ice-president Ky is melijk optimistisch President Pompidou zonder illusies naar het Kremlin V.S. STAKEN INITIATIEF IN MIDDEN-OOSTEN sprek met onze Londense correspondent )LITIE QUEBEC AAKT ZOEKEN ÏTVOERDERS ïlles ineens 1 Levenslang voor twee ontvoerders mevr. McKay Missie Jarring op een zijspoor Het kan verkeren... Die flauwe kerels! Ze hadden hem! GOED DAT ER POLITIE IS. (AG 7 OKTOBER 197$ LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 (Van onze correspondent) (GPD) De champagne vloeide gisteravond rijkelijk villa aan de rand van het uitgestrekte beboste heideveld bdlondense voorstad Wimbledon, waar de heer Le Ngoc- I ambassadeur voor Vietnam bij het Britse hof resideert, ren tientallen diplomaten en vele andere vrienden van ham verzameld ter begroeting van de vice-president van Bek, luchtmaarschalk Ky en diens echtgenote. Vice-presi- Vas voor een volkomen informeel bezoek even overgewipt hem tijdens het lopend [lotte een kwartiertje al- i spreken, vroegen wij de >nt of het waar is, zoals rdian" werd beweerd, dat ■resident Thieu op een was gestuurd omdat zijn id in Saigon de rege- in verlegenheid bracht feit dat hij tegen de ig van Amerikaanse troe- overdragen van de ope-' Zuid-Vietnams eigen mi- zijn gekant. Ky laohtte hartelijk en g> het omgekeerde is hei s juist mijn wens dat de zioh geleidelijk terug- t is na twintig jaar vech- itig tijd, dat er een eind d komt. We hebben wer- van de oorlog. Het is otste belang dat er wordt met doden. Dit kan be snel gebeuren. Het kan >g of volgend jaar". [anoi er ook zo over?" voordde de vice-president zelen. En hij vervolgde: „Noord-Vietnam heeft zyn eigen moeilijkheden en in militair opzicht gaat het daar bergafwaarts. Het is een groot verschil met enkele jaren geleden. Ook het noorden ziet daar- i om met verlangen het einde van de oorlog tegemoet.. Ineens kan dat na- tuurlijk allemaal niet. We zullen stap voor stap te werk moeten gaan Voor een algemene oplossing is tijd nodig. Wij hopen dat er geleidelijt: een atmosfeer van goede verstand houding en begrip zal groeien zodat Vietnam onder de volgende genera tie zal kunnen worden herenigd. Zo lang het vechten voortduurt kan er geen sprake van een politieke oplos sing zijn. Het is overigens niet alleen een politiek, maar tevens een econo misch en opvoedkundig proces waar mee tijd gemoeid zal zijn". Overleg in beweging „Wanneer er precies een defini tieve oplossing kan worden bereikt weet ik niet. Het is onmogelijk hier voor een tijdslimiet te bepalen". Vice-president Ky, die officieel lid is van de Zuidvietnamese Paryse de legatie, en met het oppertoezicht daarover is belast, gaf blijk van op timisme over de vooruitzichten der onderhandelingen. V In zyn functie van bestuurs lid van de Foreign Press Asso ciation heeft onze Londense correspondent Arnold Lissauer als een van de weinige journa listen een cocktailparty van de Zuidvietnamese ambassadeur in Londen ter gelegenheid van het bezoek van vice-president Ky kunnen bijwonen. Aan het slut van de avond vlak voor zijn terugreis, kreeg lissauer de ge legenheid een kwartier lang al leen met Ky te praten. Het re sultaat kunt u in het bijgaande artikel vinden. ÏAL/OTTAWA (AP ,AFP De politie van Mon- haar opsporingsactie naar Iers van de Britse diplo- s Cross gestaakt. Dit na- groep, die afscheiding wil .nstalige provincie Quebec t van Canada (FLQ) een was ontvangen dat de Brit ld zal worden als de po- lat met haar acties. ostation meldde dat een was gesteld tot vanmiddag (Ned. tijd). adese kabinet is gisteren uur bijeen geweest om de te bespreken. Na afloop minister Mitchell Sharp lement dat de eisen van verworpen omdat ze on- De afscheidingsbeweging il voor de vrijlating van >e vrij ding van een aantal ïvangenen, leden van het veroordeeld waren wegens gen en 500.000 dollar aan goud geëist. Sharp zei echter dat de Canadese regering blijft hopen op een overeenkomst waardoor Cross vrij zou kunnen komen. De Canadese minister-president Trudeau gaf gisteren de Britse re gering de verzekering dat de autori teiten alles zullen doen wat in hun vermogen ligt om James Cross op te sporen. Trudeau deed dit in een schryven dat direct aan de Britse premier Edward Heath gericht was. De premier van Quebec Robert Bou- rassa zei in een brief dat de ontvoer ders van Cross ook indirecte bedrei gingen tegen het leven van Trudeau en andere Canadese politici hadden geuit. De vroegere Canadese premier Diefenbaker heeft het staken van de opsporingsacties fel veroordeeld. De politieke afdeling van de politie van Quebec was direct nadat bekend werd dat Cross was ontvoerd een ieder, waarvan bekend was dat hy tot de FLQ behoorde, gaan schaduwen. Luchtmaarschalk Ky „Ja, er heerste lange tijd een im passe. Dat is dereden dat ik naar Parijs ging. Ik was er in 10 maanden niet geweest. Maar wij gaan door met wegen te zoeken naar vorderin gen. Ik geloof dat we deze keer suc ces hebben gehad en dat de dingen in beweging komen". President Nixons nieuwe voorstel len inzake snel terugtrekken zullen naar vice-president ky verwachtte hierbij helpen. „Ze hebben ten doel onze oprechtheid te oewijzen en onze goede wil te tonen". niet alleen de strijdkrachten maar ook hun gezinnen kosteloos van voedsel te voorzien. Onze grootste behoefte Is rijst, vis en suiker". „Stelt u zich weer kandidaat voor het vice-presidentschap?" „Dat is een interne kwestie waar op ik niet kan antwoorden. Mijn enige doel is mijn land te dienen in welke functie ook, eventueel als landbouwer. Maar als de president my werkelijk de laan zou uitsturen, zou ik het liefst ambassadeur in Londen worden. Er is geen twijfel aan dat Enge land. dat hij nog nauwelijks heeft kunnen aanschouwen, op vice-presi dent Ky een enorme aantrekkings kracht uitoefent. De vice-president zegt dat hij naar Engeland was ge komen omdat hij daar nog nooit was geweest. Vanuit Parijs was het trou wens geen afstand. Aangezien zijn bezoek privé was, had hij premier Heath alleen informeel ontmoet. Hij had nog verdere contacten met de Britse regering op het oog, ware het niet dat hij kort voordat hij de pre mier ontmoette door president Thieu naar Saigon was teruggeroepen. LONDEN (Reuter) In Londen zijn gisteren de uit Trinidad afkom stige gebroeders Arthur en Nizamo- deen Hosein tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Een uit 12 leden bestaande jury bevond hen schuldig aan het ontvoeren en ver moorden van mevrouw Muriel Mc Kay, de Australische echtgenote van een Londense dagbladuitgever. Het lichaam van de 55-jarige mevrouw McKay heeft men echter nooit ge vonden. Mevrouw McKay verdween op 29 december uit haar woning in een voorstad van Londen. Haar ont voerders eisten een losprijs van een miljoen, pond (ongeveer 8,6 miljoen gulden). De ontvoering van mevrouw McKay zou een' vergissing zijn ge weest. De ontvoerders zouden het gemunt hebben gehad op de echt genote van Rupert Murdoch, de pre sident-directeur van de uitgeverij, waar McKay onderdirecteur is. Mur doch. die in tegenstelling tot McKay zeer gefortuneerd is. verbleef ten tyde van de misdaad in Australië. Zijn auto^ had hU uitgeleend aan McKay. De 34-jarige Arthur Hosein en zijn 22-jarige broer Nizamodeen, die in de buurt van Londen een' boerderijtje hadden, werden op 7 februari j.l. aangehouden. Zij heb ben steeds verklaard onschuldig te zijn. De broers kregen levenslang op be schuldiging van de moord op mevr. McKay. Daarnaast werden Hosein en Nizamodeen nog tot resp. 25 en 15 jaar veroordeeld wegens ontvoering. Volgens de Britse strafwetgeving kan een tot levenslang veroordeelde we gens goed gedrag al na acht jaar op vrije voeten komen. Maurer had auto-ongeluk De Roemeense eerste-minister, de 68-ja- rige Maurer, is maandagavond be trokken geweest bij een verkeerson geval. zo is gisteren in Boekarest bekend gemaakt. De premier was als gevolg van zyn verwondingen in een „shock-toestand" geraakt. Door het snell^ ingrijpen van specialisten uit binnen- en buitenland (Frankrijk) is verbetering ingetreden. WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten hebben zich terug getrokken uit het viermogendheden- overleg over het Midden-Oosten op het niveau van plaatsvervangend ge delegeerden bij de Verenigde Naties. Als argument hiervoor voert Ameri ka de bestandsschendingen op de Egyptische oever van het Suezkanaal aan. Zolang de toestand niet zodanig gecorrigeerd wordt dat hervatting van de besprekingen mogelijk wordt „zien wij geen mogelijkheid de klo ven te overbruggen die de vier grote mogendheden op bepaalde belang rijke punten nog gescheiden houden", zo verklaarde het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken. De Verenigde Staten lyken, gezien deze verklaring, nu te erkennen dat er vrijwel geen hoop bestaat op her vatting van de Arabisch-Israëlische besprekingen onder auspiciën van Jarring zolang de nieuwe raketten die op de westelijke oever van het Suezkanaal zijn geïnstalleerd, niet zijn weggehaald. De Amerikaanse maatregel geldt nier. het geregelde overleg over het Midden-Oosten tussen de perma nente gedelegeerden van' Amerika, Rusland. Engeland en Frankrijk. Maar VN-diplomaten vrezen dat ook dit overleg uiteindelijk zal worden geschorst. Het Amerikaanse schor singsbesluit is op bezwaren gestuit van de drie andere gesprekspartners. Engeland met name is van oordeel dat het belangrijk is het verzoenings raderwerk op gang te houden onge acht de omstandigheden. De Russen zeggen dat de afwezigheid van Ame rika verder overleg der plaatsver vangende vertegenwoordigers zinloos maakt. Waarnemers leggen de Ame rikaanse stap uit als een poging, de Sow.jet-Unie te bewegen tot het laten verwijderen van de door Egypte sinds begin augustus bij het Suezkanaal geïnstalleerde raketten. Toejuichen De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Abba Eban heeft verklaard, dat zijn regering het Amerikaanse verzoek tot opschorting van de vredesbesprekingen voor het Midden-Oosten toejuicht. Maar zijn Egyptische collega Riad zei gisteren in Cairo dat Egypte het bestand niet I heeft geschonden, zoals de VS en Israël beweren, dat alle raketten naar het front waren gebracht voordat het bestand van kracht werd, en dat Egypte „niet één raket" zal weghalen en geen discussie over dat onderwerp aanvaardt. Riad beschuldigde de VS van het schenden van de bestandsregeling, die door dat land zelf is getroffen, doordat Washington erin toegestemd heeft Israël nieuwe wapens te leve ren. Wanneer de vreedzame pogin gen om een regeling te bereiken mis lukken, zal het bevrijden van Ara bische gebieden een nationale plicht worden die moet worden vervuld, zo waarschuwde hy. De Amerikaanse belangen kunnen door de Arabische olieproducerende landen worden ge troffen en zouden het Libische voor beeld moeten volgen, waar de olie prijs is verhoogd en de produktie tevens werd ingeperkt, aldus Riad. De Egyptische minister zei, dat er eigenlijk niets nieuws aan het Ame rikaanse initiatief was. „Wat werke lijk nieuw is. is dat de Amerikanen druk zouden uitoefenen op Israël om de resolutie van de Veiligheidsraad i uit te voeren". Volgens Riad was „het initiatief gericht tegen Israël, omdat dat land weigerde en nog steeds weigert de resolutie van de V.N. ten uitvoer te leggen". Riad kondigde over de radio aan dat Egypte bereid is het bestand aan het Suezkanaal met nog eens drie maanden te verlengen. Voor waarde daartoe is dat er pogingen worden ondernomen om de resolutie van 22 november 1967 van de Veilig heidsraad ter regeling van de crisis in het Midden-Oosten uit te voeren en aan VN-afgevaardigde Jarring wordt toegestaan zijn taak voort te zetten, zei hy. Het huidige bestand van 90 dagen eindigt op 5 november. Een eventuele coalitie-regering in Enkele openhartige Franse vragen aan Moskou ugon wyst de vice-president met JL O O Saigon wijst de vice-president klem af. „Absoluut onmogelijk. In dien de meerderheid zioh voor het communisme uitspreekt dan leg ik mij daarbij neer. Maar by gegaran deerd vrije en eerlijke verkiezingen ben ik ervan overtuigd dat de niet-communisten zullen winnen. Onze stelling luidt: laten de kiezers scheidsrechter zijn". „In het Westen", zeggen wy, „heelt men vaak de indruk dat half Viet nam is verwoest". „Het land functioneert uitstekend. Op alle hoofdwegen rijdt het verkeer thans weer ongehinderd. Anders dan bijvoorbeeld vijf jaar geleden. Het wegenstelsel is nergens meer onder broken. Zelfs de kranten die tegen ons zijn. waaronder ook Amerikaan se, moeten dit toegeven. Het herstel van het verkeer is een belangrijke factor in onze economische situatie". Basis-voedsel nodig „Wat voor hulp heeft Zuid-Viet- nam nodig?" „Voornamelijk basis-voedsel. Dc omstandigheden waaronder onze sol- j daten leven zijn nog erg slecht. Het I heeft weinig zin de soldij te verho- gen wanneer de voedselprijzen steeds I verder stijgen. Wij streven er naar (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Vergezeld door zyn vrouw en een aantal ministers maar zonder illusies is het Franse staatshoofd Georges Pompidou gis teren naar de Sowjet-Unie vertrok ken. waar hij een week als hoge gast van de Russische regering zal blijven. Mevrouw Pompidou, die door haar man „Bibiche" (.hertje) wordt genoemd, heeft in haar koffers een keurcollectie van de produkten van de Paryse haute couture meegeno men om op de diverse gala-diners als onbezoldigd ambassadrice van de Franse mode-industrie te kunnen op treden. De presidentiële rokken hou den een eerzaam midden, zo is uit- I gelekt, tussen maxi en mini door tot 39 40 cm van de grond te reiken, i Georges Pompidou, die na zijn wei- I nig geslaagde reis naar de Verenig de Staten van het vorig jaar nu zlln tweede officiële missie als staats hoofd in het buitenland volbrengt, staat een zwaar programma te wach ten. Vijf-en-een-half uur zal hij de degens met zijn Sowjetrussische gastheren, president Podgorni, pre- mier Kosigin en partijsecretaris Brezjnew, kruisen, terwijl bovendien nog verscheidene opera- en ballet voorstellingen en bezoeken aan vijf grote steden tot achter in Mon golië op zijn agenda staan. Hoge verwachtingen zal het Fran- se staatshoofd niet koesteren. Hij zal de Russische machthebbers ze ker bezweren, dat de Franse buiten landse politiek, sedert het vertrek van generaal De Gaulle, geen nuan ce veranderd is. Maar voor die ver zekering, die zijn gastheren boven dien wel met een korreltje zout zul len savoureren, behoefde hij natuur lijk geen duizenden kilometers af te leggen. Van zyn kant is Pompidou van plan de Russen enkele openhartige vragen te stellen: welke betekenis nu precies aan de Sowjetrussische penetratie in het Midden-Oosten en vooral ook in de Middellandse Zee, de „mare nos- strum". moet worden gehecht; hoever het Kremlin het politieke liefdesavontuur met de Westduitsers denkt voort te zetten; ADVERTENTIE Vorige week.. Twintig pop werd het later. Dienstkloppers! Ergens tussen Apeldoorn en Deventer. Een dorp, brede weg, geen ander verkeer te zien. Voor mij uit zo'n kruipend bak- beest-van-een-vrachtauto.Maar ik kon hem gemakkelijk voor bij - en was zo'n doorgetrokken streep, dus een inhaalverbod, zeker voor die zijweg-linksaf, maar het was zo stilEven verder stond zo'n busje, met twee agenten, en die hebben mij opgeschreven. En écht, geen hond te zien Ergens tussen Breda en Bergen- op-Zoom. Een stuk weg met een heleboel kruisingen. Link werk! Er stond 80 km. - nou, ik rééd 80, die mensen die dat daar neer zetten zijn óók niet gek. Vlak voor zo'n kruising zo'n twintig meter schuingestreept stuk weg. Niet inhalen dus. Maar die man in dat rode autootje móest zo nodig - zag te laat die bestelwagen, die net bezig was linksaf te slaan, in zijn rug ge dekt door die schuine strepen. Tenminste dat dacht-ie. Het was een hele klap, ik kon er óók niet meer omheen en kwam in de berm terecht. Laat er nou even verder zo'n busje hebben gestaan met twee agen ten, en die hadden het allemaal haarfijn gezien! Die man van dat rode autootje had eerst nog een heleboel babbels, maar daar trokken die jongens van de politie zich geen bal van aan. Hij ging zuiver op de bon. Mijn schade was gelukkig niet zo dat ik niet verder kon - ter wijl ik doorreed dacht ik: die heeft zijn lesje wel geleerd waarvoor de goede diensten van het politieke huwelijksbureau in Pa rijs werden versmaad; bovenal ook of de geest van Jal- ta, waar Stalin en Roosevelt tijdens de laatste oorlog onderling de wereld verdeelden, nu soms weer definitief over de internationale diplomatie is vaardig geworden. Ballast overboord In tegenstelling tot generaal De Gaulle die in 1966 een spectaculair bezoek aan de Sowjet-Unie bracht, heeft president Pompidou als opper- chef van de Franse buitenlandse staatskunst, nu heel wat ballast over boord geworpen. Hij koestert geen planetaire ambities meer, maar daar om wenst hij toch evenmin dat Frankrijk door Moskou en Wash ington, speciaal in Europa, als to verwaarlozen grootheid wordt be schouwd en behandeld. Pompidou wie het woord „concreet" bijna in de mond bestorven ligt, ziet als realist wel in, dat Frankrijk naast de beide super-grootmachten te kort schiet in gewicht om als gelijkberechtigde partner over alle wereldproblemen mee te mogen spreken. Zelfs erkent hy dat Westduitsland de Sowjet- Unie economisch vandaag al aan- zienlyk meer te bieden heeft dan Frankryk. Als voornaamste opgave heeft hy zichzelf dan ook gesteld voor het ein de van zijn zevenjarige ambtsperio de industrialisering van Frankryk zo ver door te voeren, dat zyn land die achterstand op West-Duitsland met 60 procent zal hebben ingelo pen om gelyktydig Engeland voor bij te kunnen streven. Maar van dat doel is hy nog ver verwyderd, doch in afwachting daarvan zou Pompidou van de zyde van het Kremlin toch wel graag op iets meer tegemoetko mendheid willen rekenen. De Russen zullen hem, althans met woorden die genoegdoening zeker wel willen schenken. Ze zouden in ruil voor die belofte dan gaarne een iets spontanere medewerking van Frankryk genieten voor de grote Eu ropese veiligheidsconferentie, die zy nu al Jaren in de pen hebben zitten. Maar ter verwezenlyikng van de Franse voorwaarde, dat de Russen dan eerst eens loyaal moeten meewer ken om in de club der Grote Vier Beriyn eindelyk uit de impasse te helpen, heeft het Kremlin tot dusver nog altyd geen vinger uitgestoken. Men moet in het licht van de Jong ste beraadslagingen van de ambassa deurs der Grote Vier zeggen: integen deel. De magere illusies die presi dent Georges Pompidou over de even tuele vruchten van zyn reis voor zyn vertrek koesterde, kan men, om dat woord ook eens te gebruiken, „con creet gesproken", dan ook moeiiyk helemaal ongerechtvaardigd noemen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7