voor NATTE VOORAVOND VAN 3 OKTOBER Erepenning mej. dr. A. M. M. Smit 3 OKTOBER INBEELD Fellini-avond Tempel van Taffeh 1 ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 LFTDSCH DAGBLAD PAGINA l Foto's LD/Holvast LEIDEN .Draaien, altijd maar draaien Onder dit mot to is Leidens feestdag-bij-uitstek begonnen, Leidens Ontzet, 3 ok tober. Draaien, altijd maar draai en, maar we gaan niet naar de haaien. Wel naar de haring, één van de eerste dingen, die tal van Leidenaren vanochtend deden. Het feest zette om zeven uur in met een reveille vanaf het bordes van het Stadhuis. Het Leidsch Po litie-muziekgezelschap stond ook nu aangetreden. Het was het traditio nele begin van een al even traditio neel feest, dat zijn voortzetting vond in de uitreiking van haring en wit tebrood. Ditmaal kwamen daar circa 9.000 personen om. Terwijl op het Waaghoofd „De Burcht" een popu lair concert gaf. deelden hooggehoe- de commissieleden m het Waagge bouw het wittebrood uit en was een leger van „visvrouwen" druk aan de slag om ieder aan zijn portie haring te helpen. Een altijd weer aardig moment was „de mars", die „De Burcht" aan het einde van de uit reiking door het Waaggebouw maak te. Heel wat rustiger ging het in het Van der Werf park toe. Met mede werking van de chr. muziekvereni ging „Concordia" en „Ex Animo" klonk hier koraalzang, afwisselend van vaderl. en gewade liederen. Na mens de zangers werd een krans ge hangen aan het standbeeld van oud-burgemeester Van der Werf Gericht op de historie van Lei dens beleg en ontzet in 1574 was de dienst, de in de Pieterskerk werd ge houden. Ds. M. J. Wagenvoorde, vrijz. hervormd predikant in Leiden, ging ditmaal voor. Geconfronteerd met de historie werd men deze dag ook in „De La kenhal", waar een expositie was in gericht van een aantal voorwerpen en schilderijen, d'e betrekking heb ben op het beleg en ontzet, waaron der noodmunten, de in de Lammen schans gevonden hutspot en het zeer imponerende schilderij van de Antwerpse schilder Van Bree, waar op Van der Werf zijn leven aan biedt voor de hongerende bevolking. Terug in de feestviering was in de ochtenduren de Leidse jeugd, die op ver plaatsen in de stad zicli koste lijk vermaakte met het poppenspel van Jan Klaassen en de bruidstaart. Turbulente foto's van een stille kermisavond. De fotograaf ivas de enige ,die op deze avond druk werk had op het Groenoordhal- terrein om u ivat indrukken van het lichtende, gillende feestterrein te geven (foto's boven)Onder een foto van de Haarlemmer Trek vaart, waar druiven weggingen in kleine handles LEIDEN Druipnatte voetbal lertjes en al even doorweekte majo rettes met piekende haren haastten zich gisteravond naar huis om droge kleren aan te trekken Dat was dan het eind van de jaarlijkse taptoe en tevens het begin van de 3-oktober- viering. Een druilerig begin. Even later zag het er naar uit dat het weer zou beteren en de regen over zou waaien. Maar nog vóór de eerste groepen van de taptoe het eindpunt bij het Levendaal hadden bereikt, viel het water met bakken i uit de lucht. Totaal verpieterd marcheerden ze I tenslotte langs het 3-oktober-comité, I dat na kranslegg ngen bij het stand beeld van Van der Werf en het mo- nument bij het Plantsoen de groepen aan zich voorbij zag trekken Ook nu weer vormde de taptoe aan de vooravond van de grote feestdag, een parade van het Leidse vereni gingsleven. Judoverenigingen, voet balclubs, padvindergroepen, ze lieten alle hun gezicht weer even zien. Velen met fakkels en clubvlaggen, zich zelf zo goed mogelijk presente rend aan de kijkers langs de route die toen het nog droog was rijen dik stonden. Mét het vallen van de eerste regendroppels was het snel gedaan met de optocht. Somnvge groepen braken al uit voordat het eindpunt was bereikt. De majorettes van de St. Franciscusband hadden het wat dat betreft goed geschoten: die showen altijd in plaats van met een tambourmaitre-stok met een para plu, een attribuut dat nu uitstekend van pas kwam Mistroostige gezichten ook bij de poffertjeskraam naast molen De Valk. Eigenaar Cornells de Haan pakt maandag zijn boeltje al in. Hij ziet er g?en brood meer in. Zijn nieuwe standplaats naast molen De Valk is geen succes gebleken. „Km d'r bij luitjes, je hoeft nou niet in de rij te staan Een toe nemende uitdrukking op de kermis op de vooravond van het feest. Even tekenend als het cynische lachje, waarmee een exploitant kermisgan- gers naar de .zuster van Eva" (met drie inplaats van twee inplaats van één) probeerde te lokken. De exploitanten konden nauwe lijks lachen. „Achtduizend gulden ge dokt, nog geen tientje verdiend", zei er één om over tienen, toen het Groenoordhalterrein een winderige vlakte was, waarover ijzig koude re genvlagen waaiden. Het was de kermisavond van het zeildoek, dat om tal van attrakties bleefgeslotenHet was ook de avond van het plastic, waarin slape rige kinderen schuil gingen. En van de paraplu's die ijverige pa's boven de hoofden van toch nat wordende ma's probeerden te houden. Jammer. Het is het enige woord voor de trieste toestand van gister avond. Want de 3 oktober-kermis is er ook ditmaal één om naar toe te gaan. Er is een grote verscheiden heid aan attracties, er kan volop worden gedraaid, gesnoept, gegeten en gekeken of gegriezeld in spook huizen en steilwanden. Als vandaag het weer meewerkt, kunnen de ex ploitanten echt lachen. En trouwens ook het publiek, dat graag naar de kermis gaat. Nu kwa men alleen de verstokte kermlsgan- gers en veel opgeschoten Jongens, die met rotjes en gillende keukenmei den nog voor enige drukte zorgden. Het was uitgesproken stil, ook op de „aanvoerweg" naar het Groenoord halterrein, de Haarlemmer Trek vaart. De druiven lagen er te pronken, de palingen te glimmen, het speel goed was aantrekkelijk uitgestald, maar wat is er aan een rij kraampjes als er geen publiek is? Er zaten ook gaten in de kramenrij, omdat som mige kooplieden hun waren niet uit stalden. Nog niet, want laten we op timistisch blijven voor vandaag. Padvinders en korfballers, twee categorieën die gisteravond mee- aan de vooravond van 3 oktober wordt gehouden. Rillend maar de Kaasmarkt, door en door nat kwamen ze aan b\J het Levendaal liepen Ui de taptoe die elk jaar droog vertrok de lange stoet vanaf waar ze niet wisten hoe gauw naar huis moesten vluchten. LEIDEN Aan de vooravond van het 3 oktoberfeest is gisteravond aan mejuffrouw dr. A. A. M. Smit, oud rectrix van het Stedelijk Gymna sium en nu adviseur voor het voort gezet onderwijs, de erepenning in zilver van de gemeente Leiden over handigd door de burgemeester. Bjj hun toekenningsbesluit over wogen B. en W. onder meer: dat mej. Smit in verschillende functies een grote stimulans is ge weest voor de ontwikkeling en ver nieuwing van het onderwijs in Lei den; LEIDEN Op donderdag 8 okto ber zal Rob du Mee, redacteur van het filmblad Skoop. op een voor alle belangstellenden toegankelijke avond in de sociëteit van de Leidse stu dentenvereniging SSR, een causerie houden over het oeuvre van de Itali aanse filmregisseur Federico Pellini, waarbij diens jongste film, Satyrion, centraal zal staan. De bijneenkomst beeint om kwart over acht. dat zij door haar persoonlijk heid en haar belangstelling voor het kind voor vele leerlingen van be slissende betekenis is geweest bij het bepalen van htm loopbaan; dat zij daarnaast een actief aandeel had in het werk van de af deling Leiden van de Vereniging van Vrouwen met akademische opleiding en van de Unie van vrouwelijke vrij willigers; dat mej. Smit door haar werk zaamheden in bovengenoemde kwa liteiten de Leidse belangen ten seerste heeft gediend. LEIDEN Waarschijnlijk eind 1971 zal de inauguratie kunnen plaatsvinden van de tempel van Taffeh. die wordt herbouwd in het Rijksmuseum van Oudheden in Lel den. De tempel is een geschenk van de Verenigde Arabische Republiek aan ons land als blijk van waarde ring voor de Nederlandse bijdrage aan de Uneseo-campagne tot red ding van Nubische monumenten I Cteippeia van Aboe Sim bel*, i arna nd vt >on 223

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3