Philip Moms Londen vreest voor het leven van gijzelaars 8 50 Publiekstheater voor Amsterdam iLESTIJNEN WEN MACHT OESSEIN AAN INDEN LEGGEN Amerika wijst nieuw vredesvoorstel van Vietcong van de hand Dode bij schietpartij in Reggio di Calabria Sporttoto NA n. o e Verdachte van moord gepakt Zieken verpleging Denemarken stopt demonstranten voor congres Wereldbank Exportorders NEM-ketels Huurbescherming middenstanders ligt in wet Dr. Braunwald sprak in Leiden Hans Croiset ontrouwt nieuw plan: 25-L75 18 SEPTEMBER 1970 LFTDSCH DAGBLAD PAGINA 11 X (GPD) Reeds tüdens affaire met de gekaapte fferd het duidelijk dat Jjjsein van Jordanië in z\jn jan ingrijpen. Hü heeft nu klap gegeven aan de Pa- DUimancio's en na een dag de balans iets in zijn r. voor het offensief van de heeft Koning Hoessein jf'f door een militaire rege nen. Wat waren de plan- nene f «fis staking die de com- gisteren hadden uitge- icals in feite ook gebeurd door een uitgaansverbod gevechten geen enkel ef- gesorteerd had tot doel staatsbestel van Jordanië iten. De commando's hoop- bevolking verder zou wei burgerplichten (zoals het belasting, het gehoor- bevelen van de politie en n van arbeid te verrich- komen. Daarmee meen- kunnen bereiken dat het leven in de war zou ko- zij door de beheersing Zarka ook de enige raf- energiebron van het conrtole zouden krijgen, bezetting van de stad lag en zaterdag al een van het verkeer tot stil- gebrek aan benzine. De aking zou een nog grotere ten stichten om Hoessein jen de eisen van de com- dsaties in te willigen. Er as hun eisen, een nieuwe i'ormd te worden waarvan geen directe vertegen- van de koning diende te rste minister moest na- neutraal man zijn. De leiman Naboelsin, ver van de vakvereni- daarbij door de com- id. len de guerrillastrij- andere ministerzetels ge worden verdeeld tus- ;enwoordigers van de ities en die van de wéns gold zelfs in het militaire regering zou ormd als voorwaarde voor fding. en over staatsbemoeienis niet het aftreden van de voorgrond gestaan, macht van de koning be en, indien Hoessein aan li toegegeven. De guerilla- Iden namelijk aan de door hen voorgestelde regering de abso lute macht geven. Het lijkt erop dat door de gevech ten van gisteren het leger het hele zuiden weer onder controle heeft ge kregen. Een probleem bij het nemen van het besluit hoever Amman kan gaan met het bestrijden van de Pa- lestijnen wordt gevormd door de 12.000 man op Jordaans grondgebied gestationeerde Iraakse troepen. De regering van Irak kan na haar felle anti-Hoessein propaganda moeilijk lijdelijk blijven toekijken nu het ge vaar bestaat dat de guerillastrijders door de Jordaanse regeringstroepen worden verslagen. Volgens een Iraak se officier zouden de 12.000 man vol gens instructie uit Bagdad zich dan ook gereed maken om de comman do's in het noorden van Jordanië te hulp te snellen zodra deze in het nauw worden gedreven. Daardoor zouden de guerillastrijders gered worden voor een totale ondergang. Intussen is de uitkomst van deze zwaarste crisis sedert het zelfstan dige bestaan van Jordanië echter nog onzeker. Komt het leger als sterkste uit de strijd te voorschijn en is de militaire macht eenmaal geconsoli deerd, dan zal het voor Koning Hoes sein minder moeilijk zijn rekening te houden met de wensen van de Pa- lestijnen. Hij heeft ook in zijn laat ste redevoering de mogelijkheid tot samenwerking met de commando's opengehouden, hoewel hij daarbij wel de nadruk legde op de noodzakelijke beëindiging van het eigenmachtig op treden. Vooral in de verhouding tus sen de Arabieren en Israël is dit laatste van zeer grote betekenis. Want zelfs al worden de vredesonder handelingen in New York daardoor niet op gang gebracht, dan wordt daarmee tenminste een nieuwe sta tus quo met een effectieve wapen stilstand langs het oostfront mo gelijk. HERMAN ROLFES London (DPA, Reuter/AFP) Tegen de ach ter gr and van de bur geroorlog in Jordanië is gisteren in Zwitserland en de Verenigde Staten de bezorgdheid over het lot van de gegijzelde vliegtuigpassagiers toege nomen. De Bondsrepubliek en Engeland hebben een beroep gedaan op de strijdende partijen om het leven van de 54 gijzelaars te beschermen. In Bern heeft de ..crisis-staf" van de vijf betrokken landen zich over de nieuwe situatie beraden. Waarne mers vrezen dat de Palestijnse com mando's de gijzelaars zouden kun nen gebruiken als wapen tegen de Jordaanse regeringstroepen. De Britse regering heeft donderdag ver ;i- laars tussen de Palestijnen en de betrokken regeringen is er tot dus ver niet in geslaagd de Jordaanse hoofdstad te bereiken. Zijn vliegtuig moest vanwege de toestand in Jor danië van de voorgenomen route af wijken en in Beiroet landen. De an dere bemiddelaar, BoSsard, zal van daag uit Geneve naar Amman ver trekken Het Centrale Comité van het Pa lestijnse verzet heeft bekendgemaakt dat al het mogelijke wordt gedaan voor de veiligheid van de 54 vlieg tuiggijzelaars in Amman. Een woord voerder voegde daar echter aan toe dal het leven van de gijzlaars evenals dat van alle burgers in de Jordaanse hoofdstad in gevaar is door .de willekeurige schietpartijen 1DVERTENTIE W ■Zi+L Coltrui **m. Vlotte coltrui voor Jnnen van 3 tot 17 jaar. "Kit, rood, geel, orange of *n104t/m 176 i 75 ct. st. per maat f Haarlemmerstraat IfSElMONOE HOOGVLIET TRARDI1IGEN DORDRECHT ARNHEM VlISSINGEN '^•MAASTRICHT AMSTERDAM (GPD) In pa niek geraakt door het sterven van zijn slachtoffer is de verdachte van de moord op de 76jarige mevrouw RottschaeferVan Klooster waar schijnlijk niet meer toegekomen aan het roven van het geld waarvoor hij kennelijk was gekomen. De verdach te is gistermiddag in het Gelderse plaatsje Hattem opgespoord. Bij sectie is gisterochtend komen vast te staan dat de vrouw een ge welddadige dood was gestorven. Zij was gewurgd. Sporen van een sek sueel misdrijf waren er niet. Kort tevoren was de verdachte bij haai- op bezoek geweest. Hij woonde twee jaar geleden tegenover haar. De zeeman is waarschijnlijk één van de weinigen geweest die wist dat de oude vrouw nog een klein spaarpot- Je had. Ze was wat laag verzekerd, vond ze, en daarom had ze een ex traatje opzij gelegd voor een mooie begrafenis. Er was ruim dertienhon derd gulden. Dat geld is bij het onderzoek door de politie op zijn gewone plek gevon den. LEIDEN Geslaagd zijn in het Academisch Ziekenhuis voor het di ploma ziekenverpleging A: H. H. J. E. Bark, M. E. Bos, H. Focke, O. E. M. Giesbertz, O. C. Heemskerk, A. C. M. Hogenboom, L. Koet, C. P. Koppers. E. J. Schakenbos, A. J. Schoneveld. Br. A. G. Vandenbus- sche, M. H. Verhoeven en J. J. Wijn voord-de Vries. Gedlaagd voor operatiekamerassis tente: M. J. M. v. d. Belt. PARIJS (AFP) Mevrouw Ngoe- jen Thi-binh de „minister van bui tenlandse Zaken" van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid- Vietnam, heeft gisteren op de vredes conferentie in Parijs een uit acht punten bestaand voorstel ingediend- ter regeling van zowel de militaire als de politieke problemen van Viet nam. Op het militaire vlak houdt het voorstel in, dat de troepen van het Bevrijdingsfront de strijdkrachten van Amerika en zijn bondgenoten bjj hun terugtrekking niet zullen aanvallen, mits de terugtrekking vóór 30 juni 1971 geschiedt. Verder zouden de patijen maatregelen moe ten nemen inzake de veiügheid van de terugtrekkende troepen en het in vrijheid stellen van de militairen die in de loop van de oorlog gevangen zijn genomen. Wat de politieke kant van het con flict betreft, verklaart de voorlopige revolutionaire regering zich bereid besprekingen te beginnen met elk bewind in Saigon, mits president Thieu, vice-president Ky en premier Tran Thien-kiem daar geen deel van uit maken en het betrokken regime zich uitspreekt voor vrede, onafhan kelijkheid en neutraliteit. Amerikaanse autoriteiten in Was- AYtis moet blijvenen daarom hebben Amsterdammers bezit genomen van de Leeuwen- rots. Het onthaal van de directie klaard dat ..onmiddellijk stappen zijn genomen om de veiligheid van van ae Jordaanse regeringstroepen' de gijzelaars, en van de andere Britse onderdanen in Jordanië, te waarborgen." Op Cyprus worden i 17*1 IT) 1 een aantal Britse vliegtuigen in ge- l.p|(|^0 |\V 1 KOOS reedheid gehouden om zo nodig mensen uit Jordanië te evacueren, j Waarnemers zien in de verdring V00rZitter an de Britse regering ook een aan wijzing dat vanuit Londen diploma- I was passend. Een kopje koffie in tieke druk wordt uitgeoefend op Is- leiden In een besloten verga- raël om aan de eisen van de com- j bering heeft de voorzitter van de mando's betreffende de vrijlating afdeling van de KVP. mr. dr. van Arabische gevangenen tege- M j D A Hanssen, wegens studie- de zon Maar de leeuwen moes ten binnen blijven. Kamer behandelde amendementen wet ondernemingsraden KOPENHAGEN (GPD.) Neder landse „Kabouters", activisten of an dere sociaal geëngageerden die naar Kopenhagen komen met het doel te demonstreren tegen 'n internationale congres van de Wereldbank zullen niet in het land worden toegelaten. Dit verklaarde een woordvoerder van de Deense hoofdstedelijke politie. Hij voegde eraan toe dat vanzelfspre kend beroepsdemonstranten uit an- aere Landen eenzeilfde behandeling te wachten staan. Het congres, waaraan zal worden deelgenomen door rond 3.000 perso nen. onder wie een groot aantal mi nisters uit diverse landen, begint maandag as. en zal vier dagen in beslag nemen. De linkse groeperin gen in Denemarken hebben reeds enkele acties ondernomen tegen wat zij noemen: vertegenwoordigers van bet internaJtionale kapitalisme en Imperialisme. De deelnemers zullen worden be waakt door ruim 1400 politie-agenten en men rekent erop dat er aansla gen op de deelnemers zullen plaats vinden. De onrust is nog toegenomen nu men heeft geconstateerd dat de Deense activisten als werkstudenten in de organisatie van het project werkzaam zijn. Circa 400 werkstuden ten zfjn zonder enige controle aan genomen voor de meest uiteenlopen de functies en kunnen zich vrijelijk tussen de oongresdeelnem ers gaan bewegen. DEN HAAG (ANP> Bij de voort gezette behandeling van de wet op hington gaven als commentaar op ondernemingsraden heeft de het voorstel van mevrouw Binh. dat Tweede Kamer gisteren een anten- het geen positieve budrage levert moet te komen. Contact Het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Genève heeft het contact Amman sinds woensdagavond verlo ren. Pierre Boissier één van de on langs aangewezen speciale bemidde- aan de onderhandelingen voor een vrevdrame oplossing van dr oorlog in Indo-China. Zij wezen er boven dien op dat het voorstel regelrecht indruist tegen de weigering van Ni xon de terugtrekking van de Ameri kaanse troepen volgens een vooraf opgesteld tijdschema te doen verlo pen en president Thieu als leider van dement goedgekeurd. Daarin wordt bepaald dat de ondernemer de on- in de gelegenheid stelt hem advies uit over een door hem te sluit, waarmee belangrijke zaken ge moeid zijn. LEIDEN De N V Nederlandsche te brengen Eelectrolasch Maatschappij <NEM) nemen be- in Leiden deel uitmakend van de enkele belangrijke opdrachten ge boekt voor levering van af gassen - In dit. door de anti-revolutionaire ketels voor gasturbines. drs. Boersma ingediende amende- te laten vallen. Volgens de genoemde autoriteiten hebben de communisten hun voorstel alleen aantrekkelijker proberen te maken door te verklaren geen aan vallen op terugtrekkende Amerikaan se troepen uit te voeren en door de kwestie van de krijgsgevangenen ter discussie te stellen. de wettige Zuid-Vietnamese regering nient gaat het om de volgende za- - een tarief- of een andere belonings regeling. - een maatregel op het gebied van de opleiding, - een beoordelingssysteem - een der hoodflijnen van het aan- stellings-, ontslag- of promotiebe leid. - een maatregel op het gebied van het bedrijfs-maatschappelijk werk, voorzover een en ander betrekking heeft op de in de onderneming werk zame personen. Bijna de hele Kamer plaatste zich achter het amendement. Alleen de fracties van Boerenpartij, de groep Harmsen en de SGP stemden tegen. Geen meerderheid haalde een amendement van de socialist Wiel draaier, dat beoogde vast te leggen dat voor praktisch alle besluiten die de interne gang van zaken in de onderneming betreffen de instem ming van de ondernemingsraad ver eist is. Bovendien werd in dit amen dement getracht te bepalen dat het medebeslissingsrecht van de onder nemingsraad pas werkelijkheid is in dien verder geen beroep meer mo gelijk is. Het amendement verwierf PSP. Den Haag Met aller instemming heeft de Tweede Kamer gisteren een voor zeer veel middenstanders belangrijke wetsontwerp aanvaard. Het betreft een scheppen van een grotere zekerheid voor midden- standsbedrijven, die in huurpanden worden uitgeoefend. Tot nu toe gel den bij huur en verhuur van be- de stemmen van PvdA, D'< drijfspanden de normale voorwaarden CPN. de groepen Goudhart en Aar- uit de huurwet. De nieuwe wet wil de middenstanders meer bescher ming en dus meer zekerheid bie den indien hun huurcontract wordt opgezegd. Ook bij onteigening zullen deze bedrijven voortaan beter be schermd zijn. Het wetsontwerp lag al sinds ok tober 1966 bij de Tweede Kamer. Het kent echter zo bijzonder veel juridische nuances en dus strijdpun ten, dat er Jarenlang in commissies en belangengroepen over gediscus sieerd is. Met name bij de midden standsorganisaties is lange tijd aan drang uitgeoefend tot het aanbren gen van bepaalde voorwaarden en tot het behandelen van de wet. De meeste strijdpunten bleken gisteren uit het ontwerp te zijn weggenomen, maar toch was er nog een achttal amendementen nodig om volgens de middenstandsdeskun digen in het parelment de puntjes op de i te zetten. Dat is zelfs met instemming van de minister dan ook gisteren geschied. den. De Kamer voltooide gisterenmid dag de atrikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp. Dinsdag komt het gehele ontwerp in stemming. Een 100 t/h ketel werd opgedragen door de N.V. Koninklijke Nederland se Soda Industrie te Delf zij k, drie 84 t/h ketels zullen worden gebouwd voor de Mines Diniales de Ptasses d'Alsace, terwijl optie voor een vier de werd gegeven. Tenslotte werd op dracht ontvangen voor levering van een 40 ton/h ketel voor de Franse oliemaatschappij Antar. LEIDEN In het Academiege bouw heeft dr. Eugene Braunwald, hoogleraar :n de inwendige genees kunde (cardiologie) te San Diego, gisteren de tweejaarlijkse Eintho- ven-voordracht gehouden. Deze voordracht vindt plaats ter herden king van de Nederlandse Nobelprijs winnaar prof. dr. W. Einthoven, uit vinder van de snaar-galvanometer en grondlegger van de cardiologie. Prof. Braunwald sprak over het zuurstofgebrek van het hart en het belang van fysiologische experimen ten voor de kliniek voor hartziekten. In het bijzonder belichtte hij de toe passing van het experiment bij de behandeling van angina pectoris en van het acute hartinfarct. Als ge volg van vermindering van de zuur stofbehoefte van het hart bij deze ingrepen kan angina pectori worden verlicht en de grootte van een hart infarct worden verminderd, aldus prof. Braunwald. redenen voor deze functie bedankt. Als zijn opvolger is gekozen de heer j. m j. Werfcer. Mevrouw M. C. van AkkerenStraathof is benoemd tot secretaresse. Wethouder S. Menken heeft laten weten, dat hij na 30 september zal afzien van het vice- voorzitterschap dat hij thans be kleedt. Moordbrigade De moordbrigade- de in Rio de Janeiro heeft weer twee personen gedood. Hun vermink te lichamen met de afdrukken van het touw nog om hun nek werden gevonden naast enkele verlaten wegen in de buitenwijken van de stad. Pamfletten van de moordbri gade lagen naast hen. De moordbrigade van Brazilië wordt verantwoordelijk geacht voor de dood van meer dan 1.200 misda digers in de laatste 12 jaar. De leden er van zouden bestaan uit ntet-dienstdoende politiemannen die onmiddellijk recht spreken" tijdens him nachtelijke waaktochten. Mislukte kaping In Cairo verluidt, dat een jonge man woensdag vergeefs heeft ge tracht eer Egyptisch verkeersvlieg tuig te kapen toen het zich bevond tussen Cairo en Luxor. De dader was gewapend met een pistool en een dolk en zou door een man van de veiligheidsdienst zijn gegrepen en ontwapend. Aan boord bevonden zich 45 passagiers en een bemanning van zes personen. De kaper was een fotograaf- Hij wilde naar het vliegveld van Djedda, in Saoed-Ara- bie. DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto nr. 5 zijn: Aantal deelnemers: 738.839. Bruto inleg f 1.463.075,10; prijzenbe- drag f 658.383,79. Beschikbaar voor lste prijs f 230.434,33; 44 meldingen; ieder f 5237,—. 2de prijs f 164.595,95. 675 meldingen; ieder f243,-. 3de prijs f 230.434.33 5246 meldingen; ieder f 43.-. Extra prijs f 32.010.18; 1153 meldingen; ieder f 28,-. ADVERTENTIE REGGIO Dl CALABRIA (AFP. REUTER) De nu al vier dagen durende onlusten in de Italiaanse stad Reggio di Calabria hebben gis teravond het eerste dodelijke slacht offer geelst: een man die als toe schouwer door een kogel werd ge troffen toen woedende demonstran ten het vuur openden op de carabi- DEN HAAG (ANP) Hans iroiset heeft als woordvoerder can een groep acteurs een opzet voor een publiekstheater voor de itad Amsterdam ontvouwd. Dit ;heater richt zich op erkenning, lat een groot deel van de be voi cing het toneel niet bezoekt. Het publiekstheater zal een soort to neel te zien geven, dat het toe komstige publiek niet langer als ixclusief kan ervaren. Het nuttig iffect. dat het toneel kan hebben zoor de gemeenschap, zal boven net effect van het schone moeten ïitstijgen. Het is de bedoeling dat in 1972 het publiektheater voor de stad Amsterdam er is. Het gaat volgens Haus Croiset om een ensemble, dat een doorbraak in de Nederlandse to neelsituatie kan bewerkstelligen. Bij de samenstelling van de groep moet worden uitgegaan van talent volle spelers, die bereid zijn te wer ken aan de noodzakelijk geachte mentaliteitsverandering binnen het toneel zelf. en die erkennen, dat de functie van de moderne speler een ruimere inhoud heeft dan die van toneelspeler alleen. Het repertoire dient zich in zijn samenstelling te richten op alle uitingen van de dra matische kunst van enig niveau. Het repertoire-beleid zal op lange termijn gericht zfjn op een voorraad voorstellingen, die geregeld terugke ren en die dus niet direct uitputtend uitgespeeld mogen worden. Het op I speling van een willekeurig pand. De stadsschouwburg kan zeer wel worden gebruikt als uitvalspunt, maar activering van het schouwbur genpatroon zal één van de organise- peil houden van deae voorate.llngen. »nsche ul^ngapunten van het be- «TSSta VÏÏSE nieri. Tevens zouden twee personen ernstig gewond zijn geraakt. De moeilijkheden begonnen gister middag toen duizenden demonstran ten opnieuw hun eis dat Reggio in- plaats van Catanzaro hoofdstad moet worden van het nieuwe district Ca labria kracht wilden bijzetten en naar het centrum van de stad op trokken. Daar kwamen zij in bot sing met de politie die belette, dat ze barricaden rond het hoofdbureau van politie en het stadhuis konden oprichten. De demonstranten beko gelden de politie met stenen en ben zinebommen en toen dat naar hun zin niet voldoende effect had werd een vuursalvo gegeven met een auto matisch geweer. Ook onder de cara binieri zouden daarbij gewonden zijn gevallen. De betogers hebben gisteravond ook twee pantserwagens van de po litie geplunderd. Voorzien van auto matische wapens namen zij daarna hun toevlucht in de kathedraal van Reggio. Tegen middernacht openden het doorrepeteren ervan, moet bij consequente doorvoering kwaliteits verbetering te zien geven. Moet een vitaliteit uitstralen, die bij het pu bliek ook bij de honderdste voorstel ling voelbaar moet zijn menen de initiatiefnemers. Niet duidelijk genoeg kan worden I gesteld, zo laat Hans Croiset voorts weten, dat het bij het publieksthea ter gaat om de bespeling van de I stad Amsterdam en niet om de be leid dienen te zijn. Hierover zijn ook reeds gedachten geformuleerd. De Stadsschouwburg moet opengebroken worden, opdat het een huis wordt dat de gemeen schap dient. Zonder grote kosten zouden lessen in de hall gegeven kunnen worden, kinderprogramma's in de garderoberuimten en laboratorium- voorstellingen in de fietsenstalling. Ook zouden de repetities openbaar kunnen zijn. draal hadden verschanst, het vuur op de politie. De wapens die zij bij zich hebben zijn volgens de laatste berichten pistolen, geweren en half- automatische machinegeweren. De politie heeft intussen de voor zitter gearresteerd van het actieco mité, dat de algemene staking vier dagen geleden heeft uitgeroepen. Het schijnt, dat de politie de contro le op de gevechten heeft verloren. De politie zou haar pogingen om de demonstranten uit de kathedraal te krijgen hedenochtend hervatten. de luxe van internationale goede smaak

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11