Prijzen bekende en 'eigen' merken liggen ver uiteen lielpt tegen pijn Race tussen inkomens en produktiviteit CHOMSKY Onrustig seizoen De golf van idle vierhonderd gulden en de gevolgen... ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 Lf.lf>3CH DAGBLAD PAGINA 7 LEIDSCH m DAGBLAD earn Chomsky is een van Ame- rika's meest briljante taalge- leerden. Maar dat is niet het jtart wetenschap dat tot een wereld vermaardheid leidt, behalve in kleine kring. Toch heeft Chomsky ook bui de kring van vakgenoten naam yeten te verwerven. Een naam die gevreesd en ook wel gehaat wordt in regeringskringen van zijn land. Want Cnomsky heeft zich in de loop van jaren zestig ontwikkeld tot een van ie meest vooraanstaande intelectuele jntici van de Vietnampolitiek van president Johnson. Maar het eigen de thema's van zijn polemische es- javs reikt verder. Chomsky heeft 3?t name de rol van de intellectue len in onze technocratische maat- jchappij ontleed. Chomsky neemt de kwalijke gevol- ??n van de vakspeoialisatie onder de loep: de concentratie op de eigen vondsten, die kost wat kost in uit voering moeten komen. Hij wijst er op jat de intellectuele technocraten juist In onze maatschappij het uitzicht op macht krijgen, en dat de wereld, al- de Amerikaanse wereld, daar niet gelukkiger op is geworden. Hij nekt een bijna huiveringwekkend teeld op, van een welvaartsmaat schappij waarin de vrije ongebonden intellectuelen het voor het zeggen hebben. En met welk resultaat. Chomsky ver ast naar zijn verscheurde vader- ;snd, dat het adagium van rust en orde aanhangt, terwijl de politieke moord er zijn intrede heeft gedaan, terwijl er een oorlog wordt gevoerd, laarvan de rechtvaardigheid sterk jan twijfel onderhevig is. Chomsky demonstreert zijn pessimisme over de nieuwe mandarijnen, de klasse der Intellectuelen, bij voorkeur aan met het voorbeeld Vietnam, sleutelwoord tot de ideologie van vele huidi ge Amerikanen. Hjj vergelijkt hun bezorgdheid voor .onze" politiek in Zuid-Oost-Azië met de mentaliteit van de voormalige ko loniale ambtenaar in westelijke lan den. „Overtuigd van de goede wil van het moederland en de juistheid van de moederlandse kijk op de we reldorde en overtuigd ook, dat hij de belangen begrijpt van de ach terlijke volken voor wier welvaart hj zorg moet dragen". Die „weten- shappelyke objectiviteit" leidt tot voorstellen voor 'n politiek tot „her structurering van het Vietnamese platteland". Chomsky gebruikt lie- als subjectief waarnemer het voord ontworteling. Hjj gaat kil woedend te keer tegen het „theoretisch kader" voor op- standbestrijding in Vietnam. En hij spaart hier evenmin de regering van Johnson als die van wijlen pre sident Kennedy. Onder het mom van liberalisme, democratie en pragma- feme houden de intellectuele raad gevers van presidenten en ministers ran de Verenigde Staten zich bezig eet wat Chomsky belieft te noemen de „contrarevolutionaire repressie". Maar de tank Chomsky gaat ver der dan het Aziatische terrein- „Als Ben mag aannemen dat een ideolo- pe veelal dient om het eigenbelang maskeren, ligt het voor de hand lat de intellectuelen in hun verkla ringen van de geschiedenis of het mtwerpen van een politiek geneigd een elite-positie in te nemen, vaarbij ze volksbewegingen en Inspraak van de massa bij besluit vorming veroordelen, en meer de na druk leggen op de noodzaak van con trole door diegenen die beschikken het inzicht en de kennis die nodig zijn (zo vinden zij) om de amenleving te leiden en maatschap pelijke veranderingen in de hand te houden". Dit citaat leidt tot een af baken van een geschiedschrijving tin de Spaanse burgeroorlog die vol lens Chomsky te weinig rekening aeft gehouden met resultaten en be- ioelingen van de anarchisten tijdens de Spaanse burgeroorlog. Erg leerzaam, ook al omdat de ge- irekkigheid van Chomsky's mono- anie erin tot uiting komt. Want nals prof. Brand uit Amsterdam te- «htheeft gesteld: geschiedenis is mi prostitueeieder die dat wil kan believen uit de geschiedenis datgene bewijzen, wat hij bewezen hebben. Dat is dus een bezwaar o een vermoeiend bezwaar dat aan Chomsky's essays kleeft. Maar dat "jsmt niet weg dat hij veel behar- lenswaardigs schrijft, en de nodige nadenkertjes meegeeft. Chomsky is het voorbeeld van een htellectueel die betrokken is bij zijn tijd en zich steeds met zorg afvraagt, ut hij werkelijk kan doen om die ojd gelukkiger te maken. Want ook zijn we over het naïeve idee heen, fat als onze beschaving maar ra- DEN HAAG (GPD) In de supermarkten van de grootwinkelbedrijven en sommige winkelcombinaties kun je tot vreemde ontdekkingen komen. Oude, vertrouwde merken van levensmiddelen en huishoudelijke artikelen, die je er de vorige week nog kocht, zijn ineens niet meer in de rekken te vinden. Alleen een enkel, door reclame zeer bekend merk is er nog te vinden, en verder slechts het eigen" merk van de zaak. Nu is het al jaren lang zo, dat veel zaken eigen" mer ken voeren, maar meestal was er altijd nog een ruime keuze tussen die en andere. De laatste tijd, echter, schuift het „eigen" merk razendsnel op in de rekken van de super markten. zyn om ook de kleine middenstan der nog steeds het belangrijkste afzetkanaal een boterham te kun nen laten verdienen. De winkelconcerns werken met him prijsconcurrentie op het scherp van het mes. Verbeterde, moderne voorraadadministratie maakt boven dien dat zy precies kunnen zien waar voor hun snelle omzet en dus winst zit. Merken, die bij hun om- zet-eisen achterblijven, vliegen er uit. Met veel reclame, waardoor er vraag van het publiek ontstaat, kun nen de merkfabrikanten zich nog wel eens redden. Maar ook dat gaat oploskoffie bekend, dat niet altijd op. oplost in warm water En eigen merken Zijn er ook kwaliteitsverschillen tussen „eigen" merken en bekende merken? Ongetwijfeld in vele ge vallen wel, omdat men voor het „eigen" merk naar een zo laag mo gelijke inkoopprijs streeft. Daardoor is er bijvoorbeeld een „eigen" merk nauwelijks Hardhandig Want op hun beurt gooien de win kelconcerns nu alle aandacht op het „eigen" merk. En dat gebeurt soms niet zo zachtzinnig. Albert Heijn gaat daarmee tot dusver het veret. Zo nu en dan publiceert A. H. een prijsvergelijking tussen zijn „eigen" merk en bekende merknamen. Een I negatieve, maar wel effectvolle ma nier van inhaken op de reclame waarmee die merken ten koste van veel geld onder het publiek belangstelling wekken voor een be paald produkt. Een ander concern, Simon de Wit, doet het wat geruislozer. Maar ook Simon is al zover, dat hij in zijn su permarkten het „eigen" merk voor aan zet, als het gaat om diepvries- produkten, blikconserven, grutters waren, puddingen, frisdranken, was middelen, kosmetisch- en drogiste rij-artikelen. De Gruyter, evenzeer fabrikant als winkelier, mikt al van oudsher op eigen merk. Goedkoper De „eigen" merken kunnen goed koper worden gebracht of zij nu door de concerns zelf worden gepro duceerd of bjj een bestaande fabriek ingekocht doordat de kosten van reclame en tussenhandel er niet op drukken. En omdat zij niet belast zijn met voorgeschreven prijzen, die voor de merkartikelen vaak nodig Koffie iper 350 gram. goedkoop-1 hebben gekozen, ziln voor de dlver- ste soort)bekend merk fl.68- duur- I se als voorbeeld genoemde artikelen ste „eigen" merk In deze klasse I die welke typisch door hun ruime fl.69, goedkoopste f 1.20 reclamevoering die artikelen tot het Thee per 100 gram, goedkoopste publiek brengen. Dat kost geld. soort)bekend merk f0,89- duursteEen fabrikant van een bepaald „eigen" merk in deze klasse f0.81. merk tandpasta verklaarde zo eens goedkoopste 10.49 tegenover het CCO dat hit ook nog Slaolie iper liter): bekend merk een VrU onbekend merk naast zijn f2,52- duurste „eigen" merk f2,27, top-merk voerde. Dat minder beken- goedkoopste fl,30. de merk lag voor twee kwartjes Diepvries-spinazie (per 750 gram): bekend merk f 1,57- duurste „eigen" merk fl,32, goedkoopste f0,98. Chips (naturel, per 100 gram) duurste „eigen" merk f0,61, goed- minder per 100 cc in de winkels in dezelfde kwaliteit als het topmerk. Alleen, er werden geen cadeau- en reclame-acties voor gevoerd, en dat drukte de prijs. De „eigen merken" komen er in Chips (paprika, 100 gram) bekend j de bovenstaande prijsvergelijking merk f 0.71-duurste „eigen" merk nog niet eens zo erg gunstig uit, als eigen merken koffiemelk willen ook nog wel eens een laag vetgehalte hebben, zodat er per kop je meer nodig is en het gebruik er van dus duurder wordt dan de prijs deed vermoeden. Voorts zijn er smaakverschillen. Maar dat neemt niet weg dat er van een groot aan tal artikelen zeer goede „eigen" merken zijn, tegen een aantrekkelij ke prijs. Alle kwaliteitsbeoordeling buiten beschouwing latend, maakt het Con sumenten Contact Orgaan (CCO), zo als bekend, geregeld prijsvergelijkin gen voor artikelen die min of meer direct tot de dagelijkse levensbe hoeften behoren. Daaruit blijkt hoe koopste iOA6 ver de prijzen van „eigen" merken dikwijls onder die van de bekende merken liggen. Ter illustratie hier van volgt hieronder een greep uit cco-onderzoeken van de laatste twee jaren. Appelstroop (omgerekend per 500 gram)bekend merk f.1,02- duurs te „eigen" merk f0,80, goedkoopste f.0.66 Tomatenketchup per 250 gram) bekend merk f.1,10- duurste „eigen" merk f0.96. goedkoopste f0,72. Smeerkaas (per 100 gram, cupje volvet)bekend merk f 0,74- duurste „eigen" merk f 0,69., goedkoopste 10.61. w Margarine (250 gram)bekend j Reclames de winkelrekken wordt verdrongen merk f 0.59- duurste „eigen" merk De „bekende merken", die wi) uit I Want vanuit de merk-fabricage kan j kwaiitëitever^hiuen binnen f0,53, goedkoopste f 0,21. de prijsvergelijkingen van het CCO I men Juist zo goed kwaliteit garan- I thans zoverwarrende aanbod. f 0,67, goedkoopste f0,48. Cola-dranken (per liter»: bekend merk f0,78- duurste „eigen" merk f0,60, goedkoopste f0,53. Up-dranken (per liter)bekend merk f,94- duurste „eigen" merk f0,60, goedkoopste f0,53. Beschuit (rol, 13 stuks)bekend merk f0,45- duuste „eigen" merk f0.42, goedkoopste f0.33. Macaroni (elleboogjes, snelkokend per 500 grambekend merk f 0.98, duurste „eigen" merk f 0,94, goed koopste f 0,52. gemiddeld in werkelijkheid het ge val is. De prijs van het „duurste eigen merk" blijkt vaak ongunstig te worden beïnvloed door de hoge prijsstelling van slechts enkele win kelcombinaties en de verbruikers coöperatie. In werkelijkheid liggen de prijzen by grootwinkelbedrijven en veel win kelcombinaties dicht by het niveau van het „goedkoopste eigen merk". Het „bekende merk" is dus in het algemeen zeer duur. Toch is het Jammer dat het meer en meer uit Het zal je maar gebeu ren: een Jumbojet die gister middag op Kennedy Airport bij New York landde bleek een wiel van het landings gestel te hebben verloren. Later werd het wiel terugge vonden In de auto van een monteur van de lucht haven die gelukkig op dat moment niet in zijn wagen zat. deren aan wie daar geld voor over j heeft. Alleen, de bekende merken I geven daar veelal in hun reclame geen duidelykheid over. zy geven veel geld uit om een produkt-imago te vestigen, doch la ten na een prdukt-ver klaring te ge ven. Als zy dat eens gingen doen, zouden zy zichzelf en de consument een grote dient bewyzen. En duide lykheid brengen omtrent eventuele het De Tweede Kamer wacht een even zwaar als kort parlementair sei zoen. Met het oog op de begin april te houden verkiezingen wordt zy reeds in maart ontbonden, maar in tussen is er nog een druk program ma af te werken. De ryksbegroting zal daardoor in record-tempo moe ten worden behandeld. Men wil daar mee al vóór kerstmis klaar zyn. Daarnaast wacht de afgevaardigden nog een serie belangryke wetsont werpen. die veel tyd vergen, zoals ae wel-Veringa voor de hervorming van het universiteitsbestuur en de wet- Polak inzake de herziening van het ondernemingsrecht. De behandeling van de wet-Veringa begint overigens al de volgende week. Het zal bovendien een onrustig sei zoen worden. De verkiezingen zyn in aantocht en dat wil de politieke par- tyen nog wel eens tot wat stuntwerk inspireren, dat dan weer de nodige reacties van anderen oproept. Voor proefjes daarvan gaven de afgelopen week reeds de CHU en de PSP. De pacifisten kondigden een kraakactie van het militaire apparaat aan en de CHU ging alvast op de demago gische toer door achter alles wat zich in dit land aan vernieuwingsdrang baanbreekt. oproerkraaiers en maois- ten te zien. De christelyk-historische staatsse cretaris voor de landmacht, de heer Haex, oud-generaal, die de kunst verstaat van tyd tot tyd heel poli- tiek-Den Haag op de tenen te gaan staan met zyn ongebreidelde plei dooien voor opvoering van de defen sie. keerde zich nog ver voor de PSP met haar plannen voor de dag kwam tegen „ondermynende activitei ten" van bepaalde linkse groepen. Donderdag waarschuwde zyn party- genoot dr. Schuring voor georgani seerde infiltraties van Maoïstische elementen in ons onderwys. Dat Maoisten mede de hand hebben ge had in de Rotterdamse havensta king, zal wel waar zyn, maar dat zy nu ook al de HTS-leraren in hun greep hebben, gelooft niemand. Rond het Binnenhof is er althans geen zinnig mens te vinden die dit soort verhalen nog serieus neemt. De CHU is ook verantwoordelyk voor de passage in de troonrede, waarin krachtig optreden wordt aan gekondigd door op onverdraagzame wyze anderen hun opvattingen en ge dragspatronen op te dringen of erns tig overlast aan te doen De minis ter voor Ontwikkelingshulp, dis. Udink, tevens lysttrekker van de CHU by de komende verkiezingen, heeft hierin de hand gehad. Drs. Udink ontwikkelt zich de laatste tyd als een soort Nederlandse Agnew, Hy schynt aanvankeiyk nog krach tiger taal te hebben willen gebrui ken maar daarin te zyn afgeremd door de KVP-ministers Veringa en Klompé, die dit „law and order"- gedoe wat te ver ging. Dr. Veringa vindt dat er best wat maatschappe- lyke onrust mag zyn als het maar binnen de grenzen van de democra tie biyft en van mevrouw Klompé is bekend dat zy zich vorig Jaar al grenzeloos heeft geërgerd aan Beer- ninks uitspraken over de harde lyn. (Van onze financiële medewerker) Het is de taak van de overheid om te zorgen dat niet de ene groep zich bevoordeelt ten koste van een andere. Maar dat is geen eenvoudige taak, waar het merendeel van een volk zich gedraagt als de zwijgende massa, waardoor roerige min derheden de kans krijgen zich te laten gelden en de meeste voordelen in de wacht te kunnen slepen. loeier wordt, de mensen wel geluk- Sger worden, dan nog biyft er het neven naar menselyk geluk over. Chomsky doet in zyn boek: De aacht van Amerika en de nieuwe sandarijnen,uitgaveBruna, welden- ten aan een hinderiyk voor de voe- H> lopertje. Maar het is in elk ge- 'al een man die beseft dat hy een Kweten heeft. J.R.8. ADVERTENTIE verpakking: M en 40 tabletten De vier honderd guldein-kwestie zit menigeen erg hoog. De regering schat aan de hand van de door het Centraal Plan Bureau opgestelde ad viezen. dat ongeveer de helft der loontrekkers de volledige uitkering van f 400 zal ontvangen. De rest moet maar zien hoe zy het hoofd zal bieden aan de inflatiegolf, die ons land overspoelt. De door de regering aangekon digde maatregelen op fiscaal terrein en ten aanzien van de beteugeling van de investeringen door het be drijfsleven zullen ertoe moeten bij dragen dat op het perspectief van de komende jaren wordt afgekoerst. Het is geen eenvoudige taak, want teger de stroom oproeien vereist by- zondere krachtsinspanning, vooral als er obstakels in het vaarwater worden geworpen uit politieke oog merken. De spanning, veroorzaakt door de sterke groei van de con sumptieve bestedingen en de inves teringen, komt tot uiting in de krap te op de arbeidsmarkt, de opwaartse druk op de pry zen en de veel ster kere styging van de lonen dan waar op was gerekend. In de prognoses van het centraal Planbureau was er rekening meege- houden dat er dit jaar een reële in komensverbetering zou zyn van 3.5 procent, maar het wordt nu wel 7 procent, zy gaat ver uit boven de vermeerdering van de produktiviteit en de groei van het nationale in komen. Groot-Brittannië is wel het meest notoire voorbeeld waaraan ons land zich zou kunnen spiegelen. De niet aflatende stakingen, de on vrede by de werknemers in vrywel alle bedryfstakken, de onvoldoende ruimte in de kapitaalvoorziening voor de vermeerdering van de inves teringen, die nodig zyn om de pro- duktie te vergroten, het zyn allemaal oorzaken, waarom West-Europa voortdurend paraat moet zyn tegen de weerslag van het geldbederf waar aan de Britten zich sinds jaar en dag bezondigen. Er gaan steeds meer stemmen op. die waarschuwen tegen de internationale inflatie Voor Nederland weerspie gelt die inflatie zich in een styging van het pryspeil van de geïmpor teerde goederen met gemiddeld 5 procent. Een vergelijkbare styging is er vol gens het Centraal Plan Bureau sinds 1957 niet meer voorgekomen. De kans bestaat dat die styging niet zal voortgaan, maar intussen heeft zy er al in belangryke mate toe by gedra gen. dat de opwaartse druk op de prijzen in ons land aanhoudt. Daarby komt de loonsomsty ging die tot voor kort. op 9% procent werd geraamd, maar die nu op 11 procent wordt gesteld, verondersteld dat de bekende f 400 gemiddeld over het i hele bedryfsleven voor de helft wordt uitgekeerd. In het licht van de om standigheden Ujkt het vooralsnog optimistisch fce verwachten dat de uitkering ineens tot de helft van de werknemers zal worden beperkt, aannemende dat de uitkering gelden tfoor de gehele beroepsbevol king dan zal er ongeveer f 11'A mil jard aan de bestedingsmogelijkheden worden toegevoegd. Met een dergeiyk bedrag voor ogen Ujkt de afroming van de koop kracht door de belastingmaatregelen 3 procent op de bestaande tarie ven voor loon- en inkomstenbelas ting, vennootschapsbelasting en ben zine-accijns —zoiets als het blussen van een oliebrand met een tuinslang. Alles by elkaar zal de opslag van 3 procent van de belastingtarieven f 550 miljoen van de bestedingsmo- gekykheden wegnemen. Cumulatief effect Ir komt echter het cumulatief ef fect by van de vermindering van de geldhoeveelheid. nu de regering van plan biykt te zyn het uit de extra heffing binnenkomende bedrag in een of andere vorm te bevriezen by de Nederlandsche Bank. Het beste zou zyn als er een aparte rekening voor zou worden geopend, opdat elke verdoezeling van de normale rijksfi- nanciering met de inkomsten van de extra heffing wordt vermeden. In het verleden zyn al vaak be dragen in de schatkist terecht geko men. die voor speciale doeleinden ren bestemd. Uiteindelyk zynzy in de lopende uitgaven opgegaan. Door inkrimping van de geldstroom zullen ook de monetaire maatrege len. zoals de kredietrestrictie en de vermindering van de kredietverlening aan de consumptieve sector, eerder effect sorteren. Vele bedryven zul len het moeiiyk genoeg krygen om het geld byeen te schrapen dat no dig is om de uitkering ineens van f 400 aan de werknemers te beta len Menige ondernemer, die nauweUjks de eindjes aan elkaar kan knopen, zal eraan ten gronde gaan. Dat zyn de zogenaamde marginale bedryven, waar de concurrentie zo sterk werkt dat de opbrengst van de verkochte produkten nauweiyks enige winst overlaat als alle kosten in aanmer king worden genomen. Mocht te eniger tyd biyken dat de overheidsmaatregelen een te sterke uitwerking hebben, zodat werkloos heid merkbaar zou worden, dan zou het geblokkeerde geld van de extra nefflng gebruikt kunnen worden voor de financiering van aanvullende werkgelegenheid, of om de in de knel gekomen bedryven uit de put te hei pon. Voorlopig zit er nog geen rode cent in de conjunctuurpot, omdat de toeslag pas in de loop van het vol gend jaar gaat werken. In economisch opzicht zullen we deze loongoh wel weer te boven ko men, al zullen er hier en daar spaan ders vliegen, maar de spaarders wordt steeds meer koopkracht ontstolen. In feite zyn dat alle werknemers, die In een of ander pensioenfonds zyn opgenomen. Alleen de zeer grote be dryven en de overheid kunnen de werknemers een waardevast pensioen garanderen De zelfstandigen, die zelf voor de oude dag moeten zorgen, hebben geen enkele mogeiykheid om be scherming te zoeken. Het wordt hoog tijd dat de regering de belasting vrijdom voor premies voor levensver zekeringen gaat optrekken tot boven de grens van f 5000,- per jaar. Die grens is vele jaren geleden gesteld, toen het geld een heel andere koop kracht vertegenwoordigde dan thans. Voor de kapitaalmarkt zal het een stabiliserende factor betekenen dat de schatkist in het komende jaar slechts In bescheiden mate een beroep op de beschikbaar komende middelen zal doen. Als alles goed gaat zal er voor hooguit f 400 miljoen door het rijk In de open markt worden geleend. Daartegenovei staat dat er voor ca. f 600 min. beschikbaar komt uit af lossingen op bestaande staatsschuld. Een gedeelte van het geld uit de aflossingen komt terecht by de vas te geldschieter van het ryk, het al gemeen burgerlyk pensioenfonds, maar die middelen kunnen vry voor belegging worden aangewend. Even tueel kunnen zy ook aan de Bank voor Nederlandsche Gemeenten wor den uitgeleend, welke instelling als centrale financier voor de lagere overheid meer armslag krijgt. Het is bepaald niet de bedoeling van de minister van Financiën om van de verschuiving in de lenings activiteiten van het ryk naar de ge meenten te trachten de rentevoet omlaag te brengen. In de gegeven conjuncturele omstandigheden zou het bepaald ongewenst zyn de rente sterk te verlagen, omdat dan de in vesteringen door het bedrijfsleven zouden worden aangemoedigd. De rem van de rente moet biy- ven werken, vooral omdat het be dryfsleven het volgend jaar toch al meer ruimte krijgt door de terugbe taling van de omzetbelasting, die in het verleden op kapitaalgoederen is betaald. Verder uitstel van de terug betaling zou ongewenst zyn, omdat er al eerder een verschuiving naar een later tydstip is geweest. Het bedryfs leven zou het vertrouwen in de toe zeggingen van de overheid kunnen verliezen. Last op investeringen Behalve door de rente zal de in vesteringsactiviteit geremd worden nu voor kapitaalgoederen een hoger btw-tarief zal gelden en wel 14 pro cent inplaats van tot nu 12 procent. Daarenboven wordt de investerings- last verzwaard door de voorgenomen heffing op de bouwsom voor bedryfs- panden. Die heffing zal voor de randstad Holland waarschynlijk tot 15 procent oplopen. Samen met het beoogde vergun ningenstelsel zal de animo voor de bouw van bedrijfspanden sterk afne men. Een soepeler beleid op dit ge bied voor andere delen van het land geeft deze bestedingsbeperking tevens het aanzien van een structureel be leid. Voor het noorden, oosten en zuiden van het land kan dit een fac tor zyn voor de bevordering van in dustriële vestigingen. De heffing op de bouwsom moet wel hoog worden gesteld, omdat zy anders weinig uitwerking zou heb ben. De verwachting van een verde re prijsstyging zou de ondernemers over het bezwaar van de heffing doen heenstappen als die heffing te laag gesteld wordt. De investeringsrem zal wellicht van invloed zyn op de omvang van de kapitaal vraag van de kant van het bedrijfsleven. Uiteindelyk zal dat er toe by dragen dat er een zekere ont spanning op de kapitaalmarkt gaat optreden. Op de effectenbeurs wordt dan ook al berekend wat het uitein- deiyke gevolg van de overheidsmaat- regeien op de rentestand aal rijn. De CHU is kenneiyk bezig de con servatieve achterban, die zich nog al schynt op te winden over de to lerante houding van de regering Je gens minderheidsgroepen met afwy- kende meningen, tegemoet te komen. Acties als die van de PSP zyn na- tuurlyk koren op de molen van men sen als Udink. Dr. Schuring waar schuwde donderdag al voor de roep om een sterke man. „Is this Holland", vroeg zich deze week de I-cndense Times in opperste verba zing af? Het blad verwachtte zulke kreten uit Griekenland, niet uit het tolerante Holland. Helaas is die to lerantie aardig aan het verdwynen. Zowel ter linker als rechterzijde be gint men zich steds harder op te stellen. Voor veel maatechappelyk rumoer biyft overigens de overheid zelf me de verantwoordelyk. Wi ede Dam laat ontruimen na het hele seizoen sla pers te hebben getolereerd, kan op moeilykheden rekenen. Wie een streek als Oost-Grom lngen econo misch laat verkommeren, bezort de communisten winst. Wie is gewaar schuwd voor mogeiyke acties van Ambonezen by het bezoek van Soe- harto, moet de verantwoordeiykheid voor het Wassenaarse incident niet trachten af te schuiven. Wie in een periode vol arbeidsonrust een loon- pauze aankondigt, kan weten wat daarvan de gevolgen kunnen zyn. Minister Roolvink mag dan reke nen „op het gezonde verstand van de gewone man", zoals hy dinsdag avond theatraal over de beeldbuis riep, hy heeft de vakbeweging tegen zich en dat is in dit land geen klei nigheid. Kloos heeft het stakingspa rool al min of meer gegeven. De mi nister moet dat niet lekker zitten. Hy heeft al eens eerder een derge- UJke maatregel moeten inslik ken. omdat de vakcentrales hun me dewerking weigerden. Het is dan ook de vraag of het ooit- werkelijk tot een loonpauze komt. Ar tikel 10 van de loonwet, waarop de regering zich beroept, laat nog vol doende mogeiykheden over om de loongolf op een wat minder rigoreu- ae manier in te dammen. Als de SER straks tot herziening van de loonwet adviseert, iets waartoe de raad toch ook wel zonder NVV kan komen, kan de kamer het initiatiefwetje van D'66 aannemen en komt de weg vry tot herstel van het centrale loonoverleg. Dan kunnen weer de no dige afspraken over het toelaatbare loonniveau worden gemaakt, zonder dat ledereen direct op zyn achterste benen gaat staan. Maar toegegeven, een beetje „wishfull thinking" ïsdit nog wel. R. W. HEIDINOA

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7