ERKGEVERS WILLEN ART. 8 UIT LOONWET SCHRAPPEN ónmogelijke toestanden op Utrechtse universiteit i Haagse politie in actie voor betere bescherming Ï0 ïtmaskering pseudo-anesthesist onthulde: CNV-leden willen NKV NW wel fusie met maar niet met Is aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan Al ruim een miljoen cao'ers krijgen f400,- ofwel: hoe Mercedes u alle komfort geeft plus nog alle diesel voordelen Na falend beleid tegen Zuidmolukkers Bezetters van Surinaams kabinet veroordeeld Leven op aarde is ook op de aarde ontstaan Criminaliteit in Nederland stijgt sterk {O 6 OKTOBER 1070 LEID9CH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD, ANP) De werkgevers zijn bereid eraan mee te werken dat het omstre den artikel 8 uit Roolvinks loon wet verdiwijnt, maar dan moet wel aan enkele belangrijke voor waarden worden voldaan: bij het verdwijnen van de mogelijkheid om gedetailleerd in te grijpen in de lonen zal eenzelfde maatregel voor de prijzen moeten worden getrof fen; er moet een alternatief ko men voor artikel 8 in de vorm van een zinvol centraal loon- overleg. Werkgevers nandihaven dit standpunt bij de voorbereiding van het concept-advies van de Sociaal-Economische Raad over artikel 8, dat op vrijdag 16 ok tober in de SER aan de orde komt, aldus drs. C. M. Geer- kens, secretaris van het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond. De SER-commissie is nog niet gereed met het oon- cept-advies. Na alle teleurstellende erva ringen, die de ondernemers in de afgelopen tijd hebben opge daan. meent het NCW dat naar het zich laat aanzien nog een vrij gunstige spreiding van de uitkering van f400 in de tijd is bereikt. ,Een koopkraohtinjectie op een moment zal wel uitblij ven', aldus de confessionele werkgevers. Uitgaande van een moment opname die midden vorige week is gemaakt blijkt dat toen ca. 1.035.000 onder een c.a.o. val lende werknemers (van de in totaal tussen de 1,8 miljoen en 2 miljoen onder een c.a.o. val lende) deel hadden in een in komensverbetering van maxi maal f 400.— bruto. Daarbij is opgevallen dat on- geveer 47 procent van die 1..035.000 in september in okto ber gemiddeld f 187 ontvangen vijfentwintig eneenhalf procent gemiddeld f 102 in november en december zullen ontvangen, en zevenentwintigeneenhalf procent in het eerste half jaar van 1971 gemiddeld f 110 zullen krijgen Het NCW heeft kritiek op het vorige week vrijdag uitgebrachte wetsontwerp van minister Wit- teveen (Financiën) over de wie- beltax - de aan de regering toe te kennen machtiging om een aantal belastingen te verhogen of te verlagen wanneer de con junctuur dat vergt. De confes sionele werkgevers betreuren het dat de bewindsman de sug gestie van de SER om een ver hoging van de belasting te kop pelen aan een beperking van de overheidsuitgaven via een be paalde formule niet heeft aan vaard. In het wetsontwerp zegt mi nister Witteveen zich niet te willen binden. Van geval tot ge val zal worden nagegaan wat de oorzaak van de over beste ding is. De werkgevers vinden dat geen juiste stellingname zij menen dat bij een overbeste- ding de overheid als hoedster van het algemeen belang zich als eerste moet beperken. RECHT (GPD) Een organisatorische, uit het en daterende wantoestand, gecombineerd met een uwend tekort aan anesthesisten in Nederland, vormt is de anesthesist professor dr. Smalhout, de achter van het verschynsel dat onlangs een Fransman die ls anesthesist uitgaf een voorlopige aanstelling van aand kreeg in het academisch ziekenhuis, hoewel van rste ogenblik af aan zijn bevoegdheid werd getwij- nds kort gewerkt wordt opbouw van een volwaar- Ie Ling anesthesiologie wil- 1969 benoemde 42-jarige dr. B. Smalhout niet :o lopen een mogelijk voor comst waardevolle kracht te sluiten omdat hij niet ellijk zijn bevoegdheden iiddel van papieren kon ,'-4 <t -*• - Erfenis iken nde het onderzoek dat negatief uitviel en dat er de dat de betrokken Frans- IDCteren zoals gemeld voor de officier van Justitie stond 1790- wel volkomen onschade- aakt. In opdracht van prof. it zorgde de volledige staf tt onder wie drie Tsjechen, olen, een Amerikaan, een BHtoian) er voor dat de Frans- HSfets anders deed dan toekij- Jschuwelijke erfenis: zo ka- ïerde prof. Smalhout in aan- op het bekend worden van duleuze. actie van de in Tu- iboren Fransman de situatie moest gaan bevechten toen eden jaar benoemd werd tot 1 oogleraar in de anesthesio- n de Universiteit in Utrecht, uk van de anesthesist heeft de Jaren '50 los van dat van •cotlseur ontwikkeld, nadat Ige van een grote polio-epi- irooral in de Scandinavische elsaksische landen de beade- chniek plotseling in het unt van de belangstelling komen. De anesthesist, met middelen ingrijpend in het l zenuwstelsel, werd een hoog miseerd sleutelaar aan het i evenwicht dat het mense- inlsme ln leven houdt. Maagzweer iet Academisch ziekenhuis v kwam een zelfstandige af- anesthesiologie niet van de De anesthesiologie ressoteer- )eze grillige speling van er natuur" vond de heer oomsma in het Friese Hou- ge een dezer dagen in zijn ij het binnenhalen van de vorteltjes. Dr. B. Smalhout de onder het toenmalig hoofd van de afdeling chirurgie en had als hoogste functionaris een man in de rang van lector, die aan de moeiza me organisatorische gang van za ken en aan de spanningen met de hoogleraar een maagzweer over hield. Begin 1967 bleek bij een bezoek van de centrale specialisten regi stratie commissie dat in de sector van de anesthesiologie in het Acade misch Ziekenhuis niets aanwezig was dat een opleiding van afgestu deerde artsen tot specialisten kon rechtvaardigen. De opleidingsbe voegdheid van het ziekenhuis werd ingetrokken. Schandaal In wezen, aldus prof. Smalhout, een ontzettend schandaal als zoiets een ziekenhuis overkomt, maar he lemaal erg als dat een universiteit overkomt die in principe gericht is op opleiding. Doordat de klinieken en afdelin gen het zat werden als ze een anes thesist nodig hadden en by prof. Nu- boer hun hand te moeten houden waarbij ze soms nul op het rekest kregen) gingen ze zo goed en zo kwaad als het ging zelf kleine an es thesiologische afdelingen oprichten. Zo werd omstreeks 1960 dr. Smal hout hoofd van de neuro-chirurgi sche anesthesie. Hij had zijn oplei ding elders, deels in de kliniek van prof. Nuboer ontvangen en week naar de neurochirugie uit wegens spanningen met deze hoogleraar. Verder was en is hij verbonden aan' het Centraal Militair Hospitaal te Utrecht. Dieptepunt Toen de ravage in de anesthesie zijn dieptepunt bereikt had besloot de universiteit een hoogleraar te be noemen en een afdeling anesthesio logie op te bouwen. Dr. Smalhout nu 42 jaar werd in 1969 de Jong ste hoogleraar en zette zich, gerug steund door prof. Verbiest, hoogle raar in de neurologie, aan het werk. Sinds de commandowisseling van 1 september jl. in de afdeling chirurgie, doet ook die afdeling vol op mee aan de opbouw. Prof. dr. P. Wittebol, is een mo dern hoogleraar, aldus prof. Smal hout, die hoopt dat over zes maan den een Jaar het instituut inge richt kan zijn in vrijgekomen ruim ten van de oude afdeling chirurgie. Het zal naar zyn mening drie vijf jaar duren eer een volledig re presentatieve modere afdeling anesthesie in het Academisch Zie kenhuis functioneert en de achter stand is ingehaald. Alleen aan rou- tlneapparatuur moet voor minstens anderhalf miljoen geinvesteerd wor den. aldus prof. Smalhout. Wat er stond heeft hoofdzakelijk antiquari sche waarde. Tekort Een van de grootste moeilijkhe den bij de formatie van een staf vormt het gebrek aan anesthesisten in Nederland en in heel Europa. Er zijn in Nederland op 350 ziekenhui zen maar 230 256 anesthesisten en de liefhebberij om zich na het be halen van het artsendiploma in de ze richting te specialiseren is klein. Het vak heeft geen .status" en de honorering is maar een derde van wat andere specialisten met gemak halen. Om de anesthesie in Nederland uit de huidige moeilijkheden te helpen is naar het oordeel van prof. Smal hout verbetering nodig van de ma teriële voorzieningen in de zieken huizen plus verlening van de oplei ding (tot voor kort na het artsendi ploma drie jaar specialisatie, nu drie en half jaar, maar in Engeland en Tsjechoslowakije zeven a zeven en een half Jaar). Prof. Smalhout heeft zijn vUf assistenten gevraagd op basis van vrijwilligheid een spe cialistenopleiding te verlengen tot vyf jaar. UTRECHT (ANP) Het grootste deel van de leden en bestuurders van de bfj het Christelijk Nationaal Vak verbond aangesloten organisaties is zonder voorbehoud voor een fusie met het Nederlands Katholiek Vak verbond en tegen een fusie met het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen. Voor fusie met het NKV is drie kwart van de hoofd- en districtsbe stuurders .bijna tweevijfde van de kaderleden 62, 28 en 8 procent (2 pro gewone leden. Voor fusie met het NVV is geen enkele hoofdbestuurder en districtsbestuurder, maar een vijfde van de kaderleden en bijna tweevijfde van de gewone leden. Een fusie van de drie vakcentrales, samen wordt eveneens verschillend, beoordeeld. Van de hoofdbestuurders, is 90 procent tegen en 6 procent zon der voorbehoud voor, 4 pro- DEN HAAG (ANP) De 35 per sonen, die op dinsdag 18 augustus het kabinet van de gevolmachtigd minis- leer van Suriname, dr. J. D. V. Pola- nen, aan de Alexander Gogelweg ln Den Haag een uur bezet hielden, zijn door de politierechter mr. J. J .R. Bakker in Den Haag gisteren ver oordeeld tot een boete van honderd gulden of tien dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van drie jaar. Mr. Bakker achtte bewezen, dat de bezetters, leden van het actiecomité ..Surinaamse arbeiders en studenten" lokaalvredebreuk pleegden. Het von nis was conform de eis van de of ficier van justitie. DEN HAAG (ANP» Een actie comité van vijftien Haagse politie mannen heeft ln een brief aan de leden van het Haagse politiekorps voorgesteld op korte termijn een al gemene vergadering te houden om te spreken over onder meer betere bewapening en bescherming van de politieman, het probleem van de wachtdiensten bij de ambassades, éénhoofdige leiding tijdens het optre den bij ongeregeldheden, inspraak in het politiebeleid en de salariëring. Het comité heeft dit gedaan in een brief waarin de gebeurtenissen by de demonstratie van Zuidmolukkers op zaterdag 26 september bij het Huis van Bewaring in Scheveningen waarbij 20 agenten en vier demon stranten gewond werden „een school GRONINGEN (ANP) Het ls ze ker dat het leven op aarde ook hier op aarde ls ontstaan, want er zijn overtuigende argumenten om de mo gelijkheid te verwerpen, dat het van enig ander hemellichaam afkomstig is. Daarm kan het probleem van het ontstaan van het leven experimen teel worden benaderd. Aldus dr. R. N. van Lookeren Cam pagne vandaag in zyn openbare les over „eogeogiochemie - hoe onze vroegste voorouders zijn ontstaan", ter gelegenheid van zijn ambtsaan vaarding als lector in de biochemie aan de Rijksuniversiteit t» Groningen De nieuw benoemde lector zette voort» uiteen, dat het leven al vrij kort na het ontstaan van de aarde ■elf te ontstaan, erop wijzend dat de oudst bekende fossielen van micro organismen al meer dan drie mil jard jaar oud zijn, terwijl de aarde ruim 4.5 miljard bestaat. „Zelfs is het waarschijnlijk dat het proces van het ontstaan van het leven al begon voordat de vorming der aar de helemaal voltooid was. Immers, de regen van stofdeeltjes en stenen die de aarde vormden, kwam door de zwaartekracht met zo grote kracht neer dat het gesteente smolt en er gassen uit vrykwamen. Deze gassen vormden een waterstofrijke atmos feer waarin allerlei stoffen ontston den door chemische reactie», reacties die werden veroorzaakt door krach tige schokgolven van neervallende meteorieten en de bliksem en de ultraviolette straling van de zon. Die stoffen waaronder veel bouwstenen voor levende organismen waren kwamen ln de zee terecht en hoopten zich verder ln klelafzet- tingen op. Ook in die opgehoopte grondstoffen hadden chemische reac ties plaats, waaronder het aaneenrij gen van bouwstenen tot eiwitachtige en nuclelnezuurachtlge polymeren en het weer uiteenvallen van die poly- voorbeeld van het huidige falende politiebeleid" wordt genoemd. „Is een poging tot doodslag op een politieagent niet strafbaar? Twintig gewonden door maximale tolerantie, een tolerantie die alle burgers ernstig verontrust, behalve ons parlement. Wy nemen het niet meer." aldus de brief. Op handte keningen lijsten bij de afdelingen kan het politiepersoneel van Den Haag zijn Instemming met de brief getuigen. Volgens de voorzitter van het ac tiecomité, de hoofdagent J. S. de Jager, te de actie bedoeld om de bonden van politiepersoneel een steuntje in de rug te geven. Naar de mening van de heer De Jager zou den de bonden naar aanleiding van de gebeurtenissen van de laat ste tUd, vooral die ln Wassenaar en die in Scheveningen, wellicht een ac tie kunnen ondernemen. Het actiecomité bestaat uit leden van de drie politiebonden. Collega's van hem uit de gemeenten Voorburg en Leldschendam hebben toen zij van het idee voor de actie hoorden, ook exemplaren van de brief bij hun korpsen verspreid. De Haagse korpsleiding heeft naar aanleiding van de actie erop gewe zen dat de door het actiecomité ge noemde punten de volle aandacht hebben. Op verzoek van de Haagse afdelingen van de drie politiebon den ls na het weekeinde van de de monstratie van de Zuidmolukkers in Scheveningen in het georganiseerd overleg een gesprek met de korps leiding over deze zaken geweest.. „Wij zijn er mee bezig." aldus hoofdcommissaris dr. C. N. Penster. cent is voor met voorbehoud. Voor de kaderleden 62, 28 en 8 prcoent (2 pro cent geen mening) en voor de ge wone leden 43, 45 en 5 procent (T procent geen mening). Een en ander blijkt uit het eind rapport van het sociaal wetenschap pelijk instituut van de Vrije Univer siteit in Amsterdam, dat onder leiding van prof. dr. H. J. van Zuthem drie jaar bezig is geweest met een gron dige sociologische doorlichting van het CNV. Dit ondersoek wordt repre sentatief geacht voor de mannelijke leden van 28 tot 63 jaar van elf bU het CNV aangesloten organisatie», (die samen 91 procent van het tota le aantal CNV leden omvatten). DEN HAAG (ANP) De afgelo pen acht jaar is het aantal ver- keers- en vermogensmisdrijven in, Nederland sterk toegenomen. Dit sig naleert prof. mr. J. M. van Beme- len in het Nederlands Juristenblad.. Hy trekt hieruit de conclusie dat d» politiekorpsen zo spoedig moge lijk nog meer versterkt moeten wor den. Uit de kerncijfers van de clrmlne- le politiële statistiek blijkt dat het aantal misdrijven ter kennis gekomen van politie en koninklijke ma rechaussee sedert 1962 met circa 50 procent is gestegen (per 100.000 per sonen uit de Nederlandse bevolking, namen de misdrijven van 1211 tot 1841 toe). In die periode zijn de mis drijven tegen de wegenverkeers wet vrijwel verdubbeld (van 131 tot 256. Maar de toeneming wordt voor namelijk door die in de vermogens- misdrijven veroorzaaxt (838 tot 1302) vooral de laatste drie jaren is de stij ging verontrustend, aldus de hoogle raar. Ook de overtredingen vertonen, sinds 1962 een stijging van 50 pro cent. (van 10.616 per 100.000 van de bevolking tot 14 568) Hier nemen de overtredingen tegen de wegenver keerswet de voornaamste plaat» in. <9308 tot 13.858). ADVERTENTIE Diesel GT Wat n beslist eens moet doen ls dit: proefrijden ln een Mercedes 200 D ol 220 D. En dan verrast con stateren hoe verbluffend soepel die unieke Mercedes dieselmotor draait, hoe weinig brandstof daar voor nodfg is, hoe enorm comfor tabel zo'n diesel wel ls. Daar hebt u een auto aan,waarmee u zonder noemenswaardige onkosten 5 jaar aaneen 40.000 km per Jaar rijdt... en iedere kilometer zo'n 3,5 ct op brandstof bespaart. Zóveel diesel- zuinigheid, gekoppeld aan pure Mercedes-Benz allure, dat mag n gerust Diesel „Grand Tourisme" noemen... Wanneer komt u? Mercedes-Benz diesels LAJ omwille van comfortabele zuinigheid N.V. LI.A.M. Leiden, Vondeflaan 45, tel. 01710-44545 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Oegstgeest, Leld- sestraatweg 1, teL 01710-51855

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9