Bezoek van \ixon aan Tito: Kremlin een halt toeroepen Toestand Amman nog zeer gespannen niet capuchon Besprekingen toekomst van over de Berlijn zijn gisteren hervat imerika zal eventueel niet werkeloos toekijken Nieuwe aanval leger Hoe meer CEYLON hoe fijner uw thee n Italië kijken 3 communisten stomverbaasd tar Belgrado Moeilijkheden met terugtrekking Drang Aanval ►ONDERDAG 1 OKTOBER 1970 PAGINA 7 (Van nnz« correspondent) BELGRADO (GPD) Het bezoek van president Nixon aan Joego-Slavië, waar hij gisteren arriveerde, is het eerste dat een Amerikaanse president hier ooit heeft gebracht. Het is gebaseerd op een oude uitnodiging van de Joegoslavische president en partijleider Tito. De laatste ontmoeting van Tito met een Amerikaans staatshoofd dateert uit 1963 in Washington met Kennedy. Bijzondere plaats Hoewel Joego-Slavië in het alge hele strategische concept van Ame rika. wat betreft het Middellandse- Zeegebied, toch al een bijzondere plaats inneemt, heeft Nixons bezoek hier een nog wijdere betekenis ge kregen door de plotselinge dood van president Nasser. In het daardoor ontstane machtsvacuüm is het voor de Verenigde Staten van eminent be lang. dat het krachtenveld in het Midden-Oosten zich niet nog verder ten gunste van de Sowjet-Unie ver schuift. Daarbij neemt Joego-Slavië, als mogelijke directe toegangsweg voor de Russen naar de Middellandse Zee. een sleutelpositie in. Want sinds de breuk van Tito met de Kominform en sinds Albanië het j lidmaatschap van het Warschau-pact j heeft opgezegd, heeft de Sowjet-Unie geen enkele vlootbasis of militair steunpunt meer aan de noordelijke oever van de Middellandse Zee. Dat gemis weegt voor de Russen des te zwaarder omdat het Middellandse- Zeegebied en het Midden-Oosten de laatste jaren snel aan betekenis heb ben gewonnen in de controverse tus sen Oost en West. De stijgende mili taire invloed van de Russen in de Arabische landen en de installatie i van vlootbases aan de Noordafrikaan- se kusten, heeft hun drang om zich ook op de noordelijke oever te in stalleren alleen maar aangewakkerd Maatregelen Hier in Belgrado houdt men er dan ook ernstig rekening mee. dat Moskou zijn slag zou kunnen slaan, zodra de thans 78-jarige Tito komt te overlijden. Er is immers geen op volger. die het vermogen en de au toriteit bezit om de dan optredende anarchie in de kiem te verstikken Een uit elkaar vallen van de zes Joe goslavische deelrepublieken, die sinds het bestaan van de federatie door nationalistische hartstochten en riva liteiten worden verscheurd, is in zo n geval allerminst denkbeeldig. De Sow- jetrussische leiders zullen zich zo redeneert men hier van een groep Servische officieren, die als pro-Rus sisch bekend staan, en van de oude verbitterde groep stalinisten in de partij bedienen om het land te be zetten. De Brezjnew-doctrine kan daarbij weer eens goede diensten be wijzen De recente maatregelen van Tito, waardoor leger en burgerbe volking in paraatheid zijn gebracht voor een eventuele partizanenoorlog. en ook de benoeming van een collec tief staatspresidium vorige week voor Tito's opvolging zijn erop gericht een ADVERTENTIE dergelijke catastrofale ontwikkeling te verhinderen. Het bezoek van president Nixon is een demonstratieve ondersteuning van deze politiek van nationale on afhankelijkheid Er bestaat geen twij fel aan. dat de Verenigde Staten Joe go-Slavië met wapens en deskundi gen zouden bijstaan, indien er een gewapend conflict met de Russen van komt. Nixon wil met zijn en thousiaste. overduidelijke aanwezig heid hier demonstreren, dat de Ver- enigde Staten bij een verandering van de bestaande toestand op de Balkan niet werkeloos zouden zitten toekijken. Daarom moet dit bezoek ook worden opgevat als het logische vervolg op het bezoek, dat de Ame rikaanse president vorig jaar augus tus aait Roemenië heeft gebracht De hele ontwikkeling op de Balkan draait om de as Belgrado-Boekarest. de twee landen die zich tot nu toe met succes aan de hegemonie van de Sowjetrussische leiders weten te onttrekken, en die as komt Nixon deze week weer eens even smeren. Zo bekeken is deze reis dan ook een waarschuwing aan het Kremlin om zijn expansionistische politiek niet tot aan de kust van de Adria- tische Zee uit te strekken, en om het huidige machtsevenwicht in zuid oost-Europa te respecteren- De Sow jetrussische strategen, die stapje na stapje va n Cairo tol Casablanca zijn zijn dorgedrongen. wordt hier in Belgrado een duidelijk halt toege roepen. Dat halt klinkt des te on heilspellender, nu in Cairo achter de rouwomfloerste schermen de strijd om de macht al is ontbrand. DME (GPD» De Italianen 3en gisteravond op hun beeld en kunnen zien. dat de Ameri- ase president hun land weer ver- li heeft en intussen in Belgrado angekomen. De bewegingen van >n in en om Napels werden overi- I nog maar .met een half oog ge el. De dood van de Egyptische Ident Nasser overschaduwde al andere nieuws. Zelfs de commu- Ische dagbladen besteedden psdag hun voorpagina's al niet ir protesterend aan het bezoek de Amerikaanse president, a de dood van Nasser was er al- r plaats voor die onbegrijpelijk iblazen verhalen over zedende- <n en moordpartijen nder ge len. die het kenmerk schijnen te ten zijn van de Italiaanse dag pers. woorden van president Nixon ns zijn bezoek aan de Zesde it en aan het NAVO-hoofdkwar- in Napels klonken op het mo lt dat ze werden uitgesproken Ichien wat wezenloos omdat de Jacht van de wereld op Cairo gericht. Daarbij dient echter niet tord envergetendat vooral de Zes- rioot door haar zwijgende aanwe- eid achter de Arabische kustlijn Jstwaarschijnlijk aanzienlijk ft bijgedragen aan het niet gro- worden van de Arabische brand, is niet onwaarschijnlijk dat al- ogen opnieuw op de Zesde Vloot en zijn gericht als het typisch- bische geharrewar om de opvol- 1 van president Nasser mët al zijn jrcussies in de Arabische wereld fet. Igenover Paus Paulus verklaarde on, dat de Zesde Vloot de mach te vloot van de wereld is. Tij- s een toespraak in het NAVO- fdkwartier liet de president door- imeren dat hij ondanks dat. het ihtsevenwicht niet wilde doorbre- De komende maanden zal deze se Vloot die geen constante 'ang heeft maar naar believen worden ingekrompen of uitge- d haar sterkte ongetwijfeld zo pvallend mogelijk laten gelden, der daarbij kennelijk de Sowjet- iische aanwezigheid in de Middel- Sse Zee als onderdeel van het ihtsevenwicht te willen negeren, e Romeinen de Napolitanen den gisteravond zien hoe een imunistisch land de Amerikaan president met open armen ont- f. De Romeinse en Napolitaanse tmunisten dachten anders over ons aanwezigheid in hun land... President Nixon is in de Joe goslavische hoofdstad Belgrado enthousiast ontvangen. Tijdens zijn autorit naar het centrum van de stad liet de president stil houden en schudde handen met de Joegoslaven, die hem omring den. Nixon aarzelde geen ogen blik toen hij de leans kreeg een jongetje uit de menigte op zijn arm te nemen, een gebaar dat hem luide toejuichingen oplever de. ADVERTENTIE AMMAN (Reuter. AP) Ondanks de berichten van de guerrilla-radio- stations over nieuwe gevechten in noord-Jordanië zijn de Jordaanse troepen en Palestijnse guerrillastri> ders gisteren begonnen zich uit Am- In de tweede fase van de operatie Egyptische commandant van de moeten de guerrillastrijders overge- 1 waarnemerstroepen, heeft de Jor- bracht worden naar kampen in de daanse strijdkrachten en de Pales- buurt van de Arabisch-Israelische tijnen bevolen met de groep waarne- bestandslijn langs de rivier de Jor- mers samen te werken. daan In de verklaring van de guerrilla- Met elke vrachtwagen reed ook stryderSi dle door radio-Damascus een officier van de guerrillastrijders werd ultgezonden, werd gezegd dat mee. maar hu slaagde er met altud het luld van de ontploffingen dui- J "nen te overtllie<® deluk te horen is over de Syrische grens. „Ramtha, één van de twee mee te gaan. Er verzamelden zich menigten rondom de vrachtwagens in de bin nenstad van Amman terwijl guerril lastrijders zich luidkeels uitspraken tegen de voorwaarden van het wa- pensti lstandsverdrag steden die beschoten werden, ligt op slechts 8 km van de grens In de verklaring werd daar aan toegevoegd dat de granaten, die Ramtha troffen, afgeschoten werden vanuit stellingen ten zuiven van Ir „Waarom zouden wij weggaan als bid. Het bombardement „is een open- het leger nog steeds in het postkan toor zit." schreeuwde er een. „het man terug te trekken. Tegen twaalf le8er moet zich eerst maar terug uur pl. tijd waren de meeste leger^ tanks uil de diplomatenwijk vertrok ken en de rest trof voorbereidingen voor de ontruiming. Ook verscheide ne vrachtauto's met guerrillastrij ders trokken weg uit het centrum van Amman. Een Egyptische officier, die deel uitmaakt van de groep waarnemers die toezicht moet houden op de nale ving van het bestand, verklaarde dat het niet gemakkelijk was geweest de Jordaanse eenheden en de comman- trekken." riep een ander. De operatie verliep luidruchtig, maar zonder geweld. Alles werd ge daan met overreding. Guerrillastrij ders klommen met twee of drie te gelijk in de vrachtwagens, hoewel sommigen duidelijk alleen maar meegingen om een eindje mee te rij den. Sommigen sprongen er af voordat lijke schending van de over eenkomst van Cairo en een uitda ging aan de zeven staatshoofden die de overeenkomst gegarandeerd heb ben en die nu gevraagd worden om door hun tussenkomst onmiddellijk een einde te maken aan de beschie ting", aldus de verklaring. „Het Jordaanse militaire bewind heeft gebruik gemaakt van de droe fenis over de dood van president Nasser, die de gehele Arabische wereld in zijn greep houdt, om een de opvangcentra hadden bereikt nieuw aanval te doen op Irbid en Ramtha en zo haar plan om de Pa lestijnse verzetsbeweging te liquide- Weer zoeken naar ballonvaarders Op aandringen van twee senatoren heeft de Amerikaanse kustwacht gis teren de opsporingsacties naar de drie vermiste ballonvaarders in de Atlan tische Oceaan hervat. De ballon „The Free Life" was op 20 septem ber met de Amerikanen Rodney en Pamela Anderson en de Brit Malcolm Brighton aan boord ver trokken voor een vlucht over de At lantische Oceaan. Zeer geheim overleg Een zeer geheime driedaagse topconferentie van 45 communistische partijen is gisteren in de Hongaarse hoofdstad Boedapest geëindigd zonder dat de namen of de functies van de deel nemers in het slotcommuniqué bekend werden gemaakt Volgens het Hongaarse persbureau MTI werd op en keerden weer naar huis terug De status van de zogenaamde Fe dostruders te overreden zich uit Am- dajui-milltia, een soort Palestijnse ren ten uitvoer te leien" man terug te trekken ..Aan beide burgerwacht, die volgens Jassir Ara kanten is veel wantrouwen." zo zei fat in Amman ongeveer 30.000 leden hij De officier onthulde voorts dat heeft, zal een moeilijk op te lossen hem ter ore was gekomen dat er probleem worden. jumper met capuchon, midi met capuchon, tuniek met capuchon, maxi met capuchon, mini met capuchon: waar het hart vol van is.... dat vindt je bij Vinke. zich gisteren in zuid-Jordanie inci denten hebben voorgedaan tussen Jordaanse eenheden en guerrillastrij ders. Nadere bijzonderheden hierover waren hem niet bekend. In Amman is niets vernomen over de aanval die Jordaanse troepen volgens woord voerders van de guerrillastrijders in Damascus gistermorgen vroeg op Irbid en Ramtha. twee Noordjor- daanse steden die in handen van commando-eenheden zijn zouden hebben gedaan. Militaire officieren uit Egypte, Soedan, Tunesië. Saoedi-Arabié en Koeweit reden gisteren door de hoofdstad en dreven met zachte de conferentie gediscussieerd over de drang zwaar bewapende guerrilla- samenwerking tussen communisten strijders in gereedstaande vracht en „andere anti-imperialistische auto's die hen naar bases in de bui krachten". ten wij ken van Amman overbrachten. Arafat oeweert dat de wapenstil standsovereenkomst niet voorziet in hun terugtrekking of ontwapening Jordaanse troepen hebben gister middag opnieuw een massale infan- terie-aanval ondernomen op Pales tijnse stellingen in het noorden van Jordanië, zo deelde radio Damascus mee. Aan de aanval was een artilleriebe schieting voorafgegaan, die de hele ochtend duurde. Kort nadat het eerste communi qué door radio Damascus was uitge zonden, werd vanuit Amman een groep waarnemers naar het noorden gestuurd door de vredescommissie onder leiding van de Tunesische pre mier Bahi Ladgham. Brigade-gene BERLIJN (GPD) - Na een on- mededeling dat de volgende ontmoe- derbreking van ruim twee maanden °P 9 otkober zal plaatshebben hebben de ambassadeurs van Ame- West-Beriynn burgemeester Schütz rika, Engeland. Fra nkrijk en de ze* gistermiddag in een eerste reac- Sowjet-Unie gisteren hun gesprek »De onderhandelingen kunnen over de toekomst van Berlijn her- j een oplossing leiden, maar zij vat. Het overeengekomen stilzwy- aa:1 een zeei' gecompliceerde gen werd ook nu strikt in acht ge- ronde begonnenSPD-fractieletder nomen. Was vorige keren nog ge- Wehner verklaarde in een dagblad- meld dat de diplomaten in goede interview: „Niemand kan verwach- sfeer eikaars standpunten hadden ten dat principiële meningsverschil- aangehoord en besproken, nu be- raal Ahmed Abdoel Majid Hilml, de perkte een woordvoerder zich tot de ADVERTENTIE de fijnste thee Ur, ter wereld! len over de juridische positie van Berlijn ploseling uit de weg kunnen een bevredigende regeling voor het grote knelpunt Berlijn als voorwaar de gesteld door ratificering van dat verdrag. Van Russische kant heeft men vorige week laten doorscheme ren dat de bijzondere banden tussen West-Berlijn en de bondsrepubliek tot op zekere hoogte worden er kend. Uitgesloten werden met name de politieke banden Ook een garan tie voor h et ongestoord gebruiken van de toegangswegen tot West-Ber lijn zou tot de mogelijkheden beho ren. zy het dat de Russen officieel van oordeel zyn dat Bonn deze kwestie met de DDR. dient te re gelen, aangezien het om wegen over Oostduits grondgebied gaat. De regering-Brandt heeft reeds besloten af te zien van „demonstra tieve politieke aanwezigheid" der bondrepubliek in West-Beriyn. Vorig jaar heeft de traditie geworden Jaar- ïykse zitting van de bondsdag, de Westduitse Tweede Kamer, al niet meer plaatsgehad. Van de zyde der worden geruimd". Wehner waar- oppositie in Bonn is tegen die gang schuwde bovendien voor een .alles - of-mets-koers" in deze kwestie, waarmee de in Berlyn bestaande in druk onderstreepte dat de Westber- lüners en de Westduitsers zich op een compromis zullen moeten voor bereiden. In Bonn was de ontmoeting van gisteren met enige spanning tege moet gezien, omdat zy de eerste was na de ondertekening van het West- duita verdrag De Westduitsers heb ben. zoals gemeld, het vinden van van zaken bezwaar gemaakt. Het prysgeven van andere tradities (het Jaariykse verbiyf van de Westduit se president in zyn Beriynse paleis- Je. het vergaderen van parlements commissies in het gerestaureerde Ryksdaggebouw, e.d.) zou op nog grotere tegenstand in Bonn stuiten. Tot de belangrykste politieke ver langens van Bonn behoort de erken ning door de Sowjet-Unie dat West- Beriyn in het buitenland door de re gering-Brandt wordt vertegenwoor digd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7