FEIJENOORD GEBLAMEERD „Feijenoord liet het hoofd hangen" Happel: „Wij hebben het spel verloren in Rotterdam Happel onverstoorbaar onder trieste afgang Met beide benen op de grond Voor Coco Dimutrescu kwam resultaat niet onverwacht DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 PAGINA 1T LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD ARAD (GPD) Van de hoogste toppen van de internationale sportroem stortte Feije- noord gistermiddag plotseling in de roem loze ravijn van schande en blamage toen de Westduitse scheidsrechter F. Biversi met een heftig gebaar de bal onder de arm nam en onmiddellijk het einde floot van de tweede krachtmeting tussen de Rotterdamse wereld kampioen en UT Arad. De onaanzienlijke Roemeense fabrieksclub tot enkele weken geleden vrijwel volslagen onbekend in het internationale voetbal en voor het eerst sinds elf jaar weer eens spelend tegen een West- europese club dit bescheiden UT Arad dan had op dat moment de grootste sensatie in de strijd om de Europa Cup I gerealiseerd: Feijenoord. de triomfator over AC Milaan, Celtic en Estudiantes, Feijenoord, de trotse houder van de Europese beker en de wereld cup, was door dit 0-0 gelijke spel in de Roe meense textielstad reeds in de eerste ronde uit de strijd om de Europa Cup I gestoten. Nauwelijks een jaar eerder had Feijenoord zélf een hooghartige houder van de wereldbeker het slachtoffer van deze blamage laten worden. De Rotterdammers waren het toen die volslagen onverwacht het roemruchte AC Milaan in de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup uitschakelden. Maar de geschiedenis zal onafwendbaar leren dat deze blamage voor Feijenoord groter zal zijn. Want AC Milaan kon zich tenslotte troosten met de gedachte dat die onder schatte club uit Nederland daarna toch maar de Europa Cup en de wereldbeker veroverde. Maar men behoeft over geen greintje helder ziendheid te beschikken om nu al te voorspellen dat dit UT Arad de macht niet zal hebben om ook een geslaagde greep te doen naar de Europa Cup. Want wat Feijenoord niet kon, zal een andere lands kampioen in de nabije toekomst wel doen: UT Arad elimineren. Onverstoorbaar bleef Feijenoord- coach Ernst Happel onder deze tries te afgang. Maar hij wilde het onmid dellijk na afloop van de vergeefse stormlopen op het doel van de Roe meense doelman Georghe Gornea wel bekennen: „Ja dit is inderdaad een blamage voor Feijenoord. Ik geef toe dat het voor een club die zoveel roem heeft vergaard door het veroveren van de Europa-cup en de wereldbeker onvergeeflijk is, zich al in de eerste ronde door een elftal als dit Arad te laten uitschakelen. Maar wij zijn niet hier in Arad uitgescha keld want een 00 resultaat tegen iedere Oosteuropese landskampioen in de uitwedstrijd is nog altijd een goed resultaat neen. wij hebben het spel verloren in Rotterdam. Voor Feijenoord viel het doek toen we twee weken geleden in Rotterdam niet toesloegen, toen we zoveel kan sen onbenut lieten en toen we met 11 gelijk speelden. Daar hebben we de fout gemaakt, niet hier in Arad." Laconiek Maar Happel mocht dan laconiek beweren dat een 00 gelijk spel in een uitwedstrijd tegen een Oosteuro pees landskampioen ..nog altijd een goed resultaat" is. toch was dit doel puntloze gelijke spel in de sombere, armoedige textielstad Arad een schrijnende ontgoocheling voor de Rotterdammers. Want niemand kon ontkennen dat de Feijenoorders in de dagen voor de uitwedstrijd tegen de Roemeense kampioenen de indruk maakten, dat het 11 gelijk spel te gen Arad enkele weken geleden in Rotterdam een niet zo heel erg be langrijke vergissing was geweest. Daar was bijvoorbeeld het feit dat Feijenoord slechts één dag voor deze belangrijke krachtmeting tegen de Roemeense kampioen zich naar Roe menië liet vervoeren, terwijl men vorig seizoen voor iedere Europa- cupwedstrijd enkele dagen eerder ging om te acclimatiseren. Daar was ook het feit dat Feijenoord in Roemenië niet de rust zocht van een afgelegen hotel in een of ander lan delijk plaatsje. Nee, Feijenoord nes telde zich nu slechts één dag voor de wedstrijd in hotel Astoria midden in het drukke stadscentrum van Arad en daarbij maakte Feijenoord een opvallend ordeloze indruk en waren de Rotterdammers duidelijk lang niet zo gespannen en geconcen treerd als in de dagen voor de ge vechten met clubs als Legia War schau, Vorwarts Berlin, AC Milaan. Celtic en Estudiantes. Ze droegen onmiskenbaar het gevoel met zich mee dan toch nog wel even in Arad het karwei te zullen klaren. Onmogelijk Zelfs Ernst Happel wilde wel toe geven dat deze strakke concentratie, deze felle gespannenheid er nu niet was geweest: „Dat was ook bijna onmogelijk na de wedstrijden met Estudiantes waar we naar toe leef den als naar een climax. Maar dat i houdt niet in dat de concentratie er nu niet was. Het is onmogelijk om op dezelfde manier naar een wedstrijd tegen Arad toe te leven als tegen j Estudiantes. Uiterlijk leken we daar- I om misschien minder geconcen treerd, minder gespannen, maar we waren het toch wel." Macaber voor Feijenoord is ook dat opnieuw hetzelfde excuus gold als in de wedstrijden van de afgelo pen weken tégen Arad in Rotterdam (11), tegen MVV in Maastricht (11> en tegen ADO in de Fefje- noord-kuip «00)het excuus name lijk dat de Rotterdammers weer het noodlot hadden geen kansen te kun nen benutten. Ditmaal kreeg Feije noord veel minder reële scoringskan sen, maar tijdens die negentig minu ten voetbal van gistermiddag toch tenminste vier zeer grote mogelij khe- den op een doelpunt: Wery (twee maali. Van Hanegem en Hasil waren daarbij de schutters die radeloos met de handen naar het hoofd grepen in acties die miraculeus net niet doel treffend waren. Wanhoop Verbazingwekkend was het niet dat Feijenoord tenslotte risico's nam die er maar te nemen waren. Theo van Dui venbode vertelde het na afloop: ..We hadden in de voor bespreking afgesproken dat Romeijn en ik, de twee vleugelverdedigers dus. uit het veld zouden gaan als we na een uur voetballen nog geen doelpunt hadden gemaakt. De aan vallers Van Daele en Boskamp zou den dan in het veld komen." Coach Ernst Happel was inder daad genoodzaakt die tactiek van alles of niets toe te passen. Na bijna een half uur in de tweede helft ver lieten Van Duivenbode en Romeijn het veld en stormden Boskamp en Van Daele de arena binnen. Maar het werd niet meer dan een wan hoopsoffensief van de Rotterdam mers. Feijenoord kreeg juist in de laatste tien minuten zijn grootste kansen, zette het doel van Arad on der een enorme druk, maar ging ook steeds haastiger, nerveuzer en minder gecontroleerd spelen. De ri sico's waren daarbij huiveringwek kend voor de enkele honderden Rot terdamse supporters die ondanks twee uur vertraging met het vlieg tuig toch nog net op tijd in Arad waren aangekomen. Want in die pe riode waren de uitvallen van de spit sen Dumitrescu en Dembrovsky ook levensgevaarlijk. Ernst Happel daarover: ..Een 0- 0 uitslag betekende voor ons de uit schakeling en daarom maakte het niet uit of we nu met Ó-O gelijk speel den of met 1-0 verloren. Daarom speelden we in het laatste kwartier maar met drie verdedigers: Jansen. Israel en Laseroms en met vier spitsen: Kindvall, Wery ,Van Daele en Hasil. Maar ook Van Hanegem. Moulijn en Boskamp gingen mee naar voren en zelfs Laseroms en Is rael." Overwicht Voordien had Feijenoord er vooral op gespeeld gevaar te veroorzaken vanuit de tweede linie want de ver sterkte defensie van Arad legde Kindvall. Wery en Moulijn een zwa re mandekking op. Happel daaro ver: „Onze taktiek was er op afge stemd dat Hasil. Jansen of Van Ha negem uit de tweede lijn zouden pe netreren en een doelpunt zouden ma ken. Pas toen dat niet lukte haalde ik Romeijn en Van Duivenbode er ADVERTENTIE Zo uitgelaten waren de Roe meense toeschouivers over de zege van hun UT Arad op wereldkam pioen Feijenoord dat na afloop een van hen ook de tegenstrib belende Lazeroms een zoen gaf uit en kwamen Van Daele en Bos kamp in het veld. We hebben op nieuw de beste kansen gehad maar het is niet gelukt. Ik troost me met de gedachte dat we ons nu weer he lemaal op de nationale competitie kunnen concentreren. We zullen er weer alles op zetten landskampioen te worden." UT Arad verraste overigens voor de rust want Feijenoord kreeg geen moment gelegenheid het overdonde rend offensief te beginnen. In de eer ste helft was doelman Treytel met vijftien handelingen zelfs vaker aan de bal dan zijn Roemeense collega Gornea die in die periode dertien keer de bal in handen kreeg. Opval lend ook was dat een steeds nerveu zer wordend Feijenoord aanzienlijk meer vrije schoppen tegen kreeg dan Arad: 16 tegen Feijenoord en 8 tegen Arad. Niettemin was Feijenoord aanvallend duidelijk gevaarlijker en de cornerverhouding was in die pe riode 53 in het voordeel van de Rotterdammers. Pas na rust kwam er langzaam maar zeker een duidelij ker Feijenoord-overwicht. Radeloze haast Een wellicht doorslaggevende fac tor was ook dat de zo vaak miracu leus zuivere passes van Van Hane gem nu vaak juist de beslissende precisie misten. Zo was zijn diepte pass op Hasil al na enkele minuten in de eerste helft, juist iets te fe„ waardoor doelman Gornea een frac tie van een seconde eerder bij de bal was. Bij de tweede Feijenoord- corner fredde verdediger Pojoni Arad door de bal van de lyn weg te wer ken na een kopbal van Wery toen de keeper al gepasseerd was. Callinin hield even later een doorgebroken Hasil aan het shirtje vast. Arad sloeg echter steeds fel terug en na een cross-pass van Axente kogelde Domide zo loeihard in dat Treytel de bal in eerste instantie niet klemvast kreeg. Een schitterende kans kreeg aan de andere kant Kindvall toen hi.' na 'n schot van Van Hanegem piot- seling de bal van een tegenstander kreeg. Zyn schot was ontzettend hard, maar de doelman ranselde met een schitterende reactie de bal weg waarna een hoog opspringende Van Hanegem rakelings onder de bal doorkopte vlak voor het doel. Uit een voorzet van Moulijn kreeg Van Ha negem vlak voor rust zijn mooiste kans toen hy vrij voor de doelman de bal op het hoofd nam, maar juist te hoog mikte. Met een bijna radeloze haast viel Feijenoord vooral in het laatste kwartier van de wedstrijd aan. Kindvall dook schuin voor het doel alleen voor de keeper op, Wery wor stelde zich door de defensie. Van Ha negem slalomde naar het vijandelijk De uitblinkende UT Arad doelman Gornea plukt de bal weg boven het hoofd van de opsprin gende Kindvall. Joop van Daele kijkt vol spanning toe, strafschopgebied. Van Daele knalde iedere bal die hij voor zijn voeten kreeg razendsnel op het doel. maar niets hielp. Nauwelijks konden de Feijenoordspelers hun verbittering verbergen na het laatste fluitsignaal: met duidelijke krachttermen aan het I adres van de Duitse arbiter, die overigens het spel opvallend kort had gehouden, maar toch niet in het nadeel van de Rotterdammers "rad gefloten liepen de spelers naar de ondergrondse kleedkamer Wery liet zich daarbij zelfs de krachtterm aan I het adres van de Duitse scheidsrech ter „rot mof" ontvallen. Ontgoocheld en een illusie armer waren de Feije noorders. ARAD (GPD) Eerst in het n vliegtuig, dat hep in twee uur en tien minuten van het Roe- meense Arad naar het Neder- landse Rotterdam bracht, be- 'i kwamen de Feyenoordspelers enigszins van de teleurstelling. Er viel zelfs en enkel grapje te beluisteren. Zo meende Theo Laseroms uit het vliegtuig hon derdduizend mensen op de Cool- singel te zien staan en infor meerde hy schoorvoetend hoe laat de ontvangst op het stad huis was De realiteit is, dat Feijenoord weer met beide benen op de grond staat, Rinus Israel over de teleurstelling van het jaar: ..Men trekt een vergely king tus sen cupwinnaar Celtic, dat drie jaar terug in de eerste ronde door Dynamo Kiev werd uitge schakeld. Ik vind die vergelij king niet opgaan. Dynamo speelt zeker twee klassen beter dan dit Arad. Deze jongens kunnen er toch niets van. Je zult vragen, waarom verloren jullie dan? Nu, omdat we de kansen gemist heb ben. In Rotterdam kregen we zeven doelrijpe kansen en dan druk ik me nog voorzichtig uit. Hier kregen we er ook vier, maar het werden geen doelpunten en dat is fataal". Een vergelijking met het Feijenoord dat cupwinnaar AC Milan uitschakelde vindt de Feyenoorder ook mank gaan ,Jn Milaan hebben wy ons geen moment laten overklassen en in Rotterdam hebben we tegen A C gedomineerd. Een vergelyking gaat niet op. Want wij hebben tegen UT twee keer negentig minuten gedomineerd". De wijzigingen, die Ernst Happel een kwartier na de her vatting aanbracht maakten het voetballen voor Rinus Israel niet gemakkelijker. ..Het was een noodgreep. We stonden het laat ste half uur vaak met drie man tegen vyf Arad-aanvallers. Ik moest Dembrovschi afstoppen en ook als vrye man in de voor hoede opduiken. Het bracht ri sico's mee. Maar wat wil je: 1-0 verliezen of 0-0, het betekende in beide gevallen uitschakeling". VOETBAL Borussia Mön- chen Gladbach heeft gisteravond de thuiswedstrijd voor de Bundesliga tegen Rot-Weüss Oberhausen met 60 gewonnen. VOETBAL Vandaag is in Zeist de centrale training begonnen van de 14- en 15-jarigen die in aan- meriting komen voor het Nederlands Vertwijfeld grfjpt Wim van Jeugdelftal in die leeftijdsgroep. Tct j Hanegem naar zijn hoofdop- de geselecteerden behoort de UVS- nieuw een schitterende kans ge- speler W. Henaltee. j mist ARAD (GPD) De overwinning van Nicolae Dimutrescu en zijn verbeten voor de nul vech tende manschappen veroorzaakten Zuidameri- kaanse tonelen in de Roemeense stad Arad. Direct na afloop van het duel haastten duizenden zich van het bomvolle stadion naar het enige behoor lijke hotel in de stad: Astoria. Daar arriveerde de spelersbus met Ernst Happel en de moegestreden Feijenoorders. En toen juichte Arad, het hoonde de Feijenoorders, en schreeuwde: „Happel, Hap pel, ha ha ha". De zegevierende Roemenen durf den zelfs de naam als komende tegenstander uit te spreken. Heel Arad juichte en vierde feest. En waarom niet. De wereldkampioenen waren ver slagen. Een uitspraak, die Nicolae Dimutrescu in de catacomben van het leeggestroomde stadion van Arad drie keer herhaalde. „We hebben de wereld kampioen verslagen". Maar reëel bleef de 49- jarige trainer van de Roemeense kampioensploeg ook: „Ik hoop dat we in de tweede ronde een minder sterke tegenstander zullen treffen. Naar Ajax gaat mijn voorkeur zeker niet uit". Een minder sterke tegenstander zal Arad waar schijnlijk voor grote problemen stellen. De uit slagen van vorig jaar tegen Legia bewijzen dat. UT Arad staat nu in de schijnwerper en een volgende tegenstander valt niet meer om de tuin te leiden. Vertelde Ososif Lereter. de 37-jarige verdediger, in Rotterdam niet: „Wij Feijenoord verslaan? Wat denken jullie wel van ons? Het clubvoetbal in Roemenië stelt niets voor En Feijenoord werd er door in slaap gesust. Zelfs de 1—1 in Rotterdam maakte de Rotterdammers niet klaar wakker. Was dat het geval geweest dan had men een spion naar de competitiewedstrijd tus sen Arad en Rapid Boekarest gestuurd. Daar had men kunnen zien dat het centrum van de ver dediging van de Roemenen ijzersterk is en dat succes schuilt in de dieptepass en spel over de vleugels. Men had kunnen zien dat Pojoni en Le reter te kloppen zijn met passes in de diepte. Misschien was dan niet Ososif Lereter juichend de trap naar de kleedkamer afgedaald, maar bijv. Theo Laseroms. ,Js het niet geweldig? De we reldkampioen is verslagen. Maar wat Is het zwaar geweest", vertelde de dolgelukkige Roemeense verdediger Lereter, nog voor hij in een dansend^ en kussende Roemeense menigte verdween. Voor „Coco" Dimutrescu kwam het resultaat niet onverwacht. „Voor de eerste wedstrijd had ik niet op een plaats in de tweede ronde durven hopen, maar na de puntenverdeling in Rotterdam geloofde ik er ln. Dat ondanks het feit dat Feijen oord naar mijn mening een der allergrootsten ter wereld is". In de dagen, die vooraf gingen aan het „cup- overlijden" van Feijenoord beproefde Coco vooral de mentale instelling van zijn voetballers. Hij be reidde hen zeer zorgvuldig voor op het verdedigen van de 00 stand. Een doelpunt van Feijenoord had dan ook bijna zeker de ineenstorting van de Roemeense kampioen betekend. Het was voor Di mutrescu alles of niets en op de zonnige, maar frisse laatste septembermiddag van 1970 werd het alles voor de Roemenen. Goed, vlak na het begin na de hervatting trok ken de voetballende textielarbeiders in de aan val, maar ook dat behoorde bij de uitgestippelde taktiek van Dimutrescu. „We vielen toen even aan om Feijenoord de indruk te geven dat wij goals wilden. Het leek mij de manier om te ver bloemen dat wij helemaal geen doelpunten wil den". In de 00 taktiek paste de wedstrijd voor de competitie tegen Rapid zaterdag jl. Toen slaagd Arad door een doelpunt in de tweede helft niet. Nu kwam het met glans door het examen en Feijenoord werd er de dupe van. UT Arad een wereldformatie te noemen is non sens. Het is een ploeg met een gemiddelde leef tijd van ruim 26 jaar. Een formatie die het van zijn enorme ervaring moet hebben. Vandaar dat Dimutrescu de nederlagen die zijn team vorig seizoen in de eerste ronde tegen Legia Warschau leed met recht „een ongeluk" mag noemen. „Feijenoord is veel sterker dan Legia", vertelde hij. „Mijn ervaren spelers hadden van die ploeg niet mogen verliezen". Een ongeluk kan men ook de wijze noemen waarop Feijenoord een einde zag komen aan de verovering van de tweede Europacup. Ondanks twee gelijke spelen tóch uitgeschakeld te worden. Het is niet prettig. Vooral niet als je technisch zo superieur bent. Dimutrescu kon dat ook moei lijk ontkennen. Maar wat mankeerde er dan bij de Rotterdammers aan? Dimutrescu: „Feijenoord had meer moeten aanvallen. Twintig minuten voor het einde deed men het „eindelijk massaal, maar toen was men te nerveus om succes te hebben". Verder vond Dimutrescu, heeft Feijen oord geen fouten gemaakt. De inzet was vol doende. Alleen was de tegenstander, mijn ploeg dus, bereid tot de laatste seconde door te strijden, terwijl Feijenoord het hoofd liet hangen". Begrijpelijk overigens wel van de Rotterdamse spelers. In winnende positie voetvallen is gemak kelijker dan voetballen met de gedachte in het achterhoofd uitgeschakeld te worden. Door het doelpunt, dat Dumitrescu in Rotterdam scoorde, verkeerde Arad in die positie. De razendsnelle rechtsbuiten zette in de kuip zijn donkere hoofd met succus onder een voorzet van Axente. Een gouden doelpunt: dat bleek in Arad. Een treffer, die belangrijk is voor %et gehele Roemeense voetbal. „Ons prestige is door deze overwinning enorm gestegen", besloot een glunderende Dimu trescu. „In Mexico speelde het Roemeense elftal niet zo succesvol, maar door de overwinning van mijn ploeg wint het voetbal in Roemenië duidelijk aan prestige. We hebben tenslotte de wereldkam pioen verslagen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17