eptember begint „tweede" visseizoen Naar de Nachtwacht Uit in de Randstad GOEDE VANGST Triion een lijn 3 x sterker dan andere Den Holder, Oudste Leidse Hengelsportzaak JANVOSSENSTEEG 75—77 J EEN SPORTVISSER Speciaalzaak „DE SPORT" DOOR BRAM VAN LEEUWEN Zodra de eerste najaarsstormen zich aanmelden, de rse regenbuien met de regelmaat van de klok uit een as- !e lucht komen neervallen en windstoten uw hengel uit de hand rukken, is dat voor een grote groep [elaars het sein om de hengel op te bergen en samen de andere visattributen een keurig plaatsje te geven op r, of in een donkere kast. Ze komen niet meer tevoor- ijn voor de eerste juni van het volgend jaar. betitelen ze wel eens een |t spottend als die „mooi- i-vissers", die uitsluitend op gaan wanneer de mussen van |iutte bijna dood van de dak vallen en wanneer je op de van de roeiboot een eitje bakken. Een aangenaam peratuurtje en een zonnetje ze als nadrukkelijke voor- rde voor ze de hengels pak- «n een plekje tussen het riet ADVERTENTIE straat 47, Leiden, tel. 21751. Nee, de zomer is voor deze catego rie sportvissers eigenlijk niets. Ze be ginnen pas in het najaar te ontwa ken uit hun zomerslaap en bergen hun hengel dan niet eerder op of een artikel in de Visserij wet moet hun daartoe verplichten. Gestoken in waterdichte vispakken. dikke truien en grote laarzen trotseren ze de ele menten op zoek naar „sport" in pol der, langs vaart of op plas. De septembermaand wordt wel eens de start van het tweede vissel- zoen genoemd en inderdaad schuilt daarin veel waarheid. De „gelegen heidsvissers" die uitsluitend een hen geltje hanteren, omdat ze toevallig toch aan het water zaten, hebben hun zaakjes al lang opgeborgen en de vissers, die aan het water achter blijven zijn werkelyk uit het goede „sportvissershout" gesneden. Er zijn diverse voordelen, die het najaarsvlssen biedt. Eén van de be langrijkste is wel, dat het in de pol der en op de plas een stuk rustiger ls echter ook een heel andere wordt. De tientallen woonboten, lone de zogenaamde „door- speedboten en zeilboten zyn langza- '•en-wind" vissers, die zich juist merhand op weg naar de winterber- in hun element beginnen te voe- ging en voor de hengelaars betekent het dat ze op de plas het rijk al leen hebben. In de zomermaanden moet een flinke plas altijd wel gedeeld worden met enkele eigenaars van speedboten en dat is zeker voor de sportvisser geen onverdeeld genoegen. Op diver se plaatsen in de omgeving van Lei den vormen ze een regelrechte plaag tanneer het guurdere weer zyn til doet. Ze vissen ook wel in de ff. maar kijken dan toch al met Ogen uit naar de dagen dat een tadmist het zicht tot enkele me- 'beperkt en de geelbruin gekleur- lideren aan de boom aanstalten htm reis naar lager gelegen te beginnen. voor de sportvissers, maar ook voor de zeilers. Hun enige vorm van „ont spanning" schijnen ze te kunnen vinden in het in recordtempo het water doorklieven en even later met zo mogelijk nog grotere snelheid hetzelfde traject in omgekeerde rich ting af te leggen. Tweehonderd Voor de Braassemermeer bijvoor beeld zijn ongeveer tweehonderd speedbootvergunningen uitgegeven door de gemeente Alkemade. Nu zijn die tweehonderd mensen niet dage lijks in touw. maar een paar kunnen al dermate hoge golven produceren, dat de lol er voor de hengelaars en zeilers gauw af is. Bovendien zijn er altyd wel enige bootbezitteïs, die er plezier in hebben om op topsnel heid vlak langs een roeiboot met sportvissers te varen. Nog afgezien van de grote geva ren, die aan dergelijke manoeuvres zijn verbonden, getuigt het niet di rect van een „collegialiteit" die onder de meeste recreanten op het water gelukkig nog te vinden is. Een erger lijk staaltje zag ik de laatste zater dag van augustus nog in de Leidse Vliet. De Hengelaarsbond voor Lei den en Omstreken organiseerde daar een grote viswedstrijd met enkele honderden deelnemers die op enkele meters van elkaar aan het water za ten. Er waren echter verschillende motorbootbezitters, die ..full speed" met hun boot langs de vissers vlogen zonder zich een ogenblik om hun te bekommeren. Dat is de reden waarom vele sportvissers, waartoe ik me zelf ook reken, verlicht adem halen wanneer de weergoden het iets minder goed met ons voor hebben en dergelijke snelheidsmaniakken het water verla ten. Goede beurt Begin september is het tydstip. waarop ik voor de tweede maal in het seizoen myn hengelmateriaal een goede beurt geef. Er zyn in die zomermaanden altijd wel de nodige herstelwerkzaamheden blijven lig gen, enerzijds door tijdgebrek, an derzijds door laksheid. Maar als de scholen weer op volle toeren draaien, voorzie ik veel gebruikte pennen van nieuw nylon, krijgt de werpmolen weer een „doorsmeerbeurt." kortom, maak ik alles weer piekfijn in orde voor de komende maanden. Dat is beslist geen overbodige lu xe, want in de herfstmaanden vooral in oktober worden over het algemeen de grootste exemplaren ge vangen. De kans op het ondermaat se spul wordt wat geringer en de kanjers gaan nu op stap om hun magen flink te vullen voor ze begin nen met hun winterslaap. Vissend met de vaste hengel zijn september en oktober uitgelezen maanden voor de voorn, karper en zij het in wat mindere mate de brasem. Vooral de voorn is in het najaar bijzonder actief. Ik denk dan aan die knapen van ruisvoorns. die op een winderige najaarsdag verscholen liggen onder de langzaam afsterven de waterplanten op zoek naar een geschikte prooi. Een witte vlok of een paar maden zijn dan voldoende om een ruisvoorn uit zijn schuilplaats te lokken. Soms zijn er ook van die dagen dat ADVERTENTIE HET SNOEK SEIZOEN NADERT Grote werphengel en molenreclame met kanjer-kortingen. UW HENGELSPORTZAAK Fa. Robbers Zn. HAVEN 24-26A, LEIDEN. TEL. 25107 Deze spiegelkarp&r van tien pond werd gevangen door de sportvisser de heer J. C. Galjaard uit de Drechtstraat. Hij werd ge vangen in de Dwarswateringkade na een gevecht van ruim een kwartier. ADVERTENTIE de wind plotseling verstek laat gaan. Ik zoek dan meestal de diepste plek ken van een plas op en vis daar met de vaste hengel op de voorn. Niet van die beestjes die met pijn en moeite de twintig centimeter halen, maar krachtige voorns die volop „sport" geven, keer op keer de hen- geltop laten doorbuigen en waar ten slotte het schepnet aan te pas moet komen om de vis te kunnen binnen halen. De aanblik van prachtig ge kleurde en gave voorn doet Je besef fen dat er voor een sportvisser nog bijzonder veel te genieten valt. Maar er zijn meer mogelijkheden in de periode, dat de dagen snel korten. Ook de karper is nog steeds op Ja gerspad en laat zich in de herfst maanden nogal eens verleiden met een aardappeltje, een flink stuk bruinbrood of een stukje rogge brood. Het is misschien een gevoelskwes tie, maar op stormachtige en regen achtige dagen in het najaar krijg ik altijd een onweerstaanbaar verlan gen om met de hengel de polder in te trekken en de Jacht te openen op de baars. Waarschijnlijk is er onder andere weersomstandigheden net zoveel baars te vangen, maar onbestendig weer blijft voor mij ty pisch baarsweer. Ik geef dan de voorkeur aan een werphengel voor-, zien van een spinner, jig of lepel en kan urenlang poldersloten afstropen op zoek naar flinke baarzen. den 2ijn er ..pocketwarmers" in de handel. Een paar weken geleden ontdekte ik dat de 81eutelstad waarschijnlijk j de kleinste visclub van Nederland binnen de gemeentegrenzen heeft, j De club telt slechts vijf leden, alle- j maal luisterend naar de naam Jan- j sen, maar die handvol enthousiaste ADVERTENTIE Hengelsportartikele n De grootste keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN Minder gunstig Mocht u altijd uw hengel na de zomer hebben opgeborgen, misschien is dan dit artikel voor u aanleiding om het ook eens te proberen wan neer het klimaat minder gunstig is. Tien tegen een dat u enthousiast wordt. Voor u er erg in hebt. vist u de hele herfst door en misschien zelfs ook wel een deel van de winter, want ook dan wordt er vis gevangen. Wel moet ik u voor een ding waar schuwen: het kan in het najaar al bijzonder koud zijn aan het water. Kleedt u flink warm. Op regendagen biedt een waterdicht vispak en een visparaplu uitkomst en voor vissers die snel last hebben van koude han- sportvissers leggen een bijzonder grote activiteit aan de dag. Vrijwel elke week gaat het vijftal er geza menlijk op uit om een wedstrijdje te vissen. Favoriete plekken zijn Noord- zeekanaal. Vecht en het Piashuis in Noorden. Op het eerste gezicht is dat niets bijzonders, maar elk ge vangen visje wordt keurig geregi streerd. Iedere voorn of brasem wordt gewogen, gemeten en vervol gens weer teruggezet. De club heeft een eigen reglement en statuten en hoewel ze allemaal tot een familie behoren wordt er trouw elke maand contributie betaald. Ongelukje Wie een ongelukje heeft gehad of op een of andere manier pech heeft op een visdag krUgt een kleine tege moetkoming uit de clubkas. De rest wordt verdeeld onder de leden die de grootste vissen hebben gevangen. Er is een uitgebreid Jaarklassement met I als beloning voor de beste visser een wisseltrofee. Verder geeft de club el ke maand een keurig verzorgd club blad uit waarin 'erslagen van vis wedstrijden zijn opgenomen en arti kelen over de vissport in het alge meen. Een bijzonder aardige ge dachte, die misschien ook andera ..visfamllles" op een idee kan bren gen ADVERTENTIE PAGINA II ALPHEN AAN DEN RIJN Vogelpark Avifauna: Schitterende collectie vogels uit de ge hele wereld, waterpartijen, speeltuin. kanovtfveL rondvaart restaurant. Geopend dagelijks van 8.30 tot 24 uur. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 20 sept. 13.30 uur en 20.15 uur. Ned. Come- die .Maat voor maat en leer om leer", 21 sept. 20.15 uur. Ned. Dans Theater. 22 sept. 20.15 uur Haagse Comedie, 23 sept. 20.15 uur NRT: „De speurneus". 24 sept. J3.30 en 20.15 uur Nationaal Ballet. 25 sept. 20.15 uur Toneelgr. Centrum: ,.Ke<x de jongen", 26 sept. 13.30 en 20.15 uur Ned. Comedie ..Het bezoek van een oude dame". Concertgebouw: 22 sept. 20.15 uur Amsterd. Philharm. Orkest 23. 29 sept. Robert Stolz-avond m.m.v. Margrit Schramm en Heinz Hoppe, 23 sept. 20.15 uur Guarneri-trio. Carre: 23 sept. t.e.m. 25 okt. 20.15 uur Toon Hermans One Man Show. De Kleine Komedie: 20. 21. 22. sept. 20.15 uur Globe „Play Strindberg", 23. 24 sept. 20.15 uur Centrum „Gemengd dub bel". 26 27 sept. 20.15 uur „De Butler". De la Mar-theater: t.e.m. 30 sept. 20.15 uur <beh. ma) Jaspe- rina de Jong-Show. De Brakke grond: 20.30 uur 'beh. zo en ma) Studio „En zelfs de bloemen werden geboeid". BENNEBROEK Linnaeushof: Bloemen- en recreatiepark met o.a. 80.000 m2 vrij wandelpark, speeltuin en permanente bloemen- en plantententoonstellingen. Geopend dagelijks van 9 tot 18 uur. DEN HAAG Kon. Schouwburg: 20. 24 sept. 20.15 uur Haagse Comedie „Je weet het nooit". 21 sept. 20.15 u. Haagse Comedie ..4x anders". Ned. Congresgebouw: 21 sept. 20.15 uur Ned Kamer Orkest 26 sept. 20.15 uur Residentie Orkest o.l.v. W. van Otterloo. H.O.T.: 22 t.e.m. 27 sept. Haagse Comedie „Leonardo's laatste avondlicht" en „Duivels by daglicht". Houtrustallen: 22 sept. t.ejn. 2 nov Damesbeurs. HAARLEM Stadsschouwburg: 22 sept. 20.15 uur Fons Jansen „Driemaal Andermaal". 24 sept. 20.15 uur NRT „De Speurhond" 25 t.e.m. 27 sept.. 20.15 uur Wim Sonneveld .De Kleine Parade". De Hallen: t.e.m, 4 okt. Tentoonstelling „Van Pasternak tot Almarik". LEIDSCHENDAM Automobielmuseum: Oude auto's, rijtuigen, motorfietsen, ve locipedes. arresleden. brandspuiten, landbouwtractoren. Ge opend van 9 tot 17.30 uur. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 21 sept. 20.15 uur Ned. Operastich ting ..Lucia di Lammermoor" 22 sept. 20.15 uur Haagse Co medie. 23 sept. 20.15 uur Toneelgroep Theater. 24 sept. 20.15 uur Zuideiyk toneel Globe. 25 sept. 20.15 uur NRT ..Het leven van Edward II. De Doelen: 20. 22 sept. 14.30 en 20.15 uur Ned. Kamer Orkest. 21. 28 sept. 20.15 uur Eln Abend in Wien m.m.v. van Margrit Schramm. 22. 23 24 sept. 20.15 uur Rotterdams Philharm. Orkest. 25 sept. 20.15 uur Bartok Herdenkingsconcert. 27 sept. 20.15 uur Rotterdams Philharm. Orkest. Hofplein Theater: 24 t.e.m. 27 sept. 20.15 uur NRT: „Vrouwen geen probleem". WASSENAAR DUINRELL: Recreatiepark <1.000.000 m2> met speeltuin, ka- n'ovy ver. sprookjesland, aqua - stereo - show. restaurant en rondvaart. Geopend van 9 tot zonsondergang. Dierenpark: Tropische vogels ert andere zeldzame dieren, speeltuin, vermaarde Louise-hal, cafe-restaurant. Geopend van 8 uur tot zonsondergang Trilan van Pezon A Michel in elke dikte van 8/00 tot 50/00. J Trilon vist lichter, is sterker en onzichtbaar in water t verlangt het ellerbeete materieel, daarom gaat hij neer de HAARLEMMERSTRAAT 11 - TELEFOON 24020 - LEIDEN tfERDAG 19 SEPTEMBER 1970 LEÏDSCH DAGBLAD jjAARLEM (GPD) In het allerheiligste van alle heilige asea in ons land, het Amsterdamse Rijksmuseum, mag ge- tografeerd worden. Elke bezoeker kan zo maar de Nacht- jcht fotograferen, iets dat tot voor kort door de meeste mu- miimensen als heiligschennis werd beschouwd. zoekers van het Ryksmuseum q een onopvallend kaartje by de Itng, waarop staat dat fotogra- tn toegestaan is. By wijze van lif. Dat wel. En flitsen mag niet. ,t geeft een onrustige sfeer, ïljl de fotograaf ook geen statief g gebruiken, omdat dat hinderlijk ioor de andere kykers. De fotografeerproef is een van de Ijnen, die erop wyzen dat ook het ismuseum zyn status van onge- jkbare plechtigheid verliest. Geluk De Roellzaal (in de nieuwbouw 'de voormalige westeiyke binnen- jts) is een aanwinst. Op het ogen- t is er een non stop voorstelling een 20 minuten durend klank- 4 over onze zeventiende eeuwse flderkunst. De voorstelling wordt al de Cineac van het museum genoemd. Het klankbeeld is gemaakt door G. van den Hoek, hoofd van de educatieve dienst, en mej. drs. A. Veis Heyn. Er worden vrywel geen namen genoemd, maar alle beroemde werken van de zeventiende eeuwse meesters komen er in voor. Het is een leidraad voor de bezoekers die nog nooit in het museum zyn geweest en eigenlyk niet weten wat er allemaal te zien is. Het commentaar wordt in vier ta len gegeven, waarvan Engels via de luidsprekers en Nederlands Frans en Duits via plastic „oortjes", die aan de stoel zyn bevestigd. Uitbreiding wordt overwogen met Spaans, Zweeds en Japans (Er komen er veel Ja panners ook een .van de kleine ca talog ie heeft al een Japanse tekst. De muziek by het klankbeeld is van de jazz-trompettist Miles Davis. Van het klankbeeld wordt een boek je gemaakt dat „Rykskyker" zal he ten en dat dan ook maar een rijks daalder kost. De educatieve dienst is thans bezig aan een ..les" over het museum die door scholen besteld kan worden. Het klankbeeld is al door meer dan 25.000 bezoekers aanhoord. Driekwart van hen zyn buitenlanders. Ruim een maand geleden oekte het mu seum een topdag 7300 bezoekers In totaal verwacht men dit jaar de miljoen weer te bereiken. De bezoekersaantallen zullen al leen nog maar stygen. Het percenta ge Nederlanders, nu aan de lage kant. hoopt men te verhogen door de nieu we historische afdeling. Ook met een grotere opzet van de depots denkt men meer belangstelling te wer ven. De toegangsprijs i een gulden, op sommige dagen de helft, reductie op vertoon van velerlei kaarten wordt echter voorlopig niet afgeschaft. Hoewel de directie van het museum er veel voor voelt, mag het nog niet van het ministerie. Het is een budget taire kwestie, zegt men in het mu seum Volgend jaar heeft het Ryksmu seum in Amsterdam weer zyn histo rische afdeling. Deze werd ln 1964 gesloten. Het was de afdeling waar het Stoksken van Oldenbarneveldt getoond werd en de kist. waarin Hu- go de Groot vluchtte. „Onze collectie is duideiyk een nationalistische collectie, romantisch nationalistisch. Alleen afbeeldingen van gewonnen veldslagen, om Iets te noemen, voor een schilderij van een verloren veld slag moet ik naar Frankrijk of En geland. Dat vertelt de heer D H. Couvee. hoofd van de historische afde- ling van het Ryksmuseum. ..In de I nieuwe opzet proberen wii tot een nuchtere kyk te komen. We willen vooral niet meer interpreteren, maai de feiten laten zien. Vanuit dat standpunt kun Je toch nog heel wat met onze collectie doen. dan willen we niet alleen maar Oost-Indië la ten zien in de zin van ..daar werd iets groots verricht" ten opzichte van het calvinisme dat er gebracht werd. We hebben ook ook voor die kerels die naar Indië gingen en in feite veel eenzamer waren op zo'n schip dan de astronauten van nu op de maan". Die nuchtere kyk houdt ook in. dat enkele zwarte bladzijden uit onze geschiedenis er iets anders uit komen te zien dan we altijd op de school hebben geleerd. Om de zwartste blad- zyde maar te noemen: de moord op de gebroeders De Wit. „Het was een soort vijfde kolonnepaniek. waarin die mensen zyn vermoord", zegt de heer Couvee. Hy heeft in het mu seum een nog nimmer tentoongesteld schildery ontdekt, waarop de ïyken van Johan en Cornells de Wit te zien zyn. Een authentiek document, waarschijnlijk geschilderd door een ooggetuige. De nieuwe afdeling (Nederlandse, niet vaderlandse geschiedenis) zal ongeveer anderhalf keer zo groot worden als fle ruimte die tot 1940 de historische afdeling innam. (Na de I oorlog is de afdeling steeds kleiner geworden iZe is ondergebracht in een nieuw gedeelte van het museum, dat gebouwd is op de oostelijke binnen plaats. Op het ogenblik is men be zig aan de inrichting. Verschillende zaken staan al klaar voor exposi tie. zoals het meterslange schilderij van Pienemann dat de Slag by Wa terloo voorstelt. Ook staat daar een uitzonderlyk groot model, vier meter lang, van een 17e eeuws oorlogsschip. Het scheepsmodel is een pronkstuk van de collectie. De heer H. Ketting is al tweeënhalf jaar bezig aan de res tauratie ervan. Het model is zo groot en moeilyk verplaatsbaar dat het ete- lier erom heen is neergezet. Van het model waren al vele foto's gemaakt, maar de heer Ketting heeft alles nog eens op tientallen tekenin gen neergezet, omdat ze veel precie zer weergeven hoe zo'n schip met de tuigage in elkaar zat. Alle later op gebrachte onderdelen werden verwy- derd en vervangen door authentiek materiaal of onderdelen die volgens de oude, 17e eeuwse methode wor den nagemaakt. Zo is in het atelier een lijnbaan te vinden, waarop het miniatuurtouw wordt geslagen. Dit model wordt de ..William Rex" genoemd, naar de stadhouderkoning. Toch staat die naam niet vast. Het Is een model dat in 1698 gebouwd is op de werf van de Zeeuwse ad miraliteit te Vlissingen voor admiraal Evertsen. De wijze waarop het model gebouwd is kan er op wijzen, dat het gebruikt is voor de instructie van jonge zeelieden. Het model wordt tentoongesteld ln gezelschap van een aantal andere scheepsmodellen uit dezelfde eeuw. Boven de historische afdeling komt in de oosteiyke nieuwbouw een stu diezaal waar stukken uit het depot bestudeerd en bekeken kunnen wor den. Boven deze zaal zyn enkele za len gereedgekomen waarvan de grootste dient voor wisselende ex posities. terwijl de twee kleinere gewyd zyn aan reepectieveiyk de uit breiding van de zg. Haarlemse zaal (Frans Hals en zyn entourage) en van de zaal Rembrandt en zyn leer lingen. In het najaar zal de ver nieuwde afdeling beeldhouwwerk en kunstnyverheid in de westelyke ka binetten geopend worden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13