Kruisinga ziet Zes CNV-bonden fusioneren drug gebruikers als patiënten ij over Europese politiek P Ledenraad VPRO verwerpt standpunt minister Klompe „Regels zijn er om ons er aan te houden" Bejaarden partijen gaan samen Liberalen congresseren Unitas pleit voor collectieve c.a.o. in textiel Ds. Toornvliet zondags voor Capital Radio Zevende dode verkeersramp Minister Udink (CHU) Meisje (19) vermoord of slachtoffer van ongeluk Amerikaanse parachutiste landt op dak Hijdeed'tnogook. Wij er op uit. Gekeken bij de juwelier. Ring met een echt briljantje f225.- Echt goud natuurlijk. u. PAGINA 8 LMpSCH DAGBLAD MAANDAG 12 OKTOBER ARNHEM (GPD) In de eerste helft van het volgend jaar is een samenwerking of fusie van zes CNV-bonden te ver wachten. Het gaat hier om de Nederlandse Christelijke Bond voor de Textiel- en Kledingsindustrie Unitas, de Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektrotechnische Industrie, de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond, de Christelijke bedrijfsgroepen Centrale, de Nederlandse Cen trale Bond van Christelijke Werknemers in de bedrijven van Voedings- en Genotsmiddelen en de Christelijke Bedrijfsbond voor de Handel, het Bank- en Verzekeringswezen, de Admini stratieve Kantoren en de Vrije Beroepen. Aldus deelde vandaag Unitas-voor- zitter J. Nieuwenhuis mee tijdens de in Arnhem gehouden jaarvergadering van deze bond. De nieuwe vorm van samenwerking met leiden tot een betere aanpak van de belangenbehar tiging der aangesloten leden. Voor alle werknemers in de tex tiel- enkledingsindustrie dienen zo spoedig mogelijk collectieve arbeids overeenkomsten te worden afgeslo ten. De overeen te komen loonsver hogingen moeten zodanig zijn dat de kostenstijgingen van de gezinsuitga ven worden gecompenseerd en een rële verbetering van het inkomen wordt gegarandeerd. Dat is de me ning van Unitas. Unitas meent dat een kortere werkweek moet worden gecreëerd, waarin een ieder niet meer dan veertig uur werkt. Tevens dient de vakantie tot 20 werkdagen te wor den uitgebreid en moet worden ge streefd naar een vakantie- en kerst toeslag van 8 procent. In het kader van een rechtvaardiger inkomsten verdeling zal hogere prioriteit moe ten worden verleend aan optrekking van het minimumloon. Tevens zal via aanpassing van de bestaande pensioenregelingen en in samenhang met de a.o.w. uitkerin gen moeten worden gepoogd het in komen van reeds gepensioneerden op een zo goed mogelijk niveau te brengen. triest allemaal, temeer daar bij tex tiel- werknemers van hoog tot laag een zekere ongerustheid ten aanzien van de bestaanzekerheid is gescha pen. Er is het beeld van een verouder de en slecht renderende bedrijfstak ontstaan. Zegt de bondsvoorzitter: "Unitas stelt zich geheel achter de rapportage van een werkgroep, die, naar verbeteringen in de textielbran che speurend, als voornaamste maatregel een verbeterd imago van de textielindustrie aanstipt". De heer Nieuwenhuis is van mening dat in dit kader moet worden gestreefd naar een verdergaande herstructu rering met concentratievorming als belangrijkste doel. Om schade aan de belangen van de hierbij betrokken werknemers tot een minimum te be perken dienen volgens hem onder meer de om- en bijscholinsgmoge- heden voor werknemers te worden bevorderd. Speciale attentie vraagt de bondsvoorzitter voor de ontslagen werknemers van 55 Jaar en ouder. Hun opvang is tot nu toe gering ge weest. Met name waar het gaat om bekleding van functies, waarvoor nu buitenlandse arbeidskrachten worden aangetrokken. Inspraak Unitas vraagt ook aandacht voor de inspraak van werknemers, die moet worden uitgebreid. Waai- nog niet aanwezig, dienen ondernemings raden in het leven te worden ge roepen. De personeelssterkte, waar bij het instellen van een onderne mingsraad verplicht is gesteld, mag geen aanleiding zijn om in kleinere bedrijven een ondernemingsraad achterwege te laten. Bezitsvormen de maatregelen eveneens met kracht te worden bevorderd. Zaken als winstindeling, vermogen- aanwasdeling en gepremieeerde spaarregelingen dienen een aan- vaadbare plaats te krijgen in het overleg tussen werkgevers en werk nemers. Wat de werkgelegenheid in de tex tiel- en kledingindustrie betreft, wees de heer nieuwenhuis op de vele te genslagen in de laatste jaren, slui ting van bedreven en ontslag van grote aantallen werknemers. Uiterst BUSSUM (GPD Capital Radio <270 meter, 1115 khz) heeft zaterdag de uitzendingen vanaf de Noordzee hervat. Het varende radiostation is vier weken uit de lucht geweest, na dat op 9 september jl. tijdens een storm een isolator het had begeven. De International Broadcasters Socie ty heeft inmiddels bekend gemaakt dat vanaf zondag 11 oktober 1970 de bekende radiopredikant uit Bloemen- daal dominee Toornvliet elke week tweemaal te beluisteren zal zijn op Capital Radio en wel op zondagoch tend van half 12 tot 12 uur en op donderdagavond van 9 uur tot half 10. „Slik een pil en doe loat je wil" een van de teksten die zicht baar (als u de krant tenminste omdraait) waren tijdens een de monstratie in Amsterdam van de actiegroep „Dolle Minaom de pil in het ziekenfondspakket op genomen te krijgen. HOOFDDORP (ANP) -De ver keersramp die vrijdag op de rijks weg 4a onder Hoofddorp plaats vond, heeft een zevende dodelijke slachtoffer geëist. In het Wilhelminagasthuis te Am sterdam overleed de 41-jarige Turk se arbeider Hassan Bas uit Amster dam. Hij zat in de Citroen Ami. die onder een vrachtwagen schoof. Twee in zittenden van deze auto kwamen vrijdag al direct bij het ongeval om het leven. In een ziekenhuis bij Parijs is de musicoloog Claude Rostand overle den. Hij was 58 jaar oud. Rostand die veel boeken over grote componisten heeft geschreven was de muziekcriticus van de Parijse Figaro en van de regeringsradio en televi sie-omroep. ZWOLLE «GPD) Hopelijk zal ieder die de gevolgen en de gevaren van het druggebruik heeft gezien van een Saulus een Paulus worden, al dus di*. R. J. H. Kruisinga, staatsse cretaris van Volksgezondheid, zon dagmiddag als forumlid op een ver gadering van de CHJO in Oud- Leusden. De andere forumleden wa ren Koos Zwart, drs. H. Cohen, prof. Booy, dr. K. F. Gunning en dl*, mr. W. Schuurmans Stekhoven. Evenals Koos Zwart en drs. Cohen vindt dr. Kruisinga het opsluiten van druggebruikers onjuist. De staatsse cretaris wil alleen gevangenisstraffen voor handelaren in verdovende mid delen. Hij ziet de hasjieshrokers als patiënten, een mening die Zwart en Cohen bepaald niet delen. Hasjiesj en marihuana (soft- arugs) zijn genotmiddelen met een uitwerking die niet schadelijker is dan die van tabak en alcohol", aldus Cohen. Over hard-drugs maken ook zij zich wel degelijk ongerust en een harder optreden tegen dit gevaar zou op zijn plaats zijn. PvdA-er Gunning vond ook de soft-drugs schadelijk. Hij moderniseerde een citaat van Troel stra. „Een arbeider die hasjiesj rookt denkt niet en een arbeider die denkt rookt geen hasjiesj". Medicus en jurist W. Schuurma Stekhoven, niet politiek gescha jjj doch voormalig CH-raadslid. ver dr. Kruisinga een te zwart-wit-r» nering door ongemotiveerd schuwen tegen drugs. Geef eei voorlichting over het genot en de varen, maar laat ze dan vrij om n de verdommenis te lopen. De fort leden waren het niet met elkaar e of er nu wel of niet (bijna) onsc delijke drugs waren. De wetensch pelijke uiteenzettingen gingen mist in of werden ontleed als wetenschappelijk. ROERMOND (GPD) Zaten avond kwart voor elf vond slage Verheggen uit Roermond daar dens een avondwandeling in het lud langs de Wilhelminasingel lichaam van de 19-Jarige Kitty C bels uit de Plechelmusstraat in R< mond. OUD-LEUSDEN <Ov) Minister drs. B. J. Udink (Ontwikkelingshulp),I lijstaanvoerder van de CHU bij de komende verkiezingen, heeft als het oordeel van de CH-Unie uitgespro ken, dat de regels in onze samenle ving er zijn om er ons aan te houden. De unie, aldus drs. Udink, is van oordeel dat tegen hen, die de regels overtreden, moet worden opgetreden. „Regels zijn er wel om nageleefd te worden, maar zij moeten ook aan vaard worden door de burgers. En zij worden slechts aanvaard, als zij de uitdrukking zijn van wat wij geza menlijk in onze tijd als juist erva ren. Dat betekent, dat zij de fun damentele waarden van onze samen leving moeten beschermen, maar ook het nieuwe dat zich aandient gestalte moeten geven". De minister wees er op, dat geen gezag de moeite waard is in stand te blijven en dat geen regels kunnen j worden gehandhaafd, die slechts uit drukking zijn van een vreesachtige verstarring. Hij concludeerde, dat daarom voortdurend nieuwe wetge vende arbeid nodig is en merkte o.m. op, dat de CH-Unie de crisis, die z.i. in velerlei opzicht onze samenle ving teistert, dan ook in de eerste plaats te lijf wal gaan met creatieve alternatieven. Alternatieven, die de vernieuwing ruimte geven, maar het. fundamentele bewaren. „Het mense lijker maken van onze maatschappij is daarbij de eerste taak. aldus drs. Udink. Hij sprak op een bijeenkomst van de CH-jongerenorganisatie. in welke vergadering Jac Huysen afscheid nam als voorzitter van deze organi satie. Hem komen woorden van lof toe, aldus de minister die het „ver standig" noemde als de Unie de heer Huysen zou vragen zich opnieuw in een andere functie beschikbaar te willen stellen. SOESTERBERG (GPD» —De 32- jarige Amerikaanse parachutiste Fe- dra Campbell uit Zuid-Dakota zal zich op een andere manier van op de grond komen hebben voorgesteld dan die waarop ze zondagmiddag vaste grond onder de voeten kreeg. Tijdens,de open clubkampioenschap pen van de Hilversumse paraclub op de Leusderhei, raakte zij behoor lijk uit. de koers. In plaats van op de hei, kwam ze terecht op het huis van de familie Bleijerveld aan de Generaal Winkel manstraat 149. Het was een harde landing, maar de Amerikaanse kwam er zonder letsel af. Er was alleen materiële schade, ongeveer 20 dakpannen sneuvelden. Het was voor het eerst in Nederland, dat ge sprongen werd met een nieuw type parachute, een driehoekige, die de naam „wing" draagt. !l, «voë Tot nu toe is nog niet kun worden uitgemaakt of het mi door moordenaarshanden om leven is gekomen of dat ze slachtoffer is geworden van verkeersongeluk en door een in niek geraakte motorvoertuigbesti der op die wat van de weg afg0Uil gen plek vlakbij de Ernst CasimiiaeI} zerne is neergelegd. Voor beide tl. rieën zijn wel enige aanwijziimis gevonden. ma: Kitty Gubbels is zaterdagavond i e^g' half tien voor het laatst opgemescj. in het drukbezochte Jeugdcafé Stuupke" aan de Roersingel in R mond. Ze was daar eerder op avond met een paar vriendinnen nengekomen. Niemand heeft 1 daar zien weggaan. Om kwart voor elf werd ze le loos gevonden met ernstige vennde] dingen aan het hoofd en enige a re letsels, onder andere een gebrq arm. „Die letsels", zei inspecteu 10' ?es< ieg< wa k.( ;ist( en ngr Ghet j'pn' tei Cru 1 (d iler i hf heli Dusch van de Roermondse p(fmn gisteren, „zouden wel eens door|Va11 verkeersongeval kunnen zijn verfVee zaakt". ko Wat evenwel niet pleit vooijvtie theorie van het verkeersongeval l ver: omstandigheid dat de kleding lie s het meisje volkomen onbeschaiaar en onbesmeurd was. In Roernj Da zijn voorts zondag nergens spoifee, bloed, remsporen, glassplinters dergelijks - van een ongeluk ge den. ADVERTENTIE „Ik heb een heel gek idee. Je krijgt een ring van me. Met een echte briljant Zomaar? Nou je weet wel waarom." De juweliers san Nederland. zelf je h ït o; HILVERSUM (ANP) De lande lijke partij voor bejaarden, de Par tij 65+ in Rotterdam en de Bejaar denpartij in Hilversum zfjn op een zaterdag in Hilversum gehouden vergadering tot algehele overeen stemming gekomen over de eenheid van optreden en actie voor de ver-, kiezing voor de Tweede Kamer in 1971. Een federatief bestuur is samenge steld waarin de deelnemers ieder vier leden hebben benoemd. Het be stuur heeft de opdracht gekregen al les te doen om de verkiezingen tot een succes te maken in het belang van alle bejaarden en andere sociaal achtergestelde groepen in ons land. Een partijprogramma zal spoedig worden gepubliceerd. Eveneens op zeer korte termijn zal de kandidaten lijst voor de Tweede Kamer worden samengesteld en openbaar gemaakt Het dagelijks bestuur van de fe deratie bestaat uit: de heren ,J G. van Wachem te Bussum als voorzit - I ter, M. ten Hoff te Amsterdam als I secretaris en H. de Vries te Rotter- j dam als penningmeester. In een ont- I worpen actieprogramma wordt veel aandacht besteed aan de voorlich ting van de bejaarden en andere groepen. AMSTERDAM «GPD) „Wij kunnen nu al vaststellen dat het jaar 1970 zal worden gekenmerkt door twee gebeurtenissen van wereldpoli tieke betekenis. Als eerste bedoel ik de afsluiting van de culturele revolu tie in China en Pekings daadwerke lijke herverschijning op het politieke wereldtoneel. Met name in Afrika kunnen we een verhevigde Chinese penetratie waarnemen. Zien wij hier de toepassing van Lin Piao's doc trine? „De tweede, ons zelf en op korte termijn rakende gebeurtenis, die van Europees belang is en de ontspan ning tussen Oost en West tegelij kertijd kan dienen, is het op 12 a,ugustus tot stand gekomen pakt houdende „Gewaltverzicht" tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie". Hoe zal onze liberale politieke opstel ling moeten zijn tegenover dit ver drag?" Deze vragen stelde zaterdag het li berale tweede kamerlid dr. C. Berk houwer, op een congres van de Am sterdamse afdeling van de VVD. „Economisch hebben de Russen het Westen nodig. Hun gebrek aan al lerlei kapitaalsgoederen is bekend", aldus de heer Berkhouwer. „Wat dan aan de orde komt is. dat het Westen en met name de EEG voor het grij pen liggende mogelijkheden heeft om dooreendracht economische en poli tieke macht te vormen. In de wateren waarin Rusland West-Europa nodig heeft zal de Sowjet-Unie met name de EEG als zodanig moeten aan vaarden en zullen wij in die EEG samen moeten staan in een gemeen schappelijke handelspolitiek en kre- dietverleningsbeleid Mr. J. L. Heldring wees erop dat verandering van de status quo in Europa slechts kan worden bereikt door die status quo te aanvaarden. „In tegenstelling tot wat de Sowjet- Unie meent is het Westen niet doel bewust uit op ondermijning van de politieke macht in Oost-Europa", zo meende de heer Heldring, maar „het Westen moet niettemin doorgaan zo RT1 intensief mogelijk de contacts, leggen. Zowel op regerings- menselijk niveau, om de toestak de Oost-Europa, en dientengevol heel Europa te normaliseren".|reep In zijn slotwoord sprak de hw door Koster de verondei'stelling het verdrag tussen de Sowjet-Uij West-Duitsland de kans op een pese veiligheidsconferentie groten. Het congres nam een resolul waarin ten aanzien van de werd bepleit de gemeenschai politiek uit te breiden, Naast staande landbouwpolitiek zou( ook moeten komen voor vervoer, buitenlandse handel, nale ontwikkeling, geld- en bel wezen, onderwijs, wetensch! onderzoek en milieubeheer. Al'fea-M raai uitgangspunt werd onder aanvaardt dat in Europa een ratie van liberale partijen zal ten worden gevormd, vooruit! op directe verkiezingen Europees parlement. ).-Jo au istle- C.-V UTRECHT (GPD) De ruim zeventig aanwezige leden van de ledenraad van de VPRO zaten zaterdag op de driemaandelijkse vergadering in Utrecht dapper en vastberaden voor zich uit te kij ken, toen de heer J. Kassies, voor zitter van de VPRO, nog eens ln het kort herhaalde wat mi nister Klompé allemaal gevonden heeft van het inmiddels beruchte sabotage-programma. De heer Kassies vertelde in beroep te zullen gaan bij de Kroon en verder de hele affaire van de ministeriële schrobbering eens te zullen bekijken in NOS-verband. Want, meneer Kas sies houdt niet van dit soort in mengingen en vindt ze zelfs gevaar lijk in omroepverband. Keurig wist hij hierbij het woord „censuur" te vermijden hoewel een ieder wist waarover hij sprak. Alle pro's en contra's gehoord, ver- wiei*p de ledenraad tenslotte na een motie, het standpunt van minister Klompé. Slechts vier leden stemden tegen Er werd veel gepraat op deze ver gadering. Over het positie kiezen, dat het recht en de plicht ls van de vereniging en bedrijf. Wat dan auto matisch leidt tot selectie van de medewerkers, die gekozen" worden op „alternatieve gezindheid", wat dat dan ook mag betekenen. Zoiets geeft betrokkenheid in de programma's, die echter wellicht eenzijdigheid zou kunnen worden. Er was trouwens onbehagen hier en daar. Iemand vond dat de leden raad eigenlijk een verwaarloosde grootheid was, tenminste als je eens bekeek wat er bij de VPRO allemaal gebeurt, terwijl je er als lid geen weet van hebt. Zou het vopr het VPRO-bedrijf niet eens aardig zijn om te weten wat er onder de eigen ledenraadsmensen leeft? Er werd keurig geregelder enquêteren beloofd. Over het omroepblad „Vrije Gelui den" was iedereen uiterst tevreden. Over het aangevraagde ontslag, na een reeks van interne strubbelingen, van hoofdredacteur Jan Haasbroek in het geheel niet. Er werd met alge- iham Wo omw IG-I iia-Si mene stemmen een motie aft. men, waarin de ledenraad ).-He VPRO aan het bestuur dringei - zocht wordt om te onderzoe j en onder welke omstan'dighedi Haasbroek zou willen afzien vf ontslag. Tot slot kon de heer Ka.' mededelen dat het redelijk g°4jfers met de VPRO. Er zijn welisw leden/abonnees weggelopen, gens normaal zomerverschUi| 1, alle omroepverenigingen, zijn vanaf 1 januari van dit jferijs: 6352 leden/contribuanten bijge „De afkalving is voorbij, we Wjs een redelijke stabiliteit in het bestand bereikt", het geen een zucht van verlichting F-D SV- prijs JtUs: 1 ten i

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8