[mbonese gezinnen in Djakarta: staan tussen twee vaderlanden Leger weigert keuze Miranda- Ovando Candia au© DRUK VAN DE VS OP ISRAEL VOOR OVERLEG Vinge bestaansmogelijkheidtoegedekt met opgewektheid ïgewreven Beiden moeten aftreden en X5c kantenklaar VITRAGE Hulshoff - BEIROET LAAT 43 COMMANDO'S NIE T TOE Manson wilde de rechter vermoorden Terwijl de tegenstanders zich storten in bewapeningswedloop SF 1G 6 OKTOBER 1970 LEIDSC'H DAGBLAD PAGINA 7 (Van een speciale verslaggever) jtTA (GPD) Ambonees fuselier KNIL Onisias Latoelola ?er ontheemd jaren aardappels rooide in Vught en kabels 1 Appingedam, is terug in Indonesië. Het had Ambon moe- li, eigenlijk zijn geboortekampong op het eilandje Babar, laren van Ambon. Maar toen hij op 27 mei 1968 in Djakarta Diep het spoor dood. Kort tevoren was het roerig geweest plukse gebied. Ontevredenen hadden de pasar van de ii in brand gestoken en officieel Djakarta had geen be- i toevoer van immigranten, zó uit Nederland. De tickets kr, maar verliepen. Latoelola bleef met zijn gezin in de I waar hij dankzij de koperen handdruk van Den Haag ^00,-) en wat gespaard geld een bilik-huisje kon kopen long Tjipinang. dit alles niet en de ferging dit alles nogal ge- lin 1950, toen de Neder- lit en invloed tot histo- Irklaard, bleek de weg Inilie op Babar al ver- flola kreeg, als al zijn de tijdelijke KL-sta- in 1951 naar Neder- Iras een vreemdeling en I het kamp van Vught en ^woonwijken in Winscho- ïgedam. Bij de Ned. Ka- erdiende hij f.150.- per toons konden naar de I het goed. Maar hij was e emigrant in Amerika, ha/ppy, aber glücklich jen vreemde, in Neder- j ook temidden van de der Molukkers, die aanhingen en ds. Met- de onwrikbare groeps j buitenstaander en ver- Kppingedam is het er kaan. Tot vechtpartijen tvr. Latoelola, terwijl ze phete bilik-huis warme ker aandraagt, pingedam en Babar is fijngewreven door de n, die groter zijn dan ielier kan beheersen, i in dat Djakarta, tjok- Sikszoekers. al twee jaar jeine man aan de rand J en van het bestaan. ||omsten uit „het een en dat gaat in dit on- ||d en met steun van jdie gehaaide beat-muzi- en dót brengt geld op, >epiahs, dat is f 150,- in terwijl je er een 10.000 >m te leven, zegt Latoe- Geen discriminatie svreden? Latoelola toont Imlach, waarop alle bij- sters gevraag afstuit, daai'ginds beter, maar mijn geboorteland, ik prettiger. Achttien jaar dat is genoeg geweest, eehelpen mijn vaderland en". Het klinkt als een i traktaatje, maar één .toelola toch wel weten: le machthebbers de weg ilukken nog versperd, er sriminatie, hjj weet zich in deze dichtbevolkte ryol^aar <je armoede door en behendig wordt I door het gezin-Latoelo- ig „tijdelijk" in groot- hzeker over het komen- kan ik gaan wer- kosmetische fabriek hier ïhien kunnen we toch ik blijf optimistisch". ie ten onder een fondant- ilingistus-portret, zoals dat 1 Ambonese woning. Hij dag, en dat is passend, vooiniet elke dag genoeg aan mee!"""!? 'eel Ambonese gezinnen In de nederzetting Po- yffld Djatinegara, die een Meester- Corne- ir üBn in Djakarta-centrum .lenït complex, dat in de ko- hen(en ook nu nog wel- als daguw" bekend stond, on- het 10-de bataljon, dei krioelende enclave, ha- rekjes, een bevolking, bij- a door sterk groepssen- door de invloed van be- jpsleiders, die, zoals al- h°fTmagische krachten bezit- Vruchtbaar kwartier tere eriiSkers kropen in de be- tretveiligheid van het kamp ken de wilde bersiap-tijd teit) Indonesische pemoeda's i t Ambonezen, die zij als ader dan de koningin be- De kolonie in het ambts >r tot op de huidige dag, I 'ergemakkelijkt door het j Een vruchtbaar kwartier: een tweede en zelfs derde generatie kwam er tot stand, tezamen 800 in het ambtsgebouw en nog eens 600 in de naaste omgeving. Mensen voor wie de blanke top der duinen nog heel in de verte nagalmt, ook al is de meerderheid nooit in dat mooie Nederland geweest. Wat nu bindt is het sterke verlangen naar Ambon, dat al even ver weg blijft. Velen van de nieuwe lichting hebben een be staan in Djakarta gevonden, in de havens en vemen vooral. Of zij zijn werkloos in de beschutting van de groep en met de wetenschap, dat hun ook op Ambon geen welvaart wach ten zou. Nico Sewier (33), goedgevulde, ge baarde Ambonees, in een vervallen huis met radio en tv. vertelt van die hechte verbondenheid en zegt, dat hü dat van zijn roerige landgenoten in Nederalnd ook best begrijpt. Zo zijn wij, nietwaar? Hij werkt in de vemen, volgens Indonesische maat- straven gaat het wel. als 't meezit 15.000 roepiah's in de maand, die voor de meeste loontrekkers hier eigenlijk ti endagen te lang duurt. Dat gat in de tijd wordt gestopt met akal-akal (het onnaspeurlijk „schar relen") en bovendien is zijn zcon, oudste van vijf kinderen, manager van een beat-groep, ja, dezelfde waarin de jongens Latoelola gitaar spelen. protestants kerkje Ze zijn allemaal protestant, er staat een kerkje in het kamp, „en er wordt nog steeds veel Nederlands ge sproken, al is 't gebroken," zegt in gebroken Nederlands de vrouw var Nico Sewier. De ouderen, uit Neder land terug, willen hier blijven, maai de jongeren, nog geen illusie armei en zonder werk. zouden het best in Europa willen proberen. Discrimina tie? Tot de jaren zestig zeker, maar nu verloopt alles gladjes, geen pro blemen. verklaart Nico, de kinderen gaan op Indonesische scholen, er zijn eigenlijk geen verschillen meer. Een aangepast man, Nico Sewier, in die kale kamer, waar als in alle kamers van het ambtsgebouw ieder een binnenloopt bij neef en nicht en tante en oom. Daar zit ook mevrouw Hetarie. niet meer zo jong, ook al moeder van vijf kinderen Indone sië 's te hoog gemiddelde), sinds drie jaar weduwe. Haar man werkte bij de Djakarta Lloyd, ze heeft nu een pensioen van f 7,50 per maand, van haar familie in Nederland krijgt ze er f 100 bij. „Soms kom Je tekort," zegt zij, de werkelijkheid bagatelli serend. „Ik zou wel willen werken .maar hoe vind je een baan?" En springt die grote familie van het ambtsgetwuw haar bij? Gelaten glimlach: „Iedereen heeft hier zelf z'n moeilijkheden, ja tóch?" De rest van de familie Hetarie zit in Neder land, ,ik had wel plannen na de dood van m'n man, maar vier kinderen nog op school, hoe gaat dat Improvisatie-talent Momentopname van de grote groep Ambonezen in Djakarta, dat dorp, waar ieder z'n strijd om de schaarse dagelijkse roepiah's voert. Momentopname en verhaal zonder afronding. Armoede, marginale be staansmogelijkheden toegedekt met opgewektheid en een onbeperkt ta lent tot improvisatie. Het leven maakt vindingrijk in Djakarta en bij het 10de bataljon. Maar tochals zij spreken over reizen naar Nederland, gebruikt bij na ieder het woord „poelang," wat „naar huis gaan" betekent. En als een groepsfoto zal worden geschoten van een tros opgewonden kinderen, roept een plotseling opduikende vrouw, weinig tanden in veel glim lach: „Ik ben Ambonees, ik ben Am bonees. De geloofsbelijdenis blijft doorklinken, ook als de foto al lang gemaakt is. 0 Beperkte betoging Vanaf 31 oktober a.s. mogen met meer dan 100 mensen tegelijk voor het Witte Huis in Washington betogen. De maatre gel is volgens het ministerie van Bin nenlandse Zaken genomen in het be lang van de veiligheid van de presi dent. Het Witte Huis ligt slechts 60 meter van de straat af en de kans „Ik ben Ambonees", roept een tot uitbreken van geweld op straatplotseling opduikende vrouw bij is altijd aanwezig, aldus het minis- j het afscheid (zie slot van bij- terie. gaand artikel) ADVERTENTIE 't PANNEKOEKENHUYSJE anno 1907 HOLLANDSE KEUKEN menus vanaf fl. 4,- Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51. LEIDEN. Tel. 33144* LA PAZ (Reuter, AFP) De Bo liviaanse strijdkrachten weigeren partij te kiezen in het conflict tus sen president Ovando Candia en de opperbevelhebber van het leger Miranda, die zondag een poging deed de regering omver te werpen. In een verklaring zeggen de leiders van de strijdkrachten dat uit een stem ming onder bijna 360 officieren is gebleken dat het leger zowel het af treden van president Candia als dat van Miranda wil. De officieren bepaalden hun stand punt na een langdurige bijeenkomst van medestanders van de links-na- t'onalistische president en van of ficieren van het garnizoen van La Paz. dat de zijde van generaal Mi randa heeft gekozen. Waarnemers beschouwen de uitspraak als eer compromis om een burgeroorlog te vermijden. Naar verluidt proberen de officie ren tot een besluit te komen, of het :and door een junta of door een pre sident moet worden bestuurd. Een van de personen die als mogelijke opvolgers van Ovando worden ge noemd. is generaal Hugo Banzar, directeur van de militaire academie Oualberfco Villarroel in La Paz. De 55-Jarige Ovando heeft echter al laten weten dat hij zich niet za-1 storen aan de uitspraak van de officieren. Hij zei besloten te hebben generaal Miranda af te zetten. Het staatshoofd bevindt zich in het presidentiële paleis, omringd aoor de garde die hem haar steun heeft toegezegd. Ook de luchtmacht staat aan zijn kant. Een groep van 120 jonge officieren heeft de op standelingen laten weten dat zij zich vandaag moeten overgeven. President Ovando heeft /erklaard dat het volk de bron van de macht is en dat hij niet zal wijken voor een militaire staatsgreep. Hij kon digde aan over een „redelijke" tijd verkiezingen te zullen uitschrijven. Kabinet Mocht Candia er in slagen de moeilijkheden met het leger op te lossen, dat zit hij in elk gevat nog met een kabinetscrisis. Kolonel Ajo- roa die behalve minister van Bin nenlandse Zaken ook Justitie en Immigratie onder zich heeft, heeft ontslag genomen nadat jonge offi cieren een journalist die de minis ter beschuldigd had van een samen zwering bevrijdden en naar het pa- lies van Candia hadden gebracht. In La Paz werd het mogelijk geacht dat ook andere ministers aftreden en Candia een kabinet met hem trouwe militairen vormt Het echtpaar Latoelola, met een van de kinderen (zie bijgaand artikel van onze speciale ver slaggever uit Djakarta). ADVERTENTIE 450 GR. rn; VAN 99 VOOR 600 GR. VAN 129 VOOR 0 Doodstraf voor ontvoerder* Een openbare aanklager in Buenos Aires heeft gisteren de doodstraf ge- eist tegen twee 27-jarige mannen, die beschuldigt! worden van medeplich tigheid aan de ontvoering van en de moord op de Argentijnse ex-president Aramburu. Tegen een 46-jarige pries ter eiste hij acht jaar, tegen twee vrouwen resp. zeven en zes jaar. 0 Incidentjes in Dublin Presi dent Nixons auto is gisteren drie maal door Maoïsten met een ei be kogeld toen de president door de straten van de Ierse hoofdstad Du blin reed. Nixon werd niet geraakt. De eieren spatten uiteen op de voor ruit en de zijkant van de limousine. Het waren de enige incidenten van een overigens triomfantelijk bezoek aan Ierland. ADVERTENTIE VANDAAG KOPEN VANAVOND HANGEN Oen Haag Spui/Kalvermarkt Rijswijk in de Bogaard Leiden Nieuwe Rijn/Hartcsteeg BEIROET (Reuter. AFP) Het Iraakte vliegtuig met de 43 com mando-passagiers. die in Beiroet hadden willen uitstappen, is gister middag met op een na alle passa giers naar Bagdad teruggekeerd. Ten de commando's ge entoestem- ming kregen om uit te stappen, hielden zij een veiligheidsfunctiona ris van het vliegveld vast als gijze laar. Deze werd twee uur later vrij gelaten, waarna met behulp van Arabische diplomatieke ver tegen- woordigers in Beiroet met de com- mando's werd ondernandeld. 17 uur na de onverwachte aan komst van het vliegtuig steeg het toestel op. Kort voor het vertrek sprong één van de commando's uit het vliegtuig. Hij werd na een wor steling met vliegveldfunctionarissen op een landingsbaan overmeesterd J Volgens een woordvoerder van het I vliegveld zal hij op het volgende toestel naar Bagdad worden gezet, j Volgens het Libanese persbureau behoorden de commando's tot het Arabisch Bevrijdingsfront, dat ver want is metdelraakse Baath-partij De Libanese autoriteiten hadden ge weigerd hen uit te laten stappen op grond van het akkoord van Cairo van november 1969. waarin is vast gelegd dat het vliegveld van Beiroet een burgervliegveld is, dat niet door het Palestijns verzet kan worden gebruikt. De 43 commando's opereerden aan vankelijk in Libanon, maar toen de gevechten in Jordanië uitbraken, zijn ze daarheen gegaan. Nu de gevech ten daar zijn geëindigd, wilden ze weer naar Libanon terug. De Iraak- se zaakgelastigde in Beiroet heeft geprobeerd de commando's tot te rugkeer naar Bagdad te bewegen, maar naar zijn zeggen had zijn be middeling geen resultaat opgeleverd LOS ANGELES (Reuter) Hip pieleider Charles Manson, die met drie jonge vrouwen in Los Angeles terechtstaat wegens moord op het filmsterretje Sharon Tate en haar gasten, heeft gisteren een uitval ge daan naar rechter Charles Older en gedreigd hem te vermoorden. Maar een meter voor de plaats van de rechter wisten twee bewakers hem na een hevige vechtpartij te over meesteren. Kort voor Mansons aanval had rechter Older gedreigd de 35-jarige hippieleider voor de vierde keer bin nen vier dagen uit de rechtszaal te laten verwijderen wegens onder breking van het proces. Manson schreeuwde: „Ik zal u laten verwij deren als u niet ophoudt. Ik heb daarvoor een eigen maniertje". Daarop sprong hij over de tafel waaraan de verdedigers zitten en kwam met zijn hoofd op de grond terecht. Toen hij sprong, had hij in zijn rechterhand een scherp geslepen potlood. Bij het gevecht met de bewaker* schreeuwde Manson: „In naam van de christelijke rechtvaardigheid zal ik uw hoofd eraf hakken". Enkele minuten na Manson wer den de drie vrouwelijke verdachten Susan Atkins, Patricia Kr en winkel en Leslie van Houten uit de zaal verwijderd. Zij waren een lied gaan zingen waarin de woorden „ver moord hem" voorkwamen. Rechter Older staat doorlopend onder politiebewaking. 0 pjjc provincie Djakarta Raya lt ^>p het idee is gekomen n gin innen. Indonesië is het (jngerijmde mogelijkheden. TEL AVIV/WASHINGTON (AP, AFP. Reuter) De Verenigde Sta ten zetten Israël onder druk om de regering-Meir te bewegen tot hervat ting van het inleidende vredesover leg met VN-bemiddelaar Jarring. Nu door nieuwe Amerikaanse wapenhulp het resultaat van de bestandsschen dingen door Egypte zou worden ge neutraliseerd, zou het volgens de Amerikaanse opvatting voor Israël gemakkelijker worden weer aan het vredesoverleg deel te nemen. In diplomatieke kringen in Wash ington verwacht men ook dat de Is raëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban begin volgende week met leden van de Amerikaanse regering van gedachten zal wisselen over een voortzetting van het vredes initiatief van zijn Amerikaanse colle ga Rogers. Eban zal zondag spreken op een diner in Washington, waar propaganda zal worden gemaakt voor de aankoop van Israëlische obli gaties. De Verenigde Staten zijn begonn om op grootscheepse schaal het Jor daanse leger dat in de burgeroorlog met de Palestij nen ernstige schade leed op peil te brengen. Amerikaanse transportvliegtuigen landden gisteren op het Dawson-vliegveld in noord- Jordanië. Dit vliegveld hield het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina vorige maand geruime tijd bezet totdat drie gekaapte vliegtui gen werden opgeblazen. Wape De Palestijnse guerrillaleider Jas- ser Arafat heeft laten doorscheme ren. dat de strijdkrachten van Ko ning Hoessein van Jordanië tijdens de gevechten van de vorige maand in Jordanië munitie van Israël heb ben gekregen. In een vraaggesprek met het Joe goslavische persbureau Tanjoeg zegt Arafat, dat door guerrillastrijders buitgemaakte granaten Israëlische kentekenen droegen. Voorts was waargenomen, dat vrachtauto's uit Israël Jordanië binnenreden. ,,Wij weten niet wat er in die auto's zat, maar wij veronderstellen, dat de VS niet snel genoeg de verliezen van het Jordaanse leger konden goedma ken en derhalve Israël opdracht ga ven hulp te verschaffen. De Ameri kanen konden geen hulp bieden, daar guerrillastrijders het vliegveld van Amman enige tijd beheersten", aldus Arafat. De Palestijnse verzetsleider heeft ook de Amerikaanse inlichtingen dienst (CIA) ervan beschuldigd, de aanvallen van vorige maand op Pa lestijnse troepen te hebben beraamd. Volgens Ai-af at waren de Jordaanse troepen „louter belast met de uitvoe ring van het CIA-plan". Arafat zegt, dat de gebeurtenissen van vorige maand in Jordanië te vergelijken zijn met die in Vietnam. Koning Hoessein had zich in dezelfde positie geplaatst als de Zuitvietna- mese regeringsleiders. Het Parijse avondblad „France Soir" weet te melden dat een proto type van het eerste in Israël ge bouwde supersonische gevechtsvlieg tuig zijn eerste proefvlucht heeft ge maakt. De VS hebben voor Israël kredie ten tot een bedrag van 450 miljoen dollar geopend voor de aankoop van militair materieel. Dit heeft de Is raëlische radio maandagavond be kend gemaakt, zich beroepend op in lichtingen uit kringen van het minis terie van Financiën. Eerder waren er tijdens de jong ste reis van premier Golda Meir naar Amerika berichten geweest over Amerikaanse militaire hulp t.b.v. 800 tot 900 miljoen dollar voor een pe riode van twee jaar. China In het Beiroetse blad Al Horrija (de Vrijheid) van het Democratische Volksfront voor de bevrijding van Palestina wordt vandaag gemeld dat deze organisatie haar wapens niet krijgt van Irak, maar van China. Het enige wat Irak tot de bevoorrading bijdraagt is dat het de zendingen, die worden aangevoerd via de Perzische Golf» doorlaat. Het Democratische Volksfront is een extreem-linkse organisatie, extre mer nog dan die van George Habasj, het V.B.P. (Volksfront voor de Be vrijding van Palestina). Het Democratische Volksfront wordt geleid door de mao-ist Najef Hawatmech. De grootste guerrilla- organisatie en de meest gematigde. Al Fatah, kreeg ook wapens uit China, maar de twee extreme groepe ringen. die van Hwathmeh en Ha basj, beschikken ook over Chinese adviseurs. De Chinezen zouden met het sturen van wapentuig zijn begonnen op 7 augustus, toen het bestand in het Nabije Oosten, voorgesteld door de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Rogers, van kracht werd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7