Reele loonstijging was dit jaar maar matig Opnieuw bankfusie OMDAT Durex zo betrouwbaar is! Premier De Jong wil nog wel vier jaar Zes jaar geeist in beruchte moordzaak ZONDER 400 GULDEN-MAATREGEL want er liggen weer IEDE BANEN in uw brievenbus! Uitzendbureau ouder personeel Verhoging grens AOW-premie Bernadette niet naar Rotterdam Ondanks dreigbrieven Geen spoor van bankovervallers Bevolkingsgroei weer minder Voor beide verdachten een half miljoen Nederlanders gebruiken Durex O Durex the best there is SPAARBANKBOND, MEES EN HOPE EN WESTDEUTSCHE LANDESB ANK GIROZENTRAL Tachtig man ontslagen in Culemborg Nederland loopt achter met mazelen vaccinatie PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 DEN HAAG (GPD) De loonvorming in ons land verkeert in de vreemdste situatie sinds 1964, het jaar van de loonex plosie, toen op chaotische wijze achterstanden ten opzichte van de ontwikkelingen in het buitenland werden ingelopen. In een tijdsbestek van enkele weken is nu opnieuw chaos ontstaan. Een algemeen, reeds langdurig levend onbehagen, is daar ech ter nauwelijks aan voorafgegaan, als men de metaalindustrie en de havens van deze negatieve waarneming even uitzondert. In de grootmetaal en de havens was de zaak misgelopen, vooral door het onder een krappe arbeidsmarkt gegroeide kwaad van verschillen in beloning tussen in vast dienstverband verrichte en onder de toonbank door ..gekochte" arbeiders via koppelbazen. Reeds eerder is het een raadsel ge noemd hoe het kon gebeuren dat ver tegenwoordigers van de centrale werkgeversorganisatie na een ge sprek met kabinetsleden en de werknemersvakcentrales zo ineens op de proppen kwamen met een akkoord voor een loonopslag tot maximaal 400 gulden voor iedereen. Dus ongeacht bedrijfstak, ongeacht al of niet aan wezig uitzendbureau- of koppelbazen- kwaad, ongeacht al of niet bestaande spanningsverschijnselen in de rest van het bedrijfsleven. Raadselachtig Dat tussentijdse loonsverhoging in een voor de loonvorming toonaange vende bedrijfstak als de grootmetaal niet tot een algemeen stilzwijgen in het land zou hebben geleid, is duide lijk. Dat men na verloop van tijd en bewind van zaken een antwoord of uiteenlopende antwoorden had moeten vinden op aanspraken uit an dere bedrijfstakken, ligt eveneens voor de hand. Raadselachtig was het echter, gezien de gebruiken in de aanpak van onze nationale loonvor ming, dat nog ongevraagd en met een ongeëvenaarde vlotheid een lijn voor algemene loonsverhoging werd uit gezet. Na de derde dinsdag in september is er wel een deel van de sluier, die over deze gebeurtenis hing, opgelicht. De regering overweegt de afkondi ging van een loonpauze voor begin 1971. En dat in een jaar waarin zij tal van lasten wil verhogen: btw, loonbelasting, benzineprijzen, enz. Heeft men de onvrede, die deze las tenverhoging teweeg zou brengen, al bij voorbaat willen indammen door de 400 gulden-stunt? ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD» Bij wijze van proef zal de rijksoverheid in Den Haag een uitzendbureau gaan vesti gen. speciaal voor ouder handels- en kantoorpersoneel. Dit vooral met het oog op de omstandigheid dat ook in de administratieve sector de plaat sing van oudere werkloze arbeids krachten grote moeilijkheden ople vert. Dit blijkt uit het jaarverslag van het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening van het ministe rie voor Sociale Zaken over 1969. Het grote voordeel van een derge lijk uitzendbureau is, dat het pas send werk van tijdelijke aard kan bieden, hetgeen in overeenstemming is met de gedachte van de aanvul lende werkgelegenheid. Bovendien kunnen uitzendkrachten dan in de praktijk hun bekwaamheid tonen, hetgeen in een aantal gevallen kan leiden tot definitieve aanstelling in het bedrijfsleven. DEN HAAG (ANP) —De minis- teraad heeft gisteren een ontwerp besluit aanvaard tot verhoging van het bedrag, waarover ingevolge de algemene ouderdomswet, de alge mene weduwen- en wezenwet, de algemene wet bijzondere ziektekosten, de algemene kinderbijslagwet en de kinderbijslagwet voor loontrekken- den maximaal premie wordt gehe ven. Deze premie inkomensgrens zal wor den verhoogd van f 17.450 tot f 18.800 per Jaar. De vertiogng zal op 1 janu ari ingaan. Dit mag naïef lijken, maar daarom hoeft het nog niet onlogisch te zijn. De regering en niet te vergeten de economische situatie van het land heeft dringend behoefte aan een kalme loonontwikkeling in 1971. En eigenlijk willen alle betrokken par tijen dat ook wel, mits daaraan al thans ook een kalme kostenstijging wordt gekoppeld. Niet voor niets heeft binnen de so- ciaal-econmische raad werkgevers, werknemers en onafhankelijke des kundigen) een overeenstemming be staan over deze uitgangspunten voor het loonbeleid in de komende jaren. Minister Roolvinks loonwet, met de mogelijkheid tot willekeurig rege- ringsingrijpen, heeft de kracht aan dit akkoord ontnomen, doch de ver standige overwegingen waarop debe trokkenen ertoe zijn gekomen, be staan nog steeds. De regering heeft nu w e 1 een pak ket van vrij forse kostenstijgingen op tafel gelegd. Kostenstijgingen van een soort, die voor de loontrekken- den ingrijpen in de reële bestedings waar de van hun inkomens. Het is nu de vraag, of zij zich dit had kunnen permitteren zonder verlies van haar beide mogelijkhe den: bereidheid van het bedrijfsleven tot medewerking aan een gematigde loonontwikkeling, ofwel de politieke haalbaarheid van een regeringsin- greep als de 400 gulden-aanpas sing er niet was geweest. Met andere woorden: hoeveel reële Inkomensverbetering hebben de werknemers dit jaar eigenlijk gehad, om de klap van volgend jaar te kun nen opvangen? Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft gepubliceerd in zyn sociale maandstatistiek van augus tus juist een doorlichting gemaakt van de gang van zaken met de reële inkomens in dit jaar. Het CBS heeft in zijn berekeningen allerlei, anders nogal eens in het vage blijvende, fac toren ingebouwd. Zoals belastingcor rectie en AOW AWW premieverho ging. Het CBS heeft zijn berekeningen gemaakt op grond van een aantal mogelijke prijsstijgingen, die zich dit jaar zouden voordoen, en een aantal mogelijke loonsverhogingspercentages die uit de bus zouden komen. Wij weten nu intussen, dat de ge middelde bruto-loonstijging over dit jaar vóór de 400 gulden-affaire tussen de 7 en 8 procent lag. Wij we ten ook dat de prijsstijgingen de 4 procent reeds bijna hebben gehaald en dat minister Nelissen van Econ- mische Zaken heeft verklaard dat die 4 procent wel eens kan worden over schreden maar dat dan weer in verband met de 400 gulden-opslag. Laten we het dus nog even op 4 pro cent houden. Wat overbleef Puttend uit de gegevens van het CBS, zou men in de hierna volgende loongroepen dit jaar een reële in komenstijging hebben gehad, die er aldus uitziet: Bfj een bruto-loon dat in 1969 circa f 12.000 per jaar was: uit 7 procent loonstijging bleef 2,9 procent reële verbetering over, uit 8 procent loonstijging 3,6 pro cent reële verbetering. Bij een bruto-loon dat in 1969 circa f 18.000 was: uit 7 procent loonstijging 2,5 pro cent reëel: uit 8 procent loonstijging 3,5 pro cent reëel. Bij een bruto-loon dat in 1969 circa f 24.000 was: uit 7 procent 2,7 procent reëel; uit 8 procent 3,6 procent reëel. ROTTERDAM «GPD) Het Engelse lagerhuislid Bernadette Dev lin uit Ierland mag niet aanwezig zijn bij de opening van de Vredes- week, vanmiddag in Rotterdam door burgemeester Thomassen. De stichting Vredesweek Rot terdam zegt telefonisch te hebben vernomen van de Engelse premier Heath, dat het Bernadette Devlin niet zal worden toegestaan de ge beurtenis bij te wonen. DEN HAAG Minister-president De Jong is desgevraagd best bereid nog vier jaar als premier op te tre den. „Ik vind de functie nog steeds erg interessant en bevredigend, maar gelijkertijd erg zwaar", aldus de pre mier gisteravond na afloop van het kabinetsberaad. Hij toonde zich be reid ook in een volgend kabinet pre mier te zijn, maar evengoed zijn functie te willen overdragen. „Er zijn er gelukkig genoeg die het ook wel willen", merkte hij lachend op. De premier vertelde dit naar aan leiding van een vraag waarom hij geen lijsttrekker van de KVP had willen worden. De heer De Jong zei van mening te zijn dat-een lijsttrek ker eventueel bereid moet Zijn het fractieleiderschap op zich te nemen. Daarvoor voelt de premier zich niet capabel. „Ik ben van origine niet zo goed thuis in de partijpolitieke ver houdingen", verklaarde hij. Over de veiligheid van ministers sprekende deelde de eerste minister mee dat minister Luns niet de enige Ls die bedreigd is. „Zelf heb ik al zo'n zeven of acht dreigbrieven ontvan gen. Een maand geleden kreeg ik er nog één, in felle rode lettere, waarin werd meegedeeld dat het binnenkort afgelopen zou zijn. Ik gooi ze in mijn prullemand", aldus de bewindsman. Bij een bruto-loon dat in 1969 circa f 30.000 was: uit 7 procent 2,7 procent reëel; uit 8 procent 3,6 procent reëel. Bij een pruto-loon dat in 1969 circa f 36.000 was: uit 7 procent 2,7 procent reëel uit 8 procent 3,5 procent reëel. Dit zijn dus de uitkomsten van een combinatie van brutoloonsverhogin gen, belastingverlaging en verhoging van de premies van verplichte sociale verzekeringen. In doorsnee genomen, schommelt de reële inkomensverbetering van loontrekkenden dit jaar tussen de 2.7 en 3,6 procent, behalve bij de tweede inkomensgroep, die een extra klap heeft gehad van de AOW-premie. Volgens de gematigde plannen van de sociaal-economische raad, zou de jaarlijkse reële loonstijging rond de 3 procent moeten liggen. Over het exacte cijfer wil men nog wel eens van mening verschillen, daarom wordt gemakshalve de norm van 2,75 pro cent gehanteerd. Noemenswaardig daarboven uit is de reële loonstijging dit jaar niet ge komen. Vandaar dat het voor geen regering haalbaar zou zijn geweest maatregelen te nemen die daar weer aan knabbelden. Vandaar hoogst ver moedelijk, de loon-„putsch" met de maximaal 400 gulden, voorafgaande aan onheilstijdingen over loonrem en kostenverhoging HEINO (ANP) Ondanks alle na speuringen van rijks- en gemeente politie was gisteravond nog geen spoor ontdekt van de grijze Citroen, waarmee 's ochtends drie mannen in Heino een goed heenkomen zochten, nadat ze daar de plaatselijke boeren leenbank hadden overvallen en on geveer 7000 gulden hadden buitge maakt. Wel is het nu komen va6t te staan, dat de grijze Citroen in de nacht I van donderdag op vrijdag in de Apel- doornse binnenstad is ontvreemd j Eén en ander kwam aan het licht, I nadat gistermorgen een Frans echt paar, dat in Apeldoorn logeerde, bij de plaatselijke politie aagifte deed van vermissing van hun auto, met het kenteken 751 - UT - 51 en lan- denplaat „Fr.". Alle grensplaatsen zijn inmiddels gewaarschuwd om naar de bewuste auto uit te kijken Ook de wagens van de rijkspolitie zijn op de hoogte ge bracht. ADVERTENTIE DEN HAAG <GPD> —In de eer- ste helft van dit jaar is de groei j van de Nederlandse bevolking we- derom teruggelopen, vergeleken met de eerste helft van 1969. Toen groei de de bevolking met 12,1 per duizend inwoners, thans nog maar met 11.8 per duizend. Ondanks het feit dat j het saldo van de buitenlandse mi- - gratie, door de binnenkomst van gastarbeiders, weer is gestegen: van 0.7 per duizend naar 1.4 per duizend j inwoners. Theorieën dat gezinnen als gevolg i van de welvaart groter zouden wor den, vinden tot dusver in de cijfers geen bevestiging. Het aantal eerste geboorten in de gezinnen is gedaald met 0,4 per duizend inwoners, de tweede geboorten met 0.1. de derde geboorten met 0.1. en de vierde en volgende geboorten met 0,2. Aldus gegevens van het centraal bureau voor de statistiek. DORDRECHT De officier van Justitie bij de rechtbank in Dor drecht heeft gisteren straffen van zes jaar gevangenis voor beide ver dachten gevorderd m de beruchte Papendrecht/se moordzaak. Op 4 december van vorig jaar was de 44-jarige mevr, N. v. d. K. op gru welijke wijze om het leven gebracht. Aanstichter van de moord was haar man A. K., een 46-jarige hoofdop zichter bij de gemeentelijke sociale werkvoorziening. Uitvoerder van de gruweldaad: zijn ondergeschikte <en sterk onder zijn invloed staande) Marinus V. (59) uit Zwijndrecht. Tijdens een autorit had Marinus. die achterin de door K. bestuurde wagen zat. de vrouw op een teken van K. meermalen met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen. De vrouw was daardoor zwaai- gewond, maar nog niet dood. De beide man nen hadden haar daarop naar de Beneden-Menvede gesleept, haar hoofd onder water gehouden en zo een eindie aan haar leven gemaakt. Zij hadden het lichaam ter plaatse achtergelaten. Wat later had K. de politie gebeld, die er niet veel moei te mee had de zaak „rond" te krij- Igen. Gebleken is dat er van een uitvoer ge voorbereiding en dus van J voorbedachte rade sprake is geweest, uaar K. al maanden met het plan jhad rondgelopen zijn vrouw te do- ioen. Hij had daartoe een ijzeren staaf en een blok beton (om het li- |chaam te verzwaren en in het water I te doen zinken) in zijn auto. j Bij de behandeling van de zaak J bekenden beiden vlot. Uit de rap- j porten bleek dat elk van de mannen afzonderlijk nooit tot een dergelijke daad zou zijn gekomen, maar dat d« een de ander meesleepte by het ma ken van het plan. dat tot een zo noodlottige uitvoering kwam. Raadsman mr. Bouman voerde huwelijksmoeilijkheden van K. als verzachtende omstandigheden aan. Hij achtte overigens moord niet be wezen, doch alleen „medeplegen van doodslag" en dat standpunt, nam ook de advocaat van V., mr. Bleeker, in. Al meer dan 25 jaar gebruiken vele miljoenen Nederlanders een modern voorbehoedmiddel als het condoom. Zij willen zekerheid. En Durex geeft die zekerheid. Durex past zowel in de fabricage als bij het testen de allernieuwste wetenschappelijke methoden toe. Onze jarenlange ervaring heeft het Durex condoom tot een onvoelbaar voorbehoedmiddel gemaakt voor de moderne gebruiker van vandaag, die zekerheid wil. Daarom gebruiken 7 van de 10 Durex. Durex, een wereldbekend merk van de London Rubber Company. De BBC zond gisteravond een tv-interview uit met de Russische ballerina Natalia Makarowa, die in Engeland om ■politiek, asiel heelt gevraagd. Zij is de voorma lige partner van Rudolph Noere- jew, die ook tot het Kirow-ballet had behoord en die negen jaar geleden te Parijs uitweek. De BBC had gisteren laten we ten dat men bezig was met on derhandelingen over een televi sie-programma waarin Noerejew en Makarowa samen zullen optre den. Op de foto de ballerina met interviewer Ludovic Kennedy. AMSTERDAM/ROTTERDAM (ANP) De Nederlandse Spaarbankbond heeft in beginsel overeenstemming bereikt met de bank Mees en Hope en de Westdeutsche Landesbank Giro- zentral om nauw samen te gaan werken. De algemene vergadering van de Nederlandse Spaarbankbond (giste ren in Rotterdam gehouden) heeft principiële instemming betuigd met het streven te komen tot de oprich ting van een Bank der Bondsspaar banken, een algemene bank onder Spaarbanksignatuur, die de uitbouw der bondsspaarbanken tot gezinsban- ken met volledige financiële dienst verlening op elk gebied zal begelei den en ondersteunen, aldus is in een communiqué meegedeeld. Teneinde de nieuwe bank, die het CULEMBORG (GPD) Na een week van veel geruchten en specu laties is het dan definitief zeker dat de textiel industrie Spencer Hey in Culemborg met ingang van maandag wordt gesloten. Hierdoor komen de tachtig werknemers, waarover reeds meerdere malen gesproken is, de finitief op straat te staan. De vak beweging en de bedrijfsvereniging zijn ingeschakeld om te trachten voor de werknemers zo spoedig mo gelijk een andere werkkring te ver krijgen in of in de directe omgeving van Culemborg. De werknemers hebben twee week lonen uitbetaald gekregen waardoor zij in ieder geval voorlopig van een inkomen verzekerd zijn. Daarna zal, wanneer ze nog geen werk gevon den hebben, de bedrijfsvereniging eventueel nog loon uitbetalen. Van de zijde van de vakbeweging is men bijzonder teleurgesteld, dat de Amrobank, die aan Spencer Hey niet langer krediet wilde verlenen en daardoor eep van de medeveroorza kers van de sluiting van het bedrijf is, niet aan een gesprek met de an dere partijen heeft willen deelnemen. landelijk net van spaarbankkantoren achter zich weet. onder de meest gunstige voorwaarden tot ontwikke ling be brengen, heeft de Spaarbank bond samenwerking gezocht en in beginsel verkregen met de bank Mees en Hope en de Westduitse Landes bank Girozentral. Met. deze banken worden besprekingen gevoerd over de UTRECHT (ANP) Hoewel in enting tegen mazelen al vier Jaar mogelijk is, wordt deze vaccinatie nauwelijks toegepast. De Leidse arts G. D. de Jong voert in het Jongste nummer van „Medisch contact" een pleidooi voor massale inenting van kinderen tegen mazelen. In de eers te plaats omdat mazelen gevaarlijk kunnen zijn, in de tweede plaats om dat de ziekte alleen al aan medisch werk, geneesmiddelen en ziekenhuis opnamen van tegen de tien miljoen gulden per Jaar kost, terwijl de im- munisatie van een jaargang kinde ren voor ongeveer 3V2 miljoen gulden te realiseren is. In de Verenigde Staten wordt al sinds 1966 een zeer goed en gemak kelijk toe te dienen mazelenvaccin gebruikt voor massa-inenting. In Ne derland is dit vaccin pas in 1968 toe gelaten, maar het publiek is daarvan blijkbaar niet op de hoogte. Wie er wel om vraagt, krijgt volgens de heer De Jong van zijn arts vaak een negatief advies of zelfs een wei gering te horen. De vertraging van de kant van de artsen vindt de heer De Jong niet onbegrijpelijk: de huisarts kan met zoveel onderwerpen bezig zyn, dat bepaalde nieuwe mogelijkheden hem tijdelijk ontgaan. Bovendien is de art senstand eraan gewend geraakt, dat de overheid bi) het immunisatiepro- programma als initiatiefnemer en organisator op treedt. In dit geval heeft de overheid de zaak ech ter aan het partioulier initia tief overgelaten. opzet en exploitatie van de nieuwe bank, die inmiddels tot een eerste plan hebben geleid. Beide banken zijn bereid gevonden deel te nemen in het aandelenkapitaal van de nieuwe bank. De meerderheid van het kapitaal komt in handen van de gezamen lijke bondsspaarbanken. De bank zal zijn gevestigd in het bondsspaar- bankcentrum in Amsterdam. De be staande financiële instellingen der bondsspaarbanken te weten het co- operatieve beleggingsfonds voor spaarbanken en het Nederlandse fondsen- en administratiekantoor gaan in de bank der bondsspaarban ken op. Met de bank Mees en Hope had de spaarbankwereld van ouds vele goede relaties, die thans zullen uit monden in een nauwe samenwer king in de Bank der Bondsspaar banken. De Westdeutsche Landee- bank is een bank van de Westduitse spaarbanken en tevens de grootste handelsbank van de Bondsrepubliek. Haar ervaring en potentieel staan thans ter beschikking van de Neder landse zusterinstelling. De Nederlandsche Bank heeft des gevraagd te kermen gegeven, dat ai naar haar aanvankelijk oordeel een verklaring van geen bezwaar niet zal onthouden aan de opzet der bondsspaarbanken, zoals haar infor meel werd voorgelegd, Indien haar daartoe een formeel verzoek zou be* reiken. Enige maanden geleden gaven de spaarbanken in een algemene verga dering in Utrecht hun fiat aan de plannen voor een nieuwe structuur van de spaarbankwereld. Deze struc tuur is ten dele neergelegd in nieu we statuten van de Nederland» Spaarbankbond, waarop dezer dagen de koninklijke goedkeuring werd ver kregen. Er zijn negen regionale krin gen gevormd, die het gehele 1^ bestrijken. Als overkoepeling van de kringen komt er een bondsraad, sa mengesteld uit de vertegen1 der kringen. Bij de bondsspaarbanken bedroeg het totale tegoed per 31 december 1969 f 7637 min. Het aantal reke ningen steeg in dat jaar met 131.500 tot ruim 5 miljoen. Per eind 1969 waren by de Neder landse Spaarbankbond 175 spaarban ken aangesloten. De bank Mees en Hope behaalde in 1969 een winst na belasting van f 11,9 min. het geplaatste kapita» bedroeg f 70 min en het balanstot»*1 f 2,3 miljard.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6