w B. en W. zien het beleid zo ACCENT Internationale klokken zang boven Leidse daken chirurg Dr. Van Dongen 25 jaar BALLY Beiaardconcours in stadhuistoren Inspanning voor defensie blijft noodzakelijk' ONDERNEMERS INFORMATIE EXPORT VOOR kantenklaar VITRAGE Hulshoff ONDERDAG 1 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 BRUSSEL (ANP) „De heel klei- ïe, goed-geïnformeerde groep van militairen en diplomaten, die weet dat er in werkelijkheid geen wijziging is ingetreden in de verhouding tus sen het Westen en de Sowjct-Unie, moet alles in het werk stellen om de optimistische opvattingen van de grote massa in het tegendeel te doen j verkeren", aldus prof. E. H. van der Beugel, bijzonder hoogleraar aan de Leidse universiteit, tijdens een con gres in Brussel ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Belgische Krijgsschool. ADVERTENTIE Schoenen het kenmerk Ltxn, hu/a.Uteit Dotvkersicect u In gesprek met Kreisky Een exclusief interview met de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky, n.a.v. diens geruchtmakende onder houd met Vrij Nederland's Martin van Amerongen over o.a. Simon Wiesenthal. Elke week puzzelen Accent heeft een gevarieerde puzzelpagina met b.v. een spannende ladderpuzzle-compe titie Elke week in Accent. weekblad 65ct. overal verkrijgbaar Een brandend probleem om aan te denken rond Werelddierendag: de dreigende overbevolking van honden en katten en andere huisdieren. Deskundigen pakken dit probleem hij de kop - deze week in Accent. DUIZEND HUIZEN De pil voor huisdieren? R er ADVERTENTIE LEIDEN Alsof de brug al in gebruik s, zo ziet op het eerste oog (en op de foto LD/Holvast) de Waddingersluisbrug eruit langs de Haagweg nabij de Vink. De burg- bouw nadert zijn voltooiing. Het zand lichaam, waarop de oprit komt, ligt ook al klaar en het groen is wegge kapt waar de Haagweg moet wor den doorgegraven om een verbinding te krijgen tussen Korte Vlietkanaal en Rijn, waarmee de vaarroute om Leiden een feit zal zijn. Bij de bouw van de brug wordt rekening gehouden met de toekoms tige Leidsebaan, de nieuwe provin- cialeweg 16, die Leiden een recht streekse verbinding met Den Haag gaat geven onder de spoorbaan door. De Leidsebaan op de aanleg waarvan in twee commissies uit Pro vinciale Staten vorige week nog eens is aangedrongen gaat in de toe komst het grootste deel van de brug in beslag nemen. Over het smalle gedeelte komt de rechtstreekse ver binding Leiden-Voorschoten tot stand. Aan deze eindfase, die in 1975 wordt bereikt, gaat een over gangsfase vooraf, waarin de huidige Haagweg langs De Groote Vink met een T-kruising aansluiting geeft met de Leidseweg. WETHOUDER VAN VOLKSHUISVESTING EN OPENBARE WERKEN (Menken): Met kracht zullen wij streven naar een produktie van ongeveer 1000 woningen per jaar. Voorop moet staan de bouw van woningen, die betaabaar zijn voor een groot deel van de woning- behoevenden. B. en W. zullen initiatieven tot oprichten van dien stencentra en groepspraktijkruimten voor artsen in de Meren wijk bevorderen en ondersteunen. Afgewacht moet worden of artsen over het algemeen geporteerd zijn voor groepspraktijkruimten. WETHOUDER VAN CULTUUR. RECREATIE EN MAATSCHAPPE LIJK WERK (mevr. Den Haan-Groen): Fudamentele maat schappelijke veranderingen brengen verschuivingen mee op het terrein van het maatschappelijk- sociaal- medisch en cultureel leven in deze stad. De taak van het stadsbestuur is niet passief afwachten. Het dient positief te stimuleren, coördineren en initië ren. Het vrije spel van de besturen, die op die gebied werkzaam zijn, kan soms het gevaar opleveren voor een te trage aanpassing Het welzijn van onze burgers is in het geding en enige miljoenen overheidsgelden zijn er mee gemoeid. Hier kan het gemeentebe stuur nuttig werken, uiteraard met in acht nemen van de autono mie en de eigenheid van het particulier initiatief. HULPVERLENING De algemene vraag naar coördinatie, planning en beleid komt spe ciaal naar voren i.v.m. het ontstaan van nieuwe woonwijken waar nieuwe organisatiepatronen kunnen ontstaan. Nodig zijn o a ver dere uitbouw en modernisering van de materiële en immateriële hulpverlening aan de individuele burger (financieel, medisch en sociaal). Over het punt milieu-hygiëne valt op dit moment nog weinig te zeg gen. De bevordering van de leefbaarheid in de stadswijken zien wij als een van de meest urgente zaken in het kader van de wel zijnszorg. Gezocht moet worden naar een andere beheersvorm voor het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Over enkele maanden komt het college met een eerste aanzet. LEIDEN De Leidse beiaard is na de restauratie een uit wekend instrument. Dat vinden de stadsbeiaardiers Leen 't ^irt en Rien Ritter, wier mening wordt onderstreept door de éderlandse Klokkenspelvereniging. Als organisatie van het -'hternationale beiaardconcours heeft ze de blik gericht op ■j Leidse stadhuistoren. Op zaterdag 17 oktober klinkt inter nationale klokkenzang boven de daken in de binnenstad. LEIDEN In het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland zullen de onder nemers op 7 en 8 oktober de gelegen heid krijgen zich te oriënteren over de verschillende exportmogelijkheden, die voor hen van belang kunnen zijn. Ook problemen over eventueel reeds bestaande export zullen daarbij aan de orde worden gesteld. Voorts kun nen ondernemers in dit gesprek in lichtingen ontvangen over de vele Het is, aldus prof. Van der Beugel, de Sowjet-Unie de laatste jaren goed gegaan, terwijl haar werkelijke tegenstander, de V.S., zich op alle mogelijke punten in een uiterst moei lijke situatie bevinden. Prof. Van der Beugel stelt grote prijs op de aanwe zigheid van de 300.000 Amerikaanse soldaten in West-Duitsland, omdat het soldaten zijn van het enige land, dat door de Sowjet-Unie als van ge wicht en betekenis wordt beschouwd in de machtsverhouding. Om die re den moeten de Europese landen het de VB. uit een oogpunt van beta lingsbalans mogelijk maken die troe penmacht te handhaven. Dat bete kent o.m., dat wij ons politiek moe ten inspannen voor versterking van onze eigen defensie-bijdrage. (vervolg van pagina 1) LEIDEN Uit de beleidsverklaring van burgemeester en wethou ders blijkt, dat het college de bij het fractieberaad overeengekomen hoofdlijnen gemeentebeleid 1970-1974 als „handleiding" heeft ge bruikt. Op een enkele uitzondering na hebben B. en W. de porte feuilleverdeling overgenomen. Uitzonderingen zijn, dat voorlich ting niet onder de wethouder van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk valt, maar onder de voorzitter en dat het bevorderen van de opleiding van werkende jeugd in de portefeuille van onder wijs is gestoken. Uit de meer dan een krantenpagina druks omvattende beleidsver klaring citeren wij per portefeuille het volgende: BURGEMEESTER (v. d. Willigen)Gestreefd zal worden naar het publiceren van beleidsnota's op een zodanig tijdstip, dat ook be langstellende en belanghebbende burgers hun mening kunnen laten horen. Er zal voor worden zorggedragen, dat de raad op de hoogte wordt gesteld van de ontwikkeling van de gewestzaken. VOORZIENINGSPEIL WETHOUDER VAN FINANCIëN EN PERSONEELSZAKEN (Harm- sen): Wat de financiële situatie betreft zullen waar mogelijk te bevoegder plaatse voorstellen worden gedaan ten aanzien van het vraagstuk der verfijningen. Wij zullen niet alleen streven naar handhaving, maar ook naar verhoging van het voorzieningspeil van de gemeente, vooral waar dit mogelijk is door uitbreiding van het pakket van de minst draagkrachtigen. Als het niet anders kan zal de begrotingspositie mede moeten worden verbeterd door verhoging van eigen inkomsten. Nodig is de efficiency te verhogen en de organisatie te verbeteren. WETHOUDER VAN ONDERWIJS (Duyverman) De schooladvies dienst, die nog in ontwikkeling is, zal zijn arbeid niet zonder voldoende bemanning kunnen verrichten. De uitbreiding van het aantal medewerkers moet worden afgewogen tegen andere even zeer begrijpelijke wensen. Democratisering van het onderwijs is een zaak, die niet uit het oog kan worden verloren. Het verlangen naar een nota eerst in 1972 getuigt van begrip voor de omvang rijke problematiek. Als eerder denkbeelden kristalliseren, zullen deze in voorlopige vorm ter discussie worden gesteld. WETHOUDER VAN STADSONTWIKKELING (Kret): waar moge lijk zullen wij ons voegen naar de door de raad geformuleerde sug gesties met betrekking tot de ontwikkeling van de Merenwijk. AJs het wegenbeloop vast staat, zullen wij komen tot concrete voor stellen inzake de ontwikkeling van de Stevenshofjespolder. ADVERTENTIE BINNENSTAD De nota binnenstad wordt voorbereid. Hierin komt een voorlopige visie op de ontwikkelingsmogelijkheden van de binnenstadsfunc ties. Wij verwachten, dat de adviesraad voor de binnenstad spoedig van de grond zal komen. Een begin is gemaakt met het maken van een beleidsnota monumentenzorg, waarin gepoogd wordt te komen tot een aantal te beschermen stadsgezichen. Wat sanering betreft heeft het gebied Herengracht-Zijlsingel hoogste prioriteit. Nieuw bouw kan hier binnenkort beginnen. Maatregelen zullen worden genomen om achteruitgang van het oudere woningbestand in het centrum tegen te gaan resp. rehabilitatie van oudere woonwijken te bevorderen. De vaststelling van het city-wandelgebied is in sterkere mate af hankelijk van de functies, die het citygebied in de toekomst zal hebben. Nagegaan zal worden welke beslissingen kunnen worden genomen in het verlengde van raadsbesluiten. Aan de plaatsing van parkeergarages in de nabijheid van de tangenten, die om de city lopen, moet uit verkeersoogpunt voorkeur worden gegeven boven de plaatsing van verkeersgarages in de city. B. en W. zijn van oordeel, dat subsidiering van het openbaar vervoer voor wat de exploitatietekorten op de lokale lijnen noodzakelijk is. Bestudeerd wordt of en zo ja in hoeverre tot aanleg van meer vrije banen en eigen verkeerslichten voor het openbaar vervoer kan worden over gegaan. bronnen van exportinformaties die er bestaan. Voor het verschaffen van' deze in formaties zullen de heren W. J. de Looy van de Economische Voorlich tingsdienst en H. Merkus van de Centrale Kamer van Handelsbevor dering op genoemde dagen zitting houden. KOOPAVOND WETHOUDER VAN ECONOMISCHE ZAKEN (Lijten): Instandhou ding en uitbouw van het centrum-winkelapparaat zal met het oog op de streekfunctie zoveel mogelijk worden bevorderd. Ontwikke lingen zullen doorlopend worden gesignaleerd. Het vraagstuk over de instelling van een koopavond moet worden bezien in het licht van een optimaal functioneren van het stadscentrum. Het college acht nadere oriëntering gewenst. Medio 1971 zal een voorlopige nota inzake de werkgelegenheid in Leiden verschijnen. B. en W. willen de relatie tussen gemeente bestuur en bedrijfsleven versterken. De uitbouw van de horeca- sector is in de eerste plaats een zaak van particulier initiatief. Al het mogelijke zal worden gedaan een gunstig klimaat te scheppen. Alles wat op de weg van de gemeente ligt zal worden gedaan om het toerisme te bevorderen. De problematiek rond erfpacht is reeds tweemaal ter kennis van de raad gebracht in het recente verleden. B. en W. onderschrijven tenvoile het bij deze gelegenheden ingenomen standpunt. Om ech ter aan deze zaak alle aandacht te schenken, zijn B. en W. be reid de gehele problematiek nogmaals te doen bestuderen en daar omtrent te rapporteren. Het stadhuiscarillon verzorgt nor maal achtergrondmuziek. De zilve- fyi klokkeklanken worden vaak over- 'emd door de herrie van het ver ier. Toch is het gezellig, dat bijv. 'Jarktdagen het klokkenspel vrolijke hien over de stad strooit. Van de achtergrond komt het „ho- instrument zaterdag over veer- en dagen op de voorgrond. Elf bei- Lr diers zullen er de hele middag op ^jelen om uit te maken wie de beste van Nederland en België, de Ne derlanden. waar de klokkenspelkunst e geboren en groot geworden. Waar s indt men zoveel beiaarden als hier? ?r'ergens. In ons land zijn er 120, *iet meegerekend de automatische 1lokkenspelen, die de laatste tijd in Wang komen. J? Er zijn in Nederland zestig bei- ardiers. Het aantal deelnemers aan et concours is dus niet zo groot, naar de Klokkenspelvereniging is .^lij, dat het groeit. Enkele jaren ge iden kwamen er niet meer dan drie Jf vier. Nu treedt dit elftal aan: de Neder landers Mar. Bruynzeel, L. W .Boo- jert. Erica Kuit. Joop de Lange. Jac. '[faassen, Sjoerd Tamminga, Heieen d. Weel en Jan v. d. Zwart en de .Belgen Gaston v. d. Bergh, René tfanstreels en Gustaaf v. d. Weyden. Voor gediplomeerde beiaardiers is 'jïe opgave Prelude en choral voor [.carillon van Rien Ritter en voor niet gediplomeerden 'n prelude van Wil- jëm de Vries. Voorts moet een werk haar eigen keus worden gespeeld en lan worden geïmproviseerd. Het jvordt bij elkaar een concert van jrier uur. Wie het carillon ditmaal aiet als achtergrondmuziek wil ho- .fen, maar goed wil luisteren, kan (Jat doen op de binnenplaats van het tftadhuis, die voor ieder open is. Het gemeentebestuur van Leiden heeft in elke categorie geldprijzen van f 150 en f 100 uitgeloofd, die wet houder van CRM mevr. Den Haan- proen zal uitreiken. De gediplo meerden spelen om een wisselprijs, de gouden beiaard van Hengelo. De beste improvisatie wordt beloond met f 100 en de dr. V. d. Elst-klok. een bijna 150 kilo wegende klok in een houten stoel, als wisselprijs. De jury bestaat uit (voorzitter) Is- kar Aribo (Leiden), Sjef van Balkom (Den Bosch) en Rien Ritter (Delft). De verwachting is, dat vele van de 400 leden van de Klokkenspelvereni ging naar Leiden zullen komen. ADVERTENTIE LEIDEN Groot en bijzonder hartelijk was gistermiddag in de hal van het St. Elizabethzieken- huis de belangstelling, welke zich concentreerde rond de figuur van dr. M. A. van Dongen, die deze dag het feit herdacht, dat hij voor 25 jaar zijn chirurgische ar beid in dit ziekenhuis begon. Een belangstelling, waarin ook zijn echtgenote ruimschoots deelde. Het was voor de jubilerende medi cus een grote verrassing, dat zijn oud-leermeester, prof. dr. P. A. Vos, indertijd chirurg van het St. Fran- ciscus Gasthuis in Rotterdam, de lange rij van receptiegangers opende. Een weerzien na jaren.. Ln het gevolg" van prof. Vos waren hon derden oud-patiënten, collegae, huis artsen. leden van de medische staf en personeel van het St. Elizabeth- ziekenhuis, vrienden van het echt paar Van Dongen en tal van afge vaardigden van verenigingen en or ganisaties, waarmee de jubilerende chirurg hartelijke contacten onder houdt. Mr. dr. J. v. d. Poel, die namens vele duizenden „getekenden" het zyn uw oud-patiënten en patiënten, die allen een duidelijk merkteken van uw medische ingreep met zich dragen het woord voerde, merkte o.m. op, dat dr. Van Dongen zijn medische capaciteiten paart aan bij zondere toewijding, grote charme en hartelijk medeleven met zijn patiën ten. Als prominent chirurg hopen wij U nog een groot aantal jaren in ons midden te hebben, aldus mr. dr. v. d. Poel, die de jubilaris een be drag onder couvert (..alle bank- en giro-rekeningen zijn nog niet bin nen") in het vooruitzicht stelde. Pastoor Wortelboer, die de felici taties en een filmprojeotor aanbood namens het parochiebestuur van de Hartebrug, het bestuur van de Stich ting Huize Roomburg en een club van vrienden, herinnerde aan de vooraanstaande plaats, die dr. Van, Dongen nu al vele jaren in deze krin gen inneemt. Alfons Schlatmann bracht tenslotte in een humoristisch! getint toespraakje de gelukwensen van het Ziekentridium „in deze gemeenschap hebt U uw echtgenote leren kennen" onder woorden. Aan deze receptie ging een intieme huldiging in de kring van het be stuur en deputaties van het zieken huis vooraf. De voorzitter, mr. J. M. Bonnike uit Noordwijk aan Zee en dokter Lij ten van de medische staf boden dr. Van Dongen resp. een schemerlamp en een filmcamera aan. Mr. dr. J. v. d. Poel (links) biedt dr. Van Dongen namens „de getekenden" gelukwensen aan. Rechts de echtgenote van de ju bilerende chirurg. (Foto LD/Holvast VANDAAG KOPEN VANAVOND HANGEN Ben Haag -..^pui/Kalvermarkt Rijswijk In de Bogaard Leiden ^l*Jle.uwe'Rijn/Hartesteeg

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3