons op het ogenblik voorge- kraaid worden. Men leze b.v. diens .Jaed voor Spanje, om op te marcheren", vertalingen van Villon (1936) en zyn Lorca. Een technische opmerking tot slot, wie zich deze uitgave van de Verzamelde Gedichten wil aanschaffen, lette goed op. Ik heb weer een exemplaar met le ge bladzyden o.a. 140-141, 144- 145, 148-149. CLARA EGGIN.K

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17