„Open universiteit" laat nu iedere Brit studeren Je maalt het helemaal als grafisch vakman n interland n.v. PRUIKEN SLEUTELTJES Geendiplomageen toelatingsexamen m 1 LEIDSCH DAGBLAD Aanp assen Concert in Duivenvoorde Hp 59.50 PRUiKENBOETIEK PATRK GEMEENTE T.ETDEN GASFITTERS Q reiscentrale pagina e LEID8CH DAGBLAD (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Groot-Brittannië is aan het meest op windende onderwijs-experiment in zijn bestaan begonnen: in januari gaat een „open" universiteit beginnen. Iedere wille keurige Engelsman, Schot, Walesman of Noordlier boven de 21 kan er studeren zonder toelatingsexamen te doen of te be wijzen, dat hij of zij met goed gevolg een middelbare school heeft gevolgd. Een kleine honderdtwintigduizend Britten zag „de" kans en vroeg inlichtingen. Vijfendertigduizend besloten tenslotte tot een duik in het diepe van de zelfstudie. Want zelfstudie wordt het voornamelijk in deze mengeling van Te- leac, schriftelijke lsesen en een zomerschool. Met één klap heeft het krijt-eiland in de Noordzee zijn studentenbestand met de helft vermeerderd. Armelijke omstandigheden, slecht onderwijs of „stomme pech", zoals het hoofd van de universiteit Lord Crowther het noemde, hebben studie afgehouden. Tenminste één tiende van hen wordt in staat geacht een graad te halen. Van meet af aan is alles wat Engeland aan onderwys- technieken bezit, in de opzet van de „open universiteit" gestopt. Voortdu- lend worden de methodes aangepast. Op die manier leert ook de weten schappelijke staf nog dagelijks. Een voorbeeld: studenten in de geologie plachten stukken rots af te schrapen tot zij flinterdunne plakjes overhielden waarvan zij de bouw kon- de bestuderen. Nu 35.000 studenten thuis of in hun plaatselijke centrum moeten werken en proeven nemen, is het ondoenlijk evenzovele brokken rots te verzenden. Daarom is een spiciAle maohine ontwikkeld, die rots in uiterst dunne plakjes kan za gen. Computers, radio en tv behoren al tot de middelen om studenten te be- Een studente toont een kleine meetinstallatie die de open uni versiteit haar voor proefnemin- gen-thuis toe stuurde. Lucht met bijvoorbeeld veel zwaveldioxyde wordt door de vloeistof gevoerd die bij een bepaald gehalte van kleur verandert. rel sen of te testen. Maar nog vóór de universiteit gaat draaien, heeft Lord Crowther al beloofd dat nieuwe, moderne communicatiemiddelen zul len worden toegepast, zodra die zyn ontdekt. De open universiteit wil ie dereen kunnen bereiken. De rij van nieuwe studenten is al Imposant genoeg. Huisvrouwen zijn e- in grote aantallen, onderwijzers, ambtenaren, en invalide tuinman, 'n detective die zijn „kennis voor het da gelijks werk wil vergroten", een doodgraver, een 79-jarige, een mis lukte balletdanseres De vroegere ballerina Camilla Allen (33) uit Brad ford ontdekte te laat dat zij niet zo prima was. Een andere opleiding volgen was niet mogelijk. Ze trouw de, kreeg kinderen en meende te moeten vaststellen, dat zij „eigenlijk niets opgebouwd had". „Nu kan ik mijn gevoelens van teleurstelling kwijt. Ik kan thuis werken en als ik meer kinderen krijg of verhuis, kan ik toch rustig doorstuderen." Schrikbeeld Wij hebben geen reddingsoperatie voor benarde Britten opgezet zegt men trots in Bletchey ,een kilome ter of 80 van Londen waar de open universiteit alleen het hoognodige aan gebouwen heeft staan. „Ons gaat het erom, onderwijs te verstrek ken daar waar het gewenst is". Keith Barker uit Bradfort is 23 en voorman in een textielfabriek, die volgens hem hoort tot en bedrijfs- taak die „vijftig jaar achter .is" Hij vertelt dat collega's cursussen mochten volgen die het bedrijf 3600 gulden kostten. Daarna keerden ze terug in him oude baantje zodat geld en inpanning verknoeid waren. Bar ker doet daarom wiskunde, zodat hij misschien nog eens iets in compu ters kan beginnen. Wie bij de open universiteit in Bletchley voorzichtig in deze rich ting vraagt, stuit op enige zelfvol daanheid. De enorme toeloop zou geen bewijs zijn, dat Engeland op onderwijsgebied bedenkelijk achter heeft gelegen. Evenmin is het een aanduiding dat het kleine Enge land technologisch op de Westerse wereld achter begint te raken en de bakens heeft moeten verzetten. Kansen I Engeland kent vijftig universitei ten waarvan de helft in de afgelo pen tien jaar tot stand kwam. wordt gezegd. De Britten zijn juist bezig hun nog niet gebruikte kwaliteiten te ontwikkelen. De motieven van de studenten, die voornamelijk tussen de 23 en 35 jaar oud zijn en dus nog aan hun carrière werken, hebben dan ook het meest betrekking op hun vooruitzichten: een onderwijzer die geen schoolhoofd kan worden, een technicus die niet verder kan tenzij hij de handgrepen van de com- putertijd leert. Velen ondervinden het aan den lijve wat het wil zeggen dat de moderne werkende mens twee, drie keer in zijn leven van baan moet veranderen. Maar. erkent men in Bletchley, de open universiteit biedt de mensen ook een unieke kans om uit de eigen, vaak uitzichtloze om standigheden te breken. Naast deze groepen zijn er mensen die zich maatschappelijk voldoende geslaagd achten, maar eenvoudig de heksen ketel die „samenleving" heeft, willen leren kennen. Voor hen is er de studierichting „Het begrijpen van de maatschap pij", sociale wetenschappen dus. Daarnaast zyn er nog wiskunde, na-, tuurkunde en kunst. Later wordt dat nog uitgebreid met technologie en onderwijs. Ze6 studierichtingen, die elk tenminste drie jaar maar voor de meesten de verwachte zes jaar stu die zullen vergen, voordat het kandi daats is bereikt. Kandidaats Voorlopig is dat het einddoel van de open universiteit. Een graad die in Nederland geen verpletterende in druk maakt, maar de'open universi teit is ook al bezig met doctorale op leidingen voor studenten die hun kandidaats reeds bezitten. Op den duur zal dus voor iedereen een titel als „dr.", „mr." of „ir" bereikbaar kunnen worden. Er moet tenminste tien uur per week worden gestudeerd. Er is een vast schema van 36 weken ontwik keld waardoor de student nogal ge disciplineerd moet worden. Toegela ten wordt iedereen, maar in een ge sprekje bevelen de docenten van de open universiteit een enkele keer een andere studie-richting aan of sugge reren eerst het volgen van een ver frissingscursus. In nauwe samenwerking met de BBC ontwikkelt de staf die 350 man omvat de leerprogramma's. Radio en tv zenden de lessen uit die een keer worden herhaald. Thuis moeten de studenten ook de schrif telijke lessen maken, programma's ontwikkelen, werkstukken afleveren proeven nemen. Alle materiaal wordt thuisgezonden. van grammofoonpla ten tot complete sets reageerbuizen en retorten toe. Microscoopje Speciaal voor de studenten van de open universiteit is een kleine micro scoop ontwikkeld, even goed als zyn gorte broer, tegen een kostprys van 900 gulden. Alleen al het verzenden van de apparatuur in 35.000-voud heeft geleid tot een bloeiend bedrijf je. Toch een heel belangrijke zaak voor de thuiswerkers die hun waar borgsom van tien pond (88 gulden) niet terugkrygen als de apparatuur kapot is. Voor de wiskunde-studenten zyn er kleine computers, ondergebracht in de studiecentra waar de leerlin gen -elkaar kunnen ontmoeten, en hulp krygen van speciaal aangestel de krachten. Er zyn twaalf streekcen- tra die 250 plaatselijke centra over koepelen. Een verbiyf van een of twee weken op een zomercursus in Bletohley moet de studenten tenslot te op volle snelheid kunnen brengen. De koppeling van de computers in het land aan het rekentuig in Blet chley heeft wel wat hoofdbrekens gekost, maar heeft ook opwindende mogelijkheden geopend voor correc tie van geleverd werk of pijlsnelle informatie over een landelyke situa tie. Dat geldt bijvoorbeeld voor proe ven die studenten in de natuurkunde moeten doen om de luchtvervuiling in hun eigen omgeving te meten. Alweer met speciaal ontwikkelde apparaatjes kunnen zy het „zwavel dioxide-gehalte in de lucht controle ren. Vlytige studentjes in ons eigen Westland zouden met rode koontjes van opwinding hun proefjes opstu ren. Al die studenten over het gehele Britse eiland leveren een prachtig beeld van de luchtvervuiling. Zo heeft de overheid reohtstreeks belang by het werk van de open universiteit. Het idyllische hoofdkwaL van de hogeschool in Bletm waar slechts het tipje van teen van de open university grond raakt". InderdaadL gebouwen kent de instellingI niet. VOORSCHOTEN De violiste Froukje Giltay en de pianist René Rakier geven op 15 september een concert in kasteel Duivenvoorde in Voorschoten. De avond begint om half negen met een sonate in F gr. terts van Mozart. Hierna worden achtereenvolgens van Schubert de Fantaisie opus 159 en van Dvorak de sonate in F gr. terts opus 57 ge speeld. Voor na de pauze staan een sonati ne voor viool en piano van Ton de Leeuw en een sonate van Ravel op het programma. Woonruimte gevraagd Te huur gevr. 5-kamerwo- nlng met c.v. voor Jong art sengezin ln Lelden of omge ving huur tot f 400,- per maand. Tel. 51640. be Rustige J. vrouw, meel. lab. zoekt kamer met kookgelegen heid. Br. bur. v. d. bl. no. 86890. Woonruimte aangeboden Aangeb. per 1 oct. gestoffeer de kamer voor werkend meisje lncl. gas en elec. f110,- per maand. Br. bur. v. d. bl. no. Aangeb. op Ie stand (e Lel den oud herenhuls huurop brengst f 550ép. m. Prijs f 29.500,- k.k. f 10000,- hypo theek a 7 procent aanwezig. In. Brieven bur. v. d. bl. no. 85884. be Kaniers met volledig pen sion aangeb. voor personeel v. bedrijven van maandag t. m. vrijdag ln Leiderdorp f 75.- p. w. Br. bur. v. d. bl. no. 85881. Per direct 2 pers. gemeub. zlt-slaapkamers met keuken tje (Den Haag) ook echtpaar tussen 1 en 2 uur Schevening- seweg 9. Kamer voor alleehst. heer aang. leeftijd tot 55 Jaar met voll. pension centr. verw. en CsSssl mnd. Br. bur. v. 1 ok- Aangeb. te huur per tober voor manl. studenten, grote kamer f110,- kleine ka mer f75 per maand, gebruik van keuken, douche en telef. Centrum. Lelden telefoon 26579 tussen 6 en 8 uur 's avonds. V» Er is een grafisch vakman betrokken bij alles wat er in de wereld gebeurt op het gebied van communicatie, kunst, politiek, wetenschap, nieuwe richtingen en stromingen, dingen die de moeite waard zijn. Neem maar het reproduceren van de Mona Lisa, het maken van een Beatle-affiche, het binden van een Sport-jaarboek, het persklaar maken van een politiek pamflet... Zonder de grafische wereld komt dat niet tot stand. Machtig interessant En helemaal iets voor jonge mensen die telkens voor iets nieuws willen staan, willen zien wat ze maken, willen weten wat ze doen. Kortom, waarschijnlijk iets voor jou. Nou, stap er dan op af en vraag meteen mee- inlichtingen. Je kunt heel wat kanten op: van zetmachine-operator tot kleurenetser, van drukker tot foto-lithograaf, van binder tot cliché-maker- En ben je eenmaal grafisch vakman, dan kun je in je eigen grafische beroep nog fijn veel richtingen uit. Vier dagen werken per week en één volle dag aanvullend onderwijs, uitstekende sociale voorzieningen, een anders dan anders sfeer, een altijd en over de hele wereld gerespecteerd beroep, een goede beloning. Interesse? Ben je 15,16, of 17jaar? Heb je lager onderwijs en één jaar voortgezet onderwijs? Kom maar. Je zult er nooit spijt van hebben. BHa ïïm WÊÊU ■HHMIHH Inlichtingen bij: GRAFISCH BUREAU VOOR LEIDEN en Omstreken De Sitterlaon 135 - Leiden Adverteert in dit blad De internationale mode in oynthetische en echt haren pruikjes. De nieuwste collectie FRANSE PRUIKJES, vanaf De speciaalzaak waar het kapsel op natuuriyke wijl ej verwerkt wordt in overeenstemming met uw type. iaarlemmerstraat 19 - Leiden - Telefoon 246lfe< By de STEDELIJKE FABRIEKEN VAN GAS EN ELEl CITEIT is plaats voor Vereist is tenminste het diploma L.T.S. Het bezit van het diploma GAWALO strekt tot aanbevj|P Afhankelyk van leeftyd, bekwaamhejd en ervaring is ling mogelyk in de loongroepen 4, 5 en 6. Loongroep 4: maximum f804,71 perm Loongroep 5maximum f 856,08 per m Loongroep 6maximum f 922,66 per mi De premie AOW AWW komt voor rekening van de gem1 die voor de ziektekostenverzekering van haar ambtenr' is aangesloten by het I.ZA..-Zuid-HoIIand. Vakantietoelage 6%. Gunstige spaar- en studiekostenregeling zyn van passing. Schriftelyke sollicitaties, met vermelding van nummei te zenden aan burgemeester en wethouders. Stadhuis, r den. to SPORT- EN VAKANTIEREIZEN. 30 september Steun FEIJENOORD in Roemenië. Aantrekkelyk programma voor 1, 2, 3 4-daagse supportersreizen vanaf f275,- 15 oktober 15-daagse vlieg/treinreis naar Italië, in luxe hotel „Delfino" by Sorrento, uniek uitzicht op het eiland Capri. Reissom f 465,vol pension. Onze wintervakantiegids is verschenen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Zaandam, Leeuwarden en LEIDEN NOORDEINDE 17 - TEL. 43491- Ip Wij hebben plaats voor enige leerlingen handzetti V 5 m 1.4 651 Tevens hebben wij plaats voor een leerling drukk#^ Wij laten gaarne aan jou en je ouders ons bedrijf zien.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6