J. Achtien sport-jager in hart en nieren Alphenaren trainden in gloeiende zo Schubert en Ravel in Duivenvoorde „SPEL ZONDER GRENZENIN VERONA V oorschotenaar bekend motorrenner Als eerste in I I -race Assen Enige renner in zilver vereeuwigd VN voor 25ste maal bijeen SER GEEFI ADVIES OVE "WIEBELT A I Is WIJKRAAD BOSCHGEEST VERGADERT PAGINA 8 LETDSCH DAGBLAD WOENSDAG 16 SEPTEMBER j (Door Jan Westerlaken) VOORSCHOTEN ,,Nee, ernstige ongelukken met jagen heb ik gelukkig nooit meegemaakt. Wel ben ik er eens bij geweest dat er iemand door een enkel hageltje werd geraakt. Daarnaast ben ik zelf ook wel eens een keertje „getroffen". Maar iets nadeligs heb ik er nooit van over gehouden". Dit vertelt de krasse vijfenzeven tig Jarige Jac. Achtien uit de Nar cisstraat in Voorschoten. Nog dage lijks trekt „oom SJaak" zoals hij door zijn vrienden wordt genoemd, met zijn trouwe Jachthond Ciska, zijn geweer en een polsstok door de polders om te proberen wat wild te verschalken. En niet alleen Jagen is zijn lust en zijn leven. Hij kan ook uren aan de waterkant met de hengel in zijn hand zitten, zonder dat hij één „stootje" ziet. „Het leven in de vrije natuur", vervolgt hij, „trekt me enorm. Voor mij is het niets om de hele dag tussen vier muren opgeslo ten te zitten. Daar zou ik gek van worden". ..Verrek, hoe ben ik ertoe gekomen om te gaan jagen. Dat is me nou ook een vraag. Ik was nou niet zo'n jong ..broekie" meer toen ik eens door een kennis werd uitgenodigd om met hem mee te gaan. Een Jaar of 55 was ik. Met een goedkope buks trok ik met hem het land in. Nou, dat is me een pracht Jaagpartij geworden". Brok „Het eerste het beste haasje, zou ik, althans dat dacht ik tenminste, wel eesn te grazen nemen. En plot seling zat er een voor mijn neus Wel, ik legde aan, maar over de loop van mijn buks zag ik de angstige ogen van het diertje. Toen kon ik het beslist niet over mijn hart ver krijgen om de trekker over te ha len". „Zonder dat mijn vriend er iets van had gemerkt, Joeg ik de haas weer het land in. Ja, dat was een prachtige ervaring die allereer ste keer", mijmert mij verder. „Later ging het afschieten wat gemakkelij ker. Het gebeurt ook niet zo heel veel dat er Ineens wild vlak voor Je op springt. Meestal moet Je het met een afstandsschot treffen". „Het jagen op hazen ligt me eigen lijk niet zo erg. Ik „pak" liever een duif in volle vlucht of een konijntje dat ineens wegschiet. Om deze dieren te raken moet Je veel sneller reageren, dan wanneer Je een haas te grazen neemt". Belangrijk „Wat natuurlijk bijzonder belang rijk is, is dat Je niet zo maar in het wilde weg knalj.. Kijk. veel jagers leggen direct aan als zij bijvoorbeeld een duif zien overvliegen. Maar dat is niet de bedoeling. Heel veel ge beurt het dan dat ze een postduif naar beneden halen. Ik heb het een keer meegemaakt dat iemand van één duivenmelder zijn drie beste vliegers afschoot. Nou, Je kunt be grijpen dat Je toen de poppen aan het dansen had". „Daarom hamer ik er altijd bij mijn collega's op om de jachtlec- tnnr toch vooral goed te lezen. Hier in staan belangrijke tips hoe je on der andere een postduif van een wfhic duif kan onderscheiden. He- laaa *Un er toch nog teveel Jagers die het blad alleen maar doorbla deren". „Nooit ga ik zonder hond op pad. Die kun Je gewoon weg niet missen. Vanzelfsprekend kan het wel eens gebeuren dat Je een vogel raakt maar dat die niet direct dood is. Zo'n dier kun Je dan niet zo maar laten lig gen. Meestal kruipt het ergens weg waar het voor de Jager bijna niet te vinden Een hond hoeft hiermee niet de minste moeite". „Eigen" terrein De heer Achtien heeft in Haas trecht en in Hoenkoop van een boer eon Jachtgebied gepacht. Hier mag alleen hij en eventueel iemand die hU uitnodigd Jagen Verschillende vogels, die hij heeft afgeschoten, heeft hij laten opzetten en prijken nu aan de muren door zijn hele huls. Ook heeft hij in Tienhoven/ Ameide (Krimpenerwaard), met twee anderen, een terrein van 750 vier kante meter gepacht. Hoofdzakelijk komen er hier veel hazen en een den voor, geen groot wild zoals her ten. Het Jagen Is beslist geen goedko pe sport. De aanschaffing van de ge weren vergt alleen al duizenden gul dens. Daarnaast moet er ook nog re gelmatig minutie worden gekocht het geen neerkomt op ongeveer veertig cent per patroon. „Zo'n kleine hon derd gulden voor een dag Jagen ben J« zo kwijt", zegt de Voorschotenaar Motorsport ouderen, uit de Jaren twintig, gullen zich de heer Achtien beslist nog wel herinneren als een groot motorsportman. In deze sport was hfj van alle markten thuis, 't Meest bekend is hij als grasbaanrenner. Maar hij reed ook in grote betrouw baarhei dsr itten Hij was ook van de partij toen de eerste T.T.-race in Assen werd ver reden. De jongeren mogen hem dan niet kennen, maar voor zover het bekend is, is hij de enige renner die ooit in massief zilver is vereeuwigd.Dit beeld, dat in 1926 werd vervaardigd, kennen de motorsportliefhebbers on getwijfeld. Het is de befaamde „Handelstro- phy", die de laatste jaren in de K.N.M.V.-kampioensrit als merken- teamprijs wordt verreden. Volgens een recente taxatie ligt de vervan gingswaarde hiervan tussen de der tien en vijftienduizend gulden. Waarom dit beeld nu Juist van hem is gemaakt weet de heer Ach tien niet. Wel heeft hij een vermoe den. In zijn „gouden" tijd won hij heel veel ritten en daardoor vanzelf ook nogal wat prijzen. Dit heeft vol gens hem voor de makers en op drachtgevers de doorslag gegeven. Abrupt einde In 1928 kwam er een abrupt ein de na een succesvolle carrière. Een ernstige blessure was hiervan de oor zaak. Tijdens een rit met de motor club reed hij in een over de weg lig gend stuk prikkeldraad, dat de hele wreef van zijn voet afrukte. Tweemaal voerde dokter Hans Tetz- ner een huidtransplantatie uit voor de operatie „geslaagd" kon worden j genoemd. Drie maanden was hij VOORSCHOTEN Het voor laatste Duivenvoorde - concert 1970 werd verzorgd door de vio liste Froukje Giltay en de pia nist Rné Rakier, die (menen we) in eerste aanleg organist is. Hun componisten waren Mozart. Schu bert, Dvorak, Ton de Leeuw en Ravel. Voor Mozart fSonate in F) heeft het duo nog niet de denkeenheid gevonden, die het een uit het ander doet geboren worden. Daar is nog te veel verkleefdheid aan de noten en het blad geweest weliswaar van twee uitstekend toegeruste technici en een be weinig naar elkaar toe luisteren. Merkwaardig in deZe gedachte-op stelling is de programmering van Ravel's duo-Sonatine, op de Tzigane na zijn laatste kamermuziekwerk. Daar moet wat in Mozart niet moet. Hier trekken de partijen los van el kaar op. Geen dialoog van de parti cipanten, zelfstandigheid aan de twee zijden. Dit is de charmeur Ravel niet meer. maar een verbitterende, die de verscheuring uitdrukt, het klassieke loslaat, in het middendeel zelfs de jazz inhaalt naar model van de Ame rikaanse blues, met soms de viool als banjo en de piano als slagwerk. Vol melancholie. Vooral het afslui tend Perpetuum mobile voor de viool is veeleisend, dat nergens faalde, maar ook geen vonken spatte. Frouk je Giltay heefC een musisch wat be scheiden natuur. Ravel vergt geen ïnterpretatie-pro- hiermee zoet, toen mocht hij het ziekenhuis verlaten. Het motorrijden was echter wel voor hem afgelopen. Met de tere opperhuid van zijn voet kon hij het zich niet meer permitte ren om vele malen te schakelen. Ongeveer vier Jaar geleden heeft hij nog even op een motor uit 1920 gereden. Dit was toen hij, met de nog in leven zijnde renners die aan de eerste T.T. deelnamen, door de burgemeester van Rolde was uitge- J. Achtien nódigd om aan dat dorp een bezoek te brengen. Een beetje trots vertelt hl), dat hij toen ook nog op de beeld buis is geweest. NEW YORK (Reuter, AFP. AP) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is vandaag voor de 25ste keer Ijbeen gekomen, terwijl steeds luider gevraagd werd om sa menwerking tussen de grootmachten ten einde een oplossing te vin den voor het Midden-Oosten en andere dringende problemen. De o- peningszittlng was gewijd aan for maliteiten. zoals het kiezen van de Noorse vertegenwoordiger Edward Hambro. tot voorzitter. De Algemene Vergadering ter ge legenheid van de viering van het 25- Jarig bestaan van de VN zal binnen niet al te lange tijd worden bijge woond door vele staatshoofden uit de hele wereld. Zo hebben onder meer president Nixon, premier Kosigin. premier Golda Meir en premier Ed ward Heath al aangekondigd dat ze naar New York zullen gaan. Daarbtt is in welingelichte kringen van de VN nog vernomen dat ook premier Ceaucescoe van Roemenië aan het begin van de volgende maan in New York kan worden verwacht. Men neemt aan dat de Roemeense leider dan ook een bezoek aan Nixon zal brengen blemen, hij schrijft pure klanj ken, wil niet geïnterpreteerd den. Evenzo Ton de Leeuw e Sonatine, bondig in de spin zegging, maar goeddeels ooi tuosenstuk voor de violist, p» Giltay wist hier haar viooltoon substantie te geven, een eleme* aan de pianotoon van Rakier i ontbreekt. Dvorak's Fantasie in 57 komt er niet van alleen staat". Met name in het Pocoï nuto schoot de violiste tekort In uitbeeldingskracht, wat wel leidde tot stilstanden in de beT! die alleen maar stilstanden warj geen onderbrekingen van spamj Het fijnste van dit program Schubert's Fantasie op. 159 gf, Deze begint met illustrerende p tremoleringen, zoals bij een y liedbegeleidingen. Inderdaad li Schubertlied melodisch centn® deze Fantasie: Sei mir geg Waar het duo zich niet van ti leek is de cadansering, berust® de ritmerende werktuiglijkheid wielen en hoefslag van koe'j equipage. In zijn omgeving zeii dat Franz zich maar verloven: met Therese Grob, de twee i even lelijk, even muzikaal, evec Even zielig misschien ook. Am misdeeld. En ziek. Schubert v! op en uit zich in het koortsig pen van zijn dromen. Een da; ais psychisch trauma die altijd) kerende koets: wo du nicht bi( dat Glück Dit al en zovéjl nemende gevoeligheid zit in roerende, pakkend gecisel droom-Fantasie. Voor haar jjji het duo nog boven het andere! baar geweest. KEES VERi DEN HAAG <GPD) De Economische Raad zal vrijda advies uitbrengen over de zg. beltax: een door het kabinet at parlement te vragen machtigin pen aantal belastingen met vijf procent tijdelijk te verhoj te verlagen als de conjunctuu vraagt. De regering wil, zoals bekei „wiebeltax" al direct in 1971 |i ken door loon- en inkomsteni ting, vennootschapsbelasting, weeldebelasting en benzine-i met 3 procent te verhogen, De SER zal voorts vrijdag seren over een wijziging van dl sioen- en spaarfondsenwet, nog enkele formele punten fende bedrijfschappen op de voorkomen. (Door Cees Combee) VERONA (GPD) Voor het oog van de camera's heeft men gisteravond repeti tie gehouden. Zo te zien staat Nederland de Alphense ploeg gunstig. De jon gens en meisjes van captain' Ad van Om men hebben een militair sportveld weten te bemachtigen waar de Alphenaren kun nen oefenen. De Nederlandse afvaardiging hier in Verona toont wel een goede inzet. Het is gebleken dat de andere ploegen het veel gemakkelijker hebben. Ze worden ge- sponsored door grote fabrieken. Voor de Zwitserse, Italiaanse en Westduitse ploeg komt het op een tienduizend gulden meer of minder niet aan. Iedere morgen krijgen de teamgenoten een dagtoelage. Over het verblijf in de hotels en de maaltijden hoe ven ze zich geen zorgen te maken. Voor de Nederlandse ploeg is dat anders. De deelnemende jongelui behoeven behoudens de consump ties wel niets zelf te betalen, maar toch is er een tekort. Burge meester mr. R. M. Galas: „We za ten aan te kijken tegen 25.000 gul- WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder regenbul Luchth. R'dam regen Twente zwaar bew. Vlls8ingen geh. bew. Zuid-Limb. regen regen regen regenbui regen regen Aberdeen Athene Barcelona Belgrado Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Grenoble Helsinki Innsbruck licht bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. zwaar bew. mist regen regenbul regenbul zwaar bew. regen regen Kopenhagen zw. bew. Lissabon onbewolkt Locarno half bew. Londen onbewolkt Luxemburg zw. bew. Madrid onbewolkt Malaga onbewolkt Mallorca half bew. München zw. bew Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürlch onbewolkt zw. bew. licht bew. licht bew. regen onbewolkt half bew. a a d s i a S S Zï 20 12 29 20 11 36 20 12 20 12 29 20 10 13 18 13 26 20 11 49 20 12 11 19 11 20 20 9 8 14 3 0 20 0 27 20 1 28 16 0 26 14 0 20 10 1 20 10 15 25 12 10 25 10 15 24 9 9 16 9 4 14 2 17 14 9 23 15 0 22 15 24 17 7 5 20 10 5 26 13 0 28 17 0 28 18 0 23 13 0,6 25 16 1 9 0 21 10 3 26 16 0 17 11 5 14 0 24 10 6 den. Er zullen nog wel een 10 5 15.000 gulden bijkomen. Wij worden niet gesponsored. Wanneer er een te kort is, komt dat uiteindelijk hier op de Alphense begroting. Ik hoop echter dat mijn schrijven aan de be drijven en de middenstand zoveel effect zal sorteren dat we glad spe len. Want spel zonder grenzen is een machtige propaganda voor Al phen en voor geheel Nederland". Zomer Het ts gisteren voor de Alphense ploeg een dag van trainen en nog eens trainen geweest. Het was geen J pretje in deze oer zomerse tempera tuur. In de eeuwenoude arena schrille tegenstelling met Nederland, VOORSCHOTEN Dg wijkraad Boschgeest in Voorschoten houdt voor de bewoners van de wijk Bosch geest de grote algemene jaarlijkse vergadering op dinsdag 29 september I in het VAM-gebouw. De vergadering begint om 8 uur en zal worden bij gewoond, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, door de wet houders mr. R. W. Baron de Vos van Steenwijk en dr. P. S. Pels. waar het waait en regent lopen de deelnemers in een zwembroekje en bikini. Het is te warm om kle ding te dragen. De inwoners van Ve rona nemen het trouwens ook niet zo nauw Tussen twee en vier uur hoef je hier geen winkel binnen te gaan. De deuren zijn op slot, want de eigenaar is siësta aan het hou den. Ondanks die rust trainen d< Alphenaren voort. Captain Ad van Ommen kent - evenals hij in de cockpit van hei KLM-toestel de leiding in handen heeft geen pardon. Hij zegt: „Wr moeten vanavond voor zo'n 70 mil joen kijkers een goed figuur slaan Nederland spreekt niet alleen op voetbalgebied. maar ook in hel „spel zonder grenzen" een woordji mee. Ik ben er wel heel erg trots op dat wij als Alphense ploeg mee» kijkers voor het tv-scherm hebben dan bij de wedstrijd Feyenoord-Es- tudiantes. Is dat niet geweldig. En een goede propaganda voor Neder land" Met Ad Ziereveld (vap beroep ge meente-ambtenaar, maar tijdens de ze finale in de arena van Verona lid van het Alphense comité) ben ik gistermiddag uren op pad geweest om een meter of vier lange hengel stok te pakken te krijgen voor de „fil rouge". Het spel dat als een ro de draad door heel de wedstrijd loopt. We zijn er in geslaagd. Bur gemeester Gallas: „Deze man is zijn gewicht in goud waard. Wat hij hier in Verona heeft weten te ver sieren. grenst aan het ongelooflijke. Die is van alle markten thuis en bepaald een goodwill voor onze ge meente. Heerlijk dat je zulke mede werkers hebt". De Alphenaren waren gistermor gen om half negen reeds in de weer. Captain Ad van Ommen is een pre- oies man. HU geeft zich geheel en hij eist dit ook van zijn ploeg. Van de vroege morgen tot de late avond i is hij met zijn jongens en meisjes bezig. Het „Spel zonder Grenzen", waar heel Nederland vrijdagavond naar aal zitten te kijken, 1e voor hem nummer één. Zijn charmante echt genote: „Leuk hier te zijn. Mijn man heeft het erg druk. Hij is van de vroege morgen tot in de late avond met zijn ploeg bezig en hoopt voor Nederland zo'n gunstig moge lijk resultaat te bereiken. Ad is een jantje-precies. Gelukkig maar, want dat moet je als gezagvoerder van de KLM wal sun". Nederland Alphen i behoeft het vanavond niet zonder supporters te doen. Er zijn vele Nederlanders, die rond het Gardameer van een wel verdiende rust genieten. Zij zullen in de eeuwenoude arena van Verona zijn om de Alphense (Nederlandse) ploeg aan te moedigen. Captain Ad van Ommen tot slot :,.Het spijt me wel dat de andere ploegen gecoacht worden door bedrijven. Italië zal volgens de verwachtingen hier overwinnaar moeten worden. Maar wü als Nederlandse amateurs zullen echter alles doen om hun par tij te geven. En we hopen op een goed resultaat". Gisteravond is in de arena de „ge nerale" gehouden. Dit spektakel werd door ongeveer vijftienduizend Italia nen bijgewoond. Hier presenteerden In de eeuwenoude arerJ] Verona moet de Alphentt\ vanavond zijn krachten met de buitenlandse tel diverse attributen zijn tevoren in deze romantittÜ geving opgesteld. Op de P duidelijk de gevels waartq trampoline-springers op n tornen te zien. ("Foto Leldsch DU de Alphenaren hun visitekaart1 met vijf punten voorsprong#1 mer twee (West-Duitsland) d ste te eindigen. Italië werd6 punten derdq, Zwitserland 81 punt envierde, vijfde werd W met 24 punten De zesde en» plaats werden door België land gedeeld. Zij behaald# 22 punten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8