411e macht in Egypte in handen van Soeharto ontslaat zestig generaals Koud bak ijkamerlje? rrico Pompidou, bevreesd voor Duitse invloed, naar de Sowjet-Unie Hongkonggaarkeuken voor Chinees nieuws HALF MILJOEN SOLDATEN OP STRATEGISCHE PUNTEN weekend want er liggen weer >EDE BANEN in uw brievenbus! Chinese leider Tsjen Po-ta op de feesten in Peking afwezig SCDimplex Ook voor schilders 400 gulden Leiden ontzet POLITIEKE SCHEMER IN HET MIDDEN-OOSTEN H Ie vogelvlucht Vrouw wordt in ambt nog steeds geweerd ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 PAGINA 9 JONDEN, CAIRO, BEIROET, AMMAN, TEL AVIV (Reuter, AP, AFP, pA) Volgens Britse persinformaties uit Cairo heeft het Egyptische per alle macht aan zich getrokken in opdracht van de opvolgers van esident Nasser. De politie heeft al grote groepen anti-Nassergezinde tremisten opgepakt. Tijdens de begrafenis van Nasser was een half mil- en soldaten, waaronder enige tankregimenten, op strategische punten ♦gesteld om de controle van het regime over Alexandrië en steden in de Ijldelta te verstevigen. Gesprekken in Cairo pe Sowjetrussische premier Kosi- p heeft gisteren in Cairo verdere eprekingen gevoerd met de Egyp- |che leideis. Hij ontmoette eerst iarnemend president Anwar Sa- ,t, die blijkbaar was hersteld van hartaanval die hem de dag tevo- n bij de begrafenis van Nasser zou jbben getroffen. Vervolgens sprak jsigin met enige ministers en an- leidinggevende figuren in Egyp- pe vertegenwoordiger van presi- tnt Nixon bij de begrafenis van isser, Elliot Richardson is even ts voor besprekingen in Cairo ge- 5ven. Hy sprak een uur met de jyptische minister van Buitenland- Zaken en zou volgens welingelich- kringen nog een ontmoeting heb- jn mei waarnemend president An- tr Sacat. Een ander lid van de Ame caan.« delegatie, ambassadeur Ihn VIcCloy, heeft vrijdagochtend in ortmoeting gehad met de Egyp- iche minister van Oorlog, Moham- ed .^awzi. Over de onderwerpen in ie besprekingen werden geen «drielingen gedaan. Jarring in Moskou Intussen heeft VN-bemiddelaar dr. innar Jarring zijn pogingen om bde in het Midden-Oosten te be- rkstelligen opnieuw opgeschort, zo ird gisteren in diplomatieke kringen de Verenigde Naties gezegd- Jar ig keert terug naar Moskou waar ambassadeur van Zweden is. De sprekingen begonnen 25 augustus op basis van het plan van de Ame rikaanse minister van Buitenland se Zaken Rogers maar raakten vrij wel meteen in het slop na Israëls beschuldigingen over de verplaatsing door Egypte van luchtdoelraket ten naar het Suezkanaal. Is raël weigert verdere besprekingen zolang de wapens niet worden te ruggehaald maar Egypte ontkent be standsschendingen te hebben ge pleegd en beschuldigt op zyn beurt Israël. De dood van president Nas ser heeft de kwestie dusdanig verder gecompliceerd dat men voortzetting op het ogenblik kansloos acht. Rust in Jordanië De eerste fase van de overeen komst van Cairo inzake herstel van de orde en rust in Jordanië is thans beëindigd. De commissie die belast is met het toezicht op de naleving van het bestand in de Jordaanse hoofd stad heeft gisteren via radio-Amman meegedeeld, dat leger en comman do's overeengekomen zyn zich uit de stad terug te trekken. Zowel in de hoofdstad als in het noorden van het land is de orde hersteld. Beide par tyen zullen onmiddellyk de weder zijdse gevangenen in vrijheid stellen. De minister van Voorlichting van de nieuwe Jordaanse regering, ma joor Adnan Aboe Odech, heeft be kendgemaakt, dat zij slechts één Arabische guerrillabeweging zal er kennen, de gematigde Al Fatah van Jasser Arafat. „Wij gaan niemand onderdrukken, maar willen alleen DJAKARTA (GPD) In Dja- rta is gisteren officieel bekend maakt, dat zestig generaals van »t Indonesische leger met pen- [>en zullen gaan, onder wie de jliekoning" generaal Ibnoe Soe- Iwo, die nu al maanden lang lor de Indonesische pers onder iur wordt genomen in verband pt enkele corruptie-schandalen. !,Men moet wel bedenken, dat het ponesische leger al aardig top- par is, met zijn 350400 generaals et juiste aantal schijnt niemand te pen) en dat het inderdaad tijd ird dat er eens flink het mes in rd gezet", aldus een hooggeplaatste Öitair, in dit geval nu eens niet een peraal. Dezelfde bron wist tevens te [melden, dat het hierbij niet zal jven en dat het zeer wel mogelijk l zijn dat in de komende maan- ti nog ongeveer 150 generaals met hsioen naar huis zullen worden ge- iurd. Dit allemaal in het kader van plannen om de strijdmacht van B.esië tot eeri dragelijk econo- niveau terug te brengen, wat le verbeterde veiligheidssituatie tl de laatste tijd wel degelijk moge- Fis' ta de toekomst zal de nadruk wor- n gelegd op de politiële taak van t leger, terwijl een verbeterde mo- ïteit het mogelijk moet maken om &ciaal daarvoor opgeleide troepen il naar eventuele „moeilijke" ge lden te vervoeren. 'Moeilijke" gebieden zijn nog steeds tó-Sumatra, midden-Java, bepaal- streken in oost-Java, West-Irian noord- en oost-Borneo. Het noor- p van Celebes wordt genoemd als filtratiegebied van de in de Philip - |nen opererende Hoek-balahap wnmunistisch) Een andere bron meent, dat presi- ht Soeharto het al te militaire ka- kter van zijn bewind wil vermin- ren in verband met de komende pi-besprekingen", waar zijn bur-# r-adviseurs een buitengewoon hard vecht zullen moeten voeren om hun hvraag van drie miljard gulden or 1971 aan ontwikkelingshulp ver- Larbaar te maken. ADVERTENTIE PEKING, MOSKOU (AFP, AP) Tsjen Po-ta, een van de vijf groten van de Chinese hiërarchie, is zeer opvallend de afwezige geweest bij de plechtigheden in Peking ter gelegen heid van de 21ste verjaardag van de Chinese volksrepubliek. Tsjen Po-ta was noch aanwezig op het banket dat woensdag door premier Tsjoe En-Iai gegeven werd, noch by de massaby- eenkomsten en by de parade die op het Tien An-men-plein werd gehow- den in tegenwoordigheid van voor zitter Mao en de voornaamste Chi nese leiders. Zyn naam ontbrak ook op alle lasten van de manifestaties die aan de pers werden overhandigd. Tsjen Po-ta, Kang Sjeng en Tsjoe En-lai zijn de drie Chinese politici die samen met Mao Tse-toeng en vi ce-president Lin Piao het permanen te comité van het politieke bureau van de partij vormen en dus de macht in China bezitten. De laatste keer dat Tsjen Po-ta officieel in het openbaar optrad was tijdens een grote manifestatie op 1 augustus ter gelegenheid van de 43ste verjaardag van de oprichting van het volksbe vrijdingsleger. Hij was toen ook sa men met Tsjoe En-lai en Kang Sjeng aanwezig op een receptie van het ministerie van Defensie. De eerste keer dat hy op de lijst van officiële personen ontbrak was tijdens de bij eenkomst van de communistische party tussen 23 augustus en 6 sep tember. Waarnemers, die nu al rekening houden met een definitieve verdwij ning van Tsjen Po-ta, hechten daar bijzonder veel belang aan, temeer daar hijeen van de markantste fi guren van de actieve periode van de culturele revolutie was. HU kwam in augustus 1966 aan de top van de Chi nese hiërarchie en werd toen belast met de leiding van de „Groep van de culturele revolutie." De Sowjet-Unie heeft in een bood schap ter gelegenheid van de 21ste verjaardag van de volksrepubliek China opgeroepen tot herstel van de vriendschap. De boodschap herhaal de de vaak uitgesproken wens tot normalisering van de verhouding met China. Het telegram was gericht aan de „voorzitter van de volksrepu bliek China," maar noemde partij- voorzatter Mao Tse-toeng niet bij naam. Het telegram vraagt „om het her stel van de goede betrekkingen van nabuurschap en vriendschap tussen de volkeren van Rusland, en China en het bundelen van hun strijd te gen de krachten van imperialisme, .reactie en oorlog." Laird in Athene De Amerikaan- e minister van Defensie Meivin Lalrd is gisteren in Grieken land aangekomen voor besprekingen over defensie-aangelegenheden met Griekse autoriteiten. Het is voor het eerst sedert de staatsgreep van de kolonels in 1967 dat een Amerikaan se minister Griekenland bezoekt. Onder presidentieel gezag De grootste deelstaat van India, Oettar Pradesj, is gisteren onder gezag van de president van de republiek ge plaatst. Er heerst een regeringscri sis in Oettar Pradesj. De premier weigert af te treden, zoals door de gouverneur is geëist. Vliegtuig verongelukt In de Amerikaanse staat Colorado is gis teren een vliegtuig met een „foot- ball"-ploeg van de universiteit van Wichita aan boord tegen een berg gevolgen. Van de 44 inzittenden (vier bemanningsleden en 50 studenten) overleefden er 12 het ongeluk. Int. Astronautencongres Het 21ste internationale astronautencon gres, dat van 4 tot 10 oktober in Konstanz wordt gehouden, zal bijge woond worden door bijna duizend deelnemers uit dertig landen. De be manning van de Apollo-13 (James Lovell, John Swigert en Fred Hai- se) alsmede de vooraanstaande Ame rikaanse raketdeskundige Werner von Braun zijn van de partij. Uit weikek osmonauten de vijfkoppige delegatie van de Sowjet-Unie, onder leiding van „de vader van de spoet niks", Leonid Sedow, zal bestaan,, is nog niet bekend, ADVERTENTIE Voor baby is alleen het beste goed genoeg: een DIMPLEX radiator (elektrisch, oliegevuld). De thermostaat zorgt voor een konstante èn gezonde warmtegeen zuurstof verbruik, geen gassen! Absoluut veilig. Vraag dokumentatie bij uw elektrohandelaar of bij Nerim N. V. Korte Kalkhaven 9, Dordrecht. Tel: 01850-42311 maar iets te maken hebben met de Fatah", aldus de 37-Jarige voor malige officier van de Jordaanse in lichtingendienst Hij opperde, dat alle andere organisaties zich nu maar by de Fatah moesten aan sluiten. De regering is niet tegen de Pales tijnse guerrillastrijders, zei de mi nister, maar tegen chaos en wan orde. De strijd in Jordanië gaat dan ook tussen de regering en de marxistische verzetsgroepen „die de Palestynen als dekmantel gebruiken voor eigen politieke doeleinden. Als die spreken over een nationalistische regering dan bedoelen zij een mar xistische", aldus de minister. ADVERTENTIE niet vergeten... Frico eten Deze heer is oud-president LBJ Johnson van de Verenigde Staten. Zijn haar heeft hij laten groeien en hij is veel grijzer dan in Washington. Hij sprak bij de opening van het naar hem ver noemde staatspark in Texas. UTRECHT (ANP) Werkgevers- en werknemers-vertegenwoordigers hebben vrijdagmiddag in Utrecht overeenstemming bereikt over een extra uitkering van f.400.voor de ruim 30.000 schilders in ons land. De regeling voor de uitkering is analoog aan die voor de overige werknemers china krygen alleën dat te zien. wat HONGKONG (GPD) Zoals het Chinese keizerryk zich met een ste nen muur van de buitenwereld der barbaren afsloot, heeft het moderne China een onzichtbare muur van stil zwijgen en geheimhouding opgetrok ken om de vreemdelingen in onwe tendheid te houden over wat zich werkelyk afspeelt in dit land van 700 miljoen mensen. In China wonen maar een paar buitenlanders en dan nog vrijwel uitsluitend in Peking, waar ze een meer of minder geïso leerd bestaan leiden. Bezoekers aan in de bouwnyverheid. De werkgevers in het schildersbe drijf hebben na de overeenkomst aan gekondigd dat zy omtrent de uitvoe ring van de regeling, met name de financiering, hun leden op zeer korte termijn nader zullen Informeren. MOSKOU AP) De Franse presi dent Pompidou zal de volgende week een officieel bezoek aan de Sowjet- Unie brengen, dat zeven dagen zal duren. Dinsdag komen de heer en me vrouw Pompidou in Moskou aan. Zy zullen ook een reis door het land maken, waarby een afstand zal wor den afgelegd van 4.500 kilometer. De eerste drie dagen zyn gewyd aan be sprekingen met de hoogste regerings leiders, het by wonen van een opera voorstelling en het deelnemen aan ontvangsten. Vrijdag vertrekken de gasten naar de wetenschappelyk gemeenschap te Nowosibirsk en naar de steden Tasj- kent en Samarkand. Pompidou zou zich zorgen maken over de toegenomen Westduitse in vloed in Moskou na de ondertekening van het niet-aanvalsverdrag in augustus jl. Onder president De Gaulle speelde Frankryk de eerste viool by de toenadering tussen Oost en West. De Gaulle bezocht de Sow jet-Unie in 1966. In Moskou zyn ve len intussen de mening toegedaan, dat bondskanselier Brandt De Gaulle is opgevolgd als de belangrijkste con tactman van Moskou met West- Europa. Verder steekt het de Fransen erg, dat West-Duitsland van alle West- europese landen de grootste handel met de Sowjet-Unie heeft. Intussen heeft de Sowjetrussische vice-premier Wladimir Kirillin de Fransen reeds verzekerd dat het streven van zijn land om de betrek kingen met Frankryk uit te breiden „permanent" is. Hy zei dit nadat een vergadering van de Russisch-Franse commissie van samenwerking had be sloten, dat de Franse Renault-fabrie- ken een leidende rol zouden spelen by de voorgenomen bouw van een ge weldige fabriek in de Sowjet-Unie met een jaarproduktie van 150.000 vrachtwagens. Er wordt nog onder handeld met Renault en de West duitse Daimler-Benz over deelneming in dit project. Pompidou zou ook geprikkeld zyn, dat Moskou hem niet voldoende op de hoogte heeft gehouden van de on derhandelingen met West-Duitsland en by het overleg over het Nabye Oosten. de Chinezen willen laten zien. Daar om is de enclave Hongkong zo'n be langrijke „uitkyktoren" voor al die sinologen, diplomaten en andere waarnemers, die op alle mogelyke manieren proberen over de mum- heen te kyken. Dat wil zeggen voor zover die experts niet uit Rusland of andere oostblokstaten komen, want de Engelse machthebbers in Hong kong hanteren een sterk op het wes ten gericht toelatingsbeleid. Onder de zozeer in China geïnte resseerde waarnemers bevinden zich ervaren diplomaten, wetenschaps mensen, journalisten en agenten van alle mogelyke inlichtingendiensten. Hun meeste tyd gaat op aan het le zen van het materiaal uit en over China, dat elke dag in overstelpende hoeveelheden wordt verspreid. Door tussen de regels door te lezen pro beren zy de antwoorden te vinden op de vragen, waarvoor Peking hen voortdurend plaatst. De sinologen en anderen die de Chinese taal beheer sen worstelen zich door de Chinese kranten, welke via illegale kanalen Hongkong worden binnengebracht. De anderen missen daar niet teveel aan, want het Amerikaanse consu laat in Hongkong vertaalt vrijwel alle Chinese publikaties in het En gels, dagwerk voor een reusachtige afdeling van experts, vertalers en personeel van de afluisterappara tuur. Deze diplomatieke staf ver zorgt overzichten als Survey of Chi na Maihland Press. Chinese maga zines en background, waarin ook de inhoud van regionole dagbladen en vakliteratuur wordt opgenomen, let- terlyk, zonder commentaar. Andere Amerikaanse publikaties in Hong kong zyn meer beschouwend, zoals het gerenommeerde blad Current Scene, waarin elke keer een bepaald thema wordt uitgewerkt, by voor beeld „Lin Piao en de culturele re volutie." "et is niet waarschynlyk, dat Egypte op korte termyn on der leiding van een nieuwe „rais" zal staan. De titel „rais", men geling van „held", „vader" en „grote leider", gold slechts voor Nasser. Al leen reeds het feit, dat er in zyn schaduw geen enkele krachtige fi guur kon opgroeien, wyst in andere richting. Wat er op het terrein van de Egyptisch politiek na het verdwy- nen van Nasser is overgebleven, is slechts „klein gewas" en alleen een wonderboom van Jona" zou in korte tyd tot de hoogte kunnen groeien, die Nasser op betrekkelyk jeugdige leeftyd had weten te bereiken. In elk geval had de overleden president één groot voordeel op ieder, die hem zal opvolgen: een lange periode van leiderschap, waardoor hy een gezag had verworven, dat hem zelfs in staat stelde besluiten te nemen die van anderen moeiiyk of in het ge heel niet aanvaard zouden worden. Het is dus niet ondenkbaar, dat Egypte thans een tydvak van ogen- schynlyke stilte op politiek gebied tegemoet gaat. Ogenschynlyk, want achter de schermen zal zich dan toch een machtsstrijd gaan afspelen, waarvan het resultaat pas later tot uiting zal komen door het naar vo ren treden van een nieuwe krachtige figuur. Tot zolang zal Israël „in de luwte" kunnen zitten. In dat buur land verwacht men echter geen op zienbarende verbetering in de ver standhouding met de Egyptenaren. Men herinnert zich daar maar al te goed, dat de val van Koning Faroek vele leidende figuren in Israël ver leidde tot een optimisme, dat al spoe dig allerminst gerechtvaardigd bleek. Zelfs een figuur als Ben Goerion verwachtte toen een spoedige en be vredigende regeling van de geschil len, een verwachting die achteraf geen enkele grond bleek te hebben. Toch is er één factor, die voorlopig enige nlatiging doet vermoeden: het gevoel van oorlogsmoeheid aan beide ren treden van vice-president Anwar Sadat, de voorlopige opvolger van Nasser. De omstandigheid echter dat Sadat by de begrafenis van Nas ser een hartaanval heeft gehad, doet de vraag rijzen of die voorspelling wel in vervulling zal gaan. zyden. Zowel in Egypte als in Israël beseffen velen, dat de bestaande toe stand van eindeloze gevechten aan het Suezkanaal niet kan voortduren. Het dilemma spitst zich toe: öf een, nieuwe grote oorlog óf een akkoord- met-compromissen. Het zou overi gens niet verstandig zyn de toestand in het Midden-Oosten alleen te be kijken als een kwestie tussen Cairo en Tel Aviv. Behalve de super-mo- gendheden Amerika en Sowjet-Rus land spelen vanzelfsprekend ook de omringende landen een rol. waarby voornamelyk gedacht moet worden aan Jordanië, Syrië en Irak en ze- ker ook de Palestynse guerrillastry- ders niet vergeten mogen worden. Het is de vraag of de nieuwe leiding in Egypte in staat zal zyn by nieuwe wry vingen een mate van invloed uit te oefenen die enigszins vergeleken kan worden met die van de „rais". Terecht onderstreepte de Parijse ..Fi garo" dezer dagen, dat Nasser iemand van werkelyk internationaal ge zag in de Arabische wereld. „Wat er zich in het Midden-Oosten ook af speelde, dadelyk richtten de blikken zich naar Cairo". In feite komt de toestand dus hierop neer, dat de Egyptische hoofdstad dank zy het jarenlange grote gezag van Nasser een belangrijk politiek centrum biyft zonder dat het op dit ogenblik dui delijk is wie de drager van het nieu we gezag zal worden. Deskundige waarnemers voorzien een machts strijd tussen de pro-Russische leider van de Arabische Socialistische Unie, All Sabri, en de pro-Westerse Za- kariah Mohieddin, Nassers vroegere chef van de inlichtingendienst. Het duel zou dan leiden tot het naar vo- die begrip hebben voor de militaire Wel niemand zal zich verbaasd hebben over de spoed waar mee de Sowjetrussische pre mier Kosigin zich na de dood van Nasser naar Cairo heeft begeven. De belangen van de Sowjet-Unie in Egypte zyn immers van een zodanige omvang, dat alleen een figuur van het eerste plan het Kremlin by de begrafenis kon vertegenwoordigen. Opmerkeiyk was, dat president Nixon noch de Joegoslavische leider Tito de laatstgenoemde al jaren een po litieke vriend van zyn mede-neutra- list Nasser de plechtigheden heb ben by gewoond, hoewel zy in de on- middeliyke nabyheid van Egypte ver toefden. Wait hen tot dat besluit heeft gebracht is niet duideiyk ge worden: geen van beiden heeft daar rechtstreeks of zydelings een verkla ring voor gegeven. Mogelyk hebben zy overwogen, dat intrigerende afwe zigheid van groter betekenis kan zyn dan aanwezigheid temidden van po litieke concurrenten. Hoe dit zy, de Russen zullen zich thans tot het ui terste inspannen om hun invloed te continueren. Premier Kosigin heeft al van de gelegenheid gebruik ge maakt een boodschop tot het Egypti sche volk te richten, waarin hy na mens regering en party In Moskou de verzekering gaf van „de voortdu rende bescherming van de Arabische volkeren in hun gerechtvaardigde stryd tegen het imperialisme, voor de versterking van hun onafhankeiyk- heid en ter verhoging van hun ver dedigingskracht". De Egyptenaren, en politieke afhankelykheid van hun land tegenover de Sowjet-Unie, zul len die uitspraak wel niet zonder sar casme hebben ontvangen. Opmerke iyk was overigens, dat Kosigin het niet by die dubieuze toezegging van steun heeft gelaten. Hy liet de ver wachting doorschemeren, dat de nieuwe leider van Egypte het vredes- plan-Rogers voor het Midden-Oosten zal kunnen aanvaarden, juist zoals dit was gedaan door president Nasser. „Myn land", aldus de Sow jetrussische premier, „wenst de vrede in het Midden-Oosten te bestendi gen", waaraan hy, min of meer drei gend toevoegde: „Laat niemand onze bedoelingen misverstaan". Byzonder duideiyk waren die laatste woorden niet. Vermoedelyk waren ze zowel aan het adres van Israël als aan dat van de Arabieren gericht. In elk ge val wenst Moskou voortzetting van de verwezeniyking van het pla n-Ro- gers. Met andere woorden: Nasser is dood. maar zyn politiek gaat verder. Het spreekt vanzelf, dat dit óók in houdt: de invloed van het Kremlin in Egypte, zowel economisch als mi litair, zal niet mogen verminderen. Anderzyds zal de Sowjet-Unie er uit dien hoofde geen voordeel in zien, dat Israël van de politieke kaart ver- dwynt, in de eerste plaats omdat dit tot een rechtstreekse confrontatie met de Amerikanen zou leiden, maar in de tweede plaats ook omdat het voortbestaan van Israël het Kremlin een duideiyk motief in handen geeft om zyn invloed in Cairo niet alleen te bestendigen maar ook uit te brei den. Hoe cryptisch de uitspraken van Kosigin hier en daar mogen zyn, ze ker is wel, dat Sowjet-Rusland geen verandering wenst van de ontwikke ling, die zich vóór Nassers overly- den bezig was te voltrekken. Mos- kou's standpunt is duideiyk. De vraag is of de toekomstige leiding van het land aan de Nyi zich daar volledig achter zal plaatsen. Rl. Pater Een pater van de Jezuïeten geeft met meer of minder succes China News Analyses uit. waarin domweg alles aan de orde komt. van varkens pest tot filosofie. Het Union Re search Institute verzongt achter grondinformatie over China en de twee universiteiten van Hongkong verschaffen wetenschappeiyke ana lyses. Of dit alles nog niet genoeg is, verschynen er Engelse en nationa- listisch-Chinese bladen, waarvan met name de laatste nogal gekleurd zyn. Nog twyfelachtiger zyn de acti viteiten van kleine, vaak één-mansin stanties. die een graantje proberen mee te pikken in de stroom van voorlichting over China. Hieruit biykt dat het met de hoe veelheid informatie over China in Hongkong wel goed gesteld is, maar met de kwaliteit vooral op het punt van de objectiviteit ligt het anders. Vaak worden uit Chinese kranten of andere publikaties maar een paar zinnen gelicht, die. uit hun verband gerukt, een ongunstig beeld opleveren. De nationalistisch-Chinese bladen bevatten zonder uitzondering anti-communistische propaganda en zyn voor de serieuze waarnemer on bruikbaar. Op Formosa is men wel goed op de hoogte van wat er op het vasteland gebeurt, maar de agenten van Tsjang Kai Sjek geven er de voorkeur aan uit de lucht gegrepen geruchten te verspreiden, waar meer dan eens een waarnemer is in getrapt. Nieuw China Maar ook Mao's aanhangers zitten niet stil in Hongkong en dragen het hunne by aan de nieuwsvoorziening. Het persbureau Nieuw China heeft een grote vestiging in deze stad en verspreidt onder meer een nieuws bulletin in het Engels, dat echter niet naar alle waarnemers wordt gestuurd. Daarnaast heeft de recht geaarde China-expert Peking Re- view, China Reconstructs en Chine se Literature op zyn bureau liggen. Zeer bruikbaar is ook de Engelstali ge weekeditie van Ta Kung Pao, het dagblad van de communistische par ty in Hongkong. Elke (Hongkong)Chinees kan le gaal naar de aangrenzende Chinese provincie Kwantoeng reizen en om gekeerd. Maar de Chinezen die uit Kwantoeng naar Hongkong komen, behoren tot de anonieme massa, waarmee de waarnemer nauweiyks contact kan maken. En als hy toe vallig een spraakzame bewoner van Mao's ryk treft, zal die in de regel alleen vertellen wat zyn westeiyke gesprekspartner volgens hem graag hoort. CHRISTIAN ROLL GENEVE (AP) De vrouw wordt nog steeds uit de kerkelijke ambten geweerd, omdat de tradi tionalisten nog steeds met de meest macht bekleed zijn, zo )lijkt uit een internationaal on- ierzoek. De Wereldraad van Kerken ls vla een onderzek, dat werd ingesteld by 30 functionarissen van 22 kerkge nootschappen. aa n de weet geko men, dat, hoewel 70 kerkgenoot schappen yrouwen tot geesteiyke ambten toelaten", er een zekere te rughoudendheid bestaat om vrouwen op te nemen in de bestuursorganen van kerkgenootschappen". „Kwesties over de toelating tot geesteiyke ambten worden nog steeds vrywel uitsluitend behandeld door diegenen, die van oudsher gezag hebbende functies in de kerk bekle den", aldus ls de conclusie. De grote kwestie is nog steeds: „Is de kerk werkelyk bereid een einde te maken aan hecht veran kerde machtposities om het gehele volk van God te doen deelnemen aan de ontdekking van nieuwe vormen van gehoorzaamheid en aan de amb ten, die nodig zyn om daaraan uiting te geven?".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9