Gebr. Gerzon begonnen in 1889 IIHIHlINIlHllWllinili DEN HAAG (GPD) Woensdag- avond 4 september 1 889. Op de Nieuwen- dijk in Amsterdam voor het huis met num mer 163 verdringen zich tientallen men sen. In het pand, een detailzaak in gebreide en geweven goederen, kousen, corsetten, handschoenen, damesblouses, rokken en nouveautés staan vazen en manden bloe men, felicitatiebewijzen voor de gebroe ders Ephraim Juda (Eduard) en Levi La zarus (Lion) Gérzon, die zojuist hun eer ste zaak hebben geopend. De winkel, met financiële steun van de Duitse firma Jonas en Stierstadt ingericht, is een pijpenlade met twee hoge (volge propte) uitstalkasten en een smalle deur. Het kasboek vermeldt een beginkapitaal van f1831,-, de huur van het pand is f 1 33,33 per maand. De droom van de eerzuchtige Sa ra Schaap, echtgenote van de Gro ningse slager Juda Abraham Gèr zon was werkelijkheid geworden: twee van haar acht kinderen heb ben een eigen zaak. Eens had Sara Schaap gehoopt dat Eduard veearts zou worden, maar haar zoon, hoe schrander en weetgierig hij was, redde het niet op de HBS. „Dan maar in de handel" zei zijn moeder en zo kwam Eduard vijftienjarig ventje bij de manu facturenwinkel van A J. Dril- man in Groningen. Om de win kel schoon te houden, knopèn te sor teren, bestellingen te bezorgen en soms klanten te bedienen. Hij bleef er twee jaar en vertrok toen naar Duitsland, waar hij, door tussen komst van familie uit Thüringen, bij een fabriek van wollen goederen in Apolda ging werken. Een jaar later trad hij weer door een familiere latie in dienst van de engrosfir- ma H. Jonas en Stierstadt in Keu len, als handelsreiziger. Twee zusters gekocht. Eduard en Lion bleven de eerste Jaren voor het Keulse huis als grossiers reizen. Thuis werd de zaak geleid door Sophie en Emma. Ver schilden de zusters erg van karak ter, bij de broers was dit eveneens het geval. Eduard was een bezadig de figuur, Lion snel onderhevig aan stemmingen, geestig, maar uiterma te driftig. Hierdoor waren er nogal eens verschillen van mening, die zelfs,tot een zakelijke scheiding had den kunnen leiden, wanneer niet hun intelligente en zakelijk deskundige vrouwen met tact en verstandige ar gumenten steeds tussenbeide waren gekomen. Snelle groei Eduards broer Lion was na de lagere school in Groningen in dienst getreden bij een stoffenhandelaar in Bunde in Oost Friesland. Daarna had hij in dezelfde branche bij verschil lende Duitse firma's gewerkt. In Keulen kwamen beide broers elkaar weer tegen, waar Lion Eduard intro duceerde bij het gezin van de pro curatiehouder Carl Marx, die met een vrouw van Eduards' werkgever was gehuwd. Eduard en Lion waren snel tot over hun oren verliefd op de twee knappe dochters van de familie Marx. Lion verloor zijn hart aan Emma, een elegant meisje met gro te interesse in muziek en literatuur, Eduard aan Sophie, die het tegen overgestelde van haar zuster was: streng in haar opvattingen en kle ding, zuinig en pijnlijk punctueel. Emma en Sophie hadden een admi nistratieve opleiding genoten en het modeva kegleerd. Zij verzorgden de boekhouding, de correspondentie en assisteerden hun moeder, die een winkel in dames en kindeionder- goed had .Hier, by het gezin Marx, viel het besluit dat Eduard en Lion onder de naam gebroeders Gerzon WG) een eigen zaak in Amsterdam Souden beginnen, met steun van het Keulse huis Jonas en Stierstadt. De zaak aan de Nieuwendijk was opgezet als grootwinkelbedrijf, een voor die dagen gedurfde onderne ming. Deze opzet bleek snel een suc- ces want een paar maanden na de opening van de zaak aan de Nieu- wendyk, openden de Gerzons reeds hun eerste filiaal. In de Damstraat 11 en kort daarna werd ook het pand nummer 9 gehuurd. Dit punt werd gekozen, omdat het Amster damse uitgaansleven zich daar af speelde. In 1995 en 1905 werden de huizen zy zyn voor de (snelle) groei van Gerzon van onschatbare betekenis geweest en hebben de broers ge maakt tot wat zy zyn geworden. Het eerste jaar was direct een goed Jaar voor de jonge firma. De ontvangsten bedroegen op de Nieu- wendyk f 30.000, in de Damstraat f 13.032,- en de winst was op 31 de cember 1890 f 2996,59. Toen het aantal klanten op de Nieuwendyk en Damstraat snel steeg waagden de jonge firmanten (32 en 38 jaar) de sprong naar de Kalver- straat. Na een kostbare verbouwing werd hier in 1894 op de hoek van de St. Luciensteeg de derde Gerzon- zaak geopend. Het pand was een huurhuis. Zeer tegen de zin van Edu- i ard, die opdryving van de huur vreesde wanneer de zaak goed zou gaan en uitzetting wanneer de fir ma niet zo goed zou floreren. In 1895 konden Eduard en Lion geiyk- tydig de panden aan de Nieuwendyk ADVERTENTIE en Kalverstraat kopen. Maar er was geen contant geld voor. Dank zy hun snel opgebouwde goede reputa tie kregen zy na veel moeite een krediet van de Amsterdamse Bank. Uit erkentelykheid voor het eerste (en enige) krediet, bezit het bank concern nog steeds een zetel in de raad van commissarissen. In de Kalverstraat, Nederlands beroemdste winkelstraat, begon de opmars van Gerzon pas goed. Het assortiment werd uitgebreid. Naast de specialiteit van „gebreide en ge weven goederen", kwamen dames mantels, de eerste confectlejapon- nen, de lingerie. Later de mantel pakjes en herenmodeartikelen. De broers waren zoveel mogelyk in de zaak. Lion meer dan Euard die zich weinig om details bekom merde. Hy was de man van de gro te lyn, die feilloos goede medewer kers aantrok, die hy tydens buiten landse reizen opleidde en zo goed mogeiyk betaalde, dat zy het wel uit hun hoofd haalden ooit voor zich zelf te beginnen. De heer Arthur Hoek, die in 1922 op inkoopreis door Schotland tot gro te tevredenheid van Eduard Gerzon had ingekocht, kreeg zonder veel omhaal een „douceur" van f 1000,- wat tegenwoordig gelyk zou staan aan het tienvoudige. Ijverige mensen hebben vaak ge luk. Deze keiharde waarheid was ook van toepassing op veel zaken die Eduard deed. Zoals toen hy weer eons naar Engeland zou gaan om hoeden en kousen te kopen .Er stak een hevige storm op. Eduard wacht te niet, wyzigde zyn reisplan en reis de naar Monza in Italié, waar hy toevallig ontdekte dat de hoeden die hy in Engeland wilde kopen in Mon za werden gemaakt en daar dus veel goedkoper gekocht konden wor den dan via Engeland. Lion volgde op zyn inkoopreizen, waarin hy in zyn element was, meest zyn wonderlyke intuïtie en haalde uit het buitenland de fynste en meest modieuze stoffen als pri meurs voor Gerzon naar Amster dam. De leveranciers vreesden hem om zyn slagvaardigheid en gewiekst heid. Talryke anecdotes over zijn koopmanschap zyn nog in omloop. Zo informeerde hy tydens een ge animeerd gesprek langs zyn neus weg naar de prys van byvoorbeeld 2000 stuks van een bepaald artikel. Was die genoemd, dan wilde hy we ten wat 5Q00 stuks kostten. Was die prys meestal lager bekend, dan zei hy: „Lever my dan maar 2000 voor die prys". Ging de leve rancier daar niet op in, dan argu menteerde hy eindeloos. Kreeg hy zyn zin dan nóg niet, dan ging hy abrupt weg en riep steevast dat het zyn laatste bezoek was geweest. Hy „vergat" dan altyd zyn onafscheide- lyke paraplu of wandelstok om een excuus te hebben de volgende dag terug te komen. Toen het graf van Toetanchamon j werd ontdekt, liet hy direct stoffen ontwerpen met Egyptische motie- ven, overtuigd dat dit een succes I zou worden: Hy kreeg gelyk. Maar toen een inkoper stof met het mo- tief van een Elffeltoren wilde laten maken, naar aanleiding van de Pa- ryse wereldtentoonstelling, ontraad de hy dit. Hy kreeg weer gelyk. An deren die het deden behaalden een strop. In 1909 Leiden In 1896 werd in de vaderstad Gro ningen een klein winkeltje aan de Vismarkt met de naam Gerzon erop In 1811 stapte Abraham Arons in gedachten verzonken naar de mairie zoals het gemeente huis toen heette van Nieuwe- schans (Groningen). Keizer Na poleon I had by decreet gedag tekend op de lien Germinal van het Jaar 11 aan zyn onderdanen bevolen, een vaste familienaam e kiezen en zich onder die naam te laten inschrijven in de regis ter van de „état civil" burger - ïyke stand) in hun woonplaats. Abraham Arons was een diep gelovig, religieus levend man, in nig vertrouwd met de Talmud. Hy had er begrip voor, dat het keizeriyke decreet velen van het oude volk de gelegenheid bood hun Joodse afkomst te verbloe men en daardoor gemakkelyker opgewassen te zyn tegen onbe wuste jaloerse historische vyan- digheid van de wereld ten op zichte van een volk waaruit vol gens de profeten het heil zou voortkomen. Maar Abraham wil de daaraan niet meedoen en zyn echtgenote Rachel Jacobs even min. Een naam was het merk van de Eeuwige, een opdracht en een belofte tegelyk. Hy be sloot daarom zich te noemen naar de oudste zoon uit het ge slacht Levi: de naam, die ook de beroemde Mainzer talmud commentator Gershom ben Ju- dah droeg. En daarom liet hy zich inschrijven als Abraham Gerzon. Abraham had vier zo nen, Juda Abraham Gerzon trouwde met Sara Schaap uit 'n oud en trots geslacht, waarvan de traditie wilde dat van elke generatie een van de mannely- ke leden zich in de veehandel en een ander zich in de rechtsge leerdheid zouden bekwamen. Sa- ra's vader bood Juda de gelegen heid het slagersvak te leren. Ju da Gerzon werd inderdaad sla ger, al lag dit vak hem niet erg. Sara en haar man kregen 5 zo nen en 3 dochters, waarvan twee zoons het modehuis Gerzon stichtten en tot bloei brachten. Een firma, die de laatste tyd herhaaldeiyk in het nieuws was, door de overname van de ze gerenommeerde zaken door Schroeder NV (Centrumbank). geopend. Hetzelfde Jaar openden Lion en Eduard eveneens een zaak aan de Blaak in Rotterdam en twee jaar later had ook Haarlem een Gerzon binnen zyn muren. En om streeks de tyd dat het huis Gerzon zyn tiende verjaardag vierde was het bescheiden, beginkapitaaltje van slechts 1851 gulden gegroeid tot f 100.000 en waren de winkelpanden Amsterdam, Groningen, en Rotter dam het eigendom van de broers en zusters Gerzon en Marx. De groei ging onweerstaanbaar door: 1901 Utrecht. 1904 Den Haag, 1908 Arnhem, 1909 Leiden en 1911 de tweede zaak aan de Amsterdamse Kalverstraat. De eerste wereldoorlog brak uit. Ook Gerzon ondervond hinder van de schaarste en stagnatie by de in voer van grondstoffen. De uitbrei ding van het aantal filialen kwam tot stilstand. De lonen werden voor korte tyd met 25 procent verlaagd, de winkels in plaats van 10 uur 's avonds om zes uur gesloten om elektriciteit en gas te sparen. Tydens de tweede wereldoorlog was Gerzon ook fabrikant van kle ding. In een fietsenstalling in Rot- r ter dam begon men rokken, mantel- ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD en kinderpakjes en later damesre genmantels te maken. Na een paar- weken werkten er 80 meisjes en een paar maanden na de start nam de fabriek een enorme vlucht. Zy werd naar Amsterdam overgeplaatst waar al heel spoedig omdat door de oorlog Engeland als leverancier was uitgeschakeld, de beroemde Gerzon matrozenpakjes uit de ate liers kwamen. De groei en bloei duurde voort. Tot de Newyorkse beurskrach op 14 oktober 1929. Het prysniveau daal de, de handel verstarde, de werk loosheid steeg. Loon- en salarisver lagingen waren onvermydelyk. De beurs werd met angstige spanning in de gaten gehouden. Toen de koer sen weer eens aanzienlyk daalden on men dit aan Eduard Gerzon .wil de vertellen, zat hy juist in de sy nagoge ter viering van de grote ver zoendag. Zyn ironische reactie luid de: „Je kunt de gojim ook geen uur alleen laten". In het midden van de jaren dertig kwam er een kleine op leving. De salarisverlagingen wer den ongedaan gemaakt en f 50.000 werd aan het ondersteuningsfonds geschonken. Gerzon breidde uit met nieuwe filialen in Nijmegen en Til burg. Dreiging Maar een vreselyke dreiging wierp haar schaduw vooruit. De tweede wereldoorlog, waarin byna 300 vrou welijke en mannelyke werknemers —een tiende van het personeel werden weggevoerd en niet terug keerden uit de nazikampen, waar ook verschillende familieleden Ger zon en Marx de dood gevonden. Eduard Gerzon was in 1935 gestor ven, zes jaar na zyn broer Lion. Jules Gerzon en Arthur Marx, een jongere broer van Sophie en Emma leidden de firma, samen met Geor ge Hecht, de initiatiefnemer van het vervaardigen van confectie in eigen hand. Gerzon kwam onder directie van een „Verwalter", ryksduitsers en een NSB-er, die enige jaren ervoor in het filiaal Rotterdam was ont slagen. Goederen en machines gin gen naar Duitsland, geld verdween, de NV werd „verkocht". Maar in 1945 werd de draad, die ln 1940 voor altyd afgeknapt leek, weer opgenomen. Alle zaken ondergingen een mo dernisering .Gerzon ging tentoonstel lingen organiseren als „Britain goes ahead", „Leven en werken in Tur- kye" en „Het kind in Polen". Ver der werden poppententoonstellingen gehouden en modeshows. Eén daar van bracht drommen kykers op de been en een „uitverkocht" huis, toen Audrey Hepburn als manne quin optrad. Gerzon had hiermee een oude traditie van voor de oor log hersteld, toen verscheidene pro minente toneelspelers en speelsters als verkopers en verkoopsters optra den, waarvan de baten aan het pen sioenfonds ten goede kwamen. Einde Aan de groei en continuiteit van Gerzon is nu een einde gekomen. Mensen die de met bloed, zweet en tranen opgebouwde nationaal beken de winkels tutten-zaken noemen, nemen het roer in handen. Niet meer zal Gerzon werken onder het motto: „Steeds weer zal de oude ge neratie als hooi verdwynen en de nieuwe zal zich als het jonge gras vertonen: de vruchten van de arbeid van de Jongeren in 1de geest der ouderen zullen ingezameld en er zal datgene zyn dat nodig is tot voeding van hun huis en levensonderhoud voor dege nen die hen dienen" Want de nieuwe machthebber heeft als eerste maatregel aangekon digd dat er zaken moeten verdwy- nen. Het motto van Gerzon. ontleend aan Spreuken 27: 2527 ,doet nu wrang aan. Even wrang als een zin uit het jubileumboek dat in 1964 ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Gerzon verscheen. Hierin zeg gen oude getrouwen, die in de oor log daadwerkelyk -trouw bleven en onder de ogen van de Duitsers met gevaar voor eigen leven .grote voor raden goederen en machines op de meest zonderlinge en geheime plaat sen verborgen om „hun" Gerzon na de oorlog weer voort te kunnen zet ten, met een eenvoudige vanzelfspre kendheid: „Men laat zyn familie nu eenmaal niet in de steek Zoiets klinkt nu als uit een heel ver verleden, uit de tyd toen men heer Lion nadat hy van een ver koopster een uitbrander had gekre gen een glas wyn ging drinken, om dat hy vond dat zy geiyk had, en mynheer Eduard enveloppes met in houd gaf aan toegewyde medewer kers „om eens een weekje vakantie te nemen". De nieuwe heer wil eey frisse wind laten waaien door de „tuttenzaken". Deze wind, die wel tot een storm zal aanwakkeren, zal het laatste restje herinnering een een door twee broers en zusters opgebouwde firma meenemen. Want anno 1970 is er geen ruimte meer voor sentimen tele bindingen, daadwerkeiyke trouw en toewyding. En medelevèn met het personeel, dat de pioniers in zo ruime mate hadden is ook niet meer nodig. De W.W. is er voor in de plaats gekomen De eerste winkel van de gebroeders Gerzon aan de Nieuwen- dijk te Amsterdam. Eduard Gerzon Gegevens ontleend aan Jan schiedenis van een modehuis 1880-irde Kessels: Het huis Gerzon, de ge- 1964. Jim Lion Gerzon ■I I ■III Hill III WÊMËlWHWÊÊÊÊÊÊÊÊÊKKÊEEÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ tl rn gev jr i De Twee vrouwen hebben in het leven van de Gerzons een belangrijke rol gespeeld: de echtgenotes van Lion en Eduard Gerzon. Boven Emma Marx, de kunstzinnige en beneden So phie Marx, de zuinige en punctuele zakenvrouw.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 12