Besliste voorwaarde van Israël vóór vredesoverleg met Jarring A Bouwvakkers ook f 400 i DANSLES! Mevrouw Meir: eerst bestandsschencling ongedaan maken Geheim Amerikaans plan voor Jordanië SER geeft eerst advies over loon- en prijsbeleid Unieke beslissing lustig weer HUISMAN LEIDEN Veilige grenzen Overleg in de klein-metaal vastgelopen VLIEGTUIG GEKAAPT woningstoffeerder (9uc/ QEteuws rericht 1 maart 1860 ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 EIDSCH No. 33201 DAGBLAD tour: G Koopman ■dacteur: Drs. J R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postab ornementen f 18.55), f 5.40 per maand (bii vooruitbetaling), losse nummers 0,25. Witte Stngej 1 Leiden Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 150 S g dec BEIROET AP) Het dag- ablad Sawt el-Uruba (De Stem Fan de Arabieren) in Beiroet beidde gisteren, dat de Ver enigde Staten aan Koning Hoes- leln van Jordanië directe Ame rikaanse militaire steun hebben toegezegd voor het geval het Jor daanse leger in moeilijkheden 15 *ou geraken bij het uitschakelen de Palestijnse guerilla- itrjjdmacht. n Het blad, dat pro-Nasser is, en la de meeste gevallen het stand- Hpunt van Cairo weerspiegelt, dat de Amerikaanse belofte deel uitmaakt van een geheim Amerikaans plan, dat beoogt een tveezüdig vredesakkoord tussen Jordanië en Israël tot stand te krengen. Een hooggeplaatste regerings functionaris zou aan het blad hebben meegedeeld dat het ge heime plan verder nog de vol lende punten bevat: Jordanië krijgt alle bezette gebieden ten westen van de Jor- daan terug met uitzondering van de stad Jeruzalem; Onder auspiciën van de Ver enigde Staten zullen afzonder lijke Israëlisch-Jordaanse be sprekingen beginnen over de Jordaanse sector van de heilige, waarbij mogelijke internationa- isering bovenaan op de agenda tal worden geplaatst; Washington verschaft Jorda nië leningen en economische hulp tot een bedrag van meer dan 200 miljoen dollar. Volgens ,De Stem van de Arabieren" heeft Washington eenheden van de Zesde Vloot naar het oosten van de Middel landse Zee gezonden om indien nodig zijn belofte tot militaire interventie in Jordanië waar te kunnen maken. HAAG (GPD) De Sociaal amische Raad heeft regering en it gisteravond geconfron- met een unieke beslissing al de SER komen met een ad- irer een loon en prijsbeleid als it van con June tuurpolitiek ook over minister Roolvinks eden loonwet), pas daarna kan idvies worden verwacht over de Die in 1971 en een mogelijke, wze. Bovendien verlangt de lat het Kabinet zich voordat ADVERTENTIE DANSINSTITUUT ALPHENRAR iNSCHUUR 15 LEIDEN 7EL 01710 27502 CHRIJVING DAGELIJKS Bilt verwacht van vanavond aiavond Ie nacht en ochtend plaatselijk Overigens droog en vrij warm »et flinke zonnige perioden, ifwind. IWnaakt om 9 uur). 20 SEPTEMBER op: 6.23 uur; onder: 18.44 uur. op: 20.26 uur; onder: 13.27 jjZ Tffater be Katwijk te 6.11 en T. Laagwater te 2.12 en 14.23 het tweede advies verschijnt uit spreekt over het half oktober te ver wachten advies over loon- en prijsbe leid. De werknemersvertegenwoordigers in de SER met name het NVV menen dat daarmee nog niet ver genoeg wordt gegaan. De groot ste vakcentrale verlangt ook een uitspraak van het parlement over de loonwet en een mogelijk alternatief, daarvoor. Pas dan zal het NVV mee werken aan het tweede advies, het geen een herstel van het centrale loonoverleg betekent. Het NVV is wel bereid al vast deel te nemen aan voorbereidend werk voor het advies, over de economie in 1971, zodat even tueel nog in november dit advies, kan verschijnen. - NVV secretaris drs. H. ter Heide gaf gisteravond echter duidelijk te verstaan dat eerst het beruchte arti kel 8 van de loonwet (het ingrijpen in afzonderlijke cao's) moet ver dwijnen. „Het kabinet moet zich eerst uitspreken en ook het parle ment moet zekerheid verschaffen", stelde hij. Zoals bekend, zijn werkgevers en werknemers gèporteerd voor een ge wijzigd loonpolitiek systeem, waarbij wordt uitgegaan van het Westduitse overlegsysteem. In dit stelsel is slechts globale beïnvloeding van lo nen en prijzen door de overheid mo gelijk. 4 DVTCRTENTTE TEL. 34000 WASHINGTON. BEIROET (Reuter. AP. DPA) Israël weigert categorisch aan de vredesonderhandelingen onder leiding van Gun nar Jarring deel te nemen zolang de bestandsschendingen aan Egyptische zijde niet ongedaan zijn gemaakt. Dit zei de Israëlische premier mevrouw Golda Meir tijdens een persconferentie in Was hington na afloop van besprekingen met president Nixon en zijn minister van Buitenlandse Zaken William Rogers. Het standpunt van Israël zou volgens haar óók niet worden gewijzigd als de Verenigde Staten zouden besluiten haar land zoveel modern militair materieel te leveren, dat daarmee de dreiging van de aan Egyptische zijde van het Suezkanaal geïnstalleerde Russische raketten als het ware zou worden gecompenseerd. Desgevraagd gaf mevrouw Meir toe I dat ze naar Amerika was gekomen om nog meer wapenleveranties los te krijgen. Ze ontkende echter dat pre sident Nixon had gepoogd haar ertoe over te halen aan de onderhande lingstafel te gaan zitten. Aan het begin van de persconferen tie had mevrouw Meir een betoop gehouden over de huidige situatie langs het Suezkanaal. Ze zei daarbij ojn.: „Israël is er niet op uit wapens te verkrijgen met het doel zch voor goed langs het kanaal te installeren Het enige dat mijn land waagt is zich te kunnen verdedigen zolang onze buren niet bereid zijn over vrede te praten. Wat ons betreft, wij gelo ven niet dat er een gewelddadige op lossing kan worden bereikt, maar slechts' een vreedzame.. De toekomst zal afhangen van de houding van onze buren en de enige oplossing die in aanmerking komt is die waarbij Israël aan alle kanten veilige en zekere grenzen heeft". Intussen hebben diplomaten van tien Arabische landen gisteren het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken de bezorgdheid van hun regeringen overgebracht over verdere Amerikaanse wapenleveranties aan Israël. Overigens heeft de Amerikaans? regering gisteravond gezegd dat een hervatting van de vredesbesprekin gen over het Midden-Oosten niet te verwachten valt vanwege de crisis in Jordanië. Vanochtend meldden de guerilla- strijders dat een legerbrigade vlak bfj Amman zou zijn overgelopen. Maar dit bericht kon niet bevestigd worden. In het noordwesten van Jor danië zijn de geregelde troepen aan vallen begonnen op de guerrillastrij ders. Infanterie wordt hier gesteund door tanks en lichte artillerie. De gevechten in de Hasje- mitische hoofdstad duren voort. Tanks en infanterie van het Jor daanse leger zijn in de aanval ge gaan. Onze commando's hebben hen tot staan kunnen brengen. Voorts wordt gemeld dat in Jerash tussen Amman en Irbid vannacht drie kwartier is geschoten. Volgens „Al Ahram", spreekbuis van de Egyptische regering, heeft koning Hoessein aan generaal Sadek die hem een boodsdhap had over gebracht van president Nasser en de staatshoofden van Libië en Soedan - gezegd dat hij aan aftreden gedacht had. Maar daarvan had hij afgezien omdat dat ten voordeel aan Israël zou zijn. het Midd-Oosten over te brengen om een mogelijke evacuatie van vluchte lingen uit Jordanië te beschermen Naar verluidt dirigeren de Ame- rikanen reusachtige C-130 transport vliegtuigen naar Griexenland en Tur- kije. Een tiental dagen geleden arri- veerden al zes van deze toestellen in Turkije. Voorts zou het helikopter-vliegdek- schip Guam met een extra verster king van elfhonderd mariniers uit de haven van Morehead City. in Noord- Carolina, vertrekken. De Zesde Vloot beschikt normaal over vijftienhon derd mariniers. Amerikaanse functionarissen gaven te kennen dat twee aanvalsvliegdek- schepen van de Zesde Vloot de Saratoga en de Independence naar het oostelijk gedeelte van de Middel landse Zee zijn gedirigeerd. Het vlag- geschip van de Zesde Vloot, de met geleide raketten bewapende kruiser Springfield, vertrok donderdag uit zijn thuishaven in het Italiaanse Gaeta naar een positie in de buurt van Jordanië. Honderd Arabische studenten hebben gisteren gedurende anderhalf uur de Jordaanse ambas sade in Londèn bezet gehouden. Zij werden door de politie verwijderd. Er werd niemand gearres teerd (op de foto: een beeld van de sit-inde monstratie vóór de ontruiming van de ambas sade). Ook in andere steden deden zich dergelijke voorvallen voor: dertig Arabische studenten be zetten de Jordaanse ambassade in Nieuw Delhi. Zij hesen de Palestijnse revolutionaire vlag. In de Deense hoofdstad Kopenhagen verliep de be zetting van de Jordaanse ambassade zonder inci denten: de bezetters verlieten het gebouw op vreedzame wijze. Ook in Moskou verliep de bezet ting van de Jordaanse ambassade, waar dertig studenten de hal gedurende enige uren bezet hielden, zonder incidenten. De politie greep niet DEN HAAG (GPD) In de bouwnijverheid komt er een uitkering van f 400 op tafel, waarvan de helft de volgende maand en de resterende f 200 begin december zal worden be taald. Verder heeft het kabinet gisteravond in principe beslo ten tot een extra uitkering aan het overheidspersoneel. Op korte termijn zal nader overleg in het georganiseerd overleg voor, ambtenarenzaken plaatsvinden. Vooral het verliezen van het kort geding tegen de bouwvakbonden en de zich steeds uitbreidende stakin gen in de bouw hebben de werkge vers ertoe gebracht in te stemmen met een uitkering van f 400 voor de bouwvakkers van 21 jaar en ouder. Zij, die 15, 16 en 17 jaar zijn, krij gen f 200, voor 18-, 19- en 20-jarige bouwvakkers komt er een uitkering van f 300 bruto. Volgens ir. H. D. Prins, voorzitter van de raad van bestuur Bouwbe drijf, betekent dit dat de werkgevers voor de 300.000 man in de bouw met inbegrip van de sociale lasten f 150 miljoen moeten opbrengen. De vakbonden zullen hun leden op roepen het werk maandag normaal te hervatten. Er is geen advies te verwachten over doorbetaling van stakingsuren, maar volgens de heer A. Buijs. voorzitter van de NVV- bouwbedrijfsbond, zijn op dit punt geen moeilijkheden te verwachten. In de nieuwe cao voor de bouw zal deze inkomensverbetering worden verwerkt. Het kabinet heeft gisteren vastge steld dat er in het bedrijfsleven aan wijzingen zijn voor een bepaalde uit kering over 1970. In het kader van het „trendbeleid" zullen de ambtena ren dus in aanmerking moeten ko men voor een uitkering. De omvang en wijze van uitbetaling daarvan moeten nog worden vastgesteld. Bij het salarisbeleid van de overheid zijn ongeveer 600.000 man overheidsper soneel betrokken. Dreigement Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heeft gedreigd Ame rikaanse gijzelaars van de vliegtuig kaping te doden als Amerikaanse troepen in het Midden-Oosten zou den landen. Dit dreigement kwam nadat de Verenigde Staten gisteren begonnen schepen, troepen en vliegtuigen naar bestaat uit 24 pagina's. PHILADELPHIA (Reuter) Een 3oeing-727 van de Amerikaanse maatschappij .Allegheny Airlines" is vanochtend op een vlucht van Pitts burg naar Boston door een met een pistool en een bom gewapende man gedwongen koers te wijzigen en naar Cuba te vliegen. De kaper, een neger, liet bij een tussenlanding in Philadel phia alle passagiers uitstappen. Jimi Hendrix (24), de wereld beroemde Amerikaanse gitarist is gisteren in Londen overleden. Als doodsoorzaak gaven de artsen op: een overdosis aan verdovende middelen. Hendrix heeft een zeer grote invloed gehad op de heden daagse popmuziek. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar pagina 23. Het overleg over een uitkering in de klein-metaal (150.000 werknemers) is gisteren vastgelopen. De metaal bonden vragen een uitkering van f 400, een tegenvoorstel van de werk gevers een loonstijging van 3 pro cent is door de bonden afgewe zen. Voedingsmiddelen De vakbonden hebben met de werkgevers van verschillende belang rijke bedrijfstakken in de voedings- en genotmiddelenindustrie (suiker, vleeswaren, bakkersbedrijf, pluimvee slachterijen) overeenstemming be reikt over de extra uitkering in 1970. Dit is van vakbondszijde meegedeeld. De akkoorden, hoewel naar inhoud verschillend, komen alle neer op een extra loonsverhoging van ongeveer f 400. Het betreft in totaal ongeveer 50.000 werknemers. De werkgeversorganisaties in de zuivelindustrie (27.000 werknemers), hebben per 1 september aan het per soneel 200 gulden ineens toegezegd, terwijl in de periode 11 oktober tot en met 31 maart (het lopend con tractjaar) acht gulden per week zal worden uitbetaald. De drie bonden in de bouwnijver heid hebben gistermiddag met de werkgevers in het grondbaggerbedrijf overeenstemming bereikt over een extra uitkering van f 400 bruto, uit te keren in twee termijnen. Dagbladen De directie van de Nederlandse Dagblad Unie (NDU) heeft besloten het personeel eveneens de f 400 te betalen. Deze extra uitkering voor zowel het technisch, administratief als het journalistieke personeel zal in etappes worden uitgetaald: f 350 in oktober en voor de jaarwisseling nog twee keer f 25 Deze laatste bedragen zijn belastingvrij. Tot de NDU behoren o.a. de dag bladen: Het Vaderland, het Algemeen Dagblad, de Nieuwe Rotterdamse Courant en het Algemeen Handels blad. Het bestuur van de Algemene Ne derlandse Grafische Bond (NW) be raadt zich over zijn houding ten aan zien van stakingsacties, die de vol gende week zijn te verwachten in het grafische bedrijf. „Wy hebben nu al de grootste moeite om te voorkomen dat de werknemers te hard van stapel lo pen", aldus gisteren een woordvoer der van de ANGB. De arbeidsonrust breidt zich in de grafische sector snel uit, aldus de ANGB - woord voerder. In tal van handelsdrukkerijen wordt stevig gediscussieerd over de uitkering van f 400. Zoals bekend, willen de werkgevers in deze sector niet verder gaan dan een uitkering van f 250. ADVERTENTIE "v cbu liïvicLuj/n zd GEVRAAGD EEN Goede beloning. Rapenburg 1B, Rijnsburg Uit het Leidsch Dagblad van 20 Sept. 1870: Men schrijft uit Schoon hoven, dat de burgemeester der gemeente Lopik aan de veehouders in zijne gemeente biljetten rondgezonden heeft bevattende een recept tegen de besmettelijke longziek te. Het moet luiden als volgt: Men diene dagelijks, aan ie der dier voor het voederen, 15 grammen kamfer toe, op gelost in een V2 liter gewonen brandewijn". Burgem. en Weth. alhier, gezien het adres van de wed. N. de Graaf en Zn. fa briekanten, waarbij zij ver zoeken om in hunne fabriek aan de Heerengracht, een verw. ketel te mogen plaat sen; doen te weten dat be zwaren kunnen worden in gebracht ten stadhuize.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1