toraalzang in de mo. gensiond De Leidse beiaard IAN KLAASSEN HEEFT HET MOEILIJK Eerst zn buik eraf en clan z'n darmen Luchtvervuiling tast carillon van het stadhuis aan ONDERDAG 1 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 De beiaard van 1951 had aanvan- grootste klokken zijn bijgestemd, het- kelijk een vrij redelijke stemming, geen tot grote verbetering van de maar deze toestand duurde niet lang. stemming heeft geleid. De nieuw gego- Het verslechteren van de stemming en ten klokken zijn op zodanige wijze kwaliteit van de beiaard dient in aangepast .dat nu door de totale klok- hoofdzaak te worden geweten aan de kenreeks een prachtige eenheid wordt sne. groeiende mate van luchtvervui- gevormd. ling gedurende de laatste jaren. Ten- Echter, niet alleen de klokken zijn einde dit te verduidelijken diene het in een beiaard van belang, ook klok- volgende kenstoel, tuimel-rekken bedrading. Door de luchtvervuilin gtreedt „oxy- klavier en automatisch speelwerk ver- datie" op aan de klokken. Het oxyd- dienen aandacht. Alles is op zodanige laagje is doorgaans op alle aangetaste wijze uitgevoerd, dat de luchtvervuiling klokken even dik. Het euvel is dus des er niet spoedig vat op zal krijgen te ernstiger naarmate men kleinere Vanzelfsprekend moet één en ander klokken beschouwt. Door verdunning goed worden onderhouden, hetgeen van de wand (profiel) van een klok overigens best aan gemeentewer- zal niet alleen de stemming van de ken kan worden overgelaten klokketoon dalen, maar wordt tevens Behalve dat het aantal klokken van de kwaliteit van de toon aangetast 47 tot 49 is uitgebreid, heeft men de Hebben we nu een reeks door lucht- zogenaamde „speeltrommel" vervangen vervuiling aangetaste klokken, dan door een elektromagnetisch bandspeel- blijkt, na schoonmaken, dat de onaci- werk. Zulk een speelwerk heeft grote linge stemming der reeks is scheefge- voordelen: het repertoire kan aan trokken: de kleinste klokken vertonen zienlijk worden verruimd en men heeft de grootste stemmingsafwijkingen, in tussen de klokken meer ruimte ver- de vorm van toons verlagingen. kregen voor het onderhoud van één en Herstemmen van de kleinere klok- ander. Elektrische kabels kan men om ken 'door „afdraaien" van metaal aan een hoekje" buigen, hetgeen niet het de binnenkant van de klokken) helpt geval is met draden, die de verbinding dan niet meer. daar juist door dit her- moeten vermen tussen de speeltrom- stemmen in 't algemeen de stem- mei en de klokken, ming nog meer wordt verlaagd <de Een geheel nieuwe opstelling van de klokkenwand wordt door het uitdraai- klokken en speelcabine heeft eveneens en van metaal immers nog dunner», de ruimte voor onderhoud in de Opnieuw gieten van de kleinere beiaard zeer gunstig beïnvloed klokken geldt in dit geval als enige Met het resultaat van de restauratie remedie. Dit is dan ook gedaan t j- 'ijn de beide stadsbeiaardiers uiterst dens de grote restauratie, die in augus- tevreden. Zij zijn dan ook zeer dank- tus vorig jaar begon, en eind april baar gestemd ten opzichte van de in- '70 werd voltooid - stanties. die de restauratie hebben mo- De restauratie is verricht door de gelijk gemaakt fimra Eijsbouts te Asten. De grote RIEN RITTER, bourdon is blijven hangen. De veertien Stadsbeiaardier van Leiden. fan het hele feestprogramma op 3 ok- ler is de koraalzang. 's ochtends vroeg het Van der Werfpark, misschien wel i van de meest traditionele onderde- L Nog steeds wordt hier in de mor- istond het „Wilt heden nu treden" ge lgen. het danklied dat indertijd door bevrijde Leidse bevolking werd aange ven in de Pieterskerk. Tan de belangstelling dit jaar zal het belangrijke mate afhangen of de ko- Dzang in volgende jaren gehand- ifd blijft De belangstelling ervoor is enige tijd in dalende lijn. maar vo- jaar kon men een opflikkering ont- :ken. Misschien is dat te danken aan het Ex Animo koor. dat voor het eerst de samenzang „professioneel" kwam on dersteunen. Zwart van de mensen, zoals in vroe ger jaren, zag het nog niet in het Van der Werfpark. maar wie weet komt dat weer een beetje terug. Er is goede hoop. want in '69 waren er nogal wat jonge mensen die meezongen. De koraalzang (koraal - plechtige muziek) staat overmorgen voor het eerst onder leiding van de Rotterdammer Her man de Wolff, die al 42 jaar dirigent van Ex Animo is. Vorig jaar zou hij er ook bij zijn. maar door een plotselinge ziekte liep dat voornemen in het hon derd. Afgelopen dinsdag is er met koor en publiek een repetitieavond geweest in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Za terdag zal moeten binken of de koraal zang 't nog doet bij de Leidena en. an ders -ou dt" organs?:.-.id- Dr. O Vereeniging er misschien toe moe .en overgaan om dit programmapunt, te schrappen Of de opkomst groot is. zal voor een groot deel ook afhangen van het weer zaterdag. Vorig jaar liet dat niets te wensen over en zo in het ijle ochtend licht klinken die oude liederen uit Va lerius Gedenckclanck het mooist, vindt Herman de Wolf. De Altona-pagina van het Leidsch Dagblad is dit keer helemaal gewijd aan de komende 3-oktober-viering. En dan voornamelijk aan een aantal onderdelen uit het feestprogramma, die altijd een beetje in de schaduw van de publiciteit blijven. We dachten een hoop Leidenaren en plezier te doen met een handleiding voor het schoonmaken van de haring op 3 oktober. Hoe dat gaat. beschrijft Vera Gaikhorst voor u. Ze had daartoe een gesprek met een Katwijkse visboer. Ruud Paauw sprak met Wim De- vile. poppenkastspeler die met lede ogen de ondergang van Jan Klaassen ziet na deren De stadsbeiaardiers Rien Ritter en Leen 't Hart beschrijven de Leidse bei aard van nu en vroeger. Dirigent Herman de Wolff tenslot te. wacht met spanning af of er veel mensen meedoen aan de koraalzang in het Van der Werfpark. Op drie oktober gaan we 's morgens weer traditioneel in de rij staan om het al even traditionele haring en witte brood in de Waag te ontvangen. Met t' brood zult u waarschijnlijk ncoit moeite gehad hebben om dat naar binnen te werken, maar met de nog niet schoon gemaakte haring kom je nog al eens gauw in de knoop. Darmen en andere niet erg smakelijke onderdelen van het dier moeten zorgvuldig en op kundige manier verwijderd worden. Hieronder daarom een handleiding, opgeschreven uit de mond van een ha- ringfileerder met een 35-iar:"e ervaring, visboer C. Wassenaar uit Katwijk. Als het enigszins kan. neemt u er dan een nog niet schoongemaakte haring bij of iets wat er op lijkt, zodat u meteen kunt oefenen voor zaterdag Roodachtig Visboer C .Wassenaar, met voor hem op het schoc.nmaakplankje de nog niet schoongemaakte haring en in zijn rech terhand een scherp mesje: „Als ik hem noü fileer, snij ik eerst zijn buik eraf Nu kan ik zijn darmen eruit halen". Met het mesje worden de roodachtige Foto li7iks visboer Wasse naar doet voor hoe je „uit de kunst" een haring moet ontdoen van stekelige ingewanden en on smakelijke velletjes. darmen en Ingewanden eruit geschoven „Nu geef ik hem een sneetje in de rug, dichtbij de kop. en snij hem overlangs naar de staart toe. door. Dan trek ik eerst aan de ene kant het vel eraf, draai hem om en trek aan de andere kant het vel eraf". Dit vel aftrekken gebeurt weer met het mesje en wel van de kop naar de staart toe. „Vervolgens snij ik de kop eraf en leg ik de vis open". Nu is de vis dus van binnen te zien. „Eerst de grote graat eruit en dan de kleine graatjes die er nog zitten". De graten weer met het mesje eruithalen „Nou schrap ik de vis van binnen nog even schoon", dus op de plaats waar eerst die graten zaten. „Nou beide filee- tjes op mekaar het zijn nu fileetjes geworden, nietwaar0 —en hij is klaar" Zo vliegensvlug als de haringboer de vis schoonmaakt zal het u waarschijn lijk in het begin niet lukken .maar het is ook niet nodig dat u de 100 haringen in een uur haalt, zoals de heer Wasse naar. die als het nodig is wel tot de 170 kan komen. „Maar", zwakt hij af. „dan moeten het lekkere soepele zijn". Mocht u nu nog vrezen, dat u 3 okto ber nog de hele dag blijf worstelen met die haring, gaat u dan naar een haring- boer toe en vraag hem of hU desnoods een beetje vertraagd voor wil doen, hoe je zon ding aan moet pakken. Eet ze. beiaardbespeling begint zaterdag half tien en duurt een uur. Rien speelt de volgende liederen: 1. den grooten rapsack; 2. delen uit Music; 3. Oudnederlandse 4. Ceciliano; 5. Volkslie- 6. Campanella; 7. Populaire me als ..All kinds of everything" en tyts. te weten d'eene 8 dagen 't geheel uyr. d'ander 8 dagen 't halve uur" Een veel grotere reeks klokken werd door Leiden pas besteld toen de klok kengieters Francois en Pierre 'Petrus) Hemony nagenoeg alle belangrijke ste den van een beiaard hadden voorzien. Deze beroemde klokkengieters uit de 17e eeuw hadden al 50 klokkenspelen ge leverd voor Leiden er één bestelde. Fran cois Hemony was toen reeds gestorven '1664). maar zijn broer Pierre goot nog een aantal beiaarden Ook maakte hij beiaarden in voorraad en de laatste daarvan werd door Leiden gekocht, juist vóór Leeuwarden, dat met dezelf de plannen rondliep. Deze in 167.71678 gegoten reeks van 32 klokken werd evenwel door het ge meentebestuur wat licht gevonden en men verzocht Hemony om nog een zes tal basklokken toe te voegen. Pierrre He- mony's gezondheidstoestand was toen echter al niet zo best. wat blijkt uit de volgende zinsnede uit het contract van 8 november 1679: „Ende bjj» aldien de voornoemde He mony ondertussen quam te sterven, soo wert wedersijden verstaen. Hij kon inderdaad deze opdracht niet eer uitvoeren. Hij stierf op 17 februari 1680 en werd begraven op 22 februari in de Nieuwe Kerk te Amsterdam Zijn neef en opvolger Mamertus Fre- my goot de zes basklokken. zodat in 1680 de beiaard bestond uit de klokken c' (toonhoogte cis'; - d - e - f en verder chromatisch tot es"38 klokken met een totaal gewicht van bijna 10.000 kg. Jam mer genoeg ging deze beiaard bij de stadhuisbrand van 1929 verloren In 1938 gaf het gemeentebestuur op dracht aan de Fa A. H. van Bergen te Heiligerlee tot het leveren van een bei aard van 47 klokken met inbegrip van een zware luidklok. een G-klok van meer dan 5.000 kg. Deze beiaard, die in 1939 werd geïn stalleerd had een totaal-gewicht van 27.200 kg. Tijdens de laatste oorlog werd deze beiaard door de bezetters met me dewerking van NSB-ambtenaren ge roofd met uitzondering van de klokken G - c' - cis' en dis', waarschijnlijk kon men die niet gemakkelijk uit detoren krijgen. In 1951 werd door de Fa van Ber gen de beiaard weer tot de omvan ge bracht als hij in 1938 had en tot begin 1969 bleef dit ongewijzigd LEEN T HART stadsbeiaardier van Leiden Leiden was één van de eerste steden die een zogenaamde „voorslag" hadden. Reeds in 1460 waren er in het stadhuis een paar klokjes die vóór de slag op het hele uur het waarschuwingssein gaven, dat de slagklok de uren ging slaan. Zo'n voorslag bestond meestal uit 4 klokjes (of klokken: de Westminster in Londen vóór de slagen op de Big Ben is wereld beroemd geworden) en het gebruik er van werd in oud-Frans „Quadrillonner" (quatre -vier» genoemd Later werd dit „carillonner" en de klokjes met elkaar heetten „carillon". Deze naam wordt nu ook voor een gro tere reeks klokken gebruikt, o.a in de Frans en Engels sprekende lande. Ook in Nederland wordt hij naast de goed Oudhollandse naam „beiaard" ge bruikt. En de foto's zijn wederom van Hol vast- Of Leiden in de 16e eeuw een al wat grotere reeks klokken had. is niet geheel duidelijk Ik vermoed echter dat een reeks lkokken met een omvang van min stens één octaaf heeft gehangen in het Stadhuis »of in de Saaihal. waarvan in 1770 klokken verkocht zijn» omdat in een instructie voor de beiaardier uit 1577 staat vermeld, dat hij de speeltrommel moet versteken „daar op stellende een Psalm of liedeken naar den eisrh de* jEIDEN Evenals vorig jaar is uitvoering van de poppenkast Drie Oktober in handen gelegd I Wim Devilé, een 52-jarige penaar, die het poppen wereld je i haver tot gort kent. Hij begon vak op zijn twaalfde jaar van 3 vader te leren en vatte er een nmer verblekende liefde voor op. verdien er wat mee, maar al d ik geld genoeg, dan deed ik nog. Het contact dat je via de ?pen direct met de kinderen Dt, daar kan niets tegen op. Zo- s kan eenvoudig nooit via radio, of film totstandkomen". Vie poppenkast zegt. zegt in één adem >r: Jan Klaassen en Katrijn. En daar- e arriveren we dan direct bij een voor m Devilé teer punt. Hy spreekt met i vleugje weemoed en deernis over e, zoals hij noemt, „nationale fogu- Jan Klaassen en Katrijn hebben namelijk erg moeilijk. „Zijn zijn bij stek de vertegenwoordigers van het Jinele oud-Hollandse poppenspel en dreigt in deze tyd van vernieuwing ook in het poppenspel totaal ver- sn te gaan". >e ontluistering van Jan Klaassen is irigens niet van vandaag of gisteren, i dateert al van ver voor de oorlog, poppenkast verdween meer en meer het straatbeeld en verhuisde naar de stzaal. „Die nieuwe entourage", zegt Ti Devilé „en de gelegenheden waar- >r men de poppenspeler vroeg, vereis- een andere inhoud en een nieuwe mgeving. Het betekende dat het ori ginele Oudhollandse Jan-Klaassen- spel uit de poppenkast moest verdwij nen. In de plaats daarvan kwamen sprookjes en verhalen met een opvoe dend element er in. We leefden in de tijd van de brave kindertjes, tenminste zo moesten ze zijn. En zo was het ook in de poppenkast Jan Klaassen en Katrijn bleven in naam be staan. Maar Jan Klaassen werd van een rauwe potsenmaker een vrolijke klant en de scheldende, er oplosslaandeKa- trijn werd een degelijk burgervrouw tje. De duivel, de dood van perlala en de galg moesten verdwijnen, want die pasten niet meer in het pedago gische lesje". „Met de amusementshonger in dee eerste maanden na de bevrijding", ver volgt de heer Devilé. „ging de poppen kast de straat weer op. De mogelijkheid zat er in dat Jan Klaassen en zijn trou we aangang in alle glorie zouden her leven. Maar het kwam er niet van. Met duivel, galg en dood moest je op dat mo ment echt niet aankomen. We zochten alternatieven. De galg werd vervangen door een vangnet, de dood van pierlala moest plaats maken voor een aap die steeds probeerde uit de kist te ontsnap pen. De jeugd had met hem overigens evenveel genoegen als met zijn maca bere voorganger- En de duivel manifesteerde zich in Jan Klaassens genadeloze tegenstanders, zoals de huisbaas, die Katrijn op straat wilde zetten, of de kidnapper, of een figuur als bakker Brombakker. die op 3 oktober gaat proberen Jan Klaassen van een overwinning in de taartenbakwed- strijd af te houden". „Ja. Je zou kunnen zeggen dat Jan Klaassen en Katrijn nooit helemaal meer met hun nieuwe omgeving ver trouwd zijn geraakt. Met de huisbaas nog wel. Maar dat is eigenlijk ook een fi guur die tot het verleden behoort. Welk kind kent de huisbaas nu eigenlijk nog? We betalen de huur tegenwoordig per giro. De veldwachter, de duivel, de dood van pierlala, ze zijn verdwenen. Jan Klaassen dreigt langzamerhand hun voorbeeld te volgen. Er zijn nog maar weinig mensen die hem brengen. Wel vindt men Jan Klaas sen nog in het poppena-ssortiment dat de kleuterleidster zich voor de jeugd heeft aangeschaft. De top. de mensen die met het poppenspel hun boterham verdienen, bemoeien zich nauwelijks nog met hem. Wat zoudt u nu graag zien? „Kijk. Jan Klaassen. dat is sterk cultuurhis torisch kinder- en volksvermaak. We le ven in een tijd van vernieuwing, maar ook in een tijd van merkbare hang naar vormen en romantiek uit het verleden. Die proberen we op de één of andere manier in stand te houden. Er worden voor allerlei dingen subsidies gegeven, ook voor vaak dubieuze sub-cultuur. Waarom geen bijdrage voor behoud van het Oudhollandse poppenspel? En dan denk ik daarbij aan een Ne derlands poppentheater, dat in één van onze grote steden, waarvan Amsterdam wel de meest aangewezen plaats is, de traditie van ons nationaal poppenspel en in het bijzonder de traditie van Jan Klaassen, levend houdt". Het is een mooie en zinnige gedachte van Wim Devilé. Vrienden, Jan Klaas sen verdient ons aller steun.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21