HOESSEIN VERLIEST IN NOORD- JORDANIE Engels blad: Arabischs kapers handlangers va|j communistische expert; Servan-Schreiber leed een forse nederlaag Na ingrijpen van verse troepen uit Syrië Waarschuwing u Rome aan inwom van Reggio Calabri ial hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde no Nixon maant het onderwijs tot optreden tegen geweldpleging En Praag zuivert maar voort In Biafra sterven nog steeds mensen door voedseltekort Zachte landing van Loena-16 Aardgasbran bij Neurenbe duurt voorl PAGINA 14 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 21 SEPTiJjj PA' ADVERTENTIE AMMAN, BEIROET, CAIRO (Reuter, DPA, AFP) De si tuatie in Jordanië heeft zich het afgelopen weekeinde nog verder toegespitst. Volgens beschuldigingen van het Jordaanse leger nemen enkele zwaar bewapende brigades van het Sy rische leger aan de gevechten deel. Pantsercolonnes en in fanterie van het Syrische geregelde leger zouden de guerrilla strijders steunen. De eerste eenheden zouden gistermorgen vroeg in Noord-Jordanië zijn aangekomen. Een tweede contin gent kwam tegen de avond op Jordaans grondgebied aan. Het is niet bekend om hoeveel manschappen en materieel het hier bij gaat maar er werd gesproken van twee brigades. Zowel de guerrillastrijders als de Syrische regering hebben ontkend dat het zou gaan om regulaire Syri sche troepen. Een Reuter-correspon- dent die getuige was van een hevige tankslag by de Noordjordaanse stad Ramtha beschreef de tanks als be horend tot het Palestijnse Bevrij- dings Organisatie waarvan belang rijke troepeneenheden in Syrië zijn gelegerd. De infanterie-eenheden zou den vooral bestaan uit guerrillastrij ders van de door Syrië gesteunde en gecontroleerde Al Saika, een organi satie die slechts vanaf Syrisch grondgebied opereerde. Damascus en het Centrale Comité van het Palestijnse verzet noemde de bewe ring dat Syrië militair in het Jor daans conflict had ingegrepen een excuus voor interventie door Ame rikaanse en Israëlische troepen. Washington In elk geval heeft de komst van nieuwe militairen niet alleen geleid tot een verheviging van de strijd in het noorden van Jordanië maar ook en vooral tot een politieke woorden strijd waarbij Washington en Cairo de boventoon voerden. Nadat Ameri kaanse autoriteiten het ingrijpen van Syrië hadden bevestigd kwam minister van Buitenlandse Za ken Rogers met een scherpe verkla ring waarin hü het beleid van Da mascus veroordeelde en alle betrok ken landen, waaronder de Sowjet- Unie opriep er bij Syrië op aan te dringen zijn troepen onmiddellijk te rug te trekken. Rogers waarschuwde Syrië ook rechtstreeks voor het on- Vlammen tot tientallen me ters hoog schieten uit de o-pening van een reservoir hij Eschenfel- den, dat een enorme hoeveelheid aardgas bevat. verantwoordelijk en onvoorzich tig" handelen en wees daarbij met nadruk op het gevaar van een „drei gende verbreding van het conflict". Hoewel de woordvoerder van het State Departement Rober McCloskey dit ten stelligste ontkende gaf de waarschuwing van Rogers opnieuw voeding aan de geruchten over een Amerikaans ingrijpen in Jordanië Men wees er daarbij op dat Ame rika in feite al met een interventie heeft gedreigd als een inschakelen van Syrische of Iraakse troepen de balans ten nadele van het leger van Hoessein zou doen overslaan. Militair Het versterken van de Palestijnse strijdkrachten heeft ook een duide lijk stempel gedrukt op de militaire situatie in Jordanië. De strijd die zich de afgelopen dagen toch al voor namelijk in het noorden van het land voltrok is daar in alle hevig heid opgelaaid. Het schijnt ondanks de verwarrende berichtgeving dat het leger van Hoessein zware verliezen moet incasseren. De Stem van Palestina, de radio van het Palestijnse verzet in Damas cus was gisteren voortdurend in de lucht met mededelingen die uitslui tend spraken van enorme Jordaanse verliezen. Jordaanse troepen zouden, inderhaast op de vlucht zijn gesla gen met achterlating van alle mate rieel en uitrusting. In één van de me dedelingen maakte de Palestijnen be kend dat het gebied rond de stad Ramtha als eerste „bevrijde Pa lestijnse gebied" was uitgeroepen. In Amman worden deze mededelin gen categorisch ontkend. Wel sprak radio Amman van zware gevechten in het betrokken gebied die zich voornamelijk afspeelden tus sen uit Syrië binnen gedrongen strijdkrachten en het Jordaanse le ger. Toegegeven werd ook dat het Jordaanse leger in het noorden uit sluitend bezig is met de afweer en zich soms „tactisch terugtrekt". Met uitzondering van enkele wij ken schijnt Koning Hoessein de si tuatie in de hoofdstad Amman mees ter te zijn. Het bewijs daarvoor werd gelverd met de mededeling dat voor bepaalde wijken gistermorgen het uitgaansverbod tijdelijk werd opge heven. Overigens is de stad, mede door de vele Palestijnse aanvallen, van buitenaf, een brandende ruï ne. Grote rookwolken drijven boven de stad. Dag en nacht slaan de vlammen uit brandende huizen. Vele branden schijnen te zijn uitgebroken in de Palestijnse vluchtelingenwyken Djebel-Hoessein en Wahdat. waar de laatste dagen ook het hevigst is gevochten. Zaterdag waren er al de eerste tekenen van een Jordaanse over winning toen vrachtwagens door de stad reden. Via megafoons werden de gewonden opgeroepen uit de huizen te komen opdat ze naar ziekenhuizen konden worden gebracht. Voor de ongeveer 500.000 inwoners van de hoofdstad die al dagenlang niet meer uit hun huizen hebben durven komen wordt de toestand ech ter steeds moeilijker. Er is geen wa ter, geen gas en geen stroom meer en ieder die zich op straat begeeft om levensmiddelen te gaan halen moet er rekening mee houden dat hij kan worden geschoten door sluipschut ters. Het totale aantal doden in geheel Jordanië wordt nu al geschat op meer dan 6000 terwijl het aantal ge wonden tegen de tienduizenden zou belopen. Over het lot van de 54 vliegtuig-gij zelaars is niets bekend. Men neemt aan dat ze in verschillende huizen in Amman zijn ondergebracht maar niemand weet de verblijfplaat sen. Men neemt in Amman ook aan dat de strijd voorlopig nog niet ten einde zal zijn ondanks allerlei pogin gen van buitenaf. Een woordvoerder van het Palestijnse verzet in Damas- Iraakse troepeneenheden die zich volgens berichten zouden te rugtrekken in de richting van de Iraakse grens met Jordanië. Bag dad ontkent dit, maar ondanks herhaalde oproepen van de Pales tijnen nemen de Iraakse troepen geen deel aan de gevechten. cus zei gisteravond laat dat de Pales tijnen niet met een bestand akkoord zullen gaan voordat de militaire re- ^zullen gaan voordat de militaire re gering van Hoessein is verdwenen. „Wij zijn niet verantwoordelijk voor de crisis en het bloedvergieten. Onze tegenstand was en is niet geëindigd. Er is geen macht ter wereld die ons kan tegenhouden en de autoriteiten in Amman zullen voor him misda den tegen ons volk duur moeten beta len", zei hij. Nixon heeft aan leiders van onge veer duizend colleges een persoon lijke boodschap gestuurd waarin hy zegt dat het hun taak is de „heer- schappy van het recht" op hun in stellingen van onderwys te doen na leven. „Voor hen die zich overgeven aan de regel van heerschappij van de kracht is er op de colleges geen plaats meer." De brief, waarvan de inhoud door het Witte Huis gisteren is bekend gemaakt, ging vergezeld van een exemplaar van een kortgeleden ge publiceerd artikel van dr. Sidney Hook, hoogleraar in de filosofie aan de universiteit van New York. Het artikel is, volgens de president, „het krachtigste en mee lependste document dat ik over het onderwerp van geweld op de campus tot nu toe heb gelezen." In dat artikel stelt dr. Hook een programma van acht punten op tot het herstel en het behoud van de vrede op de colleges en universitei ten. Hy schrUft onder meer: „Het probleem en de bedreiging worden niet gevormd door de aca demische onrust, maar door de aca demische verstoring en geweld. En die zyn ontstaan doordat het aca demische doel. onderwys. is vervan gen door het politieke doel, het be drijven van actie." rle: Thij ie i wil tr. mes ko léat yen en lijve bjve ROME (AP) De Italiaanse mi nister van Binnenlandse Zaken Res- tivo heeft zaterdag gewaarschuwd, dat de regering geen verdere revolte in Reggio di Calabria zal dulden. Volgens Restivo stoken georgani seerde agitators de mensen op om de rebellie voort te zetten. Sinds de moeiiykheden begonnen zyn er 25 PRAAG (AP) In Praag is za terdagavond een vergaande zuive ring in alle wetenschappeiyke insti tuten in Slowakije bekendgemaakt. De Tsj echoslowaakse radio meldde, dat het presidium van de Slowaak se Academie van Wetenschappen in Bratislava de hoofden van alle we tenschappeiyke besturen en institu ten heeft ontboden en alle werk zaamheden heeft opgeschort tot nieuwe voorzitters en vice-voorzit- ters op 1 oktober hun functies aan vaarden. Zelfverbranding Griekse student Een Griekse student heeft zich za terdagochtend op een plein in de binnenstad van Genua in brand ge stoken onder het roepen van leuzen voor een vry Griekenland. Hy is in de loop van de dag in een ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Onrust in Bombay By relletjes in een gemengde hindoe-moslimwyk van Bombay zyn gisteravond tien personen om het leven gekomen en ruim 70 gewond, zo meldt de politie. Tal van gewonden waren politieman nen. De ongeregeldheden duurden vandaag nog voort. Cholera in Jeruzalem Zes nieu we gevallen van cholera in Jeruza lem hebben gisteren het totale aan tal aan deze ziekte ïydende patiën ten in Israël en door Israël bezette gebieden doen stygen tot 180. BRUSSEL (ANP) Acht maan den na de beëindiging van de burger oorlog in Nigerië sterven er in Biaf ra nog steeds mensen. Gemiddeld ko men er 125 per week om by gebrek aan voedsel en sinds het einde van de vyandelykheden zyn er naar schat ting nog 500.000 Biafranen omgeko men. Het Belgische comité „Hulp aan Biafra". dat deze gegevens in Brussel heeft verschaft, heeft ook be kend gemaakt dat het Nigeriaanse leger zich in Biafra goed gedraagt. Biafra kampt echter met een aan tal problemen die vooralsnog onop losbaar lyken. De medische verzor ging blyft in gebreke en ook de voed selvoorziening werkt heel slecht by gebrek aan een goed distributiesys teem. Ook heeft Biafra nog heel wat werklozen, vooral als gevolg van het feit dat allerlei diensten en in stellingen nog niet normaal werken. Biafra. aldus nog steeds het comi té ziet er ook nu nog uit als een door oorlog verwoest gebied. De we gen zyn vernield, huizen zyn ver woest en de elektriciteitsvoorziening, is in vele gevallen niet hersteld. len 'de d turi en straatbetogingen geweest, mene stakingen, 12 dyn^ .r gen. werden 33 wegen en 14 spoorlynen, deden blokkades van de zeehaf,e van de luchthaven voor, als aanvallen op het hoofdbq politie. Ook werden radio i keer onderbroken. Er werde flm sonen gearresteerd. s J Het is ontoelaatbaar, een protest van burgers fftouci hoe «teil I es» 4 Jonge excessen en in een revolts,* naam van ouderwets pro? tot geweld zonder aanzien soons wordt omgebogen. paar ckx ise r Zaterdag zijn de gevecht* politie en betogers voor :e achtereenvolgende dag voor politie maakte gebruik vaa om de met stenen gooi die een politiebureau het domplein te verwijd#" j: Franse televisie journalist 'f leven toe pie juii gewond. Ook bij de haven werd Politieversterking werd per gevoerd, aangezien de steeds gebarricadeerd wareaH "De winkels bleven geslot inwoners probeerden door barricadeerde straten de ken te bereiken om daar pen te doen. (reik op« rand h dc revc ie« elder tnve nn K di Peron terug naar Arga Ex-diotator Juan D. Pa zich gereed om misschien het eind van het jaar tinië terug te keren, aldus Paladino, Perons persoonlij geerde in Argentinië die dagen in Madrid met gesproken. Paladino vertetól^fj ron niet als gewoon burger gentinie zal gaan maar ming van de autoriteiten weging daar opnieuw te 1 kul LONDEN (AP) Volgens de Sunday Express van gisteren is de recente kaap van vier Westerse vliegtuigen voorbereid door en uitge voerd onder toezicht van communis tische deskundigen in Enropa. Vol- ADVERTENTIE (Van onze Paryse correspondent) BORDEAUX (GPD) De Franse premier Jacques Chaban-Delmas is gisteren by de eerste ronde van de tussentUdse verkiezingen in de stad Bordeaux (waarvan hij ook burge meester is) als overwinnaar uit de «tryd getreden tegen zijn voornaam ste rivaal Jean Jacques Servan- Schreiber. Terwijl de minister-pre sident 63.7 procent van de stemmen op zyn naam verenigde het hoog ste percentage dat hy in 25 jaar in Bordeaux ooit boekte moest J.J.S.S. zich met slechts 16,4 procent tevreden stellen. Aangezien volgens de Franse grondwet een minister niet gelyktydig ook nog kamerlid kan zyn, zal de omstreden zetel nu door de plaatsvervanger van de premier, de jonge professor Valade worden bezet. Servan-Schreiber is dus wel een heel stuk onder de 30 procent van de stemmen gebleven, waarop hy had gerekend. J.J.S.S. heeft zich nu, vol gens zyn toezegging, verplicht ge acht zich terug te trekken als secre taris-generaal van de Radicale party. Maar ondanks die tegenslag heeft J.J.S.S. bewezen dat hy als de nieuwe „superman" van de Franse politiek alle andere linkse en rechtse kandi daten ver achter zich kan laten. In dat licht bezien, is zyn rol dan ook zeker nog niet uitgespeeld en kan worden verwacht dat hy zal trachten het niet-gaullistische centrum en de linkse partyen, met uitzondering van de communisten, in een nieuwe for matie achter zich te verenigen. In zyn eerste persconferentie in Bordeaux na de teleurstellende uit slag kondigde hy al aan, dat de re formatiebeweging, die hy in heel Frankryk wil ontketenen, de gemeen teraadsverkiezingen van het volgend jaar zal kunnen winnen. Maar ty- dens zyn verkiezingscampagne in Bordeaux had hy ook al rondgeba zuind dat hy binnen «nkele ren als minister-president de regering van Frankryk zou leiden. Dat hy zich in het kiezersvolk van Bordeau zwaar verkeken had. erkende J.J.S.S. gister avond eveneens Die vergissing zal 't tempo van zyn stormloop naar de macht nu wel wat afremmen. Of hy echter ook zyn persoonhjke styi, waarin premier Chaban-Delmas zelfs fascistische tendensen meent te her kennen, zal kunnen veranderen, ïykt minder waarschyniyk. In elk geval echter heeft Servan- Schreiber in Bordeaux zeer fors tegen zoveel benen aangeschopt, dat hy zich zyn toekomstige taak, de hele oppositie te bundelen, beslist niet lichter heeft gemaakt. Men kan zelfs vaststellen dat hy door die eigen styi die van demagogie lang niet al- tyd was vry te pleiten, nu de promo tor van de overwinning van zyn te genstander Chaban-Delmas gewor den is. gens het olad hebben veiligheids diensten van zes landen ontdekt, dat niet de Arabieren de plannen had den ontworpen, doch alleen maar voor wat personeel en het trainings veldje in de Jordaanse woestyn had den gezorgd. De bedoeling van de kaperyen was geweest een nieu we crisis te doen ontstaan en „het onzekere bestand aan het Suezka- naal te beëindigen". De precieze operatie, de keuze van de vliegtuigen en het fourneren, van het geld voornamelyk in Amerikaanse dollars was het werk van lieden in Europa, die met de Arabieren sympathiseren en die erop uit zyn de spanning in BOCHUM'WASHINGTON AFP Het observatorium in Bochum heeft gisterochtend bekendgemaakt, dat de Russische Loena-16 een zach te landing op de maan heeft ge maakt. Het persbureau Tass heeft dit bericht bevestigd. Volgens Tass is de Loena geland in het maangebied dat de „Zee der vruchtbaarheid" wordt genoemd. Het was de tiende maal. dat een ruimtetoestel heelhuids op de maan terechtkomt. Twee Russische ruimte- sonden van de Loena-serie, vyf van het Amerikaanse Surveyor-program- ma en de twee bemande maanlan dingen van Apollo-11 en -12 gingen de Loena-16 voor. Dr Amerikaanse artronauten die op 31 januari onder leiding van Alan Shepard met de Aplollo-14 naar de maan vertrekken hebben o.a. tot taak op de maan oppervlak explosieven tot ontploffing te bren gen om te zien of er water is. Ook wil men op deze wyze de structuur, de dichtheid en de dikte van maankorst onderzoeken. Eerst zal Edgar Mitchell 21 klei ne ladingen laten springen. Dan zal hy met hulp van Shepard en lich te mortier in stelling brengen in de imgeving van de maanlander. Door middel van signalen van de aarde zal dit wapen vermoedelyk na de terugkeer van de drie astronauten vier granaten afschieten met la dingen van resp. een achtste, een kwart, een half en heel pnd tnt. De ze granaten zullen resp. 150, 300, 900 en 1.500 meter ver worden ge schoten. het Midden-Oosten te vergr samenzweerders waren lijk. aldus het blad. gestatio JT West-Duitsland en hun samenkomst was Stuttgart. Laila Chaled, die thans is wordt vastgehouden, stond Westduitse autoriteiten te b Maria Luna Chaves uit B Zy en de andere kapers hl West Duitsland onder meer gehad van een Fran?aise, jJJ Maria Reboul. vermoedelijk i Volgens de Sunday Expres de landen waar het onderzo de kaperyen werd verricht enigde Staten, Groot-B Frankryk, West Duitsland, land en Nederland. ITO NEURENBERG (DPA) - veer 350 brandweerlieden teravond nog steeds teverged met het. bestryden van een1 gasbrand, die zaterdag In Est_ den by Neurenberg was uitgei Nog steeds reikten de vlana een hoogte van 20 meter uit ning van een reservoir, dat» diepte van ongeveer 700 met» dan 170 miljoen kubieke meter gas bevat. De schade word verscheidene miljoenen guides schat. De brand is door nog oorzaak zaterdag tydens rep werkzaamheden uitgebroken. C dellyk werden brandweren in steden, waaronder Miinchen, renberg, Frankfurt en gealarmeerd. Pogingen om geconcentreerde schui de brand te verstikken faa Het gas stroomt voortdi een druk van 40 atmosfeer opening weg. Direct gevaar aanwezig omdat het (naW reservoir zich onder een dikke ne „mat" bevindt. Om alle liteiten te voorkomen zijn e< de Kruis-eenheden uit tal in Beieren naar Eschenfeld® gebracht. Ook zyn alle zieken- in de omgeving in staat van P held gebracht. Het reservoir, totaal 300 miljoen kubieke ff' kan bevatten, zal tegen eind grotere betekenis krygen als Jet-Unie aardgas aan de Bono bliek gaat leveren. IÜ

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 14