Pakistani schoten met katapults d H. Bergsma nieuwe directeur van de Stichting Rijnoord n de Koning en Martien Versluijs Ontmoetten verscheidene landgenoten f Gedeelte van sloot langs de Herenweg wordt niet gedempt F Verbranding vuil van Zoeterwoude fvaarlijke situatie bij de Groenendijk op^rkeersproblemen in Hazerswoude Ophalen grof huisvuil in Voorschoten K. en G. heeft nieuw home Vergunning bouw verpleegtehuis Alphen bijna rond [DAG 7 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Door Martien Versluijs) TOCK (PAKISTAN) Ondanks 5t niet altijd meezit (fietsendefect, 'eel te laat aankomt enz.), vorderen ïn Versluijs uit Warmond en Jan de g uit Roelofarendsveen, die samen [fiets naar een oom van Martien in Australië onderweg zijn, goed. Na hun zware rit door de woestijn heb ben zij zich enkele dagen rustig gehouden. Deze tocht had zoveel van hun krachten gevergd, dat ze hiertoe gewoonweg wer den gedwongen. m schrijft in zijn laatste Lln Kaboel ontmoetten (Nederlander en een Engels- I ook naar Australië op weg ize landgenoot liep al ver dagen bij een dokter met die was ontstoken. Het i het geval was dat de arts. |duim behandelde, helemaal l voor de visites vroeg". voor Jan aanleiding om k een bezoek aan hem te De laatste dagen had hij jt van zijn maag. Zo gezegd, tn. Na het consult ging hy apotheek om pillen, die de m had voorgeschreven, te WOll^aar hy mocht ze niet in- fT10ha>ordat de dokter ze had ge- lantelt) lubbelj Modderen JSluitin nocjiH omdat ze in de 92-1 f ook maar wat „aanmodde- j de arts zei. Jan heeft onge- 27.5erhalf uur met hem over zyn Jroken. ïgende dag hadden we een en het Nederlandse consu- Ons programma staan. Deze ^eerder in die week uitgeno- ^_,|een borrel te komen drin- |r toen we bij hem aankwa- hij net of zijn neus bloed- niets wist. We zijn toen Vr ons hotel teruggegaan" vrouw in Kaboel loopt ge- Er wordt echter een uitzon- imaakt en dat is voor de stu- |Iaar dat is dan ook alleen bovengenoemde plaats. Het ERRAPPORTEN O. Q. c M3 ge S S C« zwaar bew. 14 10 1 geh. bew. 15 10 2 zwaar bew. 15 10 4 zwaar bew. 15 9 2 mist 18 10 12 zwaar bew. 15 10 5 i zwaar bew. 15 11 1 geh. bew. 17 11 2 zwaar bew. 14 11 1 zwaar bew. 17 10 8 licht bew. 12 6 0.3 onbewolkt 23 16 0 half bew. 25 19 1 onbewolkt 22 7 0 licht bew. 20 11 0 regen 22 11 15 geh bew. 17 10 6.1 regen 21 13 1 licht bew. 22 7 0 half bew. 22 11 0 geh. bew. 8 4 0 licht bew. 22 6 0 half bew. 14 12 0.1 zwaar bew. 23 13 0 regen 17 13 5 licht bew. 15 4 0.4 regen 18 9 18 zwaar bew. 25 13 0 onbewolkt 25 17 0 licht bew. 15 0 licht bew. 20 8 0 zwaai bew. 22 14 0 zwaar bew 13 7 12 geh. bew. 17 11 8 onbewolkt 23 12 0 zwaar bew. 14 12 0.3 geh bew. 20 9 0 mist 20 5 0 k warren erhenm juse m jpgesir arstzalj 122-11 ■10.7 leven van de mannen gaat hier be slist niet over rozen. Van de vroege ochtend tot de late avond zwoegen zij met een volgeladen handwagen om te trachten zodoende een boter ham te verdienen". „Je hoort hier de vreemdste ver halen. Een jongen zou al dertien dagen zijn vriend kwüt zijn en zon der geld zitten. Van een ander zijn zijn paspoort en andere papieren ge stolen terwijl er van een Duitser twaalfhonderd dollar was ontvreemd. Gelukkig hebben wij zoiets nog niet aan den lijve ondervonden. Hopelijk blijft het zo". „Ook hebben we afscheid genomen van de Nederlanders die al een hele tijd in een hotel verbleven omdat hun auto niet kon worden gemaakt. Maar na weken wachten was men er tenslotte toch in geslaagd om het euvel aan de wagen te ontdekken en het te repareren". ZOETERWOUDE In een bespreking van 14 mei 1970 tussen vertegenwoordigers van de colleges van burgemeester en wethouders van de gemeenteen Alkemade. Leiden Leiderdorp. Oegstgeest. Sassenheim. Voorschoten. Warmond en Zoeter woude is overeenstemming be reikt over een ontwerp van een ge meenschappelijke regeling inzake de vuilverwerking voor Leiden en om geving. Ook kwam men in deze be spreking overeen. de raden zo spoedig mogelijk voor te stellen de gemeenschappelijke regeling aan te gaan, opdat deze nog per 1 januari 1971 in werking kan treden. Dit met het oog op de voorbereiding van het plan tot uitbreiding van de vuilver werkingsinrichting in Leiden, met een derde oven, dat van groot be lang moet worden geacht. Eerste punten uit de overeenkomst zijn: Er zal een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam worden gevormd dat een zelfstandig vermogen zal hebben en zelf tot het lenen van gel den zal kunnen besluiten; Het lichaam heeft, ondermeer tot taak het stichten, beheren en exploiteren van gemeenschappelijke vuilverwerkings inrichtingen en het laten uitvoeren van werken, die ten behoeve van de instandhouding, de verbetering en de uitbreiding van die inrichting no dig zijn en het inrichten c.a. van gemeenschappelijke stortplaatsen voor het afvoeren van onverbrand- bare afvalstoffen. de vuilver werkingsinrichting. welke thans ei gendom van de gemeente Leiden is. zal aan het rechtspersoonlijkheid, bezittend lichaam worden overgedra gen; Het college stelt de raad in de vergadering van morgen <20.00 uur», voor de regeling goed te keuren. „Omroepertje speelde de politie toen we in Kaboel waren. Zij deel de mee dat er „bonnen" zouden wor den gegeven als er een verkeersover treding zou worden gemaakt. Het be drag dat men dat schuldig was, was vijftien cent. Aangezien we er niet veel voor voelden om een „prent" te krijgen, hebben we die dag ons best gedaan om niet met de agenten in aanraking te komen". „Toen we in een restaurant een maaltijd naar binnen werkten, kwam er plotseling een Nederlandse fil mer (Jan van Vuuren) bi) ons aan tafel zitten Hij gaf ons nuttige tips en op de dag dat we vertrokken heeft hij nog enkele opnamen van ons gemaakt" Rommelen „Op de „zwarte" markt kan er met het geld nogal eens worden gerom meld. Het »s ons al diverse malen gebeurd dat, wanneer we weer eens geld gingen wisselen, dat we er meer voor terug kregen dan we er voor hadden betaald. Als Je het handig bekijkt dan kun je op deze manier schikbaar. Hier zijn we vanzelfspre- schatrijk worden". kend niet in gestapt". „Toen we in Jalalabad een hotel „Afghanistan hebben we ook weer binnenstapten en er naar een ka- achter de rug. We zitten nu in Paki- mer vroegen, zei de eigenaar dat we stan Bij het overgaan van de grens wel op een balkon mochten slapen. hebhen we niet zo veel last van do Hij had namelijk geen kamer be- t douane ondervonden. Er moesten en- RIJNSATERWOUDE Het ge- dempt. Hierin moet de zeer noodza- deelte van de sloot langs de Heren- j kelijke riolering worden aange- weg, tussen de bebou'. ie kom vin legd. Ook het voetpad moet daar Riinsaterwoude en Leimuiden, zal komen. Deze riolering is van groot vermoedelijk niet worden ged belang en daarom moet een deel Dit naar aanleiding van diverse be- van het landschappelijk schoon wor- zwaren die belanghebbenden hebben den opgeofferd. Het voetpad komt geuit tijdens een in mei gehouden dan aan die zijde van de weg. waar bijeenkomst. de meeste bebouwing voorkomt. Zij stelden hier dat: de sloot aan Voor de schoolkinderen komt er dan de zuidzijde van het dorp niet moet ook nog een voetpaadje tussen de worden gedempt; het aanleggen van Zonnedauwlaan en de chr. school, twee voetpaden niet nodig is als voor het fietsende verkeer geen Een fietspad is niet haalbaar, voorzieningen worden getroffen; omdat daarvoor de ruimte ont- tZij willen één voetpad en één fiets- breekt. Tussen het fietspad en de pad»; voor de gehele weg een snel- rijweg zou dan een groenstrook van heidsbeperking in te voeren: door drie meter moeten worden aange- demping van de sloot trillingen op- bracht. Wat betreft de toeneming treden en dat door demping van de van trillingen door demping van dr sloot de schoonheid van het dorp sloot en het daardoor veroozaken verloren gaat. van scheurvorming in woningen, de- B. en w. stellen de raad. die donder- len b. en w. mee. dat de Kon. Ned. dag bijeenkomt, nu voor. het reeds Heidemij een aanvullend onderzoek eerder genoemde gedeelte van de zal instellen. Indien nodig zullen fo- sloot niet te dempen. De sloot tus- 1 to's worden gemaakt. Mocht inder- sen de bebouwde kom en de Leidse daad schade ontstaan dan zal scha- vaart moet echter wel worden ge- deloosstelling worden verleend. kele formaliteiten worden geregeld, maar dat stelde in wezen geen fluit voor". „Aan het links van de weg rijden moeten we wel even wennen. We hadden dit tot op heden nog niet meegemaakt en af en toe maakten wel wel eens een vergissing We ke ken onze ogen uit toen we op een ge geven moment mensen op straat te genkwamen die met pistolen, gewe ren en dergelijke rondliepen. Dat schijnt hier de gewoonste zaak van de wereld te zyn. Het begint eigen lijk al by de jeugd. Zij loopt met katapults en schieten naar je als ze iets niet aanstaat. Vlak voor het plaatsje Peshawar kregen ook wij moeilijkheden met deze jochies. Ze duwden Jan in de berm van de weg en wilden nem aftuigen, zonder dat Martien Versluijs (rechts) en Jan de Koning bevinden zich op het ogenblik in Pakistan. Hier loerden zij gefotografeerd door een Nederlandse filmer, die in dit land opnamen maakt. hiertoe enige aanleiding was. Ik ben toen onmiddellijk van mijn stalen ros gestapt en heb er één een pomp tus sen zijn ribben geduwd. Hier hadden ze niet van terug en sloegen op de vlucht". „Even voor Atock ontmoetten we een Engelsman die op de motor naar Australië gaat. Tenslotte kan ik ver tellen dat er in de laatstgenoemde I plaats een enorme verkeerschaos heerst. Het vreemde is dat er niet eens zo veel ongelukken gebeuren. Iets waarvan we toch wel opkeken". VOORSCHOTEN De bewoners van de woningen in de wijk Bosch- j geest kunnen woensdag 14 oktober gebruik maken van de grofvuilophaal dienst. Het betreft hier de Papelaan (tussen Rouboslaan en Veurseweg), John F. Kennedyplantsoen. Oranje kade, Narcisstraat. Tulpstraat, Hya- cinthstraat, Van Kempenstraat. Bij dorpstraat. Willem de Zwijger laan. Burg de Kempenaerstraat. Pauwen straat, Crocusstraat, Wijngaarden laan «zuidzijde). Veurseweg. Essen- laan, Rouwkooplaan, Peppellaan, Wilgenlaan, Kniplaan. Laan van Duivenvoorde en Haagwijk. Op 15 oktober komt de grofvuil- ophaaldienst in de Nassauwijk. KLM- wjjk, aan de Papelaan (van het sta tion tot de grens met de gemeente Wassenaar), Dobbeweg, Donklaan, Industrieweg Wijngaardenlaan noord zijde)^ Elstlaan. Oude Adegees- terlaan (het gedeelte tussen de Prins Bernhardlaan en Nassaukade); E- rasmusstraat Bakkersteeg, School straat, Kon. Marinelaan, Bloklaan, Voorstraat, Kerkplein, Treubstraat, Willibrordusstraat, Leidseweg (tussen Schoolstraat en Raadhuislaan). O- ranjeboomstraat. Molenlaan (het ge deelte tussen Prof Asserlaan en Kerkplein) Chr. Huygenstraat, Van Heuven, Goedhartstraat. Prof. Asser laan, Raadhuislaan het gedeelte tus sen Leidseweg en Prof Asserlaan Vredenhoeffstraat. Langenhorststraat Bethlehemstraat, Vlietweg en Tol straat. LEIDEN De chr muziekvereni ging „Kunst en Genoegen" heeft een nieuwe home in de school Munni- kenstraat, ingang Oosterstraat. Dit is een goede huisvesting voor de re petities. De leden hebben dit resul taat bereikt door zelf te werken. De kosten waren f 20.000. Oud-SS-er voor gerecht Gisteren is in Wenen de 60-jarige oud-ser geant van de SS Josef Wendel voor het gerecht verschenen. Hy wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan het tijdens de ooi-log vermoor den van 300 Russische Joden. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht is voor het doctoraal examen rechts geleerdheid vrije studierichting, de heer A. J. Kortenhorst uit Was senaar geslaagd. ALPHEN AAN DEN RIJN Nu de zekerheid is verkregen dat de vergunning voor de bouw van een verpleeghuis binnen een korte tijd tegemoet kan worden gezien (alleen de handtekening van de minister ontbreekt nog), heeft het bestuur van de Stichting Zie kenhuis Rijnoord in een één dezer dagen gehouden vergadering het volgende besloten: 1 om aan dokter C. Vroege uit Leiden overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 januari 1971 ont slag te verlenen uit zijn functie van directeur-geneesheer van het zieken huis Rijnoord; ISWOUDE 't Zweet staat tiweg in de handen. Is me een hopeloze situatie. Dat ee een rijksweg en de hoofd- tg tussen het oosten van en de kust. Het is hier voor Jmdeling overdag «als de iwers met vrachtauto's en voertuigen bezig zijn) en i (door de slechte verlich- het te reconstrueren gedeel- Bgevaarlyk om te rijden. 'oorden tekenden wij in het lt aan de Groenendijk op uit van een Arnhemmer, die uit te blazen. Hij werd by- door mensen uit de streek, hen zei: Voor ons is het kilyk. De rijbaan is zo smal, j grote vrachtauto's elkaar kunnen passeren .Boven dien zijn die wegomleggingen bijzon der slecht aangegeven en laat de verlichting heel veel te wensen over. Waarom niet grote lichtmasten ge plaatst, dat je de zaak kunt overzien. Het is onbegrijpelijk. Dat rijkswaterstaat de reconstruc tie ter hand heeft genomen van deze „dodenweg" valt alleen maar toe te juichen. Of het probleem door de verbreding en het maken van drie rijbanen wordt opgelost is een vraag, die niet direct met ja kan worden be antwoord. Het kan er nog wel eens gevaarlijker op worden. Maar dat zal de tijd moeten leren Vast staat, dat de verkeerssituatie daar aan de Groenendijk nu onhoudbaar is. Trouwens de gehele weg van Bode graven naai- Leiden is een voor het verkeer onwaardige verkeersader, die nota bene de hoofdverkeersweg is van het oosten naar het westen van ons land «de kuststreek met de badplaatsen Katwijk en Noordwijk). Het is nog met geen mogelijkheid te zeggen, wanneer de werkzaamheden gereed zijn. Die reconstructiewerkzaamheden vormen niet alleen voor het verkeer veel overlast, maar ook voor de be woners en bedrijven langs dit ge deelte van de Hoge Rijndijk. Zij moe ten halsbrekende toeren maken om hun panden te bereiken en ze zullen daarom de dag zegenen, wanneer om de eigen woorden van de bewo ners te gebruiken die „troep" weggewerkt is. Ook de burgemeesters van de ze ventien RJjnstreekgemeenten doen al het mogelijke om het wegenbestand j in het gebied te verbeteren. Omdat die rijksweg 11 van Leiden naar Bo- In de spitsuren is het een geweldige chaos op rijksweg 11. Kilometers langs files auto's staan bij de wegopbrekingen te wachten om zich er door te wor stelen. (Foto Leidsch Dagblad) degraven voor het verkeer een hope loze zaak is. dringen zij er bij Pro vinciale Staten van Zuid-Holland voortdurend weer op aan spoedig voortdurend weer o p aan spoedig over te gaan tot aanleg van de pro vinciale weg 6 Leiden-Bodegraven vla Leiderdorp. Hoogmade, Woubrug- ge en Alphen-Noord met aansluiting op rijksweg 11 bij Bodegraven. Daar door zou een enorme ontlasting ont staan voor de thans m gebruik zijn de weg van de kust naar de rijksweg Rotterdam-Utrecht-Duitse gram. 2. om met ingang van dezelfde da tum de heer H Bergsma te benoe men tot algemeen directeur van het verpleegtehuis, tevens tot waarne mend directeur van het ziekenhuis Rijnoord. In verband met bovenstaande be noeming is de heer H. Bergsma per 6 oktober afgetreden als bestuurslid van de Stichting Ziekenhuis „Rijn- oord" Aan deze feitelijke gegevens, verstrekt door het bestuur van „Rijn- oord". kan worden toegevoegd dat de heer Bergsma de man is geweest, die als voorzitter van de huidige Stich ting Ziekenhuis Rijnoord. nauw be trokken is geweest by de ontwikke ling. waarover de laatste Jaren zo het een en ander te doen was Zoals bekend ging het ziekenhuis, na een reeks van moeilijkheden, uit han den van de Protestantse Vereniging voor Ziekenhuisverpleging in Neder land over in handen van de Stich ting Nu men de zaken enkele jaren heeft aangezien, is het bestuur tot de overtuiging gekomen, dat de ont wikkeling van ziekenhuis tot bedrijf zó sterk is. dat de functie van direc- I teur-geneesheer uitermate moeilijk ligt en in feite geen haalbare zaak meer is. Zakelijk Ei- moet ook zakelijke leiding ge- geven kunnen worden en uit dien j hoofde is het niet verwonderlijk, dat de hear Bergsma voor deze functie is benoemd. Hij werd op 4 augustus 1918 in Steenwyk geboren. Na zijn HBS- opleiding was hy achtereenvolgens werkzaam in gemeentedienst in Steenwijk. Ryswyk (Z.H.) en Leiden zyn medewerking in het verzet leid de er toe, dat hy twee Jaar in Duitse gevangenschap doorbracht. Van 1947 tot 1952 was de heer Bergsma, na mens het Departement van Finan ciën, belast met de financiële op bouw van Rotterdam; van 1952 tot 1955 administrateur van de Ryks- groep Geneesmiddelen in Amster- dam. H. Bergsma (Foto Leidsch Dagblad) In 1955 kwam hy ln dienst van N Samsom N.V. in Alphen aan den R4jn, waar hy thans hoofd la van de Verkoopstaf Samsom-Efficiency. Zyn werkzaamheden by genoemde N.V zal hy aan het eind van dit jaar beeindigen. Ook in het publieke leven liet de heer Bergsma zich niet onbetuigd Hy maakt voor de AR - party deel uit van de gemeenteraad •n ia fractievoorzitter.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11