SEM OP LONEN EN PRIJZEN Rotterdamse haven komt langzaam weer op gang Vakbond wint geding Onzekerheid over tv- uitzending Feijenoord „Alphen" in Verona Wegenbelasting 10 pethoger Leerplicht straks tot achttien jaar Tweeduizend huizen meer Kabouters met eigen troonrede i ^klaringen Normen (9uc/ Qlteutvs icKt T maart ISuD DINSDAC 15 SEPTEMBER 1970 No. 33197 EIDSCH DAGBLAD il^gteur: G. Koopman Ijofdredact^ur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bil vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Om de verhit geraakte con ictuur weer wat af te koelen, wil de regering volgend ir de bestedingen afremmen door enige belastingen te liogen en de loonontwikkeling te matigen. Daartoe |cn ondermeer de tarieven van de loon- en inkomsten- asting en de vennootschapsbelasting tijdelijk met 3 pet rden verhoogd en zal er een loonpauze worden inge- jrd, zo blijkt uit de troonrede, die de Koningin vanmid- in de Ridderzaal heeft uitgesproken. jwel de troonrede als de mil- ennota, die de minister van nciën, dr. H. J. Witteveen Biddag de Tweede Kamer aangeboden, staan deze sterk in het teken van de annen economie. Het con tuurprograma omvat verder tregelen ter beperking van consumptief krediet en blok- jg van rijksuitgaven tot een ig van 140 miljoen gulden, loonpauze, waarvan de duur en narde nog nader door de Soci- conomische Raad zullen moeten n bepaald, zal door een krach - rjjsbeleid worden ondersteund, gering doet een beroep op het fsleven de nodige medewerking ienen. de rijksbegroting, die voor het de 30 miljard gulden te boven dekken, wil de regering de belasting verhogen. Het gewo- f-tarief gaat van 12 tot 14 pro maar het lage tarief blijft ge laafd op 4 procent. Om de kos- an levensonderhoud zo weinig jk op te jagen. Een aantal ar- gaat van het normale naar ;e tarief. regering wil het democratise- ■ocee blijven bevorderen, maar arnaast krachtig optreden te- oepen, die zoals de troon- egt de geboden vrijheid mis- om op onverdraagzame wijze n hun opvattingen en gedrags- 0 op te dringen of overlast aan o. De communicatie tussen be en bevolking zal worden ver be- d de inspraak bij de beleids- reiding vergroot. Voorts zal de dit van de regering zich ook 1 richten op de bescherming et leefmilieu. «gering is voorts van plan in bouwprogramma met tweedui- huizen uit te breiden en de iteitsbouw af te remmen door investeringsheffing van be kte duur; wgenbelasting met ruim 10 cent te verhogen tot een maxi- E van f 224,—; tóe tranche van de belasting- fging-Witteveen tarief scor- van 300 miljoen gulden) h en inkomstenbelasting nor- i uit te voeren; t te heffen op belastingschul- en rente te geven op belas- hoeden van 4,8 procent; voor de defensie 95 miljoen extra uit te trekken waarvan 10 miljoen voor invoering van een luchtaf- weersysteem; de dienstplicht voor alle militairen beneden de rang van sergeant terug te brengen tot 16 maanden; ■k tweehonderd miljoen gulden meer uit te trekken voor het openbaar vervoer; de leerplicht te verlengen van acht tot negen jaar en deze leerplicht in tien jaar uit te breiden tot 18 jaar; de schoolklassen by het basison derwijs te verkleinen tot maxi maal 36 leerlingen en bij het kleu teronderwijs tot 37 leerlingen; de ontwikkelingshulp op te voeren tot 1 procent van het nationale inkomen; ■k met het parlement te overleggen over de invoering van een natio naal nummersysteem voor perso nen. k de rechtspositie van het staatsbe drijf der PTT te wijzigen; een financieel statuut te ontwer pen voor de gewesten; twee miljoen extra uit te trekken voor sportzalen en instructieba- den; de arbeids- en rusttijden voor zee- en scheepvaart wettelijk te rege len; k de Dam in het Brouwershavense- gat te sluiten waardoor de Gre- velingen wordt veranderd in een zoet binnenmeer met eilanden. ADVERTENTIE l»»_,,Voocstdlin8ea ES*-13.30-15.00-16.30-17.30» "WAVEN (bij Metro-swoon Beurs) W.: (010) 11-1287 ■gSmte to verwacht van vanavond tot Wond opklaringen, maar ook tfr een bui. Vannacht hier Dhst. Iets lagere temperatu- 1 vandaag. Zwakke tot ma ndag tijdelijk vrij krachtige wind. (Opgemaakt om 12.40 uur) 16 SEPTEMBER 615 uur; onder: 18.54 uur. P; 18.58 uur; onder: 7.34 uur. te Katwijk te 3.25 en 15.49 *ter te 11.49 uur. bestaat alt 20 paginal AMSTERDAM (ANP) De vak bonden in de bouw behoeven zich niet te onthouden van acties die de werknemers stijven in hun streven een extra uitkering van 400 gulden te verkrijgen. Dit blijkt uit de uit spraak die de president van de Am sterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, vanochtend heeft gedaan in het kort geding dat de in de raad van bestuur Bouwbedrijf Verenigde Aannemersbonden tegen de drie bouwvakbonden hadden aangespan nen. Mr. Stheeman wees de eis van de werkgevers om steunacties aan de bonden te verbieden van de hand omdat naar het hem voorkwam de acties van de bonden niet duidelijk in stryd zijn met de bewoordingen van de CAO en ook geen geweld aandoen aan de bij de uitvoering er van in acht te nemen goede trouw. De president overwoog dat de ac ties een reactie zijn op de weigering van de werkgevers om over de 400 gulden te onderhandelen, terwijl in de CAO de mogelijkheid wordt gege ven de arbeidsovereenkomst tussen tijds te wijzigen. De bouwwerkge vers worden veroordeeld in de kos ten van het geding, begroot op 500 gulden. De Koningin spreekt de Troonrede uit. Den Haag (GPD) Haagse Ka bouters ventten vandaag voor een kwartje de Troonrede langs de rou te van de Gouden Koets, ruim een uur voordat Koningin Juliana de zit ting van de Staten-Generaal in de Ridderzaal zou gaan openen. De Kabouters hadden de troonre de gestencild in hun eigen staats courant, uitgave staatsdrukkerij en uitgeverij „Oranje Vrijstaat Den Haag, de kabouterpers" en voorzien van een er naast afgedrukte alter natieve troonrede. Na aangekondigd te hebben dat overheidsgebouwen ter beschikking komen van woon-crepeergevallen en dat de bouw van kantoren, viaduc ten, fabrieken en wegen wordt stop gezet tot elke Nederlander een dak boven zijn hoofd heeft, meldt de al ternatieve troonrede het aftreden van de Koningin. De troonrede die het kabinet- De Jong in deze samenstel ling voor het laatst heeft gemaakt, valt ruwweg in drie de len uiteen. Het eerste deel, dat op het laatste moment werd uit gewerkt, behandelt de veranderde normen in de maatschappij, het tweede deel gaat over het welzijn en tenslotte wordt grote aan dacht besteed aan de economische toestand van het land. Over het welzijn, zal niemand met het kabinet van mening ver schillen. Links en rechts wordt geroepen over de noodzaak van een goede milieubeheersing en het kabinet is het hier zonder meer mee eens. Dan wat die veranderde nor men betreft. Het kabinet-De Jong heeft meer dan in voorgaande jaren een geloofsbelijdenis uit gesproken in dit belangrijke stuk. Verdraagzaamheid, respect voor eikaars meningen en democra tisering staan voor het kabinet- De Jong voorop. Maar misbruik zal worden gestraft. In de nauwe marge die er is tussen een onbelemmerd uitoefe nen van de vrijheidsrechten en de explosies van geweld, waarvan we de laatste tijd getuige zijn ge weest, zal de regering moeten ma noeuvreren. Dat betekent aanpas sing van wetten bijvoorbeeld op het gebied van de wapens, maar ook op dat van sexueel gedrag en drugs. Het is weinig bevredigend, dat de regering-De Jong op dit gebied geen uitgesproken denk beelden koestert en weinig fan tasierijke initiatieven ontwikkelt. Het arsenaal van geleerde des kundigen op dit terrein in ons land, zou hier wel degelijk advie zen kunnen verstrekken, die tot de wortels van de problematiek leiden. ROTTERDAM <ANP> De ha venarbeiders in Rotterdam hebben vanmorgen in zeer groten getale het werk hervat. Alleen op de rech ter Maasoever is de discussie bij de poorten nog niet geheel geëindigd. De bedrijvencommissie verspreid de vanmorgen vroeg pamfletten on der de arbeiders, waarin zij zich achter de visie van de erkende vak bonden stellen. Dit houdt in dat een concreet ei senpakket voor 1 november moet zijn gerealiseerd. Als dit niet het ge val is, dan zullen de bonden „voor op gaan en niet achteraan lopen". Algemeen wordt dit in de haven zo uitgelegd dat dit een stakingsdrei ging is. „Arbeidersmacht" is het niet eens met het hervatten van het werk in de Rotterdamse haven. „We zyn door de bedrijvencommissie verra den", zo luidde vanmorgen het com mentaar op het hoofdkwartier van „Arbeidersmacht" in de Jan Percel- listraat in Rotterdam. Paul Brehm, bestuurder van de niet erkende Onafhankelijke Bedrijfs groep Verkeer, die tot dusver ver klaarde naast de bedrijvencommis sie te staan, zei vanmorgen: „De communisten in de bedrijvencom missie hebben het gewonnen, ik heb een adder aan mijn borst gekoesterd" De beslissing in de bedrijvencom missie maandagavond is, zo vertel de de OBV-man, genomen met der tig stemmen voor en tien tegen. De commissie telt in volledige samen stelling 46 leden, uit 23 bedrijven ieder bedrijf twee man). Inmiddels had „Arbeidersmacht" opgeroepen tot een vergadering van middag om twee uur in de Riviera- hal in Rotterdam. Zoals bekend zul len de erkende vakbonden ook „op korte termijn" een bijeenkomst be leggen met hun leden in de Rotter damse haven. (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) Het staat nog geenszins vast dat de voet balwedstrijd Feijenoord-UT Arad morgenavond via de tv wordt uitgezonden. Vanmiddag nog waren er in elk geval nog heel wat kaartjes te koop. Een uitverkocht stadion is voorwaarde voor een tv-reportage. Voor twaalf uur morgenmiddag moet de definitieve beslissing voor een tv-uitzending worden genomen. Dit is voor de NOS de uiterste tijd om nog voorbereidingen te kunnen treffen voor de uitzending 's avonds om half negen. De drie „erkende" vakbonden van havenpersoneel en de zg bedrijven commissie (stakers) zijn het eens over het eisenpakket aan de werkge vers. dat vóór 1 november moet zijn ingewilligd. De eisen van de vakbonden (NW, NKV en CNV staan erachter) zyn: betaling van de reeds overeenge komen 25 gulden bruto per week; een uitbetaling van een garantie loon, d.w.z. het gemiddelde van de door de havenarbeider gekozen opeen volging van diensten: uitkeringen naast het loon zoals vakantiegeld, voorjaars- en kerstuit kering en ook het loon in de vakan tie moeten gebaseerd zyn op dit ho gere gemiddelde loon (nu: op het ba- sisloon) uitkering van 200 gulden aan de i stakers voor de niet-gewerkte periode van ruim twee weken. Het standpunt van de bonden is maandagavond bekendgemaakt op een vergadering met circa 200 kader leden, d.w..z leden van onderne mingsraden en vertrouwensmannen. Slechts vier van hen waren het niet I eens met de oplossingen van de vak bondsleiders. Vertegenwoordigers van de vak bonden en de Scheepvaart Vereeni- ging Zuid zijn vanochtend een over leg begonnen over het tussen de vak organisaties en de commissie uit de havenbedrijven (stakers) bereik te akkoord over een uitvoerig eisen pakket. Officieel zijn die eisen ech ter nog niet bij de SVZ ingediend. De SVZ schatte vanochtend om negen uur dat driekwart van de werknemers in de stukgoedoverslag- bedrijven het werk had hervat. Op de rechter maasoever werd bij enkele be drijven aan de poorten nog door groepen stakers gediscussieerd. VERONA De Alphense Zeskampploeg is in Verona. In de arena van de ongeveer tweehonderdduizend inwoners tellende stad zullen zij woensdagavond strijden in het „Spel zonder Grenzen" tegen vertegenwoordigers van Engeland, België, Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland en Italië. De Italianen zijn nog niet zo in extase over de grote eind strijd. Hopelijk zal dit wel het geval zijn als de wedstrijden worden gespeeld. De arena biedt plaats aan 22.000 belang stellenden. Zestig miljoen kijkers zullen het spel direct op de beeld buis kunnen volgen. Behalve in Nederland. Eerst vrijdag zendt de NCRV de ampex-opnamen uit. Op de foto oefenen de deelnemers zich in het opbouwen van een toren van schuim plastic platen. FOTO LEIDSCH DAGBLAD ijzonder veel aandacht wijdt j) de regering ditmaal aan de economische situatie voor het komend jaar. Eigenlijk heeft het kabinet-De Jong bijzondere moed getoond door voor een ver kiezingsjaar een dergelijk uitge breid pakket met afremmende maatregelen te nemen. Het is wel duidelijk dat de ontwikkelingen van de laatste weken, met hun stakingen en de erop volgende golf voor de f 400 ineens van grote invloed is geweest. Ook al had de regering al eerder gecon stateerd, dat de inflatiebestrijding alle aandacht vroeg. De maatregelen van de rege ring, die haar eigen verantwoor delijkheid in dit stadium, duide lijk durft te stellen, zijn veelvul dig. En het is de vraag of men er in slaagt om met name de prij zen weer in te dammen. De btw gaat omhoog, er worden belas tingmaatregelen getroffen, die zeer goed in de prijzen zouden kunnen doorwerken. Nog steeds acht de regering de loonvorming in de eerste plaats een zaak voor het bedrijfsleven, maar het ka binet wil op 1 januari toch een loonpauze invoeren om de golven van de inflatie niet tot een band jir te laten aanzwellen. Op dit moment waarin de sociale on rust groot is valt het gevolg van de regeringsbeslissing nog niet te overzien. Het is nu van het grootste ge wicht hoe de regering haar be slissing omtrent een loonpauze' aannemelijk weet te maken voor het volk. Met de verkiezingen in het vooruitzicht, heeft de rege ring-De Jong duidelijk datgene wat zij als landsbelang ziet, laten prevaleren boven een zekere vorm van populariteit. Pas later valt te constateren of dit de moed van de wanhoop is geweest. ADVERTENTIE De eerste winnaar van 1000 gulden in het grote kolenspel is EU Buitink, Smutslaan 2, Baam Doet u dit najaar ook mee? Uit het Leidsch Dagblad van I 15 Sept. 1870: Z.M. de Koning heeft bij zijn vertrek uit 's Bosch zijn eigen prachtigen sabel aan den bevelhebber aldaar, den generaal majoor baron Van Dedem, ten geschenke gege ven. Tot leeraar in de Hoog- duitsche taal -en letterkunde aan de hoogere burgerschool te Sneek is benoemd de heer R. Dijkstra te Leiden AdvertentieThee: goed waterhoudend f 0.90 10.85 Zeer ,ekkei en geurig f ir superfine Congo 1120. Alles per pond. A. Wagemans, Rapenburg

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1