Treilervloot moet worden vernieuwd Wat er te doen is „Mijn passagier was stomdronken Gouden echtpaar heeft muziek als hobby Boete werd gehalveerd Actie in CHU tegen jongerenvoorzitter BELE1DS- EN STRUCTUUR VERBETERENDE MAATREGELEN WASHINGTON HALVEER!j ILO-STEUN Tennisclub in Zoeterwoude Autoweg of auto's weg? Afscheid van l mr. v. Kriekei" AUTO TE WATER PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 7 OKTOBER lij w (DOOR CEES COMBEE) KATWIJK AAN ZEE Het is algemeen bekend, dat de Nederlandse zeevisserij enige gunstige uitzonderingen daar gelaten geen al te beste tijden doormaakt. Dat is eigenlijk al jaren zo. Vandaar ook, dat er in onze visserijplaatsen rede rijen zijn, die het hoofd niet meer boven water hebben kun nen houden en ten onder zijn gegaan. Gelukkig is dit jaar het verloop van dé haringteelt gunstiger dan in 1969. Toch is het niet zo, dat daaruit direct de conclusie mag worden ge trokken, dat we de depressie nu hebben gehad. Er zal iets gedaan moeten worden. Dat staat vast. En liefst op korte ter mijn. Structuurverbetering dus. Maar hoe? De één geeft de schuld aan de verouderde vloot, de ander wijst op het precaire bemanningsvraag- stuk en een derde meent, dat er enige grote rederijen moeten komen, zodat de schepen in groepsverband de vis serij kunnen uitoefenen en er steeds een treiler met de eigen vangst en die van de andere schepen uit de combinatie naar de thuishaven kan stomen. Er is voor alle drie wel iets te zeg gen. Dat rederijen combinaties gaan vormen zien we nu reeds. In Katwijk aan Zee bijvoorbeeld komen geregeld schepen aan de afslag van een com binatie. gevormd door Katwijkse. Scheveningse, Vlaardirigse en IJmui- dense reders. Ze brengen dan de vangst van de andere treilers van de combinatie mee. Deze schepen kun nen daardoor de visserij voortzetten Vlaardingen de grootste uit deze Woensdag Breestraat 19. Sociëteit Twentwel 8.30-11.00 uur nam. Stadhuis (trouwkamer) Spreekuur sociale raadsvrouw 4-6 uur nam. Rapenburg 82, Werkgroep Oost- Europa. Spreker mr. H. E. Römelingh over het anarchisme 8 uur nam. Den Burcht Algemene vergadering „Ons Grunnegerlaand" 8 uur nam Donderdag Breestraat 19 Sociëteit Boemerang: Creatief werk. 8 uur nam. Titus Brandsmalaan 76: ..De Duik boot" Clubhuliwerk handenarbeid. 8 10 uur nam. Bevrijdingskerk (bovenzaal) N.C.V.B. Sfd. Z.-W. Spr. dhr. Roelant. Koning over „Kunst, een teken aan dewand'r 8 uur nam Rijksherbarium (Schelpenkade 6): Kon Ned. Natuurhlst. ver Dia-vakan tie-avond 8 uur nam. Kantine Clos en Leembrugge Ned. Ver. van Huisvrouwen Fondue-de monstraties L uur nam. Vrijdag Boshuis (achter Hoflaan 78) Ruil beurs 7 uur nam. Oegstgeest Volle Evangelie-samen komst Spr. dhr. Bulthuis 8 uur nam. 8.3Ó-11 uur nam. Breestraat 10: Sociëteit Twentwel Rullclub Boshuis (achter Hoflaan 76) 7-9.30 uur nam. Oude Vest 13 Evangelisatie chrlsten- gem. Ecclesia 8 uur nam. Kath. Mil. Tehuis Schietavond Ned. Bond van Oud-strijders 8 uur nam Zaterdag Breestraat 19 Socletelt Twentwel 8.30 j 11 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huis) schaak sociëteit Palamedes 2-5.30 uur nam. Ver. Oud-Lelden excursie naar Delft Verzamelen op de markt in Delft 10.30 uur voorm. Avond- en nachtdienst apothekers Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Zuid-West. Brahmslaan 20. tel. 21522; Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevestein C, Leiderdorp, tel. 42947 en de Oegütgeestse Apotheek Wllhelminapark 8, Oegstgeest. telef. 53274. De avond- en nachtdienst van Apotheek Voorschoten wordt waarge nomen door Apotheek Zuid-West. W eekeinddienst Leidse huisartsen Tot zaterdagmorgen 10 uur raadple ge men de »lgen huisarts daarna tot zondagnacht 12 uur uitsluitend voor spoedgevallen de dokterstelefoon 22222 vroeger zo bekende vissersplaats laat al Jaren de schepen om beur ten naar de thuishaven komen. Nieuwbouw In „Visserij", het voorlichtingsblad voor de Nederlandse visserij van het Ministerie van Landbouw en Visse rij en de Directie van de Visserij, worden aan de hand van de jaarcij fers over de visserij in 1969 enige béhar tens waardige dingen gezegd over de beleids- en struct uurverbe terende maateregelen. Als belang rijkste maatregel voor de verbetering van de Nederlandse treilervloot. zo wordt opgemerkt, kwam in mei 1969 een bydrage-regeling tot stand voor de nieuwbouw van treilers. Daarvan Is dankbaar gebruik gemaakt. Nieuwbouw is dus noodzakelijk. Ieder bedrijf, ook de vissery. moet met zijn tijd meegaan en tijdig die maatregelen nemen, die nodig zijn de concurrentiepositie te handhven. Dat is geen eenvoudige zaak. Hel vergt belangrijke investeringen. Wil men een nieuwe „treiler-met-de-al- lernieuwste-snufjes" laten bouwen, dan is men gauw anderhalf miljoen gulden kwijt, 't Is helemaal niet vreemd als men nu reeds dichter bij de twee miljoen zit. Door de steeds stijgende lonen en dus ook de kos ten. wordt de nieuwbouw doorlopend duurder. Het is voor de reders bijna niet meer op'te brengen. Alleen de financieel allersterksten kunnen zich de weelde van een opdracht voor de bouw van een nieuw schip nermitteren. De noodzaak om oude eenheden te vervangen door nieuwe, die ook bui ten de Noordzee de visserij kunnen i beoefenen, wordt des te sterker ge- voeld, naar mate de overbevissing van de Noordzee ernstiger vormen aanneemt. Er is een mogelijkheid om een rijksbijdrage te krijgen voor de bouw van een nieuwe treiler met een grote actieradius. Maar dan moeten één of meer oude of verouderde trei lers aan de visserij worden onttrok ken. Bij enkele rederijen is dat voor stel in goede aarde gevallen. Zij wil len hun vloot wel vernieuwen door enige schepen op basis van de door de overheid geschapen maatregelen aan de treilervloot te onttrekken. Bij die nieuwbouw zal men het beste moeten kiezen van wat er te kiezen is. Endat zijn de hek- treilers. Het liefst met diepvriesin stallaties. Dit Jaar hebben deze sche pen bewezen, dat ze de eerste viool spelen in de strijd om de haring. Nu willen we daarmee niet zeggen, dat er met oudere schepen geen uit springende besommingen kunnen worden gemaakt. Dat is me dunkt dit Jaar wel bewezen. Het woordje ge luk speelt ook In de visserij een be langrijke rol. Bij de ene schipper lukt alles en bij de andere niets of heel weinig. Bemanning Het is één van de mogelijkheden. Een andere is het bemnnnings- vraagstuk. Daarnaa is door het Ned. Instituut voor Praeventieve Genees kunde T.N.O in Leiden een gedegen onderzoek ingesteld. Men meent, dat de grote zeevisserij zeer gebaat zou zijn met een grotere samenwer king tussen de vissersschepen op zee. Deze samenwerking zou zich, in eer ste instantie, moeten richten op fre quent uitwisselen van betrouwbare informatie óver vangsten en visgron den tussen tien tot vijftien treilers die in vlootverband opereren, Op grond van deze Informatie zou den. in onderling overleg, beslissin gen kunnen worden genomen over de beste visgronden voor de vloot als ge heel en voor elk schip afzonderlijk. Ernstig overwogen dient te worden verdere samenwerking ten aanzien van de visopsporlng. visvangst en vis- transport en uiteindelijk zou een si tuatie bereikt moeten worden, waar in de gehele «Nederlandse» grote zeevisserij opereert in een aantal dui delijk als eenheid herkenbare vloten. Punten dus. die door de visserij- reders nauwlettend moeten worden bestudeerd. Het is begrijpelijk, dat men zo maar niet zijn zelfstandig heid wil kwijt raken. Zeker niet de rederijen en in Kawijk kan men die heus wel vinden die nog redelijke resultaten boeken en dus niet met verlies werken. De zwakken willen wel ondergebracht worden in een „stevige" combinatie, doch het is duidelijk dat financieel gezonde bedrijven niet zo maar zonder meer economisch zwakkeren aan willen en kunnen trekken en laten meeprofite ren van de gunstige resultaten. Daar door wordt de spoeling te dun. dus kan men veel beter op eigen wieken blijven draaien. Toch zijn de voor gestelde maatregelen het bestuderen waard. Dat is ook een feit! De KW 123 Hollandbehoort tot één van de modernste sche pen van de Katwijkse vloot. Dit schip heeft nog geen diepvriesin stallatie aan boord, wat wel het geval is met de KW 141 en de KW 170. (Foto LD J. v. Duljn. Katwijk a. Zee) ZOETERWOUDE -In de kanti ne van SJZ op het sportcomplex „Haasbroek" in Zoeterwoude. wordt morgenavond om acht uur een ver gadering belegd om te komen tot de oprichting van een tennisvereniging. Aangezien zich reeds zeventig belang stellenden hebben aangemeld, wil men beginnen met de benoeming van een bestuur en de vaststelling van de statuten. Vertegenwoordigers van de KNLTB zullen hierbij aanwe zig zijn. Tevens zal er een film wor den vertoond waarin. vanzelf sprekend. het tennispel de hoofdrol zal vervullen. NOORDWIJK De actie Jij van Vogelbescherming ij) Noordwijktegen het aan- leggen van een parkeerter- rein en een autoweg in de J Noordduinen, blijkt zowel 1 buiten als binnen Noordwijk III de aandacht te hebben ge trokken. Het heeft het be tuur van Vogelbescherming goed gedaan, dat zovelen hun sympathie betoonden met de actie. Vooral de brieven en brief - kaarten, toegezonden door de schooljeugd en zelfs door hoogbejaarde dorpsgenoten, zijn het bestuur uit het hart gegrepen. De actie is nog maar pas begonnen, zegt Vogelbescher ming Noordwijk. Aan de steeds verder gaande ont groening van het dorp moet iets worden gedaan. Wie de vereniging wil steu nen in haar streven de dui nen nog meer aantrekkelijk te maken voor dorpsgenoten en gasten, kan een brief of briefkaart sturen aan 'de se- ceretaris van de Vereniging voor Vogelbescherming ..Noordwijk", Sluispad 5 met vermelding..Steun actie te gen parkeerterrein en auto weg in de Noordduinen". LEIDEN „De buurt denkt soms had, samen met een andere broer dat mijn man al dood is", klaagt me vrouw Teske-Brandt, „hij gaat nooit de deur uit". De oorzaak .hiervan is zeker niet, dat de 75-Jarige heer D. Teske zijn vitaliteit kwijt is. Maar. ieder ogenblik, dat hij niets an ders te doen heeft, pakt hij zijn ac cordeon en speelt een repertoir van bekende wijsjes die voor het slagwerk zorgde en een neef, die piano speelde. De heer Teske praat graag over zijn muziek. „In een volle zaal blijft het als het ware hangen. Je kunt het beste in een vrij lege ruimte spelen, dan klinkt het goed door". Mevrouw Teske is als twaalfjarige begonnen te werken in een katoen- DEN HAAG „Dat het allemaal nog zo goed is afgelopen, is waarlijk niet aan ti te danken", moest de Haagse politierechter constateren, toen hij de daden van de onder in vloed van drank verkerende autobe stuurder. een 32-»arige veehandelaar uit Aarlanderveen besprak. De man 'aveerd" met een snelheid van tegen de 100 km., over de wegen, haalde voor hem rijdende voertuigen in en veroorzaakte tweemaal een aanrij- ding waar hij zich niets van aantrok. Het gebeurde allemaal op zaterdag °3 mei ln Bodegraven, waar verdach te o.a over de oud-Bodegraafseweg slingerde met zijn auto. „Het is een afschuwelijk gebeuren", zei de rech ter. Verdachte was het laatst in een café in Aarlanderveen geweest, j waai de caféhouder reeds had ge- con«fateerd. dat de veehandelaar. 1 evenals diens passagier, onder in- invloed van drank verkeerde. Niette min volgden nog 10-12 glazen bier. Het aanbod van de caféhouder om zijn klant naar huis te rijden, werd afgeslagen. En zo begon men aan de j rit over de provinciale weg. door de 1 smalle straten van Bodegraven via I had verklaard regelmatig bier Zwammerdam. In het café had ver- te drinken. „Of ik nou vijf of veer- dachte voor f 50. consumpties betald. I tig glazen drink, dat doet me niks", „Ik had nogal wat rondjes weggege- had hij gezegd. De officier van jus- ven", aldus de veehandelaar. Volgens titie wees erop. dat het strafblad van zijn zeggen had hy zelf toen verdachte niet helemaal blanco „slechts" vier glazen bier gedronken, meer was. Het gedrag was hoogst Hy ontkende onder invloed van ernstig en daarom luidde de eis twee drank te zijn geweest. weken gevangenisstraf en 18 maan- Na aanrijding op de Bodegraafseweg j den intrekking van het rybewys. be nevens f 75. boete voor de aanryding waarby verdachte met grote snelheid door een onoverzichtelijke bocht reed was zyn mede-passagier uit de au to gestapt, maar die viel meteen op de weg neer. „Daar had u het grootste plezier om", aldus de rechter De aanrijding bekende verdachte. „Die kunt u ook niet ontkennen", stelde de rechter vast. „Ik denk dat ik een paaltje raakte", gaf verdachte te kennen. Later maakte verdachte opnieuw een aanryding. doch hij reed door. „Ik kon niks zien. want myn passagier was stomdronken en zat maar met zijn armen te zwaaien", aldus ver dachte. Iemand die ter plaatse de aanryding had gezien, was in zyn auto gesprongen en zette een achter volging in. Htj constateerde, dat ver dachte met ongeveer 100 km snelheid slingerend reed en auto's inhaalde. „Je moet er niet aan denken wat ge beurd kon zijn. wanneer er een tegen ligger was gekomen", zei de politie rechter Een getuige had een auto slingerend voorbij zien razen, er za ten twee „kerels" van zwaar postuur in, had hy nog gezien. Verdachte Op hun vijftigste trouwdag heeft fabriek. Op haar 65ste werkte mevrouw Teske-Brandt nog niet ge- nog Toen werd ze dan ook hartelijk noeg van de muziekwoede van haar gehuldigd door haar laatste werkge- man. „Het ls natuuriyk ook myn veri £je Cemsto. Voor dit uitzendbu- hobby". reau heeft ze Jaren in het Acade- Het musiceren Ls niet altijd alleen - mjsch ziekenhuis gewerkt maar de hobby van de heer Teske geweest. Voor hij ln de constructie ging werken, heeft hy samen met zijn broer een accordeonduo gevormd Vele bruiloften en studentenfeesten zyn door de gebroeders ln die tijd opgeluisterd. Bovendien hebben de Teske's 2 Jaar lang een bandje ge- „Een echt feest gaat onze 50ste trouwdag niet worden, we hebben er geen ruimte voor". En dat ls ook nau- welyks mogeiyk als Je 10 kinderen, 38 kleinkinderen, 8 achterkleinkinde ren en een stel broers en zusters met gezinnen hebt. Het echtpaar Teske- Brandt houdt in zyn woning aan de Paul Krugerstraat 10a een wéken- OEGSTGEEST Oegstgeests I lanee lnstult v00r l«l«een. die bruid burgemeester jhr. T. A. J. van bruidegom met het gouden huwe- Eysinga sloeg maandagmiddag U»k wl« feliciteren. de eerste paal voor 96 galerijwo- m ningen van de woningbouivvere- niging ..Buitenlust" aan de Nar- Couve de Murville in Peking De cisscnlaan. Dit is het achttiende vroegere Franse premier Couve de bouwplan dat ..Buitenlust" gaat Murville ls gisteren per vliegtuig ln 1 De verdediger, mr. J A. J. M. Steeg- j man meende, dat niet vaststaat hoe- i veel verdachte heeft gedronken en j bepleitte clementie, ook omdat ver- j dachte als koopman zyn rybewys nodig heeft. De rechter legde ver- dachte drie weken gevangenis straf op met intrekking van het ry bewys gedurende 18 maanden waar van zes maanden voorwaardeiyk en aftrek van de tyd waarin het reeds is I ingenomen. aanpakken. Hier een foto van het I bouwterrein. (Foto LD/Holvast) Peking aangekomen voor een be zoek van twee weken aan China op uitnodiging van de Chinese regering. VOORSCHOTEN Het café-res taurant „De Gouden Leeuw" aan de Veurseweg ln Voorschoten, dat des- tyds door de economische politie- rechter voor het berekenen van te hoge pryzen tot een bóete van ze venduizend gulden werd veroordeeld, heeft in hoger beroep door het ge rechtshof dit bedrag gehalveerd ge kregen. Tegen dit arrest ls cassatie aange tekend. De Hoge Raad heeft dit be roep niet ontvankeiyk verklaard. Ook de boete die het Alphense Avifauna i was opgelegd, werd gehalveerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG «GPDj De centrum- I gespreksgroep, een groep van be houdende leden in de CHU, heeft een actie ondernomen om te voor- i komen dat Jongerenvoorz-itter Jac. Huljsen een plaats krijgt op de kan- didateniyst voor de Tweede Kamer. In een door de heer J. Richter uit Rijswijk ondertekend rondschrijven worden de kiesverenigingen gewaar schuwd voor een „verllnksing" van üe partij, die het gevolg zou zijn van de toenemende invloed van de .Jongerenorganisatie. De heer Huij sen, die op de grosiyst voor een plaats ln de Tweede Kamer etaat. worden terroristische methoden ver weten. Unievoorzitter prof. dr J. W. van Hulst zei gisteravond dat iedereen tn de Unie het volste recht heeft brieven te schryven, maar dat hy Jiever had gezien als dê heer Rich ter de gebruikelijke organisatorische weg had bewandeld om zyn bezwa ren tegen de heer Huijsen kenbaar te maken. „Maar dat doet de cen trumgespreksgroep nooit", zei hij wrang. Prof. Van Hulst vond dat men met een hjsttrekker als drs. Udink de CHU moeilijk een linkse koers kan verwijten. De verdiensten van jongerenvooi-zitter Huijsen vond hij, dat Huijsen een groep jongeren by elkaar heeft weten te houden die anders zeker van de Unie zouden zyn vervreemd. Op de voorlopige groslijst prijken j overigens de namen van 300 moge- lijke kandidaten voor het lidmaat- schap van de Tweede Kamer. De definitieve lyst. zal op 17 oktober door het hoofdbestuur van de CHU worden vastgesteld. Op die dag zal ook een adviescommissie worden be noemd. bestaande uit vooraanstaan de leden van de Unie, die binnen zes weken advies over de samen stelling van de kandldateniyst moet uitbrengen. WASHINGTON «AP» Het Am rikanase Huis van Af gevaardigi heeft gisteren maar de helft vanj 71 -j miljoen dollar welke de V S. de Internationale Arbeidsorgani (ILO hadden toegezegd. g< keurd. De vermindering werd de Democratische a f ge va ar John J. Rooney verdedigd. Hy dat de ILO „niets anders meer dan een forum voor communist! propaganda en dat er geen redenJ waarom onze belastingbetalers kwart van de kosten zouden betalt OEGSTGEEST Wegens bereiken van de pensioengerechtlj leeftyd zal in een byeenkomst 1 genodigden op vrydag 30 oktober half vier in het gemeentehuis scheid worden genomen van mr. C. van Krieken, referendaris ter he cretarie in Oegstgeest. ke BOSKOOP Een inwoner i Boskoop kwam met zijn auto in bie water terecht toen hy op de Gow Ryweg wilde keren. Bij het mantx vreren was hij met de auto in berm terecht gekomen en daarna water geraakt. De bestuurder van auto liep geen letsel op maar i auto was flink beschadigd. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Nicolaas. zn van N. Fokker en D. C Montes Borrego; Herbertina, van H van Dijk en S. A. de Jo Richard, zn. van A Guyt en M. Kamper; Maria Catharlna, dr. van C. J van Kesteren en P. Q. M. van Schooten; Dennis. zn van B. L. van der Tuin en M. Bodijn; WU rlonowitsj. zn van C Jongeleen M. C Bodrij: Cornelia, zn. van N.K bee en D. Ouwehand; Silvy. dr. 1 A G. Aschenbrand en E. Kaufman OVERLEDEN M van Asten. 78 J„ vrouw. M Biesot, 73 j vrouw: B. J. Kerkvl VC 82 j man; P. J. van der Zwet. 78* man; E Beemer. 74 J.. man; G. i den Berk. 73 J., man; C. M. Zff sloot. 66 j.. echtgen. van T. Groen •t Woud; H. ten Cate. 23 J echtg Vl van W de Lange: L. W. Singels. 72 weduwe van W H. van de SandeBd™ bun zen; A. Molenaar. 68 J,. man; C Cats. 69 I man. F. A. Nolle. 65 man: S. Mleloo. 73 J.. weduwe van L Ouwerkerk; S van der Linden, i weduwe van C. Hogenes; M. N( te boom. 70 J.. echtgen. van T. Hui); A. van der Blom. 59 J„ man; van der Zeeuw. 56 J„ man; A 1 rieux, 26 j echtgen. van T. Guljti van Bemmel. 67 J„ man; T. Onden ter. 80 j., man; W, H. Wetting. In Londen arriveerde Mitst Foesjida de man die de Japai aanval op de Amerikaanse ma yiebasis Pearl Harbour leid tengevolge waarvan de Verenid Staten aan de Tweede Wert oorlog gin'Qen deelnemen. Co mandant Foesjida en zijn echt, note vertoeven in de Engt hoofdstad voor de première de film Terra! Tora! Tora! (1 ger! TijgerTijger!). Foesj seinde na de aanval deze woon als code-teken, dat de aanval volledige verrassing was gewt In 1949 ging Foesjida over tot christendom en werd Presbyti aans dominee. Foto: Foesjida :ijn echtgenote op het Londe niegveld Heathrow.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 2