IJFENZESTIGDUIZEND INKELS VERDWIJNEN D'66 wil samen met KVP en PvdA nieuwe coalitie Onrust in strokarton over vierhonderd gulden ZUIDMOL UKKERS IN MAASTRICHT EN DOESBURG ONRUSTIG hor zware lasten en concurrentie tot 1980: DAMESBEURS Brug tussen twee grote partijen Minister blij met informatie over geluidshinder TITO KOMT Ministers niet verkiesbaar Golden American - groot van smaak en zo zuiver als gond! 3AÖ 22 SEPTEMBER 1070 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA u (Van onze correspondent) ei<l* HAAG (GPD) In de komende tien jaren tussen 1980 zullen in ons land op z'n minst 25.000 levens- »lenwinkels worden opgeheven. Daartegenover zal de iting staan van een veel geringer aantal, namelijk zo'n grote zelfbedieningszaken, supermarkten, cash-and-carry enz. Deze verwachting wordt uitgesproken in een glo- :rognose, die is opgesteld door het hoofdbedrijfschap Model. g van de detailhandel buiten ismiddelensector, zal rekening houden met 30.000 tot 40.000 ^en, waar tegenover echter 000 tot 30.000 nieuwe vesti- tunnen komen te staan, gw wordt hiermee bevestigd, pootste krimp in de levens- ndetailhandel zit .Ook in de jaren was dat zo. Tussen 1968, in een tijdsbestek van a, werd in de levensmidde- ie ruim 22 procent van het stand opgeheven, waar een klein 9% procent nieu- ^ïngen stond. In de overige was het opheffingspercen- procent, doch het percen- jeuwe vestigingen was meer hoofdbedrijfschap detail- nakt met zijn zo juist gepu- 'eter i ramingen en beschouwin- luijn heet aan de realiteit, de o maatregelen die regerin gen nodig te hebben by hun der gingen van loonbelastingen bijvoorbeeld, zoals die in de miljoenennota zijn aange- zijn factoren die nauw voortbestaan van grote winkels te maken hebben, ipkracht van het publiek immers door aangetast, wfdbedrijfschap tekent op vaa|j van de ongewisheid van invloeden voor de detail- «n: de mate en het tempo men zonder overeenkom- oduktiviteitsvergroting terhoogd, kunnen in verband oplopen van de kleinhandels steeds weer politieke span- Sj d witst aan, waardoor op voering of verscherping van margebepalingen niet Idig zijn". vac Kleine zaken g. h. d staan de één- en twee- '5.1-fen in de detailhandel, die hun omzetten zodanig kun- ten opvoeren, dat zij de ^wikkelingen voor bleven, ïige branches bestaat de het bestand uit dergelijke aken, in andere branches procent. levensmiddelenbedrijf zal de [specialiseerde verkoopplaats tomende «tien jaren weinig neer hebben, tenzij die spe- zeer sterk wordt door ge- de richting van luxe levens- en artikelen van hoge kwa- Jld. gevogelte, vis, primeurs, I Kh op een dergelijke ge- y fsrde markt is voor slechts plaats. uiten de levensmiddelensec- de kleinere speciaalza- zware druk komen te «rzijds ook alweer door kos- iring en inefficiënte exploi- lerzijds door de concurrentie scount-bedrijven, druk van cash-and-carry za- steeds meer moeten naar vestigingsplekken, rme samenballingen van iten te vinden zijn. *1- en regionale winkelcen- ra hiertoe nog mogelij khe- bieden, doordat zij de bevol de buitenwijken, voor eden in staat stellen zich wnder parkeerproblemen geprijsde en tegelijk ook tebruiksgoederen aan te wlKentrum, voorspelt het hoofdbedrijfschap, wordt als gevolg daarvan steeds meer een centrum voor luxe goederen en nouveaute's. Andere winkels Nieuwe typen winkels, zoals breed opgezette hobbyzaken, bedrijven voor volledige woninginrichting, winkels, met foto-artikelen annex beeld- en geluidsprojectie in elke techni sche vorm, speciaalzaken met ar tikelen voor bejaarden of voor Jonge ren, verkoop per automaat op druk bezochte punten en in grote kantoor- en flatgebouwen zullen het detail handelsapparaat ten dele aanvullen, en vervangen. De betekenis van de verkoop per postorder en per telefoon zal groter worden. Het overdekte en geheel ge- klimatiseerde winkelcentrum zal zijn intrede doen om het winkelen aan trekkelijker te maken. Het hoofdbedrijfschap heeft voor het doen van deze voorspellingen met name gekeken naar de ontwik kelingen in de Verenigde Staten en in Zweden, waar men tien of vijftien jaar voor ligt op vele Westeuropese landen. ADVERTENTIE DROOMKEUKENS op de Minister-president P. J. S. de Jongheeft gisteren in de Haagse Ridderzaalde zestiende algeme ne vergadering geopend van de Vereniging van het Atlantisch verdrag (de overkoepelende orga nisatie van de landelijke Atlan tische commissies). Hij heeft evenals later de voorzitter van de Noord Atlantische Raad en se cretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio (links op de foto), dat deed. mede de nadruk gelegd op het belang de bevolkingen van de onderscheidende landen te in formeren over de taak en bedoe lingen van de Noord Atlantische Verdragsorganisatie (NAVO). Het belang van de NAVO be lichtend ivas de Nederlandse pre mier van oordeel, dat de pogingen om tot een betere oost-westver houding te komen niet in tegen DEN HAAG (ANP) D>66 wil KVP en Partij van de Ar beid gaan verzoenen. Daarom heeft het hoofdbestuur van de partij aan de afdelingsbesturen het dringende verzoek gedaan om in de komende weken contact op te nemen met plaatselijke en regionale besturen van de KVP en PvdA. Het hoofdbestuur van D'66 wil dat hieruit een gedachtenwisseling tot stand komt over de partijpolitieke impasse, die zich steeds duidelijker af tekent. Ook wil D'66 een brug vormen tussen de twee grote partijen. Het gaat D'66 om twee dingen. In de eerste plaats lijkt het onge wenst dat de huidige barrière tussen de twee grootste partijen, opgetrok- Noordzee De Philips i Company heeft gisteren "naakt, dat een consortium, een belang van 35 pro- in het Britse deel van de olie heeft aangeboord. De t op een afstand van on- 'ttrtig kilometer van het :fld in het Noorse deel van 2ee. fcrts record De Joegosla- Pottenonderzoeker Miloetin zal op 30 september einde bet daglicht zien na een "is verblijf van 463 dagen, hiermee het wereldrecord bat met 110 dagen op naam Fransman stond. De 35- ^Ibovic zit in zuidoost-Ser- 300 meter diepe grot, te een hond, een kat, een- typen. Via een veldtelefoon de buitenwereld verbon- In maart republiek De minister van Cultuur "bendgemaakt, dat op 2 411 het volgend Jaar de re- *1 worden uitgeroepen. Een levende vergadering, be- "k de leden van het Huis '•ardigden. werkt aan een s voor een „socialistische aldus de minister. DEN HAAG (ANP) Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) heeft tot nu toe geen klachten ont vangen van gemeenteraden over het functioneren van het informatiecen trum geluidshinder Schiphol. De mi nister heeft dit aan de Tweede Ka mer meegedeeld, in antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA- hadden erop gewezen.dat zowel bij hadden er op gewezen, dat zowle bij burgers als bij gemeenteraden onte vredenheid bestaat over het functio neren van het informatiecentrum. Minister Bakker zegt, dat de aard en de omvang van door burgers ge uite klachten niet zodanig zijn, dat hy meent te moeten concluderen, dat het centrum niet behoorlijk zou functioneren. ken door de houding van de KVP en de anti-KVP-motie van de PvdA bly'ft bestaan. Daarnaast wil D'66 de mogelijkheid onderzocht zien voor een progressief regeringsbeleid, waar- In KVP. PvdA en D'66 samenwerken Die mogelijkheid zou op verschillen de partijcongressen voor de verkie zingen onder de loep kunnen komen Dit zou kunnen op basis van over eenstemming in programma en men taliteit, aldus het hoofdbestuur van D'66. Het beeld dat uit de gedachten- wisseling aan de basis ontstaat, kan worden gebruikt bij de uiteindelijke besluitvorming op de congressen, zo meent het D'66-bestuur. De fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer drs. Den Uyl vond het verheugend dat D'66 nu blijkbaar bereid is gesprekken aan de basis te voeren over verbreding van de pro gressieve samenwerking. Zijn partij zou hiertegen geen bezwaar hebben, mits ook andere progressieve groepe- BELGRADO »AP» De president van Joegoslavië, Josip Broz Tito, zal van 20 tot 23 oktober een offi cieel bezoek aan Nederland brengen, op uitnodiging van Koninign Juliana en prins Bernhard. Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo D'66 wil brug slaan ringen hierbij worden betrokken. Wat de KVP betreft, zij zou volgens de heer Den Uyl, de samenwerking met de WD moeten uitsluiten. Dat is iets wat ook D'66 wil Uit de KVP was gisteravond niet onmiddellijk commentaar te verkrij gen op de voorstellen van D'66. Wel kwam commentaar van een van de grootste afdelingen van D'66, namelijk Den Haag. Voorzitter Fiege van de Haagse afdeling was bijzon der ontstemd dat het hoofdbestuur van zijn partij is voorutgelopen op de raadspleging van de afdelinge® over de te volgen koers. spraak zijn met de doelstellingen van de NAVO. Het scheppen van militaire zekerheid en een poli tiek van ontspanning zijn za ken, die niet tegengesteld liggen, maar eikaars complement zijn. Hij meende vooruitgang te be speuren op de weg naar een be tere oost-westverhouding en wees op het Nederlands aandeel daar- DOESBl'RG/MAASTRICHT (GPD) Gisteren is het voor de tweede achtereenvolgende dag gekomen tot moeilijkheden met Zuidmolukse jon geren. In Maastricht was het diep in de nacht onrustig in de woonwijken van de Ambonnezen, nadat er by één by de wijken gelegen huis 'n ruit was stukgegooid, vermoedelijk door een Ambonese jongere. Een ter assistentie geroepen politie-patrouille stuitte op een groot aantal jongeren. Toen één van de agenten in de rug werd ge sprongen trok de politie zich terug. By het wegryden werd een steen in de ruit van de politiewagen gegooid. Ofschoon de politie om moeilijkhe den te voorkomen zich niet meer in de buurt van de Zuidmolukse wijk liet zien trok de groep op naar het politiebureau, dat inmiddels versterkt was door een speciale eenheid van de oproerpolitie. De Zuidmolukse jongeren bleven samenscholen op straathoeken, maar trokken zich laat op de avond terug. Een door de Zuidmolukse wijk rij dende auto van een persfotograaf werd tegen die tijd met een boom stam ernstig beschadigd. In Doesburg mishandelden een tiental jongeren van Zuidmolukse af komst een fietsende fabrieksarbeider die hen had uitgescholden toen zij niet tydig voor hem uitweken. De politie verrichtte drie arrestaties, nadat de groep de man bewusteloos had geslagen. Later meldden zich ook nog zes anderen. Allen kregen een procesverbaal. Arrestaties In verband met de moeilijkheden zondagavond in het centrum van Apeldoorn met uit Vaassen en Teuge afkomstige Zuidmolukkers heeft de gemeentepolitie in samenwerking met de rykspolitie een dertiental jon gere Zuidmolukkers gearresteerd. Zy waren betrokken geweest by het in gooien van ruiten van een Chinees restaurant en het Apeldoornse poli tiebureau, waarby een hoofdagent vrij ernstig werd gewond. Zaterdag as. zullen ongeveer vijf tienhonderd leden van de Zuidmo lukse jongerenorganisatie Baden Per- setuan in Den Haag protesteren. Dit om hun solidariteit met de 33 Zuid molukkers te bewyzen, die 31 augus tus in Wassenaar de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur be zetten. Met rode banden in hun haar willen de jongeren onder het uitroepen van strydkreten optrekken van het Malieveld naar het Huis van Bewaring. Het is de bedoeling dat de betogers daarna doorreizen naar Hilversum, waar een massa-vergade- rifig wordt gehouden voor tiendui zenden Zuidmolukkers. DEN HAAG <ANP> De minis ter van Defensie. W. den Toom, heeft het secretariaat van de VVD laten weten, dat hij zich niet ver kiesbaar zal stellen voor de Tweede Kamer. Ook de minister van Financiën, dr. H. J. Witteveen, heeft de VVD me degedeeld, dat hij zich niet meer be schikbaar wil stellen voor een even tuele kandidaatstelling voor de Tweede Kamer. Wel stelt hij zich beschikbaar voor de kandidaatstel ling voor de Eerste Kamer. Van de ze Kamer maakte dr. Witteveen reeds van 1959 tot 1963 deel uit. ADVERTENTIE Ga mee naar het land van prairies, paarden, Bonanzas en wijde velden vol gouden amerikaanse tabak! Golden American. Voor wie de wereld nog een avontuur is. De echte smaak. De echte tabak. Gouden tabak. 25 King Size Filter voor F. 1.50 (Van onze correspondent) WINSCHOTEN GPD) In de Groninger strokartonindustrie is het wachten op de dag van morgen. Dan zal tussen de directie van de Coöp. Karton- en Papierfabriek in Oude Pekela en de ondernemingsraad wor den vergaderd over de uitkering van de bekende vierhonderd gulden. Vol gens het akkoord tussen werkgevers en werknemers in deze industrie zal in oktober de helft worden uitbe taald, waarna per 1 maart 1971 de rest volgt. Deze regeling werd door de arbeiders van de Union niet aan vaard en dat leidde gisteren tot een staking van enkele uren. Aanvankelijk was gisteren alles rustig by de Union. Het actiecomité Strokarton had zich van de regeling gedistancieerd, maar liet alles aan de arbeiders over. De dagploeg wist gis teren de ochtendploeg te bewegen 't werk neer te leggen. Wat men echter wilde doen bleef fn het duister. Na enkele beraadslagingen werd besloten de directie een ultimatum te stellen dat morgen vóór 1 uur de beslissing moet zijn gevallen over een uitkering Ineens dit jaar. Terwijl men in de Union rustig aan het werk ging was er onrust op de Brittania. Tijdelijk werd het werk neergelegd. Toen men echter hoorde dat bij de Union iedereen weer aan het werk was gegaan, werd ook bij de Brittania de staking opgeheven. Akkoord In tal van andere bedrijven zijn werknemers en werkgevers wel tot overeenstemming gekomen. ROTTERDAM Directie-Neder land van Unilever en de vakbonden zyn overeengekomen dat omstreeks 1 oktober een éénmalige uitkering van f 200 bruto aan alle werknemers zal worden gedaan, terwijl voorts over een periode van zes maanden, te re kenen vanaf 1 september jJ., een toeslag op de salarissen zal worden toegekend. Het bedrag van de toe slag bedraagt maximaal f 33 bruto per maand. UTRECHT De vakbonden heb ben met de directie van Vredestein (Rubber) overeenstemming bereikt over de extra uitkering van f 400 voor de ruim 6000 personeelsleden. In ok tober wordt f 200 uitbetaald en daar na ontvangen de werknemers maan delijks of per vier kalenderweken tot de ingangsdatum van het nieuwe contract een extra uitkering van f 33. Dit komt globaal neer op zes maan delijkse uitkeringen. De extra uitke ring van f 200 ontvangen alle werk nemers. De periodieke extraatjes van f 33 gelden alleen voor kostwinners en boven 23-jarigen. Werknemers be neden 23 jaar, die geen kostwinner zijn, ontvangen een relatief lager be drag. DEN HAAG Over de uitkering van de f400 is in principe overeen stemming bereikt tussen de betrok ken partijen bij de groenten- en fruitverwerkende industrie, de mos terd- en azijn-industrie en de bakke rijgrondstoffen. De betaling zal ge spreid plaats hebben. RIJEN De werkgevers- en werk nemersorganisaties in de behangsel papierindustrie hebben overeenstem ming bereikt over de toekenning van een inkomstenverbetering voor hun personeel van tweeëntwintig Jaar en ouder over 1970 met een bedrag van f 400 bruto. Werknemers beneden tweeëntwintig jaar krijgen een be drag naar leeftijd. Bepalend is de leeftijd op 31-8 70. De helft van deze bedragen zal voor het einde van de maand oktober 1970 worden betaald aan alle werknemers sedert 31 augustus daaraan vooraf ga; nde in dienst. Het restant zal worden betaald voor kerstmis a s. aan alle werknemers voor zover op 1 de cember 1970 nog in dienst. UTRECHT Het personeel van de timmerfabrieken, een bedrijfstak met ongeveer 9000 werknemers, krijgt de uitkering ineens van f400. De uitke ring is geheel ln overeenstemming met die in de bouwnijverheid.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7