WELVAART BEDREIGT )E VOLKSGEZONDHEID ELKE WEEK EEN NIEUWE PARTIJ IN NEDERLAND Felle protesten tegen de „smeerpijp" naar de Eems Europese alleen als veiligheidsconferentie welslagen zeker lijkt w Groningse universiteit zette experiment door NS Minitrips in eigen land Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) Vólledig veiTorgde voordelig uit met NS „Protestanten staan dicht bij U" MINISTER LUNS HY VN-ASSEMBLEE: Ook PvdA wil pornografie vrijlaten DONOVAN GAAT TROUWEN JDAG 2 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 IEN HAAG (ANP) „Het is bijna een griezelige paradox een eeuw geleden met zo weinig kennis zoveel gedaan t worden voor de volksziekten die de samenleving toen be- igden, terwijl thans met een zoveel grondiger kennis en er geoutilleerde wetenschap de gezondheidsproblemen die e samenleving bedreigen in ernstige mate toenemen". staatssecretaris van Sociale bi en Volksgezondheid, dr R. J. iruisinga, zei dit vandaag in Den bij de opening vain het 22ste [congres van de Koninklijke irlandse Maatschappij tot Be aring der Geneeskunst. Hij ver- rde. dat de gezondheid van de j in de tweede helft van de tigste eeuw in de eerste plaats t bedreigd door de toeneming de welvaart. «wel het aantal verplegenden ederland (50.000) hoog er is dan evenals het aantal medische smten (Nederland leidt per mil- inwoners drie keer zoveel me- :e studenten op als Engeland) loewel het totale 'nvesterings- iu in de gezondheidszorg in op ongeveer een miljard gul- lag, wijzen verscheidende ge- hei d sm a atstaven op slechtere s dan in de jaren vijftig. Als >eelden noemde de staatssecre- de dalende levensverwachting mannen van 30 en 45 jaar, de dan 10.000 doden per jaar door >eneming van het roken (long- er en hartziekten) en het süj- de aantal verkeersongelukken Suropa wordt de helft van alle gevallen onder de 1524-Jarigen irzaakt door de toegenomen ver- ïiintensiteit) Alcohol Kruisinga memoreerde ook de ng van het alcoholgebruik. Ne- nd telt al veel meer dan 20.000 ïolisten - en het aantal ge- .tsziekten neemt toe. In enkele pese landen is de opname van veer een kwart van de patiën- in de leeftijdsgroep van 20 tot lar in de psychiatrische zieken- m veroorzaakt, door misbruik verdovende middelen en alcohol. de effecten van schadelijke en in het milieu op de gezond- worden steeds duidelijker merk- huidige belangrijke gezond- rvraagstukken hebben volgens fruisinga betrekking op het ver in van de bevolking, zich aan ADVERTENTIE 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-rei8krant op de stations. te passen aan de veranderingen in de levensomstandigheden. Hij con cludeerde, dat men er nog niet in is geslaagd, de wetenschappelijke en technologische ontwikkeling even wichtig te gebruiken om het welzijn van de mens te bevorderen. Van het nationaal inkomen wordt ongeveer zes procent in de sector Volksgezondheid uitgegeven, in Frankrijk en Canada is dat percen tage al 8 respectevelijk 10. Optima lisering van de dienstverlening ver geleek dr Kruisinga in dit verband met „het roeren met een rietje in de goot". Volgens hem zal een ra tioneel volksgezondheidsbeleid in de toekomst alleen mogelijk zijn als het is gebaseerd op het verwerven van een modern milieuhygiënisch beleid dat zich richt op een gezond mens in een gezond milieu. Hij stelde tenslotte, dat de maat schappij geneeskunst gezien haar historie, traditie en uitgangspunt, geen excuus heeft om zich de nieu we, moderne bedreigingen van de gezondheid niet aan te trekken. AMSTERDAM (GPD) „U zult er niet verbaasd over staan, dat en kele van mijn vrienden mijn aanwe zigheid als een probleem hebben ge zien: zjj zou kunnen worden uitge legd als een officiële zegen van de Wereldraad over dit congres en dat zou nadelig kunnen zijn voor onze verhouding tot de RK Kerk. Ik beu blij de gelegenheid te hebben u uit te leggen hoe dom deze-veronderstel ling is. De Wereldraad is geïnteres seerd in een groeiende vriendschap met de RK Kerk in al haar geledin-. gen. Wij zouden nooit onze contac ten met een minderheid opofferen om onze verhouding met het geheel veilig te stellen". Dat zei Albert van den Heuvel secretaris van de afdeling communi catie van de Wereldraad van Kerken in Genève, gisteren tegen de deelne mers aan het Septuagint-congres voor kritische christenen in Amster dam. „Over dit congres: de meeste protestanten voelen zich dichter bij u staan dan bij het Vaticaan. Maar de Wereldraad zou nooit al zijn ban den met de RK Ker»c willen funde ren op de notuurlyke genegenheid tot enkele van de meer uitgesproken vernieuwingsgroeperingen Albert van den Heuvel vond he: overigens verbazingwekkend te mer ken dat iedereen praat over de cri sis in de RK Kerk in Nederland, maar bijna niemand het heeft over de veel grotere crisis in de kerker, van de Reformatie. Want die andere kerken hebben te maken met de vraag hoe het met de Reformatie moet als de RK Kerk tot een refor matie komt. Met andere woorden: wat is de zin van de Reformatie als de kerk waaruit ze is ontstaan zeil „gereformeerd" wordt? „Vandaag zouden wij gemakkelijk r.-katholiek kunnen zijn, zonder twijfel rebelle rende r.-katholieken, misschien sterk gekapitteld door de curie, maar wij zouden er zeker bij kunnen horen", aldus de heer Van den Heuvel. Koningin Juliana opende gisteren de 58ste interparlementaire conferentie in Den Haag. De foto werd gemaakt tijdens het uitspreken van de openingsrede. DEN HAAG <GPD> Ge middeld eenmaal per week komt bij de kiesraad in Den Haag een verzoek binnen van een groep Nederlanders om als politieke partij te worden geregistreerd. Dit jaar hebben zeven van deze groepen hun plannen doorgezet en staan inmiddels genoteerd bij de kiesraad of zullen binnen kort op de lijst komen. Dat betekent dat dan 44 par tijen hun eerste stap hebben ge zet voor deelneming aan de ver kiezingen voor de Tweede Ka mer op 28 april volgend jaar. Een byna even groot aantal heeft in de afgelopen 15 jaar bij een der gelijke poging gefaald. Thans staan 42 partijen bij de kiesraad op de lijst. Nog niet er op staan: DS '70 en de enkele weken geleden opgerichte mid denstandspartij. Het staat ech ter wel vast dat dit nog voor de kandidaatstelling voor de Twee de Kamer zal zijn geschied. Hoe veel van de wekelijkse kandida ten in de komende maanden nog zal volgen is met geen mogelijk heid te voorspellen. „Naarmate de datum van de verkiezingen nadert, neemt de belangstelling toe. Er komen nu soms al enkele telefoontjes per dag van mensen die informeren naar de mogelijkheden en de eisen", aldus mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, de secreta ris van de kiesraad. Wat betekent het wanneer de naam van een politieke party voorkomt op de lijst van de kies raad? In feite niets meer dan dat de naam en een eventuele afkorting zyn geregistreerd en niet meer door anderen mag worden gebruikt. Het geeft niet zonder meer het recht om aan de verkiezingen deel te nemen, maar het verplicht er ook niet toe. In dat laatste geval wordt men echter te zyner tijd weer van de lUst gevoerd. De ïyst by de kies raad bestaat pas sinds 1956. In dat jaar werd nameiyk besloten op de stembiljetten niet meer te volstaan met het ïystnummer, maar er ook de naam van de party bij te zetten. NOG VIER MAANDEN Toch is het wel nuttig zyn naam te laten noteren, omdat diegenen die dit niet tydig doen naamloos de verkiezingen moe ten ingaan ofwel het risico lopen dat hun naam niet exclusief ge- hruikt mag worden. De uiterste datum voor registratie voor de komende kamerverkiezingen is 2 februari 1971. De kieswet schryft nameiyk voor dat dit uiteriyk zes weken voor de kan didaatstelling dient te geschie den. Deze kandidaatstelling heeft voor de Tweede Kamer plaats op 16 maart. De verkiezingen zullen worden gehouden op woensdag 28 april 1971 Wie dus aan de komende ver kiezingen voor de Tweede Ka mer wil deelnemen, moet zich vóór 2 februari laten registre ren by de kiesraad in Den Haag. Men moet dan een party pro gramma overleggen, biyk geven van een vorm van organisatie en als groep optreden. De kies raad beschouwt drie personen al als een groep. Vóór 16 maart moet men dan zyn ïyst met kan didaten Inleveren, maar tevens voor elke kieskring een bedrag van duizend gulden hebben ge stort. Wie enige kans op succes wil hebben moet in alle achttien kieskringen die ons land kent deelnemen. Dat betekent acht tien maal dat bedrag, ofwel achttienduizend gulden op tafel. Wie minder dan driekwart van de kiesdeler haalt by de ko mende verkiezingen (en dat zyn zo'n kleine vyfentwintigduizend stemmen) is zyn geld kwyt en een grote illusie armer. GRONINGEN (ANP) Prof. dr. C. van den Hoek. hoogleraar in de plantensystematiek te Groningen, protesteert in een brief aan GS te gen de plannen tot aanleg van de afvahvaterpersleiding voor oosteiyk Groningen. Deze maand zullen GS het ontwerp-voordracht van Gedepu teerde Staten behandelen. Prof. Van den Hoek spreekt in zyn brief aan de Provinciale Staten over ..opzetteüjke misleiding teneinde goedkeuring voor het project te kry- gen. Ook de Duitse experts hebben het plan verworpen. „Gezien vanuit een internationaal perspectief heeft Nederland zich op het vlak van onderzoek en aanpassen van de afvalwaterproblematiek als een onderontwikkeld gebied! gepre senteerd", aldus prof. Van den Hoek. Niet alleen tegenover Duitsland, maar ook elders heeft Nederland zich be- laohelyk gemaakt, zo stelt hy. Gedeputeerde Staten hebben even eens een brief ontvangen van de Raad voor de Welvaartsbevordering „Opbouw Oost-Groningen" waarin op snelle uitvoering van de plannen wordt aangedrongen. „Wanneer de staten van Groningen tot uitstel zou den besluiten, zou dit funeste gevol gen hebben voor het zich gelukkig weer enigzins herstellende vertrou wen dat de bevolking van oost-Gro ningen heeft in de toekomst van dit gebied. In een adres aan Provinciale Sta- een verdere vervuiling van het na- ten van Groningen wyst de Contact commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming het voorstel van Gedeputeerde Staten om zeer grote hoeveelheden ongezuiverd water uit de veenkolonieën te lozen op het Eems-Dollard-estuarium krachtig van de hand. Zy aoht de tot dusverre verrichte onderzoekingen van het Ryksinstituut voor Zui vering van Afvalwater wegens hun eenzydigheid een ondeugdeiyk fun dament om hierop een beslissing met verreikende consequenties te baseren. De contact-commissie heeft tevens de statenleden een rapport aangebo den over de gevolgen van het perslei dingproject voor het biologisch mi lieu in het Nederlands-Duits kustge bied, dat op opgesteld door de bioloog dr. J. Verwey. oud-directeur van het Nederlands Instituut voor Onderzoen der Zee. Het rapport komt tot de oonclusie, dat ze door het RIZA voorspelde sterke daling van het zuurstofgehalte zal leiden tot onvoor ziene oecologische verschuivingen in de totaliteit van het leven in het water. De contact-commissie doet dan ook een dringend beroep op de staten niet tot de aanleg van enig onder deel van het persleidingproject te besluiten, maar in nauwe samenwer king met het Ryk alternatieve voor stellen uit te werken, teneinde voor de problematiek van het veenkolo niale afvalwater een oplossing te be reiken die in overeenstemming is met het internationaal levende besef dat tuurlyk milieu niet kan worden ge tolereerd. ■6449 EW YORK (ANP) De minister van Buitenlandse Zaken, J. M. A. H. Luns, heeft gisteren in de algemene vergade- van de Verenigde Naties verklaard, dat het politieke kli- '"'"'"rt waarin een Europese veiligheidsconferentie kan worden ouden thans wordt bepaald door drie factoren: de kwestie lijn, de besprekingen over een beperking van de strate- :he bewapening en de crisis in het Midden-Oosten. nieuwe benadeling van de <-West betrekkingen is vangroot ng by het vrij maken van de naar verdere ontspanning in ►pa en tenslotte naar een Euro- veiligheidsconferentie, it een dergelyke conferentie kan lts worden besloten indien het lagen redelyk zeker lykt. dit niet het geval, dan zou Icht onherstelbare schade kun- worden berokkend aan nieuwe wikkelingen in de betrekkingen en Oost en West Een gedegen •bereiding is daarom een drin- le voorwaarde, aldus minister Koude oorlog aarnaast is het politieke klimaat het grootste belang Een van de oren die dit klimaat bepalen is IIIUIIHIIIi wezenlyke verandering van de situatie in Berlijn. „Voor ons allen in West-Europa is de Berlynse muur het afschuwelijkste symbool van de koude oorlog". Veranderin gen in het politieke klimaat in Ber lijn en verbetering van de toegang tot de vier mogendlieden-stad zyn noodzakelijk voor het welslagen van een Europese veiligheidsconferentie. De tweede factor wordt gevormd door de SALT, de Amerikaans-Rus sische besprekingen over beperking van de strategische bewapening. Het resultaat van deze besprekingen zal voor de gehele wereld van het aller grootste belang zyn, maar in het bijzonder voor het Europese con- frontatiegebied (van deze twee machten) De derde factor die het politieke klimaat voor een Europese veilig heidsconferentie bepaalt is het Mid den-Oosten. Wellicht kan zich thans een nieuwe mogeiykheid voordoen voor besprekingen tussen de Arabi sche staten en Israël onder leiding van de Zweedse diplomaat Gunnar Jarring. De rol van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten bij het be vorderen van de vrede in dit deel van de wereld is van het allergroot ste belang, en allen dienen zich te onthouden van enig optreden dat de huidige, delicate toestand nog meer zou kunnen bemoelbjken, aldus mi nister Luns, die hoopte dat de wa penstilstandsovereenkomst ook na 5 november kan worden voortgezet. Het eerste onderwerp dat de mi nister in zyn rede aansneed was de uitbreiding van de Europese gemeen schappen. Een uitgebreide gemeen schap zal in een veel gunstiger po sitie verkeren om de wereldhandel te bevorderen en dientengevolge de ontwikkelingslanden by te staan. Bezorgd Minister Luns toonde zich be zorgd over de toenemende conven tionele bewapening en meende dat het wellicht nuttig is. als eerste stap ter beperking van de wapenhandel, gtgevens over de feitelyke situatie te verzamelen. De bewapeningswed loop is zowel oorzaak als gevolg van DEN HAAG <GPD) De Partij van de Arbeid wil de pornografie wetteiyk vrij laten De filmkeuring voor volwassenen moet worden af geschaft. Dat blykt uit het ont- werp-verkiezingsprogramma. dat het bestuur van de PvdA heeft vastgestelaEerder al had de VVD deze eisen in haar verkiezingspro gramma opgenomen. Het verkiezingsprogramma van de PvdA, zoals dat op een 4. 5 en 6 februari te houden partycongres moet worden vastgesteld, wykt nau welijks af van het voor-ontwerp dat in juni door een werkgroep uit de party is ontworpen. De tekst is hier en daar wat vereenvoudigd en by geschaafd. Behalve van de vry- lating van de pornografie, waarom in het voorontwerp niet werd ge vraagd, is het programma nu ook uitgebreid met de eis tot verplicnte instelling van huurdersraden. In het definitief ontwerp is nu ook wat duidelyker omschreven wat de PvdA precies wil op het terrein van de gezondheidszorg. Gevraagd wordt om gratis voorzieningen voor iedereen owder verantwoordelykheid van het ryk. Het verschil tussen particuliere en ziekenfondspatiën ten moet komen te vervallen. De inkomens van specialisten en apo thekers zouden moeten worden ge matigd. Was in het voorontwerp nog sprake van maximale druk op Griekenland en Portugal om tot herstel van de democratische verhoudingen te ko men, in het nu vastgestelde ont werp wordt zonder meer verwyde ring van beide landen uit de NAVO geëist. GRONINGEN Het bestuursbe leid van de Groninger universiteit staat op het ogenblik ïynrecht tegen over de tendens van de Wet van ADVERTENTIE LONDEN (AP) Donovan, de 24- Jarige Schotse zanger van volks liedjes en componist, gaat trouwen met de 23-jarige Lynda Lawrence. De plechtigheid zal plaats hebben in Windsor, by Londen. Donovan kent zyn bruid al vier Jaar. Zij heeft een zoon, een jongen van zes Jaar, en een kind van wijlen Brian Jones van de Rolling Stones. minister Veringa. Dat is het gevolg van een gisteravond gehouden spoed beraad waarby werd besloten dat er verder gewerkt zal worden aan de verkiezingen van een gedemocrati seerd universiteitsbestuur naar eigen Gronings model. Er werd gisteravond felle kritiek geuit op de minister omdat hy reeda geruime tyd voor de kamerdebatten van vorige week zyn toestemming had gegeven aan de „Groningse op lossing". Volgens het bestuur van het stafconvent zal de wetenschappelyke staf dan ook weigeren mee te werken kan welke bestuursvorm dan ook, wanneer die de invoering van de wet- Verlnga vergemakkelijkt. De Groninger Studente nberaad heeft al aangekondigd de wet- Ve ringa volledig te zullen boyootten. De president-curator heeft hiervoor in middels gewaarschuwd omdat volgens hem dan een bestuursvacuüm zal kunnen ontstaan waardoor minister Veringa de invoering van zyn wet zou versnellen. De heer Ehjkhuls vindt dat de tussentijdse bestuurs vorm in Groningen zeker voor het lopende cursusjaar doorgang taan vinden, ook al heeft minister Veringa in de Tweede Kamer gezegd, dat de» teruggedraaid zal moeten worden. In de Groninger universiteit speelt men op het ogenblik met de gedachte om de zaak op te lossen en minister Veringa te vragen de wet-Verin ga voor een Jaar op te schorten voor Groningen zodat speelruimte wordt verkregen voor de eigen tussentijdse bestuursvorm. Bij de ingang van het RAI- congrescentrum waar het Ge nootschap voor Reclame gisteren bijeen kwam, werd de reclame mensen door Dolle Mina's duide lijk gemaakt, dat niet alleen vrouwen okselfris behoeven te zijn. politieke spanning in vele delen van de wereld. Ook Nederland is bezorgd dat oogstvernietlging door chemische middelen groot lijden van de bur gerbevolking kan veroorzaken. Het gebruik van herbiciden en ontblade- ringsmiddelen kan bovendien onvoor ziene ecologische gevolgen hebben. Wy zijn daarom van mening dat duidelijke regels voor de toekomst moeten worden vastgelegd, die ge- bauik maken van dergelyke midde len voor oorlogsdoeleinden verbieden, aldus minister Luns. Minister Luns meende dat de Chi nese Volksrepubliek tot de VN moet worden toegelaten, maar dat Tai wan niet mag worden uitgestoten. Nederland heeft twintig jaar ge leden Communistisch China erkend, „en het is daarom logisch dat wy graag zouden zien dat de volksre publiek de zetel van China in de VN. inneemt. In Nederland zyn wy van mening dat de V.N. door de af wezigheid van de Chinese Volksre publiek in htm taak worden belem- merd. en dat een aantal belangrijke I zaken in de volkerenorganisatie niet bevredigend kan worden behandeld voordat deze stand van zaken is gecorrigeerd". I

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9