Chaos in Cairo bij begrafenis Leids collegebeleid gericht op samenspel met PAK ROUWENDE MASSA'S DOORBREKEN POLITIEAFZETTINGEN In Leiden kliniek voor geboorteregeling DROOG- KAPPEN voortreffelijke hachee Ontwikkelingshulp alleen mogelijk bij bestedingsbeperking Onthutsend Veel wind BELEID Catanzaro blijft de hoofdstad' MINISTER UDINK: Een goed stuk vlees hoort erbij 36,95 3 OKTOBER Directeur bij6 UUR OPEN kantonrechter RADIO PLEIN 16 gearresteerd ©ad 9He, 141V0 Opgericht I maart 1860 DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 No. 33211 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Slngei 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van een onzer redacteuren) LEIDEN De gemeente Lei- ien maakt deel uit van 'n werk groep. die de Randstadproble men bestudeert. In deze werk groep hebben burgemeester en wethouders een krachtige in breng zo schrijven zij in hun beleidsnota voor de komende vier jaar. Het nieuwe college stelt, dat de wensen tot grotere democra tisering in overeenstemming zul len moeten worden gebracht met de eisen van een zo slagvaardig mogelijk beleid, waarnaar B. en W. in het belang van de stad moeten streven. Zij zullen er daarom in hun voorstellen reke ning mee houden, dat de wen sen van een zo groot mogelijke openheid die van een zo groot mogelijke openbaarheid in de weg kunnen staan. Het uitgangs punt zal dan bij voorkeur zijn het betrachten van de grootst mogelijke openheid ten opzich te van de raad. Wensen op het stuk van openheid, openbaar heid en democratisering van het bestuur zullen worden bezien in het kader van de her ziening van de verordening op de raadscommissies. Het college zegt te beseffen, dat de omstandigheid, dat een aan zienlijke groepering uit de raad niet in het college vertegenwoor digd is (gedoeld wordt op het PAK), nadelige gevolgen kan hebben waar het gaat om het zo gewenste samenspel tussen raad en college. De wel in het college vertegenwoordigde frac ties krijgen meer achtergrond informatie. Andersom zal blij ken, dat de informatie vanuit de niet in het college vertegen woordigde fracties naar B. en W. toe zal worden belemmerd. B. en W. hebben het vaste voornemen de raad in zyn to taliteit by het bestuur te betrek ken en zo ruim en open moge lijk te informeren. Als er pro blemen komen op het stuk van wederzijdse informatie, dan zal het college niet aarzelen hier voor naar een oplossing te zoe ken. In dit verband wordt ge dacht aan de instelling van een commissie voor algemene en be stuurlijke zaken. Het college verwacht, dat juist ook de niet vertegenwoor digde fracties de mogelijkheden van informatie en overleg zul len benutten om in alle open heid die informatie te verstrek ken, die het ooilege evenzeer behoeft als het zijn bestuurs taak in het belang van de ge meenschap met succes wil ver vullen. Voor de beleidsverklaring van B. en W. per portefeiille zie ver der de stadspagina. (Van onze reisredacteur Henk Kolb) CAIRO (GPD) De tumultueuze droefenis van vele honderdduizenden Egyptena- ren heeft vandaag zijn climax gekregen tijdens president Nassers breed opgezette staatsbegrafenis. Vergeleken bij het zorgvuldige protocol dat dergelijke gebeurtenissen elders doorgaans omringt, is het afscheid van de Arabische leider een overweldigende manifestatie geworden van de diepe emoties waaraan zijn volk in de afgelopen dagen ten prooi is gevallen. Op hetzelfde moment dat de Rus- siche premier Alexei Kosigin in de vroege morgen vrijwel onbewaakt 'n kleine ochtendwandeling bij zijn am bassade maakte, rukte vanuit de stad het treurende volk op naar de muren i het paleis waarboven de presi dentiële standaard halfstok was ge hesen. Kilometers ver schuifelden mannen, vrouwen en kinderen over het langzaam heter wordende asfalt. Zij droegen aan stokken geprikte por- retten °n struiken groen met zwart lint omwonden, of kranten waarin de beeltenis van de ontslapen Gamal Abdel Nasser stond afgedrukt. Zij im mers zijn de werkelijke erfgenamen van Nassers revolutie. De gillende vrouwen in het zwart, zo goed als de schamele analfabeten in versleten, groi z-elige boernoezen, de soldaten in de slobberige uniformen, de kinderen, schreeuwend verrezen uit Cairo's barre armoewijken, blootsvoets en nog zo ver verwijderd van de Wester se welvaart 2/ij zyn, in weerwil van de revolu tie. 'ondanks de uiterlijke schijn van politieke ontwikkeling, nog steeds bit- er arm, maar al danken zij Nasser geen welvaart, hij heeft hun in elk geval een onvergankelijk bezit ge schonken: een eigen identiteit. Hun betuigingen van aanhankelijk heid aan een vooralsnog onvervang- b »:,r man waren aangrijpend en ont hutsend. Vanochtend braken de Koortsachtig opgewonden massa's dooi de politieafzettingen en versper den de weg die de begrafenisstoet moest nemen. Als maar schreeuwend dat Nsêser niet dood was. omdat zij allen Nassers waren. Honderden moesten bewusteloos in de starre kramp van complete hysterie uit de voortrazende massa worden wegge dragen. Terwtfl pantserwagens van het tot 50.000 man versterkte garnizoen uiterst voorzichtig trachtten de me nigte tot bedaren en van de route af te brengen, keken diplomaten uit het zwaar bewaakte Hilton hotel naar de voor hen onbegrijpelijke tonelen. Vrouwen verscheurden hun kleren, studentendelegaties uit andere Ara bische landen beklommen de ge vechtswagens van het Egyptische le ger. Maar het leger had opdracht ge kregen geen kruit aan te dragen voor een uitbarsting. Een politiefunctiona ris: „Nu de menigte dermate opge- De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond: veel bewolking met af an toe buien gematigde tempera turen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde westelijke wind. (Opgemaakt om 12.40 uur). 2 OKTOBER Zon op: 6.42 uur; onder: 18.16 uur. Maan op: 8.56 uur; onder: 18.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.04 en 16 20 uur, laagwater te 0.09 en 12.21 uur. Dit nummer bestaat uit 28 pagina's, j wpnden is. moet er vooral gezorgd worden, dat er niet hard ingegrepen wordt". De plechtigheden begonnen om acht uur toen de kist met een hef- schroefvliegtuig van het Koebbeh pa leis naar het eiland Gezirah in de Nijl bracht. Daar had de toenmalige overste Nasser ten tijde van de staatsgreep van 1952 zijn hoofdkwar tier. In een gebouw op het eiland werd toen de actie tegen Koning Fa- roek voorbereid. Van het eiland werd de kist van Nasser, weer met een hefschroefvliegtuig naar het gebouw van de „raad van de revolutie" ge bracht. Onder de tonen van een treurmars van Chopin, gespeeld door een militaire kapel trok de stoet uiterst langzaam naar de Abdel Nas- ser-kapel. Voortdurend herhaalde de radio oproepen om zich toch vooral te be heersen. Bij het hoofdkwartier van de Arabische Nationalistische Unie eindigde het officiële gedeelte van de plechtigheid. Tegen die tijd was de stoet door het publiek al enige malen tot stand gebracht. Talrijke rouwen den trachten de kist met het stoffe lijk overschot van de Rais (leider) aan te raken. Tenslotte ontstond een handgemeen. De koetsier van de af fuit sloeg met een lange zweep op de menigte in om de weg vrij te maken. Achter de affuit was de verwarring toen nog groter, doordat het publiek zich mengde onder de officiële gas ten die Nassers kist volgden. Mevrouw Tahia Nasser, de weduwe van de president was eerder al flauw gevallen, toen zij bij de zetel van de „Arabische Socialistische Unie" aan kwam. Daar zou zij zich met andere familieleden bij de stoet voegen. Zij was trouwens niet de enige die haar emoties niet in bedwang kon houden. Drie radioverslaggevers, die over mand werden door verdriet, moesten worden vervangen. Een ander hief 'n klaagzang aan: „O wereld bidt voor het Egypte na Nasser". Koning Hoessein en andere Arabi sche leiders die achter de baar liepen lieten hun tranen de vrije loop. Pas met behulp van twee zware pantserwagens lukte het eindelijk de weg vrij te maken naar de moskee waar Nassers lichaam in een eenvou dige grafkelder bijgezet werd. De on geveer vijfduizend militairen die de stoet begeleidden, hadden echter niet kunnen verhinderen dat het publiek de vlag van de lijkkist trok. Inhakend op de beleidslijnen voor de komende vier jaar, die bij het fractieberaad door de nieuwe Leidse raad op papier zijn gezet, heeft het nieuwe college van bur gemeester en wethouders nu een beleidsverklaring afgelegd. Vroe- gere colleges hebben zich natuur lijk ook op het beleid bezonnen, maar voor het eerst heeft dit nu zijn weerslag gevonden in een stuk aan de raad. Dat alleen is al I een winstpunt. I Winst kan ook worden genoemd I de poging, die het college doet I om als dagelijks bestuur dat geen I afspiegeling geeft van de politie- ke verhoudingen in de raad, om desondanks tot een samenspel met het Progressief Akkoord (in I de oppositie) te komen. De raad kan het college aan openheid binden met deze verklaring, die nog niet precies de weg aangeeft naar een grotere openbaarheid. Kennelijk is deze weg nog een „werk in uitvoering". Duidelijke wegen geeft het col lege aan op verschillend terrein. Sommige punten worden kort en wat magertjes afgedaan, maar bij andere komt het beleid goed uit de verf. Wij denken bij dit laat ste in het bijzonder aan de be leidslijnen, die de wethouders van stadsontwikkeling en van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk uitstippelen. ROME 'Reuter) Inwoners van Reggio di Calabria, die al vele ma len in opstand zyn gekomen omdat zy willen dat hun stad hoofdstad van Calabrië wordt, hebben voorlopig nul op het rekest gekregen. De Italiaan se minister van Binnenlandse Zaken, Restivo heeft gisteren in het Ita liaanse parlement bekendgemaakt, dat de kleinere stad Catanzaro voor lopig hoofdstad van Calabrië blijft. Foto boven: De kist met het stoffelijk overschot van Nasser wordt op de binnenplaats van het Koebbeh paleis gebracht naar de helikop terdie voor vervoer zal zorgen naar het Nijleiland Gezirah. Foto onder De kist op weg naar de Nasser-moskee, omringd door een enorme menigte rouwende Egyp- tenaren, die maar nauioelijks in bedwang gehouden kunnen wor den. De koetsier van de affuit gebruikte later zijn zioeep om de weg vrij te maken. LEIDEN Aan de kliniek voor i zal een vergoeding gevraagd wor- AMSTERDAM (GPD) „Het is een innerlijke tegenstrijdigheid te roepen om veel en steeds meer ont wikkelingshulp en niet tegelijkertijd voorstander te zijn van matiging in onze bestedingen", aldus minister B. I J. Udink tydens de algemene leden vergadering van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, vanoch tend in Amsterdam. De minister voor Ontwikkelings samenwerking vroeg zich af of het Nederlandse volk wel bereid is al dat gene te doen en te laten wat van Nederland zal worden gevraagd door de ontwikkelingsstrategie, die over enkele weken door de Verenigde Na ties plechtig zal worden afgekon digd. De matiging zou volgens minister Udink tot uiting moeten komen in een op zelfbeheersing gerichte poli tiek van prijEen, lonen, investeringen en begrotingen. De matiging kan slechts worden bereikt als alle deel nemers aan het maatschappelijk proces, de sociale partners en de overheid, zich daarvoor inzetten. Drs. Udink spnak de vrees uit dat de ontwikkelingssamenwerking zoals die voor de jaren 70 is gepland, weieens het slachtoffer zou kunnen worden van het gebrek aan supra nationale bevoegdheid, waardoor ook de internationale veiligheid tot „een speelterrein zonder scheidsrechter" ia gemaakt. ADVERTENTIE lekker eten tips Neem gesneden doorregen runderpoelet. Wat zout én peper. Langzaam bakken to t/3 rum*- vet en 2/3 boter. Halverwege 2 a 3 gesnipperde uien toevoegen, laurierblad en 2 kruidnagels. Roer een dessert lepel bloem door het vlees, voeg water en azijn toe. 2,5 uur sudderen. Dien het eens op met rijst Pobficafte van de SttchWng ¥oor#chttng9b»ireee Vteee, verloskunde en gynaecologie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden zal met ingang van 5 oktober een poli kliniek voor geboorteregeling wor den geopend. Aan deze polikliniek zal een vast team verbonden zyn. bestaande uit een gynaecoloog, een verloskundige, een socioloog, een verpleegster, vier semi-artsten en een administratrice. De polikliniek opent voor de cliënten (men spreekt uitdrukkelijk niet van patiënten) de mogelijkheid de gevolgen van de verschillende methoden voor geboor teregeling in een aantal opzichten na te gaan. Alle verkregen resulta ten zullen geregistreerd worden om de wetgever zo goed mogelijk voor te kunnen lichten over de motivatie voor geboorteregeling van de cliën ten. Bovendien zal het mogelijk zyn vrouwen periodiek te kunnen con troleren op afwijkingen, die kunnen leiden tot kwaadaardige gezwellen. Voorlopig zal de polikliniek iede re maandag- en donderdagavond van 7 tot 10 uur geopend zyn. Zij is toegankelijk voor iedereen, maar men heeft het liefst dat de patiën ten via hun huisarts komen. Voor de spreekuren wordt gewerkt met het afspraaksysteem. Voor den. zoals sinds april van dit jaar in alle poliklinieken van het zieken huis gebeurd. Voor personen, die niet in staat zyn de kosten te beta len. kan eventueel een regeling ge troffen worden. ADVERTENTIE Meer naaimachine voor uw geld. reeds vanaf 285,- Firma L. WESTERDUIN, Maarsmanssteeg 8. Leiden Telefoon 206*5, ADVERTENTIE Zolang de voorraad strekt met vloerstatief Zaterdag 5 Meiplein 16. Leiden, tel. 25190-43631 GRONINGEN «GPD) De 36-Ja rige Groninger directeur A. J. J. is gisteren na een kort geding voor de kantonrechter te Groningen gear resteerd. Een van de getuigen vertelde dat hij was benaderd door de heer J., een der partijen in een civiele pro cedure. De directeur no u hem 10.000 gulden hebben beloofd als hij een bepaalde verklaring tijdens het kort geding zou afleggen. Zyn be reidwilligheid werd meteen beloond met 5.000 gulden. De rest van het bedrag zou hem na de zitting wor den uitbetaald. Voor de zitting had de getuige te vens de politie gewaarschuwd, die de directeur buiten de rechtzaal aanhield. Hoewel de heer J. ontkent, werd hy ln voorlopige hechtenis ge nomen. Hij zal vrijdag voor de offi cier van Justitie in Groningen wor den geleid. Op mislukte uitlokking staat ma- vgf Jaar Uit het Leidsch Dagblad van I Oct. 1870: Mr. J. van Heukelom, laatstelijk substituut-griffier bij de rechtbank alhier, is woensdag in eene plechtige buitengewone zitting der ar- rondissements-rechtbank te Gorcum als rechter b\f de rechtbank geïnstalleerd. Prof. J. F. Buijs heeft aan de liberale Kiezersvereniging .de Grondwet" te Middel burg te kennen gegeven niet ln aanmerking te willen ko men voor het lidmaatschap van de 2e-Kamer.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1