OESSEIN-ARAFAT: VREDE Dansavond eindigt in reuze chaos Zucht van verlichting; in Cairo jjongen en ïeisje (5) ermoord Luns heeft interesse voor hoge NAVO-post Nixons Europese reis begonnen Panarabisch Vrij warm Recreatieplan voor gebied bij Trekvaart Mol tik kers N.V. v. d. Velde CitfOën Galeries in Rotterdam gaat sluiten (Sue/ tyUeuwi* ericht 1 No. 33208 EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), 5.40 per maand (t>ii vooruitbetaling), losse nummers t 0.25. Witte SingeJ l, Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie eai Administratie: 25041; Redactie: 21607 Hoessein tekent Arafat tekent IRO (AFP, Reuter) Koning Hoessein van Jorda- de Palestijnse leider Jasser Arafat hebben gister id in Cairo hun handtekeningen gezet onder een door lident Nasser en zeven andere Arabische staatshoofden regeringsleiders samengesteld document, dat eens en ir al een einde moet maken aan de moeilijkheden tussen in Jordanië wonende Palestijnen en de regering van dat moeilijkheden die de afgelopen weken op een regel ite burgeroorlog uitliepen. t de verhouding tussen Jordanië de Palestijnse commando's door b Cairo ondertekende document een Panarabische zaak is ge- Jen, ziet men in Arabische krin- als het belangrijkste aspect van J£ENS WAARD/GOUDA (GPD) afgelopen weekeinde zijn twee en vermoord. De vijftienjarige van den Boom uit Valkens- is zondagavond omstreeks elf Idoor de negentienjarige H. B., ins uit Valkenswaard, met een hout om het leven gebracht. i hij tot omstreeks drie uur >hts had rondgezworven, heeft Ier zich gemeld bij de gemeen- |litie in Veldhoven. Hij is overge- naar het politiebureau in waard. terrein rond de algemene be- ilaats, waai' het drama zich afgespeeld werd door de poli- fgezocht en spoedig werd het 'fer in het heuvelachtige ter gevonden. Omtrent het motief deze daad is nog niets bekend. nmorgen heeft personeel van metaalbedrijfje aan de Raam in da toen het aan het werk wilde li] i, het ontzielde lichaam gevonden ide vijfjarige Johanna Maria kers, die sinds zaterdagmiddag I vermist. Ze was ontkleed. De Se neemt naar eerste indruk aan, Set meisje slachtoffer is gewor- van een zedenmisdrijf. 5e Bilt verwacht van vanavond morgenavond: de nacht en ochtend op enkele ben mist. overigens droog, zon en vrij warm weer. Overwegend Je wind tussen zuidoost en zuid. (Opgemaakt te 12.40 uur) 29 SEPTEMBER op: 6.37 uur; onder: 18.23 uur. Hop: 5.19 uur; onder: 17.48 uur. fwater te Katwijk te 2.41 en 'uur, laagwater te 10.53 en 23.05 het akkoord. Daarin is namelijk niet alleen besloten een einde te maken aan de bloedige gevechten, maar te vens de door Hoessein voortdurend geëiste terugtrekking geregeld van de Palestijnse commandostrijders uit de Jordaanse steden, waar zij de laatste tijd steeds meer de. scep ter gingen zwaaien. Zij zullen wor den geconcentreerd in hun toege wezen gebieden. De Jordaanse re gering nam de verplichting op zich haar troepen uit de steden weg te halen en deze weer te legeren op de bases waar zij zich voor het uitbreken van de gevechten bevonden. Het Panarabische aspect van de zaak is, dat een uit drie leden bestaande commissie is aangewezen die erop moet toezien dat de bepalingen van het akkoord worden uitgevoerd en dat deze commissie onder leiding komt te staan van de premier van Tunesië, Bahi Ladgham. De andere twee leden zijn een vertegenwoordi ger van Koning Hoessein en een van Arafat. De beslissingen van de com missie zijn voor beide partijen bin dend. Zij zal periodiek rapport uit brengen aan de Arabische leiders. Onmiddellijk nadat de Jordaanse koning en de Palestijnse leider hun handtekeningen hadden gezet ging onder de aanwezige Arabische lei ders een zucht van verlichting op. Er werd druk omarmd en ontspan nen gelachen. Hoessein en Arafat, die elkaar in de afgelopen periode in toespraken en persconferenties uiterst vijandig bejegenden, vielen elkaar nu breed lachend in de ar men. Beide mannen waren in mi litair uniform, pistolen op de heup. Enkele uren tevoren hadden zij el kaar nauwelijks met een blik ver waardigd, doch naar gelang de bij eenkomst vorderde werd het klimaat vriendelijker en begonnen Hoessein en Arafat elkander zelfs met broe der aan te spreken. Het geheel kreeg tenslotte een plechtig karakter doordat op aan dringen van Koning Feisal van Sa- oedi-Arabië alle ondertekenaars van het akkoord enkele regels uit de Ko- ron citeerden, als een heilige gelofte dat zij zich aan de overeenkomst zullen houden. Over en weer Jasser Arafat deed zondag, voor dat hij zijn handtekening onder het akkoord had gezet, nog een scherpe aanval op Koning Hoessein en diens bewind. Hy beweerde in een vraag gesprek met het Egyptische blad Al Achram over bewijzen te beschikken waaruit zou blijken, dat de recente gebeurtenissen in Jordanië het ge volg waren van „een samenzwering, op touw gezet onder toezicht en be scherming van de Verenigde Sta ten". J Ook Koning Hoessein deed een duit in het zakje door aan de Franse „Figaro" te verklaren: „de Jordaan se strijdkrachten hebben de sterkte van de guerrillabeweging zeer on derschat. Wij hebben ondergrondse steden ontdekt, vol met wapens en met tal van deskundigen, Syriërs, Irakezen, Algerijnen, Chinezen, Joe- goslaviërs, enige anti-zionistische jo den en Druzen of Arabieren uit Is raël". aldus de Jordaanse vorst. Hij zei wel te hebben moeten handelen, „gezien het komplot dat tegen ons was gesmeed". nummer bestaat uit 18 pagina's LEIDEN Er is een plan voor de aanleg van een recreatiegebied in de Voorhofpolder in Oegstgeest na bij de Haarlemmer Trekvaart. Hier wordt momenteel zand gewonnen, voor het opspuiten van de Meren- wijk. Tussen de gemeentebesturen van Leiden en Oegstgeest zijn besprekin gen gaande over de mogelijke geza menlijke aanleg en exploitatie van een recreatieproject iri dit zandwin- ningsgebied. Ook Warmond en Sas- senheim zullen in dit overleg worden betrokken. Leiden, Oegstgeest en Warmond voeren voorts overleg over recreatieve bestemmingen voor het gebied De Kwaak tussen de spoor baan Leiden-Haarlem en de Haar lemmer Trekvaart. Zie verder de stadspagina. De demonstratie van jongstle den zaterdag voor de Scheveningse gevangenis heeft opnieuw de moeilijke positie van de Zuidmolukkers in ons land aangetoond. En de president van de Republiek Zuid-Molukken, de organisatie van de in ons land wonende Ambonezen, heeft dit maal moeten erkennen dat de zaken uit de hand zijn gelopen. De radicale elementen onder de Zuidmolukkers forceerden de si tuatie door de gevangenis te be stormen. Gevolgen: charges van de politie en meer dan twintig gewonden. Er gaat op het ogen blik bijna geen dag voorbij of de politie raakt slaags met de Zuid- molukse jongeren in ons land. Ook in Indonesië wordt de ont wikkeling met betrekking tot de Ambonezen in ons land met be langstelling gadegeslagen. De „bezetting" van de residentie van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar is er natuurlijk niet zomaar voorbijgegaan. Maar ook voor de Indonesische autoriteiten blijft het vraagstuk onoplosbaar. De weg terug naar Indonesië blijft open voor een ieder die zichzelf nog Indonesiër noemt en die bereid is zich aan de wetten van de eenheidsstaat Indonesië te onderwerpen. Met andere woorden: voor een eigen Zuid- molukse staat binnen het raam van de Indonesische staat is geen plaats. En Ambonese groepen in Djakarta die uit Nederland zijn teruggekomen, vinden een be staan in ons land nog altijd te verkiezen boven de moeilijkheden in Indonesië. Er is geen welvaart meer, vaak geen werk ook. Samenvattend moet gezegd worden dat de Zuidmolukkers, hier en in Indonesië, vaak ont heemden zijn, met alle problemen van dien. Want niemand gelooft dat sussende woorden en een be roep op de redelijkheid een einde kunnen maken aan de nu ontke tende golf van gewelddadigheid. Hippiejacht Perzische politie agenten, vergezeld van kappers, heb ben gisteren invallen gepleegd in hip piecentra in de plaats Sjemifan, ten noorden van Teheran. Er werden 145 hippies gearresteerd en kaalgescho ren. Volgens een zegsman zullen alle arrestanten voor het gerecht worden gedaagd wegens 't bezit van Hasjiesj. Krachtens nieuwe wetten worden personen die meer dan tien gram he roine of meer dan twee kilo opium in bezit hebben, ter dood gebracht door het vuurpeloton. HOEVELAKEN (GPD) Een dansavond in het Hoevelakense Dorpshuis is zaterdagavond uitge lopen o peen zware vechtpartij, waar de plaatselijkg politie mach teloos tegenover stond. Het inte rieur van het Dorpshuis veran derde in een chaos met een tapijt van glasscherven, waar de talrijke gewonde vechtersbazen overal hun bloedsporen achterlieten. Een politieman werd aan de hals gewond en door heethoofden bijna gewurgd. De burgemeester werd ge molesteerd en diens fiets door de ra men1 van een nabijgelegen woning gesmeten. De Amersfoortse politie weigerde ondanks een dringend ver zoek van de burgemeester assisten tie. Het gevecht ontstond in de grote zaal en breidde zich uit tot het ge hele gebouw en omgeving. De politie stond machteloos tegenover het ge weld. veroorzaakt door bewoners van Bunschoten en N ij kerker veen. Ruim een kwartier, nadat de hulp van de politie was ingeroepen, ver schenen opperwachtmeester Van Dijk en wachtmeester Van Doode- waard uit Hoevelaken in het Dorps- ADVERTENTIE v. ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN TELEFOON 33741 huis, zonder gummiknuppel of vuur wapen. Pogingen om de vechtenden te scheiden, faalden, waarbij agent Van Doodewaard naar buiten werd gewerkt en gewond raakte door een stukgeslagen fles. Op het bordes kon hij slechts met moeite'uit een wurg greep worden bevrijd. Burgemeester E. Ph. Veen was toe vallig op bezoek in een woning op nauwelijks 30 meter van het Dorps huis. Hij vroeg de rijkspolitie van Nijkerk telefonisch om hulp, evenals de gemeentepolitie van Amersfoort. Hoewel de wachtcommandant in de Keistad snelle assistentie toezegde, besliste een inspecteur, dat dit tegen de reglementen was, ondank recen telijk gemaakte afspraken op dit ge bied. Pogingen van de burgemeester om de verhitte gemoederen te kalme ren. strandden op bruut geweld. Sa men met omwonenden, die een einde van de knokpartij hadden bepleit, vluchte de heer Veen een huis bin nen. Zyn fiets werd daarna tegen de voordeur gesmeten, waarbij twee ramen sneuvelden. Uit pure woede trapten de vandalen toen nog een derde raam in. De zaak was duidelyk uitgelokt. Twintig of dertig jongens wilden tot elke prijs een rel forceren en toen dat niet snel genoeg lukte, gooide één van hen een stoel temidden van de dansende jongelui. De stoel werd te ruggegooid en dat was het sein voor een algehele knokpartij. Leden van de beatband, die deze avond de muziek verzorgden, ver dedigden zichzelf en hun kostbare apparatuur van 40.000 gulden met de standaards van hun microfoons. De Amerikaanse president Richard Nixon werd gisteravond aan het begin van zijn reis door Europa op het vliegveld van Rome begroet door de Italiaanse premier Colom bo. Hij deelde zijn gastheren mee. dat Amerika voornemens is in de toekomst de vrede in het Middel - landse-Zeegebied te helpen hand haven. Tengevolge van uiterst strenge vei ligheidsmaatregelen op de luchtha ven en in de hoofdstad zelf slaag den extreem-linkse jongeren er niet in tot bij de Amerikaanse presi dent door te dringen. Om dat te be reiken waren twaalfduizend politie mannen op de been. Er werden in totaal negentig Jongelui aangehou den, die zich o.m. schuldig hadden gemaakt aan het vernielen van de ruiten van American Express. Over het algemeen waren de ongeregeld heden niet zo fel als bijv. bij het bezoek van Nixon in februari 1969. Vanmiddag zou president Nixon, die vijf Europese landen zal aandoen, een bezoek brengen aan Paus Pau- lus. Morgen en overmorgen aan het NAVO-hoofdkwartier in Na pels. President Nixon heeft in een exclu sief interview met het Amerikaan se weekblad „Times" verklaard, dat een derde wereldoorlog alleen maar vermeden kan worden als „de lont wordt getrokken" uit vijf gebieden die van vitaal belang zyn: de Ver enigde Staten zelf, West-Europa, rond Duitsland, de Sowjet-Unie, China en Japan. Nixon beschouwt het als zijn taak de Russen duidelyk te maken dat zfj als grote mogendheid hun doel einden kunnen verwezenlijken, I maar hiernaar „in vreedzame con currentie" moeten streven. Om deze boodschap over te brengen heeft men echter niet genoeg aan woor den alleen: „De Amerikaanse macht dient gebruikt te worden om het Russische expansionisme onmogelijk te maken, op andere dan op vreedzame wijze te slagen". President Nixon wil ook gaarne de betrekkingen met China verbete ren .Hfj acht het van essentieel belang, dat China een „normale rol in de wereld gaat vervullen". „Mis schien is dat niet mogelyk in de ko mende vijf Jaar of zelfs tien Jaar. Maar binnen 20 Jaar moet dat ze ker het geval zyn, anders is de we reld in levensgevaar". DEN HAAG (GPD) Minister Luns heeft grote belangstelling voor de post van secretaris-generaal van de NAVO. Via diplomatieke kanalen is in de andere NAVO-landen blyk gegeven van deze ambitie van de Nederlandse bewindsman. Daarbij is de indruk ontstaan, dat mr. Luns zeker een goede kans maakt de hui dige secretaris-generaal, de 72- jari ge Italiaan Manlio Brosio. op te vol gen. Veel zal echter afhangen van het tijdstip waarop de heer Brosio zich zal terugtrekken. Hy is niet gebon den aan een ambtstermijn en kan dus - althans in theorie - aanblijven zolang hy zich fit genoeg blijft voe len om zijn functie uit te oefenen. Voor minister Luns zou het natuur lijk aantrekkelijk zijn als Brosio be kend zou maken dat hij volgende zomer zijn werkzaamheden wenst te beëindigen, omdat Nederland dan in een kabinetsformatie gewikkeld zal zijn. Mr. Luns zou dan tijdig kunnen afzien van deelneming aan een nieuw kabinet en hij zou evenmin de kans lopen een zetel in de Tweede Kamer te moeten aanvaarden wanneer men hem niet als minister in een nieuw kabinet zou willen opnemen. Zowel in Nederlandse als in NAVO-kringen in Brussel betwijfelt men echter of de heer Brosio van plan is reeds volgend jaar het veld te ruimen. Er zijn tot nu toe geen aanwijzingen in die richting. Mr -Luns zou, als hij Brosio op volgt, de tweede Nederlander zijn die secretaris-generaal van de NAVO ROTTERDAM 'GPD) Galeries Modernes aan de Hoogstraat in Rot terdam wordt op korte termijn ge sloten in verband met reorganisatie plannen. Van de ongeveer 85 perso neelsleden kunnen er vermoedelijk 20-25 elders in het concern worden geplaatst. De rest zal moeten af vloeien. Wat er met het gebouw dat door Galeries Modernes is ge huurd van een exploitatiemaatschap- Pi3 gaat gebeuren is nog niet be kend. ★Mr. Luns secretaris-generaal? wordt. De eerste was mr. D.U. Stik ker. die van 19481952 minister van Buitenlandse Zaken was en van 19611964 secretaris-generaal van de NAVO. (Van onze correspondent) In NAVO-kringen vindt men het nogal voorbarig nu al over Brosio's opvolging te speculeren. De officië le woordvoerder van de NAVO zei dan ook geen commentaar op de Ne derlandse berichten te hebben. Uit het Leidsch Dagblad van 28 Sept. 1870: - Hedenmiddag had een jongen het ongeluk in de Oude Vest te vallen, en zou zeker verdronken zijn, zoo niet J. B. van Dijk, huzaar alhier in garnizoen, toege schoten xvare en hem nog bij tijds redde. 's Gravenhage. Bij de op heden gehouden stem ming voor artisten van den Kon. Franschen Schouioburg is de heer Fauré als lste bas- se de grand opera met 4 stemmen voor en 68 stem-

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1