ees geen slaafse navolgster van de mode, :aar pas uw kleding aan bij uw type" „V oor-af wasmiddelen geldverspilling" 40 60 turier Pierre Car din adviseert persoonlijk: VOOR OVER EN VAN Handels-vakblad doet scherpe aanval I h 19 SEPTEMBER 197C LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 (GPD) De rijkste en beroemdste vrouwen laten hem kleden: presidentsvrouwen, prinsessen en mil- uwen allen weten de weg naar de salons aan de rSaint-Honoré in Parijs, maar Pierre Cardin is dan srelds vindingrijkste couturier. mode-invallen zijn niet louter en alleen voor de |en bestemd, ook vrouwen die zijn salons niet fre- kunnen van zijn modieuze ideeën profiteren. Voor Cardin's onderstaande tips bedoeld, eenvolgens geeft hij suggesties over hoe volgens hem van 20, 30, 40, 50 en 60 jaar gekleed moet gaan. mooie huidskleur hebt. Marineblauw is een erg elegante kleur en laat zich gemakkelijk en goed combineren bijvoorbeeld met geel of rood. Don kerbruin en mosterdbruin moet u vermijden als u een wat vale of gelige teint hebt. Beige staat vrij wel altijd goed en laat zich net als marineblauw, goed combineren. Ik bedoel het beige dat meer naar rose dan naar bruin zweemt. Wanneer u er maar op let dat u de accessoires aanpast aan uw kleding, dan is succes altijd verzekerd. De kleuren van de accessoires mogen ge rust in contrast zijn met die van uw kleding. Natuurlijk zijn accessoires in een neutrale kleur ook altijd ele gant. Ik geef aan iedere vrouw de raad wat haar kleren betreft zich een beetje op de vlakte te houden en de accessoires die zij gebruikt volgens het heersende modebeeld aan te pas sen. Zo kan ze er verzekerd van zijn altijd en overal goed en voordelig voor de dag te komen. meisje moet zich na- ir haar leeftijd kleden, oer dat Je nog maar al meisjes op straat tegen th aangekleed hebben als nn dertig bent, ben je veel in utile leeft heftiger en uit- "'jaat naar wilde feesten, danst. Daarom moet Je )nj jen die dit toestaat: \yij- Jurken van een soepele w|tedanst en meehuppelt. sust gedurfd dit is iets vrouwen erg voor op in. Ze zien er zo gauw uit. Als je twintig bent, alles, mits de goede at het oog verloren wordt dat Je niet in het wilde met elkaar kunt gaan Met fantasie moet je je passen aan je type. Het om Je van top tot teen in zigeunerstijl te kleden, van wansmaak om bij trdress een nette zwarte n lakschoenen te dragen. mbineer en probeer zelf Bch. Dit is een gulden re- C: R vrouw. Pas uw kleding type. Sommige kleding als Je te dik, te dun, te ert bent. kt weliswaar een beetje f üar al sinds lange tijd 'u je meisjes het noodzake- zwart te hullen. Terwijl niet de kleur van de wart, gecombineerd met andere fellere kleur kan effecten geven (bijvoor- ritte geborduurde kaftan K| zwarte wijd .uitlopende in vredesnaam geen op een zwarte rok, kou- enen". Draag liever ma il is 't per se een wat don- moet zijn. Geel, paars, »d, dat zijn de kleuren van dertig staat bij de «ertig. Zy is in de kracht rien en innerlijk en ui- rij nu geheel gevormd, ft ze niet mooi te zijn voorschijn te komen. le is mooi wanneer zij har- jt in haar verschijning, o paar dingen die vrou- moeten trachten te Zo moeten zij zich niet van veel ongemak en iheid helemaal insnoe- jonger en slanker te Bondeel, zij moet soepele die niet strak om de tJit Nauwe rokken moet *eg gaan: de heupen rcder in. Ook zün dikke het figuur wekt er vormeloze indruk in. frjw niet te slank is staat rechte Jurk haar het tong, dan kiest zij een t Kleinere vrouwen kle- [W het best in strakker kleding. Maakt u als dertig ook niet de fout tè te dragen, omdat ■ou voorschrijven. Omge- •fc mode langere kleding 1 nioet dit geen absolute Pt f* moet voor de spiegel de töste lengte bepalen. Met °og voor de eventuele in haar verschijning, toit over uw figuurvoor ^passende kleding te bepaal de lengte van aooit willekeurig. Is het U® mantelpak kort, dan trok kort. En omgekeerd, 1 Jasje wat langer is, dan ""engte van de rok. Hier fl wat feeling voor heb- genoeg valt zoiets 'toren. jfj s kleuren voor de vrouw "fa alle lichte kleuren, zo- ftbroken wit en zachte 1 Wees voorzichtig met •f alleen zwart als u een 'Wtói's komt het er op M vrouw een juiste kgus mien. „Ik geloof dat voor de vrouw van veertig jaar veel ideeën gelden die ook voor der tig jarigen gelden Men zegt dat een vrouw rond haar veer tigste jaar het mooist is. Dat is waar Enige tips kunnen haar nog mooier maken. Zij moet te laag uitgesneden hal zen vermijden. Niet omdat haar boe zem niet langer te tonen zou zün, maar omdat haar grootste charme op deze leeftijd is, zich met geheimzin nigheid te omhullen. Wel kan zy haar armen onbedekt laten, als die het zien waard zyn. Niet op haar kleding, maar op de accessoires moet de nadruk liggen by een vrouw van deze leeftyd. Heel belangryk zün by voorbeeld de schoenen. Ze mogen geen te hoge hakken hebben maar wat lager en sportief zyn. Als u zich voor een middag naar de stad mooi wilt maken, is het beste eenvoudige schoenen te dragen, het behoeven niet per se zwarte schoenen te zyn. Beige schoenen met beige nylons zyn altyd goed en passen zowel by een zwarte als een blauwe of grijze Jurk. Maar draag geen witte schoe nen! Die zün tè opvallend, behalve wanneer u mooie voeten en benen hebt. Let er ook op: de charme van de veertigjarige vrouw ligt in haar geheimzinnigheid en in haar raffine ment. De finishing touch is daarom zeer belangryk. Vrouwen gaan er. jammer ge noeg, snel toe over zwart te dragen, wanneer zy zich byzonder elegant willen kleden. Kyk by voorbeeld maar eens naar de vrouwelyke theaterbe zoekers: byna allemaal dragen zy een strak, eenvoudig, zwart jurkje Het lykt net alsof zy allemaal een uniform dragen. Dit is niet alleen voor de vrouwen zelf een treurig feit, maar ook voor de mannen die hen begeleiden. Gebruik uw fantasie: koop voor de verandering eens een bruine jurk, of een donkergroene. Deze kleuren ma ken een wat vale huid weer mooi Natuurlyk kunt u af en toe wel zwart dragen, maar dan alleen maar af en toe. Een vrouw van vyftig Jaar moet zich de kunst eigen maken, zich zo te kleden dat zy onopvallend de te kenen van haar niet meer zo piep- Jong-zyn camoufleert. Als de mensen zeggen: wat was deze vrouw mooi en wat was zy chic gekleed, dan heeft deze vrouw een goede keus gemaakt1 Om haar persoonlykheid, die zy nu in volle mate bezit, op juiste wij ze tot uiting te doen komen, gebruikt zij dit beetje raffinement in haar kleding. Bont by voorbeeld staat een vrouw van vyftig erg goed. Draag daarom liever niet te diepe decolle- tees, maar een stola. U moet alles dragen wat een vrouw geheimzinnig en uitdagend maakt. Gebruik een goed, maar niet. tè zwaar parfum. Vermüd alles wat overdreven is en alles wat triest maakt.. Ook voor vyf- tigjarigen geldt: geen zwart, maar pasteltinten of felle kleuren. Natuur lyk moet een vrouw van vyftig haar figuur nauwlettend in het oog hou den. Eigenlyk zou elke vrouw op haar dertigste Jaar moeten beginnen aan sportbeoefening of gymnastiek en zich laten masseren om in vorm te blyven. Voor een vrouw van vyftig is dit eigenlyk al een plicht: al doet zy het alleen maar om zich goed te voelen. Draag nooit te strakke kleding, draag ook nooit een combinatie van twee felle kleuren. Ook mag de leng te van de kledy niet te kort zyn. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl.» BREESTRAATI08a-ll2 LEIDEN „Mode is iets persoonlijks", aldus Pierre Cardin, hier in ge zelschap van o.m. Prinses Mar griet. De make-up moet niet te hard en in het oog lopend zyn. Gebruik niet teveel poeder. Integendeel: houdt de huid zo veel mogelyk vry van make-up Wees niet bang voor rimpels; rimpels maken een gezicht levend en zijn het bewys van een leven vol vreugde en ook wat ver driet. Ik geloof dat de vrouw van zestig jaar. het 't moeilijkst heeft van alle vrouwen Zij staat op de grens van de ouderdom. Wanneer zy intelligent genoeg is. begrypt zy dat ze in plaats van een jonge een rype vrouw is. Ze moet voor de spiegel gaan staan en zeggen: ik ben zes tig dat klopt ik heb rimpels dat klopt ook. maar voor alles ben ik een vrouw en ik wil helemaal vrouw blyven voor degenen die van me hou den. De vrouw van zestig mag zich nóg eleganter dan andere vrouwen kle den. Na de ervaringen van de af gelopen Jaren, weet zy wat zy wel en niet kan dragen. Nóg eens: óók voor Wat te doen na de midi's? Duizenden modeminnende vrouwen in de gehele wereld verkeren in grote onzeker heid. Moeten alle minijurkjes de asbak in of kunt u ze nog rustig blijven dragen? Wij vroegen 's werelds vindingrijkste couturier, de Parijse mode-ontwerper Pierre Cardin een persoonlijk advies aan vrouwen van 20 tot 30 jaar van 40 tot 50 jaar en van 50 tot 60 jaar te willen geven. Wat Cardin betreft, u hoeft zich voor de komende midiwinter niet al te veel zorgen te maken, want de be roemde Parijse couturier bij wie de vrouw van de Franse presidentmevrouw Pompidou, vaste klant is, adviseert u: Houdt, u met kleding op de vlakte en volg de mode met accessorves''. haar geldt, draag geen zwart en grys. Neem zachte pasteltinten met lich te nuances in de stof, draag bont en wat sieraden! Spéél de mogelyk- heid om de elegantste te zyn uit. Maar probeer u nooit jonger te kleden dan uw leeftyd. Dat maakt juist ouder In onze tyd is de vrouw van zes tig nog lang niet uitgeteld, vergeet dat nooit. Een vrouw op deze leef tyd moet altyd aan vandaag den ken en nooit aan morgen. Doet zy dat wel, dan is het einde in zicht. Een vrouw van zestig kan haar armen beter bedekt houden. Een onbedekte arm kan een vrouw op deze leeftyd veel ouder maken, hetzelfde geldt voor overdreven make-up. Let u zorg vuldig op uw handen; de nagels mo gen niet te lang zyn en moeten ge lakt worden met een vrolyke kleur. Myn slotadvies aan alle vrouwen: „Zegt u nooit: ik draag dit omdat dit nu mode is. De mode-ontwerpers stellen iets nieuws alleen maar voor en elke vrouw moet voor zichzelf uitmaken in hoeverre zy mee wil doen aan die mode. Zy moet een keuze maken en die dingen kiezen die by haar type passen en waar zy zich prettig in voelt". Zelfkritiek In Frankryk wordt de toerist slecht ontvangen', concludeert Paris 1 Match in een enquête over het toe risme in Frankryk. In de topvakan- tieweken bewegen zich, behalve acht tien miljoen Fransen, ook nog zo'n acht miljoen vreemdelingen door Frankryk. nog afgezien van de door trekkende buitenlanders die het ver der zuideiyk zoeken. Ondanks de rea liteit van binnenrollende adviezen. I ondanks het feit dat het land een ple zierig klimaat, rijk gevarieerd land- schapsschoon en een kapitaal aan kunstschatten heeft te bieden, heeft I Frankryk nooit in het toerisme ge- loofd. Uit dit gebrek aan vertrouwen vloeit een menigte tekortkomingen voort, die elke zomer een onafzien- 1 bare klachtenstroom van bezoekers tengevolge heeft, aldus Paris Match dat een aantal klagers aan het woord liet. Men vindt dat de Fransen 'als gekken' rijden, dat de wegen gevaar lijk zyn en de hotels duur en weinig comfortabel. De klacht 'alles is te duur' komt steeds terug: de fles wyn by de lunch kost soms evenveel j als het eten, en aan de Rivièra wor den parasols en luchtmatrassen ver huurd voor een bedrag waarvan men in de aangrenzende vakantielanden zeker anderhalve dag kan leven. I Toeristen zien hun voor veertien da gen gereserveerde vakantiegeld in Frankryk binnen een week wegsmel ten als sneeuw voor de zon. Vooral het gebrek aan service wordt gekri- j tiseerd „We komen dollars brengen en niemand wil zich met ons bemoei en". is de klacht van menig buiten- lander. De hotels waar een op de twee buitenlanders in Frankrijk de j nacht doorbrengt bieden te weinig comforttegenover de driehonderd- J duizend hotelkamers met badkamer of douche in het vakantieland Italië i kan Frankryk er nauwelyks negen tigduizend stellen. En by deze la ding gloeiende kolen op het hoofd van Marianne wordt nog een schep je gedaan door de opmerking dat niet alleen de buitenlandse toeristen maar ook vele Fransen steen en been klagen over dit alles. Ideetje DEN HAAG (GPDi —„Wasmidde lenfabrikanten zyn bezig de consu ment een valstrik te spannen. Na het succes van hun slogans over bio- logisch-zus en biologisch-zo voor de textielwas, attaqueren zy nu een nog geheel nieuwe markt, die van de vaatwasmachines. Zy beginnen bio logische voor-afwasmiddelen voor de vaatwas te propageren. Biologische voor-afwasmiddelen maken het af wassen in de toch nogal prijzige machines echter onnodig duurder, zonder dat het afwasresultaat ver betert. Aldus een felle aanval in een spe ciaal aan vaatwasmachines gewyd nummer van „Modern huishouden", een nevenuitgaven vas het elektro technische vakblad „Electra". Het blad stelt het volgende tegen over de nieuwe afwasmiddeluitvin- ding: Biologische voor-afwasmiddelen kosten in de voorgeschreven en noodzakeiyke dosering al méér dan de normale afwas- en spoel mid delen. die thans in afwasmachines worden gebruikt, samen. En gebruik van die gewone middelen blyït, by toepassing van biologische vooraf- was-middelen, in vrywel dezelfde hoeveelheden noodzakelijk. Zodat men twee keer zo duur uit is. Wat doen die biologische afwas- middelen dan eigenlyk? Zy zyn al leen werkzaam tegen eiwitten, zet meel, en dergeiyke, in de voedsel- resten op het vaatwerk. Goede nor male afwasmiddelen verwyderen echter, als de juiste dosering wordt gebruikt en de machine goed werkt, alle vuil tóch reeds. Behalve meer geld kosten de bio logische middelen de huisvrouw die Juist met een machine van de ongemakken van de afwas af wilde zyn ook meer tyd. Zy moet voor die onnodige voorwas ook weer een handeling meer verrichten. Een aan tal fabrikanten van vaatwasmachi nes is er nu toe overgegaan als verkoopargument het afwaspro- gramma van hun machines uit te breiden voor voor-afwas. Dat wil zeggen, dat de waterspoeltyd van het hele afwasproces wordt ver lengd. En dat brengt weer het risi co met zich mee, dat het glaswerk in de machines sterk wordt aange tast (geëtst). Want hoe veelvuldiger water tegen het servies spuit of spoelt, des te meer kan het glas werk daar dof door worden. „Modern huishouden", dat zün voorlichting duideiyk op de elektro technische vakhandel richt het geen weer iets anders is dan consu mentenvoorlichting vindt dat de machinaties van de wasmiddelenin dustrie en van fabrikanten, die daar op inhaken, het populair worden van de vaatwasmachine in de weg staan. Men ziet voor de vaatwasma chine in Nederland toch al geen rui mer perpectief dan op de lange duur een plaatsje in één op de tien keu kens, thans is dat in drie op de hon derd. In Amerika, met veel meer buitenshuis werkende vrouwen, heeft 16 procent van de gezinnen een der- gelyk gem&ksapparaat. I In Parüs kwam de eigenares van j een winkel in dierbenodigdheden ty- dens het afgelopen vakantieseizoen op een even simpel als lumineus i- dee. Bazen en bazinnen van honden die geen geschikt vakantieadres voor hun viervoeters kunnen vinden, kun nen haar opbellen en hun vakantie data opgeven, alsmede ras en ande re byzonderheden van hun hondje. Madame probeert dan de mensen by elkaar te brengen wier vakanties I niet samenvallen. Het is de bedoe- i ling dat de honden by de eerste ken- I nismaking elkaar ook ontmoeten. En j als het goed botert tussen de beest- Jes kan eeas ruilsysteem tot stand I komen: familie A. zorgt voor hond B. zolang diens bazen op vakantie I zyn en omgekeerd. Een transactie I met gesloten beurzen die het 'ei van 1 Columbus' lykt in een tyd waarin het tekort aan goede dierenpensions j steeds groter wordt. „Zomerogen" i Wat zün „zomerogen"? Géén stra lende kykers ln een zonverbrand ge- 1 zicht, maar ogen die na het vakan- tieseizoen duldeiyk de sporen dragen van veelvuldig zonnebaden, in fel i zonlicht turen en vaak zwemmen in zout of gechloord water. Compresjes met rozenwater of koude kamillen- thee zyn nog altyd dé oppeppers voor vermoeide ogen Compressen van zeer sterke koude thee zyn ook altyd goed; de bekende theezakjes kunnen wonderen doen. Zwangerschap en drugs Prijzen In Nederland zyn momenteel zo'n 35 merken aan de markt, meest van Duitse makeiy. Nederlandse produk- tie is er niet. De afzet loopt lang zaam op. Dit jaar 45.000 a 50.000 machines, naar men verwacht. Een volwaardige afwasmachine biyfl een zeer duur apparaat, van veelal meer dan duizend gulden. Mo gelyk zal de opkomende import uit Italië in de toekomst die pryzen wat omlaag trekken. In New York staan twee vrouwen aan het hoofd van een byzondere kli- i nlek. De arts Teresita Gungon en de j medlsch-sociaal werkster Rita E- I dels Dein hebben er de leiding over een project van hulpverlening aan 1 zwangere vrouwen en meisjes die aan drugs verslaafd zün. Doel van j de behandeling is niet alleen de jon- ge moeders van hun verslaving af te helpen, maar ook het aantal geval len van vroeggeboorte en kinder sterfte onder de babies van ver slaafde moeders te beperken, aldus Ladies' Home Journal.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19