K Technische School Voorhout acht op teisjes Zandplaag op boulevard in Katwijk aan Zee \euw streekschool in 1973 gereed DOOR SLECHTE HELMBEPLANTING VAN DE DVINREEP V erkeersonderzoek in de Rijnstreek Eetgewoonten veranderen G 6 OKTOBER 1970 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA IT (Door Henriëtte van der Hoeven) tHOUT „Het belangrijkste is. dat we de drempel- ferwinnen, die er bij meisjes bestaat om naar een tech- ^hool te gaan. Er hoeven er maar een paar te komen; volgt dan vanzelf wel". Dit zegt broeder Angelus, '9 r van de KTS in Voorhout, die dit jaar opnieuw gaat a vrouwelijke leerlingen aan te trekken. Vorig jaar en al een schuchtere poging in die richting gewaagd je is op niets uitgelopen. De toezegging was er wel en het er op aan kwam, voelden de meisjes toch meer treini traditioneler opleiding. Toch biedt de school ook voor vele mogelijkheden. Broeder Angelus wijst vooral op ig t/niding in de consumptieve sector: banketbakker-kok- EXPERIMENT Wet vier andere scholen in is de Voorhoutse KTS be- komen tot een algemeen 3Q t/lieve opleiding, die vier jaar Na vier jaar in deze sec- bben rondgeneusd, kunnen gen zich dan, via het leer- sel (dat op de KTS gevolgd ——én) of aan andere scholen ialiseren. AP komt duidelijk het doel nieuwe LTS naar voren: naar algemene vor- >ntwikkeling van individu- iBroeder Angelus: "We fis tegenwoordig veel meer mmmde belangstelling van de laar uitgaat. Vroeger werd ng klaargestoomd voor een kjf." en initiatief speelt hierbij rol. Vroeger leerde men ;n hoe iets gedaan moest Tu mag hij zelf ook eens ren. BREKEN sfeer van "overal iets van en zelf proberen" past het .tstekend. Dit behoeft dan ït beperkt te blijven tot de ieve sector. Op het vlak ïctronica en fijne metaalbe- liggen voor het meisje dat interesse voor heeft vele eden open. Een van de le- taalbewerking, zei zelfs te at de fijne apparatuur be- meisjes bediend zou kunnen openstelling van de LTS Isjes behoeft ieder meisje geschikt is voor mavo of minste niet naar de nijver- ol. Ze heeft de kans eens met de traditioneel vrouwe- epen. 1st van de vrouw op de LTS ieide partijen wel wat aan jagen maar broeder Ange- er het volste vertrouwen in, zonder veel spectakel zal Zijn congregatie, O.L.V. in Smarten, heeft al enige met de "dolle mina's". In zijn een technisch en een school geassosfeerd. Daar is 5 zover gegaan voor jongens 5s het zelfde rooster- aan te Gevolg naai- en kooklessen de jongens. Vooral de naai- iep bij enige heren nogal fl op: "noojt ga ik achter de naaimachine zit- ier bleek het allemaal nogal 'allen, per slot van rekening ïrvaardigen van kleding ei- en heel oud mannenberoep. Wvwil broeder Angelus echter Als ideale overgangsfase school, ziet hij een aparte meisjes in het eerste jaar. --"^nen ook enkele typisch vrou- 'akken genoeg aan bod ko ter kan dan bekeken wor- te vakken gezamenlijk zou- iien worden gegeven. komst van de meisjes doet lerares haar intrede in de roeder Angelus: "Het is be- jdat de meisjes eens met een exgenote kunnen praten." OPEN HUIS le ouders van toekomstige jjke leerlingen en de leerlin- spé .zelf een idee te geven mogelijkheden op de KTS udt men 15 december een 'Jpen huis". Er zullen dan Htryden en exposities voor de mm"tieve beroepen worden ge- Daarnaast gaat broeder An- foberen de schoolhoofden uit paving bij elkaar te krijgen om a uiteen te zetten. NIEUWE SCHOOL Riet ontwerp van de nieuwe die in 1973 gereed moet zijn, de komst van de jongedames de rekening gehouden. Zullen in de oude school met wat )ige" voorzieningen moeten at wordt in het nieuwe ge- bazllrulmschoots gecompenseerd jn er een eigen-afdeling heb- lar comfortabel "geschilderd" Imd kan worden. rkdafeuwe school komt te staan op ilumbia-terrein, waar nu de d. Iden van de KTS liggen. Op tein, dat 3ha groot is, zullen 30 lokalen en een hoofdgebouw ver rijzen. Iedere sector krijgt een eigen paviljoen en voor de buitengym wor den wat sportvelden aangelegd. Architect J.G. de Groot (Uithoorn) heeft bij zijn ontwerp bewust gebro ken met de traditie een groep werk lokalen hier en de theorielokalen daar. Theorie-en werkruimte liggen zoveel mogelijk naast elkaar, zódat de leraren nauw contact met elkaar kunnen onderhouden. Deze bouw brengt met zich mee dat alles in laagbouw wordt uitgevoerd. Alleen het hoofdgebouw, met kantoren en overblijfruimten, wordt in etages op getrokken. Met de bouw van deze nieuwe streekschool is een bedrag van f 5.000.000 gemoeid. Maquette van de nieuwe streekschool op het Columbia terrein aan de Leidse Vaart. (Door Cees Combee) KATWIJK AAN ZEE Het is momenteel heus geen pretje om met die stevige zuidwester bries gisteren werd wind kracht 7 bereikt, maar in de kustplaatsen spreekt men pas )ver storm als het windkracht 9 is over de Katwijkse bou levard en door de daarachter liggende straten te wandelen. Het stuifzand striemt het gezicht. Beter kan men, als men iets van de woelige zee met de van witte schuimkoppen voorziene golven wil zien, direct langs de waterlijn gaan wandelen. Dan heeft men minder last van het „snijdende" zand. B;j „stormgetij" Is de zee mooi Vaak onheilspellend zelfs. Steeds maar weer slaan hoge golven te plet ter op het strand. Daarom is het be grijpelijk, dat velen van „ver weg", die voor zaken in de buurt van de kust moeten zijn, even een tiental kilometers verder rijden om iet» van dat woeste geweld van de baren te zien. Ook in de weekeinden wenden velen als het stormt de „steven" naar één van de kustplaatsen. Zo'n beetje zien ze niet vaak. Vooral niet als me tijdens het badseizoen aan de kust vertoeft. De mensen in de badplaatsen zijn echter niet zo heel erg gelukkig met die zandstormen, die bijvoorbeeld op de Katwijkse boulevard en zelfs in de Princestraat. heel ver in de Voor straat, grote zandhopen veroorzaken. De mensen van „gemeentewerken", hebben dagwerk om dat zand te ruimen. Als de storm een paar da gen aanhoudt, dan heeft men er zelfs dagwerk aan. Nog maar nauwelijks heeft men het op hopen gewaaide, zand met vrachtauto's afgevoerd of, er vormen zich al weer van die „klei ne duintjes". Lasti ïger Nog lastiger is, dat het fijne zand door de kieren van deuren en ramen In Essen werd een internationa le marathon gehouden. Jack Smits uit Ter Aar nam hieraan deel en ein digde op de zevende plaats, maar als eerste veteraan. Ondanks de har de wind maakte hij de fantastische tijd van 2.39.01. Met deze tijd staat hij op de Nederlandse ranglijst van dit jaar op de zevende plaats. de huizen van de woningen binnen dringt. Men moet her de Boulevard bewoners maar eens over horen spre ken. Bovendien is het (met het zout) zeer nadelig voor het schilderwerk van de woningen. Dat zand is schuurpapier gelijk. Maar dan overal elders moe ten de huiseigenaren van de wo ningen direct aan de Boulevard hun huizen laten verven. En.dat kost heel wat geld. Het Katwijkse gemeentebestuur doet wat mogelijk is om deze stuif- zandoverlast tot een minimum te beperken. Aan de voet van de afrit ten van de boulevard naar het, strand zijn houten hekken geplaatst, om het zand te keren. Dat helpt wel. Toch is het zo. dat die zandplaag, niet in de allereerste plaats wordt veroorzaakt door het zand van het strand. Belangrijkste oorzaak is de duin- reep. Op vele plaatsen is deze niet intensief met helm beplant Men kan als men er langs loopt vele gro te kale plekken ontdekken, waar geen helmpje meer opzit. Werkers van de gemeente zijn hier en daar wel bezig met het aanbrengen van een nieuwe helmbeplanting, doch men kan on mogelijk overal tegelijk zijn. RIJNSTREEK In de periode j van 8 oktober tot ongeveer 30 okto- bbr zal in een deel van de Rijnstreeh een groot verkeersonderzoek plaats vinden. Dit onderzoek wordt gehou den door de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland. Het is de bedoeling de samenhaiv* gen te onderzoeken tussen het ver» keer in de streek en de sociaal-eco nomische kenmerken van deze streek. Mede op basis van deze uitkomsten van het verkeersonderzoek zullen prognoses worden opgesteld over het wegverkeer, het openbaar vervoer en het goederenvervoer. Deze prognose» zullen worden gebruikt voor de toe komstige planologische ontwikkeling van woonplaatsen, arbeidsplaatsen en recreatiegebieden in de streek. Het eigenlijke verkeersonderzoek strekt zich uit over de gemeenten Ter Aar. Alkemade, Alphen a/d RU'n, Bodegraven, Boskoop, Hazerswoude, I Koudekerk, Leimuiden, Nieuwkoop, j Nieuwveen, RUnsaterwoude, Woer den, Woubrugge en Zevenhoven. Het onderzoek omvat: a. Telling en ondervraging van op straat aan komende en vertrekkende automo bilisten, bromfietsers en fietsers; U, Het tellen bij bushalten van in- en uitstappende reizigers. De instap pende reizigers zullen worden geën quêteerd; c. Telling en ondervraging van aankomende en vertrekkende automobilisten e.d. bij grote bedreven en andere verkeersaantrekkende ob- I jecten; d. Een parkeeronderzoek naar opnamecapaciteit en bezetting van de op het ogenblik beschikbare par- I keergelegenheid. j Er is voor deze straatenquète-on- I derzoekmethode gekozen om het ver keer niet onderweg voor ondervra ging op te houden met alle daaraan verbonden nadelen en ongemak. Ver stoppingen, tengevolge van afzettin gen ten behoeve van enquêtes, wor den hierdoor volledig vermeden. De medewerking van de ondervraagden zal dus pas worden ingeroepen op het moment dat hij zijn rit begint of be ëindigt. Dit heeft tevens het voor deel, dat er nauwelijks sprake is van tijdverlies voor de betrokkene. ALPHEN AAN DEN RIJN Op initiatief van de Nederlandse Hart stichting -is gisteravond in de zaal van de Salvatorikerk een voorlich tingsavond gehouden. Hiervoor bestond grote belangstelling. Een duidelijk bewij6 dat men zich steeds meer bewust wordt van het grote gevaar, dat de toename van het aantal hart- en vaatziekten in ons land voor de volksgezondheid vormt. Namens de Nederlandse Hartstich ting sprak de heer H. Kloosterman Van Wijk uit Zaandam een wel komstwoord. Daarna gaf de heer Kloosterman Van Wijk een uiteen zetting van het werk van de Neder landse Hartstichting waarbij hij er op wees, dat per jaar zo'n 47.000 ge vallen van hart- en vaatziekten in ons land worden behandeld. De heer P. Wijnmalen, arts in Al phen aan den Rijn, gaf aan de hand van een serie dia's een uiteenzetting wat hart- en vaatziekten feitelijk voor de mens betekenen, hoe men dit kan voorkomen en hoe te behan delen. Hij maakte duidelijk dat het vooral de voedingsgewoonte is die het hem doet. „Wij moeten beslist min der eten en meer aan beweging doen". Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd na de pauze dankbaar gebruik gemaakt. Üfe- .SmÉ 'i*m. De zandplaag xbordt veroor- i van ie duinreep in Katwijk aan i wensen overlaat, zaakt doordat op vele plaatsen I Zee de helmbeplanting veel te I Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk aan Zee Aanplant In de omgeving van het Vuurtoren plein (waar het zee- en zonnebad zomers altijd staat) heeft men bij voorbeeld nieuwe helm aangeplant, doch lang niet overal is men nog ge weest. Er wordt wel aan gewerkt. Op dit moment zitten de Boulevardbewo ners echter met dat verveleden stuif zand. Opvallend is, dat men in Noordwijk, lang niet zoveel zandoverlast heeft. Natuurlijk zijn die verstuivingen niet te voorkomen, maar het komt ons voor, dat daar de helm dichter tegen elkaar wordt gezet en dat men eer der begint de zwakke plekken te voor Izien. Misschien kunnen de Katwijk- Van 8 tot 12 oktober wordt in Hamburg de tentoonstelling „Schiff und Maschine international" gehou den. Meer dan 300 exposanten uit 14 landen geven daar in grote verschei denheid een beeld van de huidige stand van de scheepstechiek. Voor de visserij is onder meer belangrijk het geen getoond wordt op het gebied van koelen en vriezen. Het laboratorium van het Cana dese instituut voor visserijonderzoek In Halifax (Nova Scotiaheeft een goedkoop geconcentreerd viselwit ontwikkeld. Met de commerciële pro- duktie is in de afgelopen maanden een begin gemaakt. Het meel wordt tegen een prijs van 35 dollarcents per pond op de markt gebracht. WEERRAPPORTEN se gemeentebestuurders ook eens overwegen eerder iets aan deze helm affaire te doen! Prachtig De mensen-van-buiten kijken ech ter niet zo nauw. Ze vinden die ru we zee alleen maar prachtig en ne men dat zand op de koop toe. Ook de strandjutters mogen zo'n windje wel. Het komt nogal eens voor. dat ze let» waardevols vinden, dat onder het zand verborgen heeft gelègen, doch dat door de wind vrij is komen te liggen. Voor de vissers is die wind alleen maar nadeel. Ze kunnen door de hui zenhoge golven geen net uitwerpen en moeten dus liggen te „ste ken" De kustvissers komen zelfs he lemaal de havens niet uit, want be halve dat het niet verantwoord is, kan men ook niet» vangen. Doodge woon omdat men aan boord van het Een eenzame „jutter" zoekt het strand aj o/ hij nog iets van zijn gading kan vinden. Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk aan Zee slingerende schip niets kan uitrich ten. Vandaar ook, dat er gisteren in KatwUk nogal wat vissers thuis wa ren. Ook hen kon men waarnemen op de boulevard. Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan en de zee trekt hen steeds. a a S 5 V i (CM rt s C Amsterdam zwaar bew 16 13 0.5 De Bilt zwaar bew. 15 13 0 Deelen zwaar bew. 15 13 0.4 Eelde half bew 16 12 0.1 Eindhoven zwaar bew. 16 14 0 Den Helder regen 17 12 Luchth. R'dam motregen 16 13 0 5 Twente zwaar bew 14 13 1 Vlisslngen regen 15 13 n.4 Zuld-Llmburg zwaar bew. 14 12 0 Aberdeen licht bew 14 6 0 Athene onbewolkt 22 14 0 Barcelona half bew. 25 16 0 Belgrado licht bew. 25 9 0 Berlijn' geh. bew. 16 12 4 Bordeaux. mist 25 10 0 Brussel geh. bew. 14 13 0 Frankfort geh. bew. 16 9 0 Genève mist 18 4 0 Grenoble onbewolkt 20 8 0 Helsinki licht bew. 7 -4 0 Innsbruck mist 15 6 2 Kopenhagen geh. bew. 15 13 2 Lissabon licht bew 28 15 0 Locarno licht bew. 21 6 0 Londen geh. bew. 18 9 3 Luxemburg geh. bew. 12 10 02 Madrid onbewolkt 26 7 0 Malaga onbewolkt 26 16 O Mallorca licht bew 24 13 O München onbewolkt 15 14 0 1 Nice zwaar bew. 21 13 0 Oslo zwaar bew. 10 8 11 Farlis zwaar bew. 16 12 0 Parijs zwaar bew. 16 12 O Rome licht bew. 24 11 0 Stockholm motregen 11 8 2 Wenen onbewolkt 16 8 14 Ztirlch mist 18 6 02

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11