„Ditmaal wil ik een vrouwenportret KLASSE VAN ROMY Films in Leiden Keihard kloosterleven In „de Non van Monza Ingmar Bergman presenteert zijn nieuwe film „De dingen van het leven' „Mash" blijft Woodstock Weinig erotiek in Erotische driften Seh smukkcl- affaire BRUYNZEEL - KEUKENS - KASTEN „Houtwerf-Leiden" - N.V. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 LRTDACH DAGBLAD PAGINA lf STOCKHOLM (GPD) In de zogenaamde filmstad, een mini-Hollywood dat een even vervallen indruk wekt als het origineel: persconferentie voor 60 journalisten uit 30 verschil lende landen en evenveel fotografen. In pitrieten stoelen, verloren in de grote ruimte van de studio: regisseur Ingmar Bergman, Elliot Gould, ex-echtgenoot van Barbara Streisand en nieuwe favoriet, Bïbi Andersson en Max van Sydow, welbekende namen voor de Bergman-liefhebbers. ELLIOT GOULD Gepresenteerd wordt Bergman's nieuwe film The Touch. Bergman: „Ik wil ditmaal een vrouwenportret maken. Zoals een schilder met zijn penseel werkt zal ik proberen het met de camera te doen. Uit een drie hoeksverhouding, eigenlijk een heel banale geschiedenis, net een week- bladverhaal, komt dan hopelijk dit vrouwenportret te voorschijn. Bergman zelf aan het woord, wat zeldzaam is. Hij geeft hooguit een officiële persconferentie per twee k drie jaar. Om van allergie ten op zichte van de pers. en vooral de niet-Zweedse, te spreken is beslist geen overdrijving. „Ik ben altijd enorm geïmponeerd geweest door die regisseurs die zoveel over hun film weten te vertellen voordat ze die ge draaid hebben. Bij my ligt dat iets anders. Ik maak het allemaal eerst klaar en bekijk dan wat het gewor den is. Wat dat betreft ben ik het trouwens eens met Faulkner: „Sto ries moet je vertellen en niet schrij ven". Elliott Gould, steekt bedacht zaam een maiskolfpijpje op, en pro beert onder woorden te brengen wat hij van de samenwerking met Berg man verwacht: „Een avontuur. Ik weet het echt niet onder woorden te brengen. Maar als regisseur is hij geniaal". Gould zelf wordt door Bergman als briljant beschouwt: „Toen ik hem zag acteren in films als „Getting Straight" en M.A.S.H. begreep ik meteen dat hij perfect gesohikt was voor „The Touch". Bergman neemt hiermee de stap naar Hollywood. De film wordt dan ook voor rekening van A.B.C. Pictu res Corporation gedraaid. Bergman is sinds kort zijn eigen producer en de winstverdeling is in een 100 pagi na's groot contract vastgelegd. „Of je het geloven wilt of niet, zelfs de ver toningsrechten in de toekomst, op al le planeten en in alle galaxen, zijn al vastgelegd". Over een première op Pluto wordt niet gedacht, het zal wel weer gewoon aarde worden denkt hij. Berekend is dat het filmen 90 da gen duurt. Natuurlek in kleur, on danks het feit dat hij alle kleuren- werk afzwoer nadat „wat betreft de vrouwen" mislukte. „Het wordt een film in kleuren, maar niet gewoon 'n kleurenfilm", zegt Bergman en stapt snel van het onderwerp af. B^j de aanwezige journalisten groeit langzaam maar zeker het vermoeden dat hij de persconferentie alleen maar geeft omdat de Amerikaanse filmmaatschappij hierop heeft aan gedrongen. Maar in een ge sprekje naderhand ontkent hij dit. Daarentegen valt niet te ontkennen dat de Ingmar Bergman van 1940, toen hij een baantje kreeg als leer ling bij de svensk filmindustrie voor 350 gulden per maand, verdwenen is. Een diva is hij niet geworden, maar zijn eigenzinnigheid heeft hem nooit verlaten. „Geloof maar niet dat ik als een STUDIO „De dingen van het leven" zijn wat erg simpel uitge- vallen. Dat ligt niet aan het spel van de beide hoofdrolspelers Ro my Schneider en Michel Picolli, maar aan de andere kant weten ze het wat slappe aftreksel van wat een boeiend verhaal zou kun nen zijn toch ook niet boven de middelmaat uit te heffen. De film is knap opgenomen, daaraan valt niet te tornen. De op namen van het auto-ongeluk dat de door twee vrouwen gebonden wegenbouw-deskundige Pierre Del- homeau overkomt, zijn tot in alle details (die steeds weer terugko men) meesterlijk vastgelegd. De verbanden tussen de vertoonde beelden en het verhaal is echter lang niet altijd functioneel. „De dingen van het leven" wekt de indruk dat regisseur Claude Sautet langzamerhand wel eens af wilde van het overmaat aan con versatie in de Franse films en meer actie wilde scheppen. De i techniek van die actieverfilming lijkt hij niet helemaal ondj de knie te hebben, althans in verhaal technisch opzicht. Het lopen tij- Romy Schneider en Michel Picolli in „Les choses de la vie" van Claude Sautet. dens het spreken, draaien met si garetten e.d. werken Juist verve ling in de hand. Filmtechnisch is „De dingen van het leven" echter een werk van grote klasse. Klasse verraadt ook het spel van Romy Schneider, die niets meer overlaat van haar image als „Sis- si," een image dat ze al verloor eigenlijk met haar spel in de film „Mon petit." Het verhaal: Pierre Delhomeau is gescheiden van zijn vrouw (Léa Massari), met wie hij nog wel con tact heeft, omdat zy een functie in zijn bedrijf vervult, maar met wie verder alle banden verbroken zijn. Die banden bestaan wel met Hé- lène, die erin berust, dat Pierre nog niet met haar getrouwd is. Iets wat hij aanvankelijk ook niet van plan is. Hélène is Juist om de con tacten van haar gegoede familie voor hem een goede partner. Als hij uiteindelijk besluit helemaal voor Hélène te kiezen, komt hij om bij een verkeersongeval. ADVERTENTIE VERANTWOORDE GEZINSVORMING 250 gram CONDOOMS Iplm. 160 stuks) voor f 19,75 ALLEEN BIJ: HEBRU, Oude Gracht 322, Utrecht; HEBRU, Kleine Berg «L Eindhoven: HEBRU, Hinthamerstraat 76. '6-Hertogenboach. Postorders: HEBRU. poetbus 2046, Utrecht. Deze aanbieding is geldig t.m. 15 oktober 1970. Op verzoek zenden wij U GRATIS een monster en prijscourant. TRIANON MASH blijft het doen in Leiden. Nu voor de derde week en naar het zich laat aan zien zal de film nog wel een paar keer geprolongeerd worden. Dage lijks staan nog drommen mensen voor het theater om kennis te kun nen nemen van deze doldwaze film, die door de Jury van het filmfesti val van Cannes bekroond werd met de eerste prijs en in het Jury rapport werd aangeduid als de „beste anti-oorlogsfilm, die ooit ge maakt is." MASH is een film vol gruwelhe den, die zich voornamelijk afspelen aan de operatietafels van een Amerikaans veldhospitaal ergens in Korea tijdens de Koreaanse oor log. Schoten vallen er niet in de film, gevochten wordt er ook niet, al krijgt de geestesgesteldheid van de mensen in het kamp wel knauw op knauw. CAMERA „Woodstock." de kleurenfilm over het popgebeuren in het gelijknamige plaatsje, blijft in Leiden. Alleen is de film ver huisd van de Stationsweg naar de Hogewoerd, waar men de stort vloed 'van hedendaagse muziek over zich kan laten komen. Optredenden zijn o.a. Joan Baez, Arlo Guthrie, Sly and the Stone, Richie Havens, The Who, Country Joe and the Fish, John Sebastian, Santana en Joe Cocker. soort Aladdin heb zitten wachten tot de vruchten in mijn tulband vielen. Deze filmwereld, is mijn eigen we reld. En hier maak ik uit wat er ge beurd". Het is inderdaad waar dat de acteurs bij het begin van de ver filming meestal weten wat er gefa briceerd gaat worden. „Je zoekt ge woonweg de hele tijd naar verschil lende uitdrukkingsmogelijkheden. En de eerste weken spant iedereen zich meestal te veel in. Maar is het een maal aan de gang dan gaat het ook snel". Op de vraag of het niet moeilijker gaat worden nu Gould in het beeld gaat verschijnen, iemand die sterk verschilt van zijn gewone groep: „Nee. dat denk ik niet. De nieuwe acteur die in het team komt, zorgt op zijn manier voor spanning: hij kan een geheel nieuwe dimensie op roepen. Ik vind het spannend als zo iets gebeurt". De manier waarop Ingmar Berg man omspringt met zijn acteur heeft nogal eens tot de nodige opwinding geleid. Wat is er bijvoorbeeld waar van het verhaal dat er stoelen door de ruiten vlogen by de opname van „Scammen"? „Dat klopt inderdaad. Dat doe Je omdat je bang bent. Hoe minder je weet en hoe minder zeker je bent. des te kwader word je. Of eigenlijk word je banger. En die angst zet je om in kwaadheid. Je kunt daar niet gewoon maar staan kwaad te zyn. Maar het gaat langzamerhand wel over. Een andere zaak is dat ik nog steeds verschrikkelijk kwaad word wanneer mensen lui zijn of erg slor dig". „Dat gezwets over Bergman, die meer demon is dan regisseur begint me trouwens ook knap te vervelen. Ik kan zoiets gewoon niet begrijpen: dat ik de dictator zou spelen. Je kunt van de mensen toch helemaal niet verwachten dat ze hun best zullen doen als ik ze als slaven behandel of de dictator speel. Dat is belachelijk. Maar van die cliché's trek ik me niets aan. Hoofdzaak is dat de men- I sen die met me werken weten dat j het niet zo is in werkelijkheid. Iemand moet natuurlijk de richting aangeven waarop het geheel moet uitdraaien. Maar hoe we er samen komen, is een gemeenschappelijk probleem". Het beeld dat men van Bergman kan krijgen door alleen zijn films te zien is dus niet in overeenstemming met de werkelijkheid? „Ik ben optimist, noch pessimist, ik ben gewoon ik. Helemaal niet dogma tisch en niet religieus. Het enige wat ik heb is een arbeidsmoraal, en hier bij kan ik Schiller citeren: het enige waarop een kunstenaar zich met recht kan beroemen is zyn vlijt". Nu wordt het dus een vrouwenpor tret in „the touch". Waarom staan bij Bergman de vrouwen zo dikwijls op de voorgrond? „Vrou wen zijn gewoon leuker: omdat jezelf man bent. zo verdomd eenvoudig is dat. En het is werkelijk verschrikke lijk leuk om met vrouwen samen te werken. Niet alleen omdat ze meer ex pressie-mogelijkheden hebben". HENK RUYSSENAARS LUXOR Onder een film titel als „Erotische Driften" ver wacht men samengepakt te zien de woelige avonturen van een aantal mensen, wier seksuele leven fors uit de kom geschoten is. Welnu daar is ln dit Zweeds-Italiaans produkt geen sprake van. Het gaat allemaal heel keurig toe; in het hele werk komt slechts een mespuntje erotiek voor. De eerste conclusie moet dan ook zyn dat de filmtitel gezocht en onjuist is. De vlag dekt de lading maar zeer ten dele. De Engelse ti tel „Blow hot, blow cold" is veel be ter. In het begin heeft de film iets van een aangename reclame-folder, van de Italiaanse VW. Er worden schilderachtige plekjes getoond op een paar beeldige eilandjes. Het gaat trouwens ook om een stel toe risten, die daar hun vakantie door brengen. Enerzijds zyn dat de vuri ge Zuidamerikaanse Letitia en haar al even temperamentvolle minaar Giulio, aan de andere kant is dat, het kille Zweedse echtpaar Margit en Gunnar Lindmark. Gunnar. 15 .'aar ouder dan zyn vrouw is hoog leraar in de psychologie, maar hy is niet veel meer dan een koele theo- retisuc, in de praktyk brengt hy er weinig van terecht. Zyn hu welijk stelt niet veel voor, z'n vrouw denkt nog steeds met weemoed terug aan een felle jeugdliefde met ene Frederick, die kort daarna overigens zelfmoord pleegde, 't Leidt by haar tot hopeloze frustraties. Gunnar door zyn vrouw bits afgewezen is op een dag getuige van een robber tje vrijen aan het strand van Giu lio en Letitia. Het is het. begin van verwikkelingen die het verhaal om buigen naar een detective-ach- tige sfeer. „Blow hot, blow cold" (de Nederlandse titel kunnen we beter vergeten) is een dragelijk film werk geworden (wat ook wel te ver wachten is met Bergmanfiguren als Gunnar Bjornstrand en Bibi An dersson), maar erg geinspireerd is het allemaal toch niet. De film komt traag, stroef op gang, het eind is wat levendiger, de tragiek wordt ook goed zichtbaar, maar he lemaal boeien, nee dat doet het toch niet. Met erotiek heeft dit alles heel weinig te maken. LIDO „De non van Monza" is beslist geen film voor een gezellig avondje uit. Integendeel. De beel den over de gebeurtenissen in een Italiaans klooster uit de zeventien de eeuw komen als zweepslagen aan en zyn byna meedogenloos. Wat producer Silvio Clementelli op het celluloid vastlegt is een vakkun dige en doordringende aan klacht tegen de onmenselyke harde behandeling van zusters die zich in het klooster niet meer thuis voelen. Via somere beelden brengt Cle mentelli een scherp contrast in beeld tussen enerzyds het Deeld dat ons van nonnen voorstaat: ingeto gen en godsdienstig en anderzyds de keiharde hand waarmee het kloos ter in het verleden werd geregeerd. De film is een regelrechte aanklacht tegen een wereld waar aan de ene kant de kuisheid en profaniteit vanaf straalt, ter- wyi de keerzyde van de medaille een onbarmharige marteling is on der het mom van Gods wil. Opvallend is de ingetogenheid waarmee Clementelli zyn ver haal in beelden vervat. Geen sex of sensatie maar een bittere realiteit, die tot nadenken stemt. Anne Hey- woord, de Engelse actrice, is in de „Non van Monza" een eerza me moeder-overste Virginia, die al le verplichtingen nakomt, die het geloof aan een kloosterlinge stelt. Dat verandert wanneer een landeigenaar uit de omgeving het klooster weet binnen te dringen en haar verkracht. Ondanks de kwel lingen die ze moet doorstaan beseft ze tegeiyk dat haar toekomst buiten de vier kloostermuren ligt. Tydens haar zwangerschap, die op de verkrachting volgt denkt ze steeds opnieuw aan de vader van haar toekomstige kind, die inmid dels in de gevangenis is beland. Met het geld dat ze heeft weet Vir ginia de vader van het kind los te kopen. Aanvankelyk wil die niets van haar weten maar tenslotte voelt hy zich zo aangetrokken tot de moeder-overste, dat hy in het ge heim zyn intrek neemt in de cel van Virginia. Door de affaire, die daaraan vooraf is gegaan is Virginia reeds als moeder-overste afgezet. De cri sis die zy doormaakt wordt nog sterker wanneer een van de lekenzusters ontdekt, dat een man in haar cel is. De man Osio genaamd doodt de lekenzuster om te voorko men dat zyn aanwezigheid uitlekt. Tenslotte komt het toch zover. Zus ter Virginia moet verschynen voor een hof van hoge geestelyken en wordt op zeer wrede wyze gefol terd. Het vonnis luidt tenslotte dat zy zal worden ingemetseld in een klei ne cel zonder ramen. Ze wordt als het ware levend begraven, terwyl haar geliefde wordt gedood door 'n troep rovers. Anne Heywood blinkt in deze film duidelyk uit. Ze geeft een uitstekende tekening van een vrouw, die een inneriyke stryd moet leveren tussen twee belangry- ke dingen: de gelofte aan God en de vrouw, die de echte liefde be geert. i.S in REX Het theater aan de Haar lemmerstraat kondigt voor deze week een film aan „vol seks, spanning en actie uit de wereld van de prostitutie en misdaad". Wie zich door deze slagzin laat verlei den tot het kopen van een kaartje komt niet helemaal bedrogen uit. De film is met byster weinig fantasie gemaakt maar het met een flinke scheut erotiek overgoten verhaal is inderdaad niet zonder spanning. „Quai du desir" zoals de ze dertien-in-een-dozyn-film in keurig Frans heet speelt zich af in het havenkwartier van een middel grote stad en gaat over een smok- Anne Heywood als de non van Monza keiaffaire. De mannen achter deze affaire zyn drie zeer gevaariyke gangsters, die heel wat narigheid om zich heen verspreiden. Ze laten de onvolwassen Roger het vuile werk opknappen en de aan de lief de verslingerde Francine naar hun smerige broekspypen dansen. Roger vindt als gevolg van de smokkelaf- faire de dood, zyn broer Remy komt al wraakzoekend op zeer on plezierige wyze met het misdadi- gerstrio in aanraking en het meisje Francine .raakt er pas in een zie kenhuisbed van overtuigd dat „verraad" de enige oplossing is. Of de door haar „vrienden" murw ge slagen Francine het haalt, vertelt de geschiedenis niet. maar het recht zegeviert hier in elk geval. Nog maals, aan enige spanning ont breekt het ln deze kleurenfilm, waarin tussen alle sensaties door flink wordt gevreeën, niet. ADVERTENTIE Showroom: Nieuwe Rijn 87, telefoon 34544 (4 lijnen)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19