ockeyteam: 'rustdag' derland ook ar zege op ord-Korea V EL Cessier voelt zich ander mens „Een rugbyspeler kan vaak meer incasseren dan een voetballer" DRAKA rsoonlijke triomf van de naar Denemarken luchtte ex-HTTC-coach Frank van Rooy Nederland in kwartfinales tegen Polen SPARTA MORGENAVOND IN DE „KLIP TEGEN AKRANES Amerikanen sterk in Tempest-klasse 22 SEPTEMBER 1970 PAGINA IS EIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD \RDAM Feijenoords „Wimpie" Jansen, nog voor vijf jaa tract bij de Stadionclub, zit sinds gistermiddag „vast" aan jüenburg. In het Rotterdamse Stadhuis tekenden Wim en tr grote belangstelling hun „contract". Buiten het stadhuis piriiore/i van Feijenoord voor een afzetting. ANP» Het Nederlands im heeft gisteren ook de Istrüd in groep C van hèt pioenschap in winst om- selectie van bondscoach der Ploeg bleef Noord- 3-1 de baas. De setstan- 15-11, 15-12, 6-15, 15-5. tussen Nederland en was spannend tot het de vierde set. Vooral in de strijd had het Ne- het moeilyk tegen maar nadat de Neder- in de eerste set een had weggewerkt en op re was gekomen (9-9) itiatief niet meer uit han- tweede set bleef het (rekkelijk klein 15-12) set leek het keerpunt te Koreaanse ploegdraai- id en Nederland viel lerug, 6-15. De terugval s tydelyk. De vierde set een Nederlandse blik- laatste. In snel tempo E nover Noord-Korea er b derland veertien punten kon stellen. Nadat de van de Nederlanders Ingedamd, bleef de marge vert flhaafd: 15-5. fwissd )D S J IHN 9lti snhag cht oj i-Italië 3—2 (8.15, 8—15. 155)BulgarijeBel- MO. 15—8, 15—6)Israël 15—6, 15—4, 15—9) 6—0 6—4 3—3 3—3 2—6 2—6 öi—Finland 3—2 (15—7. 14—16, 15—13): Tsje- -Hongarije 31 (10 15, 15—11, 15—11, 15—7»; Polen— Brazilië 3—1 (15—11, 15—12, 13—15, 15—6). Tsj. Slowakije 2 2 - 4 62 Polen 2 2 - 4 6—2 Hongarije 2 113 4—3 Ver. Staten 2 113 3—5 Finland 2 - 2 2 36 Brazilië 2 - 2 2 26 GROEP C NederlandNoord-Korea 31 (15 —11, 15—12, 6—15, 15—5»; Japan— Roemenië 3—0 (157, 1511, 1614) FrankrijkVenezuela 31 (156, 15—7, 13—15, 15—11). Japan 2 2 - 4 6—0 Nederland 2 2 - 4 6—1 Roemenië 2 113 33 Frankrijk 2 113 3—4 Noord-Korea 2-22 1—6 Venezuela 2-22 16 GROEP D RuslandMongolië 30 (154, 15 —8, 151): Oost-Duitsland—Guinea 3—0 <15—3. 15—2, 15—4)Cuba—Tu nesië 3—0 1816, 15—6, 15—12) Rusland Oost-Duitsland 6—0 6—0 Cuba 2 1 3 3—3 Mongolië 2 1 3 3—4 Guinea 2 2 2 1—6 Tunesië 2 2 2 06 ADVERTENTIE de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" Coach Ancion verlangde overigens wèl een zege. getuige zijn bevelen in de rust aan de spielers: .Méér tem po en meer concentratie. Die Denen zyn in de achterhoede nogal stick- vast, maar als jullie sneller spelen, knapt de zaak in het laatste kwar tier af." Maar de Denen bleven overeind, vooral omdat zij zich met het hele elftal op de eigen helft te rugtrokken. Daarom kon de Neder landse doelman Jan-Willem Buij na afloop verbaasd zeggen ..Ik heb in de hele wedstrijd niet één bal gehad. Is dat niet uniek?" Nederland speel- de in deze wedstrijd zonder de licht geblesseerde Van Staveren, Thole en Frans Christis, die vervangen wer den door Taminiau, Kalff en Smul ders. Van Rooy Er was op het by terrein van het Heysel-stadion eigenlijk maar één man, die nog lang aan deze wed strijd zal terugdenken. Dat was Frank van Rooij, de Nederlandse trainer van het Deense elftal. Van Rooij geniet in de Nederlandse hockey -wereld grote vermaardheid als clubtrainer. Met clubs als Kam pong en HTCC bereikte hij uitsteken de resultaten. Van Rooij. een ambi tieus man. behaalde in 1962 als eer ste Nederlander het dploma a-trai ner van de Duitse hookey-bond De laatste jaren heeft hij er via eigen publikaties en interviews voortdu rend op aangedrongen, dat de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond een volledig gediplomeerde trainer zou aanstellen, die tijdens de centra le trainingen meer de nadruk zou leggen op techniek en tactiek dan op conditie. Van Rooij kritiseerde ook het be leid van de vorige coach. Roepie Kruize. De bond reageerde wrevelig op die kritiek. Insiders verzekeren dat Van Rooij daardoor aan het eind van het vorig jaar toen Kruize al „op de wip" zat een benoeming tot bondscoach verspeeld heeft. De Eindhovense leraar in de lichamelij ke opvoeding beaamt.dat nu: „Ik wist dat ik mij door mijn kritiek on mogelijk zou maken- Maar ik vond toch dat het allemaal eens gezegd moest worden. Voor my stond er verder tenslotte niets op het spel: ik heb een goede baan als leraar. Of ik een eventuele benoeming geaccep teerd had? Misschien, dat had afge hangen van de bevoegdheden die ze mij zouden hebben gegeven. Zoals Tania nu werkt zonder enige macht dat zou ik niet gewild heb ben." Kritiek Van Rooij toont zich om begrijpe lijke redenen nu enigszins verbit terd: „Ik heb mijn kritiek gespuid en men was daarom boo6 op mij. Maar wat is er inmiddels gebeurd? De bond heeft kennelijk wel goed naar mij geluisterd, getuige haar daden van de afgelopen maanden. Kruize is weg en een full-timer. SCHERMEN De Russische degenschermer Aleksej Nikantsjikov heeft gisteren in Ankara het wereld kampioenschap degensohermen ver overd. Nikantsjikov was ook in 1966 en 1967 de beste degenschermer van de wereld. In Ankara eindigde Serge Paramonov (Rusl) op de 2de plaats. TAFELTENNIS Landskam pioen Delta-Lloyd uit Amsterdam heeft voor de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup een thuiswedstrijd geloot tegen de Bel gische vereniging TTK Maccabi uit Antwerpen. De wedstrijd zal ver moedelijk op 3 oktober in Amster dam worden gespeeld. BRUSSEL (GPD) In de kwart finales van de strijd om de Europa- beker in Brussel komt het Neder landse hockeyelftal, dat nu twee rustdagen voor de boeg heeft, don derdagmiddag uit tegen Polen, dat zich gisteren in poule a via een ge lijk spel tegen Wales bij dé laatste acht schaarde. Ook Engeland, dat Nederlands belangrijkste concurrent in poule b was. is naar de kwarteind- stryd overgegaan en zal daarin WestDuitsland ontmoeten. In poule c heeft Spanje zich in de kwartfinales geplaatst, hoewel het nog niet zeker is van de eerste plaats in zijn groep. Als het duel van van daag tussen Ierland en Frankrijk een winnaar oplevert, komt Spanje, dat slechts één punt voorsprong op beide landen heeft, op de tweede plaats terecht. Ierland, dat een min der gunstig doelgemiddelde heeft, moet winnen van Frankrijk, als het de laatste acht uil bereiken. Als Zwitserland in groep d van daag één punt haalt uit het duel met Belgie, is het ook zeker van een plaats in de kwartfinales. Waarmee Finland nu nog kandidaat gewipt zou zijn. Belgie had zich al eerder geklasseerd BRUSSEL (GPD) Het was begrijpelijk dat het Nederlands hockeyteam na drie zware dagen gisteren in Brussel niet de vereiste concentratie kon opbrengen om het matige Denemarken op de knieën te krijgen. Voor Nederland was deze wedstrijd louter een formaliteit: het was immers al tot de kwartfinales van het Europa beker toernooi doorgedrongen. Ook voor de Denen stond er niets meer dan de sportieve eer op +het spel. omdat zij zich al uitgeschakeld wisten. Het werd daarom een vlakke partij hockey, die in een 0-0 gelijkspel eindigde. Al heeft Nederland wèl kansen op een overwinning gehad. waar ik steeds op heb aangedron gen. is inmiddels aangesteld. Op de centrale trainingen wordt kennelijk ook meer aandacht besteed aan techniek en tactiek, zoals je aan dit soms geweldige Nederlandse team kimt zien. Ook zullen er in de toe komst meer contacten zyn tussen bondstrainer en clubtrainer, iets wat ik altijd heb verlangd." Toen na het verdwijnen van Krui- j ze als coach geen beroep werd ge daan op Van Rooy, „vluchtte" de ge- I wezen HTCC-trainer naar Denemar- 1 ken, waar hy gedurende een korte periode de geselecteerde spelers ging voorbereiden op „Brussel." De nemarken heeft het er in zijn poule I inmiddels slecht afgebracht: het be haalde tot nog toe slechts één punt tegenNederland. Voor Van Rooij moet dat een persoonlyke triomf zijn geweest, al beseft hy de betrekkelijkheid ervan: „Een com pleet Nederland had ons van het i veld geveegd. Maar wat wil ik? In Denemarken zijn maar een paai' honderd hockeyers. Probeer daar I maar eens een goed elftal uit te se lecteren. Bovendien, hier in Brussel, raakten nog drie van de besten ge blesseerd" Artikel Het klinkt allemaal wat triest uit de mond van de hooggespecialiseer de vakman, die na afloop van het duel met Nederland door geen enke le official van de KNHB gecompli menteerd werd met het bereikte re sultaat. Men liep angstvallig naar andere zaken kijkend in 'n boog je om hem heen. Hetgeen een voor val van enkele jaren geleden weer in de herinnering bracht. Toen schreef Van Rooij een artikel in „Sportparade." het officiële orgaan van de Nederlandse Katholieke Sportfederatie, over zyn ervaringen in Duitsland. Aan het slot van het verhaal wees hij de Nederlandse hockey-bond op haar tekortkomin gen. Het artikel werd letterlijk in het bondsblad „Hockey-sport" afge drukt. Maarzonder de kriti sche slotakkoorden. (Van een onzer sport redacteuren LEIDEN Wie de film „Mash" heeft gezien, her innert zich ongetwijfeld de scènes waarin de teams van twee Amerikaanse legerkam pen in Korea elkaar in een soort „rugbyduel" bestrijden. Hoe opvallend breedgeschou derde in de vullingen ver pakte soldaten elkaar ge nadeloos tegen de grond smakken om in het bezit te komen van het meest be geerde object tijdens een „footballmatch": de eivormi ge bal. En hoe daarin op alle, maar dan ook alle, te beden ken manieren wordt getracht de tegenstander uit te scha kelen voor verdere deelne ming aan het spel „Football", met honkbal volks sport in Amerika, mag dan zo op het oog veel gemeen hebben met rugby, de man die beide spelen op de voet heeft gevolgd (en heeft gespeeld» kan op we zenlijke onderdelen grote ver schillen signaleren. Zo'n-jonge- man is D. W. ivoor Dirk Wil lem) Sohiff (24) president-spe ler van het Leidsch Studenten Rugby Genootschap, die in de jaren dat hij in Amerika woon de veelvuldig in contact kwam met „football". Geen overdadig breedgeschou derde, wel een tamelijk grote „ik ben ook één van de groot sten van het team" speler onder dat gedeelte van de Leid- se studenten dat zich in de weekends bezig houdt met het spelen van rugby in de hoogst bereikbare klasse (de A-poule» i««rt Ujt; gy Ameri kaans ..football" is de bedekking van het lichaam heel anders. De knie en de dijen zyn bedekt je draagt een gordel met twee heupdekkers en een stuitdekker en een „harnas" op de schou ders plus een helm met tenmin ste eén stootrand. Bij rugby, zo als dat in Nederland en Enge land wordt gespeeld, draagt de speler helemaal mets. Schouder bedekking is zelfs reglementair verboden, tenzij het dient om blessures te beschermen. Rugby wordt alleen gespeeld met korte broek, een sterk hemd. kousen en schoenen. Bovendien wordt bij „football" met een kleinere veel spitsere bal gespeeld en je mag de bal naar voren gooien. Dat is by rugby ook verboden. Dan is er nóg een verschil. By ..football" ligt het spel „dood" als de man met de bal gevloerd is. ook dat gebeurt bij rugby niet". Wat wel gebeurt bij rugby „een harde maar eerlijke sport" „Je kunt je uitleven in hard en harder duwen, je moet hard lopen, kijken, gooien, „kicken" dribbelen, spelers voorbij probe ren te gaan en omgekeerd te genstanders-met-bal. tegen de grond werken. Die moet je op de ongevaarlijkste manier pro- beken te tackelen: ter hoogte van zijn middel, of iets lager l astpakken, de sohouder ertegen zetten en natuurlijk zorgen dat Je hoofd niet onder zijn lichaam terechtkomt in de val. Dat is voor je zelf aanzienlyk pretti ger". Tussen de korte knallen die hij met grote regelmaat produ ceert door fliptoppers van dan nog volle bierflesjes (na een slag met de zijkant van de hand) op het enige meter ver der geposteerde schrijfbureau te doen belanden, vervolgt Schiff zijn vérhaal. Vertelt hij als weer een dop van stoel naar bu reau zeilt dat LSRG in ok tober het tienjarig bestaan zal vieren. „We zijn indertijd op gericht door een aantal studen ten die op een Engelse school waren geweest en die, met een paar Zuidafrikanen sterke rugbyers hadden gespeeld. In het begin konden we met moei te één team (15 spelers) by el kaar trommelen. Toen moesten we vaak iemand die bij wijze van spreken nog dronken in zijn bed lag, naar het veld brengen. „Dat rugbyspelen nog te vaak wordt geïdentificeerd met „spel voor studenten".", al is dat in zijn geval «en dat van LSRG) wel juist: „LSRG is inderdaad alleen voor studenten, maar in de landelijke A-poule, waarin wij spelen komen van de tien ploegen .slechts" vier studen tenteams in actie. Dat is toch minder dan de helft. Dat het er toch nog zoveel zyn komt omdat veel mensen er nog te weinig vanaf weten. Veel Lei- denaars weten ook niet dat er in hun stad rugby wordt ge speeld. En als ze eens een wed strijd op tv zien. is dat zo'n goe de dat het spelpeil niet te ver gelijken is met wat je hier ziet. In Engeland, ja, daar worden de kinderen ermee groot ge bracht. Daar maken ze op school al kennis met rugby. Wij spelen ongeveer net zo sterk als een middelmatige Engelse tweede klasser". Zo kan het gebeuren dat tij dens de thuiswedstrijden van het LSRG, op een terrein aan het Piet Paaltjenspad. alleen menden en vriendinnen „en heel af en toe zomaar iemand" van hun belangstelling blijk geven. Maar dat zeerf geringe toeschouwersaantal bedrukt de studenten waarachtig niet. „De meesten staan er niet by stil. Ze doen het alleen om het spel. Ach, het is natuurlijk wel leuk als er een paar langs de lijn staan te schreeuwen, maar de grote menigten moeten nog ko men. Hopeloos zie ik dat niet in Ik denk wel dat dat nog eens gaat gebeuren. Want de toeval lige voorbijgangers die blyven staan tenen meestal een reac- toe als: mijn hemel wat een raar ei is dat". (Om alle misstanden te voorkomen: bedoeld wordt de bal». En: „Die lopen elkaar een beetje de grond in te werken" Het valt de mensen wel op, om dat het zo spectaculair is. Ze moeten gewoon veel goede wed strijden zien. Dan komt de be langstelling vanzelf wel". Weer maken kort na elkaar en nu via de muur twee fliptoppers een perfecte landing op het bu reau. Vanuit zijn leunstoel-zon der-leuning meldt Dirk-Willem: „Hopeloos is dat zeker niet. Er kan altijd iets gebeuren. Zoals ln Frankrijk waar voetbalclubs weigerden nog langer tv-uitzen- dingen van wedstrijden toe te staan. Toen werd meer rugby uitgezonden. Daardoor is het Franse voetbal in het slop ge raakt en is het rugby zo sterk opgekomen. Trouwens rugby is vind ik toch veel fijner om zelf te spelen dan voetbal. Ik krijg af en toe de indruk dat het er by voetbal een beetje kleinzielig aan toe gaat. Je zou zeggen dat het incasseringsvermogen van een rugbyspeler groter is. Als hij gevloerd wordt, staat hy weer op al zijn er tien bovenop hem ge vallen. Bij voetbal wordt vaak al bij de overtreding zelf veel misbaar gemaakt. En ik moet ook zeggen dat het me voor komt dat er minder blessures voorkomen bij rugbyers dan bij voetballers. Neem mij. Ik doe het drie jaar en ik heb twee keer een blessure gehad. Dat ge beurde toen een kleine speler met de bal op me af kwam en ik zeer onterecht dacht: „die pek ik wel even". Daarom wilde ik niet naar hem duiken en hy duwde me emt de hand in mijn rezicht. Dat mag. Het volgende moment was duidelijk dat ik verkeerd had gedacht want hij ting wel achterover, maar ik ook. Daar lag ik: op mijn rug met een stromende bloedneus. Hy groeit er nog scheef van". PAUL DE TOMBE (GPD) Sparta-Akra- l)e of zesDat hoeft Georg Kessler net te •oensdagavond in het ktadion, voor de Run- Cup, al rekent hijzelf op fcscadeautje. De Sparta- •w namelijk woensdag Vboortedag. met champagne, want j zondag al gedaan. De tochten: „Waar blijft ■°ch, anders gaat hij al- aee naar de kleedka mer. „Maar Kessler stond in zyn kantoortje champagne n te schen ken, waarmee hy even later on der groot gejuich binnentrad. „En echte champagne, hoor", zei Kessler. „Geen Duitse sekt". Hy is wel veranderd, de nieuwe kas teelheer van Spangen. Als „Heer van Zeist" kwam hij moeilijk uit de plooi. „Maar", vertelde Kess ler, „dat was geen wonder. Je had als bondscoach met zoveel bazen rekening te houden, dat Je ternau wernood adem durfde te halen. Laat staan lachen. En elk woord in de krant woog als een keisteen". Van die last is Kessler af. Hij durft nu voor de vuist weg te praten, gewoon lekker een boom op te zet ten. Waarover? Waarover anders dan de wedstrijd van woensdag, tegen de IJslandse runner up Akra- nes? De Runners Up-Cup kennen de Rot terdammers nog net zo goed, maar wanneer Sparta d'r in biyft, zullen ze haar ongetwijfeld ook le ren kennen. Want er spelen ge noeg bekende clubs ln mee. We doen maar' een greep: Leeds Uni ted, Arsenal, Anderlecht, HSV, Bayern München, Barcelona, Se ville en niet te vergeten FC Twente. Voor de volgende ronde wordt ge woon weer geloot, „maar ik hoop niet tegen FC Twente", zei Kess ler. „Dat zou voor ons niet leuk zyn en voor FC Twente evenmin". Zo ver is het nog niet. Eerst moet dan nog gewonnen worden van Akranes. Een Jong elftal, met vijf of zes internationals en het natio nale elftal van IJsland kan op en kele goede prestaties bogen Het Rotterdamse publiek heeft vo rig seizoen met het IJslandse voet bal kennis gemaakt, toen Feije noord met 12-2 en 4-0 Reykjavik versloeg. Er waren tweemaal vijf tigduizend toeschouwers. Kessler: „Ik ben met minder tevreden". De IJslanders spelen (evenals Reyk javik) beide partyen op Neder landse bodem. Volgende week dins dag is ln Den Haag, op het ADO- terrein, de return. QU IB ER ON (ANP) De eerste race om het vierde wereldkampioen schap zeilen in de Tempest klasse is beheerst door de Amerikaanse deelnemers, die op de eerste drie plaatsen beslag legden. Van de 45 boten, die voor de Bretonse plaats Quiberon aan de strijd begonnen. eindigden de Nederlanders Ben Staartjes en Cees Kurpershoek op de vijfde plaats. De uitslag van de eerste wed strijd: 1. Nesbedz/Duncan (VS), 2 Falconer/Dyson (VS), 3. John en James Linville (VS), 4 Norbury/Tur- ner (GB) 5 Staartjes'Kurpershoek (Ned), 6 Foster/Dean (VS).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13