VS-actie tegen vliegtuigkapers met FBI-steun Roofoverval in directeurskamer in Den Haag Schmelzer beidt zijn tijd Amerikaanse minister op Schiphol Bende uit Engeland op pad in Nederland DAMESBEURS Politie-actie tegen illegaal wapenbezit Mysterieuze ontploffingen Voor Defensie vast percentage uit schatkist Parlementsleden in Nedersaksen tegen smeerpijp Golden American groot van smaak en zo zuiver als gond! DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) „Dit is een roofoverval, handen omhoog, geld", zei gistermiddag een man' met een nylonkous over het hoofd en een pistool in de hand nadat hij met een tweede ge maskerde man was binnenge drongen in de directeurskamer van de N.V. Neganon, een firma in auto-onderdelen aan de Haagse Stationsweg. Voordat Piet Kamstra (42* •ook maar één woord kon uit brengen had de tweede over valler uit de openstaande kluis al een gesloten metalen geld kistje weggegrist. „Neem ook zijn jasje mee", zei de man met het pistool, wij zend op het colbertjasje van de directeur dat over een stoel hing. Hij had een goede «neus, want in .de binnenzak zat een portefeuille met enkele duizen den guldens in contanten. De man met het kistje sloeg de aanwijzing in de wind, hij dacht de buit al binnen te hebben. Vliegensvlug' maakten de twee dat ze wegkwamen. Op de te rugtocht zagen' zij in een andere kamer de 31-jarige typiste Ma ria Sonius. Ze had de telefoon in de hand en zij draaide 44, het alarmnummer van de Haag se politie. „Weg die telefoon, anders schiet ik", riep de over valler, Daarbij richtte hij het wapen op de typiste en op het zelfde ogenblik kraakte 'n schot. De kogel ketste af tegen een deurplaatje, vloog rakelings langs de benen van de kan toormeisjes en drong diep in een houten archiefkast je. De twee andere typistes, de 21-ja rige Connie Toré en de 19-jarige Elly Jonker, verstijfden van schrik. Op straat zag niemand goed waar de overvallers bleven. De kantoormeisjes, die uit het raam keken, zagen een donker groene jeep hard wegstuiven en door het rode licht rijden. Ze sloegen alarm en even later reed de politie de groene jeep in de Wapserveenstraat klem. De be stuurder bleek een Hagenaar, die in de verwarring twee juist in een Chevrolet Impala weg rijdende mannen voor de over vallers had aangezien en met zijn wagen de achtervolging had ingezet. Gericht schot Hij gaf de politie de signale menten van de inzittenden en beschreef de Chevrolet Impala. Nadat via de mobilofoon „een bericht voor alle wagens" was verspreid, reed een surveillance wagen de Impala kort daarop op de Moerweg klem. Bij ver hoor op het politiebureau bleek echter dat het tweetal met de overval niets uitstaande had. De Haagse recherche meent met twee gevaarlijke misdadi gers te doen te hebben. Bij na der onderzoek werd bijvoorbeeld duidelijk dat de typiste mej. Sonius aan groot gevaar is ont- snapt, omdat de overvaller wel degelijk een gericht schot heeft afgevuurd. De politie heeft dan ook de hulp ingeroepen van het Haagse publiek om bij de op sporing behulpzaam te zijn en elke informatie, hoe onbelang rijk ook lijkend, ter kennis van de politie te brengen. In het geroofde kistje zat geen geld. zoals de overvallers veronderstelden. Het echte geld kistje. met vijftig gulden aan wisselgeld, zagen zij namelijk over het hoofd en lieten ze in de kluis staan. In het geroofde kistje zaten alleen afgewerkte coupons van effecten. SCHIPHOL (GPD) De gewapende bewakers aan boord an Amerikaanse vliegtuigen op internationale en ook op som- iige binnenlandse vluchten krijgen een nieuw soort munitie ïee om eventuele kapers neer te schieten. Het gaat om kali- er 38 kogels met een holle punt en lage afvuursnelheid, die 1 het lichaam de neiging hebben te versplinteren in plaats an er doorheen te slaan. Dit vertelde de V.S.-minister voor transport John A. Volpe istermiddag op Schiphol, waar hij met de Nederlandse auto- teiten de afweermaatregelen tegen vliegtuigkapingen en ndere aanslagen besprak. De voordelen van deze munitie »rden uiteengezet door de zojuist •pensioneerde luchtmacht generaal snjamin O. Davis jr. die tien tia ra geleden tot de staf van de mi- ster toetrad met de opdracht de rveiligingsmaatregelen voor de bur. Irluchtvaart in Amerika te coördi- iren. Generaal Davis legde uit, dat de unitie waarmee de thans nog als wakers meevliegende FBI-man- )n zijn uitgerust, in staat is een Invaller buiten gevecht te stellen cider dat het vliegtuig wordt be- hadigd. Een gewone kogel nou mis- hien de vliegtuigwand kunnen door »ren. waardoor de zuurstofvoorzie- ng in de drukcabine zou wegval- a met alle catastrofale gevolgen ndien voor de passagiers. „De euwe kogels behoeven niet eens Kielijk te zijn", zei generaal Davis, it hangt af van de plaats waar ze aanvaller raken, maar bij een goed richt schot geven ze. wel een zo- inige schok dat de aanvaller kan )raen overmeesterd". Minister Volpe voegde er overigens n toe, dat de FBI-mannen op- acht hebben pas in uiterste nood- ak te schieten. „Zij zyn getarind a te schieten, maar zij zijn er ook 1 getraind om niet te sclneten als t niet nodig is namelijk. We wil- er geen kèrmissalon van maken, lar elke potentiële 'vliegtuigkaper >et weten dat hij aan boord van n Amerikaans vliegtuig een gewa nde wacht kan verwachten. Wü zijn bezig enkele honder- n speciale scherpschutters voor dit el op te leiden, ervaren rustige innen, die onder alle omstandig- den kalm blijven .De eerste ver- Jtwoordelykheid voor alles wat aan ord gebeurt blijft bij de gezagvoer- r berusten". Tijdens zijn bliksemreis langs de f belangrijkste Westeuropese vlieg- Iden iia Schiphol komt Londen g aan de beurt, besprak de an een twintig man sterk ge- Ig voorziene minister alle thans nomen veiligheidsmaatregelen met n ambtgenoten en met de direc- s en de veiligheidsofficieren van thtvaartmaatschappyen en lucht- vens. in Nederland ontmoette hij ministers Polak (Justitie) en Bak- r (Verkeer en Waterstaat), de di ctie van de KLM en van Schiphol vertegenwoordigers van de ryks- litie en de douane. Tijdens de op zichzelf vrij korte sprekken, een ochtend daar, een ddag hier, werden de wederzijdse (aringen uitgewisseld en de in ge lik zijnde methodieken bestudeerd i bedoeling is, dat de Amerikanen Westeuropeanen over en weer van nagelvijltje in iemands broekzak aan doch zien een revolver op an derhalve meter afstand over het hoofd .Daar hebben we dan niet I veel aan, de nieuwe meters zijn 400 procent beter en absoluut niet te 1 misleiden, aldus minister Volpe I AMSTERDAM (GPD) Leden van een bende die in Engeland be kend staat als de „Aussi-gang" wor den verdacht van een juwelendiefstal in Amsterdam. De buit bestond uit een briljant met een waarde van tegen de veertigduizend gulden. Terwijl de Amsterdamse politie gis- ADVERTENTIE optreden van internationale YO-TO KAMPIOENEN NOOTRUST DEN HAAG De Amerikaanse minister J. Volpe. elkaar leren. Bijzonder onder de in druk betoonde minister Volpe zich b.v. van de op Orly en op Schiphol in gerichte onderdrukkamers. Vracht goederen en postpakketten, waarvan de bonafide herkomst niet absoluut vaststaat worden daar vóór ver scheping doorheen gevoerd, explosie, ven die zijn afgesteld op de lage luchtdruk van grotere hoogten zul len erin tot ontploffing komen. Tijd- mechanismen kunnen ondoelmatig worden gemaakt door verdachte vrticht een tijd lang op te houden en wapens kunnen worden ontdekt door röntgenbestraling van pakketten en koffers. Voor de opsporing van op het lichaam gedragen wapens wordt in de Verenigde Staten op het ogenblik een supergevoelige magnetometer ont wikkeld, die over twee maanden klaar zal zijn. „Wij gebruiken nu al mag netometers, die de passagiers aftas ten, maar sommige wijzen wel een STEIN (GPD) —Acht Floberts, vier jachtgeweren, een karabijn, een alarmpistool en een grote hoeveel heid minutie behoorden tot de buit van een uitgebreide actie, die de rijkspolitie van het district Maas tricht gisteren in de gemeenten Stein, Urmond en Meers-Elsloo uit voerde tegen illegaal vuurwapenbe zit. De politie deed invallen in de woonwagenkampen van Stein en Ur mond en in enige tientallen wonin gen in de drie gemeenten. In tien wonigen werden een of meer vuur wapens gevonden. Cp de woonwagenkampen had de actie geen resultaat. Op enkele vuur wapens zaten geluiddempers en kij kers. Door het natrekken van tips, had de politie een lijst vsm adressen samengesteld waar men wapens vermoedde. In de meeste gevallen was sprake van verzamelaars of mensen die als curiositeit een wa pen bezaten. Aan de actie namen ruim vijftig potttéemenaen deel» BOEKELO (GPD) Bewoners van de Henri Dunantlaan en omge ving in Boekelo zijn de afgelopen da gen voortdurend opgeschrikt door hevige onderaardse knallen, wsiar- van de herkomst (nog) onbekend is. De knallen zyn zo hard, dat men vreest dat de muren van de nieuwe huizen zullen gaan scheuren. Van de zijde van openbare werken wordt met spoed een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de knallen, die op onderaardse ontploffingen ïyken. Maanden geleden heeft men de knallen voor het eerst gehoord. „We dachten eerst dat er een vliegtuig door de geluidsbarrière ging en na men buiten poolshoogte. We konden echiter niets in de lucht horen of zien. De knallen kwamen sindsdien vrij frequent terug en al spoedig moesten we veronderstellen dat het geluid onder de grond vandaan kwam," aldus het verhaal van de buurtbewoners. De aanvankelijke gedachte dat de zoutwinningen onderaardse grond verschuivingen zouden teweegbren gen. werd al gauw losgelaten. Het onderzoek naar de geheimzinnige knallen is inmiddels in volle gang. De directeur van het Gasbedrijf in Enschede, de heer Van 't HullenEiar. sluit gasontploffingen onder de grond in dit geval uit. Den Toom wil: AMSTERDAM (GPD) Als voor de Defensie elk jaar 'n bedrEig wordt uitgetrokken ter hoogte van een be paald percentage van het natlonEial inkomen, kunnen leger, luchtmacht en marine de kostenstijgingen opvan gen die het gevolg zijn van de alge meen financieel-economische en technologische ontwikkelingen. Dat zei gistermiddag de minister van Defensie, W. den Toom, op een lunchbjjeenkomst van het departe ment Amsterdam van de Nederland- sche Maatschappy voor Ny verheid en Handel. Hoewel „het defensie-apparaat functioneert als een goed bedryf", zitten zee-, land- en luchtmacht op drie punten moeilyk. De salarissen zyn onvoorzien sterk omhoog ge gaan, aldus de heer Den Toom. Daar naast worden materieel en bewape ning van de strykkrachten steeds ge compliceerder en daardoor ook des te kostbaarder. Bovendien kan defensie steeds minder doen met een „gewone" Jan- Soldaat". „De wapensystemen wor den voortdurend gecompliceerder, hetgeen een toeneming betekent in de behoefte aan hoogwaardige teoh- fcróoi* a teren nog poogde de dieven op het spoor te komen, roofde een jonge man vyftien briefjes van honderd uit één van de kassa's van het kleding- magazyn van C. en A. aan het Dam rak Personeel van het kledingwa- renhuis gingen de wegvluchtende ro ver achterna. In de Nieuwe Nieuw- straat kregen ze een Jongeman te pakken in wie ze de dader meen den te herkennen. De politie nam de man, de 22-jarige los arbeider C.H.V., over. Hy zei niets met enige overval uitstaande te hebben. Ruim vier uur na de overval woens dagmiddag op de Nutsspaarbank in Zandvoort heeft de recherche de 20-jarige leerling-kok J M. V uit Zandvoort. aangehouden, toen deze door het dorp wandelde. De Jon- geman bekende nagenoeg direct de n^f overval te hebben gepleegd. Hy bleek echter niet in het bezit te zyn van het geroofde geld, een bedrag van f 9.625,Het vuurwapen bleek later een plastic pistool te zyn. HANNOVER (DPA) —De leden van het parlement van de Westduit- se deelstaat Nedersaksen hebben gisteren een beroep op de regerin gen in Bonn en Den Haag gedaan te verhinderen dat Nederland afval water in het Eems-Dollartgebied zal lozen zonder dat dit water van te voren is gezuiverd. Tydens een „vragenuurtje" ver zocht de sociaal-democraat Johann Bruns namens zyn fractie aan de federale Westduitse regering nu ook formeel by de zogenoemde Eems- commissie bezwaar aan te tekenen tegen het lozen van niet van te vo ren gezuiverd afvalwater. Hy noem de het paradoxaal dat deze plannen in een tyd dat een ieder zich zorgen maakt om de milieuhygiëne. Gisteren is men gereedge komen met de bebakening van de nieuwe internationale scheep vaartroute benoorden de Wad deneilanden. De laatste fase voor de openstelling van deze scheep vaartsnelweg was het verslepen van het lichtschip Terschellin- gerbank naar een nieuwe positie in het midden van de zeeweg. ADVERTENTIE DROOMKEUKENS op de hard Scharnhorst erop, dat vervui ling van de Dollart aanzienlyke scha de kan toebrengen aan toerisme op de eilanden en in de kustbadplaat- sen en de vissery in het Waddenge bied. Eenstemming loofden de parle- Namens de andere grote fractie in j mentsleden de inspanningen van het deelstaatparlement, die van de i Nederlandse deskundigen en organi- christen-democraten, wezen de aige- j sa ties voor de bescherming van het vaardigden Arthur Engler en Ger- kustwater. ADVERTENTIE Ga mee naar het land van prairies, paarden. Bonanzas en wijde velden vol gouden ameokaan&e tabak! Golden American. Voor wie de wereld nog een avontuur is. De echte smaak. De echte tabak. Gouden tabak. 25 King Size Filter voor F. 1.50 De fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, drs. W K N. Schmelzer .ziet de drie christeiyke partyen nog vóór 1975 een nieuwe tot stand brengen. Pogingen van D '66 om de KVP uit de voortschrijden de samenwerking met ARP en CHU los te wrikken, beschouwt hy als verloren tyd. Volgens drs. Sschmelzer verlangt de duidelykheid dat de drie christelyke partijen zich nauwer aaneensluiten. Hy schat de kansen op een christe lyke volksparty in 1975 op 90 pro cent „Als dat niet lukt hebben we de boot gemist." zegt hy. „Dan zal de overtuigingskracht van de chris- telyk geïnspireerde politiek by het publiek verdwynen." De politieke leider van de KVP heeft begrip voor het verlangen in ARP en CHU om de eigen identiteit te bewaren. Hy meent echter dat wat het zwaarst is het zwaarst moet wegen. Op langere termyn zal er ook een Europese CVP moeten ko men. Over het initiatief van D'66 om door gesprekken aan de voet KVP en P.v.dA. weer tot elkaar te brem- gen. zegt drs. Schmelzer: „VEin Mier lo probeert door de druk van de om helzing een bom tot ontsteking te brengen, die de KVP en de christen- demoamüsche samenwerking moet laten ontploffen. Ik zie niet veel in liefde die op zelfvernietiging uit is. Van Mierlo verliest zyn tyd als hy de christen-democratische samen werking denkt te kunnen torpede ren. Voorzover het hem te doen ia om de anti-KVP-motie ingetrokken te krygeh, kan hy zich in zyn ge sprekken beter tot de Pv.d.A beper ken." Hoewel hy aftreedt als frsictielei- der, hoopt drs. Schmelzer ook in de toekomst zyn bydrage aan de vor ming van een christen-democratische volksparty te kunnen leveren. Hy keert niet terug als lid van de Tweede Kamer, maar blyft „be schikbaar voor de publieke zaak" Wat betekent dat precies? Een post als minister. ambEtssadeur (Rome komt vry), als burgemeester? Schmelzerals by de komende kabinetsformatie mocht biyken dat een KVP-er Buitenlandse Zaken moet bezetten en het programma en het team staan my aan, dan ben lk beschikbEiar. Komt dat niet zo uit, dan hoop ik als lid van de Eerste Kamer de tyd te krygen naast myn commissariaten en adviseursschap pen wat te gaan studeren en schrij ven. Ik ga in ieder geval niet naar Rome en ik denk voorshands ook niet aan een job als burgemeester of zoiets." Waarom vertrekt hy uit de Twee de Kamer? Schmelzer: na acht jaar fractie- tig vernieuwen en verjongen. An- leiderschap vind ik het wel genoeg. Party en fractie moeten zich naar mijn mening vernieuwen en verjan- gen. Anders krijg je vastgeroeste lei dersfiguren. Het werk van een fractievoor zitter is boeiend en ik heb het met plezier en overtuiging gedaan, maar het werkterrein is er gespreid. Ik wil my nu graag eens wat meer op bepaalde zaken concentreren. Toen vaststond dat een bekwaam man als Ver inga voor het Ujstt rekkerschap beschikbaar kwam, leek my dat ook verantwoord. Dus politieke motieven rijn niet in het spel? Een KVP onder Schmel zer is namelyk voor de PvdA niet aanvaardbaar en zou een echte keu ze dus onmogelijk maken. Schmelzer: dat speelt niet mee. Ik voel me trouwens niet de aange wezene om de Pv d A aan een ex cuus te helpen voor het intrekken van de anti-KVP-motie. Dat motief zou ook slecht in myn party zyn ontvangen. Men hecht er aan zyn eigen leiders te kiezen. Nee,.kritiek op myn beleid is niet in het geding. Zou de Pv.d.A volgend jaar weer regeringspartner kunnen zyn? Schmelzer: naar myn mening moet een regeringspartner beschik ken over een goed program, goede mensen om dat programma uit te voeren een achterban die deze men sen In grote ïynen steunt. Ik kan he laas niet zeggen dat de Pv.d.A op dit moment aan deze voorwaarden voldoet. Ik zie in deze party veel onduideiykheid en onenigheid. Deié maakt haar op het ogenblik beter geschikt voor een interne dialoog dan voor deelname aan een regering onder verre van gemakkelijk om standigheden. Dus weer een nieuwe regering met de VVD? Schmelzer: in ieder geval hebben we met de WD tot op dit ogenblik in hoofdiynen een goed programma kunnen uitvoeren. De liberalen heb ben zich als regeringspartner loy- aal en constructief gedragen. Maar publieke conclusies zullen niet voor maart te trekken zyn. Er wordt in uw fractie anders aardig gesteigerd tegen twee be- langryke punten in het programma van de WD: het vrijlaten van de abortus en van de pornografie. Schmelzer: ik heb niet begrepen dat Geerstema daaraan onverkort vasthoudt. Maar zy zullen wat dat betreft by de kabinetsformatie d e programma's afwegen op het opti male respect voor het menseiyke leven en de menseiyke waardigheid. Dat zal de achtergrond van onze houding zyn. W iöHDINCM

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15