VEBO als binnengebeuren Spannende strijd om beste pilsje Is het waar dat 'kaas uit het vuistje' de tanden van kinderen steviger maakt? ^olourf orm opgeheven Academische examens Best veematige kaas in Leiden Ruimtevaartvoedsel geeft revolutie op levensmiddelenmarkt Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns! SLEUTELS CONSERVEN: PCL verloor van goed SKF Pardoeza- en Antoniusbier het best getapt fOENSDAG 16 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 8 lq terrê1!1 ADVERTENTIE (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Het Groenoordhal- was vanmorgen in alle Lpote eindpunt van een „vee- Sirally". De VEBO had de tn laggen van Leiden en de plaat- i» «n in de streek uitgestoken om S 34ste vee- en kaastentoonstel - ■Qg te accentueren. Eerste con- usie over de kwaliteit van het [toongestelde: best vee en ma- e kaas. Voor het eerst heeft de VEBO de P schikking over de hele Groenoord- il en op een regenachtige en win- !1teige dag als vandaag blijkt hoe dat is. Alles gebeurde ondei al! ej, immense dak van de hal. De aim zeshonderd aangevoerde dieren c: regen een ruime stalling en daar- sast konden alle keuringsringen in hal worden gemaakt, juryleden trokken na de officiële lening van de VEBO naar die rin- m om hun deskundig oog te laten gan over 350 koeien, ruim twee- sal zoveel blaarkoppen als zwart- 200 schapen en 80 geiten In zijn openingswoord, aangehoord vele genodigden, onder wie het voltallige college van B. en W. n Leiden en verscheidene raads- i, ook uit de dorpen, haakte de Mwe consulent voor de veehouderij, K. A. Klarenberg, in op de be- iu ctingssituatie. Hij stelde zich ach- de mening van Schmelzer, dat de sine zelfstandigen onder extra druk men. Perspectieven Wat de situatie in de veehouderij treft wees ir. Klarenberg op de uctuurverandering, waarbij hij aan sanering, aanpassing en kaveling. Hij zei vooral in de tllüveahouderij perspectieven te zien. I bleek hij optimistisch over de uatie in de boerenkaas. VEBO-voorzitter ir. P. P. J. Buck irak in zijn inleidend woord ook ir schaalvergroting, waarbij hij icfit aan een mindere intensiviteit, et fokken op grote produktie moet orgaan en de VEBO wil daarbij orop gaan, aldius ir. Buck. Drukte Ha de opening begon in de hal de likte pas echt goed. Het vee ging ringen voor de keuring, het iliek keek ernaar en bezichtigde rts enkele stands op het gebied de veehouderij. De jongeren ga- acte de présence in een stand t een discobar en een quiz. Op buitenterrein kon men zioh me- in behendigheid met een land- iwtrekker. Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aandelen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKZO, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips en Unilever. De spreiding over deze vijf vermindert uw risico. Dutch Internationals Fund D.I.F. is daarom: goed om mee te beginnen en het beste om mee door te gaan. Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. Als een visitekaartje lag by de ingang van de hal de ingezonden kaas, iets minder dan honderd stuks en minder dan vorig jaar. Keurmees ter Joh. Nusselder sprak van een matige kwaliteit. Hij heeft de kaas beoordeeld met zijn collega's L. van Vliet, J. van Rijn en G. Elings on der leiding van ir D. Rozeboom, rijks- zuivelconsulent voor boerenkaas. Gassig Het aantal inzendingen Leidse kaas daalde van 13 naar 9 en kwam daar mee op het peil van 1968. Ook de kwaliteit was minder, voornamelijk veroorzaakt door het vaker voorko men van de gebreken gassig, gistig en bitter. Er werden geen eerste prij zen toegekend. Er was ook minder Goudse kaas. Vooral in de zware klasse was de k Leidse kreatieve groep „Colour- heeft als groep zijn werk ge- akt. Dit komt voort uit de vol de oorzaken: De doelstellingen van Colourform waren erop gericht de stad Leiden kultureel gebied veel meer te laten fumktioneren, maar deze plannen zijn voortdurend onder de tafel geschoven, doordat de Leidse autoriteiten, met name W van Leiden, nooit hebben beseft welke funktie de groep Co lourform had kunnen hebben, wanneer B W de groep in de ruime gelegenheid hadden gesteld «ra Leiden een nieuwe impuls op kultureel gebied te geven. Het besef bij de groep, dat een negatief kultureel beleid van Ne derland, en dus ook dat van een als Leiden, voortkomt uit een zieke maatschappij, en dat er al lereerst iets aan die maatschappij gedaan moet worden, besloot de organisator in de komende tijd )H( een nieuwe groep op te richten met maatsohappijfcritiese doelge- hi riohtheid en aktie. Het kultuuronderwijs in Leiden is negatief en onvoldoende, slechts één schoolklas bezocht een Co- lourformekspositie om de leerlin- kwaliteit achteruit gegaan: ook hier gassig en gistig. De kleine kazen wa ren het beste en ver boven het ge middelde. In hét algemeen lag de kwaliteit beduidend onder die van vorig jaar. Eerste prijzen gingen naar: gebr. v. d. Meer, Alphen, mevr. Speksnijder, Berkenwoude, mej. Hop penbrouwer, Alphen, L. Hillenaar, Hoogmade, D. van Os, Rijnsatcrwou- de, C. Straathof, Zoeterwoude en mej. Verstegen, Zoeterwoude. Dagkaas gen tot diskussie over te laten gaan, ook dit aspekt wordt niet voldoende aangegrepen door de schooldirektie. 4. Het blijkt dat Leiden nog niet rijp is voor een kultureel projekt, zoals de „Objektenroute' uit 1968. Bij een bepaald soort studenten uit de hogere klasse werd op deze Objekten gereageerd met verniel zucht en baldadigheid. 5. Er zijn in Leiden nog steeds knel punten waardoor deze stad niet uit zijn kultureel isolement verlost kan worden, namelijk: De onvol doende ateliervoorzieninghet museabeleid, de kitscherige kunst handels, het negatieve kultuuron derwijs, de kontraprestatieregeling en de oneerlijke selektie die hier bij samengaat, het af'wijzend staan van de Leidse kulturele raad te genover werkelijke vernieuwings drang, enz. HENK HOLLEBEEK, VivaJdistraat 10, Leiden. Behalve maalse kaas (gemaakt van elk maal melk, tweemaal per dag dus) was er ook dagkaas ingezon den, waarbij koelapparatuur wordt gebruikt. De dagkaas kon zich hand haven, maar volgde wel de tendens van de algemene daling. De warme zomer heeft enige nadelige invloed gehad op de kwaliteit van de boeren kaas. Veel kaas heeft eigenlijk ook te lang gelegen voor deze VEBO- keuring. In de dorpenwecLstrijd was het aan tal inzendingen aanmerkelijk lager. Sleohts drie dorpen zonden vijf of meer kazen in. Ook hier was de kwa liteit beduidend lager. Alphen a. d. Rijn won de wedstrijd met nagenoeg hetzelfde puntental als waarmee het vorig jaar vierde werd. Alleen War mond, dat vorig jaar als laatste ein digde, had nu een beter gemiddelde. Een ereprijs ging naar C. van Leeu wen, Zoeterwoude. Een overzicht van de VEBOwaaruit blijkt, dat het vee in de Groenoordhal volop ruimte heeft (Foto LD/Holvast) LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn Doot. ex. H gen. de dames M. M. de Bie (Den Haag W. H. L. van Wijk (Zandvoort) de heren R. D. van Caubergh (Leiden); S. P. M. Hiep (Voorschoten); J. M. H. Moorrees (Den Haag); G. H. Ooms (Den Haag); P. E. Zondervan (Deventer). Semi-artsex. de heren C. P. de Kraker (Oostburg); E. Lo Sin Sjoe (Den Haag)N. H. W. de Ruijter (Noordwijk)C. M. de Vos (Leider dorp) K. Wamsteker (Overveen) Artsex. mej. A. F. Drent (Rijswijk Z.H.); M. J. Kalsbeek (Katwijk a/d Rijn); de heren O. J. S. Buruma (Woerden); K. H. Doerga (Leiden); H. S. Goei The (Leiden)H. Mulder (Leiden); C. C. Sterk (Eindhoven). Kand. ex. G. W. en N. de heren C. Booy (Leidschendam)R. Zane- veld (Voorburg)L. W. H. Boesten (Oegstgeest)mej. M. Lauwers (Lei den) Kand. ex. SI W. en N. de heren P. van Meurs (Leiden; J. J. v. d. Lee (Leiden). Kand. ex. S2 W. en N. de heer G. Valk (Den Haag); mej. B. J. Boot (Leiden)de heer J. P. Bert (Katwijk aan Zee). Kand. ex. BI W. en N. de heren M. Tempelaar (Den Haag); A. Ph. Krever (Leiden). Kand. ex. B2 W. en N. mej. Jonker (Leiden). Kand. ex. B3 W. en N. de heer N. M. Gerrits (Leiden). Kand. ex. K-W en N. de heer J. A. M. Snoek (Leiden). Kand. F1W. en N. mej. Kwie Hiang Go (Leiden). Kand. ex. W 3 W. en N. de heren W. J. M. Koopman (Den Haag); F. J. A. Overweel (Oegstgeest). Kand. ex. A- W. en N. de heer H. v. d. Tol (Lei den). Kand. ex. NI W. en N. de heren F. H. M. Witkampf (Leiden; H. J. Verbeek (Schiedam)R. Oh. Baas (Den Haag). Kand. ex. D 1 W. en N. de heer P. H. Guthman (Rijswijk). Kand. ex. B. 1 W. en N. mej. R. Brand (Schiedam); de heer P. de Jonge (Katwijk aan Zee)de heer S. A. L. M. Kooyman (Leiden). Doet. ex. natuurkunde de heer R. W. C. Brom (Leiden), Doot. ex. scheikunde de heren R. W. L. v. d. Meer (Noord- wijk); M. Th. Giessen (Leiden); S. B. Kan (Leiden); R. J. J. Jong- schaap (Oegstgeest); J. Ve-ldt (Lei den). Doet. ex. farmacie de heer R. Verpoorte (Schiedam). M.O. biologie de heer J. F. ten Hove (Oosterbeek). Kand. ex. Arabisch-Persische taai en letterkunde de heer P. M. Cur- pershoek (Hengelo). LEIDEN De N.V. v/h L. E. Nieuwenhuizen („Sleutels Conser ven") zal eind september de zgn. drooggevroren produkten op de Ne derlandse markt introduceren. Dit is voedingswaarde volledig wordt be houden. By' Sleutels Conserven verwacht men dat de introductie van de drooggevroren produkten een revolu- een direct gevolg van de onlangs j tie op de Nederlandse levensmidde- overeengekomen samenwerking met de Franse Maatschappij Etablisse- ments Blanchaud. Bij het droogvriesprocedé wordt het produkt eerst zeer snel bevro ren. waardoor het aanwezige water in ijs verandert. Nadat het ijs onder vacuüm is verdampt ontstaat het drooggevroren produkt. Dit kan in de originele verpakking buiten koel of vrieskast onbeperkt bewaard wor den. Door eenvoudig wat water toe te voegen verkrijgt men een produkt dat absoluut elke vergelijking met het verse produkt kan doorstaan. In de Verenigde Staten is de droog vriesmethode bekend geworden doordat het gehele voedingspakket van de ruimtevaarders uit droogge vroren produkten bestaat. Na ver scheidene proefnemingen bleek de ze methode de enige vorm van con serveren waarbij smaak, geur en Viscollege De Zinker LEIDEN Het viscollege „De Zinker" heeft zijn vijfde wedstrijd gevist in Oudewetering Dorp. De uitslag van de wedstrijd: 1. Chr. J. de Wit 18 stuks 1400 gram; 2. W. Holverda, 9 stuks 690 gram; 3. W. A. Visscher. 8 stuks 650 gram; 4 .J. v. Gent. 6 stuks 405 gram;5. W. de Wit jr. 5 stuks 380 gram; 6. C. Kok. 5 stuks 350 gram; 7. J. Kroon - wijk 4 stuks 350 gram; 8. C. Willem- se, 3 stuks 250 gram; 9. H. v. Gent, 2 stuks 185 gram; 10. D. F. v. d. Leek, 2 stuks 170 gram. lenmarkt zal ontketenen. Klaverjassen VEENENDAAL De klaverjasver- eniging PCL van de NV Sajetfabrie- ken P. Clos en Leembruggen heeft in Veenendaal een spannende strijd ge voerd met SKF. De Leidenaars wa ren hierbij duidelijk in het nadeel, omdat men in Veenendaal het z.g. .Amsterdamse" systeem aanhangt, terwijl onze stadgenoten klaverjassen op de „Rotterdamse" wijze. Toch wis ten de Leidenaars in de eerste ronde een voorsprong te veroveren, welke in de tweede ronden hierna geheel verdween. De eindstand werd: 1. SKF 46.540 punten, 2. PCL 43.240 punten. Toch was er ook een Leids succes te note ren: de heer J. J. de Tombe legde beslag op de prijs voor de meest® „onderdoors". Na afloop dankte PCL-voorzitter C. v. Ginkel voor de prettige wedstrijd, de heer Van der Scheur, voorzitter van SKF, bood de Leidenaars een fraaie wandversiering voor de kan tine aan. LEIDEN De beste pilsjes in Leiden en omstreken worden getapt door de heer Van Asperen van het universitair tref centrum Pardoeza aan de Doezastraat en de heren Rooyakkers en Van Loe van het St. Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Dat werd gistermiddag vastgesteld door een deskundige jury (vijf horeca-mensen en drie brouwerij deskundigen) tijdens de voorronde van Leiden en omgeving voor de nationale biertap- wedstrijden, die tijdens de Horeca-vakbeurs in Amsterdam op 13 januari de beste pilsjestapper van het land moeten op leveren. (ADVERTENTIE) Nou en of. Tanden en kiezen bestaan voor een groot deel uit kalkverbindingen. Om ze te 'bouwen en te onderhouden' moet er genoeg kalk komen. Waarvandaan? Uit zuivel- produkten zoals kaas: daar zit meer in en makkelijker opneem baar dan waar ook. Dus: als u uw kinderen een lekkere plak 'kaas uit het vuistje' meegeeft bij de schoolboterhammen.dan snoepen ze niet alleen veilig- ze voorkomen nog tandbederf ook. Belangrijk. Belangstelling was er genoeg gis termiddag in het Antoniusclubhuis waar de wedstrijden werden gehou den. Er waren vijftien deelnemers in de klasse „Éénmanszaken" en zeven in de klasse „Teams". De meesten hadden familie en supporters meege bracht. Na een uitvoerige instructie door juryvoorzitter H. M. de KLark van het CBK (Centraal Brouwers Kan toor) en een demonstratie door de „man met de gouden bierhanden", de heer Hol term an uit Apeldoorn] werden de deelnemers door concilie commentator Dick de Vree aan de start gecommandeerd. In twee ron den moensten de deelnemers steeds twee biertjes tappen en een flesje bier inschenken. Een staande jury bekeek af en toe door de knieën nijgend met argusogen de handelin gen aan de tap (glas spoelen, goed laten uitlekken, pomp openen in één vloeiende beweging, niet .vallend" of „melkend" tappen, afschuimen, af drogen van flesje, kroonkurk in bak je, etc.), terwijl de zittende jury lette op volgorde van serveren, juiste schenkmethode voor het flesje bier, manchet van het bier (geen belletjes of blaasjes, ongeveer twee vingers hoog). De besten in de voorronden gingen over naar de selectieronde. Hier telde de tijd ook mee. In een uiteindelijke laatste ronde werd de eindrangschik king bepaald. Bij de éénmanszaken leverde de laatste ronde een onver wachte verrassing op. Juffrouw Van Gestel van de Vergulde Wagen uit Wilnis was met twee goede eerste rondes favoriet, maar verspeelde in de finale haar erste plaats door een prestatie die lager lag dan haar beide voorgaande. De heer Van Asperen van Pardoeza maakte daar dankbaar gebruik van. De routinier, ook al winnaar in 1968, was niet onder de indruk toen hij zijn „finale-glazen" moest schenken. Toch werd hij nog even belaagd door de heer W. Dub- belaar aan de Steenstraat in Leiden. Tot het laatste moment was hij ook een grote kanshebber voor de ere prijs. Bij de teams was de ontknoping iets minder verrassend. Met een „re gelmatige en overtuigende race" wis ten de heren Rooyakkers en Van Loe hun tegenstanders achter zich te houden. Een bijzondere prestatie leverden de heer en mevrouw Van Amsterdam van de Drei Pottekens uit Leiden. Het was de eerste keer, dat zij aan de wedstrijd deelnamen en toch wisten zy de tweede prijs in de wacht te slepen. Totale uitslag in de klasse een manszaken: 1. de heer Van Aspe ren. Pardoeza 387 pnt; 2. W. Dub- belaar, Bellevue 380; 3. juffr. Van Gestel. Vergulde Wagen uit Wilnis 375 pnt. Eervolle vermeldingen voor: Bristol en de Marspoort. De winnaars van de biertap- wedstrijd: v.l.n.r. de heren Van Loe, Rooyakkers en Van Asperen. Behalve een beker, aangeboden door de Leidse VVV, wonnen zij ook nog een prijs van 75 gulden ieder. Klasse teams: 1. de heren Rooy akkers en Van Loe van Antonius Clubhuis 779 pnt; 2. de heer en mevr. Van Amsterdam van de Drei Potte kens 770 pnt. Eervolle vermeldingen: De Bonte Koe uit De Kaag en Cen traal uit Oegstgeest,

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3