varianten wrsMi Philips akkoord over 400 nu nog maden gebruiken TEXTIEL: f. 400 NIET HAALBAAR Zondag strijd om wereldtitel hengelen r We komen in de rode cijfers VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE LEIDEN suède UTRECHT (ANP, GPD) Voor de ongeveer 70.000 werknemers ln de textiel zit de 400 gulden bruto-uit- kering over 1970, althans voorlopig er niet in. Tijdens gisteren gevoerd overleg tussen werkgevers- en werk nemersorganisaties in de textiel, hebben de werkgevers laten weten, dat de mogelijkheden voor een uit kering van 400 gulden in de textiel branche „minimaal" zijn. De werk gevers hebben zich in principe wel bereid verklaard, om 150 gulden bruto (driekwart weekloon van een 23-jarige) in de vorm van een een malige uitkering te verstrekken. Verder wilde men in principe wel de toezegging doen, dat dit bij de eerst volgende wijziging van de cao op 1 januari aanstaande in de loontabel- len te verwerken. Volgens een woordvoerder van de christelijke textielbond Unitas heb ben de werkgevers tijdens het over leg laten doorschemeren, dat uitke ring van de 400 gulden zou beteke nen, dat een aantal textielbedrijven ln de rode cijfers zouden komen. De vakbonden hebben de werkgevers laten weten, dat zij de ruimte wil len houden, om daar. waar dat op grond van rentabiliteit etc. mogelijk is, opnieuw met de ondernemers te gaan praten. ADVERTENTIE de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" Bouw staakt door Het uitstel van een beslissing over de extra uitkering van f 400 in de bouwnijverheid heeft donderdag tot een uitbreiding van de staking- en zitacties geleid, vooral in het zuiden. Dit heeft de centrale commissie bouwnijverheid, het samenwerkings orgaan van de drie bouwbonden meegedeeld. In Tilburg liggen de bouwwerkzaamheden voor de Econo mische Hogeschool sinds woensdag middag twaalf uur stil. In deze stad is het werk ook neergelegd op vier andere projecten. In Den Bosch en omgeving is het werk volgens de centrale commis sie door het personeel van de meeste grote bedrijven neergelegd. In Nij megen liggen vyf grote bouwwerken „plat." In Arnhem liggen vrijwel al le grote bouwwerken stiL De toestand in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam is nog steeds vrij onoverzichtelijk. Op veel bouw projecten wordt helemaal niet meer gewerkt, terwijl elders het werk re gelmatig korte of langere tijd wordt neergelegd. De bouwvakarbeiders die werken op objecten in Utrecht en omgeving hebben gistermiddag tijdens een de monstratieve vergadering besloten hun stakingen en prikaoties voort te zetten. Adri de Boon, tweede voorzitter van het NW. zei dat hij vooral naar Utrecht gekomen was om de stakers een hart onder de riem te steken. Hij vond dat de bouwvak kers onder geen voorwaarde genoe gen mogen nemen met een bedrag van minder dan 400 gulden. „Als Jul lie bijvoorbeeld bij 200 gulden door de knieën gaan, dan kunnen de men sen in sommige andere bedrijfstak ken de 400 gulden wel vergeten. De moeilijksten moeten namelijk nog komen: de grafische industrie en een deel van de chemie." Patchwork, jungle, indian, safari.Suède pakjes, mantels, cardigans, battledresses en kombinaties. Een leuke,originele kollektifi. Suède patchwork in fijne tinten. Nonchalant jasje en nauwslui- tende pantalon. Ook afzonder- I lijk verkrijgbaar. Leuk met alles te kombineren. En... gezellige By Vinke prijzen. EINDHOVEN <ANP( Philips' werknemers krijgen na moeizame onderhandelingen f 400. Daarvan ont vangt iedereen die op 1 oktober in dienst is, f 200 bruto contant. De overige f 200 kunnen naar keuze van de werknemer worden uitgekeerd in de vorm van personeelsobligaties, die vanaf 1 juli 1971 kunnen worden verzilverd of zijn contant uit te be talen met het salaris over april 1971. Van deze uitkering ineens wordt f 200 verwerkt door de in de cao voorziene toeslag .kosten van le vensonderhoud vanaf 1 januari 1971 te verhogen met twee procent. De andere f 200 worden gebruikt voor een eindejaarsuitkering, voor het eerst uit te betalen eind 1971. Verder wordt de werktijdenregeling rond kerstmis en nieuwjaar verbe terd. De heer N. Riemen, woordvoerder namens de vakbonden, vindt belang rijk het duidelijke uitgangspunt voor de onderhandelingen: iedere werkne mer ongeacht diensttijd en leeftijd krijgt de uitkering. Drs. P. L. Dronkers, directeur so ciale zaken der n.v. Philips en hoofd van de onderhandelingsdelegatie, verklaarde blij te zijn, dat het nor male overleg nu is hersteld. Als één ding duidelijk is geworden, dan is dat het feit dat het verbreken van het overleg diepe indruk heeft ge maakt op het personeel. De heren Riemen en Dronkers vestigden er de aandacht op dat de f 400 verspreid wordt uitgekeerd. Wat het tweede, in 1971 uit te keren bedrag van f 200 betreft, heeft de werknemer de keuze: of rentedra gende obligaties (met rente van 1 Juli 1970 af), of de f 200 in contanten in april 1971. De toeslag kosten van levensonder houd. die in de cao voor het Philip6- bedrijf is bepaald op anderhalf pro cent. wordt verhoogd met twee pro cent- Dat betekent dat als de kosten van levensonderhoud ln begin 1971 daartoe aanleiding geven, de toeslag van anderhalf procent en de nu over eengekomen twee procent in totaal in dat geval dus drieënhalf procent tezamen zullen vallen. De overeenkomst geldt voor de circa 82000 werknemers die onder de cao vallen, van de in totaal 95000 die bi) Philips in Nederland werken. BERG-URMOND (GPD) Het Julianakanaal en zijn lendende dorpen Berg-Urmond en Obbicht mogen deze week best eens genoemd worden. Hier organiseert de Al gemene Hengelaars Bond zondagmiddag voor de eerste laai in zijn bestaan de wereldkampioenschappen henge len. Sport van het zuiverste water. (Van onze correspondent) De heer Pepels, de Neder landse kanshebber op de wereld titel inspecteert zijn materiaal. reldkampioenschap opstijgen, blijkt uit Donovans reactie, wanneer we hem moeten melden dat zijn ploeg in Ber-Urmond niet tot de favorie ten wordt gerekend. „Onvoorstelbaar, die Hollanders" roept de kleumen de coach geschrokken uit, „Weten ze dan niet dat ik hier met de vijf beste mensen zit van drie miljoen Engelse sportvissers? Nee, ik zal het u eens anders vertellen. Die knaap daar, Kavin Ashurst, wordt kampioen. Onze sterren winnen per jaar gemiddeld 25 mille aan prij zengeld. Deze Ashurst heeft pas nog in een maand 17 mille gewonnen. Als hij of een van zijn vrienden geen kampioen wordt, pleeg ik zelf moord". Het moreel van de Engelse ploeg, die vanaf woensdag lange trainings dag en aan het kanaal maakt blijkt ongeschokt door het verlies van een bus met 25 kg. maden op de weg tussen Rotterdam en Limburg. „Het was eerst een ramp", geeft Donovan toe, .maar we hebben nieu we maden gekocht en we zullen zon dag de Hollanders die ons om onze maden uitlachen eens goed bewij zen hoe ouderwets we dan wel zijn". Maden of muggelarven, ook dit wereldkampioenschap kent zijn psy chologische oorlogvoering. En zijn gedegen voorbereiding. „Allen heb ben we gisteravond wat teveel ge dronken", zegt Donovan, maar za terdagavond gaan we vroeg naar bed. Want winnen zullen we"! lijn Met de bekendheid, die de ver lichtingen van onze nationale hen- fel-oracks in den lande genieten, is ronduit miserabel gesteld- Ook rjj moesten beschaamd het hoofd ichudden toen de voorzitter van ,De nolijke hengelaars" uit Rerg-Ur- sond, de heer F. Beusen, ons vroeg Jq[ het ons bekend was dat Neder- and vorig jaar in West-Duitsland ten prestatie zonder weerga had ge ijverd: het veroveren van de we- ieldütel hengelen. Maar zo was het wel degelijk. En rcndaajr, dat Nederland werd ult- rcrkoren om de veertiende interna- Bonale kampioenschappen te orga- ring. ^ren, waaraan met de oranjeploeg de equipes deelnemen van België, Frankrijk, Engeland. West-Duisland, fan Martino Zuid-Slavië Italië, Lu- dea wmburg, Oostenrijk Zwitserland en Zuid-Afrika. Van een ploeg als San Martino zijn „e krachten niet bekend. „Maar", rerzekert de neer Beusen, die te- 9 vens lid is van het organisatiecomi- „neemt u maar van mij aan dat „c'strijd zich zal toespitsen tussen üederland, Frankrijk en België. Zware sport De voorzitter van ,De vrolijke jrAaigelaar" aarzelt niet het henge- ■Lq ais „een zeer zware sport, die ^Kel vrije tijd eist" te betitelen. „De Nederlandse pleog heeft twee maan- Yden getraind", zegt hij, ,Er is wer kelijk niets aan het toeval overgela ten". In Berg-Urmond spreken we ver volgens met de heer H. Pepels, de man die na het uitgebreide en zwa- je examen van provinciale-selectie- tn naseleotie-wedstrijden de meeste punten van alle Nederlandse henge laars verzamelde en ons terstond laat weten dat het „er nu eindelijk êens dik in zit dat ik misschien rereldkampioen wordt". Pepels is doende de laatse hand ie leggen aan zijn immense voor raad dobbertejs, tuigjes en haakjes. De laatste zijn opmerkelijk dim. j)at komt" heeft de heer Beusen ons al uitgelegd „omdat de muggen- larve dan minder lijdt". De muggenlarve, een rood worm- ichtig diertje dat zich bij voorkeur in de modder van sloten en poelen ophoudt vormt een hoofdstuk apart n de nauwgezette voorbereidingen tan Pepels. We vernemen van onze vaderlandse favoriet: „Het vissen is eigenlijk het goed voeren. De mees te hengelaars weten het niet eens, maar de muggenlarven zijn het bes- Ie voer en aas. Het is werkelijk Éeaal. Ook de vissen zijn het daar- er eens. Ik heb gehoord dat de igelsen nog maden gebruiken. Dat onbegrijpelijk. Het is goed waar- ^Sdeloos. Ik hoop niet dat ik zondag naast zo'n Engelsman met zijn ma in kom te zitten. Dan kan ik het iel vergeten dan is alles kapot." Geheime sloot De heer Pepels kan de woorden an Beusen bevestigen. „Het is een harde sport", zegt hij, „Het gaat keihard tegen elkaar. De rivaliteit is bijzonder groot Om maar een voorbeeld te noemen: het gebeurde pas nog in Dordrecht dat iemand stiekem iets van mijn voer weghaal de. Zulke dingen komen voor". De muggenlarve blijft echter, zo glimlacht hij geruststellend de spe cialiteit van Berg-Urmond. „Er is nog maar één sloot in Limburg waar ze zitten", zegt hij. „Alleen wij weten het te vinden". Met een spe ciaal geconstrueerd schepnetje brengt Pepels elke week twee avon den door bij de geheime sloot. Er is meer dat duidelijk maakt, dat men niet zomaar als kanshebber voor het wereldkampioenschap start. De heer Pepels: „Elk jaar weer ga je elke zaterdag en zondag naar een wedstrijd. Ik zit nu sedert vijf jaar in de topsport- Er zijn jaren geweest dat mijn hele verlof in de wedstrijden ging zitten. Het is ook wel begrijpelijk dat het zo gegaan is. Ik woon tussen de Maas en het kanaal. Dan is het toch logisch dat het wedstrij dhengelen helemaal voor aan komt te staan". Kroon op leven Begeeft hij zich ook wel een bui ben de harde concurrentieslag van het. wedstrijdvissen naar de water kant, zo informeren wij. „Liever niet", aldus Pepels „Ik doe het hoogstens drie keer per jaar. Maar het verveelt me. Je vangt wel eens heel veel, maar dat zegt dan natuur lijk niets. Nee, zo'n wedstrijd, dat is heel wat beter werk. Als je in an derhalf uur 200 of meer vissen naar boven haalt en je ziet dat bij je con currenten minder in de zak gaat, dan besef je pas hoe mooi de hen gelsport kan zijn". Het werelkampioenschap (1 punt per gram, 1 punt per vis, ook on dermaatse) dat Pepels zondag hoopt te verwezenlijken, wordt als het zo ver komt „De kroon op myn leven". Meer dan de eer valt er ook niet te verdiefien. Maar dat zal de geladen mijnwerker („Vanaf vrijdag gaan we in Valkenburg in concentratie") een zorg zijn. „Om prijzen geef ik met zoveel meer", zegt hij, „Het zegt me nog maar weinig". Het leven van een geslaagde sport visser gaat zo leren we in Pepels fraai ingerichte woning, over rozen. Zijn echtgenote, die vreest de ko rrende nachten niet te kunnen sla pen, kijkt met begrijpelijke opge wektheid in het rond. „Alles wat u hier ziet", zegt zij, heeft hij alle maal gewonnen. Ik kan het echt niet allemaal gaan opnoemen". .Natuurlijk niet", valt haar man naar bij, „een koelkast, een centri fuge, een wasmachine, fietsen, lam pen, het slaapkamerameublement, het is werkelijk niet meer bij te houden. Maar het is natuurlijk ook wel logisch. Ik moet er zo'n 20.000 km per jaar voor reizen". „Ach", zegt zijn vrouw, „als het voor niks is, ga je natuurlijk gewoon vissen". 25 mille Later op de dag staan we met de Engelse ploegleider Donovan aan de oever van het Julianakanaal. Hoe hoog de emoties rond het we- +Prins Claus heeft gisteren de fosbouwpraktijkschool in Am- geopend. En zo te zien ge- 'oturde dat niet met een botte te...

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7