Ijzingwekkend draadlopen bij viering van 3 oktober Sex-boetiek DR006- KAPPEN Prof. dr. J.H. Oort verlaat Leidse sterrenwacht na 50 jaar astronomie SHOW van EGMOND onze zaak van EGMOND breestraat 173 Diaconessenhuis had tekort van 78.000 Motto van optocht is "Kassie KijkerT Morgen inschrijving haring en wittebrood Kermis weer om de Groenoordhal Bosloop voor scholieren Nachtelijke afsluiting Leiden in PTT stratenboek Als ik op de goede momenten maar beter had nagedacht" Lammermarkt - Leiden (t.o. de molen) ATTENTIE fltfJDAG 18 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Het Leidse Diacones- onaanvaardbare zaak is, als men be- LEIDEN De viering van Leidens Ontzet op (zater- ,g) 3 oktober zal dit jaar grotendeels volgens dezelfde •n verlopen als in '69. De kermis is definitief verhuisd van het vaak drassige Schuttersveld naar het bestrate par a-terrein van de Groenoordhal. Omdat vorig jaar is ge ileken dat het vertrek van de kermis een leegte achterlaat, ift de organiserende Drie October Vereeniging drie on- Jerdelen in het feestprogramma opgenomen die de bin- en8tad overdag een levendig aanzien moeten geven. Ochtends gaat een Duitse artiestengroep naar het schijnt zingwekkende staaltjes draadlopen uithalen op het Schut- iveld, de Beestenmarkt zal de gehele dag het werkter- zijn voor oude-ambachtslieden als koperslagers en indenvlechters en 's middags trekt de optocht door de id langs een nogal afwijkende route. De viering zet traditiegetrouw de vóór drie oktober in met een langs de rust- en verpleeg- in Leiden, waarbij de be- een traktatie ontvangen, andere traditie is de taptoe die de vooravond van drie oktober in •n wordt gehouden, als hulde- aan de grote mannen uit 1574: ieester Van der Werf, prins y, iliem van Oranje, Jan van Hout, der Does en Louis de Boisot. del» Taptoe der k> Deze taptoe verheugt zich in een OPi oelende belangstelling, zowel van publiek als van de deelnemende renigingen. De organisatoren wij erop, dat een zekere waardigheid [blipast is by de taptoe; anti-demon aties vinden naar de Drie Oc- ler-Vereeniging meent geen en- aangrypingspunt in de optocht, rullen dan ook niet worden geto rnd. De Spaanse degen, een wisselprijs elk jaar wordt toegekend aan de est voor de dag komende vereni- ~v ~iig in een bepaalde categorie, gaat t jaar naar de muziekvereniging zich het meest onderscheidt in stoet. De muziekverenigingen die üpabtor een beoordeling in aanmerking Ilea komen, gelieven zich vooraf te geven bij de taptoecommissie ilenbeckkade 9 in Leiden. De kermis gaat vrijdagavond al ra en zal nog meer te bieden heb- woü ii dan vorig jaar. In het wereldje ;t b n de kermis-exploitanten staat de idse drie-oktober-kermis hoog ge teerd, zodat er meer aanvragen een standplaats zijn binnengeko- n dan men kan toewijzen. Voor Leidse feestvierder heeft dat het urdeel, dat het puikje van de ker >t rjwereld z'n tenten rond de Groen- zal opslaan. Net als vorig onirJir wijst de Haarlemmervaart als k t ware de weg naar dit feestterrein, de lange rij kraampjes van de ie-oktober-markt. En dan het feestprogramma van oktober zelf. Ook dit hangt van aan elkaar, al zijn enkele arvan aan het wankelen. Dat is bijvoorbeed het geval met de n hiAraalmuziek in het Van der Werf- W rk, waar onder leiding van Herman W ii Wolff liederen uit Valerius' Ge- nckclanck worden gezongen. Voor- «n zag het op de Steenschuur rart van de mensen, herinnert een d d' stuurslid van de Drie October-Ver- niging zich, maar tegenwoordig i je geen kip meer bij deze samen mg, vroeg in de morgen (acht uur), ong jaar bleek de belangstelling irawel verrassend te zijn toegeno- «n, reden om het nog eens een wtje ,,aan te kijken" Ook de herdenkingsdienst in de iterskerk is zo'n traditie, waarvan Drie October Vereeninging zich aorgd afvraagt: hoe lang nog? De Jhi ^koopplannen rond de Pieterskerk "uil iken het onzeker of de her den- -bot "gsdienst in de toekomst op het- _td Jfde stukje „historische grond" kan der! gehouden, waar in 1574 de l,; (idse bevolking bij elkaar kwam in gezamenlijke dankdienst. Andere vaste punten op drie okto- zijn de uitreiking van haring en 'ttebrood in De Waag en de be- tori «ng van het (vernieuwde) stad- entii Piscarillon door de stadsbeiaardiers il n kn 't Hart en Rien Ritter. st,« lu elf. Haring en brood Ook voor de haring en wittebrood voedsel, dat de hongerende Leid- burgers destijds kregen van de ter it- Pip gesnelde geuzentroepen be- M »at de laatste jaren een toenemen- npl' 8 belangstelling. In '68 namen onge- an to 6500 Leidenaars aan de uitrei- et t king deel, in '69 waren er 9000 in- "st1 benden die de uit 1823 stammende or'C kaditie voortzetten. I vX Als altijd dient men zich voor deze k K itreiking te laten inschrijven, waar- men kaarten krijgt die recht ge- J op de vis en het de avond daar af vóór gebakken wittebrood. Deze in- toijving vindt morgen (zaterdag) L, tiaata, van vier uur 's middags tot t uur 's avonds in Den Burcht. J J^ers dan in voorgaande jaren, 1 w "Ügt men de kaarten nu meteen 1 to naar huis. ibti ,Naast het poppenkast-optreden van d 6 ^aa®sen en Katrijntje op vier ^watsen in de stad (Bevrydings- rolschaatsbaan Pieter Both- straat. Zaanstraat en Zeemanslaan) en de gehele dag durende Oudhol landse markt op de Beestenmarkt (stoelenmaker, houtsnijder, weefster en andere ambachtslieden in oud vaderlands kostuum) wordt het klap stuk van de ochtend gevormd door het optreden van De Trabers. Staaldraad Deze Duitse evenwichtskunstenaars tarten elke hoogte. Ze deinzen er bijvoorbeeld niet voor terug, om op 3000 meter hoogte over een 350 meter lange kabel de afgrond van Höllental tussen Duitsland en Oostenrijk over te steken. In Leiden zullen twee van de Tra bers tegen een staaldraad oplopen, die over de Schuttersveldweg wordt gespannen van het Schuttersveld naar het dak van het universiteits gebouw op de hoek van de Stations-- weg. Zij halen dit stoute stukje uit met een blinddoek voor, die zy al leen afdoen als het stormt. Met z'n drieën ryden ze dan ook nog eens met een motor tegen de draad op! Een andere Traber gaat hoogstand jes maken op een 52 meter hoge (en vervaarlijk zwiepende) mast, die zal worden opgericht op het Schutters veld. De optocht die 's middags door de stad trekt, is een beetje leven inge blazen na de nogal teleurstellende stoet van vorig jaar. De route is om te beginnen veranderd, en ziet er nu als volgt uit: Burggravenlaan, Hoge Rijndijk, Hogewoerd, Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Blauw- poortsbrug, Steenstraat, Stationsweg, Stationsplein, Schuttersveld, Valk- brug, Molenwerf, Nieüwe Beesten markt, Turf marktbrugTurfmarkt, Haarlemmerstraat, Hooigracht, Wa terstek, Hogewoerd, Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Haarlem merstraat, Hooigracht, Watersteeg, Hogewoerd, Gangetje, Botermarkt, Vismarkt, Aalmarkt. senhuis aan de Houtlaan heeft in een verlies geleden van 78.000 gul den. Als voornaamste oorzaken wijst het ziekenhuisbestuur hiervoor aan: de doorgaande salarisstijgingen, de in vloed van de nieuwe omzetbelasting, de invloed van de naast de BTW op getreden prijsstijgingen en de ont wikkeling in de medische wereld, waardoor het kostenpakket van me dische middelen sterk is toegenomen. Voor het bestuur van het diaco nessenhuis geeft de financiële situa tie reden, om in 't jaarverslag over 68/ 69 er nogmaals de nadruk op te leg gen, dat het exploiteren van een zie kenhuis onder de huidige omstandig heden welhaast een financieel avon tuur is. Het bestuur blijft van mening, dat de tariefberekening op basis van een hoog bezettingspercentage en het daarbij incalculeren van de werke lijke kosten zonder enige marge, een onbillijke regeling is. Het bestuur voelt veel meer voor een tariefbereke ning op basis van 90 pet. bezetting tegen de werkelijke kosten. Voor het Diaconessenhuis zou dit een tariefs verhoging van 3 pet. betekenen, wat naar de mening van het bestuur geen Kassie kijken Een nogal flink deel van de route wordt twee keer afgelegd, teneinde de in de optocht meelopende of mee rijdende groepen de gelegenheid te geven zoveel mogelijk toeschouwers te laten genieten van hun shows die worden gegeven tijdens de korte rust pauzen. Verscheidende keren zal „pas op de plaats" worden gemaakt voor deze shows. De optocht staat ditmaal ge heel in het teken van de televisie, en is populair „Kassie Kijken" ge noemd. Een greep uit de tv-pro- gramma's die worden uitgebeeld: High Chaparral, compleet met Ma- nol ito en Victoria, Pipo de Clown met z'n woonwagen (men zoekt nog naar een Kluk-Kluk en een Dikke Deur; aanmelden: Uhlenbeckkade 9, Leiden), Ploris, de Fabeltjeskrant, Zaterdagavondakkoorden (de dan sers van Helen le Clerq), Salto mor- tale (met drie voetgangers die je niet elke dag in de Breestraat tegenkomt; olifanten van circus Boltini), de straatzangers van Faroe Majeure in levende lijve en de Grote Vergeler i deel VoQr de jeugd uit de reclame-boodschappen Geen cabaret De gebruikelijke cabaret-avond heeft de Drie October-Vereeniging laten vallen, gezien de slechts ma tige belangstelling voor dit onder is er een vervan gende attractie, dankzij het optreden van de Ekseption (ook te zien en te horen in de optocht 's middags) en de Veronica drive-in show in de Groenoordhal. In de Leidse Schouw burg kan men bovendien 's avonds Evenals vorig jaar wordt de Haarlemmertrekvaart een pro menade naar het kermisterrein rondom de Groenoordhal. naar de Joop Doderershow kijken. De dag wordt besloten met vuurwerk achter de Groenoordhal. LEIDEN Vrijdag 25 september wordt in de Leidse Hout een bos loop gehouden voor middelbare scho len. De start is om 4 uur. De meis jes van 12 en 13 jaar lopen 400 me ter, de jongens 800, de meisjes van 14 en 15 jaar 600 en de jongens 1000 en de meisjes vanaf 16 jaar en cuder 800 en de jongens 1500 meter. LEIDEN De hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in de direotie Zuid-Holland te 's-Gra- venhage brengt ter kennis, dat in de nachten van zaterdag op zondag en van zondag op maandag aa. tel kens van 22 uur 's avonds tot 10 uur s-morgens, de overgang van de spoorweg HaarlemLeiden in het oude gedeelte van de rijksweg Hi 11e- gomSassenheim nabij het Postvia- duot te Sassenheim wegens onder houdswerkzaamheden voor alle ver- Keer zal zijn afgesloten. De te vol gen omleidingsroute zal met borden worden aangegeven. denkt dat loonronden van 5 pet. die hetzelfde effect hebben met de regelmaat van de klok worden goedgekeurd. Het huidige tekort dwingt het zie kenhuisbestuur thans de finan cieringsmogelijkheden na te gaan. De noodzaak daartoe bestaat zeker, om dat de nieuwbouwplannen (met de gemeente Leiden is overeenstemming bereikt over de aankoop van grond aan de Houtlaan en van het ministe rie is principiële goedkeuring ontvan gen voor uitbreiding tot maximaal 500 bedden) nu het uitvoeringssta dium bereiken. LEIDEN/DEN HAAG (GPD) Half oktober verschijnt het straten- boek. een nieuwe uitgave van FIT, waarin de straatnamen zijn opgeno men van de éénentwintig plaatsen in Nederland, die in postale rayons zijn ingedeeld. Hiertoe behoort Lei den. Het stratenboek. dat vooral van belang is voor verzenders van mas sale hoeveelheden drukwerk, bevat voorts een toelichting op de wijze van sorteren en afbundelen van post stukken om voor korting in aanmer king te komen, de regels voor het afkorten van straatnamen op adres plaatjes en de indeling van de post busnummers in de gerayoneerde plaatsen. Nieuw in dit boek zijn de aanwijzingen voor het bepalen van het trefwoord voor de straatnaam. Het stratenboek, dat 3 gulden gaat kosten, komt in de plaats van de tot dusver gratis beschikbaar gestel de plaatselijke stratenboekjes. ADVERTENTIE compleet met statief 36,95 Alléén bij RADIO PLEIN 16 Vyf Meiplein 16 - Leiden (Door Hans-Ludo van Mierlo) LEIDEN Toen dr. J. H. Oort in 1929 op 29-jarige leeftijd door de Harvard University in Cambridge in de Verenigde Staten werd verzocht de Willsonleerstoel voor astronomie te bezetten was dat voor de toenmalige rector magnificus van de Leidse universiteit aanleiding tijdens zijn rectoraatsover dracht op te merken:,, in al die zoo wèl verdiende eer een gunstig voorteken voor de nabije toekomst te zien". Nu prof. dr. J. H. Oort afscheid neemt van de Leidse sterrenwacht kan men concluderen dat de voortekenen dit keer niet bedrogen hebben. Negen ere-doctoraten zijn hem sindsdien verleend, hij heeft vele aanbiedingen gekregen voor bui tenlandse professoraten, in 1965 kreeg hij de Vatlesenprijs van de Columbia University in New York en in de ruimte zweeft een pla netoïde, dat naar hem genoemd is. Verder zal hij de geschiedenis ingaan als de ontdekker van de rotatie van het Melkwegstelsel. Alles bij elkaar een indrukwek kende prestatie, die slechts met hard werken mogelijk was. De voormalige directeur van de Leidse sterrenwacht is er zelf niet van onder de indruk. „Ik heb voor ADVERTENTIE Sex voor ons een eerlijke zaak. Laat dat ook voor U zo zijn. En kom daarom geheel vrijblijvend langs en overtuig U zelf in onze opnieuw ingerichte zaak, waar service primair is. WIJ BIEDEN U door onze organisatie (21 filialen door geheel Nederland) een winkelcollectie, welke uniek ge noemd mag worden. Tevens delen wij U mede dat wij elke week diverse SPECIALE AANBIEDINGEN voor u hebben. Vraag ook gratis onze herfstfolder in de winkel. Geopend: dinsdag t.m. zaterdag van 9.30 tot 18.00 uur. Volop parkeergelegenheid! me zelf altijd het gevoel gehad, dat ik zelf het best de kwaliteit van mijn werk kan beoordelen. Als iemand op telt wat ik in een halve eeuw alle maal gedaan heb komt hij misschien tot de conclusie, dat het erg veel is. Als ik het zelf optel kom ik tot de conclusie, dat ik nog veel meer had kunnen doen. Als ik op de goede mo menten maar beter had nagedacht. Zelf ben ik helemaal niet tevreden. Het is gek, maar het stukje onder zoek waar ik zelf de meeste voldoe ning over heb is iets wat eigenlyk helemaal buiten mijn eigen gebied ligt. Het is mijn onderzoek naar de oorsprong van de kometen in het zonnestelsel. Het is het enige onder zoek dat behoorlijk afgerond is. Alle andere onderzoeken lopen uit op iets wat je toch maax half begrijpt." „Kapteyn-stelsel Het wetenschappelijk onderzoek van professor Oort is voornamelijk gericht op de structuur en de dyna mica van de Melkwegstelsels. Hij bor duurde daarbij verder op het werk van de veelvuldig door hem gepre zen leraar prof. Kapteyn uit Gro ningen, die evenals Harlow Shapley op Mount Wilson, belangrijke vorde ringen had gemaakt. De resultaten van deze onderzoeken waren echter niet met elkaar te rijmen. Het „Kap- teynstelsel" was ongeveer tienmaal kleiner dan de zwerm van bol vormige sterrenhopen, waarop Shap ley zyn onderzoek geconcentreerd had. „Eén van mijn tekortkomingen is, dat ik niet gezien heb dat het Melkwegstelsel groter was dan het stelsel van Kapteyn. Ik had eerder van zijn stelsel af moeten stappen", aldus prof. Oort. Iets wat hy ln ons gesprek vaker zou herhalen. In zijn afscheidscollege verklaarde hy dit door te stellen: „Het waren de eerste, aarzelende schreden naar een nieuwe astronomie, waarbij een jonge astronoom in die tijd opgroeide. In de drie voorafgaande eeuwen was het astronomisch onderzoek bijna ge heel gericht geweest op de verklaring van de bewegingen in het planeten stelsel. De ontdekking van het Melk wegstelsel was een sprong honderd - miljoen jaar verder de ruimte in". Met veel belangstelling volgt prof. Oort de ontwikkelingen in de ruim tevaart. Hierdoor wordt het ruimte onderzoek sterk gediend. „Je hebt het voordeel, dat je waarnemingsposten ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altyd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 buiten de atmosfeer kunt maken die gebieden met stralingen kunnen be reiken die wij hier niet kunnen waar nemen en die van heel erg funda mentele betekenis zyn". De bestudering van de ruimte wordt daardoor iets vergemakkelijkt, de mogelijkheden vergroot. Prof. Oort in zijn afscheidscollege: „Toen ik als sterrenkundige begon was het het Melkwegstelsel, dat als een toen nog onbereikbaar doel lokte en wer den ontdekkingstochten naar de gren zen van dit stelsel voorbereid. Nu gaan ze echter niet naar de grenzen van het Melkwegstelsel, maar naar de grenzen van het heelal. Zo'n doel lijkt wel de goden te tarten. Maar de expeditie is misschien niet overmoe diger dan indertijd de reis van Co lumbus en misschien zelfs kansrijker dan de sprong van planetenstelsel naar Melkwegstelsel in Kapteyns tyd. De huidige expedities reizen niet al leen in de ruimte. Ditmaal reizen ze ook terug in de tijd, tot in de periode, waarin de Melkwegstelsels geboren werden, en gedeeltelijk zelfs tot in de oertyd van het heelal. Ik hoop dat ze voor myn opvolgers geen nacht merries zullen worden". Tipje van sluier Verwacht professor Oort, dat een bewijs voor de beperktheid van het heelal de mensheid zal schokken? „Dat geloof ik niet. Zelfs al zou het heeal gesloten in zichzelf zyn als een boloppervlak dan zal dat niet zo'n verandering in het denken van de mens brengen als dat het geval was in de tijd van Keppler, Galileï en Newton. Het is natuurlijk niet over dreven. dat de ontwikkeling van de natuurwetenschappen een enorme invloed op ons denken heeft gehad. Dat geldt dan meer voor het weten schappelijk denken en de natuurwe tenschappen in het algemeen. Niet speciaal voor de astronomie. Als je iets ontdekt of ergens verklaringen voor vindt is er weer een tipje van de sluier opgelicht. Daar ben je dan blij mee, maar het is niet zo, dat je daar dan een dieper inzicht in de uiteindelijke betekenis van de dingen of het bestaan heeft gekregen. Door een vondst wordt je geestelijke we reld niet anders. Je kunt concluderen met een vrij grote kans op gelijk dat ergens op de vele planeten die de tal rijke zonnestelsels by zich hebben ook een vorm van leven heeft ont wikkeld. Misschien in hogere mate dan op onze aarde. Dat zou de men sen aan het denken kunnen zetten. Om te weten of er nu een begin Is geweest of niet is ook e-»g Interessant. Maar ik geloof niet, dat het ant woord op die vragen op mystieke of godsdienstige wyze invloed kunnen hebben". Westerbork Dat Nederland op het gebied van de sterrenkunde achter zou liggen by een ruimtevarend land als Amerika gelooft prof. Oort niet. „In het den ken zyn we niet achter en dat zyn we ook nooit geweest. Het is wel zo, dat erin het verleden meer en be tere waarnemingsmogeiykheden wa ren. Dat trok veel mensen uit Europa aan, want er waren meer posities te krygen. Op dit moment zien we juist Amerikanen hierheen komen. Op het gebied van de radio-astronomie zyn wy in Europa veel beter uitgerust dan Amerika, mede dankzy de radio-te lescoop in Westerbork". Daar zal prof. Oort in de toekomst nog geregeld te vinden zyn (hy werk te nauw mee aan de voorbereiding) en ook de Leidse sterrewacht verliest hem niet. „Het werd me allemaal een beetje te veel de laatste tyd", aldus de 70-jarige sterrenkundige, „maax nu ik directeur af ben blijf ik na- tuuriyk wel doorgaan met myn werk". ADVERTENTIE BREESTRAAT Internationale bontmode A.S. ZATERDAG tonen twee mannequins in de mantels van onze SUCCESVOLLE BONTSHOW in Holiday Inn. Dit is een unieke gelegenheid alsnog kennis te nemen van de NIEUWSTE BONTMODE.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3