angeroes wil naam maken ailBRR VUURPROEF HOCKEY TEAM rken kansloos tegen aze volleybalploeg ff' ViiKW" Koerstips Zoutarm dieet? \T«i. n ï^ciiniiui li £2 i£L z» jogerivaard gaat met Leidse hoofdklasser rong naar de volleybaltop maken O r Europees kampioenschap landenteams Ter Leede ook niet hang vooi Zwart it iG 18 SEPTEMBER 1970 PAOINA 23 EIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van een onzer sportredacteuren) IBURG Toen trainer/coach Henk Hoogerwaard ar na een voor hem weinig opwekkend seizoen lij en jaar om ziek van te worden") de volleybalverer.i- ifckeer de rug toekeerde dongen veel andere eredivisie aar zijn gunst. Hoogerwaard immers, had in de acht- dat hij trainer was geweest van het door hem mede e DES en het daaruit voortgekomen Blokkeer, af gewezen over niet geringe kwaliteiten te beschikken, verantwoordelijk worden gesteld voor de langdurige ij van Blokkeer in het Nederlandse volleybal. Hij inan die de Hagenaars jaar in jaar uit naar het lands- Bschap voerde. Hoogerwaard wees alle, soms zeer lucratieve, aanbie- van de hand. Ook die van een Westduitse ploeg „waar iorstelijk salaris kon verdienen". Enige teams die in ang kwamen om van de talenten van Hoogerwaard üinkt misschien pedant, maar ik ben een goede trainer, laatste jaren toch wel bewezen" te genieten: de se eredivisieclub CITO en de Leidse hoofdklasser es. „CITO omdat ik in Arnhem werk. wekelijks een moet blijven en die tijd wil benutten. Kangeroes jaar één man zeer vasthoudend was". PROGNOSES VAN CONSTANT SMIT md zegt: ..Natuurlijk had van toen ik by Blokkeer Som nou, ik had die jon- twintig jaar getra nd dan ook een tijdje met onder mijn arm. Aan de tilde ik rust, want ik heb •ik genoeg, maar aan de it heb ik er toch lol in om ploeg naar de top te Want zo is Hoogerwaard b zal met de ploeg die hij heeft iets bereiken. I Met Cito: ..Die jongens hadden gc- I vraagd of ik wilde proberen hen in de eredivisie te houden. Dat is ge- lukt." Met Kangeroes: „Als ik ze blijf trainen en ik kan ze ook coachen dat is nu nog moeilijk in verband met mijn werk worden ze kampioen en halen ze ook de eredivisie." Vakman En Hoogerwaard verwoordt in kern achtige zinnen de vasthoudendheid waarmee Kangeroes hem heeft ach tervolgd: „Kangeroes had het heel vaak gevraagd, maar ik had steeds gezegd: we zullen nog wel eens zien aan het eind van het seizoen." Waar om hij tenslotte toch zwichtte. „Dat komt grotendeels op rekening van één man: Japie Broersma, die daar lange tijd speler en coach was. Dat kun je wel een tijdje volhouden, maar dan blijkt toch onvermijdelijk dat je daar een vakman voor nodig hebt Broersma kende mij uit de tijd dat hij nog in Blokkeer speelde, wist dat ik ervoor wilde werken en dat ik me volledig inzet. Want als ik iets wil bereiken, dan geven mij een paar uurtjes extra training niet. En dan praat ik ook niet over betaling." Enthousiasme Of Kangeroes al snel iets kan be reiken. „Ja. als ze zo enthousist bly- ven als nu tenminste. De spelers heb ben kwaliteit, zijn gedisciplineerd en tonen enthousiasme Dat is al een groot voordeel. Ze zijn nog niet blase van volleybal, zoals die jongens van Blokkeer. Daar zijn de spelers uitge keken op het spel. Het zijn „topspe- I Iers", goed, dat zijn ze echter gewor- den omdat ze in de omstandigheden waren om meer te trainen, omdat hun j trainer dag en nacht voor ze klaar i stond." Maar vriendschap en ver trouwen komt niet in hun woorden schat voor. Ze voelen zich topspelers en daar hebben ze dan ook rap ge bruik van gemaakt. Dat ze een on kostenvergoeding vragen, alla, maar niet die bedragen waar nu mee wordt gewerkt. Ze laten je even gemak- kelijk vallen, al is het om een dub- beitje. Bij de Kangeroes lopen ook 1 talentvolle spelers Die zal ik niet verwennnen zoals ik vroeger heb ge daan. Ik ben nu trainer van de spe lers; geen vriend meer. Ik doe mijn best, laten zij de rest maar doen." Het Nederl. volleybalteam zeker was van deelneme idtoernooi om het wereld- heeft donderdaga- jfia ook zijn laatste wed de voorronden gewonnen. 5-12. 15-12 en 15-6) werd rslagen. De strijd om de its in het kwalificatitoer- gewonnen door Finland, Albanië versloeg, n de Nederlandse leiding reel tegenstand had ver- ADVERTENTIE wacht van de Turken kwam er een gelegenheidsploeg in het veld. die was samengesteld uit drie spelver delers (Cees Tinga, Hans Valken burg, Hans Lodder) en drie verde digers (Geert Trompetter. Jurriaan Kooien, Jan Warns). Met als uit blinker de AMVJ-speler Hans Val kenburg heeft deze formatie inder daad niet de minste moeite gehad met Turkye. In een uur tijds was de strijd gestreden. Nederland speelt nu zijn volgende wedstrijden in poule c. waarin de te genstanders Venezuela. Frankrijk. Noord-Korea, Roemenië en Japan zullen zijn. Met een beetje geluk hopen de Ne derlandse volleyballers in deze poule derde te worden. Van de Venezola- nen en Fransen denkt men te kun nen winnen, maar de Japanners. Roemenen en Noordkoreanen zullen waarschijnlijk wel een „hardere noot zijn om te kraken". De wedstrij den worden gespeeld in Haskovo, dat gelegen is op 225 kilometer af stand van Sofia aan de snelweg naar Is tan boel. Kampi loen Wat Kangeroes kan bereiken „Als ze op dinsdag gaan spelen en dat hebben ze al voor elkaar geloof ik dan kan ik ze naast die training op zaterdag ook gaan coachen. Dan worden ze kampioen en halen ze ook de eredivisie. Ik wil ze voorzichtig naar de top voeren. Ik ken het spel- peil in de eredivisie. Dat is niet erg hoog, behalve bü die twee ploegen 'Blokkeer, AMVJ) die hun spelers overal vandaan hebben gehaald. Met „Die jongens van Blokkeel de rest zal Kangeroes zeer goed mee j zijn op volleybal uitgekekende kunnen doen. Ze moeten dan wel j spelers van Kangeroes zijn nog blijven trainen en zeker onder mijnenthousiast. Dat is al een groot leiding. Dat klinkt pedant, maar dat voordeel". is zo". i Archieffoto) I lt5CT-i 08S£N Honkbal —Indien de reis fin- nancieel rond komt en daar ziet het naar uit vertrekt een selec tie van de honkballers van Feije- noord en Storks half oktober naar Cuba om er een aantal wedstrijden te spelen. DUINDIGT, 19 SEPTEMBER 2.3«' Mattie Brownprijs: Iwan Mac H Iduna J, Iliza, Inorina N - Donald Rexprys: Joop Hollandia. Jamaica, Jungfrau W. Jerolimo - Beethoven- prijsLsolde O. Ibis Buitenzorg. Graaf Callant. Hardy Regina - Whi te Lightprijs: Gracia Peterhof, Her Areta. Herwouter Trix. Furie - Gol den Peterprijs: Garlic, Pawnee. Cam- brousard, Hubert - Caballeroprijs III Erica. Calumet Bulwark. Esmeraud. Quarteron II - Caballeroprijs I: Co- met Volann, Gehade Hollandia, Gea- tonka. Grand Geste - Caballeroprijs II: Helène Hanover. Loring Hanover. Don Camillo, Foxtrot - Criterium* Attractive, Cleopatra. Espressia S Heros r Snow Boundprys: Indien, Interest, Impala, Istanbul. Kwaliteit Waarom Kangeroes dat kan be reiken: „AMVJ en Blokkeer hebben goede teams, maar zelfs bij die ploe gen staan er geen spelers van gelijke kwaliteit achter. Die heeft Kangeroes wel Daar lopen er wel een stuk of tien rond die je zo kunt inzetten. Bovendien zijn het intelligente jon gens en ik kan enorm goed met ze opschieten sinds ik in augustus met de training ben begonnen. Ze stellen geen domme vragen, omdat ze zelf veel van volleybal afweten. Het fijne weten ze er nog niet van. maar dat hoop ik ze wel bij te brengen." Dat ook Kangeroe een sponser no dig zal hebben: <al verfoeit Hooger waard dat er geld in de volleybal- sport is gekomen». „Kijk. nu zal een sponser nog niet op Kangeroes af komen. Ze spelen tenslotte nog maar hoofdklasse en daar hoor je er niet zoveel van. Maar ze gaan naam ma ken. En dan: het zou voor Leiden leuk zijn als er weer een ploeg in de eredivisie zou spelen. Dan zou er ook meer belangstelling voor volleybal ge toond worden. Net zoals in het sei zoen 54 55 toen ik de toenmalige ver eniging Professorenwijk trainde, die bijna landskampioen werd. Voor Kan geroes zelf zou het ook nuttig zijn als er een sponser gevonden werd Het is een gezonde ploeg met gezonde kwaliteiten. Met een sponser zou voorkomen kunnen worden dat de ta lentvolle spelers die erin rondlopen en waarvoor nu al belangstelling wordt getoond later stomweg zul len worden weggekocht door be paalde andere verenigingen. Dat zou zonde zijn. Kangeroes moet die spe lers kunnen binden, anders trekt een andere vereniging profijt van de op leiding die die jongens bij de Kan- geroes hebben gekregen Daar zit jouw werk in. alles wat je ervoor hebt ge daan en gelaten. Ik heb zelf meege maakt dat er spelers van me weg gingen; daarom zeg ik: Daar moet Kangeroes nu al rekening mee hou den. Geloof me. ze lopen nu al op enige jongens te spinzen" En ten- slotte de raad: .Laat die jongens i door de trainer aangewezen voor drie jaar een contract tekenen. Op vrijwillige basis, zodat speler en club i dat in overleg kunnen verbreken." PAUL DE TOMBE 11 «Van onze sportredactie» In het „nieuwe Ter Leede" dat het op het ogenblik zo uitstekend doet in de nieuw gevormde za terdag eerste klasse, heeft ex- Noordwijk-doelman Constant Smit het geweldig naar zijh zin. De 20-jarige Noordwij- ker. die in de serie oefenwed strijden het „gevecht" om het plaatsje onder de lat won. ziet ie toekomst —na de hoopvolle competitiestartna de 21 ne- ierlaag by DOTO overwinnin gen op IJsselmeervogels (21) en De Zwerver '20) dan ook met veel vertrouwen tege moet. De sfeer wordt steeds beter en de blessures steeds minder", meent hij nuchter en daarmee typeert hij de mogelijkheden van het „nieuwe Ter Leede". eenvoudig maar treffend. Con stant Smit verder: „Er wordt op het ogenblik geweldig hard ge werkt. En de eerste wedstrijden hebben voor het nodige vertrou wen gezorgd. Niet dat we zater dagmiddag in Rotterdam Zwart Wit zullen onderschatten daarvoor is het een veel te ge renommeerde vereniging maar we weten óók dat we echt niet hoeven te verliezen". Door een nieuwe overwinning zou Ter Leede ook na de vierde competitieronde op de ranglijst, boven Noordwyk kunnen prij ken. Noordwijk de club. waarvan de talentvolle Constant Smit vorig jaar afscheid nam. Noord wyk. waar Constant Smit de laatste seizoenen de „eeuwi ge reserve" achter Jaap van der Niet was. Toch is die vaste plaats op de reservebank niet de voor naamste reden van zijn vertrek geweest. „Natuurlijk is het leu ker om in een eerste elftal te spelen", geeft hij toe- .Maar mijn voornaamste bezwaar was wel dat alles achter je rug om werd geregeld. Er werd nooit ge zegd waarom je er naast stond of waarom je maar in het twee de moest gaan spelen. En juist dat zijn zaken, die by Ter Lee de geweldig fijn zijn geregeld. Een trainer als meneer Hoo- geveen praat erg veel met ons. Als hij mij eens niet zou opstel len. zou ik dat gewoon nemen. Omdat hij daarvoor dan heus wel een speciale reden heeft Omdat dat dan echt wel in het belang van het elftal is. En dat zou hij dan ook gewoon zeggen. Omdat bij Ter Leede alles open lijk met de spelers wordt bespro ken". Constant Smit kykt nu reeds verder dan de wedstrijd van za terdag tegen Zwart Wit '28: naar volgende week, wanneer in Sas- senheim Noordwyk op bezoek komt. Ook tegen zijn oude ver eniging. waarvoor hij in de na- competitie om het lands kampioenschap nog tweemaal uitkwam (in Zwolle tegen WVF en in Wezep tegen WHC) acht hij Ter Leede bepaald niet kans loos. „Noordwyk heeft de naam van de beste zaterdagclub uit de omgeving te zijn. Maar die naam zullen ze dit seizoen toch eerst, proberen waar te maken. Noord- wijk barst van het voetbalta lent. Het speelt echt mooi voet bal om te zien, maar het levert meestal zo weinig op. De inzet is soms een beetje zoek. De wils kracht komt pas op de tweede plaats. Bij Ter Leede kunnen al le spelers dat beetje extras-trijd- lust wel opbrengen. En die inzet is vaak beslissend". De prognoses van Constant Smit voor zaterdagmiddag zyn: Zwart Wit '28 - Ter Leede: 2. .Een duidelijke zaak: Zwart Wit draait op het ogenblik nog al moeizaam, terwijl wij steeds beter in vorm komen"»; Noord- wyk-IJsselmeervogels: 3. „IJs selmeervogels is vooral voor een ploeg als Noordwyk een kwaaie tegenstander Noordwyk heeft dan het voordeel van het spelen op eigen terrein, maar dat houdt alleen maar in dat IJsselmeer vogels nog verdedigender zal spelen. En juist zo'n ploeg die hetzoekt in uitvallen. ligt Noordwyk altijd erg slecht") SHO—Quick Boys: 2. .Quick- Boys doet 't op het ogenblik erg goed ze geloven er weer hele maal in en zo'n mentaliteit mist SHO"Rijnsburgse Boys HBSS: 3. NSW-SIZO: 1. PPSC -ARC: 2: Hoofddorp-SMS 3; Jong Hercules-RCL2; NSU '70 -UVS: 2; Hazerswoudse Boys DUNO: 3. Excelsior P-Koude kerk: 1; Oegstgeest-Nieuw Lek- kerland3 SVOW-HVO: 1; Kat wijk-Unicum: l; TSB-TAW: 2. Woubrugge-Zevenhoven3. Percentage van de vorige voorspellers: Cees Spaanderman 40% Leo Pluimgraaf! 36%. ADVERTENTIE Zoutarme melk van Nutricia. t» :»'ATR;.M-VJ Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in ^XATRINON gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedcrvorm of vloeibaar C/9 JU GRONINGEN -GPD) Voor het Nederlandse heren-hockey-elftal is een belangrijke periode aangebroken. Vandaag begint in Brussel voor de eerste keer het Europees kampioenschap voor landenteams, een bijzonder zwaar toernooi dat zich uitstrekt over tien dagen. Voor deelname aan de wereldkampioenschappen in het Indiase Lahore volgend jaar februari is het nood zakelijk dat Nederland in Brussel tot de laatste vier doordringt. In Lahore, waar tien landen zul len deelnemen, is een plaats bij de eerste acht voldoende om verzekerd te zijn van deelname aan de Olympische Spelen van München. Wanneer Nederland er de komende dagen niet in slaagt zich te plaatsen voor de strijd om de wereldtitel, kan München alleen nog maar worden bereikt via een aantal lastige voorronden. Hetgeen de woor den van Cees Tania (32), een week geleden be noemd tot bondsoefenmeester in vaste dienst, begrijpelijk maakt: „Alle voorbereidingen zijn in wezen gericht op München". Met de vaste aanstelling van Cees Tania lijkt de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond een goede keus te hebben gedaan. De sfeer van knus se gezapigheid waarin nog al te veel Nederlandse hockeyclubs hun wedstrijden spelen, is aan Tania niet besteed. „Het club-hockey in Nederland is enkele klassen zwakker dan het interlandhockey", stelt hij vast. „Dat is inderdaad nogal verontrus tend. Maar bij de trainingen van de top-hockey- ers eis ik dan ook dat ze tot op de bodem gaan. zowel wat betreft uithoudingsvermogen als con centratie. Ik verlang van hen een zakelijke in stelling. Ik moet zeggen dat het me niet zo veel moeite kost om dat van de spelers gedaan te krijgen. Ze zijn natuurlijk ook de spelers die zich in hun clubs voor de volle honderd procent geven". Die maximale inzet zal ook in Brussel onont beerlijk zijn. Er nemen negentien landen aan de Europese titelstrijd deel. elk land moet minstens zeven interlands spelen. Nederland huist in poule b met „zwaargewicht" Engeland en minder belangrijke hockey-naties als Denemarken, Oos tenrijk en Rusland. De sleutelwedstrijd van deze poule is het duel tussen Engeland en Nederland, dat zaterdag plaatsvindt. Een zege is voor de Nederlanders van groot belang, omdat zij in dat geval vermoedelijk als winnaar van poule b zullen moeten uitkomen tegen het tweede land van poule a. voor welke plaats Wales favoriet is, al mag Polen niet bij voorbaat als kansloos worden beschouwd. Het toonaangevende land in deze poule is ongetwijfeld West-Duitsland. dat als winnaar van poule a zal uitkomen tegen Engeland of Nederland. Zegeviert het Nederlandse team over Engeland, dan behoeft het zich niet zoveel zorgen te maken. Hun kwartfinale tegen Wales of Polen mag geen problemen opleveren nog dit jaar werd bijvoorbeeld Wales in Cardiff met 10 geklopt. Aanzienlijk moeilijker wordt het wanneer En geland in poule b de sterkste blijkt, zodat Ne derland tegen West-Duitsland zou moeten aan treden. De Duitsers vormen per traditie een „angstgegner" voor het Nederlandse team. Zij zijn zo beaamt ook trainer Tania evenals de Engelsen keiharde „toernooi-fighters". die hun grootste kracht ontlenen aan direct, franjeloos hockey, dat gepaard gaat met een nauwelijks te overtreffen inzet. In januari van dit jaar onder vond Nederland in het internationale hockey- toernooi in Bombay nog eens aan den lijve hoe moeilijk de Westduitsers te kloppen zijn als er veel op het spel staat. In het begin van het toernooi bevocht Nederland nog een 10 zege op de ploeg van coach Werner Delmes, maar later, in de eidstrijd, sloeg West-Duitsland meedogen loos toe: 3—0. Enkele maanden later slaagde Ne derland er niet in om zich in Amstelveen te re vancheren. Het toen bereikte 1—1 gelijke spel is voor Nederlands teammanager Hans Schnitger zelfs aanleiding om te verklaren: „Het heeft de verhouding van Bombay bevestigd. Duitsland is absolute wereldtop. Wij horen er een beetje bij". Van de „Mexico-gangers" zijn in de Nederlandse selectie voor Brussel alleen verdediger Heico van Staveren, halfspeler Tippy de Lanoy Meijer, en de aanvallers Frans Spits en Kik Thole overge bleven. Rond die kern van klassieke routiniers „zweven" een aantal talentvolle jongeren, zoals de HTCC-spitsen Frans en Jos Christis en doel man Maarten Sikking (het hockey maakt mo menteel in Brabant een enorme bloeiperiode loor), de Kampong-aanvallers André Bolhuis en Paul Litjens ,en de middenvelder Coen Kranen burg (Laren). Over de bezetting van de spilplaats bestaat nog onzekerheid, omdat de drie belang rijkste kandidaten voor die positie. Weemers. ïbbens en Toebosch, om verschillende redenen voor Brussel moesten bedanken. Cees Tania

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23