|Tegenstellmg verscherpt na ™JFEL o\ ek bedoelingen stemming ïin België van torres Tito i in Belgrado Franse ondertekenaar van Munchen, Daladier overleden BEZORGER Radicale groeperingen treden naar voren Heath wil koers van Britse geschiedenis geheel wijzigen Vaag programma Premier bracht conservatieven in extase TUPAMAROS ZÜN ACTIEF Vaticaan is geschokt door echtscheiding in Italië Eén van de 82 persoonlijkheden van British Leyland. De eigenzinnigste auto-industrie van Europa. J Kapers Perzisch vliegtuig mogen in Irak blijven LEIDSCH DAGBLAD Wyszynkialles gaat goed jlAANDAO 12 OKTOBER 1970 LEID9CH DAGBLAD PAGINA 1 en BRUSSEL (GPD) De circa zes üljoen Belgische kiezers die giste- 1 en onder een stralende zomerzon en lassa naar de stembus zijn getrok- ui kt age 1 lis i Got 1 aak" If mpi het I iarlen gang .leak I Wi boord ayon en. aragi alio I 8 p« to's in it wit upé, »NN De Poolse oud-minister i Buitenlandse Zaken Adam Ra- ;ki is zaterdagavond na langdu- 40 \e ziekte overleden, zo heeft radio irschau gemeld. Hij was 61 jaar. tend was dat Rapacki in het ver en enkele malen door hartaanval- was getroffen. tapacki is minister van Buiten- dse Zaken geweest van 1956 tot JJ ijtUi was vooral in het Westen be id door het plan tot het kernwa- ivrij maken van Midden-Europa, araan hij zijn naam heeft gege- en dat hij in Januari 1958 aan de tegenwoordigers van de grote mogendheden overhandigde. Rapacki werd in 1909 in Lwow alicië) geboren als voon van een lo lende militante socialist. Hij icht zijn jeugd door in Warschau. hu tijdens zün studie in de bten in de gelederen van de so listische Jeugd actief optrad. reserve-officier nam hij deel de oorlog van 1939. Hij werd igsgevangene gemaakt. Terug uit rangensdhap werd hij in lid van het uitvoerend comi- van de Poolse socialistische par- In 1947 wérd hij gekozen tot lid a het parlement en vervolgens be id tot minister van Scheepvaart. 1948 na de samenstelling van socialistische en communistische tij, werd hü lid van het centrale jnité van de Poolse Verenigde Ar biters Partij. e liberalisatiegolf waarvan Polen de „Poolse oktober" van 1956 ifiteerde. stelde Rapacki in staat kwaliteiten van staatsman te la blijken. In 1956 werd hü geko- in het politieke bureau van de rtij. Hij werd een der vurigste iders van de „destalinisatie" 'olen. hü door de Poolse partij lei- Gomoelka itv 1957 werd be id tot minister van Buitenland- Zaken kreeg Rapacki tot taak bijdrage te leveren tot de „dooi", en Oost en West. Enkele maan- n later in Januari 1958 werd Rapacki-plan gelanceerd. Het i Rapacki werd uiteindelük door Sowjet-Unie goedgekeurd, maar >r het Westen verworpen. In de- 1968 moest Rapacki door kte zün functie van minister van itenlandse Zaken overlaten aan ifan Jedrychowski. 1710- jrstandi j polen. "Jroen 1 ken om nieuwe gemeenteraden te kiezen, hebben duidelük blyk gege ven van hun gevoelens van onbeha gen met de bestaande toestanden. Hoewel een vergelijking tussen de thans bekende uitslagen en de natio nale politieke constellatie uiterst moeilijk is valt er toch een duidelijk streven naar vernieuwing waar te nemen. Zelfs kan men de stembusresulta ten toch als een scherpe waarschu wing zien, wat men in België de tra- ditionale partüen noemt. Dat zün dan de Katholieken, Socialisten en Liberalen die vrijwel over het gehele land veren hebben moeten laten ten gunste van nieuwe stromingen en splintergroepen. In sommige gemeenten zün er zelfs harde klappen gevallen. Dit is in het büzonder het geval voor de Brusselse aglomeratie, welke circa 25 gemeenten omvat. Want in en rond de hoofdstad hebben grote groe pen kiezers zich laten leiden door de Vlaams-Waalse tegenstellingen en ls de inzet van de stembuswedloop een voudig herleid tot een kwestie van taalstrüd. Een duidelük bewüs hier van is de grote winst van de Frans talige extremisten Federation des Francophones) welke op dit ogenblik reeds op 17 tot 25 percent wordt ge schat. Mede als gevolg van de ingewik kelde manier van stemmen bü deze verkiezingen (de kiezers konden hun stem büvoorbeeld verdelen over kan didaten van ve1750hillen.de lüsten) wa ren vanochtend nog maar weinig uit slagen bekend. In Vlaanderen ging in het alge meen de Christelüke volkspartü ach teruit in de stedelüke agglomeraties. Deze partü won wat in de meer lan- delüke gemeenten. Voor de socialis ten gold precies het omgekeerde. De Liberalen verloren overal drie tot vüf procent van de stemmen en de j Volksunie, die de Belgische federale j staat voorstaat won vier tot vüf pro- cent van de stemmen met hier en daar uitschieters tot acht en tien pro cent. Voor het Waalse deel van België I geldt dat de traditionele partüen zich hebben gehandhaafd ten op zichte van het daar radikale Ressem- blement Wallon (de tegenhanger van in Vlaanderen de Vlaamse Volks unie). Ook in Wallonië hebben de li- beralen echter het meeste terrein moeten prüsgeven. BLACKPOOL (GPD) Premier Heath heeft zaterdag het congres van de conservatieve partü in Blackpool in zün slotrede buiten zichzelf van geestdrif gebracht (de ovatie duurde acht minuten) door te beloven dat zün regering „de koers van de Britse geschiedenis ge- MONTEVIDEO (AFP) Leden van de Tupamaros-guerrillabeweging in Uruquay hebben gisteren in Mon tevideo een zakenman ontvoerd en drie uur lang vastgehouden. Ook pleegden zü verscheidene aanslagen in de stad. De zakenman lieten zü pas vrij nadat zü zijn auto in be slag hadden genomen. Bü een aan slag op' een vaak door Amerikanen bezochte kegelclub kwamen twee guerrillastrüders om het leven door dat een bom te vroeg ontplofte. Ten slotte drongen guerrillastrüders het huis binnen van de voorzitter van de jockeyclub van Montevideo. Zü sloe gen het meubilair kort en kléin en gingen er vandoor met 600 dollar. Gisteren was het reeds meer dan twee maanden geleden dat de Tupa- maros de Amerikaanse landbouwdes kundige Claude Fly en de Braziliaan se consul Aloysius Mares Dias Go- mide hebben ontvoerd. Kortgeleden hebben de Tupamaros gezegd een van van de twee güzelaars, die ziek was, te zullen loslaten als de rege ring toestaat dat in een aantal kran ten een revolutionair manifest mag verschünen. De regering is hiertegen maar het manifest werd toch door twee tüdschriften afgedrukt omdat men meende hiermee de zieke te hel pen. Een senator en een afgevaar digde hebben het manifest ook in het congres voorgelezen. Volgens ge-, ruchten staat de bevrüding van (Van onze correspondent) Claude Fly voor de deur. i PARIJS (GPD) Met Edouard aVüfüqoua- I Daladier, die gisteren in zün geboor- BONN (AP) President Tito is gisteren na een verblüf in West- Duitsland van slechts een paar uur naar huis teruggekeerd. Hü confe reerde vier uur met bondskanselier Brandt met als voornaamste onder werp de hoop en verwachting op vre de in centraal-Europa. Het gesprek werd gevoerd in het kleine jacht kas teel te Rottingen, dat dicht bü het vliegveld van Bonn ligt. Het is het eigendom van de familie Mehl, eige naars van de fabriek, die het oor- spronkelüke „Keulse water" (eau de cologne nr. 4711) maakte. Brandt vertelde na afloop dat Tito groot be lang hecht aan het tussen de Sow jet-Unie en de bondsrepubliek afge sloten verdrag van 12 augustus. Er is ook gesproken over de toe stand in het Midden-Oosten, waar over Tito zich zorgen maakte. Hü voorzag geen oplossing ervan als er geen regeling wordt getroffen voor het probleem der Palestünse vluchte lingen. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Scheel, en zün Joegoslavische collega, Tepewatsj hebben gesproken over de 400.000 Joegoslavische gastarbeiders in West-Duitsland. Het verblüf van Ti to was kort maar historisch. Hü is de eerste leider van een communis tisch land dat West-Duitsland heeft bezocht. heel zal veranderen". Er zal radi caal en totaal worden inbegrepen. Maar hij sprak van een „rustige re volutie", want hiermee zullen vele jaren zün gemoeid. Heatt wtl, dat de rol van de staat zal worden ingekrompen om daar door de staatsuitgaven belangrük te verlagen als voorwaarde voor de be lofte van belastingvermindering en economische opgang. Firma's die zwichten voor exorbitante looneisen zullen niet langer door de staat wor den gered en de arbeiders die der- gelüke eisen stellen zullen hun eigen graf graven door verlies aan werkge- lgenheid. De regeringsstructuur zal diepgaand worden gewüzigd en ge stroomd. d.w.z. er zullen departemen- ten verdwünen of worden samenge voegd. Het gerucht gaat, dat de re- j gering de staatsuitgaven met meer dan 800 miljoen pond (ong. 7 mil jard gulden) wil verminderen De conservatieven verkeerden bo vendien ditmaal al wegens hun on verwachte verkiezingszege in extase. De vroegere premier Wilson, toen net als nu oppositieleider, bracht in 1963 een Labourcongres ook in ver voering met zün kreet dat een socia listische regering in de gloeihitte van de technologische revolutie een nieuw Engeland zou scheppen. Maar in de praktük was de warmte die van een laag pitje. Zodat men al deze uit spraken en een geroep om verande ring vooral in de sfeer waarin zü zün gedaan met een korreltje zout moet nemen. Heath, die onder zware druk staat van rechts en met name van de man op de achtergrond. Enoch Powell, die een ongebreideld kapitalisme propa geert, sprak een krasse taal die ken- nelük ook zün rechtervleugel moet bevredigen. Maar hü zei natuurlük niet wat Peregrine Worsthorne. de schrüver van het wekelükse grote po litieke artikel in de conservatieve „Sunday Telegraph" schrüft. na- melük dat de inflatie in Engeland alleen door bloed, zweet en tranen Premier Heath (naar net recept van 1940) kan wor den bedwongen en dat er door het falen van Labours vrüwillige loon politiek zowel massa-werkloosheid als massale faillissementen onvermüde- lük zün om het land tot bezinning te brengen. Hü verwüt de partijlei ders dat zij door dit te verzwü- gen het Engelse volk hebben misleid. Reeds Macmillan kwam destüds tot de slotsom dat Engeland een koude douche nodig had om uit zün flegma te worden wakkergeschud. Vandaar dat hü besloot tot aanmel ding voor het lidmaatschap van de E.E.G., die zal moeten zorgen voor de kille wind van commerciële con currentie. waaraan het land zo lang door zün oriëntatie op de overzeese gebieden was ontwend. Maar Heath sprak op dit congres voornamelük als een nationalist, alle heil van binnen uit verwachtend. Hü waarschuwde echter dat er voorlopig alleen maar ruimte voor manoeuvres kan worden geschapen en dat er met de door de regering beoogde plannen zeker de LA PAZ (Reuter, AP) Bolivia's nieuwe president, generaal Torres, heeft een programma van vier pun ten voor zün als links-nationalis tisch aangemerkte regering uiteenge zet. Daartoe behoort de geleidelüke nationalisering van de buitenlandse maatschappüen. Intussen vragen po litieke waarnemers zich echter af hoe links de regering eigenlük wel is. Verwacht was dat de nieuwe rege ring sterk nationalistisch en linksge- richt zou zün, maar het vrijdag ge vormde kabinet maakt volgens po litieke waarnemers sterk de indruk van een centrumgroep, waarin zelfs enige uiterst-rechtse figuren zün op genomen die de val van de vorige president Ovando steunden. De arbeiders- en studentenbewe gingen, die Torres aanvankelük en thousiast steunden, hebben al de eer ste tekenen van teleurstelling gege ven. De president heeft tot dusver nauwelüks op hun eisen gereageerd. Zo liet Torres zich vrijdag bij de beëdiging van zün kabinet niet uit over loonsverhogingen en waarne mers verwachten dat arbeiders en studenten sterke druk op hem zul len uitoefenen, deze eisen in te wil ligen. Het algemeen vakverbond deelde vrüdag mee dat het niet lan ger rechtstreekse deelneming aan de regering verwacht, maar dat de stu denten en arbeiders wel met de re gering zullen samenwerken „om de vijanden van het volk en de arbei ders definitief te liquideren". Vastbesloten De guerrillastrüders in de bergen hebben echter besloten de strü'd te- I gen het Boliviaanse leger voort te zetten. „Wü koeseren hoegenaamd geen illusies met betrekking tot de regeringswüziging. totdat er con crete bewüzen zün, dat zü iets doet ter bestrüding van het imperialisme en ter wegneming van de neo-kolo- nialistische structuur van ons land", aldus heeft het Nationale Bevrij- dingsleger zaterdagavond verklaard in een brief, die werd gezonden aan het in La Paz verschünende dagblad Presencia. „Wü geloven, dat een dergelüke wüziglng nauwelüks waarschünlijk is te achten en wü zetten onze strü'd in de bergen en de steden voort tot de eindoverwinning", aldus het Natio nale Bevrüdingsleger. Dit bevrüdingsleger, ELN genaamd werd in 1967 in de oostelüke oerwou den van Bolivia op de been gebracht door de Cubaanse guerrillaleider Er nesto Che Guevara. Het doel was strijd tegen de regering van presi dent Rene Barrientos. (Van onze correspondent) ROME (GPD) Nadat de Ita liaanse Senaat vorige week vrijdag de echtscheidingswet had aangeno men, liet het Vaticaa ndoor middel van haar staatscourant, de Osserva- tore Romano, weten dat zij .vervuld was van smart, niet alleen om gods dienstige redenen, maar ook uit ci viel en sociaal standpunt". De echtscheiding verzwakt en des integreert het gezin, aldus het Va ticaan. De wet is overigens nog niet van kracht geworden. Ze zal eerst door de Kamer van Afgevaardigden Tien jaar cel De leider van de Amerikaanse uiterst, rechtse parami- taire .Minutemen" organisatie, de 47 jarige Robert Depugh, is in Albu querque tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld wegens talrüke overtredingen van de vuurwapenwet. moeten worden goedgekeurd om a er in de Senaat een aantal amen- Ontvoerde student vrü De ne- dementen werden aangenomen. Alle gentienjarige Genuese student Sergio i commentatoren zün het er over eens Godolla, die een week geleden werd daartoe behoort ook de anonieme ontvoerd, is vrügelaten. Zün moeder i hoofdartikelschrüver in de Osserva- een rijke weduwe, betaalde de los- tore Romano dat deze door de prüs van 200 miljoen lire (ongeveer christen-democraten aan de voor- 1.200.000 gulen», waarna haar zoon werd vrügelaten. Dynamietaanslagen Vanoch tend zün in Rochester, in het noor den van de staat New York, dyna mietaanslagen gepleegd op drie meente-gebouwen en twee kerken. Volgens de politie is de schade aan- gehele duur van het parlement (dit j zienlijk. Van slachtoffers is evenwel is vut jaari gemoeid zullen zUn. j geen meWlng gemaakt. standers van de echtscheiding ont worstelde amendementen het oor- spronkelüke karakter van de wet niet aantasten. dritish Leyland Nederland, Gouda LSkJ Austin-Jaguar-Triumph-Leyland-MG-Morris-Rover TEHERAN (AFP, Reuter) Een Boeing-727 van „Iran Aairways", die zaterdagochtend op weg was van Te heran naar Abadan en Koeweit naar Bagdad gekaapt werd, is later op de dag in Abadan (Perzië) aangekomen. De drie Perzische kapers hebben de 41 passagiers onder wie zich Neder- landers bevonden, en acht beman ningsleden enkele uren lang onder bedreiging met wapens in het vlieg tuig gehouden terwijl met Iraakse j autoriteiten en de Perzische zaakge- i lastigde onderhandelingen werden gevoerd. Tenslotte mochten de in zittenden het toestel verlaten. Toen de kapers uit het vliegtuig I stapten, werden zü voor ondervra ging door leden van de Iraakte vei ligheidsdienst aangehouden. Zü heb ben inmiddels politiek asiel in Irak gekregen. Tüdens de kaping neeft de stewart een schot in de borst opgelopen. Hü is naar een ziekenhuis in Bagdad overgebracht. De luchtpiraten eisten dat de Perzische autoriteiten 21 po litieke gevangenen zouden vrü la-ten. Op 21 juni j.l. kaapten drie Per zische jongelieden een straalvliegtuig met 81 passagiers. Irak liet toestel en passagiers gaan en verleende po litiek asiel aan de jongelui. ADVERTENTIE WITTE SINGEL 1, LEIDEN Voor ons krantenbedrijf zoeken wij een van minstens 15 jaar. WIJ BIEDEN een goed loon. WIJ VRAGEN verantwoordelijkheidsgevoel, accuratesse en het bezit van een fiets. U kunt zich persoonlijk aanmelden op werkdagen van 8.3017.30 uur bij de heer J. Breedeveld. testreek de Provence op 86-jarige leeftüd is gestorven, is een politicus heengegaan, die samen met zün par- tügenoot en rivaal Edouard Herriot de Franse Derde Republiek goed deels heeft beheerst. De „oorlog der beide Edouards," Daladier en Her riot, die elkaar jarenlang de leiding der Radicale Partü zo niet der vele opeenvolgende regeringen bevochten, was gedurende ongeveer een kwart eeuw het grote spektakelstuk in vele bedrüven van Frankrüks binnen landse politiek. Edouard Daladier heeft als minis ter van Oorlog envan Buitenlandse Zaken in tientallen regeringen geze ten en is ook tweemaal premier ge weest, waarbü hü politiek gespro ken alle kanten tussen gematigd links en dito rechts uit bleek te kun nen gaan. Principiële standvastig heid en politieke duidelükheid zün dan ook beslist niet de begrippen die zün nagedachtenis voor de toekomst zullen bepalen. Op het Internationale plan heeft Edouard Daladier al evenmin diepe sporen van een indrukwekkend staatsmanschap nagelaten. In sep tember 1938 nam hü samen met de Conservatieve Engelse premier Chamberlain de man met de .on- afscheidelüke parapluie —het initia tief en de historische verantwoorde lijkheid tot de conferentie van Mün- chen, waarbü Hitler en Mussolini hun (zegevierende) gesprekspartners waren. De „vrede voor onze generatie," die Chamberlain en Daladier in MUnchen gevestigd hadden, zou in werkelükheid de tüdsduur van nog geen jaar beschoren zün: begin sep tember 1939 brak de Tweede Wereld oorlog uit. Een oorlog die Daladier voor een deel als politiek gevangene van de Duitsere in een Frans kasteel doorbracht. De eerste jaren na de bevrüding. toen het krediet van zün Radicale Partij tot het nulpunt was gedaald, hield Daladier zich enige tüd buiten de actieve politiek. Enkele jaren la- veroveren. Maar in tegenstelling tot ter wist hü in de stad Orange, waar- zün partijgenoot en voormalige poli van hü ook lange tüd burgemeester tietoe doodsvüand Edouard Herriot, is geweest, weer een kamerzetel te die zich aan het eind van zün lange leven nog tot kamerpresident geko zen zag, heeft Daladier onder de Vierde en Vüfde Republiek geen en kele rol van betekenis meer mogen spelen. ROME iAFP) Kardinaal Wys- zynski, de aartsbisschop van War schau, is vandaag in Rome aange komen. Hü kwam met de trein uit Wenen. Op de vraag van journalisten of zün bezoek ten doel had, een even tuele erkenning door het Vaticaan te verkrügen t.a.v. de voormalige Duitse gebieden ten oosten van de Oder- Neisse, die thans bü Polen zün in- gelüfd, antwoordde de kardinaal: „Alles gaat goed, alles wordt opper best". Hü weidde echter op dit punt verder niet uit.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7