BURGEROORLOG IN AMMAN 'rij Alphen tevreden met 2de plaats warm Vrouw (76) vermoord Bond eist f400.- voor ambtenaar Definitieve confrontatie tussen Palestijnen en Jordaniers Beperking nieuwbouw behalve woningbouw (Ducf tylieuiVi* ord samen met apans bedrijf vanavond praatavond leidse onderwijs instellingen Bouwsom beperkt tot f100.000 Abel Tasman na derde poging toch te water RUIMTE FELLER Verscherpte bewaking van de kazernes richt 1 maart 1860 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 No. 33199 EIDSCH DAGBLAD tfeur: G. Koopman Redacteur: Dra. J R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.16 per kwartaal (postabonnementen 18.55), f 5.40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25. Witte Singe) 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 AMMAN (AFP, Reuter, DPA, AP) Sinds van gend vroeg woedt in Jordanië een totale burgeroorlog, beschouwd kan worden als de definitieve confrontatie ,en aanhangers van Koning Hoessein en de Palestijnse „rillastrijders. Vanmiddag werd zwaar gevochten in en id de Jordaanse hoofdstad Amman en in de plaatsen I, Soeajem, Zarka en Djebel Abiad verspreid over het e land. verbindingen met Jordanië zijn roken, zodat het moeilijk is een acht te krijgen van de gevech- De Palestijnse strijdkrachten Iden eclatante successen. Zo zou tad Karak en Zarka in hun han- jjjn. Een aanval van Jordaanse eenheden op de Palestijnse stel- u in Amman, is volgens de Pa- tose radio, afgeslagen. De Jor- to gebruiken gematigder be dingen om het welslagen van acties aan fce duiden. Volgens jjjn de omstreken van Amman Ie belangrijkste wijken van de en Zarka in him handen, guerrillastrijders zeggen dat bataljons Jordaanse militairen overgelopen. Dezen hadden on- iellijk de strijd aan de zijde van "innen hervat. Een Al Fatah- -woordiger in Beiroet sprak -ering van het Jordaanse le tten als zouden Palestijnen geweigerd tegen het Jor- leger te vechten en zijn ge- Gedaald kansen voor het Jordaanse le- „p een overwining op de guerril- tjjders zijn aanzienlijk gedaald nu j en Irak hebben verklaard zich de zijde van de Palestijnen te n scharen. De Iraakse troepen al onder Palestijns bevel stonden de opdracht gekregen zy aan de verzetstrijders te vechten, v.J in Bagdad verklaard. Syrische regering heeft de Jor- P» ambassadeur in Damascus oden en verklaard niet „werke- te kunnen toezien dat de Pales- n worden afgeslacht". Radio mcus begon vanochtend met het oden van code-boodschappen, verwacht dat deze bedoeld zyn de Syrische troepenbeweging te dineren. t Centrale Palestijnse Comité [vanochtend tegen het middag- de Iraakse militairen opgeroepen onmiddellijk in actie te komen. Tot vanmiddag waren er nog geen be richten dat de Irakezen aan de strijd hadden deelgenomen. Gisteren zouden Iraakse legereenheden zich in de richting van de noordelijke grens hebben teruggetrokken. Tegen de geurrillastrijders alleen zouden de ruim 60.000 goeduitgeruste Jordaanse troepen misschien nog wel een kans maken. De Palestijnen kunnen beschikken over ongeveer twintig- tot dertigduizend man ge regelde troepen en over nog eens 30.000 leden van de militie, gerecru- teerd onder de vluchtelingen in de kampen. Irak zou onlangs zijn troe penmacht hebben versterkt met zes duizend militairen tot 18.000. Het Sy rische troepencontingent bestaat slechts uit enkele honderden artille risten, maar het zou elk ogenblik kunnen worden versterkt. In Washington beraadslaagde pre sident Nixon dinsdagavond al over de mogelijkheid van een Amerikaans ingrijpen in Jordanië. Dit nadat Ko ning Hoessein de staat van beleg' in zijn land had afgekondigd en alle macht in handen had gegeven van een militair gouverneur. Woordvoer der Ziegler wilde niet in gaan op wat was besproken. Wel wilde hij zeggen dat aan het overleg de voorzitter van het comité van chefs der generale staven admiraal Thomas Moorer, Ni- xons voornaamste adviseur op het gebied van de buitenlandse politiek Kissinger, en de onder-minister van Buitenlandse Zaken Sisco hadden deelgenomen. Een Newyorks blad wist te melden dat er met Koning Hoessein contact was geweest over interventie, maar dat daartoe niet werd besloten omdat de situatie in het Midden Oosten daardoor alleen zou verslechteren. Het blad herin nerde er aan dat de Amerikaanse Zesde Vloot met sterke uit mariniers bestaande landingseenheden en de Am. luchtmacht zich in Turkije dichtbij Amman bevinden. De Ameri kaanse ambassade in Amman werd vanochtend getroffen door een bom maar liep geen ernstige schade op. In' de hoofdstad is door de Jor daanse regering een uitgaansverbod afgekondigd evenals in Zarka. De ra dio van de Palestijnen zegt dat Am man door het Jordaanse leger wordt beschoten met zware artillerie en dat honderden huizen zijn getroffen. De zwaarste strijd in en rond de hoofdstad zou worden geleverd in de omgeving van het grote Palestijnse vluchtelingenkamp in de Wahdat wijk, noordelijk van het centrum. Radio Damascus berichtte rond het middaguur dat de Jordaanse artil lerie de wegen naar het centrum van de stad willekeurig beschiet om een weg te banen voor de pantsereenhe den. Een groot aantal gebouwen zou zyn' vernield en op vele plaatsen in de hoofdstad zou brand zijn uitge broken. (AP) Kohei Matsoeda, [•president van Tojo Kogio Co derde autofabrikant van Japan aan het Japanse ministerie Handel laten weten, dat zijn be- imderhandelingen heeft ge- e<1 met het Amerikaanse Ford- Wrn om tot samenwerking te ko- 0p een latere persconferentie teheer Matsoeda, dat hij hoopte fords aandeel in Tojo Kogio niet i gaan dan 21 procent. Goed [lichte kringen in Japan weten te lellen, dat het ministerie het be- heeft gewaarschuwd zeer voor lig te zyn in de onderhandelin- 'om te voorkomen, dat het geheel taerik&anse handen komt. (ADVERTENTIE) ANTIEKMARKT GOUDA I Soc. de Kunstmin, Boelekade la.s. zaterdag 1 van 11 tot 22 uur a.8. zondag van 11 tot 19 uur ADVERTENTIE Bilt verwacht van vanavond morgenavond droog weer met perioden. Overwegend mati- Mdelijke wind. Vrij warm. (opgemaakt om 12.40 uur). 18 september W 8.18 uur; onder: 18.49 uur. 'nop: 19.30 uur; onder: 10.36 uur. 'frater te Katwijk te 4.45 en uur, laagwater te 0.54 en 13.06 *mm«r bestaat uit 26 pagina's. van 18.15 tot 21.00 uur Vanavond staat het nieuwe LOI- gebouw open voor alle vragen over schriftelijk en mondeling onderwijs die u eigenlijk altijd al overdag had willen stellen. Leiderdorp, Lefdsedreef vlakbij de Zijlbrug in het verlengde van de Willem de Zwtygertaan (Van onze speciale verslaggever) VERONA In een Europees spel zonder grenzen, heeft Alphen aan den Rijn gisteren onze naam hoog gehouden. Ons land werd in Verona tweede achter gastheer Italië. Regen en onweer teisterden gisteravond de meer dan 20.000 toe schouwers in de eeuwenoude arena. Het scorebord was zo nu en dan nauwelijks meer zichtbaar. Maar de einduitslag was duidelijk: 1. Italië 44 punten; 2. Nederland 42 punten; 3. West-Duitsland. Verder: Zwitserland, Engeland, Frankrijk en België. De organisatoren in Verona waren natuurlijk zeer tevreden. Datzelfde gold voor de NCRV-vertegenwoordiger Dick van Bommel. Leider Ad van Ommen van Alphen tenslotte: „Jammer, dat we in dit geweld niet de eerste plaats hebben bereikt. Ik ben echter zeer tevreden met de tweede plaats. Het boze weer heeft de deelnemende ploegen wel parten gespeeld. Vanavond reken ik op een grootse ontvangst in het restau rant van Avifauna in Alphen aan den Rijn. Ze hebben het zeker verdiend, die tweede plaats". Op de foto van Will Dijkman ziet men de ploegen in actie tijdens het bouwen van torens met plastic platen. Rechts de Alphenaren. (Zie verder pagina 17) DEN HAAG De regering heeft besloten tot een zekere beperking van de mogelijkheden tot het in aan bouw nemen "'an gebouwen buiten de woningbouw. Deze beperking zal betrekking hebben op gebouwen voor nijverheid, handel en verkeer met een bouwsom van meer dan f 100.000,- in de provincies Gelder land, Utrecht, Noord-Holland, Zuid- Holland en Noord Brabant. Een uitzondering hierop vormen de sti- mulerings- en herstructureringsge bieden in die provincies. De beperking houdt in dat er in de genoemde provincies niet meer van uitgegaan kan worden, zoals dit de laatste tijd het geval was, dat rijksgoedkeuring voor nieuwe wer ken buiten de woningbouw prompt zal kunnen worden verleend. In een brief aan de gemeenten in de vijf genoemde provincies schrijft de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, dat zich in toenemende mate een schaarste aan arbeidskrachten op de bouwmakrt doet gevoelen. Met name in het westen van het land is het tekort aan bouwvakar beiders zeer nijpend. Vooral de wo ningbouw ondervindt hiervan nade lige gevolgen. De mlnistér heeft nu bij beschik king de regeling voor de goedkeu ring van bouwwerken zodanig gewij zigd dat de bevoegdheid van de ge meenten in de provincies Gelder land en Noord-Brabant tot het ver lenen van rijksgoedkeuring voor ge bouwen voor de nijverheid en voor handel en verkeer, bijzondere gebou wen en overheidsgebouwen met in gang van 16 september 1970 is be perkt tot werken met een bouwsom van ten hoogste f 100.000,- In de provincies Utrecht, Noord- Holland en Zuid-Holland was die be voegdheid van de gemeente met be trekking tot de genoemde sectoren al beperkt tot werken met een som van ten hoogste f 100.000,-. Met uitzondering van de gemeenten Am sterdam, 's-Gravenhage en Rotter dam, wier bevoegdheid zich uitstrekt over werken met een bouwsom van ten hoogste f 1 min. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse recherche zoekt naar een 28-jarige zeeman, die ervan wordt verdacht zijn vroegere buurvrouw, de 76-jarige mevrouw W. Rottschafer- Van Klooster, in haar woning aan de Govert Flinckstraat in de hoofdstad door wurging om het leven te hebben gebracht. Het gedeeltelijk ontklede lijk van de vrouw werd woensdag middag door een buurvrouw op bed aangetroffen. Voor zover kon worden nagegaan werd uit de woning niets ontvreemd. Het wordt niet uitgeslo ten geacht dat het om een zeden misdrijf gaat. ADVERTENTIE Meer naaimachine voor uw geld. reeds vanaf 285,- Firma. L. WESTERDUIN. Maar8manssteeg 8, Leiden Telefoon 20685 ROTTERDAM (GPD) Het con tainerschip „Abel Tasman" ligt te water. De derde poging om het 12.000 ton wegende casco van sta pel te laten lopen, is vanochtend om vijf over half zeven gelukt. Het liep zonder extra druk te geven vlot de helling af. Vier weken geleden weigerde de „Abel Tasman" zich in beweging te zetten nadat mevrouw W. Oyevaar- Boer (die ook vanochtend aanwezig was) de doop had verricht. Drie da gen later, toen met hydraulische persen extra druk op de romp werd gezet, bleef het schip voor de twee de maal steken. Morgen beslist kabinet DEN HAAG (GPD,ANP) Het kabinet zal morgen beslissen of het overheidspersoneel een uitkering in eens over dit jaar zal krijgen. De vijf centrales van overheidsperso neel hebben vanochtend in de verga dering van het georganiseerd over leg unaniem een uitkering gevraagd. Staatssecretaris Van Veen (Binnen landse Zaken) meent, dat de opstel ling van de ambtenarenbonden „re delijk" is. De bonden, die al eerder de kwes tie van de uitkering ineens aan de orde stellen, hebben de staatssecre taris gewezen op de recente ontwik kelingen aan het loonfront, met na me in de bedrijfstakken die voor het „trendbeleid" van de overheid relevant zijn. De bonden menen, dat het kabinet zich op korte tijd moet uitspreken. By de Enka-fabrieken zijn vanochtend om zes uur ongeveer 1200 werknemers in staking gegaan. De nachtploeg ging woensdagavond al in staking. De werknemers eisen 400 gulden extra en Enka wil niet verder gaan dan 200 gulden. Evenals een week geleden Is een groot deel van het personeel bij Ket- jen (AKZO-concern) in Amsterdam vandaag weer voor 24 uur in staking gegaan om kracht bij te zetten aan de eis van een uitkering van 400 gul den. De werknemers zeiden met hun „prikstakingen" te zullen doorgaan üasj rokende Kabouters in de Amsterdamse raad worden ge arresteerd. Alle militaire terrein- nen onder verscherpte bewaking in verband met acties van de Pa cifistisch Socialistische Partij. De Rotterdamse havenstaking en haar verloop wordt aanleiding om op tal van plaatsen „Maoistische groeperingen" te zien opdoemen, Enkele berichten die illustreren hoe weinig ruimte de regering heeft om redelijkerwijs te ma noeuvreren tussen een onvermin derde gezagshandhaving en een zo groot mogelijke vrijheid voor individuen in Nederland. Een vraagstuk dat sterk tot de verbeelding spreekt en internatio nale kranten als The Times en Le Monde aanleiding geeft om commentaar te leveren op de eerste passages uit onze jongste Troonrede over de gezagsverhou dingen in Nederland. Links en rechts komen steeds feller tegenover elkaar te staan en de neiging tot een geweldda dig uitvechten van problemen wordt helaas groter. De Amster damse kabouteracties zijn op zichzelf niet zo schokkend maar zij geven aan hen die ontevreden zijn over een slappe gezagsuit oefening nieuw voedsel. Over de oorzaken van de Rotterdamse ha venstaking hoort men naar ver houding weinig. De „Maoistische organisatoren" krijgen veel aan dacht, maar zij kwamen pas la ter in actie. Onder hun acties dreigt de oorzaak der staking, die ontevredenheid over een sociaal achterblijven en de betaling in een welvaartsstaat schuil te gaan. En die ontevredenheid zal niet verdwijnen als blijkt dat de f 400 ineens leidt tot een algemene loonronde en de prijzen zullen stijgen. Ontevredenheid en een steeds geringer wordende verdraag zaamheid. Dat zijn problemen waarmee de regering-De Jong ge confronteerd wordt. En het ver eist een zeer goed beleid om de uitersten te trachten te verzoe nen. Temeer omdat de roep om een krachtiger gezagshandhaving steeds luider zal worden. DEN HAAG De bevelhebber van de Landstrijdkrachten heeft al le commandanten van kazernes en legerplaatsen instructies gegeven om deze complexen beter te bewaken. Het zal moeten gebeuren door een verscherpte wacht, die vlugger en gemakkelijker de beschikking krijgt over scherpe patronen. Sinds enkele Jaren zyn de wapens van de wacht posten ongeladen. De maatregelen zijn genomen na dat de PSP verleden week bekend maakte dat zij samen met de Bond van Dienstplichtigen (de "witte" BVD) ondermijnende acties tegen het leger zou ondernemen. Zo zou den er plannen bestaan om diverse kazernes te bestormen. In Ede is inmiddels een verscherp te wacht bij de Elias Beeckmanka- zerne, waarin het Verbindingsdienst Opleidingscentrum gevestigd is. De Legervoorlichtingsdienst in Den Haag zegt dat de maatregel inderdaad is genomen naar aanleiding van de PSP-plannen. Men ontkent echter dat het een van bovenaf opgelegde maatregel zou zijn. Iedere kazerne commandant zou zelf kunnen bepa len of hij het plaatsen van gewapen de wachten noodzakelijk vindt. De soldaat in Ede staat op wacht met een pistoolmitrailleur. Het wa pen is niet geladen. Wel heeft de sol daat scherpe patronen op zak. Ge wapende wachtposten bij kazerne poorten werden een aantal Jaren ge leden afgeschaft nadat zich enkele gevallen van nodeloze paniekschoten hadden voorgedaan. Uit het Leidsch Dagblad van 17 Sept. 1870: Arnhem. In plaats van de gewone bedevaar naar Ke velaar die door de tijdsom standigheden niet werd ge houden, wordt er thans in de R.k. kerken alhier een daar mede overeenkomstig feest gevierd, waaraan zeer velen deelnemen. De le Kamer heeft het ontiverp tot afschaffing der doodstraf aangenomen met 20 tegen 18 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1