'Verkeerszaken in de Leidse raad VEL Als u verslaafd wilt raken aan een stimulerend middel: kaas uit't vuistje CITYRING KRIJGT VERLENG STUK LANGS MOLEN DE VALK ^ARKEERMAA TREGELEN EN METERS IN HET CENTRUM Geld voor kunst en historie #*'DRAKA LENING VAN 3 MILJOEN Benoemingen GEWIJZIGD PROGRAMMA VREDESW EEK Stichting Weg en de Leidse binnenstad WAT RAAD GAAT BEHANDELEN WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Verscheidene verkeerszaken Lomen aan de orde in de eerstvolgende rergadering van de Leidse gemeenteraad. behandeling komt het begin augustus jangehouden voorstel tot het treffen van voorzieningen bij de Oranjeboomstraat P' e.o. Nieuwe punten zijn: f aan de andere kant van molen De Valk Nu mag worden verwacht, dat het raadsbesluit voor de aan leg van een dam in de Korte Mare als verbinding tussen ge- k tempte Langegracht en Lammermarkt binnenkort zal worden goedgekeurd, omdat het krediet gedekt is, kan worden door- Kii geborduurd op de cityring uit het wegenplan en basisplan. In iet verleden is gedacht aan een verbinding van Langegracht naar Plesmanlaan via de Morssingel.. Deze doorsnijding van olgl het citygebied wordt niet wenselijk geacht. De oplossing is t> jevonden in de aanleg van een weg langs molen De Valk naar in totaal), "gelijktijdig ^met de uit- B bet Schuttersveld. dan waar nu de weg loopt komt een wegverbinding met een brug over de Rijnsburgersingel een gedeelte van de Breestraat wordt op woensdag en zaterdag parkeervrij gemaakt er komen 300 parkeermeters in Bree straat en Haarlemmerstraat en op Stationsplein. meen en de daaraan ten grondslag liggende gedachten betreft, zijn B. en W. van oordeel, dat het hoe wel het parkeer-vry maken van de route op de wijze zoals is voorge steld, op het eerste gezicht wellicht een aantrekkelijke oplossing lijkt voor het onderhavige probleem onaanvaardbaar is om de op de rou te aanwezige parkeerplaatsen (187 rd Er is een plan ontworpen, dat in frote lijnen neerkomt op een sugges- J1' it in deze richting, die vorig jaar deze krant in de rubriek „Bin- tvl rastad onder de loep" werd ge- Bijgaand kaartje, fragment een tekening, die wij toen publi- «erden, geeft de geplande situatie y [oed weer. De nieuwe verbinding komt aan de t'aJ»tzijde van de molen. Deze weg ,n s il door middel van' een nieuwe d bredere Valkbrug over de Rijnsburger ingel direct aansluiten op de on- angs gereed gekomen verbrede weg iver het Schuttersveld. Door het lanleggen van deze weg zou de be- Saande aan de westzijde van de bolen gelegen verbinding kunnen wallen en goeddeels worden op- tnomen in een aaneengesloten sin- f. elpark, waarmede het „bastion" ter l' üatse zijn oorspronkelijke histori- che vorm herkrijgt, hetgeen uiter- lard een stedebouwkundige en toe ristische aanwinst betekent. Dok het vanaf de Rijnsburgerweg ,terj nkomend verkeer wordt in de gele- eiiheid gesteld om via de verbrede >rgi fhuttersveldweg van deze route ge- adt ruik te maken, teneinde zich via de :ipe langegracht te verdelen over meer i loegangswegen tot de binnenstad of frat r buiten te blijven als de bestem- ning verder ligt. Hoewel het voorgestelde plan in fel opzichten de meest doelmatige 01 iplossing betekent, is een algehele otvoering ervan ln de komende ja- en om financiële redenen niet mo elij k. Slechts een gefaseerde rea- |.Br isering zal toepassing kunnen vin- Om te bereiken dat de meest q n odige voorzieningen tijdig tot stand der» omen. wordt in de eerste fase ge- ■nteiacht aan het met handhaving f Dfin de bestaande weg langs de mo- ,De Valk" aanleggen van een voorlopige wegverbinding aan de astzijde van deze molen, waarbij prafeast de bestaande Valkbrug een snvoudige tweede brugverbinding K» m de Rijnsburgersingel kan ko- I w m. De beide wegen zullen elk d,ac ''echts voor verkeer in één richting "n<e Torden open gesteld. V, aaD? Parkeermeters n vi ha Ter uitvoering van de door de g i laad aanvaarde Parkeernota 1969 idrill P.:fl hebben B. en W. een plan doen op stellen, dat voorziet in het plaatsen van 200 parkeermeters in de omge ving van de Breestraat en de Haar lemmerstraat. Voorts achtte zy het raadzaam over te gaan tot het aan brengen van 100 parkeermeters op het Stationsplein om te bereiken, dat de parkeerruimte op billijke wijze wordt verdeeld tussen kort- en lang- parkeerders. Met de aankoop en het plaatsen van de meters is een bedrag van f 150.000,- gemoeid, terwyl daar naast voor het ledigen en het ver richten van onderhoud een bedrag van f7.500,- per jaar dient te wor den geraamd. Parkeervrij Bij de behandeling van dezelfde Parkeernota is om preadvies aan het College voorgelegd een motie van de heren Kret, Pompe en De Wilde om gelijktijdig met het uit breiden van de blauwe zone de rou tes Breestraat en Botermarkt, Vis markt, Aalmarkt en Boommarkt par keer-vry te maken op werkdagen van 13.00 tot-18.00 uur en op zater dagen van 8.00 tot 18.00 uur, met dien verstande, dat die maatregel niet zal gelden voor het parkeerter rein op het Stadhuisplein en voor het parkeerterrein aan de Boommarkt. Uit de overwegingen van de motie blijkt, dat de ondertekenaars er van uitgaan, dat by uitbreiding van de parkeergelegenheid in de binnen stad zodanig maatregelen dienen' te worden getroffen, dat de bereikbaar heid van de binnenstad en een goe de doorstroming van het verkeer zo veel mogelijk verzekerd dienen te blijven. Verder overwegen zy, dat de nodige verkeersruimte beschik baar zal moeten worden gehouden voor een goede afwikkeling van het openbare vervoer. Ten aanzien van de route, waarop de motie betrekking heeft, stellen B. en W. voorop, dat deze voorals nog de belangrijkste schakel zal moeten blijven vormen tussen de Korevaarstraat en het Kort Rapen burg. Het is in dit stadium name lijk nog niet mogelijk om tot het aanwijzen van aanvaardbare vervan gende routes over te gaan. Voor wat de motie in het alge- breiding van de blauwe zone, aan de geringe parkeercapaciteit van het centrum te onttrekken. De op heffing van een zo groot aantal par keerplaatsen in het hart van de bin nenstad. zonder dat de garantie be staat dat daarvoor een gelijkwaar dige compensatie wordt verkregen, acht het college nadelig voor een goede uitoefening van de economi sche. sociale en culturele functie van het centrum. Nemen zy tenaanzien van de motie als zodanig dus eenafwijzendstand- punt in, dat wil echter niet zeggen, dat B. en W. geen open oog zouden hebben voor de verkeersmoeilijhe- den. die zich op deze route voor doen. Zy hebben zich in nauw over leg met de verkeerscommissie. zorg vuldig beraden met betrekking tot de vraag of en zo ja op welke wijze aan de in de motie geuite verlangens zou kunnen worden tegemoet geko men. By deze gedachtenwisselingen is vooral naar voren gekomen, dat de opstelruimte in de Breestraat voor het in de richting van de Korevaar straat gaande verkeer, in het bij zonder op woensdag en op zaterdag te gering is. Dit wordt oa. veroor zaakt door de z.g. rondjesrijders. Daarnaast speelt het feit. dat in de Breestraat tussen de Koornbrug- steeg en de Mosterdsteeg geduren de anderhalf uur mag worden ge parkeerd fmet als gevolg in- en uit rijden op de parkeerplaatsen) een belangrijke rol. Doorstroming Om de opstel ruimte te vergroten en de doorstroming van het verkeer zoveel mogelijk te bevorderen zijn B. en W. voornemens om voor dit weggedeelte een parkeerverbod vast te stellen, geldend op woensdag en op zaterdag. Het bestuur van het Leids City Centrum, dat met grote bezorgdheid van de motie kennis heeft genomen, is van oordeel, dat door aanvaarding van het door de ondertekenaars ge dane voorstel het bedrijfsleven zal worden geschaad. Het bestuur dringt er met nadruk op aan geen beper kende parkeermaatregelen vast te stellen alvorens de ringwegen om de stad gereed zijn gekomen, de blauwe zone een verder uitbreiding heeft ondergaan en terreinen zijn ADVERTENTIE Het is niet strafbaar, daar begint het al mee. En u mag rustig van 'zachte' naar 'harde' kazen gaan zonder enig risico. Misschien moet u soms wat heimelijk naar de keuken sluipen, omdat er te weinig van die gouden stuff in huis is. Zeg dan tegen uw vrouw dat ei toch genoeg handelaren zijn die hele partijen in huis hebben. Voor prijzen waarvoor je verslaafd kunt, blijven. 'High'^ leve de kaas uit't vuistje! aangewezen voor het parkeren te gen betaling. Verder is naar aanleiding van de motie nog een schrijven ingekomen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. De Kamer is van oordeel, dat het opheffen van 200 parkeerplaatsen op de route een ernstige bedreiging zou vormen voor de economische activiteiten van de city. Naar de mening van de Kamer is het niet de route als zodanig, die problemen oproept, doch de kruis punten die deze route doorsnijden en de punten, waar de beide uiteinden hun aansluitingen vinden op het ove rige wegennet. Zwaar verkeer weg In verband daarmede vraagt de Kamer zich af of het niet mogelijk zou zyn de route af te sluiten voor het zware verkeer. Verder ziet de Kamer de moeilijke verkeersafwikke ling bij de aansluiting Boommarkt- Kort Rapenburg-Bostelbrug-Prinses- sekade als een centraal probleem, met het oog waarop het haar on ontkoombaar lijkt de noodzaak te aanvaarden tot een verbreding van de Prinsessekade en van de Bostel- brug. De suggestie tot het afsluiten van de route voor het zware verkeer wordt thans bezien in het kader van het onderzoek met betrekking tot de eventuele verbreding van de Bostel- brug, welke aangelegenheid vanwe ge de noodzaak tot het opdoen van de nodige ervaring met de bijgeplaat ste verkeerslichten op de Prinses sekade en de Bostelbrug moest wor den aangehouden. Ten aanzien van de naar voren gebrachte gedachte om tot verbreding van de Prinsesse kade over te gaan, vestigen B. en W. er de aandacht op, dat. nog af gezien van de vraag of dit na de verdere verwezenlijking van de noord-zuidroute noodzakelijk is, de ze voorziening een zodanig hoge uit gave zou vergen, dat daartoe mo menteel niet kan worden overge gaan. In dit gedeelte van de Bree straat gaat een parkeerverbod geldenzo stellen B. en W. aan de raad voor. LEIDEN— Voor onderhoud van historische kunstwerken staat een post op de begroting. Ook eigentyd- se kunstwerken vragen onderhoud en daarvoor is geen geld beschik baar. Voorts kost het geld om de fontein aan de Kooilaan, geschenk van de stichting Persgasstation, te laten werken en onderhouden. Burgemeester en wethouders vra gen daarom in de begroting een nieuwe post voor onderhoud kunst- werken op te nemen tot een bedrag van f 9000 en af te voeren de post van f 2000 voor werken voor onder houd van historische kunstwerken. Omdat de restauratie van de are na van de Burcht nagenoeg gereed ls, moet een nieuwe terreinafschei- I ding worden aangebracht. B. en W. vragen de raad daarvoor een kre- I diet van f 24.900. LEIDEN B. en W. stellen de raad voor bij de NV Bank voor Ne derlandse Gemeenten een geldlening van f. 3.300.000 aan te gaan tegen een rente van 8,75 pet. De ene helft is bestemd voor financiering van ka pitaalsuitgaven, de andere helft voor consolidatie van vlottende schuld. Voorgesteld wordt betaling van hoofdsom en rente te garanderen van een door de stichting Huisves ting Werkende Jongeren bij de Leidse Spaarbank op te nemen lening van f. 150.000 tegen een rente van 8,75 pet. Dit geld is nodig voor de aan koop van het pand Steenschuur 18. Voor de aanleg van een speelter rein by de te bouwen prot. chr. school voor debiele kinderen by de Hoflaan is een terrein nodig' van de NV Ne derlandse Spoorwegen. De NS willen niet verkopen, maar verhuren. B. en W. stellen de raad voor hiertoe over te gaan. LEIDEN B. en W. hebben be sloten de wethouder van financiën voorlopig te blijven.belasten met het lidmaatschap van de raad van het openbaar lichaam Gemeentelijke gas- voorziening Zuid-Holland. Voorge steld wordt de wethouder van econo mische zaken als zijn plaatsvervan ger te benoemen. Voorts moeten twee raadsleden en plaatsvervangers ln deze raad worden benoemd. Het college adviseert leden van de com missie voor de stedelijke fabrieken van gas en elektriciteit te benoemen. Voorts wordt voorgesteld te benoe men tot bestuursleden van de stich ting Leidse avond-hbs drs. M. de Jong. lid van de commissie onderwijs, mej. dr. A. M. M. Smit. adviseur voor het voortgezet onderwijs, en dr. J. M. Roosenschoon, chef van de afde ling onderwijs. B. en W. hebben tot lid van de raad van bestuur van het industrie schap De Grote Polder benoemd de wethouders van economische zaken en van stadsontwikkeling. Voorge steld wordt tevens twee raadsleden te benoemen. Aanbeveling van B. en W. voor be noeming van leden van de krediet- beoordelingscommissie lid. tevens voorzitter. J. C. Elsgeest en leden mevr. J. M. v d. Blom-Vijlbrief, H. van Dam, M. G. J. Ham en H. Zun- derman. LEIDEN Het programma van de vredesweek in Leiden is voor he denavond enigszins gewijzigd. De ge plande informatieavond over de VN- vredesmacht in de Waag gaat niet door. In plaats hiervan wordt om 8 uur in „Eigen Huis", Rapenburg 24 een bijeenkomst gehouden over de UNRWA, de VN-organisatie die zich bezig houdt met het probleem rond de Palestijnse vluchtelingen. Twee vertegenwoordigers van deze organi satie, mevrouw Vreede-Burger en de heer v. d. Valk. die in het Midden - Oosten zijn geweest, zullen deze avond het een en ander over hun werk vertellen: er wordt een poli tieke film „Palestine vainquit" ge draaid en eventueel worden nog dia's getoond. LEIDEN Vandaag verschijnt als uitgave van de in Den Haag geves tigde Stichting Weg een speciaal bulletin over het verkeer in de bin nenstad. De verkeerssituatie in vier middelgrote steden, waaronder Lei den, wordt onder de loep genomen. Andere bi/dragen geven suggesties, die de oplossing van het verkeers- vraagstuk binnen de stad kunnen be ïnvloeden. WIJ komen, in de grant van morgen op deze uitgave terug. LEIDEN De gemeenteraad van Leiden komt a.s. maandag avond om half acht byeen om een 36 punten tellende agenda te behande len. Na het afleggen van de door B. en W. beloofde beleidsverklaring staan op de agenda voorstellen tot: Benoeming van vier leden van de commissie van advies ingevolge arti- j kei 75 van de Algemene Bijstandswet Benoeming van vijf leden van de „kredietbeoordelingscommissie". Benoeming van twee leden van de raad van bestuur van het Industrie schap de Grote Polder. Benoeming van drie gemeentelij ke bestuursleden van de stich ting Leidse Avond-H.B.S. Benoeming van gemeentelijke vertegenwoordigers in de ledenraad, van het openbaar lichaam Gemeen telijke Gasvoorziening Zuid-Holland. Voorlopige vaststelling van de ex ploitatiekosten van het openbaar buitengewoon onderwijs over 1968. Vaststelling van de bedragen, be doeld in artikel 55 ter van de Lager- onderwyswet 1920, over 1968, alsme de met betrekking tot het openbaar vglo en ulo over het zesjarig tijdvak 1963/1968. Toekennen van een gemeentelijk garantie toelage aan het onder wijzend personeel van de Bedryfs- technische school voor indivi dueel technisch onderwijs. Beschikbaarstellen van een aan vullend krediet voor het aanbrengen van verlichting en verwarming in de loods voor de straatmakersopleiding. van de Bedrijfstechnische school voor individueel technisch onder wijs. Beschikbaarstellen van een kre diet voor de aanschaffing van meu bilair voor het gebouw Suma- trastraat 201 van de Louise de Co- ligny-scholengemeenschap. Beschikbaarstellen van een kre diet voor vervanging, in het gebouw Burggravenlaan 2 van de Rem- brandt-scholengemeenschap, van de met olie gestookte ketels van de centrale verwarmingsinstallatie door met gas te stoken ketels en het ver nieuwen van de in het gebouw aan wezige gasleidingen. Verzoek van het bestuur van de vereniging voor Voorbereidend On derwijs om medewerking voor de ver betering van de verlichting in zijn kleuterschool aan het Rapenburg 129 Verzoek van het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scho len om medewerking voor de aan schaffing van leermiddelen ten be hoeve van zijn glo-school aan de Ter Haarkade 1. Verhoging van het beschikbaar gestelde krediet voor het aankopen van onroerende goederen, gelegen in het gebied begrensd door de Heren gracht, de Nieuwe Ryn, de zyisin- gel en de Zuidsingel Aankopen van de percelen Oran jegracht 54-56, 72 en 74. Verkoop van de panden Oude Singel 220/220a, 222, en 224. Tussentijds ontbinden van de pachtovereenkomst met de heer J. A. C. Van der Vooren voor een perceel tuinland en water in de Waard. Huren van een perceeltje spoor- wegterrein/spoorsloot nabij de Hof- laan van de NV Nederlandse Spoor wegen. Verhuren van de woning Rhijn- geesterstraatweg 11 te Oegstgeest van prof. dr. A. M J. Chorus. Verhuren van de voormalige Witte Poortkazerne aan het Noord einde aan de Nederlandse Rotogra vure Maatschappij NV. Beschikbaarstellen van gelden voor het maken van een nieuwe ter reinafscheiding rond de Burchtheu vel. Beschikbaarstellen van gelden voor de realisering van voorzieningen aan de kruisingen Levendaal-Kore- vaarstraat en Levendaal-Oran- Jeboomstraat-Sint Jorissteeg en het verbreden en verleggen van de Oranjeboomstraat, alsmede het tref fen van enige voorzieningen aan de Korevaarstraat en het Levendaal ca. ADVERTENTIE Wegenbeloop rond molen „De Valk". Motie inzake het parkeervrij ma ken van de routes Breestraat en Botermarkt, Vismarkt, Aalmarkt en Boommarkt. Beschikbaarstellen van een kre diet voor het aanschaffen van 300 parkeermeters. Betaling van hoofdsom en rente te garanderen van "n door de Stich ting Leidse Spaarbank aan de Stich- I ting Huisvesting Werkende Jongeren te verstrekken geldlening voor de aankoop van het pand Steenschuur 18. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1969. Wijziging van de gemeentebegro ting en begrotingen van enkele tak ken van dienst voor 1970. Aangaan van een geldlening ad f 3.300.000. vaststelling per 1 Januari 1970 van een aantal nieuwe staten beho rende bij de Bezoldigingsrege ling 1964. Aanschaffing van een ambulance auto ten behoeve van de Eerste Hulp Dienst tKrediet f 44.500). Onderhoud van kunstwerken. ADVERTENTIE de „harde" matras met alle comfort van een „zachte"

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3