lie's dood en het schuldgevoel (LIVIA EN DE ERGERNIS VAN CHE GUEVARA (I) Grieken stemmen niet voor 1973 I Nasser jen cle raketten ïbvemann: waarom arresteerde niet mij maar zijn zoons Washington heeft stekende hoofdpijn a in vogelvlucht in vogelvlucht Over maand slot besprekingen Warschau-Bonn CAMBODJA IS NU EEN REPUBLIEK LG 10 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 <Van een sneclale medewerker) DERDAAD de dood van Che Guevara een de wereld om- - reactie ten gevolge heeft gehad, hoe groot moet die - niet zijn geweest in Bolivia zelf. immers het centrum ie-explosie"? Het is bekend dat er na de dood van ivara een soort van massaal schuldgevoel heerste onder van de Valle Grande, die zichzelf verweten de grote in de steek te hebben gelaten. De heiligenverering Che zich moest laten welgevallen, heeft alles te maken chuldcomplex. Een voorbeeld van die verering vindt men dje, dat iedere boer op het platteland van Bolivia uit Guevara iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii er van de higuera f mijn land I op u zal wachten opvï >iiviaanse journalist schreef kort na de dood van Che: o zal nooit meer zijn wat het was voordat Che Guevara ve; i" en een hoge luchtmachtofficier moest toegeven, dat 8699d hem werkelijk aan het denken heeft gezet". act OPTREDEN heeft ongetwijfeld grote invloed gehad op en en handelen van de grote massa van het Boliviaanse i name de jeugd en daaronder weer in de eerste plaats rendende ionSer^n ..geïnfecteerd" door de guerrilla-kruis- tn:„ 1 de revolutionaire leider. Het is Che's inspiratie gewest, ostbn geleid tot de oprichting van nieuwe groepen guerrilleros, met name het in het oerwoud van Alto Beni opererende ZJ bevrijdings leger de regeringstroepen handen vol werk scl -tem repajii van dit jaar veroorzaakte het regeringsoptreden tegen idsstrijders van het bevrijdingsleger politieke onrust in Lei e in feite de voorbode zou vormen van de hevige binnen- rubbelingen van dit moment. Het leger had met succes werkmeid van de guerrilleros bevochten en maakte bekend dat ^^leidinggevende revolutionairen in het gevecht had gedood. iilliillilllli'i'lllllllllllllllllllilHIiliJlllllllllllllllHlllllllllIllllllilfl!: Washington begint zich in sterke mate onbehaaglijk te voelen over de recente ontwikkelingen in sommige Zuidamerikaanse sta ten. De anti-Amerikaanse tendenzen in Chili waar de marxis tische presidentskandidaat Allende nu ook op de steun van de christen-democraten kan rekenen en in Peru bezorgden Nixon en zijn medewerkers al een chronische migraine. Sinds daar ook nog de op het oog redelijk succesvolle greep naar de macht van generaal Juan José Torres in Bolivia is bijgekomen, mag men rus tig aannemen dat de migraine is overgegaan in stekende pijn. Torres, die woensdag 7 oktober een contra-coup uitvoerde tegen de door de conservatieve chef-staf van het leger, generaal Rogelio Miranda, aangevoerde militaire junta (Miranda wenste met zijn staatsgreep de politieke lijn van de afgetreden president Ovando veilig te stellen) staat bekend als een man met linkse sympathieën. Men zou dat inderdaad kunnen opmaken uit het feit, dat Torres in zijn „regeringsverklaring" duidelijk heeft gemaakt dat hij een lijst van twintig eisen van arbeiders- en studentenorganisaties in studie heeft genomen. Deze eisen betreffen voor een groot deel de economische struc tuur van Bolivia. Daarnaast eisen de arbeiders en studenten van het regime-Torres ook een herziening van de houding ten opzichte van de veelal op het platteland en in de oerwouden van Bolivia opererende guerrilla-troepen, waarvan het Nationaal Bevrijdings Leger het grootste en best georganiseerde is. De wrede wijze waar op de regeringstroepen, getraind in het gueiTilla-gevecht door Amerikaanse „adviseurs", deze guerrilleros bestrijdt, heeft voor een belangrijk deel van de basis onder het regime-Ovando wggegraven en is daarmee een belangrijke factor in de huidige binnenlandse politieke onrust van Bolivia. De journalist Ernesto Gonzales Bermejo van het persbureau Prensa Latina schreef een uitgebreide beschouwing over het op treden van de guerrilleros in Bolivia. In een drietal artikelen pu bliceren wij de belangwekkendste delen uit het werk van Bermejo. HHlilili lllllllillllllllllllllllUIIIIIIIIIIIÜ Dit laconieke bericht, alsmede de weigering van de regering om de lichamen van de doden aan de nabestaanden over te dragen, deed de geruchten als zou het leger zich herhaaldelijk hebben juisf DChUI )01jids vroeg werd er tegelij- Blitz-opnamen waard bevonden. O J verschillende deuren en >pt. Huiszoeking. Officier Windisch en vier lui van (Staatssicherheitsdienst) ihenen. Zij hadden een el tot huiszoeking, geen haast met opstaan, 'beate wachten. Maar ze waren »idse1en klopten opnieuw. Ze '33. I bang zijn geweest dat ik dingen zou kun- xppen- De komende actie ij met bezorgdheid. Door- eefadert zo'n pijnlijke huis- eroff; pvöiiiiig in een slagveld. Ssen van de Stasi brach- mooie kleine koffertjes m et alleen de obligatie fo- ig, maar ook een compleet aan schitterende inbre- gen bevatten. Ze maak- van hun fototoestel ge- zij de kleine koffer van a prank ontdekten. ooie ij co in A. 130. bu 99, bevatte belangrijk be- lal, namelijk een aantal en enkele tiental ren van het Bierman- ig ist Pariser kommune", rJ jeuf Wolf LanS vóór de biter- in, Pc geschreven (de even 'Ket etier Wolf Biermann be- avemans vrienden, corr.). :e"we®et zijn ganse inhoud aan gespijnel werd een lange serie d staat der DDR. waarvan je huivert. Verder woelden de Genossen in kisten en kasten, ze lazen en snuffel den. Wat hun interessant leek, sta ken ze in grote zakken: brieven, ma nuscripten, foto's onschadelijke klad blaadjes. Maar ze lieten geen rom mel achter. Tijdens dit nijvere werk der Ge nossen. die een aanzienlijke training in het vak verried, onderhield ik mij met officier van justitie Windisch. Een tengere, schuchter aandoende man, in wiens gelaatsuitdrukking en gebaren een paradoxale mengeling van zelfbewustheid en een verlegen inzien van het pijnlijke der situatie te bespeuren was. "Zeg eens, Herr Staatsanwalt, kan men in de DDR eigenlijk voor be paalde meningen, die men heeft, ge straft worden?" "Nee. natuurlijk niet. Alleen voor handelingen kan men gestraft wor den. Het komt er niet op aan wat ie mand denkt, het komt slechts erop aan wat hij heeft gedaan, dat is juist". "Maar is niet datgene, wat de mens denkt, dikwijls zeer maatge vend voor wat hij doet?" "Ja. maar niettemin is voor de rechtbank alleen bepalend wat hij concreet heeft gedaan". "Maar gelooft u niet ook, dat men Bijgaand artikel is een citaat uit het boek van prof. Have- mann „Vragen beantwoorden vragen". Prof. Havemann is een „lastpost" in de DDR, die wegens zijn kritiek op het be wind van Ulbricht aan de kant is geschoven. Gisteren publi ceerden wij een kort artikel van onze correspondent in Bonn over Havemanns nieuwe boek, dat niet in Oost- maar in West- Duitsland is verschenen. een bepaalde handelwijze in haar ge hele betekenis pas goed kan beoorde len, wanneer men ook de motieven, precies kent?" "Dat is waar. By de beoordeling van het doden bijvoorbeeld beslissen alleen de motieven erover of het om doodslag dan wel om moord ging." "Is niet ook al de voorbereiding van een daad strafbaar?" "In vele gevallen is de voorberei ding even strafbaar als de daad." "Ook dan, als het om geestelijke voorbereiding gaat?" "Hoe bedoelt u dat?" "Heel eenvoudig. Door de geestelij ke voorbereiding ontstaan immers de motieven." "Ik zou zeggen, de geestelijke voor bereiding en de motieven zijn prak tisch een en hetzelfde." "Mijn zoon Frank heeft samen met een vriend in de nacht van 22 op 23 augustus (1968) een paar huismuren in de binnenstad met enkele halen witte verf beschilderd. Die "daad" zou door de huiseigenaren als een gerirtge beschadiging kunnen worden beschouwd, die heel gemakkelijk te herstellen is. Maar nu zitten beide jongens wegens dat feit al twee maanden in voorarrest. Bij een strafvervolging door de rechter komt het er blijkbaar dus niet alleen op aan, wat concreet is gedaan, maar ook op hetgeen de mensen erbij zou den kunnen hebbep gedacht. Als de beiden een scheldwoord op de huizen hadden geschreven, dan zouden zij nog geen dag opgesloten zijn. Maar zij hebben de naam van de eerste secretaris van een broederpartij, die nog altijd in functie is, op de muur geschilderd om hun sympathie voor hem en zijn partij duidelijk te ma ken. In feite is het toch onvoorstel baar dat dit een strafbare handeling zou zijn. Wat de officier hieraan strafbaar acht, moet datgene zijn wat de jongelui er mogelijkerwijs bij hebben gedcht." "Ik kan u geen antwoord geven op deze vraag, omdat ik met de aan klacht tegen uw zoons niet in details vertrouwd ben", week Windisch uit. "De rechtbank zal in elk geval streng volgens onze wetten handelen en slechts dam een straf uitspreken als van een strafbare handeling sprake is geweest. Ik heb slechts de op dracht bij u huiszoeking te verrich ten." "En waarom doorzoekt u dan mijn schuldig gemaakt aan moord op de vrijheidsstrijders weer sterk opleven. De kwestie werd politiek gezien een heet hangijzer toen de gepensioneerde generaal N. Quiroga Paz Sodan publiekelijk bekend maakte, dat zijn zoon, die deel uitmaakte van het bevrij dingsleger, niet tijdens het gevecht was gedoefci, maar was ver moord, nadat men hem gevangen had genomen. Deze verklaring van een generaal en het feit dat de lichamen van de slachtoffers in ijltempo op een niet bekend gemaakte plaats, werden begraven, brachten regering en leger van Bolivia in ernstige mate in dis krediet. DE BOLIVIAANSE STUDENTEN FEDERATIE, de Boliviaanse arbeiders federatie, de revolutionaire christen-democratische partij en de nabestaanden van de dode vrijheidsstrijders eisten van de regering dat de lichamen alsnog worden vrijgegeven en dat er een onderzoek zou worden ingesteld naar de doodsoorzaak van de mannen. Generaal Rogelio Miranda, opperbevelhebber van de landstrijdkrachten, de man die vergeefs poogde een conservatieve militaire junta in het zadel te helpen, na het aftreden van presi dent Ovando, reageerde slechts op die eis met de mededeling dat „de lichamen van de oproerlingen niet konden worden vrijgegeven, omdat dit niet paste in de tactiek waarmee de regeringstroepen de guerrilleros bestrijdt". Na deze weigering werd met name de sfeer op de universiteit van Bolivia geladen. De studenten belegde protestbetogingen. Eén van hen riep in het vuur van zijn verontwaardiging: „Als er acht vermoord zijn, zullen acht-maal-acht studenten hun plaats in de rijen van de opstandelingen innemen" een kreet die met don derend gejuich en veel applaus werd ontvangen. Al die tijd zweeg het staatshoofd, generaal Ovando, als het graf. Ongetwijfeld moet hij hebben begrepen dat iedere verklaring van zijn kant de naderende crisis in het land alleen maar zou versnellen. Nu, iets meer dan twee maanden later, is de situatie Ovando tenslotte toch uit de hand gelopen. Om zijn leven te redden heeft hij deze week al eens politiek asiel moeten vragen in de Argentijnse ambassade in La Paz. ERNESTO GONZALES BERMEJO houd! arten aag i ndan Jó"ai rschd ven ffekfc zich in Latijns-Ame- ;ds duidelijker een ont- ig, waarover men zich ligde Staten ongerust be ien. Bij het feit, dat Cu- 'na twaalf jaar in com- handen is, heeft Ameri- of meer neergelegd, al ,i's regime een doorn in 'hans tekenen zich ech- daar tendenzen af, die in 'iing wijzen. Washingtons geldt met name Chili, ids een week ook Bolivia, treft liggen de spannin- lelijk op economisch ter- ar geleden na tionaliseer- tire bewind de eigendom- de International Petro- •ation, maar tot nu toe is 'ds niet tot een redelijke egeling gekomen. Poli- leer belang is de verkle in Chili, die enkele we- senator Salvador Allen- macht bracht, een over- mger van Fidel Castro, ik was Bolivia aan de een poging van de op- er van het leger ge- da om president Ovan- te schuiven, inderdaad kort daarna uitliep tiging van een nog linkser der leiding van de voorma lnacht-commandant gene- ss. Korte tyd heeft Bolivia d van een burgeroorlog ge- -I® voorkomen kon worden 1*111° besloot rijn functie neer 1 lil' Zijn kabinet, een merk- Combinatie van linkse bur- 1T inservatieve officieren, was ill B Jaar begonnen met de ig van de bezittingen van [happy „Gulf Oil". Uit na- Ch oogpunt was dat een ke zet, maar die kostte de nieuwe regering een groot deel van haar inkomsten door het wegvallen van de olie-uitvoer. Tegelijkertijd ontstond er ontevredenheid onder ar beiders en studenten, die van oor deel waren, dat Ovando niet door tastend genoeg optrad, ofschoon hy dadelijk begonnen was met een vrij radicaal hervormingsprogramma. Opmerkelijk .was, dat de communis ten Ovando's beleid steunden: hy had immers, als tegenwicht voor de overwegende invloed van de Ameri kanen, diplomatieke en handelsbe trekkingen aangeknoopt met de Sow- Jet-Unie en andere Oosteuropese sta ten. Zo werd Moskou betrokken bij de rijkste grondstof, tin. Anderzijds was Ovando's koers allerminst naar de zin van bepaalde officieren, die wis ten te bereiken, dat de „Gulf Oil" een passende schadevergoeding kreeg en dat twee ministers, die naar hun mening te links waren, ontslag moes ten nemen. Ook generaal Torres moest vertrekken, maar dit leidde tot hevige protesten en vrij ernstige ongeregeldheden. Tenslotte greep Miranda dus in, om echter, na een zorgelijke periode van enkele dagen, plaats te moeten maken voor Torres. Hoe het nu verder zal gaan is nog niet helemaal duidelijk, maar in Washington heerst wantrouwen te genover de nieuwe leiding van een land, dat wel over rijke bodemschat ten beschikt maar tevens tot de arm ste staten van geheel Latyns-Ame- rika behoort. Het zou verheugend zijn indien Bolivia thans onder leiding van een regering zou zijn gekomen, die voor een betere verdeling van de rijkdommen zou zorgen. Maar het zou tragisch zijn als het land bij het nastreven van dit doel in de maal stroom van wereldpolitieke tegenstel lingen zou geraken, waardoor de so ciale vooruitgang zoal niet gehinderd dan toch in elk geval sterk geremd zou worden. Fidel Castro's openlijke erkenning van onlangs, dat zijn be stuur in ernstige mate is tekortge schoten, kan toch immers moeilijk een aanbeveling genoemd worden om zijn voorbeeld na te volgen. De eerste reactie van de Noord- vietnamese regering in Hanoi op de nieuwe voorstellen van president Nixon voor vrede in Indo-China is niet bemoedigend geweest. Maar het Londense dagblad „Guardian" lijkt het bij het rechte eind te hebben als het schrijft, dat Noord-Vietnam het plan-Nixon „afgewezen" (dismissed) maar met „verworpen" (rejectee) heeft. Met dit subtiele onderscheid bedoelt de „Guardian", dat Hanoi moeilijk in gejuich kon uitbarsten, maar anderzijds toch ook niet te kennen heeft gegeven, dat er op ba sis van de Amerikaanse voorstellen helemaal niet te praten valt. Onwil lekeurig denkt men aan de gewoonte op de markten in het (Midden- en) Verre Oosten, waar de verkoper een prijs noemt, die voor de koper te hoog ligt en die laatstgenoemde aan leiding geeft een afwerend gebaar te maken. Dat spel van „tawarren", zo als het in Indonesië genoemd pleegt te worden, gaat dan enige tijd door: het praten over de prys behoort tot de aantrekkelijkheden van koop en verkoop en het Europees-Amerikaan se systeem van een vaste prijs, waar over niet te delibereren valt mist voor de oosterling alle charme. Pingelen, afdingen, marchanderen, tawarren of hoe men het noemen wil is nu een maal een gebruik waarvan de man- uit-het-Oosten zich niet laat afbren gen. Zodat er geen reden is de af wijzende reactie van Hanoi dadelijk als een voor alle eeuwigheid vast staand besluit te beschouwen. In elk geval heeft president Nixon de on derhandelingen in Parijs een nieuwe stimulans gegeven, die aanleiding kan zijn om de min of meer dood gelopen besprekingen weer op gang te brengen. Dit betekent ook weer niet, dat het Amerikaanse staats hoofd volstrekt nieuwe voorstellen ter tafel heeft gebracht. Toch mag van een belangwekkend initiatief ge sproken wofden, nu Nixon geopperd heeft tot een wapenstilstand te ko men. Daar staat tegenover, dat voor Hanoi staken van het vuren niet voldoende is. De Noordvietnamezen willen een datum horen, waarop de Amerikanen al hun troepen uit Indo- China terugtrekken. Daarvan wil Washington echter niets weten. Het wantrouwt niet zonder reden een si tuatie, waarbij de volledige militaire druk uit het noorden op de wat smalle schouders van de Zuidvietna- mezen wordt gelegd. Het weet im mers, dat de regering in Saigon militair niet bij machte is een even tuele overmachtige aanval van de Noordvietnamezen te weerstaan en zij zal de militaire hulp van de Ver enigde Staten nog geruime tyd niet kunnen ontberen. Het blijft dus uiterst moeilyk de sterk uiteenlopen de standpunten van beide partijen dichter tot elkaar te brengen. De vredesvoorstellen, die van tijd tot tijd door de een of de ander worden ge lanceerd, komen voort uit de hoop op een doorbraak by de andere party, zoal geen beslissende dan toch een concessie van wat kleiner for maat, met de mogeiykheid 'n stapje verder te komen. De komende weken zullen duidelyk maken in hoeverre het plan-Nixon in dat opzicht enige uitwerking heeft. Rl. ATHENE (Reuter) Het militaire bewind in Griekenland zal niet voor 1973 algemene verkiezingen houden, zo heeft een regeringswoordvoer der te kennen gegeven. bibliotheek en neemt u al die boeken en tydschriften in beslag?" "Omdat de inhoud ervan uw zoons en andere jongelui beinvloed kan hebben. Dat moet_ onderzocht wor den." "U vindt dus, als iemand de naam Doebtsek op huismuren schildert, dan moet de bibliotheek van de va der worden doorzocht om uit te vin den wat de betrokkene er by heeft gedacht?" "Nee, om uit te zoeken, hoe het zo ver is gekomen dat hy het erby heeft gedacht." "U hebt geiyk, maar ik zou de in vloed, die myn bibliotheek en myn opvattingen op het denken van myn zoons uitoefenen niet overschatten, i Ik geloof dat beiden in hun opvattin gen en meningen al heel zelfstandig denkende mensen zyn." "Wy zyn echter van mening dat deze invloed beslissend was." "Ziet u, Herr Staatsanwalt, dat Is wat ik van u wilde horen. U gelooft dus dat ik de geestelyke vader ben geweest van datgene wat myn zoons verweten wordt. Waarom arresteert u my dan niet, de "schryftafelda der?" Laat die jongelui toch lopen. Voer het proces tegen my." De onder-minister van het kabinet van de minister-president. Georga- las, somde vyf voorwaarden op voor het uitschryven van een dergelyke volksraadpleging. Eerst moet het staatsapparaat ge organiseerd worden, hetgeen een langdurig proces zou zyn. Ook zou er een betere inkomensverdeling moeten komen, terwyi tevens de hervorming van het onderwysstel- sel een feit zou moeten zyn. Ten slotte verklaarde de onderminister, dat aan de eisen voor een „gezond politiek systeem" moet worden vol daan door middel van een betere pers, een beter geïnformeerd pu bliek en de ontwikkeling van een 1 gevoel van nationale eenheid onder de Grieken. Georgalas zei dat de regering niet aan een tydslimiet is gebon den. Wanneer de tyd voor verkie- I zingen rijp zou zyn, zou de rege ring en niemand anders bepalen wanneer deae zullen worden gehou den. Wielrennen Rudi Altlg is niet van plan het volgende seizoen nog deel te nemen aan wegwedstrijden. Altig wil zich beperken tot zesdaag sen en omniums. Het seizoen 1971 1972 wil de 33-jarige West-duitser dan als zyn laatste beschouwen. Het leven he.eft in de Verenigde Arabische Republiek weer zyn nor male loop hervat en dat gaat des te sneller omdat het gebied waarop zich het dagelykse leven afspeelt buitengewoon beperkt is voor de I meeste inwoners van deze door de Nyl ingesloten natie. Met een nieuw j leiderschap dat nog altyd de buiten kant van een politiek beïnvloedt die na enige tyd een eigen gezicht moet krygen. Met lange nu tameiyk zwygerv- de files vereerders lopend langs Nassers met bloemen overdekte graf heeft Egypte zich profetisch vastge beten in het verleden in een poging dat tot adagium te verheffen voor deze tyd: om de weg van Gamal Ab- del Nasser te volgen. De aanstaande president Anwar Sadat heeft dit ve le malen herhaald in de weinige re devoeringen die hy tot nu toe heeft gehouden voor die organen die ham verkozen hebben tot de enige kandi daat voor het vacante presidentschap van Egypte. Maar Sadats smeekbeden om de politiek te volgen, waarvoor zyn il lustere voorganger de grote lynen had uitgestippeld, benadrukken in de ogen van verschillende waarnemers slechts het punt dat de nieuwe top van de VAR-machtsstructuur t volk een soort tonicum wil geven voor hun ernstig verlies en om hen zo rus tig en zeker mogelyk te maken, ter- wyi de shockgolven van de nieuwe politieke constellatie nog altyd ge voeld worden buiten de nauw met el kaar verbonden topfiguren van de voorzichtig opgebouwde piramide van de Arabische Socialistische U- nie. Het in Beiroet verschynende dag blad 'Al Hajat' publiceerde vandaag een artikel waarin werd gemeld dat president Nasser ongeveer een week voor zyn dood besloten had de raket ten uit de kanaalzone terug te trek ken. Na zyn overiyden liet men dit plan varen onder druk van legerdes- kundigen die vreesden dat de Israë liërs gebruik zouden maken van de plotselinge onzekere situatie. Als het bericht juist is, dan bevat het een ze kere indicatie dat wylen president Nasser bereid was tot vredesonder handelingen na de gevolgen van zo vele jaren, waarin officieel werd ge proclameerd dat alleen door oorlog een rechtvaardige en eerlyke oplos sing kon worden gevonden voor de Israëlische bezetting van Arabisch grondgebied. Het zou zeer begrijpelyk zyn dat J het nieuwe maar nauwelyks gecon stitueerde regime in Cairo een an dere politieke lyn zou moeten volgen. Dit betekent niet dat dit land in zyn post Nasser-tydperk vrede als oplos- sing verwerpt. Desalniettemin zou I het kunnen betekenen dat Sadat cs. ondanks wat zy in hun redevoerin gen beloven "Nassers weg" met wat j eigen plaveisel al hebben aanvaard I om daarmee veilig de gevaarlyke woestynen van de internationale en I nationale politiek over te kunnen steken. WARSCHAU (AP) De Poolse onder-minister van Buitenlandse Za ken. Josef Winiewiks heeft verklaard, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Polen en West-Duits- land volgende maand de laatste hand zullen leggen aan een ontwerpver drag, dat de betrekkingen tussenbei de landen moet normaliseren. PNOMH PENH (Reuter) De sterke man van Cambodja, gene raal Lon Nol (op de foto in het midden), heeft gisteren in de Cambodjaanse hoofdstad de re publiek uitgeroepen. In een ver klaring veroordeelde Lon Nol het afgezette staatshoofd Prins Noro dom Sihanoek en zei hij dat zijn land niet aan het vredesoverleg over Indo-China zou deelnemen als de afgevaardigden van Siha noek ook bij dat overleg betrok ken zouden worden. Lon Nol doel de daarbij op de voorstellen zoals die de afgelopen week door pre sident Nixon van de Verenigde Staten naar voren zijn gébracht. In Palo Alto in de Verenigde Staten heeft de conservatieve Republikeinse senator Goldwater inmiddels laten weten van me ning te zijn, dat de oorlog in Viet nam binnen de afgelopen tien dagen afgelopen zal zijn. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken benadrukte in Washington dat de Veren. Sta ten op aanwijzingen van Hanoi wachten om de geheime bespre kingen, die aan het werkelijke overleg vooraf zullen gaan, op gang te brengen. Hij signaleerde enkele hoopgevende punten, waardoor Noord-Vietnam positief zou kunnen reageren. President Nixon zelf gaf van uit zijn zomerverblijf in Key Bis- cayne in de staat Florida te ken nen, dat zijn verklaring over Vietnam niet bedoeld teas om de Republikeinse kandidaten te hel- pen bij de verkiezingen die in november a.s. zullen moeten plaatsvinden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9