ecreatieplannen in het gebied ondom Haarlemmer Trekvaart Sexuele en drug voorlichting nodig IN LEIDEN EEN AANVULLENDE OPLEIDING KLEUTERLEIDSTER IFusl Besprekingen Leiden- Oegstgeest- IVarmond-Sassenheim Leids Accordeonorkest eerste in Freiburg J. Hokkeling overleden Beroepingswerk Nog een lening ATTENTIE B. EN W. IN INFORMATIEVE NOTA I oor het geestelijk gehandicapte kind Huursubsidie Zoeken naar ballonvaarders is nu gestaakt Informatief INFORMATIE IN PUNTEN Orgelconcert in de Pieterskerk gaat niet door Een voortreffelijke champagneavond op 3 oktober van 8-12 uur in café 't Fust NieuwsJraal 31, fel. 21169, Leiden >AG 28 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Tussen de gemeentebesturen van Leiden Oegstgeest zijn besprekingen gaande over mogelijke :amenlijke aanleg en exploitatie van een recreatiegebied {n het zandwinningsgebied (voor de Merenwijk) in de Voorhof polder nabij de Haarlemmer Trekvaart. Ook War- nond en Sassenheim zullen in dit overleg worden betrok ken. Met Oegstgeest en Warmond is voorts overleg gaande bver recreatieve bestemmingen voor het gebied De Kwaak lussen de spoorbaan Leiden-Haarlem en de Haarlemmer Trekvaart. Dit staat in de informatieve nota voor 1971die burgemeester en wethouders de Leidse raad hebben aan- eboden. Een nota over de zwemgelegenheid in Leiden is in concept gereed -in zal met de besturen van de randgemeenten worden besproken. UTegen de achtergrond van dit rapport wordt bezien het plan voor e bouw van een instructiebad in Zuidwest (dit plan is klaaren \et plan voor vernieuwing van De Zijl. zen zullen door een andere aannemer worden afgebouwd. Het aantal ingeschreven woning zoekenden daalde enigszins (tot 3301 per 1 mei jl.). De sanering in het ge bied Zylsingel-Herengracht geschiedt Over de situatie, die is ontstaan lor het niet-goedkeuren van het isbesluit tot aanleg van een ten- jpark in de Fortuinwyk zijn B. en in overleg met gedeputeerde sta- Zij hebben in principe besloten gedeelte van het Groenoordhal- •ein te bestemmen als oefencircuit „r de wielervereniging Swift. Zij beraden zich over de wens van Swift om hier een gebouw te zetten. Een schetsplan is gereed voor het recreatieve Vlietpark. B. en W. willen voorrang geven aan het gebied tussen de Vrouwenweg en de spoorbaan Lei- den-Utrecht, welk gebied is bestemd voor actieve recreatie en waar de ge meente een aantal percelen bezit. Met het totale project zijn tientallen mil joenen guldens gemoeid. De verdere ontsluiting van het in dustriegebied De Waard wordt voor bereid. Het ontsluiten en bouwrijp maken van gronden in De Grote Pol der vordert zodanig, dat begin vol gend jaar de eerste stukken industrie- grond voor uitgifte beschikbaar komen. In voorbereiding zijn schetsplannen voor de toekomstige woonwijk in de Stevenshof j espolder In de Merenwijk komen dit jaar naast de 256 flats nog 484 etagewo ningen in vier, vijf en zes woonlagen ln aanbouw. Volgens jaar zal worden begonnen met de bouw van 288 mai sonettes, eveneens in de eerste vlek, evenals van 300 ééngezinshuizen in het tweede compartiment. Aangezien t ontwerp van de stichting Nieuwe Woonvormen estetisch en economisch niet haalbaar bleek, zal dit project worden verwezenlijkt in de premie sector door een woningbouwvereni ging- B. en W. zullen de raad binnen- 1m kort kredieten vragen voor het verder bouwrijp maken van de Merenwijk. «■Zij delen mee, dat de minister van Volkshuisvesting in verband met de hoge grondkosten in principe bereid is gevonden tot een zodanige inpas sing van de stichtingskosten in de subsidietabellen, dat vrij acceptabele woninghuren worden verkregen. Met het Bouwfonds Ned. Gemeen ten is overleg gaande over de bouw van 105 huurflats op het braaklig gende terrein aan de Boerhaavelaan. Aan de Vijf Meilaan hoek Roosevelt- straat is grond verkocht voor de bouw van 72 flats voor bejaarden. 1 Op 1 augustus waren in Leiden in totaal 954 woningen in aanbouw, 412 woningwetwoningen, 394 premiewo- ningen en 148 ongesubsidieerde wo ningen. Tot de woningwetwoningen behoren 96 eengezinshuizen in het Morskwartier, waarvan de bouw heeft stilgelegen tengevolge van het fail lissement van de aannemer. De hui- LEIDEN In de ouderdom van tachtig jaar is gisteren overleden de heer J. Hokkeling, die van 1933 tot aan zijn pensionering in 1955 het openbaar onderwijs in Leiden als schoolhoofd heeft gediend. De heer Hokkeling, die in Enkhui zen werd geboren, aanvaardde zijn Leidse onderwijsloopbaan op 4 april 1933 als hoofd van de openbare la gere school in de Medusastraat. Een jaar later werd hij in dezelfde functie overgeplaatst naar de school aan de boommarkt. Toen deze school in sep tember 1939 werd ondergebracht in een nieuw gebouw aan de Kernstraat, werd hem de leiding van deze school opgedragen. Op 1 september) 1955 werd de heer Hokkeling gepen-1 sioneerd. Na zijn pensionering heeft de heer Hokkeling, die van 1941 tot 1955 ook als leraar verbonden was aan de avondschool van de Lagere Technische School aan de Haagweg, nog enkele jaren les gegeven aan de openbare ulo-school in Voorschoten en aan de ulo-school in de Pieters kerkstraat. De crematie van het stoffelijk overschot vindt donderdag om elf uur op „Ockenburgh' plaats. zodanig, dat een passende nieuwbouw in bepaalde gebiedsdelen mogelijk wordt. De 200 door de raad onbe woonbaar verklaarde huizen zijn na genoeg alle ontruimd. Het streven is erop gericht als eerste fase een grond- strook langs de Nieuwe Rijn vrij te krijgen, waar de bouw van een nieuw Oudeliedenhuis in voorbereiding' is De plannen met De Camp zullen be sproken worden met belanghebben den in dit binnenstadsgebied Bruggenbou w De voltooiing van het Korte Vliet- kanaal begin volgend jaar zal de verkeersmoeilijkheden in de bin nenstad enigermate verlichten. B. en W. vrezen, dat door gebrek aan fi nancieringsmiddelen de bouw van vaste bruggen vertraging zal onder vinden. Zij hopen in het komende jaar financieringsmiddelen te vinden voor de bouw van een vaste Pauw- brug, die met de dam in de Korte Mare (daarvoor is nu geld) een schakel vormt in de verkeersafwikke ling in het centrum. Even urgent uit verkeersoogpun acht het college het omhoog brengen van de spoorbaan LeidenUtrecht, waarvoor de tussenkomst van de mi nister is ingeroepen. Belangryk zyn voorts de voltooiing van de Plesman- laan en de bouw van een brug in het verlengde van de Churchilllaan, die de verbinding moet worden tussen Zuidwest en Morskwartier en via de verlengde Warmonderweg met Oegst geest. Over de bouw van parkeerga rages in de binnenstad worden inten sieve besprekingen gevoerd. Een vier tal gegadigden is gevraagd om een voorstudie, die dit jaar wordt ver wacht. Begonnen is met sociale begelei ding van bewoners van saneringsge- bieden. B. en W. hebben toestem ming verleend tot aanstelling van een functionaris, die hiermee speciaal is belast. Het Maatschappelijk Contact orgaan houdt zich verder bezig met een sociaal onderzoek in de Rivieren wijk, waaruit moet blijken of er be hoefte is aan een wijkcentrum, en met een dergelijk onderzoek in Lei den-Noord. Besprekingen worden ge voerd over de opzet en vorm van een centrale wljkvoorziening in Zuidwest. Voor dit gebied rond de Haar lemmer Trekvaart bestaan recre atieplannen (Foto LDJHolvast) NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven W. A. B. Hagen te Zwolle; te Ederveen J. den Hoed te Meerkerk. Bedankt voor Utrecht H. Jongerden te Venendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwolda-Wolden- dorp mej. kandidaat E. van Krimpen te Krimpen a/d IJssel; te Rotter - dam-Delfshaven R. Reitsma te Assen, in Loosduinen Bedankt voor Rotterdam-Per nis Th. ten Napel te Naaldwijk. LEIDEN Aan de agenda van de raadsvergadering van vanavond ls toegevoegd een voorstel tot het aangaan van nog een geldlening. Bij de NV Bank voor Nederlandse Ge meenten kan een lening van f 5 mil joen worden gesloten tegen een ren te van 8 5/8 pet. De lening is be stemd voor consolidatie van vlot tende schuld. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heelt U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat. Oude Rijn, Kaasmarkt, Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat)Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken te zien. Onze traditie ls „altijd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Het Leidse Hohner-Accordeonorkest „Neerlandia" onder leiding van Lauw Boellaard heeft op het internationaal ac cordeonconcours in Freiburg zowel in de orkesten- als in de groepen- klasse de hoogste onderscheiding, een eerste prijs, behaald. Bovendien kreeg Lauw Boellaard de gouden-dirigentenonder- scheiding van het concours dat in het afgelopen weekeinde in de Zuidduitse stad is gehouden. „Neerlandia" is in Europees verband als tweede geklasseerd. Het gezelschap is vandaag, uiteraard in uitgelaten stemming, in Leiden teruggekeerd. LEIDEN Mede ten gevolge van tic zakken wordt een succes genoemd de nieuwe indeling van de wethou dersportefeuilles zal de totale organi satie van de dienst van gemeente werken onderwerp van studie en in- Met de vakantie-ervaringen (een maal per week ophalen» als steun zal worden bekeken of tot vereen voudiging van het ophalen kan wor- en het streven naar een kwaliteits verbetering van het onderwijs. Een schema is opgesteld voor een door het gewest Leiden in te stel len onderzoek naar de doorstroming van het basisonderwijs naar de ver schillende typen van voortgezet on derwijs. Bij een experiment is duidelijk ge bleken, dat sexuele, voorlichting op de tensief overleg moeten zijn. Dit j den overgegaan, vraagstuk kan niet los worden gezien ^an de zijde van de directie zijn van de organisatie van de gemeen- voorstellen gedaan voor de organisa- tesecretarie. In dit verband speelt te- «e van de topstructuur van de psy- vens de sanering een belangrijke rol. jchiatrische inrichtingen Endegeest. Het streven is erop gericht om door B. en W. zullen alles in het werk bet treffen vat de meest urgente stellen om zo spoedig mogelijk, zo- j scholen noodzakelijk is. Ook aan voorzieningen op personeelsgebied nodie binnen een andere organieke j voorlichting ten aanzien van drugge- aan de praktische sanering een zo eenheid, het bureau voor organisatie bruik bestaat grote behoefte. Voor- sterk mogelijke impuls te geven. Aldus burgemeester en wethouders ln hun Informatieve nota 1971, waar- In zy meedelen, dat de personeels stop zal worden gehandhaafd mits het verzorgingspeil van de bevolking zou worden aangetast. De verwachting is volgens het col lege gewettigd, dat eerstdaags zal kunnen worden overgegaan tot be noeming van een econoom. Het ophalen van huisvuil in pias- en efficiency opnieuw te doen func- lichting aan de leerlingen dient te tioneren. worden bevorderd. De bestuursraad van de School- In Zuidwest. Zuidoost en Noord adviesdienst legt de laatste hand aan bestaat nog steeds een tekort aan adviesdienst legt de laatste hand aan gymnastiekruimte. Getracht wordt een meerjarenplan. Het accent van 'n kleine serie te vormen om te bou- dit werk zal naar de verwachting j wen. De mogelijkheid wordt on- van B. en W. steeds meer komen te derzocht om deze te financieren door liggen op de preventie van leermoei- j middel van een burgerzinlening, lijkheden, de begeleiding van de ba- De nieuwbouwplannen voor de twee- sisschool, de zorg voor een optimale i de neutrale vakschool voor meisjes schoolloopbaan van alle leerlingen zijn goedgekeurd. LEIDEN De Vereniging van voorbereidend onderwijs in Leiden is bezig met de voorbereiding van de eerste aanvul lende opleiding van kleuterleidsters in Nederland, gericht op het werk met (meestal) geestelijk gehandicapte kleuters. De initiatiefnemers hadden ge hoopt in september 1971 met een cursus voor vyftien leidsters te kun nen beginnen, maar de voorberei dingen blijken langer te duren dan was verwacht, zodat het begintijd- stip van de eerste cursus nog onze ker is. Het moet een eenjarige dag- cursus worden, bij verdere specialise ring eventueel gevolgd door een tweede jaar. Al jaren geleden is in de kringen van het kleuteronderwijs de behoef te gerezen aan een specifieke oplei ding voor leidsters van kleuters die op de een of andere manier niet har monisch en gezond functioneren. Voor gehandicapte kinderen beneden de zes jaar is er tot nu toe alleen onderwijskundige zorg als de handi- j cap doofheid of blindheid is. Niet als j het gaat om kleine hersenafwijkin gen, die tot afwijkend gedrag leiden. Voor die kinderen begint die zorg j ADVERTENTIE LEIDEN In antwoord op schrif telijke vragen van mevrouw Kerling (PvdA) delen B. en W. mee, dat in Leiden de minister van Volkshuis vestiging 2215 woningwetwoningen en 856 premiewoningen heeft aange wezen, waarvan de huurders in prin cipe voor een individuele huursubsi- I die in aanmerking kunnen komen. Tot nu toe zijn ongeveer 100 aanvra gen om deze subsidie ingediend. I pas bij het naar school gaan, maar juist voor heel jonge kinderen met afwijkingen is het van belang dat ze zo snel mogelijk goed opgevangen worden. Levensgeluk Ook gehandicapte kinderen kun nen meer: namelijk meer levensge luk en vreugde krijgen. Voorwaarde daarvoor is dat goed opgeleide help sters er in slagen een stukje geeste lijk leven te wekken bij deze kinde ren en hen dus meer mens te ma ken. Twee moeilijkheden signaleert de directrice van de kweekschool voor voorbereidend onderwijs in Lei den: nog altijd worden tragisch veel van deze gehandicapte kinderen thuis weggestopt en al zou men alle kinderen kunnen bereiken: er zijn geen helpsters voor het aanpakken van het probleem. Hindernissen De Leidse kweekschool heeft nu 't initiatief genomen voor een dagcur sus, aangevuld met stages in de praktijk. Maar uit de contacten met het ministerie van onderwijs, met I CRM en met kinderbeschermingsin stanties blijkt dat er nog veel hin dernissen te nemen vallen voor in samenwerking met het seminarium voor orthopedagogie een eerste afge- i ronde cursus op poten is gezet. Een l kinderzegelbijdrage van 41.600 gul den vormt een stimulans zo krachtig mogelijk door te gaan met de voor bereidingen. Intussen heeft de ver eniging ook al verder gekeken. Wel licht kan een gespecialiseerde ver volgcursus en dan niet alleen in Lei den. maar ook bij andere kleuter leidsteropleidingen) ertoe bijdragen, dat in de gewone kleuterleidstercur sussen iets van deze materie wordt NEW YORK (AP» De Ameri kaanse kustwacht heeft zaterdaga vond het zoeken naar drie vermiste ballonvaarders in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan gestaakt. Vrijdag waren er vanuit de lucht wrakstukken gesignaleerd maar die zijn niet teruggevonden. Een woord voerder van de kustwacht heeft mee gedeeld dat alle zoekende vaartui gen opdracht hebben terug te keren en slechts opnieuw in actie zullen ko men als er zich nieuwe ontwikke lingen voordoen. De drie ballonvaar ders vertrokken vorige week zondag uit New York in een poging de At lantische Oceaan over te steken. ingebouwd. Kinderen met kleine af wijkingen kunnen dan in de norma le kleuterschool en in samenwerking met gewone kinderen geholpen wor den. terwijl ook beter dan tot nu toe de kleuterleidsters in staat zullen zyn de kinderen uit hun klasje te herkennen, die voor verhuizing naar de speciale kleuterklassen in aanmer king komen. De Leidse raad heeft kort na de begroting de informa tieve nota voor 1971 van burgemeester en wethouders ont vangen. Het college zelf noemt dit stuk een vorm van beleids- prognose. B. en W. zeggen, dat een aantal beleidslijnen wordt aangegeven. Wie de 27 velletjes druks op be- leidsprognose beschouwt, kan niet onder de indruk komen van het beleid, dat het nieuwe college van plan is te gaan voeren. Het is niet meer dan een doorwerken op een enkele uitzondering na op het beleid van het vorige college. Vol verwachting klopt daarom ons hart voor de beleidsverkla ring, die B. en W. vanavond zul len afleggen. Zij verwijzen hier naar in hun informatieve nota, evenals naar nota's in het ko mende jaar, waarin concrete be leidspunten nader zullen worden ontvouwd. Deze informatieve nota is wei nig meer dan de naam zegt: in formatief. Dat wel. LEIDEN In de informatieve no ta 1971 van B. en W. aan de raad 6taat om. het volgende te lezen: Overwogen wordt de inkomsten van het molenmuseum De Valk op te voeren. Gedacht wordt aan de aanschaffing van een automaat voor drinkwaren, gecombineerd met een klein buitenterras, alsmede aan ver hoging van de lage entreegelden. B. en W. overwegen voor te stellen het waaggebouw tot een open. eigentijds kunsthuis te maken. Het secretariaat van de Culturele Raad komt op de verdieping Hoewel een definitief schetsplan kan worden gemaakt, is de kans. dat nog in het komende jaar met de uit voering van het plan voor het vm. Carmelitessenklooster (cultureel cen trum van K. en O.» kan worden be gonnen, verminderd. Wel zal hopelijk in 1971 een be gin kunnen worden gemaakt met de restauratiewerkzaamheden aan het vm. Caeciliagasthuis. waaronder de Boerhaavezalen. Na de gereedkoming van de res tauratie van de stadhuisbeiaard zal dit jaar het jaarlijks Internationaal beiaardconcours tn Leiden worden gehouden. De urgente plannen voor ver bouwingen en voorzieningen in de Leidse schouwburg zullen in samen hang met het beleid ten aanzien van de plannen voor de nieuwe schouw burg zo mogelijk nog in het komen de jaar tot uitvoering komen. De klimatologische omstandig heden in De Lakenhal baren zorg waar het de historische afdeling be treft. Het is nodig om het museum J aan de kant van de Papevleugel af te sluiten en hete lucht in te blazen. Opgemaakt wordt een verbou wingsplan voor de voormalige r.k. school aan de Boommarkt tot inrich- j ting van een voorlichtingscentrum j van de stichting voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting. Dienstencentra zullen zo moge lijk nog dit jaar starten in Leiden- centrum en Noord. B. en W. hebben toestemming verleend hiervoor twee krachten aan te trekken. De brandweer onderzocht 31 adressen, waar buitenlandse werkne mers wonen. Zestien bleken een pen- I sion te zijn. Van onaanvaardbare toestanden is hier niet gebleken. De stichting Leids Vrijz. Chr. tehuis voor ouderen zal nog dit jaar j met de bouw van een bejaardenoord j in Zuidwest beginnen Overeenstemming is bereikt over het centraal opnamebeleid voor de bejaardentehuizen. De GG en GD is als oentraal aanmeldingspunt aange wezen. Voor het geopende St. Elisabeth- Gasthuishof (60 bedden) is de perso neelsvoorziening een voortdurende zorg. Voor de bouw van een rk. ver pleeghuis annex bejaardenoord in Oegstgeest zijn de schetsplannen klaar. LEIDEN Het orgelconcert in de Pieterskerk gaat vanavond niet door. Het concert is afgelast in ver band met ziekte van de organist. Het Leidse kerkorgel zou worden bespeeld door Adr. Blankensteln. ADVERTENTIE Voor f 25,per persoon organiseren wij een gezellige avond met vrij drinken van champagne en een snackje. Voor een gezellig muziekje zorgen wij. Kaarten verkrijgbaar In café 'T FUST, Nieuwstr. 31 van 13 tot 1 uur tot uiterlijk 1 oktober.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3